PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί κυκλφορούν μαιμού αγγελίες εργασίας?



Georgetse
29-05-17, 23:21
Καλησπέρα σας,
έχουν αναρτηθεί 3-4 αγγελίες απο μία εταιρία και καλα στη θεσσαλονίκη με ψευτικο όνομα εταιρίας!
ρώτησα, και τελικά η εργασία είναι στη βουλγαρια! δεν ξερω τι ακριβώς μπορεί να παίζει? ειναι νομιμό? και γιατι αποκρύπτουν το πραγματικό όνομα?

xlife
29-05-17, 23:46
Η εποχη μας τα εχει αυτα. Αν λεει θεσσαλονικη και η εργασια ειναι βουλγαρια καταρχας ειναι ψεμα. Τωρα για τη νομιμοτητα απλα μετεφερε την εταιρεια στη βουλγαρια για μικροτερη φορολογια. Το οτι θελει ομως ελληνες μπορει να ειναι καλο απο την αποψη οτι μπορει να πληρωνει καλα. Το προβλημα που θα σου παρουσιαστει ειναι οτι για να κανεις τη δηλωση σου θα χρειαστεις λογιστη γιατι θα υπαρχουν εσοδα σε ενδοκοινοτικη χωρα. Πρεπει να τα δηλωσεις και εδω ακομη και αν δεν φορολογηθεις για αυτα. Το ονομα μπορει να ειναι διαφορετικο για πολλους λογους. Πχ γιατι στη βουλγαρια ιδρυθηκε με αλλο ονομα και μπορει να εχει διατηρησει μερος της εταιρειας στην ελλαδα. Παρανομη η εταιρεια η οχι δεν μπορει κανεις να σου το πει. Αλλα εφοσον ειναι σε χωρα ευρωπαικης ενωσης μπορεις να βρεις το δικιο σου αν κατι δεν παει καλα

Georgetse
07-06-17, 13:00
Τελικα έκανα μία μινι έρευνα εχοντας την βοηθεια ενος ηλεκτρονικου της αγορας
Η συγκεκριμενη εταιρια προσλαμβανουν, κ προσπαθουν να νομιζεις οτι ολα ειναι καλα.αργοτερα σου αφηνουν φεσια και πλεον δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατι τα μισα ή κ ολα ειναι μαυρα.
Ή χανεις τα λεφτα σου ή μπλεκεις, θελει προσοχη σε ολους, και πριν κανεις καμια πατατα καλο ειναι να ρωτησεις την αγορα. μαλιστα καποιους προσπαθησαν να μπλεξουν με βουλγαρες για να χωρισουν κ κολλησουν εκει.
συγκεκριμενα μου ειπε πως εχουν πουλήσει τσακαλια ηλεκτρονικους και βρηκαν το μπελα τους επειδη αρνηθηκαν την απατεωνια τους και χασανε τα λεφτα τους αφου ειναι κυρίως μαυρα.
ολα αυτα απο Ελληνες, ντραπηκα, ντρεπομαι που πληρωνω φορους που ειμαι συνεπης και τα ρεστα.

Panoss
07-06-17, 13:48
Γιώργο το ότι είμαστε κοινοί απατεωνίσκοι - κουτοπόνηροι, νομίζω δεν είναι και κάνα μυστικό :001_rolleyes:.
Δεν πιστεύω να το ανακάλυψες τώρα...

elektronio
07-06-17, 14:08
Παναγιώτη, οι γενικεύσεις δεν είναι καλό πράγμα. Εγώ δεν αισθάνομαι απατεωνίσκος - κουτοπόνηρος επειδή είμαι Έλληνας. Απατεώνες υπάρχουν παντού και προβλήματα εκμετάλλευσης σαν και αυτό λίγο πολύ συμβαίνουν σε όλες τις χώρες.

Γιώργο, κανένα όνομα εταιρίας δεν έχουμε, δεν είναι ανάγκη να κάνουμε όλοι την ίδια έρευνα.....

Panoss
07-06-17, 14:27
Ok, δίκιο έχεις, αλλά όσοι δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία είναι εξαίρεση.
Εξ ου και η γενίκευση, αν και για κάποιους άδικη, η πλειοψηφεία τους 'καταπίνει'.