PDA

Επιστροφή στο Forum : UPS ΓΙΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ



Mariosrds
17-05-17, 10:16
Καλημερα σε ολους. Εχω μια αντλια 150watt και θελω αφου πεσει το ρευμα να μπορει για τουλαχιστον 3 ωρες να συνεχισει να δουλευει. τι ups θα χρειαστω και πως το υπολογιζω?

matthew
17-05-17, 11:07
Σε τέτοια περίπτωση νομίζω συμφέρει καλύτερα μια μικρή γεννήτρια για τέτοιο χρονικό διάστημα που λες. :001_unsure: Τα ups είναι περισσότερο για στιγμιαίες και μικρού χρονικού διαστήματος διακοπές και πτώσεις τάσης.

KATSO001
17-05-17, 12:03
Καλύτερα με γεννήτρια μπορεί να γίνει αυτό...

vasilllis
17-05-17, 12:37
η με inverter.Το μειον στην γεννητρια ειναι το καυσιμο που χρειαζεται και η συντηρηση.Επισης η μη αυτοματη διαδικασια.Για αυτοματη παμε μακρια.
Στο ιnverter συντηρηση μηδενικη,αναλωσιμα η μπαταρια .Αυστηρα ομως η υπολογισμενη διαρκεια λειτουργιας.

genesis
17-05-17, 13:12
Μία πολύ ποιοτική λύση θα ήταν inverter-charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη, καθαρού ημιτόνου και μετασχηματιστή (50Hz) στην έξοδό του επειδή πρόκειται για επαγωγικό φορτίο.
Καλό θα ήταν η ονομαστική ισχύ του να είναι τουλάχιστον 500- 600W για να μην έχει κανένα πρόβλημα με την αιχμή ισχύος κατά την εκκίνηση.
Δεδομένου ότι θέλεις 150W για 3 ώρες (450Wh + απώλειες) θα πρότεινα μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης 12V άνω των 100Ah (1200Wh ονομαστικά).

KATSO001
17-05-17, 14:13
θα ήταν καλό να δούμε το κόστη και για τις δύο λύσεις. 1.Γεννήτρια, 2.Inverter. Όποιος κατέχει ας τα παραθέσει...

vasilllis
17-05-17, 14:24
θα ήταν καλό να δούμε το κόστη και για τις δύο λύσεις. 1.Γεννήτρια, 2.Inverter. Όποιος κατέχει ας τα παραθέσει...

ε δεν γινεται ετσι δουλεια.Μια γγενητρια εχει απο 200€ μεχρι 4500€(αυτοματη diesel ηχομονωμενη).Αναλογα και αυτα που παρεθεσε ο Κωστας.

KATSO001
17-05-17, 14:36
ε δεν γινεται ετσι δουλεια.Μια γγενητρια εχει απο 200€ μεχρι 4500€(αυτοματη diesel ηχομονωμενη).Αναλογα και αυτα που παρεθεσε ο Κωστας.

Έστω ότι είμαι πελάτης . Σου λέω τι θέλω να κάνω. Σου ζητάω να μου δώσεις 2 προσφορές. Μία για την οικονομικότερη λύση με γεννήτρια και μία για την οικονομικότερη λύση με inverter....

genesis
17-05-17, 15:17
Το πακέτο inverter-charger 500VA + μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης 12V/100Ah, πολύ καλής ποιότητας, είναι κάτω από 1000 ευρώ συνολικά και με τα απαραίτητα παρελκόμενα.
Η ποιότητα λειτουργίας του inverter-charger (ταχύτατη αντίδραση και μεταγωγή σε περίπτωση διακοπής - αυτόματη επαναφορά - δεν απαιτείται συντήρηση) δεν συγκρίνεται με την γεννήτρια.
Η γεννήτρια μπορεί να υπερέχει όταν πρόκειται για φορτία μεγάλης ισχύος ή/και πολύ μεγάλης διάρκειας διακοπές. Για 150W και 3 ώρες δεν νομίζω.

vasilllis
17-05-17, 16:05
Έστω ότι είμαι πελάτης . Σου λέω τι θέλω να κάνω. Σου ζητάω να μου δώσεις 2 προσφορές. Μία για την οικονομικότερη λύση με γεννήτρια και μία για την οικονομικότερη λύση με inverter....
ε ανέφερα την min-max τιμη.

aktis
17-05-17, 16:12
Για πόσα κυβικά νερό πότισμα μιλάμε ; Καθε πότε κόβεται το ρευμα και τι θα πάθουν οι ντοματούλες αν ποτιστουν μετα απο 3 ωρες που θα έρθει το ρευμα ;
Εννοώ , γιατι να μπουν μπαταρίες γεννητριες ινβερτερ κλπ κλπ
για πότισμα και δεν κάνεις μια δεξαμενη με φυσικη ροή να ποτίζεται το χωραφάκι μόνο του αμα κοπεί το ρευμα
η με ενα μικρό φωτοβολταικό και ενα αντλιάκι σαν αυτα που εχουν στην Αφρική να ποτίζει σιγα σιγά