PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα σέ ηλιακό θερμοσίφωνα σέ θερμοστάτη ? η σέ αντίσταση ?



radiomario
17-05-17, 20:14
σέ ηλιακό στήν αθήνα 1.5 ετους , ανοίγοντας τόν διακόπτη στόν ηλεκτρολογικό πίνακα(ανάβει κανονικά τό λαμπάκι στόν πίνακα) ,δέν ζεσταίνει καθόλου τό νερό ,ενέργειες πού εγιναν .
1) στό ρολόι τής δεη στόν δίσκο δέν παρατηρείται απολύτως καμιά αλλαγή (νά γυρίζει πιό γρήγορα δηλαδή)
2) κανονικά πάνε κ στόν θερμοστάτη τού ηλιακού(cotherm 283 made in france) κ στήν αντίσταση 220 βόλτ
3)εχει εγγύηση αλλους 6 μήνες αλλά επειδή ειναι ηλεκτρολογικό τό πρόβλημα
μήπως αρχίσουν τά μπλά μπλά κ δέν ισχύει η εγγύηση ... αυριο θά περάσω από εκεί πού τόν πήρα νά δώ τί θά μού πούν...
από τήν εμπειρία σας φταίει 100% ο θερμοστάτης ?

4) ανοίγοντας τόν διακόπτη στόν ηλεκτρολ/κό πίνακα δέν πέφτει η ασφάλεια
ευχαριστώ

κολας
17-05-17, 20:29
Αν πανε στην αντίσταση του ηλιακού 220v και δεν ζεσταίνει τοτε η αντίσταση έχει καεί!!Αποσύνδεσε τα καλώδια που συνδέουν την αντίσταση και με ένα πολύμετρο στα ωμ δες αν η αντίσταση είναι άπειρη.Αν είναι τότε με σιγουριά πλέον είναι καμμένη,και πας για αλλαγή!!(Πριν αποσυνδέσεις τα καλώδια,κλείσε τον διπολικό του ηλιακού!!!

radiomario
17-05-17, 20:42
Αν πανε στην αντίσταση του ηλιακού 220v και δεν ζεσταίνει τοτε η αντίσταση έχει καεί!!Αποσύνδεσε τα καλώδια που συνδέουν την αντίσταση και με ένα πολύμετρο στα ωμ δες αν η αντίσταση είναι άπειρη.Αν είναι τότε με σιγουριά πλέον είναι καμμένη,και πας για αλλαγή!!(Πριν αποσυνδέσεις τα καλώδια,κλείσε τον διπολικό του ηλιακού!!!
(αν γνωρίζεις) αν φταίει η αντίσταση αλλάζεται δωρεάν μέσα στήν εγγύηση η κάνουν τόν κινέζο....

manolisp
17-05-17, 20:59
Καλησπερα ,
κοίταξε μηπως εχει βγει το θερμικο του θερμοστατη .. μια μικρη παυλιτσα εκει που λεει 'F'69787

mikemtb
17-05-17, 21:07
(αν γνωρίζεις) αν φταίει η αντίσταση αλλάζεται δωρεάν μέσα στήν εγγύηση η κάνουν τόν κινέζο....
Φίλε από την στιγμή που υπάρχει εγγύηση φώναξε τους και κάνε εσύ τον Κινέζο.
Μην πληρώσεις τίποτα! Ας το φτιάξουν αυτοί. Σαφώς και είναι κάτι απλό να φτιαχτεί αποτι φαίνεται, αλλά γιατί να μπεις σε κόπο και έξοδα????

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

radiomario
17-05-17, 21:12
Καλησπερα ,
κοίταξε μηπως εχει βγει το θερμικο του θερμοστατη .. μια μικρη παυλιτσα εκει που λεει 'F'69787
τό πρώτο πού κύτταξα ηταν αυτό ,ειναι μέσα κανονικά πατημένο,ειχα πρώτα εναν ηλιόθερμο κράτησε 22 χρόνια κ ποτέ δέν
μού ειχε παρουσιάσει τό παραμικρό κ ποτέ δέν ειχε γίνει ουτε 1 service κ αυτός μέσα σέ 18 μήνες χάλασε ? ξεφτύλα

radiomario
17-05-17, 21:19
[QUOTE=mikemtb;809215]Φίλε από την στιγμή που υπάρχει εγγύηση φώναξε τους και κάνε εσύ τον Κινέζο.
Μην πληρώσεις τίποτα! Ας το φτιάξουν αυτοί. Σαφώς και είναι κάτι απλό να φτιαχτεί αποτι φαίνεται, αλλά γιατί να μπεις σε κόπο και έξοδα????


αυριο θά περάσω από εκεί νά τούς δείξω κ τήν απόδειξη αγοράς ,μιλάμε γιά τό πιό μεγάλο ισως κατάστημα στήν ηλιούπολη σέ εγκαταστάσεις ηλιακών - φυσικού αερίου - καλοριφέρ κλπ μέ μεγάλο κ γνωστό ονομα στήν αγορά ...στήν αρχή θά κάνω τόν κινέζο ...αν αρχίσουν μπλά μπλά γιά νά αποφύγουν τήν επισκευή μέσα στήν εγγύηση θά εχουμε παρατράγουδα...

lepouras
18-05-17, 09:16
έχεις απόλυτο δίκιο αλλά γενικά στους θερμοσίφωνες έτσι και στους ηλιακούς στους όρους της εγγύησης αναφέρουν (εύχομαι σε εσένα να μην το αναφέρει) ότι η αντίσταση δεν περιλαμβάνετε στην εγγύηση. δεν ξέρω και προφανώς το θεωρούν αναλώσιμο και δεν δίνουν κάτι. τώρα αν σου δίνουν και κάποιο χρονικό διάστημα για την αντίσταση (πχ δύο χρόνια) τότε έχεις και τον νόμο με το μέρος σου. καλή τύχη.

kanivallos
18-05-17, 14:38
Στο 90% των περιπτώσεων, η εγγύηση για τους θερμοσίφωνες είναι 5 χρόνια, στους ηλιακούς 10 μέχρι 20 χρόνια (ανάλογα το είδος αλλά με ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυπόθεση το προβλεπόμενο σέρβις από αυτούς) ΠΛΗΝ ηλεκτρικών εξαρτημάτων(αντίσταση - θερμοστάτης) που έχουν εγγύηση 1 έτους.
Αν υποθέσουμε ότι σε καλύπτει η εγγύηση για τα ηλεκτρικά μέρη, τηλεφώνησε τους και πες τους τα συμπτώματα, ειδάλλως θα αναγκαστείς να πληρώσεις υλικά και εργασία (περίπου 50 - 60 ευρώ)

haris_216
18-05-17, 16:54
Από την στιγμή που, όπως ανέφερε ο ts, το ρεύμα φτάνει στην αντίσταση τότε δεν τίθεται θέμα θερμοστάτη (να έχει χαλάσει ή να έχει πετάξει την ασφάλειά του). Πας για αλλαγή αντίστασης.
Όπως ανέφερε ο...kanivallos, τις περισσότερες φορές τα ηλεκτρικά των ηλιακών (αντίσταση, θερμοστάτης) έχουν ένα χρόνο εγγύηση. Άρα μάλλον ο ts θα βάλει το χέρι στην τσέπη για υλικά και εργασία. Όπως επίσης ειπώθηκε γύρω στο 50άρι (+/- 10 ευρώ ανάλογα την εταιρία).
Καταλαβαίνω το να τα "παίρνει" κάποιος επειδή του χάλασε το μηχάνημα, ειδικά όταν το προηγούμενο κράτησε 10ετίες απροβλημάτιστα, αλλά εδώ να πω ότι απ' όσο ξέρω καμιά εταιρία ηλιακών δεν κατασκευάζει αντιστάσεις. Και μάλιστα οι περιοσσότερες χρησιμοποιούν του Κλαπάκη. Άρα μην αποφασίζεις για το αν είναι καλός ή κακός ο ηλιακός σου από κάποια ενδεχόμενη αστοχία για την οποία μάλιστα ίσως να μην είναι υπεύθυνοι

lepouras
18-05-17, 18:54
50+-10 αρκεί να μην έχει επάνω της και σερπαντίνα για μποιλερ (θέρμανση νερού μέσο καλοριφέρ) τότε εκεί πέφτει κλάμα.....

antonisfa
18-05-17, 21:02
"4) ανοίγοντας τόν διακόπτη στόν ηλεκτρολ/κό πίνακα δέν πέφτει η ασφάλεια"


Εμένα πάλι γιατί με προβληματίζουν αυτά τα λόγια του.
Σα να δείχνουν πως ή δεν πάει ρεύμα για κάποιο λόγο στην αντίσταση, ή είναι "κομμένη" εσωτερικά (λίγο απίθανο - σπάνιο)

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του βραχυκυκλωμένη δεν είναι.

Είμαι της άποψης, ότι κάτι την εμποδίζει να ζεστάνει το νερό. Κάποια συσσωρευμένα άλατα μήπως?
Την μέτρησες ωμικά μετά από το άνοιγμα του διακόπτη του πίνακα?
Για κοίταξε μήπως είναι καλή και συμβαίνει κάτι άλλο!

Την άφησες αρκετή ώρα , μήπως ζεστάνει λίγο?

radiomario
18-05-17, 21:30
σήμερα λόγω δουλειάς κ πολύ βροχής (αθήνα) δέν μπόρεσα νά περάσω από τό μαγαζί, αυριο πρωί πρωί θά ειμαι εκεί...
μακάρι νά εφταιγε ο θερμοστάτης (πανεύκολα τόν αλλάζεις) αλλά μάλλον φταίει η αντίσταση ...αφού πηγαίνουν 220 volt
σέ αυτήν κ δέν ζεσταίνει τό νερό, μάλλον μιά φορά εριξε τήν ασφάλεια οταν ανοιξε τόν διακόπτη η γυναίκα μου γιά νά ζεσταθεί τό νερό,κ από τότε ουτε ρίχνει τήν ασφάλεια ουτε ζεσταίνει τό νερό ουτε γυρίζει πιό γρήγορα τό ρολόι τής δεη , ενω πάνε κανονικά τά 220 κ στόν θερμοστάτη κ στήν αντίσταση ...

radiomario
18-05-17, 21:38
"4) ανοίγοντας τόν διακόπτη στόν ηλεκτρολ/κό πίνακα δέν πέφτει η ασφάλεια"


Εμένα πάλι γιατί με προβληματίζουν αυτά τα λόγια του.
Σα να δείχνουν πως ή δεν πάει ρεύμα για κάποιο λόγο στην αντίσταση, ή είναι "κομμένη" εσωτερικά (λίγο απίθανο - σπάνιο)

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του βραχυκυκλωμένη δεν είναι.

Είμαι της άποψης, ότι κάτι την εμποδίζει να ζεστάνει το νερό. Κάποια συσσωρευμένα άλατα μήπως?
Την μέτρησες ωμικά μετά από το άνοιγμα του διακόπτη του πίνακα?
Για κοίταξε μήπως είναι καλή και συμβαίνει κάτι άλλο!

Την άφησες αρκετή ώρα , μήπως ζεστάνει λίγο?
(μά αφού δέν γυρίζει ο δίσκος πιό γρήγορα στό ρολόι τής δεη οπως παλιότερα ανοίγοντας τόν διακόπτη)

street
18-05-17, 22:25
2) κανονικά πάνε κ στόν θερμοστάτη τού ηλιακού(cotherm 283 made in france) κ στήν αντίσταση 220 βόλτ

μάλλον φταίει η αντίσταση ...αφού πηγαίνουν 220 volt

ε ναι , να επεσες σε καμια ελατωματικη ? δεν ειπες και την μαρκα απ τον ηλιακο ..... παντος σε εναμιση χρονο δεν δικαιολογειτε τετοιο πραγμα



Είμαι της άποψης, ότι κάτι την εμποδίζει να ζεστάνει το νερό. Κάποια συσσωρευμένα άλατα μήπως?
σοβαρα τωρα ?

σέ ηλιακό στήν αθήνα 1.5 ετους υπαρχει περιπτωση να συμβει τετοιο πραγμα ? αρα να την βγαλει και να την τριψει ? :blink:

takis_kor
18-05-17, 22:34
βγάλε τον θερμοστάτη μπορεί να φταίνει αυτός δοκιμασέτον
μετά τράβα για αντίσταση, δεν είναι και φτηνές,

picdev
18-05-17, 23:02
Πόσο κάνει ρε παιδιά η αντίσταση 15€

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

radiomario
18-05-17, 23:48
συγνώμη τό εγραψα λάθος τώρα ειδα τό εντυπο-διαφημιστικό πού μού ειχαν δώσει κατά την εγκατάστασή του ,η εγγύηση ειναι γιά 10 χρόνια κ κάθε 2 χρόνια από ημερ/νία εγκατάστασης πρέπει νά γίνεται service ,ψιλά γράμματα δέν εχει απλά γράφει 10 χρόνια ...κ ειναι αυτός εδώ...
http://www.kordalis.com/el/kordalhs/177--160-.html
ο 160 λίτρων ο κάθετος ο επιλεκτικός...

haris_216
19-05-17, 14:35
Το service κάθε δύο χρόνια είναι λίγο νταβατζιλίκι (αν και αρκετά συνηθισμένο). Ειδικά για Αθήνα, αφού δεν έχουμε τίποτα ιδιαίτερα "σκληρά" νερά.
Αφού όμως είναι στις "υποχρεώσεις" σου για να ισχύει η εγγύηση.......................

antonisfa
19-05-17, 15:17
σοβαρα τωρα ?
υπαρχει περιπτωση να συμβει τετοιο πραγμα ? αρα να την βγαλει και να την τριψει ? :blink:

E .. δεν το γράφω τυχαία!

haris_216
19-05-17, 16:46
Ανοίγοντας τον ηλιακό θα "πετάξεις" καμιά 100στή λίτρα νερό.
Τρίβοντας την αντίσταση (ειδικά αυτός που "δεν το ΄χει") υπάρχει περίπτωση να "φας" και λίγο χαλκό με τις όποιες συνέπειες και σίγουρα δεν θα την καθαρίσεις και καλά.
Υποχρεωτικά θα αλλάξεις και φλάντζα στην επανατοποθέτηση, ακόμα και αν κρατήσεις την αντίσταση.
Και όλα αυτά γιατί; Για να γλυτώσεις το 15άρι (τόσο περίπου έχει κομπλέ με φλάντζα, ανόδιο και βίδες) που θα στοιχίσει η αντικατάσταση;
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο.

p270
19-05-17, 17:04
μα αφου το εχεις 1,5 χρονο αρα εχεις εγγυηση γιατι δεν τους φωναζεις να στο φτιαξουν και δεν μπορουν να σου πουν τιποτα ,ουτε τα δυο χρονια που χρειαζεται σερβις οπως λενε και το λενε οι περισσοτεροι δεν εχεις ξεπερασει

KATSO001
19-05-17, 17:12
http://electricalnews.gr/texnika-arthra/ilektrikes-egkatastaseis/vlaves-episkeves/item/730-thermosifonas-vlaves-apokatastasi

radiomario
19-05-17, 23:04
αυριο θά ερθει ο υδραυλικός πού τόν ειχε τοποθετήσει (ειναι εξωτερικός συνεργάτης τους) πούλαγαν τρέλα στό κατάστημα οτι 10 χρόνια ισχύει μόνο γιά τό boiler κ τόν συλλέκτη κ οχι γιά αντίσταση κ θερμοστάτη ...στό χαρτί εγγύησης πού εχω στά χέρια μου ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ γιά εγγύηση 1 χρόνο γιά αντίσταση θερμοστάτη ΠΟΥΘΕΝΑ ,κ μάλιστα ξέχασα νά γραψω ο συλλέκτης στήν αρχή ηταν ολος σάν θαλασσί χρώμα ,τώρα ειναι ο μισός θαλασσί κ ο υπόλοιπος μαύρος ??? αυριο τά νεότερα ...

lepouras
19-05-17, 23:20
είσαι τυχερός τότε που δεν το γράφει η εγγύηση οπότε προχώρα γερά. τους βλέπω να το προσθέτουν στις επόμενες εγγυήσεις που θα δίνουν...:biggrin:

radiomario
19-05-17, 23:38
είσαι τυχερός τότε που δεν το γράφει η εγγύηση οπότε προχώρα γερά. τους βλέπω να το προσθέτουν στις επόμενες εγγυήσεις που θα δίνουν...:biggrin:
δέν μού λείπουν ουτε τά 50 η τά 100 ευρώ αν φταίει η αντίσταση γιά νά αλλαχθεί ,αλλά δέν γουστάρω τήν κοροιδία κ τήν τρελίτσα πού πουλάνε ...μόλις τούς ειπα γιά προστασία καταναλωτή - ευρωπαική οδηγία γιά εγγύηση κλπ ... σοβάρεψαν... αυτό μέ τόν συλλέκτη ξέρει κανείς αν εχει η βγάλει πρόβλημα ?

lepouras
19-05-17, 23:45
μα δεν είναι τα 50 ή τα 100... αλλά και είναι κιόλας. προσωπικά όταν με ρωτάνε να προτείνω γενικά τους λέω να διαβάσουν την εγγύηση και να δουν τη καλύπτει και τη δεν καλύπτει. οπότε ας είναι ποιο προσεκτικοί και να μην νομίζουν ότι η εγγύηση είναι ένα χαρτί που το δίνουν έτσι για να υπάρχει επειδή το βάζουν και οι άλλοι..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
20-05-17, 00:14
καλησπερα οταν παλια περναμε εναν θερμοσιφονα δεν μας ενιαζε για την εγκυηση και στα παλια μας τα παπουτσια τωρα ομως που τα λευτα σταματησαν να φυτρωνουν στα δεντρα και ο κοσμος ξυπνυσε Η τον ξυπνησαν ,με αλαγες ανοδιου ψυκτικου υγρου κλπ . Φιλε Μαριε επειδη οπως γνωριζεις ειμαι απο Αιγινα (μακρινος γειτονας) και το δικο μας το νερο ειναι φουλ στα αλλατα και γενικος σε συζητησεις εχει παρατηρηθει το φαινομενο καμενων αντιστασεων εδω και τα τελευταια 5 χρονια ,ειτε λογω αλλατων ειτε μαπα αντιστασης εμεις ειδικα εδω στο νησι τις αντιστασεις πρεπει να τις αγοραζουμε με το κιλο .Στην περιπτοση σου ενας ειναι ο τροπος σηκωνεις διπολο και αν η αντισταση εχει 220β τωτε πας για αντισταση αν το ρευμα σταματαει πριν το θερμοστατη, πατοντασ το Φ κανοντας ρεσετ δηλαδη και λογικα ειμαστε οκ .

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
20-05-17, 00:16
και απο οτι διαβασα και ξεχασα ενωειται με την φρεσκια αντισταση και ανοδιο και ενα πλυσιματακι στο λεβητα (καζανι)

haris_216
20-05-17, 09:28
μα δεν είναι τα 50 ή τα 100... αλλά και είναι κιόλας. προσωπικά όταν με ρωτάνε να προτείνω γενικά τους λέω να διαβάσουν την εγγύηση και να δουν τη καλύπτει και τη δεν καλύπτει. οπότε ας είναι ποιο προσεκτικοί και να μην νομίζουν ότι η εγγύηση είναι ένα χαρτί που το δίνουν έτσι για να υπάρχει επειδή το βάζουν και οι άλλοι..

Το κακό με όλους μας (ή τουλάχιστον τους περισσότερους) είναι ότι ποτέ δεν διαβάζουμε το εγχειρίδιο οδηγιών και το έντυπο εγγύησης.
Ξεκινάμε να δουλεύουμε το όποιο μηχάνημά μας και όταν γίνει κάτι αρχίζουμε να ψάχνουμε τη χαρτούρα.
Μάλιστα, αυτό που έχει επικρατήσει να λέμε ως "τα ψιλά γράμματα των εγγυήσεων" στην πράξη δεν είναι καθόλου ψιλά ή μικρά (ήταν στον παρελθόν). Απλά βρίσκονται σε ένα έντυπο μάλλον βαρετό για τους περισσότερους και ανάμεσα σε ένα κατεβατό παραγράφων. Αρκετά εμφανή για να μην μπορεί να επικαλεστεί κάποιος κακή πρόθεση εκ μέρους της εταιρίας.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
20-05-17, 16:43
και οταν το χρειαστουμε ,λεμε να δεις που τ¨ωβαλα (που λεει ενας γνωστος μου) μαλον εχει γεινει κολοσφουγκι.......:lool:

radiomario
20-05-17, 23:38
τελικά εφταιγε η αντίσταση ...απ οτι κατάλαβα ακρη δέν θά εβγαζα μέ τήν εγγύηση ετσι εδωσα 50 ευρώ τήν αλλαξε μαζί κ τό ανόδιο κ ολα εντάξει (αλλωστε σέ 5-6 μήνες επρεπε νά αλλάξω πάλι αντίσταση - ανόδιο γιά νά μήν χαθεί η εγγύηση.μού εκανε ομως εντύπωση ενώ μέσα τό καζάνι ηταν καθαρό η αντίσταση κ τό ανόδιο ειχαν παρα πολλά αλατα (ειδικά η αντίσταση ειχε πολύ πράμα) γιά 1.5 χρόνο λειτουργίας του υπερβολικά αλατα θά ελεγα ...

Κυριακίδης
21-05-17, 00:20
τελικά εφταιγε η αντίσταση ...απ οτι κατάλαβα ακρη δέν θά εβγαζα μέ τήν εγγύηση ετσι εδωσα 50 ευρώ τήν αλλαξε μαζί κ τό ανόδιο κ ολα εντάξει (αλλωστε σέ 5-6 μήνες επρεπε νά αλλάξω πάλι αντίσταση - ανόδιο γιά νά μήν χαθεί η εγγύηση.μού εκανε ομως εντύπωση ενώ μέσα τό καζάνι ηταν καθαρό η αντίσταση κ τό ανόδιο ειχαν παρα πολλά αλατα (ειδικά η αντίσταση ειχε πολύ πράμα) γιά 1.5 χρόνο λειτουργίας του υπερβολικά αλατα θά ελεγα ...
Όπως και να έχει είναι μάπα από ποιότητα αντίστασης ( με κάθε σεβασμό ) .
Γιατί? γιατί πιο μπροστά έγραψες ...

τό πρώτο πού κύτταξα ηταν αυτό ,ειναι μέσα κανονικά πατημένο,ειχα πρώτα εναν ηλιόθερμο κράτησε 22 χρόνια κ ποτέ δέν
μού ειχε παρουσιάσει τό παραμικρό κ ποτέ δέν ειχε γίνει ουτε 1 service κ αυτός μέσα σέ 18 μήνες χάλασε ? ξεφτύλα

Εννοείται και ο προηγούμενος δούλευε με "σκληρά νερά " και πολλά άλατα . Την 3η αντίσταση που θα αλλάξεις φρόντισε να την ψάξεις καλά ποιοτικός , και μην ξανακαλέσεις τα κολοσφούγκια (όπως τους ονομάζει κάποιος παραπάνω) για service.

radiomario
21-05-17, 09:40
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwirjrffr4DUAhULPxoKHb_FBeQQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fdrall.gr%2F&usg=AFQjCNHYzYhbrHVAIxIxRzeOjHuqlvNGKg&sig2=yMu4zklPpp7S9DOaW33ZIw
η αντίσταση πού εβγαλε γράφει επάνω DRALL κ από κάτω WATER LEAKAGE TESTED κ ειναι μέ 8 τρύπες ,
ειναι τής ανωτέρω ελληνικής εταιρίας ...γνωρίζει κάποιος τήν ανωτέρω εταιρία σάν κατασκευή αντιστάσεων είναι δηλ.
αξιόπιστες η μακρυά....
http://drall.gr/wp-content/uploads/2015/10/21100218.jpg
κ ειναι ακριβώς αυτή στή φωτό

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
21-05-17, 20:18
μην νωμιζεται οτι επειδη τραβατε νερο απο την κ.ευδαπ το νερο δεν εχει τα αλατακια του ,φυσικα μετραει και η ποιοτητα της εκαστοτε αντηστασης αλλα αν δουλευει σε βεβαρυμενο περιβαλων (θαλασα) θα τα κακαρωσει πιο γρηγορα αυτα...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
21-05-17, 20:20
Α φιλε Μαριε δεν μας εδειξες καμια φοτο της καμενης αντιστασουλας (για τα πεινασμενα ματια μας ) αληθεια ο λεβητας μεσα ειχε αλλατα?

stavroskaloxrist
23-05-17, 18:34
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwirjrffr4DUAhULPxoKHb_FBeQQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fdrall.gr%2F&usg=AFQjCNHYzYhbrHVAIxIxRzeOjHuqlvNGKg&sig2=yMu4zklPpp7S9DOaW33ZIw
η αντίσταση πού εβγαλε γράφει επάνω DRALL κ από κάτω WATER LEAKAGE TESTED κ ειναι μέ 8 τρύπες ,
ειναι τής ανωτέρω ελληνικής εταιρίας ...γνωρίζει κάποιος τήν ανωτέρω εταιρία σάν κατασκευή αντιστάσεων είναι δηλ.
αξιόπιστες η μακρυά....
http://drall.gr/wp-content/uploads/2015/10/21100218.jpg
κ ειναι ακριβώς αυτή στή φωτό

Ειναι πολυ καλες αντιστασεις, δεν θα εχεις προβλημα! Αντιστασεις θερμοσιφωνα (https://www.caliston.gr/hlektrikes-suskeues/antalaktika-ilektrikwn-suskeuwn/antistaseis-thermosifwnou/)

radiomario
23-05-17, 18:57
οντως ειχε παρα πολλά αλατα η αντίσταση γιά 1.5 χρόνο ,σήμερα πού πέρασα από τό μαγαζί γιά νά μού σφραγίσουν το χαρτί τής εγγύησης κ ρώτησα τόν εκεί αρμοδιουπεύθυνο μέ ρώτησε αν χρησιμοποιώ συχνά τό ρεύμα γιά νά ζεσταίνεται τό νερό κ πράγματι λόγω υπαρξης 2 ηλικιωμένων στό σπίτι πού εχουν ανάγκη μέ πλύσιμο μέ ζεστό νερό καθημερινά (ειδικά από οκτώβριο εως μάιο) ενώ τούς υπόλοιπους μήνες ζεσταίνεται από τόν ηλιο,ισχύει αυτό πού μού ειπε η ειναι μπαρούφες ?

Κυριακίδης
23-05-17, 19:29
ρώτησα τόν εκεί αρμοδιουπεύθυνο μέ ρώτησε αν χρησιμοποιώ συχνά τό ρεύμα γιά νά ζεσταίνεται τό νερό ...... ,ισχύει αυτό πού μού ειπε η ειναι μπαρούφες ?
Ισχύει , όπου θερμοσίφωνας / πλυντήριο / βραστήρας νερού / ηλεκτρικό σίδερο κτλ.

stavroskaloxrist
26-05-17, 12:29
φυσικα και ισχυει και αναλογος και το αλατι που εχει καθε περιοχη στο νερο!
πχ εδω που ειμαι εγω 1 χρονο δεν κρατανε οι αντιστασεις! και αμα βγαλουμε την αντισταση (https://www.caliston.gr/hlektrikes-suskeues/antalaktika-ilektrikwn-suskeuwn/antistaseis-thermosifwnou/) απο το θερμοσιφωνο για να την αλαξουμε μπορει να μαζεψουμε και 2 κουβαδες αλατι (απο το μποιλερ μεσα!!) :biggrin:

antonis_p
05-04-18, 11:07
Εφόσον ανοιχτεί ο θερμοσίφωνας, πώς γίνεται ο καθαρισμός από τα άλατα ή οτιδήποτε άλλο έχει μαζευτεί;
Υπάρχει κάποιο χημικό που τα καθαρίζει, όπως γίνεται πχ στις καφετιέρες;

lepouras
05-04-18, 11:21
λογικά δεν θα έχει πιάσει άλατα πουθενά αλλού και θα θέλεις να βγάλεις τα άλατα που γέμισαν τον πάτο. στους κάθετους δεν συζητάω το θέμα είναι πολύ εύκολο και το 95% θ πέσει με το βγάλσιμο της αντίστασης και τα υπόλοιπα με λίγο άνοιγμα της παροχής του νερού ξεπλένει τον κάδο.
στους οριζόντιους το ποιο αποτελεσματικό που έχω βρει είναι φαρδύ λάστιχο με 20 χιλιοστά τρύπα τουλάχιστον. ρούφηγμα και ρίξιμο μέσα σε ένα κουβά και ο κουβάς ας ξεχειλίζει στην μπανιέρα.

rama
05-04-18, 13:03
Αν κάνεις τον κόπο να ξεβιδώσεις όλη τη θυρίδα της αντίστασης, αφού αδειάσει το νερό, τότε τα άλατα βγαίνουν (κυριολεκτικά) με τις χούφτες, αφού μπορείς πλέον να βάλεις μέσα το χέρι.
Εχω δεί θερμοσίφωνα με τα άλατα να καταλαμβάνουν τουλάχιστον το 1/4 της χωρητικότητάς του σε νερό!
Υπάρχουν και χημικά καθαριστικά για τα άλατα, αλλά σαν γενική ιδέα δεν μου αρέσει.
Αντίθετα μου αρέσουν πολύ κάτι πατέντες (αλλά δεν τολμώ να τις δοκιμάσω) με ηλεκτρικό κύκλωμα ταλάντωσης, όπως πχ
http://www.seekic.com/circuit_diagram/Electrical_Equipment_Circuit/Boiler_electronic_descaling_device_circuit_diagram _4.html
Νομίζω με λίγο ψάξιμο, οι πιό ειδικοί επί των ηλεκτρονικών ίσως έχουν να μας συστήσουν κάτι.

picdev
05-04-18, 13:07
Ο μόνος τρόπος είναι όπως λέει ο λεπουρας , παίρνεις χοντρό λάστιχο τον γεμίζεις μέχρι τη τρύπα της αντίστασης και ρουφας για να αδειάσει , εγώ το έκανα 3 φορές και έγινε λαμπικο .
Καθάρισμα της αντίστασης με ακουα φόρτε καινούριο ανωδιο και είναι κομπλέ

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

ΜαστροΤζεπέτο
05-04-18, 20:38
Αντίθετα μου αρέσουν πολύ κάτι πατέντες (αλλά δεν τολμώ να τις δοκιμάσω) με ηλεκτρικό κύκλωμα ταλάντωσης, όπως πχ
http://www.seekic.com/circuit_diagram/Electrical_Equipment_Circuit/Boiler_electronic_descaling_device_circuit_diagram _4.html
Νομίζω με λίγο ψάξιμο, οι πιό ειδικοί επί των ηλεκτρονικών ίσως έχουν να μας συστήσουν κάτι.
Σε αυτό θα ήθελα να ξέρω κάτι παραπάνω γιατί σε κάποιο δοχείο αδρανείας που έχω είναι σχεδόν αδύνατο να το ανοίξω και νιώθω ότι τα στερεά έχουν επικαθήσει στην σερπαντίνα (το είχα δει σε προηγούμενη αλλαγή) στερώντας του την ικανότητα εναλλαγής θερμότητας (έχει μειωθεί η θερμοκρασία ανταλλαγής ενώ έχει υποστεί βελτίωση η όλη σωλήνωση).
Το ένα IC είναι μάλλον το ΝΕ555 αλλά το άλλο IC δεν το ξέρω. Υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες ;;; Το κύκλωμα μάλλον παράγει υπέρηχους καθαρισμού αλλά που πιάνει ;;;