PDA

Επιστροφή στο Forum : 25η ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟ ΗΠΕΙΡΟΣ



ΑΘΑΝΟΣ
29-03-17, 15:26
Θέλεις επειδή η καταγωγή μου είναι από τα Ιωάννινα, θέλεις επειδή ο συγχωρεμένος ο παππούς μου πολέμησε το 40 στην Αλβανία, μπήκε ελευθερωτής στην Β.Ήπειρο και έφερε τραύμα από Ιταλικό βλήμα στον αυχένα, θέλεις για να προβληματίσω τους Νεότερους Έλληνες που δεν γνωρίζουν καλά την Ιστορία, αλλά και το σήμερα στην Βόρειο Ηπειρό μας, επιτρέψτε μου να ανεβάσω αυτό το βίντεο από τον πρόσφατο εορτασμό της 25ης Μαρτίου σε αυτή. https://www.youtube.com/watch?v=M3pmNlDQNq0
Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το "πρωτόκολλο της Κέρκυρας'' του 1914, το βορειοηπειρωτικό ζήτημα παραμένει "ΑΝΟΙΧΤΟ" και οποτεδήποτε θελήσει η Ελληνική Κυβέρνηση το επαναφέρει στα Διεθνή Φόρα.

Papas00zas
29-03-17, 19:30
Δύσκολα.Και να το επαναφέρουμε δεν θέλουν άλλοι....και δεν είναι άλλοι από τους ΔΗΘΕΝ φίλους μας....Εδώ για το Κυπριακό βάζουν πλάτες,εδώ να δουμε. Σε καταλαβαίνω πάντως γιατί κι εγώ έχω μια ιδέα απο Βόρειο Ηπειρο στην οικογένεια....
Μάκάρι πάντως να λυθεί το θέμα κάποια στιγμή.

xristos2
29-03-17, 22:00
το θεμα της βορειας ηπειρου εχει σταματησει να αναφερεται στα σχολικα βιβλια υστερα απο συμφωνια με την Αλβανια η οποια δεν εχει τηρηθει εκ μερους της.
θελω να θυμισω οτι ο καθε λαος ειναι ο αποκλειστικος υπεθυνος για οσους ψηφιζει και για την πολιτικη που ασκουν. ο ελληνικος λαος εχει αποδειξει πολλες φορες οτι δεν εχει τις απαιτησεις που εχουν αλλοι ευρωπαιοι απο αυτους που τους κυβερνουν.
νομιζω οτι απο γεωστρατηγικης αποψης δεν εχει σημασια η βορεια ηπειρος για τον ελληνισμο παρα μονο ιστορικη
εχω την εντυπωση οτι οταν διαλυθει η ΠΓΔΜ η Ελλαδα
θα ειναι ο μονος χαμενος αναμεσα στην Αλβανια και Βουλγαρια αλλα και σε αυτη την περιπτωση θα φταιει αποκλειστικα ο λαος και η ανοχη που δειχνει και κανεις αλλος. η δημιουργια μιας Μ. Αλβανιας με προσαρτηση κοσσοβου και πγδμ ειναι ενας υπαρκτος κινδυνος. οι αλβανοι εχουν καποιο δικιο σε αυτο, ειναι ο μονος λαος που μετα την διαλυση της οθωμανκης αυτοκρατοριας δεν μπορεσαν να μαζεψουν σε ενα ενιαιο κρατος τους απανταχου αλβανους των βαλκανιων

ΑΘΑΝΟΣ
29-03-17, 22:04
Δημήτρη, όσο υπάρχουν βορειοηπειρωτόπουλα σαν αυτά στο βίντεο που μας δίνουν μαθήματαΙστορίας Παράδοσης και Λεβεντιάς είμαι βέβαιος ότι κάποια μέρα θα ξαναέχουμε Βορειοηπειρώτες Βουλευτές στο Ελληνικό Κοινοβούλιο όπως έγινε το 1916. Αλήθεια πόσοι από εμάς το γνωρίζουν αυτό; http://www.protothema.gr/stories/article/648095/ianouarios-1916-voreioipeirotes-vouleutes-sto-elliniko-koinovoulio-/

ΑΘΑΝΟΣ
29-03-17, 22:26
το θεμα της βορειας ηπειρου εχει σταματησει να αναφερεται στα σχολικα βιβλια υστερα απο συμφωνια με την Αλβανια η οποια δεν εχει τηρηθει εκ μερους της.
θελω να θυμισω οτι ο καθε λαος ειναι ο αποκλειστικος υπεθυνος για οσους ψηφιζει και για την πολιτικη που ασκουν. ο ελληνικος λαος εχει αποδειξει πολλες φορες οτι δεν εχει τις απαιτησεις που εχουν αλλοι ευρωπαιοι απο αυτους που τους κυβερνουν.
νομιζω οτι απο γεωστρατηγικης αποψης δεν εχει σημασια η βορεια ηπειρος για τον ελληνισμο παρα μονο ιστορικη
εχω την εντυπωση οτι οταν διαλυθει η ΠΓΔΜ η Ελλαδα
θα ειναι ο μονος χαμενος αναμεσα στην Αλβανια και Βουλγαρια αλλα και σε αυτη την περιπτωση θα φταιει αποκλειστικα ο λαος και η ανοχη που δειχνει και κανεις αλλος. η δημιουργια μιας Μ. Αλβανιας με προσαρτηση κοσσοβου και πγδμ ειναι ενας υπαρκτος κινδυνος. οι αλβανοι εχουν καποιο δικιο σε αυτο, ειναι ο μονος λαος που μετα την διαλυση της οθωμανκης αυτοκρατοριας δεν μπορεσαν να μαζεψουν σε ενα ενιαιο κρατος τους απανταχου αλβανους των βαλκανιων

Χρήστο, από γεωστρατηγική άποψη και αν έχει τεράστια σημασία. Μη ξεχνάμε την μέχρι πρότινος Ναυτική βάση των Ιταλών στο λιμάνι της Αυλώνας και την κατοχή της νήσου Σάσων δίπλα από αυτή. Για να μην αναφέρω για τα πετρέλαια που υπάρχουν βορείως της Κέρκυρας και στην ενδοχώρα.