PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση υδραυλικου ανσανσερ



XALOULIS90
20-05-17, 19:29
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη η ερώτηση μου είναι και παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει να απαντήσει....
Για μια εγκατασταση υδραυλικου ανσανσερ για βιοτεχνια να ανεβαζει πραγματα στον πρωτο, δευτερο κλπ το ηλεκτρολογικο κομματι δηλάδη ετοιμος πινακας και στησιμο καλωδιων μπουτον και τερματικων και συνδεση με τον πινακα ο οποιος ειναι ετοιμος απο το εμποριο ποσο ειναι το κοστος εργασιας του ηλεκτρολογου εγκαταστατη πχ για 1 οροφο για 2 οροφους κλπ ..?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nikosp
20-05-17, 20:28
Νομίζω ότι στην εγκατάσταση του ασανσέρ θα είναι 'πακέτο' όλα αυτά
Δεν πιστεύω ότι η εταιρία που θα κληθεί να το εγκαταστήσει θα δεχτεί το χωρισμό της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης από όλα τα υπόλοιπα

matthew
20-05-17, 20:32
Όπως ανέφερε ο Νίκος. Η εταιρία που εγκατέστησε τον ανελκυστήρα είναι υπεύθυνη για ολόκληρη την εγκατάσταση (ηλεκτρομηχανολογικά) καθώς κάνει ολοκληρωμένη τεχνική μελέτη της εγκατάστασης. Το ηλεκτρολογικό κομμάτι ακόμη και των υδραυλικών ανελκυστήρων είναι πολύπλοκο γιατί περιέχει και ηλεκτρονικούς αυτοματισμούς μέσα. Δεν είναι απλό θέμα.

antonisfa
20-05-17, 20:40
Ναι όπως το αναφέρει ο Νίκος.

Θα απευθυνθείς σε εταιρεία κατασκευής ανελκυστήρων για την εγκατάσταση.

Αν είσαι εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος μπορείς όμως να κάνεις μια συμφωνία με την εταιρεία που θα αναλάβει την κατασκευή και σύμφωνα με τις οδηγίες τους να τοποθετήσεις όλες τις καλωδιώσεις στο φρεάτιο και να φέρεις παροχή στον πίνακά του ανελκυστήρα, όπως και να τον τοποθετήσεις.
Αργότερα έρχονται αυτοί και τοποθετούν αντλία κιβώτια λαδιού και συνδέουν τον πίνακα και κάνουν και τις απαραίτητες δοκιμές.

Όλα αυτά βέβαια σε συνενόηση με τον ιδιοκτήτη της βιοτεχνίας.
Δεν γνωρίζω αν εργάζεσαι εκεί και έχεις μετέπειτα την συντήρηση. Γίνεται συχνά αυτό.
Σου μίλησα και με την ιδιότητά μου ως συντηρητής ανελκυστήρων.

XALOULIS90
20-05-17, 22:16
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις ισως δεν σας εδωσα εγω να καταλαβεται τι ρωτω...
Απο εταιρια εγκαταστασης συντηρησης ζητανε ηλεκτρολογο και πηγα και μου ειπαν χρειαζομαστε να πηγαινεις ειτς απογευμα ειτε αλλη στιγμη και αφου θα ειναι ετοιμο μηχανολογικα να κανεις συνδεσεις πινακα μπουτον και τερματικους και να μπει σε λειτουργια, και ρωτω απο καποιον που γνωριζει ποσο θα πρεπει να πληρωθω για αυτην την δουλεια ..

XALOULIS90
20-05-17, 22:24
να σημειωσω οτι μιλαμε για μαυρη εργασια και βεβαια μια στο τοσο οχι καθημερινα..
απλα να εχω μια ιδεα το ποσο περιπου να περιμενω

nikosp
20-05-17, 22:51
να σημειωσω οτι μιλαμε για μαυρη εργασια και βεβαια μια στο τοσο οχι καθημερινα..
απλα να εχω μια ιδεα το ποσο περιπου να περιμενω

Σιγά την εταιρία
Εγώ θα τους έγραφα
Μια εργασία σαν και αυτή 'μαύρη' και την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ποιος θα την υπογράψει ?
Και εάν συμβεί κάτι ποιος θα είναι υπεύθυνος ?

antonisfa
20-05-17, 23:05
Όλα να τα περιμένεις

Με μεροκάματο θα σε πάρουν αλλά είναι επικίνδυνο.
Ότι και να σου δώσουν δεν είσαι ασφαλής. Κάτι να σου τύχει (χτύπα ξύλο) αυτοί δε θα σε ξέρουν...
Αν έχεις κάποια άλλη δουλειά και αυτή θα είναι έξτρα μη το ρισκάρεις.

Κοινώς ψάχνουν για κορόιδα με ωροκάματο της πείνας. Θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.
Απλά πρόσεχε τίποτα άλλο!

XALOULIS90
20-05-17, 23:27
μεροκαματο ;;;;
θα παω να τα συνδεσω και θα παρω μεροκαματο ;;
δηλαδη η εγκατασταση ηλεκτρολογικη ενος ανσανσερ ειναι τοσο ευκολη που κοστολογειται με μεροκαματο ;;
ρε παιδια δικιο εχετε σε ολα αλλα στο θεμα κοστους μηπως ειναι λιγα αυτα που λετε ... ;

antonisfa
20-05-17, 23:34
μεροκαματο ;;;;
θα παω να τα συνδεσω και θα παρω μεροκαματο ;;
δηλαδη η εγκατασταση ηλεκτρολογικη ενος ανσανσερ ειναι τοσο ευκολη που κοστολογειται με μεροκαματο ;;
ρε παιδια δικιο εχετε σε ολα αλλα στο θεμα κοστους μηπως ειναι λιγα αυτα που λετε ... ;
Δεν εννοώ 1 μεροκάματο αλλά όσα απαιτούνται για να τελειώσεις τη δουλειά.
Εσύ γνωρίζεις πόσα απαιτούνται?
Και πόσο κοστολογείς το ένα?
Το απόγευμα που θα πας καλύπτεις εργασία ενός "μεροκάματου"?

XALOULIS90
20-05-17, 23:54
βρε παλικαρια ανοιξε η κουβεντα λεπτομερης και πιστευω εχουνε φυγει απο το θεμα, εγω απλα ρωτω το ποσο σε χρηματα θα παρει ενας ηλεκτρολογος για να συνδεσει ενα ανσανσερ για 2 οροφους μονο τα ηλεκτρολογικα και χωρις υλικα ποσο περιπου σε χρηματα 50 € 100€ 500€ ασχετως ποσο χρονο θα χρειαστει να το τελειωσει ..

antonisfa
20-05-17, 23:57
Αν σου πω για έναν όροφο εργασία 250€, 2 ορόφους 300€ είσαι ευχαριστημένος?
Τέτοιου είδους ανελκυστήρες δεν είναι φορτωμένοι καλωδιακά... μερικές επαφές ορόφων/μπουτονιέρες, βαλβίδες στην αντλία και ένας πίνακας.
Άντε το πολύ 400 για 2 ορόφους.

Πες μας ελεύθερα εσύ πόσο την εκτιμάς? (για τί μιλάμε τώρα,,.....!!)

XALOULIS90
21-05-17, 00:04
απλα ηθελα να μαθω στο περιπου ποσο να περιμενω σιγουρα δεν ειναι φορτωμενοι με καλωδια γιατι ειναι τυπου ανεβατωρια και για απλη εξυπηρετηση απλα να ξερω ποσο στο περιπου ..
σε ευχαριστω για τις τυπικες τιμες
υπαρχει κατι στανταρ πχ ανα οροφο που αναιβαινουμε να ανεβαζω και κανα 50€ ; τραβαει τοσο η οχι ;

XALOULIS90
21-05-17, 00:10
επισης θα ηθελα να ρωτησω στο θεμα βλαβης ποσο και πως την κοστολογειται γιατι μου ειπε οτι αν χρειαστει και τυχει να εχει βλαβη θα παω και αν ειναι εκτος πολης θα ειναι καλυτερα τα χρηματα..
και παλι στο περιπου τα ρωτω απλα για να εχω ενα μπουσουλα στο που πρεπει να κυμανθω με τις τιμες..

antonisfa
21-05-17, 00:13
Δεν υπάρχει κάτι σταθερό κάποιος μπούσουλας
Υπολογίζεις περίπου πόσο χρόνο θα χρειαστείς να τοποθετήσεις όλα τα υλικά να κάνεις τις συνδέσεις και όλο αυτό επι ένα σεβαστό ποσό που σε ικανοποιεί ας πούμε για μεροκάματο.
Στο τέλος βάζεις και μια προσαύξηση γύρω στα 20% για συμβάντα που μπορούν να προκύψουν και να σε καθυστερήσουν στο να τελειώσεις στο χρόνο που υπολόγισες και στην "τσέπη" σου

antonisfa
21-05-17, 00:17
επισης θα ηθελα να ρωτησω στο θεμα βλαβης ποσο και πως την κοστολογειται γιατι μου ειπε οτι αν χρειαστει και τυχει να εχει βλαβη θα παω και αν ειναι εκτος πολης θα ειναι καλυτερα τα χρηματα..
και παλι στο περιπου τα ρωτω απλα για να εχω ενα μπουσουλα στο που πρεπει να κυμανθω με τις τιμες..
Προφανώς θα εννοεί βλάβη με καθοδήγηση γιατί έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο?
Μπορεί να είναι σχετικά εύκολη εγκατάσταση αλλά σε επίπεδο βλάβης πρέπει να είσαι γνώστης του αντικειμένου.

Αν σου τύχει κάποιος απεγκλωβισμός ατόμων θα είσαι σε θέση να τους βγάλεις με ασφάλεια?

Και το σημαντικότερο που δεν είπα πρέπει να είσαι αδειούχος συντηρητής ανελκυστήρων είσαι?

XALOULIS90
21-05-17, 00:22
ασχοληθηκα στη σχολη μεχρι 2 οροφους..
ναι εχει δικιο στο θεμα βλαβης θελει εξιδικευση ..
δεν ειναι οπως η εγκατασταση να σου δωσουν ενα σχεδιο και να υλοποιησης ..

antonisfa
21-05-17, 00:28
Το πιο σημαντικό για μένα είναι η ασφάλειά μας!

Και το ότι θα δουλέψεις παράνομα δεν το επικροτούμε κιόλας.......είναι οι εποχές δύσκολες....

XALOULIS90
21-05-17, 00:31
εχεις δικιο φιλε μου αλλα με δυσκολια βρισκεις ξερεις ποσσα βιογραφικα αφηνω αστα...
απλα γιαυτο ρωτω για τιμες να μην πω πολυ ακριβα και να μην πω πολυ φτηνα σχετικα βεβαια ..

antonisfa
21-05-17, 00:35
εχεις δικιο φιλε μου αλλα με δυσκολια βρισκεις ξερεις ποσσα βιογραφικα αφηνω αστα...
απλα γιαυτο ρωτω για τιμες να μην πω πολυ ακριβα και να μην πω πολυ φτηνα σχετικα βεβαια ..
Ότι είπαμε σε επίπεδο εγκατάστασης στο περίπου.
Με σωστή μελέτη σχεδίων αλλά και κάποιον να σε υποστηρίξει στο ξεκίνημα θα προχωρήσεις καλά.
Καλή συνέχεια

XALOULIS90
21-05-17, 00:37
θα του πω 150 για ενα οροφο και εξτρα αλλα 50 για επιπλεον πιστευω οτι δεν θα μου παιρνει πανω απο 8 ωρο γιατι σχεδιο θα μου δινει και θα το υλοποιω ..
αρα καλα μου φενεται για αρχη..

antonisfa
21-05-17, 00:44
θα του πω 150 για ενα οροφο και εξτρα αλλα 50 για επιπλεον πιστευω οτι δεν θα μου παιρνει πανω απο 8 ωρο γιατι σχεδιο θα μου δινει και θα το υλοποιω ..
αρα καλα μου φενεται για αρχη..
Τώρα έριξες τον εαυτό σου! Δεν είπαμε και τόσα.
Και δεν είναι ενος 8ωρου δουλειά! Τι θα κάνεις θα ρίξεις χύμα τα καλώδια?
Ενα 8ωρο για το φρεάτιο με την καμπίνα, άλλο ένα η αντλία με τον πίνακα. Είσαι min 300 για 2 ορόφους.

XALOULIS90
21-05-17, 00:53
εχεις δικιο απλα φοβαμαι μην πω πολλα τεσπα ναι ενταξει τροπος του λεγειν 8 ωρο..
τον πινακα θα μου τον φερνει ετοιμο με το σχεδιο απλα εγω θα συνδεω παροχη και ολα τα καλωδια προς και απο τον πινακα..

arion63
21-05-17, 01:53
διάβασε λίγο τι λέει εδώ μέσα και μετά θα καταλάβεις τι γίνετε με τα ασανσέρ



https://www.nextlevel.gr/nomothesia-asanser-anekysthrwn-fek