PDA

Επιστροφή στο Forum : mosfet ανορθωτης



ef9fpe
08-03-17, 18:00
καλησπερα σε ολους θα ηθελα αν μπορει κανποιος να μου δωσει ενα κυκλωμα για mosfet ανορθωτη με μονη παροχη ac
το κικλωμα κ την κατασκευη την θελω για ν αντικαταστησω στο μηχανακι μου τον εργοστασιακο
ευχαρηστω προκαταβολικα

lepouras
08-03-17, 18:22
οι ανορθωτές στις μηχανές είναι με διόδους και θυρίστορ . αυτό θέλεις? πχ
http://4.bp.blogspot.com/_DzKoXJZ8-2M/TNI0bsr7EBI/AAAAAAAAATE/Gxw7qc6X76g/s1600/regulator2small.jpg
δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο λειτουργικό αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία του ανορθωτή της μηχανής.
https://www.google.gr/search?q=motorcycle+rectifier&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjAnKnWqMfSAhXMlSwKHeKyAwAQsAQIKA&biw=1920&bih=916#tbm=isch&q=motorcycle+rectifier+schematic&*

Fubar.gr
08-03-17, 19:16
Εδώ βρήκα ένα τέτοιο σχέδιο με mosfet αντί διόδους.

http://www.electro-tech-online.com/articles/motorcycle-regulator-rectifier-with-low-power-dissipation.756/

lepouras
09-03-17, 00:26
από ότι διάβασα και κατάλαβα είναι σε προσομοίωση(δεν αναφέρει αν έγινε κατασκευή και άρα αν αντιμετώπισε πραγματικά προβλήματα) και δεν ξέρω κατά πόσο έχει υπολογίσει ότι τα πηνία χωρίς φορτίο μπορούν να φτάσουν τα 60-70 και μπορεί μέχρι και τα 90 βολτ? το αν δουλεύει το κύκλωμα του σχεδίου δεν το γνωρίζω και ίσως ένας Φίλιππος να μας διαφώτιζε...:001_smile:

ef9fpe
11-03-17, 01:31
το γνωριζω οτι οι κλασικοι ειναι με διοδους αλλα στα καινουρια μηχανακια τους κανουν με μοσφετ για καλητερα κ ποιο σταθερα ρευματα κ θα ηθελα να βαλω κ εγω για το δικο μου γιατι ο ανωρθωτης μου ειναι ετημος να παραδωσει πνευμα κ ετσι ελεγα μηπως εβαζα καποιον καλητερο

lepouras
11-03-17, 01:39
http://8085projects.info/voltage-rectifier-and-regulator-circuit-for-motorcycle.html

picdev
11-03-17, 01:42
δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά πλέον υπάρχουν εξαρτήματα που λέγονται ιδανικές δίοδοι και στην ουσία ειναι μοσφετ

KOKAR
12-03-17, 10:10
http://roadstercycle.com/images/Shinde1.jpg

Dbnn
13-03-17, 21:24
από ότι διάβασα και κατάλαβα είναι σε προσομοίωση(δεν αναφέρει αν έγινε κατασκευή και άρα αν αντιμετώπισε πραγματικά προβλήματα) και δεν ξέρω κατά πόσο έχει υπολογίσει ότι τα πηνία χωρίς φορτίο μπορούν να φτάσουν τα 60-70 και μπορεί μέχρι και τα 90 βολτ? το αν δουλεύει το κύκλωμα του σχεδίου δεν το γνωρίζω και ίσως ένας Φίλιππος να μας διαφώτιζε...:001_smile:

Δεν φτανουν τοσο ψηλα. 14-15vAC ειναι το μεγιστο χωρις φορτιο.
13 κατι βολτ ειναι με φωτισμο. Υποψιν αλλο τυλιγμα ειναι για φωτα αλλο για φορτιση. Ο ανορθωτης παει στην φορτιση σε παπια κυριως οποτε κενο φορτιο δεν ξεπερνας τα 14 βολτ.

nikosp
13-03-17, 23:13
το γνωριζω οτι οι κλασικοι ειναι με διοδους αλλα στα καινουρια μηχανακια τους κανουν με μοσφετ για καλητερα κ ποιο σταθερα ρευματα κ θα ηθελα να βαλω κ εγω για το δικο μου γιατι ο ανωρθωτης μου ειναι ετημος να παραδωσει πνευμα κ ετσι ελεγα μηπως εβαζα καποιον καλητερο
Θα ήθελα να ξέρω πως το κατάλαβες ότι ο δικός σου ο ανορθωτής είναι έτοιμος να παραδώσει το πνεύμα ?
Επίσης τα projects που αναφέρθηκαν είναι από σχετικά μέχρι και αρκετά περίπλοκα
Θα μπορέσεις να τα κατασκευάσεις ?
Για τι είδους μηχανάκι μιλάμε ?

KOKAR
14-03-17, 19:54
Δεν φτανουν τοσο ψηλα. 14-15vAC ειναι το μεγιστο χωρις φορτιο.
13 κατι βολτ ειναι με φωτισμο. Υποψιν αλλο τυλιγμα ειναι για φωτα αλλο για φορτιση. Ο ανορθωτης παει στην φορτιση σε παπια κυριως οποτε κενο φορτιο δεν ξεπερνας τα 14 βολτ.

Δημητρη
δεν ξερω τι γίνετε με τα μηχανακια των 50cc αλλα τα μεγάλα η ταση εν κενω μπορεί να φτάσει τα 50 ~ 70 βολτ
μάλιστα αυτός ειναι και ο λόγος που ζεσταίνετε ο ανορθωτής / regulator γιατί για να κρατήσει χαμηλά την ταση στην πραγματικοτητα βγαχυκυκλωνει
την μια φαση η ακόμα και τις 3 φασεις

ef9fpe
14-03-17, 21:08
το μηχανακι ειναι crypton r
εχω βαλει μονημο βολτομετρακι κ ελενχω μονημα την ταση
κ αλαζοντας με αλλο ανωρθωτη που ειχα παλι μεταχηρισμενο εχω καλητερα αποτελεσματα (ηψηλοτερη ταση)
δεν ξερω ποσο περιπλοκα ειναι γιαυτο ρωτησα για να μαθω αλλα ισως αν εβρησκα καποιο κυκλωμα καθοριστικο κ τελικο θα το παλεψω κ οτι γινει

nikosp
14-03-17, 22:45
Αγόρασε κάτι έτοιμο
Αυτός ο ανορθωτής είναι σίγουρα για αυτό το μηχανάκι ? η έτυχε ?
Δοκίμασε κάτι στο γνήσιο

ef9fpe
15-03-17, 14:49
ειναι γνησιοι κ οι δυο που εχω κ ειναι για αυτο το μηχανακι

nikosp
15-03-17, 21:12
ειναι γνησιοι κ οι δυο που εχω κ ειναι για αυτο το μηχανακι
Εγώ έχω φίλους με μηχανάκι σαν το δικό σου το οποίο έχει φώτα ΟΚ
Για δές μήπως έχεις κάπου αλλού πρόβλημα

Dbnn
16-03-17, 20:54
Δημητρη
δεν ξερω τι γίνετε με τα μηχανακια των 50cc αλλα τα μεγάλα η ταση εν κενω μπορεί να φτάσει τα 50 ~ 70 βολτ
μάλιστα αυτός ειναι και ο λόγος που ζεσταίνετε ο ανορθωτής / regulator γιατί για να κρατήσει χαμηλά την ταση στην πραγματικοτητα βγαχυκυκλωνει
την μια φαση η ακόμα και τις 3 φασεις

Αυτο Κωστα συμβαινει στις μεγαλες που ειναι τυπου αστερα και ειναι γενικα τριφασικη η γεννητρια. Εκει ναι εχεις σχετικα υψηλη ταση. Στα παπια 50-100-125 κλπ γενικα ειναι 2 τα τυλιγματα, ενα φορτισης και ενα φωτισμου. Σε καποια ακομα υπαρχει αλλο ενα υψηλης για τον σπινθηρα.