PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλ. συσκευή από Αγγλία θα δουλέψει;



zoran
19-04-17, 17:37
Παιδιά θέλω να αγοράσω μια ηλεκτρική συσκευή από Αγγλία, να της βάλω αντάπτορα (από UK plug σε EU plug) για να την δουλέψω εδώ στην Ελλάδα αλλά ένας από την εξυπηρέτηση πελατών τους μου λέει το εξής!

"The motors in our Product series are all the same but are wired up different and with the correcttransformers for the country’s they are sold in."

Kαι αναρωτιέμαι εάν με την Αγγλία μπορεί να υπάρχει θέμα όσον αφορά το ρεύμα και μπορεί να χαλάσει (ή να μην λειτουργείσει σωστά) μια συσκευή που θα αγοράσει κανείς από εκεί!
Βρήκα και το χάρτη αυτόν (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwigh9HR3rDTAhXFwxQKHabeCsUQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwww.quantumbalancing.com%2Fworld electricity%2Felectricityif.htm&psig=AFQjCNErRozc-Yfoidc72dqRsRfyii40og&ust=1492698834877888) και έχω μπερδευτεί!!!

eleCtroAsxetos
19-04-17, 17:41
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61667

zoran
19-04-17, 17:56
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61667Σε ευχαριστώ φίλε... από τη μια είναι βέβαια παλιό το thread αυτό, από την άλλη δε ξέρω εάν ισχύει για όλες τις συσκευές αυτό... μήπως τη δικιά μου για κάποιο λόγο της κάνει κακό; Λέω γω ο άσχετος, πως ίσως επειδή εάν είναι σχεδιασμένη σε Κίνα με παλιούς κανόνες κλπ. τη βάψει! Ο υπάλληλός τους άλλωστε γιατί να μου το θέσει έτσι; Με ζώνουνε τα φίδια... τι να κάνω, σκέπτομαι το χειρότερο!

darthtony
19-04-17, 18:18
Τι συσκευή είναι? Εκτός αν πρόκειται για κάποια πολύ εξειδικευμένη περίπτωση, δεν θα έχει θέμα, αφού μιλάμε για ίδια συχνότητα, και ελαφρά μικρότερη τάση(έτσι και αλλιώς η τάση του δικτύου έχει μεγάλες ανοχές).

zoran
19-04-17, 18:22
Ένα μίξερ 600w είναι.

darthtony
19-04-17, 18:24
Δε θα χει θεμα.Εξάλλου και επίσημα πλέον έχουμε την ίδια ονομαστική τάση με το UK.

Panoss
19-04-17, 18:25
Ο υπάλληλός τους άλλωστε γιατί να μου το θέσει έτσι;
Τι εννοείς, πώς σου το έθεσε ο υπάλληλος;



"The motors in our Product series are all the same but are wired up different and with the correcttransformers for the country’s they are sold in."

Ο υπάλληλος σου λέει ότι τα μοτέρ συνδέονται διαφορετικά, ανάλογα με τη χώρα, και με τους σωστούς μετασχηματιστές για τη χώρα στην οποία πωλούνται.

Αν το αγοράσεις εσύ από Ελλάδα, υποθέτω, ότι η χώρα στην οποία πωλείται είναι η Ελλάδα, οπότε θα έρθει σωστά συνδεδεμένο και με το σωστό μετασχηματιστή για Ελλάδα.

zoran
19-04-17, 18:38
Εγώ θέλω να το αγοράσω από Αγγλία και όχι από Ελλάδα. Ο υπάλληλος είπε αυτά που διάβασες, αλλά και ότι δεν συνιστά να δουλέψει στην Ελλάδα γιατί το power grid της Ελλάδας είναι διαφορετικό και μπορεί να βλάψει τη συσκευή.

Panoss
19-04-17, 18:51
Ναι, αυτό είναι λίγο ασαφές.
Εσύ θες να το αγοράσεις από Αγγλία, αλλά νομίζω είσαι Ελλάδα.
Οπότε, σε ποια χώρα πωλείται;

Το "for the country’s they are sold in" σ' αυτή την περίπτωση, τι σημαίνει; Σε ποια χώρα πωλείται; Στην Αγγλία ή στην Ελλάδα;
Μπερδεύτηκα.

alpha uk
19-04-17, 19:07
Τό power grid τής Ελλάδος δέν είναι διαφορετικό τού UK . Πάρτο , δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα

zoran
19-04-17, 19:56
Ναι, αυτό είναι λίγο ασαφές.
Εσύ θες να το αγοράσεις από Αγγλία, αλλά νομίζω είσαι Ελλάδα.
Οπότε, σε ποια χώρα πωλείται;

Το "for the country’s they are sold in" σ' αυτή την περίπτωση, τι σημαίνει; Σε ποια χώρα πωλείται; Στην Αγγλία ή στην Ελλάδα;
Μπερδεύτηκα.Πωλείται στην Αγγλία, αλλά και στη Γερμανία, κ στην Αυστρία κ στη Γαλλία κ στην Αυστραλία κ την Αμερική!

leosedf
19-04-17, 20:10
Εγώ θέλω να το αγοράσω από Αγγλία και όχι από Ελλάδα. Ο υπάλληλος είπε αυτά που διάβασες, αλλά και ότι δεν συνιστά να δουλέψει στην Ελλάδα γιατί το power grid της Ελλάδας είναι διαφορετικό και μπορεί να βλάψει τη συσκευή.
Να του πεις οτι ούτε για να σπάει τσόφλια από αυγά δεν κάνει ο συγκεκριμένος.

gep58
20-04-17, 14:08
Βρήκα και το χάρτη αυτόν (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwigh9HR3rDTAhXFwxQKHabeCsUQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwww.quantumbalancing.com%2Fworld electricity%2Felectricityif.htm&psig=AFQjCNErRozc-Yfoidc72dqRsRfyii40og&ust=1492698834877888) και έχω μπερδευτεί!!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις μπερδευτεί. Μια χαρά τα λέει ο χάρτης και καλό είναι να τον δείξεις στον τετραπέρατο υπάλληλο να μάθει που βρίσκεται η Ελλάδα

69515

zoran
27-09-17, 00:11
Πόσο αξιόπιστος είναι αυτός ο χάρτης πιστεύετε παιδιά;

nick1974
27-09-17, 03:41
Πόσο αξιόπιστος είναι αυτός ο χάρτης πιστεύετε παιδιά;

εχοντας ταξιδεψει στο 99% αυτου του χαρτη μπορω να σε βεβαιωσω πως ειναι μια χαρα αξιοπιστος.

Η Αγγλια εχει ιδια πραματα με μας 230/50 απλα η πριζα ειναι λιγο διαφορετικη (η την αλλαζεις η βαζεις adaptor)


Να του πεις οτι ούτε για να σπάει τσόφλια από αυγά δεν κάνει ο συγκεκριμένος.
ελα μωρε, τι σε κανει να πιστευεις οτι οι πωλητες σε αλλες χωρες ειναι καλυτεροι απ τους δικους μας?

SRF
27-09-17, 12:09
Να του πεις οτι ούτε για να σπάει τσόφλια από αυγά δεν κάνει ο συγκεκριμένος.

Πολύ γέλιο!

leosedf
27-09-17, 12:20
ελα μωρε, τι σε κανει να πιστευεις οτι οι πωλητες σε αλλες χωρες ειναι καλυτεροι απ τους δικους μας?
Δεν είπα αυτό, είπα οτι είναι πωλητές και οτι είναι ανίκανοι σε όλο τον πλανήτη.

zoran
28-09-17, 04:15
εχοντας ταξιδεψει στο 99% αυτου του χαρτη μπορω να σε βεβαιωσω πως ειναι μια χαρα αξιοπιστοςΣτο 99% ποιανού χάρτη, του παγκόσμιου;

MacGyver
28-09-17, 11:40
Βρε συ, έχεις πέντε μήνες να πάρεις ένα μίξερ σώνει και καλά από την Αγγλία και τώρα κάνεις και γκάλοπ για το αν ο χάρτης είναι σωστός και η Γκάνα και το Τζιμπουτί έχουν 115V η 220V;

nick1974
28-09-17, 11:44
Στο 99% ποιανού χάρτη, του παγκόσμιου;

του πλανητη Γη


Δεν είπα αυτό, είπα οτι είναι πωλητές και οτι είναι ανίκανοι σε όλο τον πλανήτη.

ε ναι... λες και το να εισαι ενοχλητικος και ασχετος ειναι μεσα στα απαιτουμενα προσοντα (συγνωμη για τους πωλητες αλλα ρε παιδες ετσι ειναι... κι εκεινες οι ερωτησεις... οπως πχ "τι θα το κανεις" ...ΘΑ ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΩ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΦΕΝΓΚ ΣΟΥΙ! )

zoran
28-09-17, 13:27
Βρε συ, έχεις πέντε μήνες να πάρεις ένα μίξερ σώνει και καλά από την Αγγλία και τώρα κάνεις και γκάλοπ για το αν ο χάρτης είναι σωστός και η Γκάνα και το Τζιμπουτί έχουν 115V η 220V;Xαχα όχι βρε, εντάξει, πάει το μίξερ, το πήρα το μίξερ από Ελλάδα τελικά γιατί φοβόμουν, τώρα σειρά έχει ένα φουρνάκι που αναγκαστικά θα το πάρω από Αγγλία... γαμώτο! :-D

mikemtb
09-12-17, 00:54
Το φουρνακι λειτουργεί η κάηκε? [emoji14]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

zoran
09-12-17, 01:13
Ακόμα δεν το έχω στα χέρια μου.