PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός επαφών ρελέ



antonisfa
29-03-17, 14:19
Παίρνω μια επίπεδη πλάκα μετάλλου στερεώνω ένα ντουκόχαρτο 500άρι παίρνω την επαφή από 110 KW ρελέ ισχύος και την τρίβω επάνω δύο περασιές πάνω και κάτω.

Βάζω λίγη γλυκερίνη επάνω στο δουλεμένο χαρτί και περνάω άλλη μια φορά πάνω και κάτω.

Τελειώνοντας, καθαρίζω τα ρέστα από κάπνες μαυρίλες σε ότι απέμεινε στις επαφές και στους φλογοκρύπτες με ψιλό συρματοβουρτσάκι.

Θα ήθελα την εμπειρία των συναδέλφων σε αυτό το ζήτημα γιατί ένα σετ από ανταλλακτικές επαφές για το συγκεκριμένο ρελέ το βρίσκω στα 180€ + για καινούργιο δεν το συζητώ φτάνει τα 600€+

agis68
29-03-17, 14:57
Θα πρότεινα όταν τελειώσεις να προσθέσεις γραφίτη στις επαφές περνώντας το με μπατονέτες ωστε να ανανεωθεί ο γραφίτης στις επαφές.

lepouras
29-03-17, 15:11
Θα πρότεινα όταν τελειώσεις να προσθέσεις γραφίτη στις επαφές περνώντας το με μπατονέτες ωστε να ανανεωθεί ο γραφίτης στις επαφές.
είσαι σίγουρος ότι έχουν γραφίτη οι επαφές τον ρελε και μάλιστα τα ισχύος? όσα έχω ανοίξει δεν θυμάμαι να είχαν ποτέ κάτι τέτοιο για επίστρωση.

Αντώνη καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά από την στιγμή που μιλάμε για τέτοιου μεγέθους ρελε άρα μιλάμε για εγκατάσταση που απαιτεί τεράστια ισχύ μήπως τελικά τα 180 ευρώ δεν είναι πολλά και να είσαι με το προβλεπόμενο σωστό ανταλλακτικό?
το ρελε από τη είναι από τροφοδοσία κάποιου μοτερ - μηχανήματος ή σε αυτοματισμό εναλλαγής ΔΕΗ <> ΗΖ ?

agis68
29-03-17, 15:20
Εχεις δίκιο Γιάννη μου ξέφυγε οτι ήτσν ισχύος σορρυ

antonisfa
29-03-17, 15:38
Αντώνη καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά από την στιγμή που μιλάμε για τέτοιου μεγέθους ρελε άρα μιλάμε για εγκατάσταση που απαιτεί τεράστια ισχύ μήπως τελικά τα 180 ευρώ δεν είναι πολλά και να είσαι με το προβλεπόμενο σωστό ανταλλακτικό?
το ρελε από τη είναι από τροφοδοσία κάποιου μοτερ - μηχανήματος ή σε αυτοματισμό εναλλαγής ΔΕΗ <> ΗΖ ?

Τα ρελέ εξυπηρετούν εκκινητή αστέρα τριγώνου κινητήρων παραγωγής και θα πάρουν αρκετά σειρά σε συντήρηση, αφορούν στο τρίγωνο και στο γενικό ρελέ και δε βγαίνει πια η παλιά σειρά (Α185-30 της ΑΒΒ).

gsmaster
29-03-17, 16:21
Και 180 και 600 και 1200 να κάνει, το καλύτερο είναι να γίνει αντικατάσταση. Τα ρεύματα είναι μεγάλα και ο κίνδυνος υπερθέρμανσης (άρα και φωτιάς) μεγάλος. Και μετά θα αλλάξεις και ρελέ και καλώδια ή μπάρες και ότι αρπάξει γύρω γύρω... να παρακαλάς να μην είναι τίποτα ψιλοκαλώδια απο βοηθητικά... Ειδικά αν δεν έχεις σχέδιο του πίνακα.
Η συντήρηση που περιγράφεις είναι μια λύση ανάγκης που θα βάλει μπροστά την παραγωγή, αλλά εγώ μακροπρόθεσμα δεν θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο.:001_huh:

antonisfa
29-03-17, 16:51
Και 180 και 600 και 1200 να κάνει, το καλύτερο είναι να γίνει αντικατάσταση. Τα ρεύματα είναι μεγάλα και ο κίνδυνος υπερθέρμανσης (άρα και φωτιάς) μεγάλος. Και μετά θα αλλάξεις και ρελέ και καλώδια ή μπάρες και ότι αρπάξει γύρω γύρω... να παρακαλάς να μην είναι τίποτα ψιλοκαλώδια απο βοηθητικά... Ειδικά αν δεν έχεις σχέδιο του πίνακα.
Η συντήρηση που περιγράφεις είναι μια λύση ανάγκης που θα βάλει μπροστά την παραγωγή, αλλά εγώ μακροπρόθεσμα δεν θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο.:001_huh:

Το σωστό είναι η αντικατάσταση αλλά αυτή τη δουλειά καθαρισμού την έκανα όπως πολλοί άλλοι συνάδελφοι και στο καράβι και μια και δυο φορές έως ότου μειωθεί το πάχος των επαφών αρκετά ή τουλάχιστον σε ασφαλή επίπεδα....(ποτέ δεν ξέρουμε ποια είναι αυτά) και μετά αντικ/ση.

Αρχικά ρώτησα εάν υπάρχει κάποιος πιο ακριβής τρόπος καθαρισμού που έχει εφαρμόσει κάποιος έτσι ώστε να μη χαθεί μεγάλο μέρος της παραγωγής έως ότου έρθουν τα δύο πρώτα σετ επαφών που μόλις παράγγειλα και έμαθα πως έχουν 2 τελευταία κομμάτια.
Μετά θα χώσουν το χέρι βαθιά στην τσέπη για τα νέα μοντέλα.
Θα κοιτάξω βέβαια εάν βγαίνουν τπτ σε πιο φθηνά.....κινέζο δεν ξέρω.. θα δούμε

Υ.Γ. Εχω στο παρελθόν ενεργήσει μ αυτόν τον τρόπο χωρίς να έχω παρατράγουδα. Θέλει συνεχή έλεγχο όμως δε το αρνούμαι!
Δεν υπάρχουν και συνεχείς εκκινήσεις , μπορεούν τα μοτέρ να δουλεύουν και 1 και 2 μήνες ασταμάτητα. Αν γίνει μονάχα καμιά διακοπή από ΔΕΗ

vasilllis
29-03-17, 17:16
κακως τα ακουμπατε αυτα.αυτη η επιστρωση που λες στην ακρη είναι ασημι .τρίβοντας την το αφαιρείται.

lepouras
29-03-17, 18:04
κακως τα ακουμπατε αυτα.αυτη η επιστρωση που λες στην ακρη είναι ασημι .τρίβοντας την το αφαιρείται.
το ασήμι μου φαίνεται ποιο λογικό. και μάλιστα σε μεγάλες ασφάλειες μαχαιροτές (τουλάχιστον σε παλιότερες παρτίδες) η ΑΒΒ το λαμάκι που είχε μέσα ήταν καθαρό ασήμι.

antonisfa
29-03-17, 19:57
κακως τα ακουμπατε αυτα.αυτη η επιστρωση που λες στην ακρη είναι ασημι .τρίβοντας την το αφαιρείται.

Η γνώμη σου είναι σεβαστή.
Οταν εχεις πρόβλημα σε 3 ή και 4 ρελέ και δε μπορείς να αφήσεις κάτω την παραγωγή, κάνεις τα αδύνατα δυνατά να βάλεις μπροστά με το λιγότερο κόστος....
Το θέμα μου είναι πως θα πετύχω να εφάπτονται καλύτερα οι επαφές η μια με την άλλη ΄΄ετσι με τους "κρατήρες" που έχουν δημιουργηοεί από τα απανωτά άρκ των προηγούμενων εκκινήσεων.
Θα ανεβάσω αύριο φωτο με τις επαφές

vasilllis
30-03-17, 08:53
Aντωνη τι προβλημα ακριβως εχουν τα ρελε?
εννοειται στην εσχατη λυση κανεις οτι περναει απο το χερι σου και εννοειται βεβαια οτι μια πατεντα που δουλευει ειναι πετυχημενη.
Η λυση ομως ειναι δυστηχως ειναι μια.Αντικατασταση των κυριων επαφων.

antonisfa
30-03-17, 14:54
Αυτές είναι οι επαφές .
Φαίνονται οι ακάθαρτες με αρχικό καθαρισμό και οι πιο καθαρές.
Το θέμα μου Βασίλη είναι ότι δεν έχω σπεαρ και αναγκάζομαι να καθαρίζω για να βάλω μπροστά τις μονάδες που κάθονται.Δεν πατάνε καλά οι επαφές από ορισμένα ρελέ και μου ρίχνουν θερμικό στοιχείο.
Με την πρώτη αμπερομέτρηση κατα την εκκινηση ενος απ αυτα φάνηκε το προβλημα.
6927969280

vasilllis
30-03-17, 16:01
ε αφου το κάνεις και δουλευει δεν το συζηταμε.ισως βοηθαει το γεγονος οτι δεν εχεις πολλα on-off. πλεον και εγω σκεφτομαι πολυ την επισκευη ενος ρελε.εμενα ειναι γενικων φορτιων τα περισσοτερα με χιλιαδες ωρες ζωης στην πλατη και το ενοχλητικο βουισμα.Καποια στρωνουν,αλλα παλι μετα απο 5-6 μηνες ξαναρχιζουν.

MacGyver
30-03-17, 16:42
Φαντάζομαι μιλάς για contactor, αλλά το 500 μου φαίνεται μεγάλο.
Εγώ σε όλα, ακόμα και μικροτερα ιδιομορφα που δεν μπορώ να βρω η ακόμα όταν η κατάσταση με πιέζει, προτιμώ το 1000 η 1200 αλλά αν μπορώ περνάω ένα δύο χημικά με βατονετα, πχ το πορτοκαλί καθαριστικό του λιντλ η ακόμα και οξύ για άλατα . Έτσι έχω εικόνα του τι ζημιά έχει.
Μεγάλα νούμερα δεν κάνουν καλό αφού αφαιρουν το αργυρουχο μείγμα που έχει η επαφή.

diony
30-03-17, 17:18
Υπάρχει και η λύση του soft starter βέβαια ,αλλά κοστίζει

Παλιά είχα βάλει από ένα σε κινητήρες 55KW και 110KW όμως ο λόγος που τα έβαλα ήταν πως υπήρχαν πολύ τακτικές εκκινήσεις

antonisfa
30-03-17, 23:37
ε αφου το κάνεις και δουλευει δεν το συζηταμε.ισως βοηθαει το γεγονος οτι δεν εχεις πολλα on-off. πλεον και εγω σκεφτομαι πολυ την επισκευη ενος ρελε.εμενα ειναι γενικων φορτιων τα περισσοτερα με χιλιαδες ωρες ζωης στην πλατη και το ενοχλητικο βουισμα.Καποια στρωνουν,αλλα παλι μετα απο 5-6 μηνες ξαναρχιζουν.

Εντάξει αν πρόκειται για μικρά ρελέ δεν το συζητώ τα αλλάζω με το 1ο βούισμα (αν κ με τον θόρυβο που υπάρχει δεν ακούω τπτ ούτε τα ρουλμάν των μοτέρ)

Το πιο σημαντικό είναι η δοκιμή των επαφών τους ωμομετρικά ( με προσωρινή διακοπή δλδ) και αν δεν παίρνω σημαντικές τιμές αντίστασης (ας πούμε πάνω από 2 ή 3 Ωμ) τότε τα αφήνω λίγο ακόμη σε λειτουργία.

Για τα μεγάλα δεν το συζητώ καθαρίζονται συχνά έως ότου να φθαρεί το πάχος της επαφής τους. Πα0ράλληλα παίρνω και αμπερομετρήσεις αλλά και αντίσταση τυλιγμάτων.
Καμιά φορά αρπάνε και τα καλώδιά τους στις κλεμμες τα 35άρια που κακώς έβαλε ο εργολάβος εξαρχής. Έπρεπε να είναι τουλάχιστον 50άρια ή και 70άρια και σε απόσταση στη σχάρα μεταξύ τους γιατί ζεσταίνονται...
Έχουμε και αυτό το θέμα, κάποια στιγμή πρέπει να τα αντικ/στήσω (πιάνουν ακόμα και 55 βαθ. Κελσίου τους καλοκαιρινούς μήνες

antonisfa
30-03-17, 23:45
Φαντάζομαι μιλάς για contactor, αλλά το 500 μου φαίνεται μεγάλο.
Εγώ σε όλα, ακόμα και μικροτερα ιδιομορφα που δεν μπορώ να βρω η ακόμα όταν η κατάσταση με πιέζει, προτιμώ το 1000 η 1200 αλλά αν μπορώ περνάω ένα δύο χημικά με βατονετα, πχ το πορτοκαλί καθαριστικό του λιντλ η ακόμα και οξύ για άλατα . Έτσι έχω εικόνα του τι ζημιά έχει.
Μεγάλα νούμερα δεν κάνουν καλό αφού αφαιρουν το αργυρουχο μείγμα που έχει η επαφή.
Ναι για contactor μιλώ της τάξης (το ανέφερα πριν) 110kw
Ναι χρησιμοποιώ και 1000άρια και 1300άρια ακόμα. Επειδή στο χώρο υπάρχει και θειικό οξύ σε υγρή μορφή έχω χρησιμοποιήσει και αυτό για να καθαρίσω τις καπνίλες για να βλέπω καθαρά πόση ζημιά προκάλεσαν τα αρκ στην επιφάνειά τους.
Καθαρίζει και μαυτό ακόμη και με σπρευ αφαιρετικό των γράσσων και άλλα.

antonisfa
30-03-17, 23:50
Υπάρχει και η λύση του soft starter βέβαια ,αλλά κοστίζει

Παλιά είχα βάλει από ένα σε κινητήρες 55KW και 110KW όμως ο λόγος που τα έβαλα ήταν πως υπήρχαν πολύ τακτικές εκκινήσεις


Είναι σε μας αρκετό κόστος να μπούν softstarters σε όλες τις μονάδες υπάρχει μια που φοράει σε μοτέρ αντλίας υψηλής πίεσης στα 130 kw και πάει μια χαρά.
Τελευταία τεχνολογική βελτίωση των αντλιών/μοτέρ Grundfos τοποθέτησαν μονάδα με κινητήρα 160kw 5000rpm με iverter ντουλάπα ολόκληρη.

Το ζήτημά μου παραμένει και είναι στο πως μπορώ να βελτιώσω την επιφάνεια των επαφών κάνοντάς τες όσο πιο δυνατόν πιο λείες (γυαλί ας πούμε)..ίσως να ρωτήσω και σε κανα μηχανουργείο, γιατι με το ντουκόχαρτο και στο χέρι δεν πετυχαίνω το βέλτιστο αποτέλεσμα.

MacGyver
31-03-17, 00:09
Υπόψιν, υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και ανταλλακτικά (contact kit);
Αν είσαι σε σταθερό εργασιακό περιβάλλον και συνεπής - μερακλής, τότε μπορείς να κάνεις και προληπτική συντήρηση για να προλάβεις τις μεγαλύτερες φθορές.

alpha uk
31-03-17, 00:26
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://library.e.abb.com/public/18e0decc2c0be1a5c1257d78002dc0dd/1SFC101044M0201.pdf&ved=0ahUKEwj34az0kv_SAhUlKcAKHTYCAVcQFggdMAA&usg=AFQjCNH1qPXy8vY9nmVZIR0452WTfyNgmw&sig2=RQ3wriZRUOwHIbg0bNIdEg

antonisfa
31-03-17, 00:52
Υπόψιν, υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και ανταλλακτικά (contact kit);
Αν είσαι σε σταθερό εργασιακό περιβάλλον και συνεπής - μερακλής, τότε μπορείς να κάνεις και προληπτική συντήρηση για να προλάβεις τις μεγαλύτερες φθορές.
Ναι υπάρχουν 2 τελευταία σετ επαφών για τα υπάρχοντα ρελέ τα έχω παραγγείλει ήδη.
Το θέμα το μεγάλο είναι αυτό δεν μπορώ να κάνω προληπτική συντήρηση δεν σταματάνε οι μονάδες ούτε το χειμώνα πλέον.
Υπάρχουν τουλάχιστον 8 μοτέρ που σφυράνε (φωνάζουν τα καημένα) θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν τους.
Σπάνια να σταματήσω κάποια και αυτό αν έχω σπέαρ μοτέρ για να συντηρήσω το παλιό.

antonisfa
31-03-17, 00:56
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://library.e.abb.com/public/18e0decc2c0be1a5c1257d78002dc0dd/1SFC101044M0201.pdf&ved=0ahUKEwj34az0kv_SAhUlKcAKHTYCAVcQFggdMAA&usg=AFQjCNH1qPXy8vY9nmVZIR0452WTfyNgmw&sig2=RQ3wriZRUOwHIbg0bNIdEg
Γιάννη πολύ κατατοπιστικό το αρχείο της ΑΒΒ.
Αναφέρει δε ότι δεν υπάρχει θέμα αντικ/σης των επαφών όταν απο διάφορα αρκ αλλάζει το χρώμα τους και εν μέρει αλλιώνεται η επιφανειά τους παρά μόνο αν φαγωθούν αρκετά στο πάχος τους,
καθώς και άλλες συμβουλές στο νέο τύπο το ακριβό που έλεγα τα ΑF...

alpha uk
31-03-17, 01:00
Γιάννη πολύ κατατοπιστικό το αρχείο της ΑΒΒ.
Αναφέρει δε ότι δεν υπάρχει θέμα αντικ/σης των επαφών όταν απο διάφορα αρκ αλλάζει το χρώμα τους και εν μέρει αλλιώνεται η επιφανειά τους παρά μόνο αν φαγωθούν αρκετά στο πάχος τους,
καθώς και άλλες συμβουλές στο νέο τύπο το ακριβό που έλεγα τα ΑF...

Έτσι ακριβώς , οπότε σύμφωνα μέ τής δικές σου φωτογραφίες , οι επαφές είναι σέ πολύ καλή κατάσταση

MacGyver
31-03-17, 01:16
Εντάξει αν πρόκειται για μικρά ρελέ δεν το συζητώ τα αλλάζω με το 1ο βούισμα (αν κ με τον θόρυβο που υπάρχει δεν ακούω τπτ ούτε τα ρουλμάν των μοτέρ)

Το πιο σημαντικό είναι η δοκιμή των επαφών τους ωμομετρικά ( με προσωρινή διακοπή δλδ) και αν δεν παίρνω σημαντικές τιμές αντίστασης (ας πούμε πάνω από 2 ή 3 Ωμ) τότε τα αφήνω λίγο ακόμη σε λειτουργία.

Για τα μεγάλα δεν το συζητώ καθαρίζονται συχνά έως ότου να φθαρεί το πάχος της επαφής τους. Πα0ράλληλα παίρνω και αμπερομετρήσεις αλλά και αντίσταση τυλιγμάτων.
Καμιά φορά αρπάνε και τα καλώδιά τους στις κλεμμες τα 35άρια που κακώς έβαλε ο εργολάβος εξαρχής. Έπρεπε να είναι τουλάχιστον 50άρια ή και 70άρια και σε απόσταση στη σχάρα μεταξύ τους γιατί ζεσταίνονται...
Έχουμε και αυτό το θέμα, κάποια στιγμή πρέπει να τα αντικ/στήσω (πιάνουν ακόμα και 55 βαθ. Κελσίου τους καλοκαιρινούς μήνες
Ο έλεγχος με ωμομέτρηση είναι ανακριβής. Εγώ χρησιμοποιώ άλλο τρόπο, δυναμικό, την βολτομέτρηση των επαφών !!! :w00t:
-Γράφω τμηματικά αλλά πρίν ήμουν στο κινητό και σε διάλειμμα.

diony
31-03-17, 01:32
Αν κατάλαβα καλά , την ώρα που είναι οπλισμένο το ρελέ με φορτίο βάζεις το βολτόμετρο παράλληλα σε κάθε επαφή είσοδο και έξοδο , και πρέπει να σου βγάλει όσο γίνεται πιο μικρή τάση
Ναι είναι αποτελεσματικό , το έκανα πολλές φορές στο παρελθόν




Επίσης το πιο καλό είναι αν έχεις θερμογραφική κάμερα , μπορείς να γλυτώσεις από πολλούς μπελάδες

usa
31-03-17, 03:52
Αντώνη γειά σου.
Κάποτε που τα αυτοκίνητα είχανε πλατίνες μερικοί πήγαιναν σε οδοντοτεχνίτες και καλύπτανε τις πλατίνες με το υλικό που κατασκευάζουν τις γέφυρες για τα δόντια.
Είναι πολύ σκληρό υλικό και λέγανε οτι κρατούσανε οι πλατίνες πολύ περισότερο παραμένοντας λείες οι επιφάνειές τους.
Εάν σε βολεύει μια συζήτηση με εναν οδοντοτεχνίτη ίσως σε βοηθήσει.

antonisfa
31-03-17, 14:12
Χρήστο ενδιαφέρον αυτό με την επικάλλυψη στις πλατίνες, θα ρωτήσω αν έχει εφαρμογή στις επαφές που αναφέρω.

Steve και Κώστα σας ευχαριστώ για τη λεγόμενη "βολτομέτρηση επαφών"
Τη συνάντησα 1η φορά όταν ταξίδεψα στα πλοία. Ενας συνάδελφος ηλεκτρολόγος-ηλεκτρονικός μετρούσε κατ αυτόν τον τρόπο πάνω σε κάποιες πλακέτες πλυντηρίων σε ρελέ ισχύος.
Το έκανα κ γω στο παρελθόν...έκτοτε δεν το εφάρμοσα σε κινητήρες υπό φορτίο.

antonisfa
31-03-17, 20:04
Aυτά τα ρελέ με απασχολούν.
Βλέπετε τη μαυρίλα στο αριστερό γενικό ρελέ στη μέση.
69305
Τα παρακάτω είναι σε άλλη μονάδα καινούργιο και το άλλο με καθαρισμένες επαφές.
69309
Τα καλώδια κοκκαλώνουν από τις υψηλές θερμοκρασίες και καρβουνιάζουν οι κλέμμενς.
69307
Κάθε φορά που συμβαίνει αυτό κόβω τα καλώδια που έρχονται απ το μοτέρ βρίσκοντας καθαρό μέρος του χαλκού βάζω μυτάκια τα καίει , βάζω παφιλάκια χαλκού στρογγυλά στα λεπτοπολύκλωνα άκρα και τα πατάω καλά...
69308
Και το μοτέρ της 1ης μονάδας σε λειτουργία
69306

antonisfa
31-03-17, 20:10
Τα καλώδια τα χοντρά (5χ35mm^2) ξεχωρίζουν στη σχάρα μάλιστα τα ελευθέρωσα κάπως να αερίζονται γιατί πιάνουν τους 47 τώρα βαθμούς. Μέτρηση με λέηζερ θερμόμετρο.
69310
Μπορεί να μην έχω θερμογραφική κάμερα αλλά με το λέηζερ έχω προλάβει κακές επαφές, επαφές που δεν πατάνε καλά (έχουν διαφορές από 5 έως 30 βαθμούς διαφορά)

street
31-03-17, 22:38
να πω και εγω , ολα τα ρελε εχουν επαφες με πλατινα , γυαλοχαρτο νερου και αναγομωση με σπρει η σκονη γραφιτη ναι γινε και στα υσχιος ,


αλλο θα περπει να σε προβληματιζει !

diony
31-03-17, 23:17
Τα καλώδια κοκκαλώνουν από τις υψηλές θερμοκρασίες και καρβουνιάζουν οι κλέμμενς.

Κάθε φορά που συμβαίνει αυτό κόβω τα καλώδια που έρχονται απ το μοτέρ βρίσκοντας καθαρό μέρος του χαλκού βάζω μυτάκια τα καίει , βάζω παφιλάκια χαλκού στρογγυλά στα λεπτοπολύκλωνα άκρα και τα πατάω καλά...
69308



Όλες οι κλέμμες ράγας αυτού του τύπου έχουν ανάγλυφη γραμμωτή επιφάνεια στο σημείο που σφίγγει ο αγωγός και στο σταθερό και στο κινητό μέρος που πιέζεται από τη βίδα σύσφιξης

Σε μικρά μοτέρ βάζω ακροδέκτες μύτης με μόνωση , αλλά σε μεγάλα μοτέρ προτιμάω να βάζω το καλώδιο σκέτο στην κλέμμα ή αν είναι εφικτό κατευθείαν στο ρελέ , εφόσον υπάρχει ίδια υποδοχή σαν αυτή της κλέμμας και έχω επαφή 100% , διότι οι κλώνοι του καλωδίου παίρνουν το σχήμα της υποδοχής της κλέμμας
στα δε μεγάλα ρελέ που έχουν βίδα ή περαστό μπουλόνι , εξυπακούεται πρεσάρω ακροδέκτες

Και το infared μου κάνει δουλειά , αλλά όπως πολύ σωστά λες το χρησιμοποιώ κάνοντας σύγκριση και όταν υπάρχει πρόβλημα βγάζει διαφορές αρκετών βαθμών από σημείο σε σημείο

lepouras
01-04-17, 01:40
Αντώνη αν έχεις smarphone πάρε μια τέτοια θερμόκάμερα να βρεις την υγειά σου.
http://www.flir.com/flirone/android/

antonisfa
01-04-17, 10:59
Αντώνη αν έχεις smarphone πάρε μια τέτοια θερμόκάμερα να βρεις την υγειά σου.
http://www.flir.com/flirone/android/
Καλή η περίπτωση στο 300άρι η τιμή! Δεν κοίταξα βέβαια στο ebay και στον alibaba και στους σαράντα κλέφτες....για κάτι πιο οικονομικό. :001_smile:
Είναι αξιόπιστη την έχει δουλέψει κανείς?

antonisfa
01-04-17, 11:05
να πω και εγω , ολα τα ρελε εχουν επαφες με πλατινα , γυαλοχαρτο νερου και αναγομωση με σπρει η σκονη γραφιτη ναι γινε και στα υσχιος ,


αλλο θα περπει να σε προβληματιζει !
Κάτι τέτοιο θα εννοείς http://kleopatraelectronics.gr/el/%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%8B/20023-graphite33.html

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...ευκαιρία τώρα! για αναγομωση, θα το δοκιμάσω.:thumbup:

vasilllis
01-04-17, 13:53
Αντώνη αν έχεις smarphone πάρε μια τέτοια θερμόκάμερα να βρεις την υγειά σου.
http://www.flir.com/flirone/android/

Γιαννη την ειχα δει και εγω αυτη την καμερα.Φοβαμαι ομως οτι λογω της μικρης αναλυσης θα πρεπει να στοχευεις απο πολυ κοντινη αποσταση,ειναι δηλ για να παρατηρεις συγκεκριμενα αντικειμενα σε ενα πινακα.Για μεση ταση απο οτι μου εχουν πει την ξεχναμε.
την εχεις δουλεψει εσυ?

antonisfa
01-04-17, 15:07
Για το φίλο που ανέφερε για inverter έχω το παρακάτω
69314
αφορά τον παρακάτω κινητήρα
69316
τα στοιχεία του:
69315

Y.G. Βασίλη δεν είχα καν σκεφτεί ότι θα ειχα τη δυνατότητα να ελέγξω και σωστές συνδέσεις στη μέση τάση με τη θερμογραφική.
Ένας λόγος παραπάνω για την αγορά της.

lepouras
01-04-17, 17:16
Γιαννη την ειχα δει και εγω αυτη την καμερα.Φοβαμαι ομως οτι λογω της μικρης αναλυσης θα πρεπει να στοχευεις απο πολυ κοντινη αποσταση,ειναι δηλ για να παρατηρεις συγκεκριμενα αντικειμενα σε ενα πινακα.Για μεση ταση απο οτι μου εχουν πει την ξεχναμε.
την εχεις δουλεψει εσυ?
όχι δεν την έχω αγοράσει (αλλά είναι στους επόμενους στόχους μου). κάποιο μέλος από εδώ μέσα την έχει αγοράσει αλλά και από τις κρητικές που διαβάζω παίζει πολύ καλά. αν σκεφτείς ότι αντίστοιχη σε κανονική ξεκινάει σε μερικά χιλιάρικα τότε ότι και να προσφέρει είναι πολύ καλό.
η caterpilar έχει βγάλει με ενσωματωμένη στο κινητό τέτοια κάμερα αλλά για 600-700 ευρώ δεν τα δίνω για κινητό.
http://www.omgadget.gr/caterpillar-s60-32gb-dual-sim-black-e?ref=bestprice.gr

αν δεις όμως ακόμα και οι ακριβές κανονικές δεν έχουν τρομερή διαφορά στην ανάλυση. από την άλλη και από απόσταση δεν βρίσκω τον λόγο γιατί αν μην δουλέψει. εντάξει θα έχεις την ένδειξη σε λιγότερα πιξελ και λίγο περισσότερη δυσκολία στο να αναλύσεις τις θερμοκρασίες. πλησιάζοντας σε απόσταση ασφαλείας δεν νομίζω ότι θα χάσει πολύ. άλλωστε δεν νομίζω ότι χρειάζεται αν πλησιάσεις στα 20 εκατοστά για να δεις. και από 1-2 μέτρα απόσταση δεν βλέπω να έχει δυσκολία.

el greco 1
01-04-17, 21:39
kανονικα η επιχειρηση που εργαζεται ο αντωνης ειναι υποχρεωμενη να αγορασει την καμερα και οχι ο αντωνης.-αλλα εδω παραπανω διαβαζω που δεν εχουν πιστωση να αγορασουν ρουλεμαν για τα μοτερ και αντικατασταση ρελεδων ισχυος.λογικα η ερωτηση που πρεπει να κανω στον αντωνη ειναι αν καταβαλουν τον μισθο για τις γνωσεις του και τις υπηρεσιες του.

antonisfa
02-04-17, 08:51
kανονικα η επιχειρηση που εργαζεται ο αντωνης ειναι υποχρεωμενη να αγορασει την καμερα και οχι ο αντωνης.-αλλα εδω παραπανω διαβαζω που δεν εχουν πιστωση να αγορασουν ρουλεμαν για τα μοτερ και αντικατασταση ρελεδων ισχυος.λογικα η ερωτηση που πρεπει να κανω στον αντωνη ειναι αν καταβαλουν τον μισθο για τις γνωσεις του και τις υπηρεσιες του.
Ολα μπαίνουν κανονικά και πριν την ώρα τους δεν έχω τέτοια θέματα αλίμονο σε άλλους συνάδελφους που ξέρω.

Σίγουρα θα ήθελα να μην χρεωθώ εγώ το κόστος της κάμερας αλλά δεν το βλέπω να γίνεται έτσι (θα το προτείνω βέβαια) για καλό δικό τους θα είναι, κέρδος μελλοντικό.
Προς το παρόν επικεντρώνονται σε μια εγκατάσταση μεγάλης αντλίας θαλάσσης και έχω δώσει υλικά για προσφορές.

MacGyver
02-04-17, 12:57
kανονικα η επιχειρηση που εργαζεται ο αντωνης ειναι υποχρεωμενη να αγορασει την καμερα και οχι ο αντωνης.-αλλα εδω παραπανω διαβαζω που δεν εχουν πιστωση να αγορασουν ρουλεμαν για τα μοτερ και αντικατασταση ρελεδων ισχυος.λογικα η ερωτηση που πρεπει να κανω στον αντωνη ειναι αν καταβαλουν τον μισθο για τις γνωσεις του και τις υπηρεσιες του.
el greco 1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=60504) , Η δική σου επιχείρηση σου έχει πάρει τέτοια κάμερα; Πληρώνεσαι ανάλογα με τις γνώσεις σου και πόσο;
Αν είσαι αφεντικό, έχεις πάρει κάμερα για το προσωπικό σου; Τους πληρώνεις ανάλογα με τις γνώσεις και πόσο;
Ρητορικές οι ερωτήσεις.

vasilllis
02-04-17, 14:46
el greco 1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=60504) , Η δική σου επιχείρηση σου έχει πάρει τέτοια κάμερα; Πληρώνεσαι ανάλογα με τις γνώσεις σου και πόσο;
Αν είσαι αφεντικό, έχεις πάρει κάμερα για το προσωπικό σου; Τους πληρώνεις ανάλογα με τις γνώσεις και πόσο;
Ρητορικές οι ερωτήσεις.
ειτε τα κανει αυτα η εταιρια του,ειτε τα κανει ο γιωργος για τους υπαλληλους του δεν αλλαζει κατι .η καμερα σαν εργαλειο ειναι υποχρεωση της εταιριας να την προμηθευσει.

MacGyver
02-04-17, 17:15
Μέχρι πρίν λίγα χρόνια, οι ηλεκτρολόγοι έκαναν τη δουλειά τους (και καλύπτονταν πλήρως) με το δοκιμαστικό κατσαβίδι, και στην καλύτερη με ένα αναλογικό πολύμετρο.
Ξαφνικά εμφανίστηκε στα minimun reuirements το truerms (ανάθεμα αν γνωρίζει κανείς τί ακριβώς είναι και ποια η χρησιμότητα στην καθημερινότητα) και μάλιστα όχι απλό truerms, μόνο made in Fluke.
Και τώρα, πρίν δέκα πόστ, προστέθηκε στη ζωή μας και στα βασικά εργαλεία του εγκαταστάτη των τριών καλωδίων, μαζί με το καλέμι και την βαριοπούλα, η θερμική κάμερα και ο τετρακάναλος παλμογράφος για να μετράμε το ripple (τι είναι τούτο?) των τροφοδοτικών.
Σε καμιά δεκαριά μέρες, βλέπω και μαγνητική τομογραφία στις λάμπες για να διαπιστώνουμε αν ανάβουν η όχι.
-Παρακαλώ όσοι ηλεκτρολόγοι έχουν θερμική κάμερα να το δηλώσουν εδώ για να έχουμε στοιχεία και να τρίξουμε τα δόντια στους εργοδότες.

vasilllis
02-04-17, 19:06
Μέχρι πρίν λίγα χρόνια, οι ηλεκτρολόγοι έκαναν τη δουλειά τους (και καλύπτονταν πλήρως) με το δοκιμαστικό κατσαβίδι, και στην καλύτερη με ένα αναλογικό πολύμετρο.
Ξαφνικά εμφανίστηκε στα minimun reuirements το truerms (ανάθεμα αν γνωρίζει κανείς τί ακριβώς είναι και ποια η χρησιμότητα στην καθημερινότητα) και μάλιστα όχι απλό truerms, μόνο made in Fluke.
Και τώρα, πρίν δέκα πόστ, προστέθηκε στη ζωή μας και στα βασικά εργαλεία του εγκαταστάτη των τριών καλωδίων, μαζί με το καλέμι και την βαριοπούλα, η θερμική κάμερα και ο τετρακάναλος παλμογράφος για να μετράμε το ripple (τι είναι τούτο?) των τροφοδοτικών.
Σε καμιά δεκαριά μέρες, βλέπω και μαγνητική τομογραφία στις λάμπες για να διαπιστώνουμε αν ανάβουν η όχι.
-Παρακαλώ όσοι ηλεκτρολόγοι έχουν θερμική κάμερα να το δηλώσουν εδώ για να έχουμε στοιχεία και να τρίξουμε τα δόντια στους εργοδότες.

Σωστος.Λαθος διατυπωση εκανα εγω.Προσωπικα ηθελα να πω οτι τα εργαλεια ειναι ευθυνη και ευγενικη χορηγια της εταιριας που εχει τον μισθωτο η μεροκαματιαρη υπαλληλο.Τωρα για το ειδος των εργαλειων αναλογως τα εργα που κανουν.Πιστευω παντως σε βιομηχανια ειναι χρησιμη η καμερα.

lepouras
02-04-17, 19:20
προσωπικά δεν έχω θερμική κάμερα. όχι γιατί δεν ήθελα αλλά τότε που υπήρχανε περισσότερες δουλειές όσες έβρισκα είχανε κάτι 7-10-15 χιλιάρικα. αν τότε είχανε 200-300 ευρό θα είχα δύο. το ότι κάποτε και ακόμα και τώρα υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που με ένα κατσαβίδι δοκιμαστικό χωρίς ούτε καν απλό πολύμετρο συνεχίζουν να υπάρχουν δεν σημαίνει κάτι. δηλαδή πριν 15 χρόνια που αγόρασα γειωσόμετρο για να ελέγχω τις γειώσεις που κάνω και έκανα ήταν κακό? όταν όλοι απλά καρφώνανε ένα δύο άντε τρία παλούκια και θεωρούσαν ότι η υποχρέωση σαν γείωση ολοκληρώθηκε είναι καλύτερο? το ότι δεν ξέρανε καν να καταλάβουν τη σημαίνει ειδική αντίσταση εδάφους για να υπολογίσουν τη θα χρειαστούν να φτιάξουν μια σωστή γείωση τη σημαίνει? το ότι κάποτε για να πάρω μια ενδοσκοπική κάμερα ήθελα 300-700 ευρώ και ναι τώρα έχω 3 από 10 χιλιοστά μέχρι 5,5 χιλιοστά και τις αγόρασα με λιγότερο από 20 ευρώ την μια λέει κάτι? το ότι πάρα πολλοί δεν έχουν καν μηχάνημα για να κάνουν πιστοποίηση και δανείζονται του συνδέσμου τους και εγώ έχω αγοράσει ένα που κάνει 1000 και ακόμα και σε μια βλάβη το παίρνω μαζί μου λέει κάτι? και ναι αν μπορέσω η επόμενη κίνηση που θα κάνω είναι να αγοράσω και την θερμική κάμερα για το κινητό.
στο κάτω κάτω όταν μια εταιρία έχει μηχανήματα εκατομμυρίων και θέλει να λειτουργούν αδιάλειπτα το να επενδύσει σε αυτόν που τα συντηρεί και απαιτεί από αυτόν να είναι πάντα λειτουργικά ΝΑΙ θα πρέπει να του αγοράσει μια έστω φθηνή θερμική κάμερα που θα των βοηθήσει να προλάβει ζημιές που θα εξοικονομήσει χρήματα στην εταιρία από μια στάση παραγωγής.
δηλαδή το να τους πει οκ χάλασε το ρελε σκάστε 600 ευρό που κάλλιστα θα είχε το δικαίωμα και δεν θα μπορούσαν να το αμφισβητήσουν το θεωρεί λιγότερη σπατάλη για την εταιρία από το να του παρέχει το σωστό εργαλείο να προλαβαίνει πριν πληρώσουν τα 600άρια και στάση παραγωγής μερικές ώρες??
δεν κατάλαβα που τελικά προβληματίστηκες και άρχισες να λες αυτά που λες? και πριν αρκετά χρόνια οι ηλεκτρονική δούλευαν με ένα κολλητήρι και ένα πολυμετρο άρα τη να πούμε για αυτούς?
θα πάμε σε μια εταιρία που φτιάχνει ηλεκτρονικά και θα δώσει ένα κατσαβίδι ένα κολλητήρι άντε και ένα ΤΕΛΕ πολύμετρο και θα πούμε σίγα μωρέ πόσοι ηλεκτρονικοί έχετε παλμογράφους και σταθμούς θερμού αέρα κλπ κλπ που θέλετε να σας τα παρέχει η εταιρία?
όποιος θέλει να αγοράσει και να το πάει στην εταιρία που είναι υπάλληλος για να μπορεί να δουλεύει.

α και οι πυροσβέστες. πόσους έχεις δει με δικά τους πυροσβεστικά? τότε να μην αγοράζει η πυροσβεστική και να σβήνουν με κουβάδες που θα φέρνει ο ιδιοκτήτης. στο κάτω κάτω αυτός φταίει που πήρε φωτιά.

diony
02-04-17, 20:07
υπάρχει και η λύση του ετήσιου ελέγχου από εξειδικευμένα εξωτερικά συνεργεία όπου διαθέτουν ακριβό εξοπλισμό και σου παραδίδουν τα αποτελέσματα εκτυπωμένα σε ζευγάρια φωτογραφίες θερμική και δίπλα κανονική , και έχεις τεκμηριωμένα στοιχεία με θερμοκρασία ελεγχόμενου στοιχείου και διπλανών, θερμοκρασία χώρου κ.λ.π. και αναφορά για βαθμό επικινδυνότητας , μία σελίδα ανά περιστατικό που θα βρεθεί
έτσι κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες , και την επόμενη χρονιά κάνεις επανέλεγχο και σύγκριση

φυσικά βαρύτητα και προτεραιότητα θα δοθεί στα μεγάλα φορτία , στον μετασχηματιστή , στον πίνακα διανομής Χ.Τ. ,στις μεγάλες μονάδες κ.λ.π. και αν είναι απαραίτητο μετά την αποκατάσταση σε κάποια κρίσιμα , κάνεις άμεσο επανέλεγχο

antonisfa
02-04-17, 20:45
υπάρχει και η λύση του ετήσιου ελέγχου από εξειδικευμένα εξωτερικά συνεργεία όπου διαθέτουν ακριβό εξοπλισμό και σου παραδίδουν τα αποτελέσματα εκτυπωμένα σε ζευγάρια φωτογραφίες θερμική και δίπλα κανονική , και έχεις τεκμηριωμένα στοιχεία με θερμοκρασία ελεγχόμενου στοιχείου και διπλανών, θερμοκρασία χώρου κ.λ.π. και αναφορά για βαθμό επικινδυνότητας , μία σελίδα ανά περιστατικό που θα βρεθεί
έτσι κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες , και την επόμενη χρονιά κάνεις επανέλεγχο και σύγκριση

φυσικά βαρύτητα και προτεραιότητα θα δοθεί στα μεγάλα φορτία , στον μετασχηματιστή , στον πίνακα διανομής Χ.Τ. ,στις μεγάλες μονάδες κ.λ.π. και αν είναι απαραίτητο μετά την αποκατάσταση σε κάποια κρίσιμα , κάνεις άμεσο επανέλεγχο
Συμφωνώ και επαυξάνω θα με εξυπηρετούσε κάποιο τέτοιο συνεργείο μια φορά το χρόνο να έδιναν έκθεση μετρήσεων με ακριβότερα μηχανήματα και πιστοποιημένα.
Αν είχα τη δυνατότητα (που την έχω αλλά περιορισμένη και αυτή τη χειμερινή περίοδο) να έκανα μαζί με τις μετρήσεις μόνωσης που παίρνω μια φορά το χρόνο και κρατάω αρχείο, να κάνω και συσφίξεις καλωδίων και όλες τις βίδες σε κλέμμενς σε πίνακες σε ινβερτερ και σε κιβώτια κινητήρων θα μειωνόταν η συντήρηση στο μισό!
Όπου και όποτε μπορώ κάνω ότι προκύπτει για να προλάβω δύσκολες καταστάσεις.

Όπως για παράδειγμα δεν μπορώ να κάνω διακοπή να ελέγξω τα λάδια ενός Μ/Στή 1600kva γνωρίζοντας ότι από μέρα σε μέρα θα μου τα φέρει όλα κάτω το μπούχολτς.
Μια φορά μου έχει κάνει διακοπή ο ίδιος από υψηλή θερμ/σία γιατί δεν δούλεψαν οι εξαεριστήρες. Από κει που όλα είναι μια χαρά τρέχουμε κ δεν φτάνουμε.
Έχουμε δουλίτσα όμως και είμαστε ευχαριστημένοι γιαυτό:001_smile:

MacGyver
02-04-17, 20:56
Είσαι εν πλω η στατικός;

antonisfa
02-04-17, 20:57
προσωπικά δεν έχω θερμική κάμερα. όχι γιατί δεν ήθελα αλλά τότε που υπήρχανε περισσότερες δουλειές όσες έβρισκα είχανε κάτι 7-10-15 χιλιάρικα. αν τότε είχανε 200-300 ευρό θα είχα δύο. το ότι κάποτε και ακόμα και τώρα υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που με ένα κατσαβίδι δοκιμαστικό χωρίς ούτε καν απλό πολύμετρο συνεχίζουν να υπάρχουν δεν σημαίνει κάτι. δηλαδή πριν 15 χρόνια που αγόρασα γειωσόμετρο για να ελέγχω τις γειώσεις που κάνω και έκανα ήταν κακό? όταν όλοι απλά καρφώνανε ένα δύο άντε τρία παλούκια και θεωρούσαν ότι η υποχρέωση σαν γείωση ολοκληρώθηκε είναι καλύτερο? το ότι δεν ξέρανε καν να καταλάβουν τη σημαίνει ειδική αντίσταση εδάφους για να υπολογίσουν τη θα χρειαστούν να φτιάξουν μια σωστή γείωση τη σημαίνει? το ότι κάποτε για να πάρω μια ενδοσκοπική κάμερα ήθελα 300-700 ευρώ και ναι τώρα έχω 3 από 10 χιλιοστά μέχρι 5,5 χιλιοστά και τις αγόρασα με λιγότερο από 20 ευρώ την μια λέει κάτι? το ότι πάρα πολλοί δεν έχουν καν μηχάνημα για να κάνουν πιστοποίηση και δανείζονται του συνδέσμου τους και εγώ έχω αγοράσει ένα που κάνει 1000 και ακόμα και σε μια βλάβη το παίρνω μαζί μου λέει κάτι? και ναι αν μπορέσω η επόμενη κίνηση που θα κάνω είναι να αγοράσω και την θερμική κάμερα για το κινητό.
στο κάτω κάτω όταν μια εταιρία έχει μηχανήματα εκατομμυρίων και θέλει να λειτουργούν αδιάλειπτα το να επενδύσει σε αυτόν που τα συντηρεί και απαιτεί από αυτόν να είναι πάντα λειτουργικά ΝΑΙ θα πρέπει να του αγοράσει μια έστω φθηνή θερμική κάμερα που θα των βοηθήσει να προλάβει ζημιές που θα εξοικονομήσει χρήματα στην εταιρία από μια στάση παραγωγής.
δηλαδή το να τους πει οκ χάλασε το ρελε σκάστε 600 ευρό που κάλλιστα θα είχε το δικαίωμα και δεν θα μπορούσαν να το αμφισβητήσουν το θεωρεί λιγότερη σπατάλη για την εταιρία από το να του παρέχει το σωστό εργαλείο να προλαβαίνει πριν πληρώσουν τα 600άρια και στάση παραγωγής μερικές ώρες??
δεν κατάλαβα που τελικά προβληματίστηκες και άρχισες να λες αυτά που λες? και πριν αρκετά χρόνια οι ηλεκτρονική δούλευαν με ένα κολλητήρι και ένα πολυμετρο άρα τη να πούμε για αυτούς?
θα πάμε σε μια εταιρία που φτιάχνει ηλεκτρονικά και θα δώσει ένα κατσαβίδι ένα κολλητήρι άντε και ένα ΤΕΛΕ πολύμετρο και θα πούμε σίγα μωρέ πόσοι ηλεκτρονικοί έχετε παλμογράφους και σταθμούς θερμού αέρα κλπ κλπ που θέλετε να σας τα παρέχει η εταιρία?
όποιος θέλει να αγοράσει και να το πάει στην εταιρία που είναι υπάλληλος για να μπορεί να δουλεύει.

α και οι πυροσβέστες. πόσους έχεις δει με δικά τους πυροσβεστικά? τότε να μην αγοράζει η πυροσβεστική και να σβήνουν με κουβάδες που θα φέρνει ο ιδιοκτήτης. στο κάτω κάτω αυτός φταίει που πήρε φωτιά.
Πριν ταξιδέψω στα καράβια τους άφησα μια λίστα με διάφορα ρελέ που είναι χρήσιμα προς αντικ/ση και μέσα σ αυτά ήταν και 6 κομμάτια από τα μεγάλα τα ακριβά.
Όταν επέστρεψα μετά από 3 χρόνια περίπου έβαζαν το τελευταίο από τα μεγάλα!
Επαφές δεν καθάριζε ούτε ο εξωτερικός συνεργάτης ηλεκτρολόγος με μπλοκάκι που έφερναν.
Είχαν κάψει αρκετά μοτέρ από διάφορες απροσεξίες/μ@λ@κίες και λύση έβρισκαν πάντα στο καινούργιο αν δεν τους συνέφερε το κόστος της περιέλιξης.
Τότε λοιπόν η αγορά των ρελέ πήγε 2800+€ και μου την είχαν πει .....εσύ έχεις σκοπό να βάλεις την εταιρεία μέσα.
Απ όταν γύρισα και έως τώρα παπαδίτσες....

antonisfa
02-04-17, 20:59
Είσαι εν πλω η στατικός;


Σταμάτησα από τον Νοέμβριο τα εν πλώ τώρα συνεχίζω στεριά και βλέπουμε.

Με ρωτάς και κάτι άλλο? Μήπως έίσαι καραβίσιος?
Αν ναι μπορούμε να μιλήσουμε και για το άλλο μου μισό χαχα:001_tt2:

MacGyver
02-04-17, 21:01
Όχι, απλά γιατί υπάρχει διαφορά στην αντιμετώπιση των προβλημάτων του κινούμενου μηχανήματος σε σχέση με το παρκαρισμένο για συντήρηση.

antonisfa
02-04-17, 21:07
Όχι, απλά γιατί υπάρχει διαφορά στην αντιμετώπιση των προβλημάτων του κινούμενου μηχανήματος σε σχέση με το παρκαρισμένο για συντήρηση.

Η δουλειά μου παρόλο που είναι στεριανή τώρα, αντιμετωπίζεται εν πλω παράξενο και όμως αληθινό!

Με π.μ αν θες συζητάμε ευρέως (συντονιστές σας πρόλαβα...!:001_rolleyes: μη βγαίνουμε και εκτός θέματος)

lepouras
02-04-17, 21:36
καλά δικό σου είναι το θέμα οπότε δεν τρέχει κάτι το να τα πείτε και δημόσια. εκτός φυσικά αν πρόκειται για πράγματα που δεν πρέπει να ακουστούν δημόσια οπότε οκ πείτε τα με π.μ.

MacGyver
02-04-17, 21:51
Η δουλειά μου παρόλο που είναι στεριανή τώρα, αντιμετωπίζεται εν πλω παράξενο και όμως αληθινό!

Με π.μ αν θες συζητάμε ευρέως (συντονιστές σας πρόλαβα...!:001_rolleyes: μη βγαίνουμε και εκτός θέματος)
Είμαι αέρος και εδάφους, καμία σχέση με το νερό. Απλά για το τεχνικό μέρος, για τη συντήρηση γίνεται η κουβέντα.

antonisfa
02-04-17, 22:47
Είμαι αέρος και εδάφους, καμία σχέση με το νερό. Απλά για το τεχνικό μέρος, για τη συντήρηση γίνεται η κουβέντα.
Ωραία!
Να πω λοιπόν και να ρωτήσω και όλους φυσικά για συντήρηση... ποιος πρέπει να είναι υπεύθυνος σε ένα εργοστάσιο για τα γρασσαρίσματα των κινητήρων?

Ποιος πρέπει να συμπληρώνει γράσσο σε αυτόματα συστήματα γρασσου?
Ο ηλεκτρολόγος ή ο μηχανικός? Ε ούτε αυτό θέλουν να το καταλάβουν οι υπεύθυνοι μηχανολόγοι!
Βρήκα άλλο γράσσο να φανταστείτε σε κινητήρα και ετοιμάζανε να γρασσάρουν με διαφορετικό!

Τα πήρα πάνω μου εννοείτε..

MacGyver
02-04-17, 23:19
Ο συνεπής και φιλότιμος τα φορτώνεται όλα.
Από την άλλη, αν το σύστημα λιπαίνει τον κινητήρα σου λογικά είναι δικό σου. Αν λιπαίνει μηχανή, δικό τους.
Αρχιμηχανικός δεν υπάρχει; Οι τομείς ευθύνης δεν είναι μοιρασμένοι;

antonisfa
03-04-17, 13:08
Ο συνεπής και φιλότιμος τα φορτώνεται όλα.
Από την άλλη, αν το σύστημα λιπαίνει τον κινητήρα σου λογικά είναι δικό σου. Αν λιπαίνει μηχανή, δικό τους.
Αρχιμηχανικός δεν υπάρχει; Οι τομείς ευθύνης δεν είναι μοιρασμένοι;

Σωστά μιλάς για τη λίπανση.
Υπεύθυνος είναι μηχανολόγος υπάρχουν και μηχανικοί βάρδιας (οι παλιοί πρακτικοί μηχανικοί - εργοδηγοί) έχω και συνάδελφο σε βάρδιες όπως και εγώ. Ας πούμε πως μοιράζονται κάπως.
Αρχιμηχανικός στη στεριά μόνο σε ναυπηγείο ή σε ναυτιλιακή έχω ακούσει