PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοδιακόπτες Ηλιακού



ghk84
25-03-17, 17:13
Χαίρετε, θα ηθελα να βάλω ενα χρονοδιακόπτη στον ηλιακό ετσι ωστε να ανάβει απο τις 10μμ εως 12μμ
βρήκα αυτο εδω
http://www.hamradio.net.gr/index.php?route=product/product&product_id=1578
θα χρειαστώ και ρελε ισχυος ?
http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/hager-hlektponomos-25a-230v-2a-esc225_96554/?affid=4&skuId=158663
ειμαι άσχετος απο τέτοιου ειδους πράγματα, πως θα γινει η σύνδεση???

johnnyb
25-03-17, 18:54
Ναι θες ρελε ισχυος και ηλεκτρολογο γιατι τα watt στα θερμοσιφωνα ειναι αρκετα για λαθη και κακες συνδεσεις

vasilllis
25-03-17, 19:06
και ρελε θα χρειαστεις.

lepouras
25-03-17, 19:19
ένα ρελε θες και ένα τέτοιο
http://www.banggood.com/DIY-Wi-Fi-Wireless-Switch-For-Smart-Home-With-ABS-Shell-p-1019971.html
και εκτός ότι το δουλεύεις όποτε θες από το κινητό σου του προγραμματίζεις(πάλι από το κινητό σου) πότε θες να ανάβει και να σβήνει κλπ κλπ :biggrin:

kted
25-03-17, 21:27
Max load 10A.

lepouras
26-03-17, 02:33
μα είπαμε και ένα ρελε. με τον χρονοδιακόπτη δεν θα έβαζε ρελε?

ghk84
16-04-17, 19:06
οπότε θα χρειαστώ ηλεκτρολόγο...

tdavelos
17-04-17, 22:38
ένα ρελε θες και ένα τέτοιο
http://www.banggood.com/DIY-Wi-Fi-Wireless-Switch-For-Smart-Home-With-ABS-Shell-p-1019971.html
και εκτός ότι το δουλεύεις όποτε θες από το κινητό σου του προγραμματίζεις(πάλι από το κινητό σου) πότε θες να ανάβει και να σβήνει κλπ κλπ :biggrin:

Το δουλεύεις φίλε μου αυτό (sonoff wifi)? Γιατί το πήρα πρώτη φορά να το δοκιμάσω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο για να το βάλω σε πελάτη.

lepouras
18-04-17, 02:06
άμα θες να πας σε πελάτη με εξάρτημα των 5 ευρώ και θες και την αξιοπιστία που ίσως έχουν τα 50-100-150 τότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.
τη κινδύνους έχεις? να πάρει φωτιά? δεν νομίζω. να αποφασίσει να κλείσει το cloud ή ο server που τα εξυπηρετεί και να μείνουν ξεκρέμαστα? ίσως.
να μπει ο Κινέζος που έχει το cloud ή τον server και να αναβοσβήνει τα φώτα και τον θερμοσίφωνα του πελάτη? ίσως ανάλογα με τα βίτσια του. κατά τα άλλα δεν ξέρω να σου πω.

vasilllis
18-04-17, 08:45
Το δουλεύεις φίλε μου αυτό (sonoff wifi)? Γιατί το πήρα πρώτη φορά να το δοκιμάσω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο για να το βάλω σε πελάτη.


άμα θες να πας σε πελάτη με εξάρτημα των 5 ευρώ και θες και την αξιοπιστία που ίσως έχουν τα 50-100-150 τότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.
τη κινδύνους έχεις? να πάρει φωτιά? δεν νομίζω. να αποφασίσει να κλείσει το cloud ή ο server που τα εξυπηρετεί και να μείνουν ξεκρέμαστα? ίσως.
να μπει ο Κινέζος που έχει το cloud ή τον server και να αναβοσβήνει τα φώτα και τον θερμοσίφωνα του πελάτη? ίσως ανάλογα με τα βίτσια του. κατά τα άλλα δεν ξέρω να σου πω.

ξαναγυρναμε στις προτασεις μου :sneaky2::sneaky2::sneaky2:
logακη

lepouras
18-04-17, 10:02
ξαναγυρναμε στις προτασεις μου :sneaky2::sneaky2::sneaky2:
logακη
αν είναι για πελάτη..... φυσικά.
δεν κάνουμε πειράματα με 5ευρα επάνω του.... :lool:

elektronio
18-04-17, 10:44
αν είναι για πελάτη..... φυσικά.
δεν κάνουμε πειράματα με 5ευρα επάνω του.... :lool:

Επειδή οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι αν προταθεί στον πελάτη σαν εναλλακτική λύση έναντι της ακριβότερης μπορεί να αποφασίσει ο πελάτης αν θα αναλάβει το ρίσκο της αξιοπιστίας ανάλογα και με την κρισιμότητα της λειτουργίας του.
Άλλωστε στο σπίτι σας αν το βάλετε για τον εαυτό σας θα δουλέψει και στον πελάτη όχι;

lepouras
18-04-17, 11:53
το να το βάλεις σπίτι σου και να σου βγάλει κουσούρια είναι κάτι που το κάνεις από επιλογή και θα κάτσεις να τρως τα λυσσακά σου να το στρώσεις ξανά.
το να το βάλεις σε ένα πελάτη που θα σε πληρώσει για να κάνεις την δουλειά του και σε περίπτωση προβλήματος να απαιτεί (και θα έχει και δίκιο) να του λύσης το πρόβλημα γιατί εσύ το έφτιαξες και αυτός σε πλήρωσε, είναι κάτι που δεν σου προσφέρει αξιοπιστία σαν μάστορα και μπορεί τελικά να βάλεις και από την τσέπη σου για να του λύσης το πρόβλημα.
θα μου πεις ότι εσύ θα τον έχεις προειδοποιήσει για την διαφορά του ενός με το άλλο.
δύστυχος τόσα χρόνια στο επάγγελμα θα πω ότι όσο και να μιλάς και να εξηγείς και να συνεννοείσαι με τον πελάτη από την στιγμή που θα σε πληρώσει μετά τα ξεχνάει όλα και θα σε πρήξει και θα ακούσεις τα χίλια μύρια.
όποιος θέλει να ρισκάρει δικαίωμά του.
απλά μετά μην ανοίγουμε θέμα για κακούς επαγγελματίες και κακούς πελάτες.

elektronio
18-04-17, 12:11
Όπως επίσης στα τόσα χρόνια θα σου έχει τύχει να σε βγάζει κλέφτη ο πελάτης αφού προτείνεις λύση με 150 ευρώ και κάποιος άλλος το κάνει με 50. Γιατί ο πελάτης κοιτάει πάντα την τιμή και ξεχνάει όλα τα άλλα. Ευτυχώς που πλέον δεν ασκώ ελεύθερο επάγγελμα, γιατί με την μιζέρια που έχει πέσει ο πελάτης δεν θέλει να πληρώσει ενώ οι απαιτήσεις του έχουν αυξηθεί αντί να περιοριστούν.

lepouras
18-04-17, 12:24
και αυτό σωστό. οπότε η λύση είναι μια. του λες πάρε ότι θέλεις και φώναξε με να στο τοποθετήσω. αν και τότε πάλι θα βρει να πει ότι εσύ δεν το έβαλες σωστά και γιαυτό έχει προβλήματα ....... άβυσσος η ψυχή του πελάτη....:lool:

aktis
18-04-17, 13:39
Στην περίπτωση πελάτη , ο παραδοσιακός χρονοδιακόπτης ράγας , ειτε μηχανικός με δοντακια είτε ψηφιακός με εφεδρεια και ενα ρελέ ειναι η απλή και ενδεδειγμένη λύση . Τα άλλα μετα πανε σε μοντέρνο αυτοματισμό σπιτιου και εκεί το πράγμα μπλέκει με κοστη , γουστα , αξιοπιστίες κλπ

vasilllis
18-04-17, 16:55
δεν βγαζεις ακρη με την καμια παντως.αντε να σου φερει ο πελατης τωρα το ντιμερ για led που του εδωσαν απο μεγαλη αλυσιδα και να πας να το βαλεις και να μην δουλευει.πεισε τον μετα οτι δεν εισαι βλακας αλλα αυτο που του εδωσαν (η αλυσιδα καταστηματος) ειναι λαθος!!!
μερικες φορες οτι μεθοδο και να χρησιμοποιησεις,απλα θα αποτυχει..

Panoss
18-04-17, 17:33
Αυτοί που περιγράφετε δεν είναι πελάτες, είναι τρόφιμοι ψυχιατρείου που το σκάσανε από το φυσικό τους χώρο.
Θα έπρεπε να μην τους θέλετε για πελάτες κι επομένως να μην σας απασχολεί το τι λένε ή τι απαιτήσεις έχουν.
Αν κάποιου δεν του κάνει η δουλειά σας, του προτείνετε να αναιρέσετε ό,τι κάνατε (π.χ αν εγκαταστήσατε κάποιο λεντ, το κάνετε απεγκατάσταση και επαναφορά των πραγμάτων όπως ήταν) και να του επιστρέψετε τα λεφτά και αυτός φυσικά να σας επιστρέψει την απόδειξη για να την ακυρώσετε.
Και φυσικά, δεν ξανασχολείστε με τον συγκεκριμένο πελάτη.
Αλλιώς, όλοι οι τρελλοί πελάτες που τους διώχνουν όλοι οι άλλοι θα καταλήξουν σ' εσάς.
Κι εσείς θα νομίζετε ότι η πλειοψηφία των πελατών είναι τρελλοί!:lool:

Φυσικά, αν δεν υπάρχει απόδειξη, τα ανωτέρω δεν ισχύουν, ο πελάτης έχει απλά δίκιο ό,τι κι αν ζητάει, όποια απαίτηση κι αν έχει.

vasilllis
18-04-17, 21:50
Αυτοί που περιγράφετε δεν είναι πελάτες, είναι τρόφιμοι ψυχιατρείου που το σκάσανε από το φυσικό τους χώρο.
Θα έπρεπε να μην τους θέλετε για πελάτες κι επομένως να μην σας απασχολεί το τι λένε ή τι απαιτήσεις έχουν.
Αν κάποιου δεν του κάνει η δουλειά σας, του προτείνετε να αναιρέσετε ό,τι κάνατε (π.χ αν εγκαταστήσατε κάποιο λεντ, το κάνετε απεγκατάσταση και επαναφορά των πραγμάτων όπως ήταν) και να του επιστρέψετε τα λεφτά και αυτός φυσικά να σας επιστρέψει την απόδειξη για να την ακυρώσετε.
Και φυσικά, δεν ξανασχολείστε με τον συγκεκριμένο πελάτη.
Αλλιώς, όλοι οι τρελλοί πελάτες που τους διώχνουν όλοι οι άλλοι θα καταλήξουν σ' εσάς.
Κι εσείς θα νομίζετε ότι η πλειοψηφία των πελατών είναι τρελλοί!:lool:

Φυσικά, αν δεν υπάρχει απόδειξη, τα ανωτέρω δεν ισχύουν, ο πελάτης έχει απλά δίκιο ό,τι κι αν ζητάει, όποια απαίτηση κι αν έχει.
Γιατι?οταν δεν επαιρνε αποδειξη δεν συμμετειχε στο εγκλημα?
Για τα ανωτερω τα ιδια ακριβως ανεφερε ο Γιαννης και εγω.Φταιει ηδουλεια μας αν το ντιμερ δεν λειτουργει?η το sonnof αρχισε τα τρελα του?