PDA

Επιστροφή στο Forum : Ups και ρελέ διαρροής



sat3x1
15-03-17, 22:08
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω τι θα συμβεί αν γίνει μια διαρροή σε συσκευές που τροφοδοτούνται από Ups1. όταν έχει ηλεκτρικό ρεύμα στο σπίτι και 2. όταν έχει διακοπεί ηλεκτρικού ρεύματος και οι συσκευές αυτές τροφοδοτούνται με 230βόλτ τα οποία παράγονται από την μπαταρία του Ups. Για την πρώτη περίπτωση δεν ξέρω τη θα συμβεί.Για την δεύτερη περίπτωση υποθέτω ότι δεν θα πέσει και ο χρήστης θα πάθει ηλεκτροπληξία. Πως μπορεί να προστατευτεί ο χρήστης; Τι ισχύει σύμφωνα με τους κανονισμούς σ αυτές τις περιπτώσεις; Ένα ρελέτύπου πρίζας (όπως αυτό της φωτό που επισυνάπτω), τοποθετηθεί στο Ups και από αυτό τροφοδοτήσουμε τις συσκευές, μας προστατεύει; Ευχαριστώ.

JOUN
16-03-17, 01:07
Οταν εχεις ρευμα διαρροη μπορει να δημιουργηθει μονο στα offline UPS.Eκει σε προστατευει το ρελε διαφυγης εντασης.
Οταν δουλευει η μπαταρια δεν υπαρχει διαρροη(αρα και κινδυνος) σε καμμια περιπτωση.

rama
16-03-17, 11:29
Γιώργο, αν το πιάνω σωστά, ο Γιάννης δεν εννοεί διαρροή στο UPS, αλλά στις συσκευές που τροφοδοτεί το UPS.
Νομίζω οτι το relay τύπου πρίζας είναι μονόδρομος στις περιπτώσεις αυτές.

FILMAN
16-03-17, 12:45
Για να δουλέψει (πέσει) ΔΔΕ μεταξύ UPS και τροφοδοτούμενης συσκευής σε περίπτωση διαρροής, θα πρέπει η έξοδος του UPS να έχει γαλβανική σύνδεση με τη γη

sat3x1
18-03-17, 10:39
Γιώργο, αν το πιάνω σωστά, ο Γιάννης δεν εννοεί διαρροή στο UPS, αλλά στις συσκευές που τροφοδοτεί το UPS.
Νομίζω οτι το relay τύπου πρίζας είναι μονόδρομος στις περιπτώσεις αυτές.
Ναι αυτό εννοώ.

sat3x1
18-03-17, 10:47
Για να δουλέψει (πέσει) ΔΔΕ μεταξύ UPS και τροφοδοτούμενης συσκευής σε περίπτωση διαρροής, θα πρέπει η έξοδος του UPS να έχει γαλβανική σύνδεση με τη γη
Τι εννοείς όταν λες να έχει η έξοδος του γαλβανική σύνδεση με τη γη;

Το UPS τροφοδοτείτε με ρεύμα με τριπολικό καλώδιο από σούκου πρίζα. Οι συσκευές (υπολογιστής, εκτυπωτής ρούτερ) τροφοδοτούνται δια μέσου του UPS επίσης με τριπολικά καλώδια.

JOUN
18-03-17, 15:13
Ο ουδετερος που ερχεται απο την ΔΕΗ ειναι ενωμενος με την γειωση μεσα στον μετρητη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν υπαρχει διαρροη καπου (σε ενα μεταλλικο περιβλημα μιας συσκευης) οταν το ακουμπησουμε να περασει απο το σωμα μας ρευμα και να παει προς την γη.Αυτη την διαρροη "διαβαζει" το ρελε διαρροης και πεφτει.
Η εξοδος ομως του UPS οταν δουλευει με μπαταρια δεν εχει καμμια συνδεση με την γη(ειναι γαλβανικα απομονωμενη προς αυτην) οποτε οτι διαρροη και να υπαρχει δεν μας χτυπαει το ρευμα επειδη δεν βρισκει δρομο για να παει στην γη.
Ετσι δεν παθαινουμε τιποτα και φυσικα δεν πεφτει το ρελε.Ιδια περιπτωση εχουμε και σε μια γεννητρια που δεν παθαινουμε ηλεκτροπληξια ακομη και αν υπαρχει καπου διαρροη.

sat3x1
18-03-17, 23:12
Ok! Το κατάλαβα. Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.

ΗΝ1984
19-03-17, 10:46
Ο ουδετερος που ερχεται απο την ΔΕΗ ειναι ενωμενος με την γειωση μεσα στον μετρητη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν υπαρχει διαρροη καπου (σε ενα μεταλλικο περιβλημα μιας συσκευης) οταν το ακουμπησουμε να περασει απο το σωμα μας ρευμα και να παει προς την γη.Αυτη την διαρροη "διαβαζει" το ρελε διαρροης και πεφτει.
Η εξοδος ομως του UPS οταν δουλευει με μπαταρια δεν εχει καμμια συνδεση με την γη(ειναι γαλβανικα απομονωμενη προς αυτην) οποτε οτι διαρροη και να υπαρχει δεν μας χτυπαει το ρευμα επειδη δεν βρισκει δρομο για να παει στην γη.
Ετσι δεν παθαινουμε τιποτα και φυσικα δεν πεφτει το ρελε.Ιδια περιπτωση εχουμε και σε μια γεννητρια που δεν παθαινουμε ηλεκτροπληξια ακομη και αν υπαρχει καπου διαρροη.

Ερώτηση: το ίδιο συμβαίνει και στην παροχή από μετασχηματιστή 1:1;

aris_kimi
19-03-17, 13:48
Ερώτηση: το ίδιο συμβαίνει και στην παροχή από μετασχηματιστή 1:1;


Ναι..Αυτό κάνει ο 1:1..Απομονώνει το κύκλωμα στο δευτερεύον από την γείωση της εγκατάστασης που είναι συνδεμένη με τον ουδέτερο που τροφοδοτεί το πρωτεύον..

FILMAN
20-03-17, 10:26
Το αν η έξοδος ενός UPS έχει γαλβανική σύνδεση με τη γη ή όχι δεν είναι αυτονόητο και πρέπει να διαβάσει κανείς το manual, σε περίπτωση που αυτό δεν είναι διαφωτιστικό θα πρέπει να το ελέγξει ο ίδιος

JOUN
20-03-17, 20:35
Φυσικα δεν ειναι αυτονοητο,εγω μιλουσα για την περιπτωση που δουλευει με μπαταρια.

FILMAN
21-03-17, 14:13
Κι εγώ γι αυτή μιλούσα!

Επίσης μιλάμε για UPS και όχι για inverter!

JOUN
21-03-17, 22:52
Δηλαδη Φιλιππε υπαρχει περιπτωση ενα UPS να δουλευει με μπαταρια και η εξοδος του να μην ειναι στον "αερα";

street
22-03-17, 00:17
Το αν η έξοδος ενός UPS έχει γαλβανική σύνδεση με τη γη
ρευματοληπτη με γειωση δεν εχουν ?

vasilllis
22-03-17, 09:05
ρευματοληπτη με γειωση δεν εχουν ?
εχουν.Αυτο που δεν εχουν ολα ειναι γειωμενο τον ενα πολο ωστε οταν βραχυκυκλωσει καποιος πολος με την γη να υπαρξει διαρροη ρευματος.

FILMAN
22-03-17, 12:17
Δηλαδη Φιλιππε υπαρχει περιπτωση ενα UPS να δουλευει με μπαταρια και η εξοδος του να μην ειναι στον "αερα";Φυσικά, εκτός αν σε αυτή τη φάση δεν είναι στην πρίζα!

sat3x1
29-03-17, 16:38
Επανέρχομαι στο θέμα. Για αυτό το ups πρόκειται ,αγόρασα δύο το 2008, 675VA/400W. Γνωστός μου ηλεκτρολόγος, μου έδωσε αυτή την πρίζα-ρελέ. Την δοκίμασε σε πρίζα του σπιτιού του (όχι σε ups)- με το ηλεκτρολογικό του όργανο- και πέρασε όλα τα τέστ. Μου είπε ότι ενεργοποιείτε στα 19,5 mA. Δοκίμασα την πρίζα αυτή σε πρίζα που λειτουργεί από την μπαταρία του ups κατεβάζοντας την ασφάλεια από τον πίνακα και πατώντας το ανάλογο πλήκτρο φαίνεται να λειτουργεί. Όμως μου έδωσε την εντύπωση ότι ο ήχος του τάκ είναι διαφορετικός απ ότι είναι όταν γίνει έλεγχος σε πρίζα εκτός ups. Ίσως να επηρεάζεται η λειτουργία του από το γεγονός ότι σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ups η τάση που παράγεται από την μπαταρία έχει ψευδό ημιτονοειδές κύμα. Μάλλον θα πρέπει να δοκιμαστεί η συμπεριφορά του ρελέ- πρίζας με ηλεκτρολογικό όργανο πάνω στο ups με τάση που παράγεται από την μπαταρία για να διαπιστωθεί ότι λειτουργεί σωστά. 6926169262

vasilllis
29-03-17, 17:20
-στην δοκιμη επεσε το ρελε του σπιτιου;
-μπορεις να βαλεις μια λαμπα μεταξυ φασης και γειωσης να δεις πεφτει;

sat3x1
29-03-17, 17:33
-στην δοκιμη επεσε το ρελε του σπιτιου;
-μπορεις να βαλεις μια λαμπα μεταξυ φασης και γειωσης να δεις πεφτει;
Όχι δεν έπεσε έκανα 3 δοκιμές.
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω την δοκιμή με την λάμπα λόγω παιδιού στο σπίτι, ίσως κάνω δοκιμή αργότερα.

lepouras
30-03-17, 03:57
μα πατώντας το τεστ λογικό είναι να πέσει γιατί το τεστ δημιουργεί μια διαφορά μεταξύ του ενός πόλου με τον άλλων(βάζοντας μια αντίσταση στην είσοδο του ενός πόλου και στην έξοδο του άλλου) και δεν δημιουργεί τεχνητή διαρροή προς την γη. οπότε δεν επιβεβαιώνει τίποτα αυτό πέρα ότι απλά λειτουργεί το ρελε και όχι ότι αν με λειτουργία μπαταρίας θα καταλάβεις αν μπορεί να υπάρξει διαρροή με την γη.

george33
30-03-17, 06:16
Και τι σε προστατέυει σε περίπτωση διαρροής φάσης προς ουδέτερο σε περίπτωση τροφοδοτούμενης συσκευής απο UPS ;Εκεί δεν θα πέσει το ρελλέ αν υπάρχει;

selectronic
30-03-17, 08:34
Και τι σε προστατέυει σε περίπτωση διαρροής φάσης προς ουδέτερο σε περίπτωση τροφοδοτούμενης συσκευής απο UPS ;Εκεί δεν θα πέσει το ρελλέ αν υπάρχει;

UPS: Δεν είναι "διαρροή" καλέ, Φορτίο είναι! :001_tt2:
*και δεν υπάρχει Φάση και Ουδέτερος αν μιλάμε για έξοδο μετ/στη που είναι "στον αέρα" :001_smile:

vasilllis
30-03-17, 09:02
Και τι σε προστατέυει σε περίπτωση διαρροής φάσης προς ουδέτερο σε περίπτωση τροφοδοτούμενης συσκευής απο UPS ;Εκεί δεν θα πέσει το ρελλέ αν υπάρχει;
διαρροη φαση προς ουδετερο δεν υπαρχει.Φαση ή ουδετερος προς γη ειναι η διαρροη.Αυτο που σου ειπε ο Γιαννης ειναι το το κουμπι τεστ δεν κανει την διαρροη με την γη αλλα μεταξυ τους(επιβεβαιωση ολων αυτων ειναι οτι θα σου επαφτε και το ρελε του σπιτιου).Οποτε το ρελε με το τεστ που εκανες δεν επιβεβαιωνεται οτι δουλευει ή δεν δουλευει.Το τεστ που μπορεις να κανεις εσυ ειναι με μια λαμπα.

FILMAN
30-03-17, 10:46
μα πατώντας το τεστ λογικό είναι να πέσει γιατί το τεστ δημιουργεί μια διαφορά μεταξύ του ενός πόλου με τον άλλων(βάζοντας μια αντίσταση στην είσοδο του ενός πόλου και στην έξοδο του άλλου) και δεν δημιουργεί τεχνητή διαρροή προς την γη. οπότε δεν επιβεβαιώνει τίποτα αυτό πέρα ότι απλά λειτουργεί το ρελε και όχι ότι αν με λειτουργία μπαταρίας θα καταλάβεις αν μπορεί να υπάρξει διαρροή με την γη.
Ήθελα να βάλω 1000 thanks αλλά παίρνει μόνο ένα.

Αυτό μου θύμισε έναν ηλεκτρολόγο (από αυτούς που έχουν άδεια φυσικά) που ήρθε να στήσει ένα πίνακα με πρίζες ράγας για κάποια μηχανήματα μεγάλης ισχύος που θα βάζαμε σε ένα υπαίθριο χώρο, αφού λοιπόν τον έστησε, λέει: "Για να δούμε, έχουμε ρεύμα;", Βάζουμε μια συσκευή στην πρίζα και δούλεψε. "Ωραία" λέει, "για να δούμε τώρα, έχουμε και γείωση;" Πατάει το τεστ στο ρελέ διαρροής και αυτό πέφτει. "Ωραία" λέει, "έχουμε και γείωση".

alefgr
31-03-17, 04:53
Αυτό μου θύμισε έναν ηλεκτρολόγο (από αυτούς που έχουν άδεια φυσικά) που ήρθε να στήσει ένα πίνακα με πρίζες ράγας για κάποια μηχανήματα μεγάλης ισχύος που θα βάζαμε σε ένα υπαίθριο χώρο, αφού λοιπόν τον έστησε, λέει: "Για να δούμε, έχουμε ρεύμα;", Βάζουμε μια συσκευή στην πρίζα και δούλεψε. "Ωραία" λέει, "για να δούμε τώρα, έχουμε και γείωση;" Πατάει το τεστ στο ρελέ διαρροής και αυτό πέφτει. "Ωραία" λέει, "έχουμε και γείωση".

Αυτό πρέπει να μπει στα ανέκδοτα για ηλεκτρολόγους... :lool: