PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερική μονάδα AIRCONDITION



kyriakos_electron
16-05-17, 13:32
Καλησπέρα,
αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημας: εξωτερική μονάδα AIR CONDITION με δύο ανεμιστήρες εν ώρα λειτουργίας μπαίνει κάποιο κλαδί μέσα και καίει την πλακέτα στο κομμάτι του ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να συνεχίζει να δουλεύει μόνο ο ένας (ο πάνω που διώχνει τον αέρα). Το AIR CONDITION δούλεψε όλο το καλοκαίρι με τον έναν ανεμιστήρα αλλά τις ζεστές μέρες υπερλειτούργησε.
Το μηχάνημα τοποθετήθηκε πριν 15 χρονια, είναι άριστο PANASONIC αλλά έφαγα τον κόσμο και πλακέτα ίδια καινούρια δεν υπάρχει σε Ελλάδα και πουθενά στον κόσμο γιατί δε βγαίνουν πλέον.
Η ερώτηση είναι: Να δώσω μία εντολή με ένα ρελε απο τον ανεμιστήρα που δουλεύει ήδη κι αν δε μπορέσω να λειτουργήσω τον ίδιον να βάλω έναν άλλον??

Ευχαριστώ

vasilllis
16-05-17, 14:15
θυμασε αν ξεκιναγαμε και οι δυο μαζι;
αν ναι τοτε μπορεις να το κανεις ετσι οπως λες.

Πατέντες
16-05-17, 15:23
Μερικά μοντέλα βάζουν τον ένα να δουλεύει προς τα έξω και τον άλλο με χαμηλή ταχύτητα προς τα μέσα.
Αν το βάλεις να δουλέψει ψύξη, στην κατώτερη θερμοκρασία και με τέρμα την ένταση του ανεμιστήρα, δουλεύει;
Δεν μου ακούγεται λογικό να καίει το ''κομμάτι'' της πλακέτας του ανεμιστήρα.

vasilllis
16-05-17, 15:33
Μερικά μοντέλα βάζουν τον ένα να δουλεύει προς τα έξω και τον άλλο με χαμηλή ταχύτητα προς τα μέσα.
Αν το βάλεις να δουλέψει ψύξη, στην κατώτερη θερμοκρασία και με τέρμα την ένταση του ανεμιστήρα, δουλεύει;
Δεν μου ακούγεται λογικό να καίει το ''κομμάτι'' της πλακέτας του ανεμιστήρα.
για να παγωνει ή να ζεσταινει το condeser δεν ειναι οι ανεμιστήρες;

vasilisd
16-05-17, 22:12
Στην πλακέτα τι ακριβώς σου έχει κάψει; Το ρελέ;
Έχεις τσεκάρει αν πηγαίνει ρεύμα στον ανεμιστήρα; Μήπως τελικά αυτός έχει καεί.

Nemmesis
16-05-17, 23:39
Μερικά μοντέλα βάζουν τον ένα να δουλεύει προς τα έξω και τον άλλο με χαμηλή ταχύτητα προς τα μέσα.
Αν το βάλεις να δουλέψει ψύξη, στην κατώτερη θερμοκρασία και με τέρμα την ένταση του ανεμιστήρα, δουλεύει;
Δεν μου ακούγεται λογικό να καίει το ''κομμάτι'' της πλακέτας του ανεμιστήρα.


ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ A/C δεν γινεται αυτο που λες... σκεψου λιγο γιατι γυρναει αναποδα οταν δεν παιρνει ταση....