PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλακέτα Ψυγείου



Πατέντες
06-04-17, 11:21
Καλημέρα!
Ένας ξάδερφος αγόρασε ένα μεταχειρισμένο ψυγείο και εχθές σταμάτησε να λειτουργεί.
Μόνο το εσωτερικό φως δούλευε.
Όταν άνοιξα την πλακέτα είδα αυτό. Γιατί λέτε να το έκαναν έτσι; Σίγουρα δεν είναι εργοστασιακό αυτό.
Αν έχω καταλάβει σωστά και οι δύο είναι zener;
Στην μια, στην μπλε, μετράω στην ορθή πόλωση 0,65v ενώ στην ανάστροφη OL. Η άλλη μετράω 0,005v και 0,005v αντίστοιχα.
Τι λέτε;
69375

FILMAN
06-04-17, 12:47
Τότε η δεύτερη είναι βραχυκυκλωμένη.
Σε αυτές τις πλακέτες χαλάνε οι ηλεκτρολυτικοί, καλό είναι να κοιτάξεις και τους μεγάλους πολυεστερικούς που έχει στην άκρη (μάλλον ένας 1μF και ένας 1.5μF παράλληλα)

Panoss
06-04-17, 12:55
Στην μια, στην μπλε, μετράω στην ορθή πόλωση 0,65v ενώ στην ανάστροφη OL. Η άλλη μετράω 0,005v και 0,005v αντίστοιχα.
Τι λέτε;

H μπλε είναι οκ: http://en-us.fluke.com/training/training-library/test-tools/digital-multimeters/how-to-test-diodes-using-a-digital-multimeter.html
Η άλλη δεν είναι οκ: http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/How-to-test-a-zener-diode

FILMAN
06-04-17, 13:22
Νομίζω ότι η ζένερ που έχουν πάνω αυτές οι πλακέτες είναι 10V, αυτές οι δυο τί γράφουν επάνω;

Πατέντες
06-04-17, 13:48
Η μπλε γράφει bzx 85c 4v7 και η άλλη bzx 85c 5v6.
Θα μπορούσα να βάλω μια αντί για δύο;

eleCtroAsxetos
06-04-17, 14:21
Η μπλε γράφει bzx 85c 4v7 και η άλλη bzx 85c 5v6.
Θα μπορούσα να βάλω μια αντί για δύο;
Οπως τις βλεπω τις ζενερ δε μου φαινεται και πολύ εργοστασιακή υλοποιηση. Και εφοσον το πηρες 2ο χερι ισως καποιος τεχνικός ειχε κανει τη μοντα.
Παντως αν θεωρητικα ειναι εργοστασιακή αυτή η υλοποιηση (προφανως διορθωση μετα που βγηκε στην παραγωγη) ναι ισως μπορεις να αντικαταστησεις τις 2 ζενερ με μια ζενερ 10.3V δηλαδη το αθροισμα της τασης των 2(εφοσον οπως βλεπω ειναι συνδεμενες καθοδο με ανοδο). Αν υπαρχει καποιος τελεστικος ή συγκριτης εκει γύρω που παίρνει τάση αναφορας απο τις ζενερ τότε η ταση τους είναι κρισιμη και αν αλλαξει θα δημιουργηθει προβλημα.

ezizu
06-04-17, 14:22
Μπορείς να βάλεις μια zener 10V/1.3W π.χ. BZX85C10 (http://www.vishay.com/docs/85607/bzx85.pdf)
Άλλαξε προληπτικά και τους ηλεκτρολυτικούς που σου έγραψε παραπάνω ο Φίλιππος.

Πατέντες
06-04-17, 14:23
Οπως τις βλεπω τις ζενερ δε μου φαινεται και πολύ εργοστασιακή υλοποιηση.
Με το μάτι φαίνεται ότι έχει μπει χέρι.

FILMAN
06-04-17, 14:43
Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι εργοστασιακό. 5.6V + 4.7V = 10.3V (άρα καλά θυμόμουνα ότι εκεί έχει ζένερ 10V από τη μάνα του), η ζένερ εκεί είναι για την τάση τροφοδοσίας της πλακέτας και όχι για κάποια τάση αναφοράς. Βγάλε αυτές τις δυο (την καμένη πέτα τη κιόλας) και βάλε στη θέση τους μια P6KE10A. Επίσης δες και τους πυκνωτές που σου είπα (ηλεκτρολυτικούς και μη). Με αυτές τις πλακέτες έχει γίνει χαμός με αυτούς τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές της ELNA που έχουν επάνω.
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=66293&highlight=%E2%E3%E1%DF%ED%E5%E9+%F0%EB%E1%EA%DD%F4 %E1
Και έχει και άλλα 2 ... 3 θέματα με την ίδια πλακέτα πάλι, με το ίδιο πρόβλημα, αυτό όμως είναι το πιο εκτεταμένο θέμα. Διαβάστε να δείτε σε πόσα διαφορετικά άτομα "έτυχε".

Πατέντες
06-04-17, 15:05
Έχω πρόχειρη μια TZX12A αλλά είναι 12V 0,5W.

Να την βάλω μόνη της ή καλύτερα σε σειρά με την άλλη;

FILMAN
06-04-17, 15:31
Βάλε αυτή που σου είπα

Αυτή που έχεις δεν κάνει

Αν βάλεις κι άλλη σε σειρά, η τάση θα ανέβει κι άλλο

ezizu
06-04-17, 15:48
Φίλιππε, εγκυκλοπαιδικά, P6KE10A (https://www.vishay.com/docs/88369/p6ke.pdf) (ή κάποια με παρόμοια χαρακτηριστικά) έχει και από το εργοστάσιο;

FILMAN
06-04-17, 15:55
Όχι, από το εργοστάσιο έχει μια απλή ζένερ 10V, αυτή που σου λέω να βάλεις είναι TVS

Πατέντες
06-04-17, 16:03
Θα βρω εύκολα αυτή που λες;

FILMAN
06-04-17, 16:06
Στη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω τί παίζει, αν ήσουνα Αθήνα μπορούσα να σου συστήσω συγκεκριμένα μαγαζιά.

Πατέντες
06-04-17, 16:10
αν δεν βρω, να παρω μια zener 10V;

ezizu
06-04-17, 16:19
Όχι, από το εργοστάσιο έχει μια απλή ζένερ 10V, αυτή που σου λέω να βάλεις είναι TVS

Οπότε νομίζω μπορεί να βάλει (έστω μέχρι να βρει την TVS (P6KE10A) που του προτείνεις) αυτή που ανέφερα σαν παράδειγμα στο ποστ#7. Σωστά;

eleCtroAsxetos
06-04-17, 17:06
Καλου κακου δεν μετράς την αντισταση ανάμεσα στην καθοδο της ζενερ (στο pad της πλακετας) και προς τη γείωση? Γιατί ισως η καμμένη ζενερ είναι το αποτελεσμα αλλης ζημιας.

street
06-04-17, 17:30
εφοσον υποψιαζεσαι οτι μπορει να φταινε να τα αλλαξεις οπως ειναι και να δεις αν λειτουργει , δεν ειναι δυσκολο να βρεις ζενερ στα 4,7 και 5,6 ειναι οι ποιο κλασικε ζενερ , αν και δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα αλλα ουτε και στους πυκνωτες ! και ναι μπορει να ειναι και απ το εργοστασιο ετσι και εσενα να σε φαινεται οτι εβαλε καποιος χερι ... σε λευκες συσκευες στ πλακετες τους υπαρχει τετοιο φαινομενο πολυ συχνα

leosedf
06-04-17, 17:35
Καλού κακού δεν πας στο www.howtofixit.gr ?

Πατέντες
06-04-17, 17:46
Προς το παρων αλλαξα ολους τους πυκνωτες και εβαλα μια ζενερ 10v επειδη δεν βρηκα αυτη που μου ειπε ο Φιλιππος. Θα το δοκιμασω αυριο το ψυγειο κι αν εχω προβλημα θα το ανοιξω στο how to fix. Σας ευχαριστω ολους!

Πατέντες
06-04-17, 22:13
Τελικά το δοκίμασα σήμερα και δούλεψε κανονικά!!! :thumbup::thumbup::thumbup:
Επίσης οι πυκνωτές ήταν όλοι στο 80% και κάτω από την αρχική τους τιμή.

FILMAN
07-04-17, 09:28
Οπότε νομίζω μπορεί να βάλει (έστω μέχρι να βρει την TVS (P6KE10A) που του προτείνεις) αυτή που ανέφερα σαν παράδειγμα στο ποστ#7. Σωστά;Μα νομίζω ξέρεις ήδη την απάντηση! :001_smile:

Καλου κακου δεν μετράς την αντισταση ανάμεσα στην καθοδο της ζενερ (στο pad της πλακετας) και προς τη γείωση? Γιατί ισως η καμμένη ζενερ είναι το αποτελεσμα αλλης ζημιας.Δύσκολο, εκτός αν βραχυκύκλωσε κάποιος από τους Χ2 πυκνωτές (αυτοί είναι που περιορίζουν το ρεύμα), αλλά οι Χ2 δεν βραχυκυκλώνουν...

εφοσον υποψιαζεσαι οτι μπορει να φταινε να τα αλλαξεις οπως ειναι και να δεις αν λειτουργει , δεν ειναι δυσκολο να βρεις ζενερ στα 4,7 και 5,6 ειναι οι ποιο κλασικε ζενερ , αν και δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα αλλα ουτε και στους πυκνωτες ! και ναι μπορει να ειναι και απ το εργοστασιο ετσι και εσενα να σε φαινεται οτι εβαλε καποιος χερι ... σε λευκες συσκευες στ πλακετες τους υπαρχει τετοιο φαινομενο πολυ συχναΤί πάει να πει υποψιάζεται; Η μία από τις δύο είναι βραχυκυκλωμένη, τη μέτρησε. Γιατί να βάλει πάλι δύο και όχι μία; Και πού να είναι δηλαδή το πρόβλημα; Η μια ζένερ είναι βραχυκυκλωμένη και η πλακέτα αυτή βγάζει πρόβλημα στους πυκνωτές, γιατί σε αυτόν να είναι κάτι άλλο; :confused1: