PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία αντί AC



Andre Piquet
04-06-17, 13:47
Καλησπέρα,ευχαριστώ που με δεχτήκατε στο forum.
Έχω την εξής ερώτηση: Έχω ένα ζευγάρι ενεργά ηχειάκια Logitech, https://www.logitech.com/el-gr/product/multimedia-speakers-z200?crid=47, τα οποία δουλεύουν με μετασχηματιστή που έχει Output 5V, 1,5 A. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω κάπως να παίξουν με κάποια μπαταρία; Ας πούμε μιας 6V τύπου μικρής μοτοσυκλέτας; Δοκίμασα με μια 9βολτη, τη γνωστή απ'το περίπτερο και τζίφος...
Ευχαριστώ!

Panoss
04-06-17, 13:52
Λογικό να μη σου παίξει γιατί η '9βολτη απ' το περίπτερο' δεν μπορεί να δώσει την ισχύ που χρειάζεται.
Δοκίμασε με 6V τύπου μικρής μοτοσυκλέτας όπως αναφέρεις (φορτισμένη, εννοείται) και θα δουλέψει (προσοχή στην πολικότητα, θετικό- αρνητικό).

Μόνο που καθώς θα αποφορτίζεται η μπαταρία, θα πέφτει η τάση της και επομένως και η ένταση του ήχου.
Επίσης, η τάση αυτών των μπαταριών δεν κάνει να κατέβει κάτω από ένα όριο γιατί αχρηστεύονται.

Andre Piquet
04-06-17, 14:04
Ευχαριστώ Panoss!

eebabs2000
05-06-17, 01:05
Το ρευμα ηρεμιας παρολ αυτα ειναι χαμηλο. Οταν δηλαδη δεν εχει σημα στην εισοδο ο ενισχυτης τραβαει καπου 40 - 60 mA (τυπικα). Αρα και με τη μπαταρια απ το περιπτερο μπορει να δουλεψει ακομα και σε παρα πολυ μικρη ενταση. Οσο για τη συνδεση, μπορεις να βαλεις τη μπαταρια πριν απο τη γεφυρα με οποιαδηποτε πολυκοτητα αφου αποσυνδεσεις βεβαια το μετασχηματιστη. Μπορεις να βαλεις αν θες και μεταγωγο να συνδεεται ποτε με μπαταρια και ποτε με ac.

Andre Piquet
05-06-17, 16:09
eebabs ευχαριστώ! Η 9βολτη πάντως τίποτα,νέκρα, ούτε το λαμπάκι δεν ανάβει.....:001_huh:
θα δοκιμάσω την άλλη λύση.

kioan
05-06-17, 18:36
Τα ηχεία δουλεύουν με τροφοδοτικό 5V (υποθέτω DC).
Εσύ θες να συνδέσεις απευθείας στα 6-9V δηλαδή 20-80% υψηλότερη τάση από την τάση κανονικής λειτουργίας.

Δεν θα με εξέπληττε αν το "τίποτα,νέκρα,ούτε το λαμπάκι δεν ανάβει" γινόταν μια μονιμότερη κατάσταση :001_rolleyes:


Η πιο απλή λύση θα ήταν να τα συνδέσεις σε ένα USB powerbank το οποίο εξ ορισμού δίνει τάση 5V και συνήθως έως 2Α στην έξοδό του.

Andre Piquet
05-06-17, 18:53
kioan, τη φοβήθηκα κι εγώ τη μονιμότερη κατάσταση ,ευτυχώς δεν συνέβη, παίζουν κανονικά με το τροφοδοτικό τους. Αυτό με το USB powerbank δεν το ήξερα, πολύ ενδιαφέρον...θα πρέπει να βρω αντίστοιχο ανταπτοράκι.