PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση στροφών σε μοτερ



Xapns
04-05-17, 21:47
Πριν λίγο καιρό που δούλευε η σόμπα μου κάηκε το μοτέρ του κοχλία τροφοδοσίας.
Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία αλλά μου έστειλε με περισσότερες στροφές.
Το παλιό ήταν μία στροφή το λεπτό, ενώ το καινούριο 2.5 στροφές το λεπτό με αποτέλεσμα να έχω μεγαλύτερη κατανάλωση.
Από τις ρυθμίσεις του plc δεν μπόρεσα να το φέρω στα παλιά δεδομένα γιατί κάποιες ρυθμίσεις τις πήγα μέχρι το όριο.
Το εργοστάσιο μου είπαν σταμάτησε να βγάζει με μία στροφή και πήρα το γρήγορο.
Υπάρχει περίπτωση με κάποιο έτοιμο κυκλωματάκι να μπορώ να ρυθμίσω τις στροφές στο μοτέρ;
Να σας πω ότι το μοτέρ έχει και έναν πυκνωτή επάνω του... το μοτέρ είναι σαν και αυτό της φωτό...
http://www.knishop.gr/products/moter-sompas-pellet-2-strofon/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

giannakis1983
04-05-17, 23:49
Λογικά το PLC θα οπλήζει καποιο ρελέ και από τις επαφές αυτού θα παιρνει το μοτέρ απέυθείας 220 απο το δικτυο ή απο Μ/Σ.
Αν ειναι ετσι μπορείς να παρεμβάλεις ενα ρυθμιστή στροφών 220 V AC μοτερ.
Εχει και στο Ebay παρα πολύ φτηνά.....
Ο πυκνωτής ειναι για να γυρνάει πάντα προς την μια φορά. Δεν σε επηρεαζει ως προς την μετατροπή.

vasilllis
05-05-17, 08:48
το παλιο το εχεις?ειναι το ιδιο ακριβως?

Xapns
05-05-17, 10:32
Το παλιο το εχω, ειναι ιδιο με την διαφορα των στροφων.
giannakis1983 ευχαριστω για την απαντηση σου.
Καποια στιγμη ειχα παρει τετοιο κυκλωμα αλλα για 12v για μοτερ υαλοκαθαριστηρα.
Απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι γινεται και σε αυτο...
Ευχαριστω πολυ!

FILMAN
05-05-17, 10:45
Φίλε μου. Δεν επιτρέπεται να βάλεις κανένα ρυθμιστή στροφών όπως λανθασμένα σου είπαν παραπάνω. Ο πυκνωτής μπαίνει στο μοτέρ όχι για να γυρνάει αυτό προς τη μια κατεύθυνση, αλλά για να δημιουργήσει ένα δεύτερο ρεύμα με το οποίο θα τροφοδοτηθεί η δευτερεύουσα περιέλιξη του μοτέρ και το οποίο θα έχει διαφορά φάσης 90 μοιρών σε σχέση με το ρεύμα της κύριας περιέλιξης. Αν το μοτέρ σου είναι αυτό που δείχνεις στη φωτο (των 2 και όχι των 2.5RPM όπως είπες στο μήνυμα) τότε για να σου γυρίσει με 1RPM όπως το παλιό θα πρέπει να αλλάξεις τον πυκνωτή του από 0.62μF σε 1.25μF και να το τροφοδοτήσεις με 110V και 25Hz.

Λες ότι το παλιό το έχεις. Γιατί δεν βάζεις το καινούριο μοτέρ στον παλιό μειωτήρα; Διότι υποψιάζομαι ότι η διαφορά των στροφών οφείλεται μόνο στον μειωτήρα και όχι στο μοτέρ.

Xapns
05-05-17, 11:28
Φιλε μου οταν ειπα ιδιο εννοουσα ιδια κατασκευη, το δικο μου ειναι 2,5 στροφες οπως ειπα στην αρχη.
Τις στροφες τις γραφει πανω στο μοτερ οποτε φανταστικα οτι δεν εχει να κανει με τον μειωτηρα.
Αν μπορω να πετυχω κατι με αλλαγη πυκνωτη τοτε καλητερα.
Ευχαριστω...

FILMAN
05-05-17, 11:35
Υπάρχει μοτέρ που να τροφοδοτείται με 50Hz και να γυρνάει π.χ. με 1 στροφή / λεπτό χωρίς μειωτήρα; Δηλαδή πόσους πόλους έχει, 3000; Οι στροφές που βλέπεις στο αυτοκόλλητο προφανώς είναι οι στροφές στην έξοδο του μειωτήρα και όχι οι στροφές στον άξονα του μοτέρ, παρόλο που το αυτοκόλλητο είναι τοποθετημένο πάνω στο μοτέρ. Δυστυχώς με αλλαγή πυκνωτή το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να δημιουργήσεις προβλήματα.

Τελικά το παλιό ήταν διαφορετικό και δεν μπορεί το καινούριο μοτέρ να στερεωθεί πάνω στον παλιό μειωτήρα;

JOUN
05-05-17, 11:59
Ακου τον Φιλιππο φιλε Χαρη,κατι ξερει.

Κυριακίδης
05-05-17, 12:16
Μοτέρ 1 στροφής (στην τελική υποδιαίρεση) είχα πάρει από Ελλάδα , αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από ποιον . Ήταν με τα χαρακτηριστικά 59TYD-FA (16W και πυκνωτή 0,56). Όμως στις τότε έρευνες για να το εντοπίσω γίνεται μπάχαλο , διότι μπορεί να βρεις διαφορετικά μοτέρ με τις ίδιες στροφές π.χ. για την 1 στροφή στον άξονα της υποδιαίρεσης και στα 2 . Αλλά διαφορετική ισχύ σε Watt για το καθένα , και αυτό μάλλον έχει να κάνει με το τι ροπή ζητάει ανάλογα το μέγεθος του κοχλία της κάθε σόμπας . Ας μας δώσει ο ενδιαφερόμενος μια φωτό του παλιού μοτέρ / χαρακτηριστικά που γράφει επάνω ή και τα 2 μοτέρ μαζί και ίσως του βρω το κατάλληλο.
Με την ευκαιρία και ένα μοτέρ ρίψης πέλλετ ιδιοκατασκευή με 4W μοτεράκι σούβλας κουζίνας :001_tt2:
https://www.youtube.com/watch?v=e097HK6id3o&feature=youtu.be

Δεν θα πρέπει να υποψιάζεται το κάψιμο του μοτέρ ως τυχαίο . Αλλά να ελέγξει και για την κατάσταση του κοχλία / κουζινέτα του κοχλία / είδος πέλλετ καυσίμου που χρησιμοποίησε (μερικά είναι πολύ σκληρότερα από κάποια άλλα ) και ζορίζει παραπάνω το μοτέρ .

vasilllis
05-05-17, 13:57
.

Λες ότι το παλιό το έχεις. Γιατί δεν βάζεις το καινούριο μοτέρ στον παλιό μειωτήρα; Διότι υποψιάζομαι ότι η διαφορά των στροφών οφείλεται μόνο στον μειωτήρα και όχι στο μοτέρ.[/B]

αυτο ειχα κατα νου.

Xapns
05-05-17, 15:10
Λοιπον η αληθεια ειναι οτι η μια στροφη εχει να κανει μετα τον μειωτηρα σιγουρα γιατι εκει χρειαζεται να γυρναει αργα για να ριχνει λιγοτερο πελλε.
Οποτε θα προσπαθησω μεσα στο Σ/κο να κανω μια δοκιμη και να το μετρησω αν μπορεσω να δω διαφορα με τον παλιο μειωτηρα.
Φιλε Κυριακιδη το τι εκαψε το μοτερ το ξερω..... μια πιπιλα...
Ποτε προλαβε η μικρη και την πεταξε μεσα ουτε που καταλαβα...
Αργοτερα θα ανεβασω και φωτο και των δυο μοτερ-με μειωτηρα.

Xapns
07-05-17, 20:38
Λοιπόν το πρώτο μοτέρ είναι το παλιό (2 φωτογραφίες) και το δεύτερο είναι το καινούριο....
697076970869709

Συγνώμη και για την καθυστέρηση! Χρόνο για δοκιμή δεν βρήκα δυστηχώς....

Κυριακίδης
09-05-17, 19:31
Αν ξεβιδώσεις το μοτέρ του καινούριου και το βάλεις στην θέση του παλιού? . Είδες αν ο άξονας και των 2 μοτέρ είναι ίδιος ως προς τον αριθμό οδοντώσεων / βάθος γωνίες γραναζιών / μήκος άξονα μοτέρ .

chip
09-05-17, 20:33
αν δεν βρεθεί λύση δες αυτό
http://www.ebay.com/itm/1PCS-AC220V-20W-1rpm-10N-M-100kg-cm-Gear-Motor-PMSM-Motor-Automatic-Actuator-/171802217568?hash=item280035cc60:g:X0EAAOSwyjBW3kY 2

Xapns
10-05-17, 11:36
Καλημέρα. Σήμερα αποφάσισα να αλλάξω τους μειωτήρες μπας και είμαι τυχερός.
Τελικά δεν ήμουν καθόλου τυχερός αφού το γρανάζι του άξονα έχει διαφορετική διάμετρο και δόντια
και το παλιό μοτέρ προφανώς έχει εσωτερικό μειωτήρα αφού το γρανάζι δεν είναι στο κέντρο (κάτω μοτέρ στην φωτό)
ενώ το καινούριο είναι απλό μοτέρ και είναι στο κέντρο του το γρανάζι απευθείας στον άξονά του!
Φίλε chip αν είναι να πάω να δώσω άλλα 70€ δεν χρειάζεται να τρέξω στο ebay.
Το θέμα είναι ότι το μοτέρ κάηκε στα μέσα του χειμώνα και δεν είχα το μυαλό να ψάξω εδώ, άσε που αυτοί μου έστειλαν
το μοτέρ και δεν με ενημέρωσαν και το πήρα χαμπάρι όταν άναψα την σόμπα!
Να το ξανάστελνα Θεσσαλονίκη δεν θα γινόταν αφού πλέον με μία στροφή δεν έβγαζαν για να μου στείλουν άλλο
και φαντάζομαι ούτε τα λεφτά μου θα μου έστελναν πίσω!Οπότε άστα να πάνε!!!
Τώρα αν υπάρχει κάποια ηλεκτρονική λύση να μπορέσω να κάνω έχει καλώς,
αλλιώς μένω με το νέο μέχρι να ψοφήσει.... :001_tt2:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
69726

Fixxxer
10-05-17, 15:16
Μια λυση ειναι με ενα variac και μια αλλη ειναι να φτιαξεις πατεντα με γραναζια στην εξοδο..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xapns
10-05-17, 16:50
Variac, το οποιο τι ακριβως κανει; και εχει απο 65$ και πανω, και ξαναλεω λοιπον, δε αγοραζω ενα καινουριο μοτερ με μια στροφη;
Αν ειναι να δωσω λεφτα θα ψαξω να βρω το σωστο εξαρτημα...
Και πατεντα με γραναζια πως θα την κανω για πες μου;
Δεν εχω μηχανουργιο και φυσικα ουτε τορνο, πως θα το κανω αυτο που λες;

vasilllis
10-05-17, 18:43
φίλε μου με δυο φωτογραφιες κανεις δεν μπορει να σου απαντησει.
συνηθως τα γραναζια ειναι πρεσαριστα στον αξονα.
στην μια φωτο που ο αξονας ειναι παρακεντρος ειναι αδυνατον να εχει παρακεντρο ροτορα το μοτερ,σιγουρα θα εχει και αλλα πισω απο αυτο το καπακι και σιγουρα με καποιο τροπο θα λυνεται.ενδεχομενως να εχουν ιδια διαμετρο αξονα.ισως να μπορεσεις να φορεσεις και το καινουργιο στατη στο παλιο συστημα

Κυριακίδης
10-05-17, 19:13
φίλε μου με δυο φωτογραφιες κανεις δεν μπορει να σου απαντησει.
συνηθως τα γραναζια ειναι πρεσαριστα στον αξονα.

http://energ.gr/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=45&id=58979&Itemid=74&limitstart=15

Είναι 2 πηνία ξεχωριστά , το κάθε πηνίο έχει από ένα κίτρινο καλώδιο και μαύρο κόκκινο καλώδιο αντίστοιχα στα ξεχωριστά πηνία
Το ένα πηνίο π.χ. κίτρινο με κόκκινο μπορεί να είναι για να γυρίζει δεξιά (συνεργασία και πυκνωτή)
Το άλλο πηνίο π.χ. κίτρινο με μαύρο για να γυρίζει αντίθετα .
Στο παραπάνω λινκ υποστηρίζει ότι γύρισε ένα από τα πηνία (που προφανώς δεν κάηκε και ήταν καλό) ανάποδα για να του ταιριάξει στην φορά περιστροφής .
Έχω ανοίξει ένα τέτοιο παλιά και για να βγουν τα πηνία θέλει να βγάλεις αρχικά την ασφάλεια , αργότερα μέσα τα πηνία για να βγουν έχει μεταλλικές οδοντωτές ροδέλες , και πρέπει να βγουν πρώτα αυτές και κατόπιν το 1ο πηνίο / μετά έχει πάλι οδοντωτή ροδέλα που επίσης πρέπει να βγει για να βγει και το δεύτερο πηνίο. (εδώ έχω μια απορία . λογικά και τα 2 πηνία πρέπει να είναι εντάξει για να δουλέψει έτσι δεν είναι? ). Οπότε αν μπορεί να γίνει περιέλιξη στο καμένο πηνίο ?
Κίτρινο με μαύρο 1769 Ωμ
Κίτρινο με κόκκινο 1820 Ωμ
Μαύρο με κόκκινο 3,6 ΚΩμ

JOUN
10-05-17, 19:33
Αν εισαι αποφασισμενος να το αλλαξεις μπορεις να δοκιμασεις βαζοντας μια διοδο σε σειρα με ενα απο τους αγωγους της τροφοδοσιας για παραδειγμα μια 1Ν5408.
Δεν ξερω κατα ποσο θα του αρεσει του μοτεριου να του κοψεις την μια ημιπεριοδο αλλα το κοστος της διοδου ειναι αμελητεο.
Δεν το εχω κανει ποτε αλλα πιστευω οτι εχει πιθανοτητες να πετυχει.

Xapns
10-05-17, 21:10
vasilimertzani αν διαβασες το ποστ μου θα ειδες οτι λεω πτι αυτο το μοτερ που ειναι εκεντρο προφανως εχει εξτρα μειωτηρα μεσα γιαυτο και ο αξονας βγαινει στην ακρη. Δευτερον τα δυο μοτερ για να σας βοηθησω δεν εχουν την ιδια διαμετρο αρα και να λεισω το μοτερ δεν θα κανω τιποτα.
Κυριακιδης το μοτερ απο οτι εχω παρατηρησει (πανω σε αυτο που ειπες) οταν ψιλοφρακαρει απο σκληρο πελλετ τοτε γυριζει αναποδα για να ξεφρακαρει και μετα παλι κανονικα.
Τωρα αν τα γυρισω οπως λες τοτε οταν θα φρακαρει δε θα μου γυρναει αναποδα......
Και τελος ποιος θα ασχοληθει με ενα τοσο μικρο μοτερ για περιεληξη και ποσα θα ζητησει;
Εχω ρωτησει για πολυ μεγαλητερο μοτερ και μου εχουν ριξει ακυρο...

JOUN
10-05-17, 21:16
Γιαυτο που σου ειπα παραπανω δεν λες τιποτα;

vasilisd
10-05-17, 21:22
Καταρχήν Χάρη η εταιρία σου στέλνει λάθος ανταλλακτικό το οποίο κάνει μεν αλλά αλλάζει την λειτουργία (κατανάλωση) της σόμπας. Άρα με απλά λόγια δεν κάνει. Γιατί δεν το επιστρέφεις λοιπόν πίσω και να ζητήσεις τα χρήματά σου;
Και με τα ίδια χρήματα να κάνεις μια ωραία περιέλιξη στο μοτεράκι που σου κάηκε. Αν η περιέλιξη του είναι σαν το μοτέρ της φωτογραφίας που ανέβασε ο Κυριακίδης, δεν είναι και καμιά σπουδαία υπόθεση.

Xapns
10-05-17, 22:50
Joun να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα αυτό που είπες γιατί ήμουνα και στην δουλειά!
Έγραψες αν έχω σκοπό να αλλάξω το μοτέρ; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μοτέρ;
Αν δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ευχαρίστως να το δοκιμάσω!
vasilisd όταν έκανα την παραγγελία ήταν μέσα στο χειμώνα, με καθυστέρησαν ήδη 4-5 μέρες
με δικαιολογίες ότι δήθεν δεν είχαν στοκ, και όταν μου ήρθε το έβαλα το δοκίμασα και άλλαξα τις ρυθμίσεις.
Έκανε πολύ κρύο, έχω και δυο μωρά, και δεν μπορούσα να μείνω παραπάνω χωρίς σόμπα.
Είχα πάει σε δυο μαγαζιά που έχουν γενικά ανταλλακτικά σε κουζίνες πλυντήρια και φέρνουν και
κάποια εξαρτήματα για σόμπες, όπως αντίσταση ανάφλεξης, ανεμιστήρες χώρου κτλ και τέτοιο μοτέρ δεν είχαν.
Και μου έμεινε η εντύπωση ότι μόνο στην εταιρία θα έβρισκα το μοτέρ.
Οπότε δεν έψαξα περισσότερο και έτσι είπα να πάρω το αυθεντικό της εταιρίας!
Περιέλιξη ξαναείπα ότι δεν θα μου κάνει κανένας εδώ, είχα πάει για μοτέρ από πλυντήριο στρογγυλό,
(το ήθελα για χταποδιέρα) σε τρία μαγαζιά και κανένας δεν αναλάμβανε, μου έλεγαν ότι θα κοστίσει και μπλα μπλα...
Joun αυτό με την δίοδο θα ρίξει τις στροφές;

JOUN
10-05-17, 22:59
Πιστευω θα πεσουν στις μισες γιατι θα πεσει η ταση στο μισο.Στην πραξη θα ειναι λιγο παραπανω πιστευω γιατι θα υπαρχει μια εξομαλυνση της τασης λογω της αυτεπαγωγης του μοτερ..
Αν ηταν αντισταση ή λαμπα πυρακτωσης θα ειχες ακριβως την μιση ισχυ(αλλα δεν ειναι)
Τελος παντων αφου το μοτερ δεν σου κανει δουλεια οπως ειναι λεω να το δοκιμασεις και να μας πεις τι εγινε..

JOUN
10-05-17, 23:02
Αν δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ευχαρίστως να το δοκιμάσω!

Αυτο δεν μπορω να σου το εγγυηθω γιαυτο σου λεω να το δοκιμασεις και να το προσεξεις οταν δουλευει για καποιο χρονικο διαστημα.
Με το τροπο που σου λεω θα πεσει αρκετα η ισχυς του και μπορει να μηνμπορει να γυρισει καθολου με αποτελεσμα να καει..
Οποτε δοκιμαζεις μονο αν εχεις σκοπο να το αφησεις στην ακρη..

Xapns
11-05-17, 08:32
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι που είχε αναφέρει ο giannakis1983 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=49005) στην αρχή, κάτι τέτοιο δεν θα έκανε δουλειά;
http://www.ebay.com/itm/1PCS-2000W-220V-SCR-Electric-Voltage-Regulator-Motor-Speed-Control-Controller-/301920016934?hash=item464bd5da26:g:r1cAAOSwgApXA4V 9
Έχω δοκιμάσει κάτι ανάλογο αλλά για 12volt σε μοτέρ υαλοκαθαριστήρα, σε τέτοιο μοτέρ με πυκνωτή δεν θα δουλέψει, αντί να βάλω την δίοδο;
Μήπως όμως όπως λες αν πέσει η ισχύς του μοτέρ τότε θα ζορίζεται και δεν θα έχει δύναμη να ρίξει το πέλλετ;
Άρα μου φαίνεται λύση πέρα από την αγορά του σωστού μοτέρ δεν υπάρχει!

Κυριακίδης
11-05-17, 09:01
Μήπως όμως όπως λες αν πέσει η ισχύς του μοτέρ τότε θα ζορίζεται και δεν θα έχει δύναμη να ρίξει το πέλλετ;
Εδώ που τα λέμε ακόμη και με την πλήρη ισχύ ζορίζονται και καίγονται . Ειδικά αυτού του τύπου (κλειστού) με ρότορα από μαγνήτη . Ενώ καλύτερα είναι τα άλλα (βραχυκυκλωμένου δρομέα μοτέρ αν θυμάμαι καλά) και αυτά δεν έχουν το μειονέκτημα της αναστροφής σε ζόρι.
Για να βρεις την ησυχία σου 2 πράγματα θέλει . Να γίνεται τακτικά έλεγχος στον κοχλία (κουζινέτα / και το "μαχαίρι" όπου κόβει το πέλλετ στα σημεία που σκαλώνουν).
Και το μοτέρ εκτός από τις σωστές στροφές που πρέπει να εναρμονίζονται με τις ρυθμίσεις της κάθε πλακέτας ελέγχου, αυτό να είναι πολύ ισχυρότερο από όσο προέβλεψε ο κατασκευαστής (όπου πολλά από αυτά έχουν καεί και έχουν γίνει "ρόμπες" κατασκευαστικά.) .
Το καλοκαίρι μπροστά είναι μεγάλος χρόνος μέχρι τον επόμενο χειμώνα . Μια καλή λύση στην ανέφεραν πιο πάνω να γίνει πατέντα στον τόρνο με έξτρα γρανάζι υποδιαίρεσης (γρανάζι με αλυσίδα ) με υποδιαίρεση 2 προς 1. (εξαιτίας του μοτέρ σου με 2 στροφές που έπρεπε να είναι με 1 στροφή , έτσι θα αυξηθεί και η ροπή).

vasilllis
11-05-17, 09:08
http://energ.gr/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=45&id=58979&Itemid=74&limitstart=15

Είναι 2 πηνία ξεχωριστά , το κάθε πηνίο έχει από ένα κίτρινο καλώδιο και μαύρο κόκκινο καλώδιο αντίστοιχα στα ξεχωριστά πηνία
Το ένα πηνίο π.χ. κίτρινο με κόκκινο μπορεί να είναι για να γυρίζει δεξιά (συνεργασία και πυκνωτή)
Το άλλο πηνίο π.χ. κίτρινο με μαύρο για να γυρίζει αντίθετα .
Στο παραπάνω λινκ υποστηρίζει ότι γύρισε ένα από τα πηνία (που προφανώς δεν κάηκε και ήταν καλό) ανάποδα για να του ταιριάξει στην φορά περιστροφής .
Έχω ανοίξει ένα τέτοιο παλιά και για να βγουν τα πηνία θέλει να βγάλεις αρχικά την ασφάλεια , αργότερα μέσα τα πηνία για να βγουν έχει μεταλλικές οδοντωτές ροδέλες , και πρέπει να βγουν πρώτα αυτές και κατόπιν το 1ο πηνίο / μετά έχει πάλι οδοντωτή ροδέλα που επίσης πρέπει να βγει για να βγει και το δεύτερο πηνίο. (εδώ έχω μια απορία . λογικά και τα 2 πηνία πρέπει να είναι εντάξει για να δουλέψει έτσι δεν είναι? ). Οπότε αν μπορεί να γίνει περιέλιξη στο καμένο πηνίο ?
Κίτρινο με μαύρο 1769 Ωμ
Κίτρινο με κόκκινο 1820 Ωμ
Μαύρο με κόκκινο 3,6 ΚΩμ

Εφοσον ειναι ανεξαρτητα τοτε δεν εχουν καννενα προβλημα να δουλεψουν και ενα πηνιο μονο του.Οντως αλλαζωντας το πηνιο (180 μοιρες) αλλαζει την φορα περιστροφης(180 εννοω το πανω τελειωμα του πηνιου να γινει κατω).
Παντως αν ειναι ετσι το τυλιγμα δεν βλεπω τον λογο να μην το φτιαχνει περιελικτης.

vasilimertzani αν διαβασες το ποστ μου θα ειδες οτι λεω πτι αυτο το μοτερ που ειναι εκεντρο προφανως εχει εξτρα μειωτηρα μεσα γιαυτο και ο αξονας βγαινει στην ακρη. Δευτερον τα δυο μοτερ για να σας βοηθησω δεν εχουν την ιδια διαμετρο αρα και να λεισω το μοτερ δεν θα κανω τιποτα.
Κυριακιδης το μοτερ απο οτι εχω παρατηρησει (πανω σε αυτο που ειπες) οταν ψιλοφρακαρει απο σκληρο πελλετ τοτε γυριζει αναποδα για να ξεφρακαρει και μετα παλι κανονικα.
Τωρα αν τα γυρισω οπως λες τοτε οταν θα φρακαρει δε θα μου γυρναει αναποδα......
Και τελος ποιος θα ασχοληθει με ενα τοσο μικρο μοτερ για περιεληξη και ποσα θα ζητησει;
Εχω ρωτησει για πολυ μεγαλητερο μοτερ και μου εχουν ριξει ακυρο...

Οκ,εφοσον ξερεις τι παιζει και παραμεσα δεν εχει νοημα αλλο η συζητηση.
Παραπανω απο 20 βια 30€ δεν θα ζητησει,ειδικα αν ειναι σαν αυτο που ποσταρε ο κυριακιδης.
Ακυρο για πολυ μεγαλυτερο μοτερ ?πιθανων θα ειχε καποιο αλλο προβλημα ισως.

Xapns
12-05-17, 13:17
Κυριακίδης, αν μπορέσω να βρω κάποιο μηχανουργείο που να μπορέσει να μου κάνει την δουλειά (οικονομικά)
τότε θα τους πάω τον μειωτήρα μήπως μπορούν να αλλάξουν κάποια από τα γρανάζια να ρίξουν τις στροφές!
vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) τους είχα πάει μοτέρ πλυντηρίου το οποίο μόλις δούλευε αρκετή ώρα σταμάταγε,
και το μόνο που μου απάντησαν ήταν "δεν αξίζει" σε δύο μαγαζιά περιελίξεων!
Άντε βγάλε άκρη....

Κυριακίδης
12-05-17, 14:32
Κυριακίδης, αν μπορέσω να βρω κάποιο μηχανουργείο που να μπορέσει να μου κάνει την δουλειά (οικονομικά)
τότε θα τους πάω τον μειωτήρα μήπως μπορούν να αλλάξουν κάποια από τα γρανάζια να ρίξουν τις στροφές!
Καλή τύχη (και τα γρανάζια είναι ευάλωτα , αφού να σκεφτείς είδα και σπασμένα που ήταν από πάρα πολύ σκληρό κράμα το μέταλλο , τα δόντια δεν είχαν καμία απολύτως φθορά , αλλά έσπασαν τα δόντια από την βάση τους !).
Την δική μου σόμπα πάντως την ξάπλωσα και την έκανα ψησταριά .
Αν ήξερα ότι θα βγει και μια καλή σόμπα σαν την παρακάτω θα είχα σωθεί . Και μάλιστα Ελληνική πατέντα .
https://www.karaiskostools.gr/energeiaki-sompa-pellet-8kw-mod-elena-energy4u.html/
(την πήρε κανένας ? ας μας πει εντυπώσεις)

micalis
19-05-17, 00:28
Γνώμη μου είναι να βαλης χρονοδιακόπτη που να ρύθμισης το in out ώστε να μπορείς να αλλάζεις και το καυσιμο (πελετ. Πυρήνας και αλλά)