PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα αναλογικού πηνίου βαλβίδας



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-03-17, 09:06
Παρακαλώ τα φώτα σας, μην κάνω καμία ανοησία.
Έχω το παρακάτω κύκλωμα:
69156
Θα ήθελα το πηνίο της αναλογικής βαλβίδας να συνδεθεί με το κύκλωμα ώστε να έχει το ένα άκρο του κοινή γείωση και όχι κοινή τάση με το κύκλωμα. Ο λόγος είναι οτι υπάρχει μόνο το ένα ακρο του πηνίου ελεύθερο ενώ το άλλο είναι μόνιμα στην γείωση και έτσι πρέπει να παραμείνει.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Παρακαλώ τα φώτα σας.

Ευχαριστώ!

gchal
22-03-17, 10:16
Με την χρήση ενος mosfet τύπου Ρ (το συμπληρωματικό του ήδη υπάρχοντος) και αναστροφή της διάταξης η βαλβίδα θα συνδεθεί όπως την θέλεις.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-03-17, 12:31
Γιώργο, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά, μήπως θα ήταν εύκολο ένα σκαριφηματάκι?
Ευχαριστώ πολύ!

FILMAN
22-03-17, 12:37
Θα είναι πιο περίπλοκο δεδομένου ότι η τάση ελέγχου θα έχει αναφορά τη γη ενώ η shunt θα έχει πια τη θετική τροφοδοσία

Συνεπώς ο τελεστικός δεν μπορεί να συνδεθεί έτσι ώστε να επιβάλλει εξίσωση των δυο αυτών τάσεων

Χρειάζεται και δεύτερος τελεστικός (βέβαια το LM358 έτσι κι αλλιώς έχει δυο μέσα)

Πες μας το ελάχιστο και μέγιστο ρεύμα της βαλβίδας καθώς και την ελάχιστη και μέγιστη έξοδο του προπορευόμενου κυκλώματος

gchal
22-03-17, 12:57
Γιώργο, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά, μήπως θα ήταν εύκολο ένα σκαριφηματάκι?
Ευχαριστώ πολύ!

Πολύ ευχαρίστως. Στο mail: gchal@hotmail.com στείλε μου τα στοιχεία της βαλβίδας και τα στοιχεία εισόδου. Γιατί θέλεις να έχεις έλεγχο ρεύματος στη βαλβίδα ???

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-03-17, 13:03
Θα είναι πιο περίπλοκο δεδομένου ότι η τάση ελέγχου θα έχει αναφορά τη γη ενώ η shunt θα έχει πια τη θετική τροφοδοσία

Συνεπώς ο τελεστικός δεν μπορεί να συνδεθεί έτσι ώστε να επιβάλλει εξίσωση των δυο αυτών τάσεων

Χρειάζεται και δεύτερος τελεστικός (βέβαια το LM358 έτσι κι αλλιώς έχει δυο μέσα)

Πες μας το ελάχιστο και μέγιστο ρεύμα της βαλβίδας καθώς και την ελάχιστη και μέγιστη έξοδο του προπορευόμενου κυκλώματος

Τάση λειτουργίας 24VDC και μέγιστο ρεύμα 1Α. Έλεγχος με 0-5V

Thanks

FILMAN
22-03-17, 13:54
Δηλαδή όταν το σήμα ελέγχου είναι 0V από τη βαλβίδα θέλεις να περνάνε 0Α και όταν το σήμα ελέγχου είναι 5V από τη βαλβίδα να περνάει 1Α;

GR_KYROS
22-03-17, 13:58
Εάν απομονώσεις το άκρο του πηνίου της βαλβίδας από την γείωση σε πειράζει ?

Αλλιώς νέα κατασκευή κυκλώματος με LTC1255
http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/lt1255.pdf

FILMAN
22-03-17, 14:14
Τί χρειάζεται τώρα το MOSFET driver, δηλαδή ο τελεστικός δεν μπορεί να το οδηγήσει; Εντάξει, θα χρειαστούν και δυο αντιστάσεις. Αν και καλύτερα να μπει διπολικό τρανζίστορ σε διάταξη κοινού συλλέκτη, έτσι ο συνδυασμός τελεστικού & τρανζίστορ θα έχει χαμηλότερο gain και πιθανότατα δεν θα παρουσιαστούν προβλήματα ευστάθειας (ταλάντωση) που θα απαιτούσαν αντιστάθμιση συχνότητας.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-03-17, 14:16
Δηλαδή όταν το σήμα ελέγχου είναι 0V από τη βαλβίδα θέλεις να περνάνε 0Α και όταν το σήμα ελέγχου είναι 5V από τη βαλβίδα να περνάει 1Α;

Ακριβώς έτσι!

FILMAN
22-03-17, 14:42
Ωραία, σε λίγο θα σου φτιάξω ένα σχηματάκι...

FILMAN
22-03-17, 16:04
Αυτό:
69166
Κάποια σημεία που θέλουν προσοχή:

α) Ο τελεστικός όπως έχω γράψει να είναι TL082 (μην δοκιμάσεις με LM358), αν υπάρχει πρόβλημα δοκίμασε με άλλο TL082 ενδεχομένως διαφορετικού κατασκευαστή

β) Η τάση εξόδου του κυκλώματος προς τη βαλβίδα δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 20V περίπου, οπότε για να περάσει 1Α από τη βαλβίδα αυτή θα πρέπει να έχει αντίσταση πηνίου <20Ω (δηλ. αν είναι φτιαγμένη για να περνάει 1Α αν τροφοδοτηθεί με 24V υπάρχει θέμα, αυτό μπορεί να αντιμετωπιστεί με ...περισσότερα εξαρτήματα)

γ) Το τρανζίστορ θέλει και ψύξη. Καλό είναι να γίνει εκ των προτέρων ένας έλεγχος στο hfe του τρανζίστορ που θα χρησιμοποιηθεί, αν αυτό είναι πολύ χαμηλό ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί ένα άλλο κομμάτι (ενδεχομένως και διαφορετικού τύπου) με μεγαλύτερο hfe.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-03-17, 19:29
Ωραίος Φίλιππε.
Thanks a lot.

gchal
22-03-17, 21:45
Πέτρο,
Βλέπω ότι ο Φίλιππος με πρόλαβε, το βλέπω για πολύ σωστό. Κάτι ανάλογο σου φτιάχνω και εγώ. Λοιπόν ακολούθησε όλες τις οδηγίες του Φίλιππα και θα είναι όλα εντάξει. Αν για οποιοδήποτε λόγο κάτι πάει στραβά γράψε μου.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-03-17, 09:24
Πέτρο,
Βλέπω ότι ο Φίλιππος με πρόλαβε, το βλέπω για πολύ σωστό. Κάτι ανάλογο σου φτιάχνω και εγώ. Λοιπόν ακολούθησε όλες τις οδηγίες του Φίλιππα και θα είναι όλα εντάξει. Αν για οποιοδήποτε λόγο κάτι πάει στραβά γράψε μου.

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!!