PDA

Επιστροφή στο Forum : Τάση AC



ryk
23-05-17, 11:43
Καλημέρα σας,

χθες παρατήρησα διαφορές στην τάση του ρεύματος σε 2 πρίζες του σπιτιού.
218V με 228V (γενικά γύρω στα 10-12V). Και δεν ήταν μόνο σε αυτές τις 2. Δοκίμασα και αλλού και το ίδιο αποτέλεσμα.
Αίτια που το ανακάλυψα ήταν ένα ups, το οποίο κάτω από τα 210V (αν θυμάμαι καλά), σφύριζε και γύρναγε σε AVR (το ups έχει ένδειξη τάσης). Σε άλλο σημείο του σπιτιού που έχω το hi-fi, ένας μετρητής που έχω μου δείχνει Ι,V , που έχουν αυτή τη διαφορά.
Τη διαφορά τη πιστοποίησα και με πολύμετρο.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

info@kalarakis.com
23-05-17, 12:46
μια πρώτη εκτίμηση
Οξείδωση
χαλαρές συνδέσεις
Αν δεν το δει καποιος από κοντά μόνο υποθέσεις γίνονται

ryk
23-05-17, 13:23
μια πρώτη εκτίμηση
Οξείδωση
χαλαρές συνδέσεις
Αν δεν το δει καποιος από κοντά μόνο υποθέσεις γίνονται

Η οξείδωση παίζει, μιας και το σπίτι είναι παλιό (1977) και δεν ξέρω αν ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει ποτέ πρίζες. Απλά μου κάνει εντύπωση ότι αν χωρίσεις το σπίτι με μια νοητή γραμμή στη μέση, οι μισές είναι 218V και οι άλλες μισές 228V. Θα το ξανατσεκάρω. Υπ΄'οψην ότι μετρώ με το ίδιο πολύμετρο κατευθείαν στην πρίζα. Λες να έχει αλλάξει τις μισές;:lool:

pstratos
23-05-17, 13:30
Πόσες μπρίζες είναι σε κάθε ασφάλεια? Σε παλιά σπίτια βλέπεις πχ μόνο 2 ασφάλειες να δίνουν σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού. Αν η ασφάλεια είναι του 70, και έχει να σφηχτεί από τότε, μπορεί να δίνει λιγότερη τάση.

ryk
23-05-17, 14:50
Πόσες μπρίζες είναι σε κάθε ασφάλεια? Σε παλιά σπίτια βλέπεις πχ μόνο 2 ασφάλειες να δίνουν σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού. Αν η ασφάλεια είναι του 70, και έχει να σφηχτεί από τότε, μπορεί να δίνει λιγότερη τάση.

Θα το τσεκάρω και αυτό μιας και τώρα δεν είμαι σπίτι.

vasilllis
23-05-17, 15:09
με πολυμετρο ?χωρις φορτιο πανω στην πριζα?

ryk
24-05-17, 10:33
με πολυμετρο ?χωρις φορτιο πανω στην πριζα?

Ναι. Τα ίδια και με φορτίο.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
24-05-17, 15:45
Φορτίο και μικρή διατομή καλωδίου προκαλεί πτώση τάσης έλεγξε για φορτία στα σημεία που έχεις πτώση.

vasilllis
24-05-17, 18:08
αφου λεει χωρις φορτιο,προφανως εβγαλε πριζα και μετρησε.αυτο μου κανει εντυπωση κιολας.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
24-05-17, 21:02
Φορτίο μπορεί να υπάρχει σε άλλη πρίζα στην ίδια γραμμή (ασφάλεια) ή και μέσω του πίνακα αν δεν είναι οι απαιτούμενες διατομές κατα τη διανομή σε ασφάλειες και διακόπτες.

vasilllis
24-05-17, 23:30
για να κάνει 15v πτωση τασης σε γραμμη πριζας πρεπει να μενει στο μπακιγχαμ.

klik
25-05-17, 01:30
Βγάλε μια φωτογραφία του πίνακα (καθαρή, να διαβάζονται τα αναγραφόμενα στις ασφάλειες). Μήπως έχεις τριφασικό (για λόγους θερμοσυσσωρευτών);
Το ψυγείο σε πιο μισό του σπιτιού είναι, στα 218 ή στα 228V;
Τι άλλες συσκευές έχεις σε πρίζα;

υγ. το σφύριγμα του ups ήταν η αφορμή για να το ανακαλύψεις (όχι η αιτία). Την αιτία την ψάχνεις.


για να κάνει 15v πτωση τασης σε γραμμη πριζας πρεπει να μενει στο μπακιγχαμ.
:lool:

ryk
25-05-17, 10:11
Βγάλε μια φωτογραφία του πίνακα (καθαρή, να διαβάζονται τα αναγραφόμενα στις ασφάλειες). Μήπως έχεις τριφασικό (για λόγους θερμοσυσσωρευτών);
Το ψυγείο σε πιο μισό του σπιτιού είναι, στα 218 ή στα 228V;
Τι άλλες συσκευές έχεις σε πρίζα;

υγ. το σφύριγμα του ups ήταν η αφορμή για να το ανακαλύψεις (όχι η αιτία). Την αιτία την ψάχνεις.


:lool:

Συμφωνώ! Την αιτία ψάχνω. Παλαιότερα απ'ότι μου έχουν πει οι ιδιοκτήτες το σπίτι είχε θερμοσυσσωρευτές. Έχω και νυχτερινό (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).
Την πρίζα του ψυγείου δεν την έχω μετρήσει.
Θα βγάλω φωτό το απόγευμα.

JOUN
26-05-17, 10:44
Εχεις τριφασικο και η μια φαση εχει πεσμενη ταση..
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα ειναι θεμα της ΔΕΗ.
Αφου μποεις να μετρησεις με πολυμετρο ανοιξε τον πινακα και μετρα πανω στον γενικο διακοπτη,να δεις οτι και εκει θα εχεις πεσμενη ταση στην μια φαση..

stavroskaloxrist
26-05-17, 12:38
θεμα σύσφιξης θα ειναι η πολυ φορτιο στην ιδια γραμμη (αφου ειναι και παλια η εγκατασταση), ψιλα καλωδια η 1 χιλιομετρο γραμμη! και σιγουρα θα υπαρχει καπου οξείδωση! πρεπει να ελεχγθουν ολα ενα ενα ξεκινωντας απ την κεντρικη παροχη (μετρηση) και τον πινακα..

ryk
26-05-17, 13:25
θεμα σύσφιξης θα ειναι η πολυ φορτιο στην ιδια γραμμη (αφου ειναι και παλια η εγκατασταση), ψιλα καλωδια η 1 χιλιομετρο γραμμη! και σιγουρα θα υπαρχει καπου οξείδωση! πρεπει να ελεχγθουν ολα ενα ενα ξεκινωντας απ την κεντρικη παροχη (μετρηση) και τον πινακα..

Λοιπόν παίδες, έχω βγάλει φωτό, αλλά το κινητό μου δεν συνεργάζεται. Θα βρω κάποιο τρόπο να τις ανεβάσω αν και νομίζω ότι το συμπέρασμα βγήκε.
Απλά για την ιστορία να πω, ότι μέτρησα και τη πρίζα του ψυγείου, με τα ίδια αποτελέσματα. Απ'ότι κατάλαβα, κουζίνα, χωλ και μισό καθιστικό έχουν την προβληματική φάση (αυτή που παρουσιάζει πτώση), ενώ το υπόλοιπο σπίτι δεν παρουσιάζει πτώση.
Έβγαλα όλες τις ασφάλειες, τις καθάρισα (αν και δεν είχαν τίποτα), τις έσφιξα καλά, "έπαιξα" με όλα τα διακοπτάκια του πίνακα (μπας και κάποια επαφή είχε θέμα), αλλά εις μάτην. Μάλλον θα φέρω κάποιο ηλεκτρολόγο για τα περαιτέρω. Το ότι είναι hi-fi και tv μαζί με ψυγείο δεν το θεωρώ και πολύ καλό (θυμάμαι στο πατρικό, όταν έπαιρνε μπρος ένα παλιό Ιzola -ζει ακόμα- ακουγόταν στα ηχεία!:lool:).
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

rama
26-05-17, 13:59
Χωρίς να είμαι ειδικός, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Είναι δυνατόν να υπάρχει μόνιμη βύθιση τάσης σε μία φάση? Μήπως υπάρχει υποκλοπή στη φάση αυτή και έχει μπεί πάνω κάποια βαριά κατάνάλωση που την γονατίζει? Η κατανάλωση που εμφανίζεται στο λογαριασμό είναι φυσιολογική ή υποπτεύεσαι κάτι στραβό?

ryk
26-05-17, 14:43
Χωρίς να είμαι ειδικός, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Είναι δυνατόν να υπάρχει μόνιμη βύθιση τάσης σε μία φάση? Μήπως υπάρχει υποκλοπή στη φάση αυτή και έχει μπεί πάνω κάποια βαριά κατάνάλωση που την γονατίζει? Η κατανάλωση που εμφανίζεται στο λογαριασμό είναι φυσιολογική ή υποπτεύεσαι κάτι στραβό?

Δε νομίζω για υποκλοπή. Ο λογαριασμός έρχεται σταθερός. Δεν έχω κάποια βαριά κατανάλωση μόνιμα (είναι π.χ. κουζίνα και ψυγείο πάνω, αλλά αυτά δεν δουλεύουν συνέχεια). Τώρα που το σκέφτομαι, έχω ξεχάσει αρκετό καιρό τη πρίζα του πλυντηρίου επάνω (χωρίς να δουλεύει όμως), λες να τραβάει τόσο;:blink:
Το οποίο πλυντήριο καμιά φορά μου έριχνε το ρελέ διαφυγής (όταν το έβαζα στην πρίζα). Γι'αυτό και το άφησα επάνω.

vasilllis
26-05-17, 14:49
πήγαινε μέτρα στο ρολόι την τάση.μετα την και με κλειστό Γενικό.

ryk
26-05-17, 15:04
πήγαινε μέτρα στο ρολόι την τάση.μετα την και με κλειστό Γενικό.

Δεν γνωρίζω πως να το κάνω στο ρολόι αυτό. Ποιους ακροδέκτες μετράω ακριβώς;

vasilllis
26-05-17, 15:48
βγαλε μια φωτογραφια να σου πω.εχει διαφανεις καπακι που φαινονται οι ασφαλειες;πανω στις ασφαλειες πρεπει να μετρησεις παντως.

ryk
26-05-17, 18:23
6988569886

Στην πρώτη έχουμε αιρκοντίσιον, θερμοσυσσωρευτές (καλυμμένοι με ταινία διακόπτες) και θερμοσίφονας. Οι μικροί διακόπτες δεν έχω ψάξει να βρω τι κάνουν. Μόνο η κεντρική θήκη έχει ασφάλεια (μάλλον του θερμοσίφωνα, γιατί ζεσταίνεται όταν τον ανάβω)
Στην δεύτερη έχουμε το ρελέ διαφυγής, και έχω βρει μερικά διακοπτάκια τι κάνουν.

JOUN
26-05-17, 19:12
Μπορεις να μετρησεις χωρις να πειραξεις τιποτα,πρεπει απλως να βγαλεις τελειως τις βιδωτες ασφαλειες και να μετρησεις μεσα στην μητρα (ο ενας ακροδεκτης του πολυμετρου) και σε μια βιδα που πιανει το καπακι του πινακα (ο αλλος ακροδεκτης)
Με προσοχη ετσι;

ryk
26-05-17, 19:43
Μπορεις να μετρησεις χωρις να πειραξεις τιποτα,πρεπει απλως να βγαλεις τελειως τις βιδωτες ασφαλειες και να μετρησεις μεσα στην μητρα (ο ενας ακροδεκτης του πολυμετρου) και σε μια βιδα που πιανει το καπακι του πινακα (ο αλλος ακροδεκτης)
Με προσοχη ετσι;

Οι 3 ασφάλειες μου έδωσαν:
232-234V
225-227
222-223
Η τελευταία είναι του ups.

ryk
01-06-17, 10:14
Επειδή όπως έχω γράψει είμαι στο ενοίκιο και δεν ήθελα να να ανοίξω δουλειές με πίνακες/ιδιοκτήτες κτλ., τo πρόβλημα λύθηκε με την προσθήκη ενός σταθεροποιητή ρεύματος.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους και τη βοήθειά τους!

elektronio
01-06-17, 10:46
Επειδή όπως έχω γράψει είμαι στο ενοίκιο και δεν ήθελα να να ανοίξω δουλειές με πίνακες/ιδιοκτήτες κτλ., τo πρόβλημα λύθηκε με την προσθήκη ενός σταθεροποιητή ρεύματος.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους και τη βοήθειά τους!

Φίλε Κυριάκο, αν και δεν έχει σημασία πλέον αφού το πρόβλημα λύθηκε, καταλαβαίνω την απορία για την διαφορά στις τάσεις, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα πιο ήταν το πρόβλημα που λύθηκε. Όλες οι συσκευές έχουν ονομαστική τάση λειτουργίας 230V και λειτουργούν με μεγάλη ανοχή στις διαφορές αυτού του ορίου οπότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα που χρειαζόταν επίλυση.
Ένα UPS που είχα ελέγξει τα όρια του με variac λειτουργούσε με πολύ μεγαλύτερη ανοχή από τα όρια που έδωσες στο αρχικό μήνυμα.

ryk
01-06-17, 11:47
Φίλε Κυριάκο, αν και δεν έχει σημασία πλέον αφού το πρόβλημα λύθηκε, καταλαβαίνω την απορία για την διαφορά στις τάσεις, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα πιο ήταν το πρόβλημα που λύθηκε. Όλες οι συσκευές έχουν ονομαστική τάση λειτουργίας 230V και λειτουργούν με μεγάλη ανοχή στις διαφορές αυτού του ορίου οπότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα που χρειαζόταν επίλυση.
Ένα UPS που είχα ελέγξει τα όρια του με variac λειτουργούσε με πολύ μεγαλύτερη ανοχή από τα όρια που έδωσες στο αρχικό μήνυμα.

Όντως ίσως δεν ήταν τόσο πολύ πρόβλημα, όσο παραξενιά δικιά μου, μιας και στα 210V περίπου ακουγόταν το ρελέ του ups που έμπαινε σε AVR mode. Οπότε κάθε τρεις και λίγο τσακ-τσακ, έσπαγε λίγο τα νεύρα!:biggrin: