PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος στον ηλεκτρολογικό πίνακα



fortisimo
24-04-17, 21:27
Παρατήρησα τη νύχτα (είχαμε ρυθμίσει το πλυντήριο να δουλέψει με το χρονοδιακόπτη του στις 6 πμ) ότι ο πίνακας έκανε ένα πολύ ελαφρύ θόρυβο. Αν δεν είχε απόλυτη ησυχία δεν θα τον άκουγα. Κάτι σαν συνεχές ζζζζζζζζζζζ.
Μετά από λίγο σταμάτησε.
Παίζει να είναι από την αλλαγή σε νυχτερινή κατανάλωση; Δεν θυμάμαι αν ήταν ακριβώς 2πμ...
Φορτίο δεν υπήρχε.

antonisfa
24-04-17, 21:48
Την ώρα που άκουσες το τζιτζίρισμα είχε ενεργοποιηθεί το νυχτερινό?
Έχεις κάποιο λαμπάκι στον πίνακα που να στο δείχνει?
Μήπως έχει να κάνει με το ψυγείο σου?

el greco 1
24-04-17, 22:01
σιγουρα οπλισε καποιο ρελε του νυκτερινου ανεβασε φωτο του πινακα να δουμε τα υλικα.

fortisimo
24-04-17, 22:43
Δυστυχώς δεν συγκράτησα ακριβώς την ώρα ώστε να δούμε αν ήταν το νυχτερινό. Δεν πήγε το μυαλό μου...
Ανεβάζω φωτογραφία του πίνακα.
Αριστερά από τη 16ρα Hager που γράφει "πρίζα μπάνιου" είναι η 16ρα ΑΒΒ του πλυντηρίου (ήταν σηκωμένη τη νύχτα) και δεξιά είναι ασφάλεια και λαμπάκι ένδειξης νυχτερινού που όμως δεν έχει γίνει η σύνδεση του αντίστοιχου καλωδίου στο ρολόι της ΔΕΗ ώστε να δείχνει τη σωστή ένδειξη όταν ενεργοποιείται το νυχτερινό (θα το ζητήσω κάποια στιγμή από τον τεχνικό της ΔΕΗ να το κάνει).
6956769568

ΗΝ1984
24-04-17, 23:01
Δινορεύματα;

fortisimo
25-04-17, 02:12
Τώρα που κάθισα δίπλα στον πίνακα από 1:55 - 2:10 για να ακούσω τι γίνεται όταν ξεκινάει το νυχτερινό δεν άκουσα απολύτως τίποτα.
Μπορεί το πλυντήριο (που είπαμε το είχαμε βάλει να πάρει μπροστά στις 6πμ με το δικό του χρονοδιακόπτη) να προκάλεσε το θόρυβο στον πίνακα;

elektronio
25-04-17, 08:38
Τώρα που κάθισα δίπλα στον πίνακα από 1:55 - 2:10 για να ακούσω τι γίνεται όταν ξεκινάει το νυχτερινό δεν άκουσα απολύτως τίποτα.
Μπορεί το πλυντήριο (που είπαμε το είχαμε βάλει να πάρει μπροστά στις 6πμ με το δικό του χρονοδιακόπτη) να προκάλεσε το θόρυβο στον πίνακα;

Το νυχτερινό λειτουργεί περίπου από τι 23:00 όχι τόσο αργά που λες. Αν δεν έχεις ζητήσει νυχτερινό ρεύμα από την ΔΕΗ δεν σου έρχεται το σήμα πιλότος έναρξης του νυχτερινού. Το σήμα δεν κάνει κανένα ήχο. Συνήθως όπως με το σήμα ανοίγει κάποιο/α ρελέ το πηνίο του οποίου κάνει αυτό το χαρακτηριστικό ζζζζζζ.

Ο ήχος αυτός μπορεί επίσης να ακούγεται από κάποια χαλαρή επαφή από την οποία περνάει αρκετό ρεύμα.

vasilllis
25-04-17, 08:48
πιστευω το μαγνητικο απο την ασφαλεια ακουγεται.δεν ειναι τιποτα.ας γινει ενας ελεγχος συσφιξης στον πινακα μονο.

fortisimo
25-04-17, 10:35
Το νυχτερινό λειτουργεί περίπου από τι 23:00 όχι τόσο αργά που λες.
Εχω νυχτερινό εδώ και χρόνια. Χρεώνονται χωριστά οι μονάδες στο λογαριασμό μου. Το νυχτερινό τιμολόγιο ισχύει από τις 02:00 έως τις 08:00 και από τις 15:30 έως τις 17:30 τη χειμερινή περίοδο.Η χειμερινή περίοδος ξεκινά από την 1η Νοεμβρίου και λήγει στις 30 Απριλίου.

Θα κατεβάσω το γενικό και θα σφίξω όλες τις βίδες.

elektronio
25-04-17, 15:59
Εχω νυχτερινό εδώ και χρόνια. Χρεώνονται χωριστά οι μονάδες στο λογαριασμό μου. Το νυχτερινό τιμολόγιο ισχύει από τις 02:00 έως τις 08:00 και από τις 15:30 έως τις 17:30 τη χειμερινή περίοδο.Η χειμερινή περίοδος ξεκινά από την 1η Νοεμβρίου και λήγει στις 30 Απριλίου.

Θα κατεβάσω το γενικό και θα σφίξω όλες τις βίδες.

Και συ δίκιο έχεις αλλά και εγώ δίκιο έχω. Το παρακάτω είναι από το site της ΔΕΗ (https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario)

Συνεχές ωράριο*

Όλο το έτος : 23:00 έως 07:00
* Το Οικιακό Νυκτερινό Τιμολόγιο με συνεχές ωράριο καθ' όλη τη διάρκεια του έτους δεν χορηγείται πλέον. Ισχύει για οικιακούς πελάτες που έχουν μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο πριν το έτος 1988.


Ο παλιός είναι αλλιώς....

aktis
27-04-17, 02:16
Για δοκίμασε οταν ζεσταίνει το πλυντήριο νερο ( 2 ΚWatt ) ή οταν λειτουργει ο φούρνος της κουζίνας ( 4 Kwatt ) . Λογικά υπάρχει καποιος συντονισμός , ή σε καποιο πηνίο απο μικροαυτόματο που ειπε ο Βασίλης πριν ή στο ρελε διαρροής ή και σε καποια χαλαρή ένωση που είπε ο Μάρκος . Στο μεγάλο ρευμα το φαινόμενο ειναι πιο έντονο και το αντιλαμβάνεσαι με το αυτι . Δεν νομιζω να εχει καμμια σχεση με το νυκτερινό ,
απλά το παρατήρησες γιατι την νυχτα εχει περισσότερη ησυχία ! Οι χαλαρές ενώσεις ειναι επικίνδυνες γιατι εκλύουν θερμότητα και μπορει να ξεκινήσουν φωτιές .
Χωρις να ακουμπήσεις τα μεταλλικά μέρη , έλεγξε αν ζεσταίνεται κάτι ( Ο ασφαλέστερος τρόπος ειναι με κάμερα υπερύθρων ή εστω με θερμόμετρο υπερύθρων )
Πολλές φορές μυρίζει και καμμένο

jfragakis
05-04-21, 10:51
Καλημερα και ευχαριστώ για την αποδοχή στην ομάδα!

Ηθελα επι του θέματος να περιγράψω και ενα δικό μου πρόβλημα με θόρυβο που διαπιστώνω τις νυχτερινές ώρες (περιξ της 11:00 με 11:30).

Λοιπον, εκεινπου καθόμαστε ησυχα ησυχα με την τηλεόραση χαμηλά, ξαφνικά ξεκινά ένα βουητό. Οταν ξεκινά ακούγεται απότομα οπως οταν παιρνει μπρος το ψυγειο. Είναι υπόκωφος, χαμηλής συχνότητας (μπασος) και δεν μπορώ να εντοπίσω απο που ακούγεται...
θανμπορούσε πχ να είναι το ψυγειο της απο πανω, ή μια εξωτερικη μοναδα air condition που συντονίζει ή κάποιο μοτερ αλλα δεν ειναι.
Οποτε εχω επιχειρήσει να ακουμπήσω το αυτί μου σε κάποιο τοίχο του σπιτιου, απλα δεν τον ακουω.
Εχθες κατεβάζοντας το ρελε (οχι τον γενικο) ο θορυβος επαψε.
Μετα που επανεφερα το ρελε και αρχισα να κτεβαζω μια μια τις ασφαλειες κι αφου φυσικα τις κατεβασα ολες για 10-15 δευτερολεπτα την καθε μια, το βουητο δεν σταματησε σε καμμια.

Σημερα θα ελεγξω ενδελεχως και τον πινακα, αλλα πραγματικά με εχει τρελάνει.

Συσκευές κλπ ειναι εκεγμένα τουλάχιστον οτι μπορει να μπει απο ανθρωπο σε πριζα ή να συνδεθει με το δικτυο του σπιτιου, αφου κατεβαζοντας μια μια τις ασφαλειες συνεζιΕι ενω με το ρελε οχι... παραξενο;;

Οποιαδήποτε εμπειρία από εσας τους σχετικούς θα μου ήταν εξαιρετικά χρησιμη, ειδικά αν με γλυτώσει απο το τρελοκομείο.

Σας ευχαριστώ πολύ,

Γιάννης

ΜαστροΤζεπέτο
05-04-21, 14:41
Όλα αυτά που έχουν περιγραφεί τελευταία ισχύουν, χαλαρές βίδες, νυχτερινό και το ίδιο το ρελέ ίσως. Τσέκαρε το με έναν ειδικό γιατί μπορεί να κρύβει κάτι σοβαρότερο. Σε σπίτι παλιό εξοχικό, μου είχε τύχει να πέφτει το ρελέ και ψάχνοντας βρήκα σε όλες τις πρίζες χαλαρή τη βίδα της φάσης και εκτός από τον ήχο έριχνε και το ρελέ. Έτσι ανακάλυψα και μαυρισμένες επαφές που ούτε που πήγαινε ο νούς μου .... κι όμως έριχνε το ρελέ χωρις καταναλώσεις τη νύχτα, ίσως απο το λειτουργία του ψυγείου ....

klik
06-04-21, 16:14
Εχεις ρελε στο νυχτερικο τιμολόγιο για θερμοσυσωρευτες; τι ωρα ακριβως ξεκθνα κ τι ωρα σταματά;

vasilllis
08-04-21, 23:01
φωτο ο πινακας?

MacGyver
09-04-21, 01:57
jfragakis (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=80422) , όπως τα περιγράφεις είναι το ρελέ, ο διακόπτης διαρροής.


Και συ δίκιο έχεις αλλά και εγώ δίκιο έχω.
Ο παλιός είναι αλλιώς....
Αν και παλιά ανάρτηση: με τα νέα δεδομένα πλέον έχει πορτοκαλιές και στο Νευροκόπι, όχι μόνο στο Άργος.
Πέρασε ανεπιστρεπτί η αλητεία της ΔΕΗ (των συνδικα-ληστών της). Το πρώτο που έκανα ήταν να φύγω όταν υπήρξε η δυνατότητα.
Δεν θα σχολιάσω αν όντως ισχύει αυτό με τους παλιούς καταναλωτές, μιας και είναι δεδομένο ότι η κάθε είδους εξαίρεση είναι ο ορισμός της αδικίας.

Αλήθεια, ποια η έννοια του νυχτερινού σήμερα; Για να βάζουν οι νοικοκυρές ένα πλυντήριο στις 12 το πρωί όταν ο διπλανός θέλει να κοιμηθεί;
Οι υπάλληλοι των ιδιωτικών τώρα έχουν τα ίδια προνόμια; Μιλάω για τα επίσημα, όχι για τα ανεπίσημα όταν τα ρολόγια ήταν δικά τους.
Η χειρότερη μορφή του δημοσίου.

klik
09-04-21, 10:29
.

Αλήθεια, ποια η έννοια του νυχτερινού σήμερα; Για να βάζουν οι νοικοκυρές ένα πλυντήριο στις 12 το πρωί όταν ο διπλανός θέλει να κοιμηθεί;
.
Να σπαει τα υψηλα νουμερα κιλοβατωρων για μειωση κλιμακας

MacGyver
09-04-21, 19:22
Το νυχτερινό εφευρέθηκε για τους θερμοσυσσωρευτές. Ταίριαζε απόλυτα και ήταν πολύ καλό μέτρο για αυτούς.
Η εποχή αυτή όμως πέρασε εδώ και 40 χρόνια.

aktis
10-04-21, 10:15
Το νυχτερινό τιμολόγιο είναι μια win win κατάσταση που ωφελείται και ο μεγάλος καταναλωτής και ο παραγωγός . Αν δείτε την στιγμιαία ζήτηση ηλεκτρικής ισχύος , φαίνεται ξεκάθαρα οτι υπάρχουν στιγμές υψηλής ζήτησης και στιγμές χαμηλής ζήτησης . Ο κάθε παραγωγός είναι υποχρεωμένος να καλύπτει την ζήτηση παράγοντάς αντίστοιχη ενέργεια . Δεν μπορείς όμως να ρυθμίζεις την παραγωγή από 0-100% , αναγκαστικά κάποια εργοστάσια (σταθμοί βάσεως ) θα παραμείνουν ανοικτά και θα παράγουν παραπάνω ενέργεια από αυτή που χρειάζεται . Αυτή την ενέργεια που περισσεύει και δεν μπορεί μέχρι στιγμής να αποθηκευτεί φτηνά πουλάει ο παραγωγός φτηνότερα , σαν τα φρούτα στο τέλος της λαικής που πολλές φορές τα χαρίζουν για να μην σαπίσουν .
Η αγορά υπακούει στους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης , σαν τις πατάτες του Νευροκοπίου πριν μερικά χρόνια ... γιατι σταμάτησαν να πουλάνε πατάτες με 20 cent ;

Ένας τρόπος αποθήκευσης είναι να βάλουν κάποια υδροηλεκτρικά να ανεβάζουν το νερό πίσω στους ταμιευτήρες τη νύχτα .
Το πράγμα γίνεται χειρότερο σε απομονωμένα δίκτυα σαν την Κρήτη και τη Ρόδο που το κόστος παραγωγής είναι διπλάσιο και τριπλάσιο.

Σε λίγο καιρό με τους αυτόματους μετρητές ο παραγωγός θα αλλάζει την τιμή οτι ώρα θέλει ( όταν του περισσεύει ενέργεια θα πουλάει φτηνότερα ) Φανταστείτε και το χειρότερο , να πρέπει να χτιστούν εργοστάσια μόνο και μόνο για να καλύπτουν την ζήτηση στις ώρες αιχμής !

Όσο για τους εναλλακτικούς παραγωγούς , είναι να γελάει κανείς . Διαφημίζουν 40 και 50 % έκπτωση στην βασική τιμή και με μικρά γραμματάκια κάτω κάτω στην διαφήμιση λέει εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα Οριακής Τιμής Συστήματος και κάθονται και τσακώνονται τώρα οι καταναλωτές σε ποία όρια ενεργοποιεί η κάθε εταιρία την ρήτρα και πόση είναι η ρήτρα !

MacGyver
10-04-21, 12:01
Καλή η ανάλυση αλλά στο δια ταύτα: με ποιόν τρόπο ωφελείται και αποφορτίζεται το σύστημα από τον οικιακό καταναλωτή;
Ποιες μεγάλες η ακόμα και μικρές καταναλώσεις και δραστηριότητες μετατίθενται από το ημερήσιο για μετά τις 23:00 έως τις 07:00 νυχτερινό τιμολόγιο;

Να τις πάρουμε στη σειρά: κουζίνα, θερμοσίφωνας και πλυντήριο δεδομένου ότι όλα αυτά θέλουν κανα δυο ώρες να υλοποιηθούν;
Με τον θερμοσυσσωρευτή το καταλαβαίνω απόλυτα. Η απόλυτη μπαταρία! Αλλά πλέον δεν υπάρχουν σπίτια με τέτοιο σύστημα. Η κάνω λάθος;
Άντε και να ζεστάνεις και το θερμοσίφωνα στις 23:00 για να έχεις την μισή θερμική ενέργεια την άλλη μέρα. Δεν το λές και οικονομία.
Εκτός και αν έχουν timer στις 06:00 !!!!! Δεν γνωρίζω κανέναν τέτοιον!

Δεν μου φαίνεται δηλαδή οικεία η εικόνα να απλώνει κανείς ρούχα στις 00:30. Ούτε να κάνει μπάνιο όλη η οικογένεια στις 00:00.
Ούτε να μαγειρεύει η νοικοκυρά στις 22:00 το βράδυ και να περιμένει μέχρι τις 00:30 να βγάλει το φαγητό από το φούρνο.
Φυσικά μπορεί και κάποιοι να κάνουν κάτι η όλα από αυτά, όμως δεν μου φαίνεται να είναι η πλειοψηφία.

Και για την βιομηχανία! Υπάρχει περίπτωση να μετατεθούν δραστηριότητες στην νύχτα δεδομένου οτι τα μεροκάματα είναι μεγαλύτερα κατά 25% τουλάχιστον;


Το ερώτημα όμως παραμένει: πώς ωφελείται το σύστημα; Πως αποφορτίζεται την ημέρα και μετατίθενται οι καταναλώσεις στην νύχτα; Ποιες είναι αυτές;
Κάποιος με νυχτερινό να φωτίσει!


-Μήπως απευθύνεται στους Bitcoin miners ;;
-Είναι προφανές ότι οι καταναλωτές κερδίζουν από την ύπαρξη διπλού τιμολογίου. Οπότε ας μας βάλουν όλους διπλό μετρητή.

nyannaco
10-04-21, 12:41
Δεν μου φαίνεται δηλαδή οικεία η εικόνα να απλώνει κανείς ρούχα στις 00:30.Εδώ πέφτεις έξω. Όλα τα πλυντήρια πλέον έχουν προγραμματιζόμενο χρόνο έναρξης, οπότε το βάζεις π.χ. στις 05:00 και απλώνεις το πρωί. Ακόμη και με το παλιό πλυντήριο με το μηχανικό έλεγχο προγράμματος, γινόταν με ένα απλό εξωτερικό χρονοσιακόπτη πρίζας. Χρόνια έπαιζε έτσι στο σπίτι.
Όσο για το πλυντήριο πιάτων, που δεν χρειάζεται και άπλωμα, ακόμη πιο απλά τα ρπάγματα, το βάζεις ότι ώρα θέλεις μετά τις 23:00, με χρονοκαθυστέρηση ή χωρίς.
Για το φούρνο, μόνο σε πριπτώσεις που θέλεις αργό πολύωρο ψήσιμο - π.χ. κατσικάκι 02:00 με 08:00, με το χρονοδιακόπτη, και το μεσημέρι είναι ακόμη ζεστό. Όχι συχνά, αλλά συμβαίνει.

MacGyver
10-04-21, 15:43
-Ούτε σκέτο νερό δεν μαγειρεύεται χωρίς επιτήρηση η έστω ένα απλό ανακάτεμα. Απορροφητήρα ανοίγετε όλο αυτό το 8ωρο; Ιδανικές συνθήκες ηρεμίας για ύπνο!
-Να έρθεις να πείσεις την γυναίκα μου να απλώσει τα ρούχα στις 05:30, να κάνει το πρωινό της τον καφέ της και να βαφτεί, να ετοιμάσει τα παιδιά και να τα πάει σχολείο, να παρκάρει και να είναι στις 07:00 στη δουλειά της.
-Για το πιάτων συμφωνώ, αλλά προσωπικά προτιμώ στο χέρι 5 λεπτά παρά να το ακούω να γυρνάει μια ώρα όταν εγώ θέλω να μπω σε mood ύπνου, μόνο για να γλυτώσω 1 λεπτό του €.

Πιθανόν να ζώ σε παράλληλο σύμπαν.
Αλλά όλα αυτά μου θυμίζουν όπως και οι θερμοσυσσωρευτές νοικοκυρές του 70 που είχαν ως επάγγελμα τα οικιακά και φυσικά ΥΠΟΧΡΕΟYΝΤΑΝ πέρα από το να έχουν έτοιμο τον καφέ του αφέντη πριν καν τον ζητήσει, να μαγειρεύουν από τις 23:00 μέχρι τις 01:00 και να βάζουν πλυντήριο στις 05:00 για να απλώσουν το πρωί για να μην κάνουν σπατάλες.
Πιθανόν λοιπόν να απευθύνονται σε ένα τέτοιο ποσοστό καταναλωτών και σε αυτό που έχει πλυντήριο - στεγνωτήριο.

nkarama
10-04-21, 16:38
Νομίζω πάντως οτι εσύ Steve είσαι τελικά ο εκτός τόπου και χρόνου.

Ρούχα βάζω τον χρονοδιακόπτη και τελειώνει στις 7:30 το πρωί. Μένουν και λίγο μέσα μέχρι να σηκωθούμε στις 8 αλλά δεν παθαίνουν τίποτα.
Πιάτα επισης ξεκινάει κατα τις 4 τα ξημερώματα.
Θερμοσίφωνας το μεσημέρι που βοηθάει και ο ηλιακός γιατί λογο κακής κλίσης στα κεραμύδια δεν έχει καλή απόδοση τον χειμώνα.
Air condiftion το χειμώνα (όταν δεν ανάβουμε την ενδοδαπέδια, η οποία λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο στις ώρες νυχτερινού) 1 ωρίτσα το πρωί πριν ξυπνήσουμε και μέσα στο νυχτερινό για να είναι ωραία και ζεστά όταν σηκωθούμε....

Αν θέλει να κοιμηθεί ο γείτονας, φροντίζουμε και χτίζουμε σωστά τα σπίτια με την κατάλληλη ηχομόνωση. Δεν φταει το νυχτερινό για αυτό....

Panoss
10-04-21, 17:19
Νομίζω πάντως οτι εσύ Steve είσαι τελικά ο εκτός τόπου και χρόνου.

Αποκλείεται!

Το 27% της κατανάλωσής μου (μόλις τα υπολόγισα) είναι στο νυχτερινό αλλά τώρα που ξεστραβώθηκα από το ποστ του στηβ θα διορθωθώ. Επίσης νυχτερινό δεν σημαίνει αναγκαστικά νύχτα, αλλά...θα διορθωθώ είπαμε:



Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου

02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia-1-jan-2021/oikiako-timol-me-xronoxrewsi-oik-nuxter-1-jan-2021/wrarioMar26202070231340PM

MacGyver
11-04-21, 00:42
Νομίζω πάντως οτι εσύ Steve είσαι τελικά ο εκτός τόπου και χρόνου.

Ρούχα βάζω τον χρονοδιακόπτη και τελειώνει στις 7:30 το πρωί. Μένουν και λίγο μέσα μέχρι να σηκωθούμε στις 8 αλλά δεν παθαίνουν τίποτα.
Πιάτα επισης ξεκινάει κατα τις 4 τα ξημερώματα.
Θερμοσίφωνας το μεσημέρι που βοηθάει και ο ηλιακός γιατί λογο κακής κλίσης στα κεραμύδια δεν έχει καλή απόδοση τον χειμώνα.
Air condiftion το χειμώνα (όταν δεν ανάβουμε την ενδοδαπέδια, η οποία λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο στις ώρες νυχτερινού) 1 ωρίτσα το πρωί πριν ξυπνήσουμε και μέσα στο νυχτερινό για να είναι ωραία και ζεστά όταν σηκωθούμε....

Αν θέλει να κοιμηθεί ο γείτονας, φροντίζουμε και χτίζουμε σωστά τα σπίτια με την κατάλληλη ηχομόνωση. Δεν φταει το νυχτερινό για αυτό....
Τι ώρα πηγαίνεις στη δουλειά εσύ και πότε η σύζυγος και πότε επιστρέφει ο καθένας αντίστοιχα;
Η ενδοδαπέδια τί έχει ως καύσιμο;

klik
11-04-21, 12:10
Πλυντήριο ρουχων, στεγνωτηριο, πλυντήριο πιατων, υπολογιστες, θερμανση πισινας ή ενυδρειου, φόρτιση αυτικινητου κλπ

Το σημαντικο για μενα (οπως στο ειπα πριν αλλα δεν καταλαβες) ειναι οτι σπαω τις ημερήσιες κιλοβατωρες κατω απο τις 2000. Αξια ανεκτιμητη.

MacGyver
11-04-21, 23:30
Κατάλαβα καλά πιο είναι το όφελός σου και των υπολοίπων.
Δεν καταλάβατε όμως το ερώτημα αν και το τόνισα με έντονα γράμματα κιόλας στο #20 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=88884&p=911356&viewfull=1#post911356) που είναι συγκεκριμένο: πως ωφελείται το σύστημα παραγωγής;
Από τα 5 πλυντήρια και τα A/C που έχουν timer και τυχαίνει να βολεύει η delay on έναρξή τους;
Η μεγαλύτερη και καθημερινή κατανάλωση, η κουζίνα δεν μεταφέρεται όσο και αν μας λέει ο φίλος για το κατσίκι.
Άνθρωποι που εργάζονται είτε ως υπάλληλοι 07-15 είτε σε καταστήματα 9-17 η ότι άλλο, δεν υπάρχει περίπτωση να μαγειρεύουν από τις 15-17, ούτε τα μεσάνυχτα.

Τα 27% που αναφέρθηκε η όσο είναι για τον καθένα είναι μαϊμού αφού περιλαμβάνει καταναλώσεις που ούτως η άλλως θα υπήρχαν , είτε με το ένα είτε με το άλλο τιμολόγιο.
Και αυτό σημαίνει ότι δεν βοηθούν την αποφόρτιση.
Το ψυγείο, η τηλεόραση, ο υπολογιστής που κατεβάζει Gb η ανεβάζει video στο Youtube τη νύχτα, η κάνει Bitcoin mining μέρα νύχτα, τα φώτα μετά τις 23, η τηλεόραση, οι stby καταναλώσεις των συσκευών και τόσα άλλα που δουλεύουν από τις 23 μέχρι τις 07, είτε το τιμολόγιο βαφτιστεί πράσινο είτε μπλε, είτε νυχτερινό είτε οτιδήποτε πώς αποφορτίζουν το σύστημα;
Το να κερδίζεις έστω και μισό ευρώ η να αλλάξεις κατηγορία ναι θεωρείται κέρδος για σένα.

Είναι πραγματικό όφελος για το εργοστάσιο η απλά μια κοινωνική προσφορά;

mtzag
12-04-21, 00:17
Νυχτερινο βαζει οποιος θελει? τι διαφορα εχει η τιμη της KWh σε σχεση με το κανονικο ?
Αν ειναι ποιο φτηνο γιατι δε βαζουνε ολοι νυχτερινο ?
Σε εγκατεστημενη ισχυ 250kva μπαινει νυχτερινο ?

vasilllis
12-04-21, 00:31
Κατάλαβα καλά πιο είναι το όφελός σου και των υπολοίπων.
Δεν καταλάβατε όμως το ερώτημα αν και το τόνισα με έντονα γράμματα κιόλας στο #20 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=88884&p=911356&viewfull=1#post911356) που είναι συγκεκριμένο: πως ωφελείται το σύστημα παραγωγής;
Από τα 5 πλυντήρια και τα A/C που έχουν timer και τυχαίνει να βολεύει η delay on έναρξή τους;
Η μεγαλύτερη και καθημερινή κατανάλωση, η κουζίνα δεν μεταφέρεται όσο και αν μας λέει ο φίλος για το κατσίκι.
Άνθρωποι που εργάζονται είτε ως υπάλληλοι 07-15 είτε σε καταστήματα 9-17 η ότι άλλο, δεν υπάρχει περίπτωση να μαγειρεύουν από τις 15-17, ούτε τα μεσάνυχτα.

Τα 27% που αναφέρθηκε η όσο είναι για τον καθένα είναι μαϊμού αφού περιλαμβάνει καταναλώσεις που ούτως η άλλως θα υπήρχαν , είτε με το ένα είτε με το άλλο τιμολόγιο.
Και αυτό σημαίνει ότι δεν βοηθούν την αποφόρτιση.
Το ψυγείο, η τηλεόραση, ο υπολογιστής που κατεβάζει Gb η ανεβάζει video στο Youtube τη νύχτα, η κάνει Bitcoin mining μέρα νύχτα, τα φώτα μετά τις 23, η τηλεόραση, οι stby καταναλώσεις των συσκευών και τόσα άλλα που δουλεύουν από τις 23 μέχρι τις 07, είτε το τιμολόγιο βαφτιστεί πράσινο είτε μπλε, είτε νυχτερινό είτε οτιδήποτε πώς αποφορτίζουν το σύστημα;
Το να κερδίζεις έστω και μισό ευρώ η να αλλάξεις κατηγορία ναι θεωρείται κέρδος για σένα.

Είναι πραγματικό όφελος για το εργοστάσιο η απλά μια κοινωνική προσφορά;

Για τις αποριες που εχεις νομιζω ειναι αδυνατον να απαντηθει σε 5 γραμμες.
Σε γενικες γραμμες παντως ενα εργοστασιο για να λειτουργει εχει καποιο κοστος.ΕΠισης εχει κοστος να ξεκιναει και να σταματαει .Αυτο το κοστος του σταματα ξεκινα προσπαθησαν να το αντισταθμισουν χαριζοντας το 50% του κοστους της καταναλωσης που θα κανεις εσυ.και οποιοδηποτε αλλος ωστε να συνεχισει να λειτουργει το εργοαστασιο παραγωγης και να ειναι παραγωγικο.

el greco 1
12-04-21, 06:57
στη υεδ που κανει ο ηλεκτρολογος πρεπει να το ζητησει, ειναι ποιο φθηνο απο το κανονικο και ο μετρητης εχει 2 μετρησης.

nkarama
12-04-21, 15:32
Τι ώρα πηγαίνεις στη δουλειά εσύ και πότε η σύζυγος και πότε επιστρέφει ο καθένας αντίστοιχα;
Η ενδοδαπέδια τί έχει ως καύσιμο;

Μήπως να έδινα και τα κλείδιά του σπιτιού μου σε αυτούς που διαβάζουν το συγκεκριμένο ποστ και έχουν περίεργες διαθέσεις?
θα λείπω που θα λείπω αυτές τις ώρες, μην μου σπάσουν και την πόρτα! :001_unsure:

Altherma 27K BTU αντλία θερμότητας ζεσταίνει το νερό στος 29 εως 31 βαθμόυς (ανάλογα με το πόσο ζέστη θέλω). Με τον χρονοδιακόπτη της είναι ρυθμισμένη για 3 ώρες το μεσημερι του νυχτερινού (δηλαδή 1 ώρες παραπάνω απο το μειωμένο, αλλά λογικά την τελευταία ώρα πρεπει να έχει λιγότερη κατανάλωση καθώς έχει ανέβει η θερμοκρασία του δαπέδου) και όλο το βράδυ απο 2 μέχρι 8.
Ανάβω μόνο σεξόν, δεν την ανοιγοκλείνω, δεν έχει νόημα. Θα ανοίξει τον Νοέμβριο και θα κλείσει τον Απρίλιο.
Οταν την ανάβω τον Νοέμβριο την αφήνω ανοιχτή 2-3 μέρες συνέχεια χωρίς χρονοπρογραμμαισμό για να ζεστάνει. Θερμοκρασία μέσα στο σπίτι παίζει γύρω απο τους 24 βαθμοί. Στα πολλά κρύα μπορεί να πέσει και στος 23, καθώς δεν προλαβαίνει....

Φέτος όμως για δοκιμή δεν την άναψα καθόλου. Νομίζω για Μοσχάτο είναι overkill η ενδοδαπέδια.. Για ψυχρότερες περιοχές είναι ιδανική...

MacGyver
12-04-21, 15:36
Αφού η βασική σου κατανάλωση είναι η θέρμανση η οποία στηρίζεται 100% στον ηλεκτρισμό, καλά κάνεις όπως κάνεις.

-Θα προσέχουμε μην κάνουμε ζημία, κλέφτες είμαστε δεν είμαστε αγριάνθρωποι.

nkarama
12-04-21, 15:44
Αφού η βασική σου κατανάλωση είναι η θέρμανση η οποία στηρίζεται 100% στον ηλεκτρισμό, καλά κάνεις όπως κάνεις.

-Θα προσέχουμε μην κάνουμε ζημία, κλέφτες είμαστε δεν είμαστε αγριάνθρωποι.

Πρακτικά θερμοσυσωρευτή έχω, απλά την συσώρευση την κάνει η πλάκα του σπιτιού.... Οπότε η περίπτωση μου πέφτει στην περίπτωση που είπες για θερμοσυσωρευτές και μειωμένο.

(εγώ θα ακολουθήσω οδηγίες Χρυσοχοείδη και θα κάνω οτι κοιμάμε)....

Εδιτ: οχι η πλάκα αλλά το αφρομπετόν που έχει πέσει πάνω απο τις σωληνώσεις....

7akis
20-04-21, 10:36
Μήπως να έδινα και τα κλείδιά του σπιτιού μου σε αυτούς που διαβάζουν το συγκεκριμένο ποστ και έχουν περίεργες διαθέσεις?
θα λείπω που θα λείπω αυτές τις ώρες, μην μου σπάσουν και την πόρτα! :001_unsure:

Altherma 27K BTU αντλία θερμότητας ζεσταίνει το νερό στος 29 εως 31 βαθμόυς (ανάλογα με το πόσο ζέστη θέλω). Με τον χρονοδιακόπτη της είναι ρυθμισμένη για 3 ώρες το μεσημερι του νυχτερινού (δηλαδή 1 ώρες παραπάνω απο το μειωμένο, αλλά λογικά την τελευταία ώρα πρεπει να έχει λιγότερη κατανάλωση καθώς έχει ανέβει η θερμοκρασία του δαπέδου) και όλο το βράδυ απο 2 μέχρι 8.
Ανάβω μόνο σεξόν, δεν την ανοιγοκλείνω, δεν έχει νόημα. Θα ανοίξει τον Νοέμβριο και θα κλείσει τον Απρίλιο.
Οταν την ανάβω τον Νοέμβριο την αφήνω ανοιχτή 2-3 μέρες συνέχεια χωρίς χρονοπρογραμμαισμό για να ζεστάνει. Θερμοκρασία μέσα στο σπίτι παίζει γύρω απο τους 24 βαθμοί. Στα πολλά κρύα μπορεί να πέσει και στος 23, καθώς δεν προλαβαίνει....

Φέτος όμως για δοκιμή δεν την άναψα καθόλου. Νομίζω για Μοσχάτο είναι overkill η ενδοδαπέδια.. Για ψυχρότερες περιοχές είναι ιδανική...


Πόσες κιλοβατώρες σου φτάνει η σεζόν ? όχι για φέτος που ήταν ήπιος χειμώνας αλλά μια κανονική σεζόν με αρκετά κρύα.

rama
20-04-21, 16:30
Τώρα διαπίστωσα την τροπή που έχει πάρει το thread.
Η δική μου εμπειρία είναι οτι χωρίς πολλή προσπάθεια, το 70% από τις KWh της κατανάλωσης γίνεται με μειωμένο τιμολόγιο. Θερμοσίφωνας με χρονοδιακόπτη και πλυντήρια με χρονοκαθυστέρηση για τις νυχτερινές ώρες.
Και μην ξεχνάμε οτι η ενέργεια που καταναλώνεται αργά τη νύχτα προς ξημερώματα είναι πιό "πράσινη" ως ποσοστό προέλευσης της παραγωγής.

nyannaco
20-04-21, 16:42
Και μην ξεχνάμε οτι η ενέργεια που καταναλώνεται αργά τη νύχτα προς ξημερώματα είναι πιό "πράσινη" ως ποσοστό προέλευσης της παραγωγής.Σωστό. Τα λιγνιτικά μπαίνουν τελευταία, για να καλύψουν την αιχμή, όταν τα υπόλοιπα δεν επαρκούν.

MacGyver
20-04-21, 21:48
Τώρα διαπίστωσα την τροπή που έχει πάρει το thread.
Η δική μου εμπειρία είναι οτι χωρίς πολλή προσπάθεια, το 70% από τις KWh της κατανάλωσης γίνεται με μειωμένο τιμολόγιο. Θερμοσίφωνας με χρονοδιακόπτη και πλυντήρια με χρονοκαθυστέρηση για τις νυχτερινές ώρες.
Και μην ξεχνάμε οτι η ενέργεια που καταναλώνεται αργά τη νύχτα προς ξημερώματα είναι πιό "πράσινη" ως ποσοστό προέλευσης της παραγωγής.
Για σένα που είσαι σχετικός και νιόπαντρος είναι εύκολα.
Οι υπόλοιποι που δεν έχουν ούτε τη γνώση ούτε καινούρια πλυντήρια;

Ερωτήσεις:

-Το αέριο δεν έφτασε ακόμα στην Αττική; Ήλιο δεν έχετε;
-Εδώ πάνω έχουμε και αέριο και ήλιο που δίνει και στα πλυντήρια. Μόνο το μοτέρ με ρεύμα!!
-Ακόμα με ηλεκτρισμό ζεσταίνεστε κάνετε μπάνιο και πλένετε;

-Το πρώτο Siemens πλυντήριο το πήρα δώρο στην μάνα μου το 1985, με διπλή παροχή!!

lepouras
21-04-21, 00:06
Σωστό. Τα λιγνιτικά μπαίνουν τελευταία, για να καλύψουν την αιχμή, όταν τα υπόλοιπα δεν επαρκούν.

έχω την εντύπωση ότι δεν ειναι έτσι.
το πρόβλημα με τα λιγνιτικα ειναι οτι ΔΕΝ μπορούν να ανάβουν και σβήνουν σε μικρο χρονικό διάστημα και αυτό τον ρολο σε αιχμή τον παίζουν (τουλάχιστον παλαιότερα ) τα υδροηλεκτρική ντιζελ κλπ που μπορούν σε λιγότερο από ώρα να δώσουν.
τα λιγνιτικα θελουν 24-48 ώρες για να πάρει μπροστά μια μονάδα και ακριβός για αυτό τον λόγο επινοήθηκε το νυχτερινό ρεύμα γιατί δεν γίνετε να σβήσουν όποτε ξόδευαν περισσότερο από την ζήτηση.
έτσι ήταν και ειναι ένα κίνητρο να αφαιρέσουν φορτία από την ήμερα (ώστε να μην αναγκάζονται να μπαίνουν σε λειτουργιά πολλές εφεδρικές μονάδες) και να τα προσθέσουν το βράδυ που πηγαίνει χαμένο το καύσιμο.

rama
21-04-21, 12:02
Γιάννη, ισχύει ΚΑΙ αυτό που λές. Τα λιγνιτικά είναι η βάση, μετά μπαίνουν οι άλλες μορφές, με πρώτες τις διαθέσιμες από ηλιακά και αιολικά, και μετά από αέριο και υδροηλεκτρικά. Ειδικά τα τελευταία 2, είναι αυτά που δίνουν άμεσα και προβλέψιμα την ισχύ τους.
Το μείγμα μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες (βλάβες, αιχμές ζήτησης, προβλεπόμενες βροχοπτώσεις και πληρότητα στους ταμιευτήρες, κλπ), αλλά η γενική αρχή είναι αυτή. Τις νύχτες που πέφτει η ζήτηση, τα αιολικά είναι η μεγάλη πηγή.
Σε γενικές γραμμές, όσο μπορούμε να αποφεύγουμε την κατανάλωση στις ώρες αιχμής και να τη μεταφέρουμε στις υπόλοιπες περιόδους, βοηθάμε το σύστημα να είναι πιό "πράσινο".

vasilllis
21-04-21, 17:26
Απορω που δεκαδες φοιτητες παλευουν να περασουν το μαθημα και εσεις το εχετε μαθει και το διδασκετε κιολας αφιλοκερδώς.
Οι σταθμοί δεν σταματανε και ξεκινανε οποτε θελουνε.Υπαρχει διαδικασία...ουτε μπορει να βασιζεταη η ηλεκτρικη ενεργεια στα απε.....