PDA

Επιστροφή στο Forum : ROUTER



micalis
21-03-17, 08:22
Εχω μια απορια
Ενα φιλαρακι μου εχει μια καφετερια και εχει την γραμμη του ΟΤΕ στην μια ακρη (μαζι και το router) και τον υπολογιστη στην αλλη ακρη 20m παραπερα.
Τι ειναι προτιμοτερο .Να τραβηξη την τηλεφωνικη γραμμη κοντα στον υπολογιστη η να τραβηξη καλωδιο δεδομενων?

gchal
21-03-17, 08:27
Και τα δύο μπορεί να γίνουν, το καλλίτερο πιστεύω είναι να συνδεθεί καλώδιο δεδομένων.

krissgr
21-03-17, 19:51
Με το καλώδιο δεδομένων (καλύτερα utp cat 6) καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.

street
21-03-17, 23:32
το ιδιο ειναι και τα δυο , εγω θα προτιμουσα την τηλεφωνικη γραμη μιας και 20 μετρα δεν ειναι πολλα ... και εκει βαζεις ethhernet καλωδιο αν θες , και με το πλακε ανετα πας ...

απ την αλλη ... γιατι οχι ασυρματα ?

micalis
22-03-17, 08:39
Ασυρματο το εχει αλλα οταν "ανοιξουν" δυο τρεις τα τηλεφωνα τους δεν περισευει για το μαγαζι.

katmadas
22-03-17, 11:49
σε μαγαζι που μπαινει κοσμος στο ιντερνετ καλο ειναι να αλλαξετε το ρουτερ.
δηλαδη αντε και αυτος θα εχει ιντερνετ οι αλλοι που θα μπαινουν δεν θελουν?

Υπαρχουν ρουτερ που εκπεμπουν σε 2 συχνοτητες.
Μια την χρησημοποιεις εσυ και μια οι πελατες.

krissgr
22-03-17, 12:01
Ότι καλώδιο και να περάσεις, αν το πρόβλημα είναι η ταχύτητα οταν μπαίνουν πολλοί, δεν θα κάνεις τίποτα. Θες άλλο router με δυνατότητα bandwidth management ή hotshot για να αφήνεις και bandwidth για το μαγαζί.

micalis
22-03-17, 15:37
Το προβλημα εδω στην επαρχια ειναι οτι δεν εχει ταχυτητα το δυκτυο.

navigator0
29-09-17, 18:02
Δεν έχει οπτικές ίνες η περιοχή ακόμη;

kioan
29-09-17, 19:31
Έλεος! Όχι άλλα οικιακά router σε μαγαζιά για να παρέχουν πρόσβαση Internet στους πελάτες! ΈΛΕΟΣ!

Τα περισσότερα δεν μπορούν να διαχειριστούν σωστά πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις (και αυτό δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα της γραμμής από πίσω) ή οι πόροι τους δεν επαρκούν.

Στο 99% των περιπτώσεων που βρίσκω τέτοιο router σε μαγαζί, αυτό είναι στημένο από κάποιον που είναι από άσχετος έως εντελώς άσχετος. Είναι απαράδεκτο να υπάρχει ένα subnet για τα πάντα (wifi πελατών, ταμειακή, PC καταστήματος, εκτυπωτές, IP-cams, DVR κλπ)

micalis
29-09-17, 22:06
Ελα να μεινης εδω (να δης την κατασταση) για να πης το "Ελεος"

info@kalarakis.com
29-09-17, 22:14
Τα οικιακα ρουτεδ ΔΕΝ κανουν για τα μαγαζια, οχι οτι δεν παιζουν αλλα δημιουργουν προβληματα. Ενα οικιακο ειναι φτιαγμενο να εξυπηρετει το πολυ 10 αντε 12 συνδεσεις (μετο ζορι).
Βαλε ενα επαγγελματικο και ενεργοποιησε το μανατζερ. Ολοι θα εχουν απο λιγο internet και δεν θα παραπονιεται κανεις

kioan
29-09-17, 22:51
Ελα να μεινης εδω (να δης την κατασταση) για να πης το "Ελεος"

Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου:


Έλεος! Όχι άλλα οικιακά router σε μαγαζιά για να παρέχουν πρόσβαση Internet στους πελάτες! ΈΛΕΟΣ!

Τα περισσότερα δεν μπορούν να διαχειριστούν σωστά πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις (και αυτό δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα της γραμμής από πίσω) ή οι πόροι τους δεν επαρκούν.


Ακόμα και μέσα στο VDSL DSLAM να ήταν το οικιακό router σου, δεν θα δεις καμία βελτίωση...


εάν το router πατώσει επειδή δεν μπορεί να διαχειριστεί το πλήθος των ανοικτών sessions
εάν το WiFi interface δεν μπορεί να σηκώσει το πλήθος των συνδεδεμένων clients
εάν ο κακοστημένος DHCP του router δεν μπορεί να δώσει IP σε έναν νέο χρήστη
εάν το DNS relay του router καθυστερεί
εάν όλο το διαθέσιμο bandwidth (όσο και αν είναι αυτό) εξαντλείται από έναν χρήστη αντί να ισοκατανέμεται σε όλους

micalis
30-09-17, 21:35
Δεν διαφωνω (για πραγματα που δεν γνωριζω) απλως το φιλαρακι μου ΔΕΝ τον ενδιαφερει αν θαχουν ιντερνετ οι θαμωνες.
Τωρα το εκανε με καλωδιο ethernet αλλα η αρχικη μου απορια παραμενει

vasilllis
30-09-17, 21:40
Δεν διαφωνω (για πραγματα που δεν γνωριζω) απλως το φιλαρακι μου ΔΕΝ τον ενδιαφερει αν θαχουν ιντερνετ οι θαμωνες.
Τωρα το εκανε με καλωδιο ethernet αλλα η αρχικη μου απορια παραμενειη ταχυτητα θεωρητικά είναι ιδια ειτε .ασυρματα χωρις παρεμβολες με αριστη ληψη και ενσυρματα.στην πραξη αρκετές φορες εχω δει το ενσύρματο να υπερτερει.

info@kalarakis.com
30-09-17, 22:00
για την αρχική σου απορία
Δεν έχει σημασία αν πάει το ρουτερ στον υπολογιστή ή του βάλεις καλώδιο 20 μέτρα. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο
Κάνε ότι σε βολεύει.
Η ταχύτητα στο διαδίκτυο επηρεάζεται από τη ποιότητα της γραμμής του ΟΤΕ και από πόσοι τη χρησιμοποιούν ταυτόχρονα.
Μόλις "φρικάρει" το ρουτερ του ΟΤΕ θα το δεις να κάνει επανεκκίνηση. Αυτό σημαίνει ότι γα λίγο θα έχετε όλοι ένα κόλλημα μέχρι να ξανά ξεκινήσει.
Μετά όποιες συσκευές προλάβουν και το αντιληφθούν πρώτες θα πηγαίνουν για λίγο "σφαίρα" μετά πάλι τα ίδια κτλ κτλ