PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεμα με τριφασικο ρευμα!!



Κυβετος Διονυσιος
03-04-17, 23:29
Παιδια σας χαιρετώ....Εχω ενα θεμα και θα ηθελα λιγη βοηθεια...Βοηθαω εναν φιλο να βαλει την ηλεκτρολογικη του εγκατασταση σε ενα μαγαζι που φτιαχνει φετος αλλα τα οικονομικα δεν ειναι και πολυ καλα,και δεδομενου οτι του ζητανε 2000 ευρα θα τα φτιαξω εγω.......Στο θεμα ττωρα...Το μαγαζι αυτο εχει παροχη τριφασικη ομως το καλωδιο 5*10mm σταματαει λιγο μετα απο το ρολοι και απο κει και υστερα εχει ενα πινακακι και τπτ αλλο...Εγω τωρα εχω στην αποθηκη μου ενα καλωδιω 3*10mm και θα παρω μονοφασικο απο κει και περα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης....Αν το συνολικο ρευμα δεν του φτανει μπορω να τραβιξω αλλο ενα καλωδιο 10mm και να τελειωσει το θεμα?Και αν ναι την συνδεσμολογια πως θα την κανω?

selectronic
03-04-17, 23:41
Παιδια σας χαιρετώ....Εχω ενα θεμα και θα ηθελα λιγη βοηθεια...Βοηθαω εναν φιλο να βαλει την ηλεκτρολογικη του εγκατασταση σε ενα μαγαζι που φτιαχνει φετος αλλα τα οικονομικα δεν ειναι και πολυ καλα,και δεδομενου οτι του ζητανε 2000 ευρα θα τα φτιαξω εγω.......Στο θεμα ττωρα...Το μαγαζι αυτο εχει παροχη τριφασικη ομως το καλωδιο 5*10mm σταματαει λιγο μετα απο το ρολοι και απο κει και υστερα εχει ενα πινακακι και τπτ αλλο...Εγω τωρα εχω στην αποθηκη μου ενα καλωδιω 3*10mm και θα παρω μονοφασικο απο κει και περα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης....Αν το συνολικο ρευμα δεν του φτανει μπορω να τραβιξω αλλο ενα καλωδιο 10mm και να τελειωσει το θεμα?Και αν ναι την συνδεσμολογια πως θα την κανω?

Φυλακή ποιος θα πάει ???

antonisfa
04-04-17, 00:28
Ειρήνη ημίν!!:laugh:


Παιδια σας χαιρετώ....Εχω ενα θεμα και θα ηθελα λιγη βοηθεια...Βοηθαω εναν φιλο να βαλει την ηλεκτρολογικη του εγκατασταση σε ενα μαγαζι που φτιαχνει φετος αλλα τα οικονομικα δεν ειναι και πολυ καλα,και δεδομενου οτι του ζητανε 2000 ευρα θα τα φτιαξω εγω.......Στο θεμα ττωρα...Το μαγαζι αυτο εχει παροχη τριφασικη ομως το καλωδιο 5*10mm σταματαει λιγο μετα απο το ρολοι και απο κει και υστερα εχει ενα πινακακι και τπτ αλλο...Εγω τωρα εχω στην αποθηκη μου ενα καλωδιω 3*10mm και θα παρω μονοφασικο απο κει και περα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης....Αν το συνολικο ρευμα δεν του φτανει μπορω να τραβιξω αλλο ενα καλωδιο 10mm και να τελειωσει το θεμα?Και αν ναι την συνδεσμολογια πως θα την κανω?
Στο μαγαζί έχει 3φασικές καταναλώσεις? Αν έχει όπως ψυγεία ή φριτέζες ή άλλα τότε θές το 3φασικό.

Το πινακάκι που αναφέρεις αν είναι εργοταξιακό τότε θα πάρεις από κει (μέχρι να γυρίσει σε κανονικό) εκτός αν είχε ο ιδιοκτήτης προβλήματα με τον προηγούμενο ηλεκτρολόγο και θα βγάλεις εσύ το φίδι απ την τρύπα...μόνο πρόσεχε!
Αν έχεις άδεια εγκαταστάτη και μπορείς να προχωρήσεις με σχέδια Υ.Δ.Ε. κλπ. τότε προχώρα το.
Για ποια συνδεσμολογία αναφέρεσαι? Πέντε καλώδια θές για το τριφασικό. Τι να το κάνεις το ένα 10άρι που λές? Στο πινακάκι αναφέρεσαι?

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 00:51
Ειρηνη πανω απ ολα Αντωνη αλλα ο καθενας να πει την βλακεια του....σε ευχαριστω για την απαντηση,παμε τωρα στο θεμα μας.Οχι δεν εχει τριφασικες εχει ομως ενισχιμενες γραμμες απ οτι ειδα στον παγκο του που θα εχει και τα φορτια,δηλαδη μια αναμονη 3*6mm δυο πριζες 3*2.5mm και μια 3*4mm,οσο για τα μηχανήματΑ του ειναι με γκαζι,μονο ψυγεια και εναν θερμοθαλαμο θα εχει εκει.Το ρευμα οχι δεν ειναι εργοταξιακο ειναι μονιμο.Εγω αδεια εγγκαταστατη δεν εχω αλλα οτι κανω θα το κανω σε συνεννοηση με τον ξαδερφο μου που εχει οποτε μην ανυσηχεις θα το ελεγξει αυτος οταν ερθει η ωρα απλα προς το παρων ειναι εξωτερικο.....Αυτο που κολλαω ειναι σε πεεριπτωσει που δεν ειναι επαρκες το μονοφασικο πως να προχωρησω μιας και δεν μου εχει ξανατυχει....
Ειρήνη ημίν!!:laugh:


Στο μαγαζί έχει 3φασικές καταναλώσεις? Αν έχει όπως ψυγεία ή φριτέζες ή άλλα τότε θές το 3φασικό.

Το πινακάκι που αναφέρεις αν είναι εργοταξιακό τότε θα πάρεις από κει (μέχρι να γυρίσει σε κανονικό) εκτός αν είχε ο ιδιοκτήτης προβλήματα με τον προηγούμενο ηλεκτρολόγο και θα βγάλεις εσύ το φίδι απ την τρύπα...μόνο πρόσεχε!
Αν έχεις άδεια εγκαταστάτη και μπορείς να προχωρήσεις με σχέδια Υ.Δ.Ε. κλπ. τότε προχώρα το.
Για ποια συνδεσμολογία αναφέρεσαι?

gsmaster
04-04-17, 00:53
Προσέχετε την συμπεριφορά σας μερικοι. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

Το θέμα είναι να γίνει κάτι ασφαλές μιας και μέσα εκεί θα δουλεύουν άνθρωποι, και αν σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και γίνει κάτι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 00:58
Ναι και καλα έκαναν...Αλλα το αρχικο με την φυλακή δεν βλέπω να σβήστηκε...Μπορει εσας να μην σας λεει τίποτα αλλα εμενα με προσέβαλε
Προσέχετε την συμπεριφορά σας μερικοι. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

antonisfa
04-04-17, 01:00
Ειρηνη πανω απ ολα Αντωνη αλλα ο καθενας να πει την βλακεια του....σε ευχαριστω για την απαντηση,παμε τωρα στο θεμα μας.Οχι δεν εχει τριφασικες εχει ομως ενισχιμενες γραμμες απ οτι ειδα στον παγκο του που θα εχει και τα φορτια,δηλαδη μια αναμονη 3*6mm δυο πριζες 3*2.5mm και μια 3*4mm,οσο για τα μηχανήματΑ του ειναι με γκαζι,μονο ψυγεια και εναν θερμοθαλαμο θα εχει εκει.Το ρευμα οχι δεν ειναι εργοταξιακο ειναι μονιμο.Εγω αδεια εγγκαταστατη δεν εχω αλλα οτι κανω θα το κανω σε συνεννοηση με τον ξαδερφο μου που εχει οποτε μην ανυσηχεις θα το ελεγξει αυτος οταν ερθει η ωρα απλα προς το παρων ειναι εξωτερικο.....Αυτο που κολλαω ειναι σε πεεριπτωσει που δεν ειναι επαρκες το μονοφασικο πως να προχωρησω μιας και δεν μου εχει ξανατυχει....
Πάλι δε τα λές καλά. εφόσον υπάρχει 3φασική παροχή έχει και 3φασικό γεν. πίνακα μέσα στο μαγαζί. Γιατί να συνδέσεις εσύ μονοφασικά!! Υπάρχει διακοπή από ΔΕΗ?
Πες ακριβώς που κολλάς ντροπή δεν έχει....

Οπς προηγήοηκαν μυνήματα τώρα το είδα...

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 01:02
Ασφαλέστερο δεν θα γίνεται...Καλες γειωσεις μεχρι και στα φωτα ρελες διαφηγης κτλ.
Προσέχετε την συμπεριφορά σας μερικοι. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

Το θέμα είναι να γίνει κάτι ασφαλές μιας και μέσα εκεί θα δουλεύουν άνθρωποι, και αν σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και γίνει κάτι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 01:11
Οχι δεν κρυβω κατι απο ντροπη χαχαχα.Λεω και στο αρχικο μου σχολιο οτι απο το ρολοι της δεη φευγει το τριφασικο και μπαινει σε εναν πινακα,στον οποιο η γειωση συνδέεται στην μπαρα της και ο ουδετερος στην δικια του....απο της τρεις φασεις ομως μονο μια φευγει για το μαγαζι,οι αλλες δυο ειναι καταργημενες για λογο που δεν ξερω,οποτε το η παροχη μεσα στο μαγαζι φτανει μονοφασικια οπου συνδεεται σε εναν αλλο πινακα που κανει την διανομη....Τιφασικος γενικος δεν υπαρχει (παρα μονο ο αυτοματος της χελωνας )
Πάλι δε τα λές καλά. εφόσον υπάρχει 3φασική παροχή έχει και 3φασικό γεν. πίνακα μέσα στο μαγαζί. Γιατί να συνδέσεις εσύ μονοφασικά!!
Πες ακριβώς που κολλάς ντροπή δεν έχει....

rama
04-04-17, 01:16
Αφού έχεις μπόλικο καλώδιο, βάλε παράλληλα δύο γραμμές ώστε από την αρχή να έχεις και τις τρείς φάσεις για να μοιράσεις τα φορτία.

antonisfa
04-04-17, 01:17
Οχι δεν κρυβω κατι απο ντροπη χαχαχα.Λεω και στο αρχικο μου σχολιο οτι απο το ρολοι της δεη φευγει το τριφασικο και μπαινει σε εναν πινακα,στον οποιο η γειωση συνδέεται στην μπαρα της και ο ουδετερος στην δικια του....απο της τρεις φασεις ομως μονο μια φευγει για το μαγαζι,οι αλλες δυο ειναι καταργημενες για λογο που δεν ξερω,οποτε το η παροχη μεσα στο μαγαζι φτανει μονοφασικια οπου συνδεεται σε εναν αλλο πινακα που κανει την διανομη....Τιφασικος γενικος δεν υπαρχει (παρα μονο ο αυτοματος της χελωνας )
Τι υλικό έχει αυτός ο πίνακας που πάει η παροχή από το ρολόι, βγάλε μια φωτο να καταλάβουμε.
Γιατί δεν μπορείς να φύγεις με τριφασικό από κει καλώδιο, τι σημαίνει κατηργημένες οι άλλες 2 φάσεις?
Διονύση με το τσιγκέλι στα βγάζουμε...

selectronic
04-04-17, 01:19
...Προσέχετε την συμπεριφορά σας μερικοι. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν...

Μέλος του site ζητάει βοήθεια για σύνδεση σε 3Φ παροχή και έχει απορίες που με κάνουν να πιστεύω ότι δεν έχει τα κατάλληλα προσόντα για την δουλειά. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι εκτός θέματος να θέτω ερωτήματα πάνω σε αυτό, νομικά ή όχι.
Αν φυσικά οι διαχειριστές πιστεύουν ότι κάποιο ποστ μου παραβιάζει τους κανόνες του site, είναι 100% δικαίωμά τους να διαγράψουν το ποστ ή να προβούν σε άλλες ενέργειες που κρίνουν απαραίτητες.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και κάποιες ηλεκτρολογικές εργασίες μπορεί ενδεχομένως να εμπίπτουν στην κατηγορία "DIY" και ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να μαστορεύει ότι θέλει στην περιουσία του*, άλλα άλλο να θέλει κάποιος ερασιτέχνης να ενώσει μία πρίζα και άλλο να θέλει να τραβήξει παροχή, να αλλάξει πίνακα και να ενώσει υποσταθμό υψηλής.

Αυτά πάντα με καλή πρόθεση :)

*Υπάρχουν και νόμοι του κράτους...

Και μην ξεχνάμε κάτι που πήρε το μάτι μου στο πάνω μέρος της σελίδας:
"Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!"

antonisfa
04-04-17, 01:25
Μέλος του site ζητάει βοήθεια για σύνδεση σε 3Φ παροχή και έχει απορίες που με κάνουν να πιστεύω ότι δεν έχει τα κατάλληλα προσόντα για την δουλειά. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι εκτός θέματος να θέτω ερωτήματα πάνω σε αυτό, νομικά ή όχι.
Αν φυσικά οι διαχειριστές πιστεύουν ότι κάποιο ποστ μου παραβιάζει τους κανόνες του site, είναι 100% δικαίωμά τους να διαγράψουν το ποστ ή να προβούν σε άλλες ενέργειες που κρίνουν απαραίτητες.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και κάποιες ηλεκτρολογικές εργασίες μπορεί ενδεχομένως να εμπίπτουν στην κατηγορία "DIY" και ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να μαστορεύει ότι θέλει στην περιουσία του*, άλλα άλλο να θέλει κάποιος ερασιτέχνης να ενώσει μία πρίζα και άλλο να θέλει να τραβήξει παροχή, να αλλάξει πίνακα και να ενώσει υποσταθμό υψηλής.

Αυτά πάντα με καλή πρόθεση :)

*Υπάρχουν και νόμοι του κράτους...

Και μην ξεχνάμε κάτι που πήρε το μάτι μου στο πάνω μέρος της σελίδας:
"Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!"
Συμφωνώ μαζί σου και να πω πως στην ερώτηση που έκανες δεν θα ήθελα από μέρους του και του οποιουδήποτε δλδ να έβλεπα την απάντηση που έδωσε!

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 01:36
Α ναι"κυριε'' Γιαννη?Και πως αντεδρασες σε αυτο το τόσο ευαίσθητο και επικίνδυνο θεμα??Μηπως ζήτησες εξηγήσεις,σαν άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τους συνανθρώπους του,για να μπορεσω να σου απαντήσω οτι οτι κανω θα περασει απο έλεγχο επαγγελματία,που απλα δεν ειναι Ελλαδα για να μου απαντήσει?ΟΧΙ!!Αυτο που έκανες ηταν να πεις ελαφρα τη καρδία για το ποιος θα παει φυλακή,αν και θα μπορουσες,αν εφτανε βαιβεα το μυαλο σου να ρωτησεις ποιος θα σκοτωθεί....Λοιπον ασε τα κουραφεξαλα για νομους,κανονες,προσοντα,και καλες προθεσεις και μάθε να μην ειρωνεύεσαι,αν τουλαχιστον δεν ξερεις ακριβως τι παιζει γιατι εκτίθεσαι....
Μέλος του site ζητάει βοήθεια για σύνδεση σε 3Φ παροχή και έχει απορίες που με κάνουν να πιστεύω ότι δεν έχει τα κατάλληλα προσόντα για την δουλειά. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι εκτός θέματος να θέτω ερωτήματα πάνω σε αυτό, νομικά ή όχι.
Αν φυσικά οι διαχειριστές πιστεύουν ότι κάποιο ποστ μου παραβιάζει τους κανόνες του site, είναι 100% δικαίωμά τους να διαγράψουν το ποστ ή να προβούν σε άλλες ενέργειες που κρίνουν απαραίτητες.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και κάποιες ηλεκτρολογικές εργασίες μπορεί ενδεχομένως να εμπίπτουν στην κατηγορία "DIY" και ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να μαστορεύει ότι θέλει στην περιουσία του*, άλλα άλλο να θέλει κάποιος ερασιτέχνης να ενώσει μία πρίζα και άλλο να θέλει να τραβήξει παροχή, να αλλάξει πίνακα και να ενώσει υποσταθμό υψηλής.

Αυτά πάντα με καλή πρόθεση :)

*Υπάρχουν και νόμοι του κράτους...

Και μην ξεχνάμε κάτι που πήρε το μάτι μου στο πάνω μέρος της σελίδας:
"Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!"

selectronic
04-04-17, 01:43
Συμφωνώ μαζί σου και να πω πως στην ερώτηση που έκανες δεν θα ήθελα από μέρους του και του οποιουδήποτε δλδ να έβλεπα την απάντηση που έδωσε!

Και γι' αυτό ακριβώς δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ άλλο με τον κύριο...

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 01:44
Πλαστικος,ενας απλος πινακας ειναι....Δεν μπορω να παρω το τριφασικο απο εκει γιατι ο φιλος δεν ειναι καθολου καλα οικονομικα,και το καλωδιο που θα μπει ακομα το μονοφασικο δικο μου θα ειναι....η αποσσταση ειναι μεγαλη γυρο στα 40 μετρα μεχρι να μπει μεσα και οταν λεω κατηργημενες εννοω δεν της εχει ο ηλεκτρολογος συνδεσει πουθενα,ειναι μονομενεσ στην ακρη.....
Τι υλικό έχει αυτός ο πίνακας που πάει η παροχή από το ρολόι, βγάλε μια φωτο να καταλάβουμε.
Γιατί δεν μπορείς να φύγεις με τριφασικό από κει καλώδιο, τι σημαίνει κατηργημένες οι άλλες 2 φάσεις?
Διονύση με το τσιγκέλι στα βγάζουμε...

gsmaster
04-04-17, 04:14
Κύριε Διονύση (χωρίς είσαγωγικά).
Να ρωτήσω το εξής. Εφόσον έχετε δικό σας άνθρωπο αδειούχο ηλεκτρολόγο ο οποίος θα αναλάβει τον έλεγχο και πιστοποίηση της εγκατάστασης, ο οποίος στο κάτω κάτω της γραφής βάζοντας την υπογραφή του αναλαμβάνει και την ευθύνη των εργασιών, (και πάει και φυλακή), γιατί δεν ζητάτε την γνώμη του και την καθοδήγησή του, για την σωστή εκτέλεση των εργασιών και αντί αυτού απευθύνεστε σε ένα φόρουμ όπου μπορεί να σας απαντήσειο οποιοσδήποτε χωρίς να ξέρετε αν έχει τις ανάλογες γνώσεις?




...Λοιπον ασε τα κουραφεξαλα για νομους,κανονες,προσοντα,και καλες προθεσεις και μάθε να μην ειρωνεύεσαι,αν τουλαχιστον δεν ξερεις ακριβως τι παιζει γιατι εκτίθεσαι....
Αυτό δεν το σχολιάζω...



....Εγω τωρα εχω στην αποθηκη μου ενα καλωδιω 3*10mm και θα παρω μονοφασικο απο κει και περα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης....Αν το συνολικο ρευμα δεν του φτανει μπορω να τραβιξω αλλο ενα καλωδιο 10mm και να τελειωσει το θεμα?Και αν ναι την συνδεσμολογια πως θα την κανω?
Και συγνώμη, μπορεί να σου κακοφανεί, αλλά με την τελευταία ερώτηση κι εγώ καταλαβαίνω ότι δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να κάνεις την δουλειά.

Το σωστό είναι να πάρεις καλώδιο 5*10 εξωτερικού χώρου (ή ότι χρειάζεται ανάλογα με το πως θα το περάσεις), και να πάει απο το ρολόι κατευθείαν στον πίνακα του μαγαζιού.-

vasilllis
04-04-17, 09:01
Τελικα δεν καταλαβα.
-το μαγαζι θελετε να τροφοδοτησετε με μονοφασικο ή την αποθηκη?
- και θελετε να ριξετε ενα καλωδιο με 3 αγωγους αφου υπαρχουν αλλοι 3?
-Αν εχω καταλαβει καλα εφοσον θελετε να τροφοδοτησετε δυο ακινητα (νομιμα ή παρανομα) ,απο το ρολοι στον πινακα και με ολες τις ασφαλιστικες διαταξεις στα δυο ακινητα.


ΥΓ .καθαρα απο περιεργεια(δεν ειδα τα ποστ που σβηστηκαν) dragonborn σε τι ακριβως διαφωνεις με selectronic?
διαθετει θεωρεις ο φιλος τις γνωσεις ή εφοσον εχει την θεληση μπορει να φτιαχνει οτι θελει?

george Mp
04-04-17, 17:17
Πλαστικος,ενας απλος πινακας ειναι....Δεν μπορω να παρω το τριφασικο απο εκει γιατι ο φιλος δεν ειναι καθολου καλα οικονομικα,και το καλωδιο που θα μπει ακομα το μονοφασικο δικο μου θα ειναι....η αποσσταση ειναι μεγαλη γυρο στα 40 μετρα μεχρι να μπει μεσα και οταν λεω κατηργημενες εννοω δεν της εχει ο ηλεκτρολογος συνδεσει πουθενα,ειναι μονομενεσ στην ακρη.....Μηπως η παροχη της ΔΕΗ ειναι μονοφασικη και απλα ο ηλεκτρολογος τραβηξε τριφασικη γραμμη να υπαρχει και γι'αυτο τα δυο καλωδια ειναι μονομενα;

lepouras
04-04-17, 17:31
εγώ κύριε Διονύση σεβόμενος ότι ο gsmaster έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα στην διαχείριση τέτοιων θεμάτων συμπεριφοράς μελών θα σου πω απλά να ηρεμήσεις και να μην παραφέρεσαι στις απαντήσεις σου και οι αντιπαραθέσεις το μόνο που θα σου προσφέρουν είναι ένα κλειδωμένο θέμα στην καλύτερη.. δεν θα απαντήσω στο ερώτημά σου μόνο και μόνο διότι μπορώ και διαβάζω τα σβησμένα μηνύματα.

george33
04-04-17, 18:42
Κρίμα σε αυτούς που θα δουλεύουν εκεί μέσα

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 20:06
Οχι τριφασικο ειναι κανονικα το ρευμα με πεντε καλωδια και τριπλη ασφαλεια ξεκιναει απο το ρολοι της δεη και μπαινει σε εναν πινακα στον οποιο μενουν στην ακρη οι δυο φασεις και και συνεχιζει για μεσα μεσα μονοφασικο....
Μηπως η παροχη της ΔΕΗ ειναι μονοφασικη και απλα ο ηλεκτρολογος τραβηξε τριφασικη γραμμη να υπαρχει και γι'αυτο τα δυο καλωδια ειναι μονομενα;

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 20:11
Καλα κανεις κυριε Γιαννη,απλα θα ειδες ποιος ξεκίνησε να παραφέρεται,αφου αν νοιαζόταν μην παθει κανεις κατι η για τους νομους και τα λοιπα θα ρωτουσε αλλα πραγματα και δεν θα πουλούσε ειρωνεια φτηνή...
εγώ κύριε Διονύση σεβόμενος ότι ο gsmaster έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα στην διαχείριση τέτοιων θεμάτων συμπεριφοράς μελών θα σου πω απλά να ηρεμήσεις και να μην παραφέρεσαι στις απαντήσεις σου και οι αντιπαραθέσεις το μόνο που θα σου προσφέρουν είναι ένα κλειδωμένο θέμα στην καλύτερη.. δεν θα απαντήσω στο ερώτημά σου μόνο και μόνο διότι μπορώ και διαβάζω τα σβησμένα μηνύματα.

Κυβετος Διονυσιος
04-04-17, 20:17
Τραγουδα οσο θελεις,εγω απλα σε γραφω απο την στιγμή που θα το ελέγξει Επαγγελματίας και συγνώμη που σου προσέβαλα το φιλαράκι σου...Η οτι σχεση εχετε τελος παντων
Κρίμα σε αυτούς που θα δουλεύουν εκεί μέσα

george33
04-04-17, 20:25
Ποιο φιλαράκι μου προσέβαλες ρε κοκοβιέ; Δεν κατάλαβα,τι εννοείς;Απάντησε

SProg
04-04-17, 20:56
Μην αναρωτιεστε σε αλλα Post γιατι σταματουν ατομα να ασχολουνται ή να γραφουν.

Τη κουραση/νευρα/κομπλεξ/ψευτομαγκια του.. εδω μεσα θα τη βγαλει ο καθενας!


Υ.Γ δεν διαβασα αυτα που σβηστηκαν.Διαβαζω χειροτερα καθημερινα.

lepouras
04-04-17, 21:17
χμ επειδή τελικά μεγάλωσε λίγο περισσότερο η εμπειρία μου από το τελευταίο μου ποστ κλειδώνει το θέμα. Διονύση να πεις στον φιλαράκο σου τον ηλεκτρολόγο που θα ελέγξει έτσι και αλλιώς την εγκατάσταση και θα πάρει και την ευθύνη να σου δώσει και τις κατάλληλες οδηγίες να το κάνεις. 10 λεπτά κουβέντα με το σκαιπ είναι.

moutoulos
04-04-17, 23:36
Εν όψη Πάσχα:
Διονύση ... με πορδές δεν βάφονται αυγά*.







*
Έκφραση η οποία σημαίνει ότι για να πετύχει κάποιος κάτι, πρέπει να οργανωθεί και να
προσπαθήσει σκληρά. Το καλό και επιθυμητό αποτέλεσμα δεν είναι κάτι που έρχεται
ξαφνικά και εύκολα. Ουσιαστικά προσεγγίζει την έκφραση «τα αγαθά κόποις κτώνται».

Για να βάψει κανείς αυγά, πρέπει να ακολουθήσει μία ορισμένη διαδικασία, η οποία δεν
έχει τίποτα κοινό με το κλάσιμο.