PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπιτικό taser με high voltage generator



nooooooob
20-04-17, 18:21
Καλησπέρα στη παρέα, παράλαβα έναν high voltage generator των 500kV από το ebay, πιο συγκεκριμένα αυτόν: http://www.ebay.com/itm/401277560378?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=670891014225&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Άμα συνδέσω μία μπαταρία των 9V λειτουργεί κανονικά και αν πλησιάσω τις άκρες των καλωδίων "εξόδου" βγάζει κεραυνούς :P
Ωστόσο έχω μερικές ερωτήσεις.
1. Πόση «ώρα ενεργής χρήσης» θα κρατήσει η μπαταρία? Δηλαδή πόση ώρα μπορώ να το δουλεύω μέχρι να χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία?
2. Μπορώ κάπως να το κάνω ακόμα πιο δυνατό?
3. Σκέφτομαι να πάρω έναν διακόπτη σαν και αυτόν: http://prntscr.com/eyr0up Θα είναι συνδεδεμένο όλη την ώρα με την μπαταρία αλλά μόνο όταν πατάω τον διακόπτη θα ανάβει, θα λειτουργήσει? Θα χρειαστώ κάτι επιπλέον?
4. Πως μπορώ να μετρήσω τα πραγματικά volt και ampere που βγάζει? Στην σελίδα του ebay λέει οτι βγαζει εως 1Α και 500kV ωστόσο θέλω να δω ακριβώς πόσο βγάζει, με αυτά τα φθηνά ψηφιακά βολτομετρα και αμπερομετρα κάνω δουλειά? Επίσης θα δουλέψουν ή θα καούνε? Επειδή αυτό υποτείθεται βγάζει 500.000V η οθόνη σε ένα τέτοιο βολτόμετρο χωράει 4-5 ψηφία...

ty

lepouras
20-04-17, 18:37
καταρχήν φαίνεται ότι έχεις πλήρη άγνοια με το τη παίζεις για να κάνεις αυτές τις ερωτήσεις. από την άλλη τα 500.000 βολτ μαζί με το 1Α ξέρεις τη σημαίνει? 500.000 βατ. ξέρεις τη σημαίνει 500.000 βατ? ότι το σπίτι σου μαζί με άλλα 50 σπίτια τέτοια ισχύ δεν την φτάνουν. πιστεύεις ότι με μια 9βολτη μπαταρία μπορείς να τροφοδοτήσεις 50 σπίτια? όσο για το βολτόμετρο δεν θα το συζητήσω. αγόρασε καμιά 20αριά και ίσως καταλάβεις τελικά τη έγινε.

τη σκέφτεσαι να το κάνεις? γιατί το αγόρασες?

spirakos
20-04-17, 18:57
Με το παρακατω οργανο εισαι καλυμενος
http://www.hubbellpowersystems.com/lineman/meters/arvi-full-range-500kv.asp

Προτεινω να παρεις αλλο ενα κομματι, να τα δουλευεις σε σειρα ωστε να φτασεις το 1ΜV, και γιατι οχι και το 1MW
ΠΡΟΣΟΧΗ οπου το χρησιμοποιησεις νσ μην εχει πανω απο 20% υγρασια ο χωρος

nooooooob
20-04-17, 19:25
καταρχήν φαίνεται ότι έχεις πλήρη άγνοια με το τη παίζεις για να κάνεις αυτές τις ερωτήσεις. από την άλλη τα 500.000 βολτ μαζί με το 1Α ξέρεις τη σημαίνει? 500.000 βατ. ξέρεις τη σημαίνει 500.000 βατ? ότι το σπίτι σου μαζί με άλλα 50 σπίτια τέτοια ισχύ δεν την φτάνουν. πιστεύεις ότι με μια 9βολτη μπαταρία μπορείς να τροφοδοτήσεις 50 σπίτια? όσο για το βολτόμετρο δεν θα το συζητήσω. αγόρασε καμιά 20αριά και ίσως καταλάβεις τελικά τη έγινε.

τη σκέφτεσαι να το κάνεις? γιατί το αγόρασες?

Όλα τα taser παίζουνε σε τέτοιες τιμές volt και ampere οπότε...

lepouras
20-04-17, 19:29
ποιος στο είπε αυτό?
και δεν είπες τη το θέλεις.

nooooooob
20-04-17, 20:40
ποιος στο είπε αυτό?
και δεν είπες τη το θέλεις.

ετσι δεν υποτίθεται ότι λειτουργουν τα taser guns?
Οι λόγοι που το θέλω είναι οι προφανείς

p270
20-04-17, 20:43
ετσι δεν υποτίθεται ότι λειτουργουν τα taser guns?
Οι λόγοι που το θέλω είναι οι προφανείς

δηλαδη θα φτιαξεις taser;

lepouras
20-04-17, 21:06
ετσι δεν υποτίθεται ότι λειτουργουν τα taser guns?
Οι λόγοι που το θέλω είναι οι προφανείς
το υποτίθεται με το πως δουλεύει έχει μια τεράστια απόσταση.
εφόσον το θέλεις για όπλο πρώτα μάθε ότι είναι παράνομο και μετά δοκίμασε το μια επάνω σου. αν το αντέξεις και δεν καταλάβεις τίποτα να σου πούμε αναβάθμιση. αν την ακούσεις καλά τότε είναι εντάξει. αν δεν ξυπνήσεις ποτέ τότε μάλλον έβγαζε όντος 1 Αμπέρ οπότε δεν θέλει τίποτε άλλο και έλεγε αλήθεια ο Κινέζος.

nooooooob
20-04-17, 21:30
το υποτίθεται με το πως δουλεύει έχει μια τεράστια απόσταση.
εφόσον το θέλεις για όπλο πρώτα μάθε ότι είναι παράνομο και μετά δοκίμασε το μια επάνω σου. αν το αντέξεις και δεν καταλάβεις τίποτα να σου πούμε αναβάθμιση. αν την ακούσεις καλά τότε είναι εντάξει. αν δεν ξυπνήσεις ποτέ τότε μάλλον έβγαζε όντος 1 Αμπέρ οπότε δεν θέλει τίποτε άλλο και έλεγε αλήθεια ο Κινέζος.

Το ξέρω ότι είναι παράνομο δεν χρειάζεται να μου το πεις, επίσης αν ξέρεις και έχεις σκοπό να βοηθήσεις τότε μπορείς να μου απαντήσεις αλλιώς δεν χρειάζεται να μου γράφεις διάφορα.

p270
20-04-17, 22:06
μα τι να σου γραψει καποιος για κατι που ειναι παρανομο

nestoras
20-04-17, 22:10
Ελπίζω να προλάβω πριν κλειδώσει το θέμα!

Προτείνω να δοκιμαστεί μία από τις παρακάτω εκδοχές αφού θέλει σπιτικό....

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78336

matthew
20-04-17, 23:00
Ωστόσο έχω μερικές ερωτήσεις.
1. Πόση «ώρα ενεργής χρήσης» θα κρατήσει η μπαταρία? Δηλαδή πόση ώρα μπορώ να το δουλεύω μέχρι να χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία?
Για αυτονομία πάρε μια μπαταρία τέτοια! :001_cool:
https://secnews.gr/152295/%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%8E%C E%B4%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-176-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9/


2. Μπορώ κάπως να το κάνω ακόμα πιο δυνατό?
Για περισσότερη ισχύ πάρε μια τέτοια! :mrgreen:
http://hlektrologia.gr/%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%b5%cf%83%cf%89%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%ba%c f%8c-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%bc%ce%b5%ce%b3%ce%b1%ce%bb%cf%8d%cf%84%ce%b5%c f%81%ce%b7%cf%82-%ce%bc%cf%80%ce%b1%cf%84%ce%b1%cf%81/

nooooooob
21-04-17, 01:12
μα τι να σου γραψει καποιος για κατι που ειναι παρανομο

Οι ερωτήσεις "ποσο θα διαρκέσει η μπαταρία", "πως μπορώ να κάνω μια γεννητρια υψηλής τάσης πιο δυνατή", "αν θα δουλέψει ενας διακόπτης στο κύκλωμα μου" και "πως θα μετρήσω τις τιμές V και Amp" είναι παράνομες?

elektronio
21-04-17, 08:21
Οι ερωτήσεις δεν είναι παράνομες, οι απαντήσεις όμως είναι συνέργεια εφόσον συνιστούν βοήθεια σε παράνομη πράξη. Επομένως μην περιμένεις απαντήσεις επί της ουσίας.

leosedf
21-04-17, 10:04
Το αστείο είναι ότι πιστεύουν ότι βγάζει και 500kV (για τα Α δεν το συζητώ κλαίω) :lool::lool:

moutoulos
21-04-17, 10:54
Γιατί?.

Δεν πιστεύεις οτι με περίπου 10W ισχύ εισόδου (9V 1A),
βγάζει 500KW (500KV x 1A) ?.

Είναι StepUP ισχύος (και οχι τάσης) :biggrin:.

agis68
21-04-17, 11:07
και ποια η χρησιμότητά τους????

ezizu
21-04-17, 11:31
Το αστείο είναι ότι πιστεύουν ότι βγάζει και 500kV (για τα Α δεν το συζητώ κλαίω) :lool::lool:


Γιατί?.

Δεν πιστεύεις οτι με περίπου 10W ισχύ εισόδου (9V 1A),
βγάζει 500KW (500KV x 1A) ?.

Είναι StepUP ισχύος (και οχι τάσης) :biggrin:.

Δεν καταλαβαίνω......θα έπρεπε να ντρέπεστε.
Γιατί δεν πιστεύετε ότι το κύκλωμα του Κινέζου, μπορεί από μια μπαταρία 9V να βγάλει έξοδο 500KV/1A;
.
.
.
Ίσως ο Κινέζος βασίστηκε πάνω στην πατέντα του ΠΖ . :001_tt2::001_tt2::hammer:

Panoss
21-04-17, 12:00
Δημήτρη μπράβο σου για τη φιλομάθειά σου και το ερευνητικό σου πνεύμα και ζητώ συγγνώμη εκ μέρους όσων σε ειρωνεύτηκαν, αλλά, ως γνωστόν, οι Έλληνες θέλουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
Να φανταστείς έναν εξαίρετο επιστήμονα, διεθνούς βεληνεκούς, και μιλώ βεβαίως για τον αξιότιμο κο Πέτρο Ζωγράφο, παγκοσμίου φήμης και μεγάλο έλληνα εφευρέτη, τον Αινστάιν της εποχής μας, τον έχουνε θάψει στο παρόν φόρουμ, δυστυχώς :saad:.
Ουδείς προφήτης στον τόπο του αγαπητέ, οπότε δεν κάνεις μια κρούση στην κινεζική πρεσβεία;
Το τηλέφωνό τους είναι 213 2046000, μιλάνε ελληνικά. Μη διστάσεις, ΠΑΡΕ ΤΩΡΑ!
Στο καλό αγαπημένε μας φίλε http://www.sherv.net/cm/emoticons/bye/waving-sad-bye-smiley-emoticon.gif.

IRF
21-04-17, 15:11
Μα γιατί σου λένε να μην ασχοληθείς άλλο; γιατί άραγε;
Είναι σαν να έβλεπες εσύ έναν τυφλό με ισχυρή αυτοπεποίθηση να θέλει να χειριστεί τόρνο, ηλεκτροπόντα, και ηλεκτροκόλληση όλα μαζί ταυτόχρονα.Θα τον άφηνες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;(Από τις ερωτήσεις σου προκύπτει αυτό: Πλήρης θανατηφόρα άγνοια πολλών πραγμάτων

IRF
21-04-17, 15:14
Δεν καταλαβαίνω......θα έπρεπε να ντρέπεστε.
Γιατί δεν πιστεύετε ότι το κύκλωμα του Κινέζου, μπορεί από μια μπαταρία 9V να βγάλει έξοδο 500KV/1A;
Μα φυσικά και το βγάζει π.χ. για 1 nano second.Αν ήταν για ολόκληρο λεπτό θα ονομαζόταν απανθρακωτής σπέσιαλ:001_tt2:

rama
21-04-17, 17:41
Αν σκεφτείς οτι ένας βηματοδότης παρέχει ρεύμα mA τάσης mV στην καρδιά για να λειτουργεί, σκέψου πόσο εύκολο είναι να την κάνεις να σταματήσει ρίχνοντας στο σώμα σου κατά λάθος ηλεκτρικό ρεύμα με τα χαρακτηριστικά της κινεζιάς που είδες.

IRF
21-04-17, 20:10
Καλησπέρα στη παρέα, παράλαβα έναν high voltage generator των 500kV από το ebay, πιο συγκεκριμένα αυτόν: http://www.ebay.com/itm/401277560378?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=670891014225&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Στην σελίδα του ebay λέει οτι βγαζει εως 1Α και 500kV ωστόσο θέλω να δω ακριβώς πόσο βγάζει, με αυτά τα φθηνά ψηφιακά βολτομετρα και αμπερομετρα κάνω δουλειά?
ty
Το ένα αμπέρ αναφέρεται στην τάση τροφοδοσίας που είναι και πιο λογικό(θα το αντιληφθείς στις πολλαπλές επιλογές συσκευών με διάφορες τάσεις εισόδου στο link σου).Αυτό που επέλεξες δεν είναι taser αλλά ignition coil που έχουν μεγάλες διαφορές στις τάσεις-εντάσεις τις υψηλής Θανατηφόρες διαφορές
Χοντρικά ένταση εξόδου σου κάτω του δεκάτου του μιλιαμπέρ.Τα 500 χιλιάδες βολτ(αν είναι σωστά και όχι κινεζοπαραμύθια) να θυμάσαι ότι ξεσπά σπινθήρας άνετα προς εσένα από απόσταση μισό μέτρο απλώς επειδή πλησίασες

ezizu
22-04-17, 15:58
Μα φυσικά και το βγάζει π.χ. για 1 nano second.Αν ήταν για ολόκληρο λεπτό θα ονομαζόταν απανθρακωτής σπέσιαλ:001_tt2:

Δηλαδή έστω και για ένα nano second, το κύκλωμα του Κινέζου, έχει την δυνατότητα να υπέρ πολλαπλασιάζει την ισχύ εισόδου του....άρα όπως έγραψε και ο Γρηγόρης (moutoulos) το κύκλωμα είναι step up ισχύος.......

Με απλά λόγια, βάσει της φυσικής (της γνωστής εννοείται, όχι του ΠΖ) ισχύει συνήθως το εξής:
Ισχύ εξόδου = ισχύ εισόδου + απώλειες
Επομένως, η 9V μπαταρία θα μπορέσει, έστω και για 1nano second, να παρέχει ρεύμα στο κύκλωμα του Κινέζου, ίσο με περίπου 55.555Α (χωρίς να υπολογίζουμε τις όποιες απώλειες κ.ο.κ., εφόσον η ισχύ εξόδου είναι 500KV x 1A= 500KW);
Η απάντηση είναι όχι.



Το ένα αμπέρ αναφέρεται στην τάση τροφοδοσίας που είναι και πιο λογικό(θα το αντιληφθείς στις πολλαπλές επιλογές συσκευών με διάφορες τάσεις εισόδου στο link σου)..............................

Βασικά το αμπέρ (Α) είναι μονάδα μέτρησης της έντασης του ρεύματος και όχι της τάσης (που είναι το Volt).
Πάντως στα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει ο Κινέζος, αναφέρεται σε ρεύμα εξόδου :
69532
Εν πάση περιπτώσει, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος περαιτέρω ανάλυσης ή συζήτησης του συγκεκριμένου θέματος.
Φιλικά.

lepouras
22-04-17, 16:04
και αναφέρει απόσταση αποφόρτισης τα σχεδόν 2 εκατοστά. οπότε για 500.000 βολτ είναι πολύ μικρή απόσταση νομίζω.

CybEng
23-04-17, 04:21
Το μισό μεγαβόλτ πρέπει να είναι λίγο πάνω από 15cm.

IRF
23-04-17, 08:29
Βασικά το αμπέρ (Α) είναι μονάδα μέτρησης της έντασης του ρεύματος και όχι της τάσης (που είναι το Volt).
Πάντως στα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει ο Κινέζος, αναφέρεται σε ρεύμα εξόδου
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση ότι το αμπέρ είναι μονάδα έντασης ,ήθελα να διευκρινίσω ότι είναι η απαίτηση του κυκλώματος για τροφοδοσία με μια τιμή τάσης. Με τη μισή τάση όπως βλέπουμε έχει διπλάσια ένταση

IRF
23-04-17, 08:35
Με απλά λόγια, βάσει της φυσικής (της γνωστής εννοείται, όχι του ΠΖ) ισχύει συνήθως το εξής:
Ισχύ εξόδου = ισχύ εισόδου + απώλειες
Επομένως, η 9V μπαταρία θα μπορέσει, έστω και για 1nano second, να παρέχει ρεύμα στο κύκλωμα του Κινέζου, ίσο με περίπου 55.555Α (χωρίς να υπολογίζουμε τις όποιες απώλειες κ.ο.κ., εφόσον η ισχύ εξόδου είναι 500KV x 1A= 500KW);
Η απάντηση είναι όχι.
Δεν είναι τόσο απλός ο υπολογισμός.Σκέψου: πυκνωτής τον φορτίζεις για 10 λεπτά, και τον εκφορτίζεις με βραχυκύκλωμα σε 1νανο σεκοντ.

IRF
23-04-17, 08:44
Το μισό μεγαβόλτ πρέπει να είναι λίγο πάνω από 15cm.
Έτσι είναι με βάση τη θεωρία για ξηρό αέρα και σφαιρικά ηλεκτρόδια.Τι γίνεται όμως αν έχουμε σχετική υγρασία 100%( και συμπύκνωση υγρασίας σε επιφάνειες) και φυσικά δεν έχει σφαιρικά ηλεκτρόδια.Γνωρίζω και εγώ τις τιμές που γράφουν τα βιβλία.Έχει άραγε την γνώση ο πειραματιζόμενος που άνοιξε το θέμα να κατανοήσει τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει χειριζόμενος τάση 500 KV;;;;;

lepouras
23-04-17, 13:01
.Έχει άραγε την γνώση ο πειραματιζόμενος που άνοιξε το θέμα να κατανοήσει τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει χειριζόμενος τάση 500 KV;;;;;
ο πειραματιζόμενος δεν έχει μόνο άγνοια αλλά γίνετε και επικίνδυνος λέγοντας ότι το θέλει για όπλο αλλά ζητάει και να διπλασιάσει και την τάση εξόδου. οπότε η όποια σοβαρή συζήτηση περιμένει να γίνει στο θέμα του θα ήταν τουλάχιστον αστεία από εμάς..... ίσως να ήταν από τα ελάχιστα θέματα που θα κλείδωνε μετά από σοβαρή συζήτηση...... :biggrin:

ezizu
23-04-17, 13:41
Δεν είναι τόσο απλός ο υπολογισμός.Σκέψου: πυκνωτής τον φορτίζεις για 10 λεπτά, και τον εκφορτίζεις με βραχυκύκλωμα σε 1νανο σεκοντ.

Προφανώς και δεν είναι τόσο απλοί οι υπολογισμοί, όσο αφορά την φόρτιση - εκφόρτιση ενός πυκνωτή και την ενέργεια που αποδίδει κατά την εκφόρτισή του . Εγώ έγραψα για ισχύ (και ουσιαστικά για βαθμό απόδοσης, γενικά, ενός μηχανήματος - συσκευής).
Εννοείς ότι αν φορτίσουμε ένα πυκνωτή (αλήθεια ποιας χωρητικότητας, επειδή στο εδώ θέμα μιλάμε για ένα συγκεκριμένο μηχάνημα-κύκλωμα, με ότι αυτό συνεπάγεται βάσει των διαστάσεων του, τα πιθανά χρησιμοποιούμενα υλικά κ.ο.κ.) για 10 λεπτά (=600 second), με τάση 9V (όπως στο παράδειγμα, βάσει των γραφόμενων του ποστ#1), όταν θα τον εκφορτίσουμε βραχυκυκλώνοντας τους ακροδέκτες του θα πάρουμε ισχύ 500KW, έστω και για 1 nano second ;
Ξεφεύγουμε νομίζω από το θέμα, αλλά εξήγησε, αν θέλεις, πως γίνεται.
Φιλικά .

CybEng
23-04-17, 16:02
Έτσι είναι με βάση τη θεωρία για ξηρό αέρα και σφαιρικά ηλεκτρόδια.Τι γίνεται όμως αν έχουμε σχετική υγρασία 100%( και συμπύκνωση υγρασίας σε επιφάνειες) και φυσικά δεν έχει σφαιρικά ηλεκτρόδια.Γνωρίζω και εγώ τις τιμές που γράφουν τα βιβλία.Έχει άραγε την γνώση ο πειραματιζόμενος που άνοιξε το θέμα να κατανοήσει τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει χειριζόμενος τάση 500 KV;;;;;
Ο πειραματιζόμενος και αυτό φαίνεται από τις ερωτήσεις του, απλά πάει γυρεύοντας να γίνει είδηση σε ένα μονόστυλο εφημερίδος καθώς και αριθμός μίας στατιστικής έρευνας που εκτιμά σε ετήσια βάση όσους βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα λόγω ηλεκτρισμού.