PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροη τασης στο ρελε διαφυγης;



yz8826
20-04-17, 05:38
Καλημερα. Σε μια παλια οικιακη μονοφασικη εγκατάσταση του '90, ο γενικος κοβει μονο τη φαση. Μετα τον γενικο, το ρελε διαφυγης κοβει φαση και ουδετερο. Πατωντας το τεστ ο δδε ανταποκρίνεται κανονικα. Αν μετρησω φαση και ουδετερο, πριν και μετα τον δδε, η ταση ειναι στα 240 βολτ.

Αν αφησω τον γενικο ανοιχτο και κλεισω τον δδε, τοτε διαπιστωνω πως στην εξοδο του δδε υπαρχει ταση ακομα. Με το δοκιμαστικο κατσαβιδι το λαμπακι αναβει αμυδρα και στη φαση αλλα και στον ουδέτερο (της εξοδου του δδε).

Μετρησα με το πολυμετρο απο τα δυο παραπανω σημεια ως προς τη γειωση και υπάρχει ταση 75 βολτ και στα δυο.
Αν μετρησω απ τα δυο παραπανω ακρα εξοδου ως προς τη φαση, τοτε υπάρχει ταση 205 βολτ και απο τη φαση προς τη φαση αλλα και απ τον ουδέτερο προς τη φαση.

Αν κατεβασω τον γενικο (που κοβει τη φαση μονο), τοτε δε μου δειχνει καποια ταση πλεον.

Δεν εχω προβλημα γενικα με την εγκατάσταση, αλλα καποια στιγμη τραβηχτηκε και βραχυκυκλωσε ενα φυς μπαλαντεζας, οποτε επεσε το ρελε διαφυγης και καθως δεν ειχα πλεον ρευμα στο σπιτι και ημουν με το φακο, θεωρησα πως ειναι εκτος φαση και ουδετερος. Οπως το επισκευαζα ομως, ενιωσα χτυπημα ρευματος ελαφρυ και ξαφνιαστηκα. Εκλεισα τον γενικο και σταματησε, οποτε συνεχισα την επισκευη.

Κανονικα εφοσον ο δδε κοβει φαση και ουδετερο, αν εξακολουθεί να υπαρχει ρευμα στην εγκατάσταση εστω και 75 βολτ, σημαινει πως τα παιξε και θελει αλλαγμα, ή παιζει κανα θεμα με τη γειωση μου;

Απ τις παραπανω μετρησεις, πιστευετε πως υπάρχει καποιο προβλημα διαρροης στην εγκατάσταση;

el greco 1
20-04-17, 06:21
κατεβασες ολες τις υπολοιπες ασφαλειες οταν μετρισες την ταση η τις αφησες οn.

vasilllis
20-04-17, 07:02
υποψιαζομαι καμια επιστροφη.δες πριν τον δδε τι υπαρχει μεχρι τον γενικο;

FILMAN
20-04-17, 15:44
Μια φωτο του πίνακα να δούμε τις συνδεσμολογίες;

lepouras
20-04-17, 16:20
λες να είναι τα λαμπάκια?

diony
20-04-17, 16:35
το έτυχα αρκετές φορές

yz8826
20-04-17, 18:24
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
Δεν κατεβασα τις υπολοιπες ασφάλειες οταν εκανα τις μετρησεις, αλλα θα το δοκιμασω και θα τσεκαρω και τα λαμπακια, αλλα απ οσο θυμαμαι δεν παρακαμπτει κατι αλλο τον δδε.
Θα τραβηξω φωτο και θα σας στειλω, μολις γυρισω σπιτι.

yz8826
22-04-17, 05:14
Δεν προλαβα να κανω δοκιμες, αλλα τραβηξα δυο προχειρες φωτο απ τον πινακα. Μεσα στο Σ/Κ, θα τσεκαρω αν το λαμπακι παιρνει φαση απο την εισοδο του δδε, γιατι απ τις φωτο δε μπορω να καταλαβω και ξεχασα να το κοιταξω οταν τις τραβηξα, αν και εχω την εντυπωση ομως οτι αυτο το λαμπακι ειναι καμμενο χρονια τωρα..

6952869529

Dragonborn
22-04-17, 06:57
Δες λίγο το ενδεικτικό λαμπάκι που είναι δίπλα στον γενικό διακόπτη. Η συνδεσμολογία του δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, αλλά μήπως η συνδεση του στον ουδέτερο είναι μετά το RCD ?

gep58
22-04-17, 12:17
Αυτό με το κίτρινο καλώδιο στην φάση επίτηδες το κάνουν ; Φώναξε έναν επιτέλους υπεύθυνο ηλεκτρολόγο να ανακατασκευάσει τον πίνακα γιατί αυτός που τον έφτιαξε το μυαλό του στις μπύρες ήταν.

ΗΝ1984
22-04-17, 14:24
Ή πολύ φτηνιάρης, ή είχε αχρωματοψία, ή ήταν αεκτζής. Δεν δικαιολογείται αλλιώς τόσο κίτρινο.

FILMAN
24-04-17, 11:07
Το κίτρινο στη φάση είναι το πρόβλημα (που εκτός από το ότι παραβιάζει απλά τους κανονισμούς περί χρωμάτων δεν δημιουργεί κάποιον άλλο κίνδυνο), η σύνδεση της ασφαλειοθήκης ανάποδα (η παροχή στο εξωτερικό μέρος του σπειρώματος και η έξοδος από τη μήτρα), όχι;

Ο πίνακας φυσικά και είναι αχταρμάς και θέλει φτιάξιμο, το θέμα είναι ποιος θα το κάνει...

Όσο για το θέμα νομίζω ότι ο νηματοθέτης μπορεί και να ξεγελάστηκε σε σχέση με αυτά που είπε ότι μέτρησε...

yz8826
25-04-17, 06:38
η σύνδεση της ασφαλειοθήκης ανάποδα (η παροχή στο εξωτερικό μέρος του σπειρώματος και η έξοδος από τη μήτρα), όχι;


Σε ποια ασφαλειοθηκη αναφερεσαι συγκεκριμενα, στην τηξεως την κεραμικη? Τι σημασια εχει η φορα του ρευματος σε μια ασφαλεια?

vasilllis
25-04-17, 08:33
Σε ποια ασφαλειοθηκη αναφερεσαι συγκεκριμενα, στην τηξεως την κεραμικη? Τι σημασια εχει η φορα του ρευματος σε μια ασφαλεια?
Έχει όταν ξεβιδωσεις και αφαιρέσεις καπάκι και φυσσιγγιο.αντί να έχει ταση η μητρα της ασφαλειοθηκης θα έχει το μεταλλικό περίβλημα/σπειρωμα αυτής.

ΗΝ1984
25-04-17, 10:47
Σε ποια ασφαλειοθηκη αναφερεσαι συγκεκριμενα, στην τηξεως την κεραμικη? Τι σημασια εχει η φορα του ρευματος σε μια ασφαλεια?

Για τον ίδιο λόγο όπου στα βιδωτά ντουί η φάση πρέπει να είναι στον πυθμένα του και όχι στην περιφέρεια με κίνδυνο κάποιος που θα πιάσει τη λάμπα, να έρθει σε επαφή μαζί της.

yz8826
25-04-17, 23:52
Ευχαριστω για τις υποδειξεις σας σχετικά με την ασφαλειοθηκη, δεν το χα σκεφτει αυτο το ενδεχομενο, αλλα δεν είχα προσέξει καν οτι ειναι αναποδα συνδεδεμενη κιολας. Μιας και ελυσα τον πινακα, θα την αλλαξω με μικροαυτοματο, μιας και δε βλεπω το λογο να υπαρχει πλεον τετοιου τύπου ασφαλεια. Αληθεια υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λογος να κρατησω την τηξεως;
Σχετικα με τη διαρροη ρεύματος απ τον δδε, τελικα ειχατε δικιο, ηταν το λαμπακι του γενικου που προκαλούσε τη διαρροη, επαιρνε φάση πριν τον δδε και ουδετερο απ την κεντρικη κλεμα, οποτε μολις το αποσύνδεσα, σταματησε η διαρροη.

MacGyver
26-04-17, 00:02
Όταν δεν μπορούμε να δούμε τον λόγο, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Όταν μπορούμε να τον δούμε, αυτό λέγεται γνώση.

yz8826
26-04-17, 00:14
Όταν δεν μπορούμε να δούμε τον λόγο, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Όταν μπορούμε να τον δούμε, αυτό λέγεται γνώση.

Θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος;

ΗΝ1984
26-04-17, 01:34
6952869529


Μήπως ο δδε πρέπει να αλλαχθεί; Καμένες βάσεις επαφών κλπ.

yz8826
26-04-17, 01:50
Καμμενες βασεις επαφων, δηλαδη οι επαφες του εσωτερικα; Εξωτερικα παντως οι επαφες ειναι οκ.

6958469585

Δε μου παρουσιαζει καποιο θεμα γενικα και με το τεστ δείχνει να λειτουργεί κανονικα.

Υγ: Αν αναφερεσαι στο πλαστικο των επαφων, ξεγελανε οι φωτο, αραχνες ειναι μαζι με σκονη αυτα που φαινονται. :)
Υγ: και για του λογου το αληθες τις ξεσκονισα λιγο.

6958669587

ΗΝ1984
26-04-17, 02:12
Εγώ έγραψα 01:30 την μανιβελιά μου, εσύ πήγες 01:50 και καθάρισες τον πίνακα.
Καλά πάμε. :thumbup:

yz8826
26-04-17, 14:32
Εγώ έγραψα 01:30 την μανιβελιά μου, εσύ πήγες 01:50 και καθάρισες τον πίνακα.
Καλά πάμε. :thumbup:

Χαχα, τι να κανουμε, αφου μπλεξαμε με Ζουνταπ και θελει σπρωξιμο! :001_tongue:

Σχετικα με την ασφαλειοθηκη, μετρησα με το πολυμετρο και δεν ειναι αναποδα συνδεμενη, αλλα και να ηταν, μολις κατεβασεις τον γενικο δεν εχει πια ρευμα. Παρ'ολα αυτα, δε διαφωνω πως το σωστο ειναι να μην εχει ρευμα το σωμα της, γιατι σε περιπτωση που δε δουλεψει για καποιο λογο ο γενικος σωστα, μπορει να την πατησεις. Βεβαια πρεπει παντα να τσεκαρεις εστω με ενα δοκιμαστικο πριν κανεις οτιδηποτε, αλλα το σωστο να λεγεται..

Τελικα υπαρχει λογος να παραμεινει η ασφαλεια τηξεως κ' αν ναι γιατι?
Δε θα ηταν πιο πρακτικο να αντικατασταθει με μικροαυτοματο?

Υγ. Ο φιλος ο MacGyver μας την ειπε λιγο χθες ή ιδεα μου ειναι? Δε γεννηθηκαμε ολοι παντογνωστες, τι να κανουμε.. :001_smile:

MacGyver
27-04-17, 22:04
Το να μην γνωρίζεις μια επιστήμη δεν είναι κακό ούτε είναι παντογνώστης αυτός που την σπούδασε και την κατέχει.
¶ρα δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγείται όποιος δεν γνωρίζει τα ηλεκτρολογικά όταν δεν είναι ηλεκτρολόγος.
Αν όμως ενώ δεν γνωρίζει λέει : "θα αλλάξω αυτό γιατί δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει..", τότε μου φαίνεται λίγο "περίεργο".
Όπως και για το εσωτερικό-εξωτερικό ακροδέκτη της ασφάλειας η των ντουί που αναφέρθηκε πριν.

-Πριν πολλά χρόνια ένας θείος μου πήγε να αλλάξει μία λάμπα στην αποθήκη, όπου την εγκατάσταση αυτής της γραμμής της είχε κάνει ο ίδιος.
Αν και οικοδόμος, τα ψιλοκατάφερνε και σε τέτοιες απλές συνδέσεις.
Έρχεται όλο περιέργεια και αρκετά τρομαγμένος και μου λέει: καλά, αφού έκλεισα το φως (τον διακόπτη) πώς με χτύπησε το ρεύμα όταν πήγα να αλλάξω τη λάμπα:

Τώρα για την περίπτωσή σου, να το δούμε με την αντίστροφη λογική. Ποιος είναι ο λόγος να γίνει μία τέτοια τροποποίηση ;
Φαντάζομαι η λογική της ανακύκλωσης. Πέφτει, το σηκώνουμε, δεν το πετάμε.
Γενικός κανόνας μου για όλα τα πράγματα: όταν επιλέγουμε κάτι επειδή φαίνεται εύκολο, σύντομο, καλό, νόστιμο, φτηνό .... κ.α, είναι εγγυημένα λάθος. Ισχύει και για τις εκλογές.

yz8826
28-04-17, 03:10
Ωραια ολα αυτα, αλλα τελικα τον λογο που δεν πρεπει να αλλαχτει η τηξεως του γενικου με μικροαυτοματο, οπως υπαρχει σε ολα τα συγχρονα σπιτια πλεον, δε μπορεις να μας τον πεις?
Ειναι μυστικο, ή αν τον μαθω θα παθω ηλεκτροπληξια? :001_smile:

Dragonborn
28-04-17, 07:12
όταν επιλέγουμε κάτι επειδή φαίνεται εύκολο, σύντομο, καλό, νόστιμο, φτηνό... κ.α., είναι εγγυημένα λάθος. Ισχύει και για τις εκλογές.Αν και off-topic, πολύ σωστή παρατήρηση.

lepouras
28-04-17, 08:04
Ωραια ολα αυτα, αλλα τελικα τον λογο που δεν πρεπει να αλλαχτει η τηξεως του γενικου με μικροαυτοματο, οπως υπαρχει σε ολα τα συγχρονα σπιτια πλεον, δε μπορεις να μας τον πεις?
Ειναι μυστικο, ή αν τον μαθω θα παθω ηλεκτροπληξια? :001_smile:
αν και οι γνώμες διίστανται (μεγάλη κουβέντα και έχει φάει πολλές σελίδες στο φόρουμ), ναι μπορείς να την αλλάξεις με αυτόματη.

KATSO001
28-04-17, 08:30
Ευχαριστω για τις υποδειξεις σας σχετικά με την ασφαλειοθηκη, δεν το χα σκεφτει αυτο το ενδεχομενο, αλλα δεν είχα προσέξει καν οτι ειναι αναποδα συνδεδεμενη κιολας. Μιας και ελυσα τον πινακα, θα την αλλαξω με μικροαυτοματο, μιας και δε βλεπω το λογο να υπαρχει πλεον τετοιου τύπου ασφαλεια. Αληθεια υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λογος να κρατησω την τηξεως;
Σχετικα με τη διαρροη ρεύματος απ τον δδε, τελικα ειχατε δικιο, ηταν το λαμπακι του γενικου που προκαλούσε τη διαρροη, επαιρνε φάση πριν τον δδε και ουδετερο απ την κεντρικη κλεμα, οποτε μολις το αποσύνδεσα, σταματησε η διαρροη.

Ο λόγος είναι ότι σε πολύ μεγάλα ρεύματα βραχυκυκλώσεως ο μικροαυτόματος μπορεί να μην διακόψει το ρεύμα, "να κολήσει" , να δημιουργήσει τόξο. Ο ΕΛΟΤ484 θεωρεί ότι είσαι εντάξει (μόνο) με μικροαυτόματους. Την καλύτερη λύση που έχω δει εγώ κατά την γνώμη μου είναι πριν την γενική ασφάλεια με μικροαυτόματο να έχει η εγκατάσταση 2 βαθμίδες πιο πάνω (80Α για 35Α ασφ.) και μία ασφάλεια τήξης για την προστασία των μικροαυτόματων και της εγκατάστασης από πολύ μεγάλα ρεύματα βραχυκύκλωσεων.

MacGyver
28-04-17, 09:10
Δεν γνωρίζω τι λέει ο νομοθέτης η τι συνηθίζεται να κάνουν στα νέα σπίτια, όμως αφού ήδη υπάρχουν μικροαυτόματοι στις επιμέρους γραμμές, εγώ στην γενική δεν θα αντικαθιστούσα την 100% λειτουργική τήξεως με μία μηχανική. Εγγυημένη αποτελεσματικότητα, που στηρίζεται στο πρώτο και αποτελεσματικότερο από τα τρία μεγάλα κακά της ανθρωπότητας. The simplest , the best!
Και να ξαναρωτήσω. Γιατί να την αντικαταστήσω; Για να την έχω και ως διακόπτη για να την ανεβοκατεβάζω η για να φαίνονται όλα ίδια και όμορφα στη σειρά;
Όσο για την ηλεκτροπληξία .... δεν έχει καμία σχέση με τις ασφάλειες και τους μικροαυτόματους.

KATSO001
28-04-17, 09:43
Την αντικαθιστάς για να μην μην τρέχεις σε καμιά αργία να ψάχνεις να βρεις ασφάλεια που θα έχεις ξεμείνει ή (γιατί εδω θα μου πεις θα έχω καμιά 10άρια σπίτι κάβα:biggrin:ενώ ο Μέρφυ λέει οτί ποτέ δεν θα έχεις όταν χρειαστείς) γιατί αν είναι η μαμά μου η η γιαγιά μου μόνη στο σπίτι θα θα περιμένει να γυρίσω το απόγευμα στο σπίτι να της την αλλάξω. The simple the best αλλά και η λειτουργικότητα, λειτουργικότητα...

Ηλιας Α
28-04-17, 11:48
Χ με ενα δοκιμαστικο πριν κανεις οτιδηποτε, αλλα το σωστο να λεγεται..

Τελικα υπαρχει λογος να παραμεινει η ασφαλεια τηξεως κ' αν ναι γιατι?
Δε θα ηταν πιο πρακτικο να αντικατασταθει με μικροαυτοματο?

Υγ. Ο φιλος ο MacGyver μας την ειπε λιγο χθες ή ιδεα μου ειναι? Δε γεννηθηκαμε ολοι παντογνωστες, τι να κανουμε.. :001_smile:
<<Τελικα υπαρχει λογος να παραμεινει η ασφαλεια τηξεως κ' αν ναι γιατι?
Δε θα ηταν πιο πρακτικο να αντικατασταθει με μικροαυτοματο?>>


Καλημέρα.
Η γενική ασφάλεια σε πίνακα -με επί μέρους αυτόματες - κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι τήξης για τους παρακάτω λόγους:

1) Οι αυτόματες ασφάλειες έχουν μηχανισμούς – καστάνιες, διμετελλικά , πηνία υπερέντασης, επεφές, ίσως κ.α, για σκεφτείτε τι θα γίνει αν π.χ κολλήσουν οι επαφές σε μια μερική αυτόματη ασφάλεια και η γενική που αν είναι αυτόματη έχει και αυτή κάποια βλάβη στα σημεία που προανέφερα.

2)Με την τήξης έχομε ορατό και μη αμφισβητούμενο σημείο απομόνωσης.

FILMAN
28-04-17, 13:08
Τελικά η υπερθέρμανση, το λιώσιμο, και η πυρκαγιά που μπορεί να προκαλέσει μια χαλαρά βιδωμένη τηκτή ασφάλεια και/ή με μαυρισμένες επαφές, συμβαίνει πιο συχνά ή πιο σπάνια από το να κολλήσει μια αυτόματη ασφάλεια;

alpha uk
28-04-17, 13:17
Τελικά μπορείτε νά μου πείτε καί εμένα , γιά πιό λόγω υπάρχει αυτή η γενική ασφάλεια στόν πίνακα , καί τί ακριβώς κάνει?

FILMAN
28-04-17, 13:27
Ε, τί κάνει; Είναι κι αυτή μια μέθοδος θέρμανσης για το χειμώνα

alpha uk
28-04-17, 13:34
Ε, τί κάνει; Είναι κι αυτή μια μέθοδος θέρμανσης για το χειμώνα
Ε αυτό Φίλιππα δέν τό είχα σκεφτεί

FILMAN
28-04-17, 13:43
Ε αυτό Φίλιππα δέν τό είχα σκεφτεί:lool::lool:

vasilllis
28-04-17, 15:14
παλια ηταν και κερματοσυλλεκτης.φυλαγαμε δεκαρικα :)

lepouras
28-04-17, 22:07
το θέμα με την τηκτική ασφάλεια το έχουμε συζητήσει τόσες φορές που το μόνο που μπορώ να πω (όπως το λένε και στας Αγγλίας :biggrin: ) you can't teach an old dog new tricks

alpha uk
28-04-17, 22:43
το θέμα με την τηκτική ασφάλεια το έχουμε συζητήσει τόσες φορές που το μόνο που μπορώ να πω (όπως το λένε και στας Αγγλίας :biggrin: ) you can't teach an old dog new tricks

Γιάννη αυτό τό συμπέρασμα έχω βγάλει καί εγώ, χωρίς νά έχω διαβάσει παλαιότερες συζητήσεις

yz8826
28-04-17, 23:26
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας, με βοηθησαν πολυ.
Μετα απ οσα διαβασα εδω, απ τη στιγμη που θεωρειται πιο ασφαλης μεθοδος η τηξεως, δε θα την αλλαξω τελικα και απλα θα αγορασω μερικες ασφαλειες ωστε να εχω για ωρα αναγκης. :)

lepouras
28-04-17, 23:35
και ένα μικρό πυροσβεστήρα από κάτω ..... ποτέ δεν ξέρεις.....

yz8826
29-04-17, 04:23
και ένα μικρό πυροσβεστήρα από κάτω ..... ποτέ δεν ξέρεις.....

Απ τα λιντλ.. :001_rolleyes:

apavlidis1997
02-05-17, 15:30
Τελικά η υπερθέρμανση, το λιώσιμο, και η πυρκαγιά που μπορεί να προκαλέσει μια χαλαρά βιδωμένη τηκτή ασφάλεια και/ή με μαυρισμένες επαφές, συμβαίνει πιο συχνά ή πιο σπάνια από το να κολλήσει μια αυτόματη ασφάλεια;
Νομίζω πως είναι πιο σπάνιο να λιώσει ή να πάρει φωτιά μια τηκτή ασφάλεια. Τριφασική εγκατάσταση του 1964-65 στο πατρικό μου μέχρι πριν τρία χρόνια, έπερνε κανονικά από τον μετρητή της ΔΕΗ τις τρεις φασεις και όλες οι καταναλώσεις του κοινόχρηστου (φώτα αποθήκης, λέβητας, κλιμακοστάσιο και αργότερα το ισόγειο διαμέρισμα) τροφοδοτούνταν από μια φάση!!!! Οι ασφάλειοθήκες ήταν DIII (του "πίνακα") αλλά σε καθεμία από αυτές δεν ξέρω πως ήταν προσαρμοσμένες οι λίγο μικρότερες σε μέγεθος 25A ασφάλειες. Η εγκατάσταση δεν είχε πίνακα αλλά ένα κυτίο μεταλλικό με θέση για τις τρείς ασφάλειες και στο πλάι ένας διακόπτης νομίζω μαχαιρωτός. Με αυτό το εξωφρενικό που είδα, θέλω να πω πως όσο το είχαμε δεν είχαμε τόσο πρόβλημα. Αλλά από άποψη και κανονισμών αλλά και πρακτική, δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοια σύνδεση. Με αυτό θέλω να πω πως δεν υπήρξε ακόμη κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τις τηκτές ασφάλειες όπως υπερθέρμανση κλπ. Αργότερα απλώς άλλαξα τις ασφάλειες με 35Α DIII για παν ενδεχόμενο μέχρι την ολική ανακατασκευή της εγκατάστασης

FILMAN
02-05-17, 15:58
Κανένας δεν είπε ότι θα λιώσει η πορσελάνη. Το πλαστικό καπάκι του πίνακα, το πλαστικό καπάκι της ασφαλειοθήκης και οι μονώσεις των καλωδίων θα λιώσουν!

lepouras
02-05-17, 17:36
και εγώ είχα πάει σε ένα εργοστάσιο που είχε καλώδια χύμα και μάλιστα ένα παροχικό 4Χ25 με τσόντα τυλιγμένη με ταινία συσκευασίας σκεπασμένη με ένα μπουκάλι κόκα κόλα πλαστικό και στο καλώδιο του παρατάγανε επάνω τσουβάλια με διάφορα υλικά και το πατάγανε και τα κλαρκ και ήταν και χύμα στην βροχή. δεν σκοτώθηκε κανένας οσο καιρό ήταν εκεί (τουλάχιστον 2 χρόνια) άρα το συμπέρασμα είναι ότι και με μπουκάλι μπορούμε να κάνουμε τσόντες σε παροχικά και η ταινία συσκευασίας πρέπει να είναι καλύτερη από την μονωτική αφού δεν έσκασε το καλώδιο από την υγρασία και το κυριότερο ότι μην τα στερεώνουμε στον τοίχο δεν χρειάζεται γιατί αντέχουν μέχρι και σε πάτημα από κλαρκ.
α ακόμα επειδή είχε και ένα άλλο παροχικό (επέκταση του άλλου 4Χ25 ) εύκαμπτο και από καουτσούκ που πέρναγε μέσα από μια υπόγεια πλημμυρισμένη σωλήνα με νερό και βρόμες και παρότι είχε αντίσταση μόνωσης μεταξύ τον πόλων 14ΚΩμ το άτιμο δεν κατάλαβε τίποτα. άρα το ότι πρέπει να βάζουμε καλώδια ειδικά για νερά υγρασίες σε υπόγεια είναι μύθος. βάλτε και καουτσούκ. αντέχει.

πρόσθετο συμπέρασμα........ στο συγκεκριμένο νησί το ρεύμα δεν σκοτώνει...... :001_rolleyes:

MacGyver
02-05-17, 22:18
Όλοι οι Γιάννηδες και ο ένας Φίλιππος και ο Βασίλης: επειδή μιλάτε λίγο αλληγορικά, και επειδή είμαστε και λίγο αρχάριοι, τελικά να γίνει η αλλαγή, να μην γίνει, η ούτε κρύο ούτε ζέστη;

vasilllis
02-05-17, 22:29
Αφου μπηκε στο τρυπακι να αναβαθμισει τον πινακα,να την αλλαξει να βαλει αυτοματη.
Αν δεν εμπαινε δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος.

FILMAN
03-05-17, 11:57
Εγώ θα την άλλαζα. Τώρα το τί θα κάνει αυτός είναι δικός του λογαριασμός.