PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερχειλιση Δεξαμενης



Terikan
20-04-17, 00:36
Την καλησπέρα μου! Θέλω να παρακολουθώ την επιφάνεια του νερού μιας μεγάλης δεξαμενής η οποία βρίσκεται στο βουνό και χρησιμεύει για το πότισμα των χωραφιών. Είμαι υδρονομέας και με ενδιαφέρει να μην έχουμε υπερχείλιση! και ρωτάω το εξής: Υπάρχει κάποιος τρόπος με κάμερα η κάτι άλλο να παρακολουθώ την στάθμη του νερού από τον υπολογιστή μου η το smartphone μου? Να σημειωθεί ότι στο χώρο της δεξαμενής δεν έχει ρεύμα καθώς επίσης η απόσταση δεξαμενή - σπίτι μου είναι περίπου 3 χλμ.

pstratos
20-04-17, 00:39
gsm τηλεμετρια, μπαταρία και βολταικό ίσως

Terikan
20-04-17, 00:48
Ωραία, περίπου κόστος για αυτά? και αν μπορείς λίγο πιο αναλυτικά για να καταλάβω καλύτερα.

el greco 1
20-04-17, 06:30
ναι θα χρειαστεις μικρο φ/β και μια μικρη μπαταρια.με ενα φλοτερ και μια μοντουλα gsm κανεις με λιγο κοστος τη δουλεια σου.με sms στο κινητο σου οτι εχει υπερχειληση η δεξαμενη.αν θελεις παλι η υπαρχουσα μοντουλα να συνεργαζεται με μια δευτερη που θα ειναι στη γεωτριση και θα κανει την αντλια on off.

DJman
20-04-17, 13:18
Αυτη η δεξαμενη γεμιζει απο καποια παροχη? εχει φλοτερ? Πως ανοιγει το νερο?

Αν γεμιζει απο καποια παροχη, μπορεις να βαλεις μια ηλεκτρικη βανα με φλοτερ, που οταν γεμιζει η δεξαμενη να κλεινει την βανα.
Ρευμα απο φωτ/βολταικο με με μπαταρια(μαλλον σε καποια ετοιμη κατασκευη) ωστε να εχεις και ετοιμο κυκλωμα φορτισης της μπαταριας

Και ολα αυτα βεβαια,μεσα σε καποιο πλαστικο κουτι υδατοσταγες και βιδωμενο στο εδαφος, με σπιραλ στα καλωδια,ωστε να μην εχεις φθορες απο καποιο ζωακι :)

mikemtb
22-09-17, 08:11
Τι λύση έδωσες τελικά ???

via Tapatalk