PDA

Επιστροφή στο Forum : arduino auto power off



her
09-04-17, 11:15
Καλημέρα.
Έχω ένα arduino που τροφοδοτείτε με μια μπαταρία 18650. Από την μπαταρία το περνάω από ένα step up για να έχω τροφοδοσία π.χ 7V για το adruino

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κλείνει αυτόματα μετά από 2 ώρες λειτουργίας ώστε να μην ξεφορτίζεται εύκολα.
Σκέπτομαι να παρεμβάλω ένα transistor στην τροφοδοσία. Όταν περάσουν οι 2 ώρες λειτουργίας τότε να στέλνει 0V στην βάση του transistor οπότε θα αποκόπτει.
Για να ξεκινήσει να δουλεύει θα βάλω ένα button παράλληλα στον συλλέκτη και στον εκπομπό. Έτσι θα τροφοδοτείτε στιγμιαία το arduino και αυτό θα ενεργοποίηση τη βάση του transistor.
Θέλω να διακόπτω το + της τροφοδοσίας γιατί το – ακουμπά στο μεταλλικό κουτί.
Η κατανάλωση που έχω είναι μόνο ενα arduino mega και ένα nrf24l01

Υπάρχουν θέματα σε ξένα forum αλλά εγώ προτιμώ εδώ.
Έχετε καμιά άλλη ιδέα ;

hackertom
09-04-17, 11:32
Το έψαχνα και εγώ αυτό αν ξέρει κάποιος

andreasmon
09-04-17, 11:36
http://www.youtube.com/watch?v=L55QrKQQZJk

και εδώ με button και mosfet.

δεν χρειάζεσαι την οθόνη,αλλάζεις τον χρόνο του delay(1000); σε χρόνο για 2 ώρες.Σβήνεις τα υπόλοιπα delay(1000);και είσαι έτοιμος.Δεν ξέρω αν η delay μπορεί να κρατήσει 2 ώρες καθυστέρηση! δηλ. delay(7200000); (2ώρεςχ60λεπτάχ60δευτερόλεπτα=7200),αν όχι σπάσε το δίωρο σε 10-λέπτα,20-λέπτα κ.τ.λ με πολλά συνεχόμενα delay.

her
09-04-17, 12:21
Δεν θα το κανω με dellay γιατι θα πρεπει να εκτελει και αλλα πραγματα. Θα το κανω με την millis.
Η καταναλωση που εχω ειναι μικρη. Να βαλω mosfet ή transistor ?

picdev
09-04-17, 12:28
Γιατί δεν το βάζεις sleep ,ίσως να μπορείς να μεταβείς και στον εσωτερικό κρύσταλλο για ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση .
Πρέπει να μεριμνησεις και για τα υπόλοιπα περιφεριακά πριν μπεις σε sleep , όπως και για τα εξωτερικά κυκλώματα .
Το να κλείνεις τον με από τη τροφοδοσία δεν το βρίσκω αξιόπιστο

her
09-04-17, 12:41
Χμμμμ. Γιατι λες οτι δεν ειναι αξιοπιστο? Με sleep θα συνεχισει να εκπεμπει το ασυρματο?

picdev
09-04-17, 13:32
Το ασύρματο θα το απενεργοποιήσεις με ένα φετ πριν μπεις σε sleep μαζί με όλα τα περιφεριακά του μικροελεκτη.
Μπορεί να έχει και ειδικό πίν για αυτή τη δουλειά .
Έχω κάνει το ίδιο με ασύρματο τρανσμιτερ και με 2 αλκαλικές μου έχει κρατήσει 2 χρόνια και έχει ακόμα.
Εγώ στέλνω κάθε 5 sec

auto_mitch
10-04-17, 09:20
Δες και αυτό εδώ μήπως σε βοηθήσει για να το προσαρμόσεις στο κύκλωμά σου Soft Latch Power Switch Circuit (http://www.electronics-lab.com/soft-latch-power-switch-circuit/)