PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία κινητήρα πλυντηρίου



babisko
29-03-17, 17:56
Καλησπέρα.
Έχω ένα μοτέρ από ένα πολύ παλιό πλυντήριο ρούχων (ΠΙΤΣΟΣ χρονολογίας περίπου του 1971-1972) και θέλω να το βάλω σε κίνηση. Δόθηκαν αρκετές απαντήσεις σε αντίστοιχες ερωτήσεις εδώ στο φόρουμ, όμως δεν ταιριάζουν με τις μετρήσεις που έκανα στα τυλίγματα του δικού μου. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για την σύνδεσή του να με βοηθήσει.

Τα καλώδια που συνδέονται στο μοτέρ είναι τα παρακάτω:

Κόκκινο, Κίτρινο, Μπλε, Καφέ, Άσπρο και Γκρι
Να σημειώσω ότι η γείωση είναι με ξεχωριστό καλώδιο και συνδέεται πάνω στον κινητήρα με κλιπ faston.

Οι τιμές αντίστασης που πήρα μεταξύ των παραπάνω καλωδίων είναι οι εξής:

Κόκκινο - Μπλε --> 35,5 Ω
Κοκκινο - Άσπρο --> 29,7 Ω
Κιτρινο - Καφέ --> 92,5 Ω
Κίτρινο - Γκρι --> 66,5 Ω
Μπλε - Άσπρο --> 6,7 Ω
Καφέ - Γκρι --> 65,8 Ω

Φωτογραφίες από το καρτελάκι του κινητήρα και από τον ίδιο:

FILMAN
30-03-17, 10:03
Έχει 6 καλώδια οπότε όλοι οι συνδυασμοί που έπρεπε να μετρήσεις είναι:

καφέ - κόκκινο: ?
καφέ - κίτρινο: 92.5Ω
καφέ - μπλε: ?
καφέ - γκρι: 65.8Ω
καφέ - άσπρο: ?
κόκκινο - κίτρινο: ?
κόκκινο - μπλε: 35.5Ω
κόκκινο - γκρι: ?
κόκκινο - άσπρο: 29.7Ω
κίτρινο - μπλε: ?
κίτρινο - γκρι: 66.5Ω
κίτρινο - άσπρο: ?
μπλε - γκρι: ?
μπλε - άσπρο: 6.7Ω
γκρι - άσπρο: ?

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι μετρήσεις που δεν έδωσες και που έχω παραπάνω με κόκκινο χρώμα έδειξαν άπειρη αντίσταση, σωστά; Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι το μοτέρ σου απλά έχει τελείως ξεχωρισμένα τα τυλίγματα των γρήγορων στροφών από αυτά των αργών στροφών, δηλαδή το κοινό καλώδιο για τις αργές και τις γρήγορες στροφές ενώ σε άλλα τέτοια μοτέρ είναι ένα (κοινό), στο δικό σου είναι δύο, και είναι το γκρι και το άσπρο αντίστοιχα.

Τώρα το πώς θα το συνδέσεις εξαρτάται από το τί θες να κάνεις, αν σκοπεύεις να το δουλεύεις και στις αργές και στις γρήγορες στροφές μπορείς πολύ απλά για ευκολία δικιά σου να ενώσεις μαζί (μόνιμα) το γκρι με το άσπρο καλώδιο, οπότε το μοτέρ σου γίνεται πια 5 καλωδίων και ισχύουν όλα όσα διάβασες στα προηγούμενα θέματα σχετικά με τα μοτέρ των 5 καλωδίων. Αν σκοπεύεις να το δουλέψεις μόνο στις αργές ή μόνο στις γρήγορες δεν χρειάζεται να κάνεις μια τέτοια σύνδεση αλλά απλά αγνοείς τα καλώδια που σχετίζονται με το τμήμα του μοτέρ που δεν εκμεταλλεύεσαι (όμως τα μονώνεις γιατί θα έχουν τάση καθώς στην ουσία θα πρόκειται για το δευτερεύον ενός μετασχηματιστή). Συγκεκριμένα:

Λειτουργία στις αργές στροφές προς μια κατεύθυνση:
Συνδέεις ένα πυκνωτή λειτουργίας κινητήρος 16μF 450V~ ανάμεσα στο κίτρινο και το καφέ, και δίνεις τροφοδοσία 230V~ στο γκρι (κατά προτίμηση τον ουδέτερο) και στο καφέ (κατά προτίμηση τη φάση). Τα υπόλοιπα καλώδια (κόκκινο, μπλε, άσπρο) τα αφήνεις μονωμένα και ασύνδετα.

Λειτουργία στις αργές στροφές προς την αντίθετη (σε σχέση με πριν) κατεύθυνση:
Συνδέεις ένα πυκνωτή λειτουργίας κινητήρος 16μF 450V~ πάλι ανάμεσα στο κίτρινο και το καφέ, και δίνεις τροφοδοσία 230V~ στο γκρι (κατά προτίμηση τον ουδέτερο) και στο κίτρινο (κατά προτίμηση τη φάση). Τα υπόλοιπα καλώδια (κόκκινο, μπλε, άσπρο) τα αφήνεις μονωμένα και ασύνδετα.

Λειτουργία στις γρήγορες στροφές (μόνο προς μια κατεύθυνση):
Συνδέεις ένα πυκνωτή λειτουργίας κινητήρος 16μF 450V~ ανάμεσα στο κόκκινο και το μπλε, και δίνεις τροφοδοσία 230V~ στο άσπρο (κατά προτίμηση τον ουδέτερο) και στο μπλε (κατά προτίμηση τη φάση). Τα υπόλοιπα καλώδια (καφέ, κίτρινο, γκρι) τα αφήνεις μονωμένα και ασύνδετα.

Προσοχή, το μοτέρ αυτό δεν είναι για συνεχή λειτουργία (θα έγραφε S1 αντί για S2 που λέει τώρα), αλλά για λειτουργία με διαλείμματα (για να κρυώνει)

babisko
02-04-17, 16:29
Καλησπέρα
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Φίλιππε.
Πολύ σωστά υπέθεσες, οι υπόλοιπες μετρήσεις έδειξαν άπειρο, παράλλειψή μου που δεν το ανέφερα φυσικά, αλλά το θεώρησα αυτονόητο. Μένει να κάνω τις συνδέσεις όπως προτείνεις και να το δοκιμάσω. Κάπου θα το χρησιμοποιήσω, έστω και για διακοπτόμενη λειτουργία και όχι συνεχή.
Ευχαριστώ άλλη μια φορά.