PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το Stoiximan και οχι μονο...



Nightkeeper
04-06-17, 23:45
Καλησπέρα στη παρέα . Εδώ και αρκετό καιρό ανοίγοντας οπoιοδηποτε link μου παρουσιάζεται η σελιδα του Stoiximan σε πολλες καρτέλες ταυτόχρονα(4+) (όπως και και κάποιες άλλες που δεν δείχνουν τίποτα) ,με αποτέλεσμα να σέρνεται το μηχάνημα μιας και δεν είναι και πολύ της εποχής .Συμβαίνει και στον Internet Explorer και στον Mozzila και στον Chrome. Επισης εντόπισα πως μέσα στης ρυθμίσεις της σύνδεσης δυκτιου που χρησιμοποιώ, εμφανίζονται δυο αριθμοί DNS άσχετοι ,όταν τους διαγράφω σταματάει το πρόβλημα, αλλα μετα από επανεκκίνηση εχω παλι το ιδιο θέμα(επανεμφανίζονται ξανα οι άσχετοι αριθμοί DNS κοκ)...Δουλεύω με τα Win10 (ανάθεμα την ωρα που αναβάθμισα από τα 7 δλδ, σέρνετε από την πρώτη στιγμή ),και δεν θέλω να κανω format για την ωρα, είναι αρκετά χρονοβόρο και δεν ξερω αν κάποια προγράμματα μου λειτουργήσουν κατόπιν.... Εχει κάποιος καμία ιδέα για το τή μπορώ να κανω ? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-06-17, 03:12
εγω εχω οπερα μπροσερ που αποκωπτει τις πουστοδιαφιμεισεις του κλευτοομιλου οπαπ αυτα.....

selectronic
05-06-17, 05:56
Κάτι έχεις τσιμπήσει φίλε μου...

Κατέβασε Malwarebytes (https://www.malwarebytes.com/) / HitmanPro (https://www.hitmanpro.com/en-us/hmp.aspx) και ξεκίνα το ψάξιμο!

eleCtroAsxetos
05-06-17, 08:43
κανε αναζητηση με το malwarebytes οπως προειπε ο συμφορουμιτης selectronic αλλα καλυτερα να εισαι σε περιβαλλον ασφαλης λειτουργιας κατα την αναζητηση. Βεβαια δεν γνωριζω αν υπαρχει πλεον η ασφαλης λειτουργια στα 10.
Δεν ξερω τι μαρκετιγκ-διαφημιστικες συνεργασιες εχει κανει το στοιχιμαν αλλα δε θα μου προξενουσε εντυπωση αν συνεργαζεται και με malware για να προωθειται. Εδω ενα live streaming ποδοσφαιρου θελουμε να δουμε, στα γνωστα site που αλλαζουν url ανα εβδομαδα, και σχεδον ολα τα popup που ανοιγουν ειναι στοιχιμαν.

elektronio
05-06-17, 09:20
Πολλοί ιοί γράφουν στο registry και από κάποια αρχεία που "φωλιάζουν" φαινομενικά αθώα, ξαναδημιουργούν σε κάθε επανεκκίνηση άλλα αρχεία, που όσο και να τα σβήνεις ξαναδημιουργούνται. Οπότε αν δεν καταφέρεις να το καθαρίσεις πήγαινε το σε κάποιο ειδικό.

Panoss
05-06-17, 09:23
Για δοκίμασε αυτό (https://www.techsupportall.com/adware-removal-tool/).

Nightkeeper
05-06-17, 13:31
Παιδιά ευχαριστω για τις απαντήσεις σας, θα προσπαθήσω με οτι προτείνατε και θα σας πω τη εγινε .

Nightkeeper
06-06-17, 00:33
Λοιπον , με το προγράμμα που πρότεινε ο Panoss κατι πήγε να γίνει . Βρήκε αρκετά προβλήματα και τα διόρθωσε κατα τα λεγόμενα του. Όντως το μηχανάκι έτρεχε πολύ καλα . Το ειχα αφήσει ανοιχτό (με τον Internet Explorer σε μια σελίδα )και έλειψα καπου 2/3 ώρες.Επιστρεφοντας ο I/E είχε ανοιχτές άλλες 3 καρτελες με το γνωστό site... Μόλις μπορέσω θα δοκιμάσω και τα αλλα προγράμματα μηπως και αλλάξει κατι..

nestoras
06-06-17, 01:20
Ψηφιζω malwarebytes και kaspersky online virus removal tool.

https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-virus-removal-tool

eleCtroAsxetos
06-06-17, 08:22
Λοιπον , με το προγράμμα που πρότεινε ο Panoss κατι πήγε να γίνει . Βρήκε αρκετά προβλήματα και τα διόρθωσε κατα τα λεγόμενα του. Όντως το μηχανάκι έτρεχε πολύ καλα . Το ειχα αφήσει ανοιχτό (με τον Internet Explorer σε μια σελίδα )και έλειψα καπου 2/3 ώρες.Επιστρεφοντας ο I/E είχε ανοιχτές άλλες 3 καρτελες με το γνωστό site... Μόλις μπορέσω θα δοκιμάσω και τα αλλα προγράμματα μηπως και αλλάξει κατι..
ασφαλης λειτουργια scan και με το προγραμμα του panoss και malwarebytes.
Επισης ψαξε στη διαχειριση προγραμματων μηπως εχεις εγκαταστησει αθελα σου καποιο malware toolbar για browser γιατι μπορει αυτο να μη φαινεται αλλα να δημιουργει το προβλημα.

selectronic
06-06-17, 09:12
ασφαλης λειτουργια scan και με το προγραμμα του panoss και malwarebytes.
Επισης ψαξε στη διαχειριση προγραμματων μηπως εχεις εγκαταστησει αθελα σου καποιο malware toolbar για browser γιατι μπορει αυτο να μη φαινεται αλλα να δημιουργει το προβλημα.

+1

Κοίτα και στα προγράμματα των Windows αλλά και σε add-on των browsers που έχεις. Μου έχει τύχει κι εμένα να μην βρίσκει κάτι το Malwarebytes και το βρήκα να είναι εγκατεστημένο σαν add-on στον Firefox.

aktis
06-06-17, 10:23
Κλασσική περίπτωση DNS Hijacker .... μάλλον το κόλλησες απο αυτα τα site που δείχνουν δωρεαν ποδόσφαιρο ! ( συμφωνα με αυτα που λες για stoiximan ! )
Μπορει να εχει πειράξει και τις ρυθμίσεις του ρουτερ σου ...

https://en.wikipedia.org/wiki/DNS_hijacking

nestoras
06-06-17, 11:06
Κλασσική περίπτωση DNS Hijacker .... μάλλον το κόλλησες απο αυτα τα site που δείχνουν δωρεαν ποδόσφαιρο ! ( συμφωνα με αυτα που λες για stoiximan ! )
Μπορει να εχει πειράξει και τις ρυθμίσεις του ρουτερ σου ...

https://en.wikipedia.org/wiki/DNS_hijacking

Το dns "χοντρικα" μετατρεπει τα ονοματα σε IP.
Θα το καταλαβαινα αν πατουσε να μπει καπου κι εμπαινε καπου αλλου (ειχαμε κανει παρομοια πρωταπριλιατικη φαρσα παλιοτερα ανακατευθυνοντας google και facebook σε γνωστα τσοντοsites :-D ).

Στην περιπτωση του φιλου μας, κατι "τρεχει" στον υπολογιστη και του ανοιγει παραθυρα.

Υπαρχει και χειροκινητος τροπος διορθωσης αλλα θελει υπομονη και εμπειρια. Ψαξιμο στα addons των browsers, ψαξιμο στις διεργασιες, στο startup, στις υπηρεσιες των windows, συγκεντρωση ολων των πιθανων ονοματων των υποπτων διεργασιων/υπηρεσιων και αναζητηση τους μεσα στη registry.

Κατι που μπορει να δουλεψει ειναι και η επαναφορα του συστηματος σε προγενεστερη κατασταση.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
06-06-17, 23:38
παλιωτερα την ειχα αρπαξει και εγω , σε επαγγελματικο πσ και φωναξα τεχνικο του πεταξε κατι προγραματα μεσα (60επουλα μην ξενιωμαστε η τεχνη πληρωνετε) και το καθαρισε και μου συστησε τον οπερασαν μπροουσερ , στο τελος βεβαια καταληξαμε οτι καποια στιγμη πρεπει να γεινει φορματ , κα αφου ειναι επαγγελαματικο να μην το χρησιμοποιω καθωλου για ιντερνετ και @@@@@ς αυτα.......

Nightkeeper
16-07-17, 22:25
Έτσι για την ιστορία το malwarebytes έκανε δουλειά . Το περίεργο ήταν ότι όταν έψαχνε ταυτόχρονα ξύπνησε και ο windows defender , έβρισκε κακόβουλο λογισμικό και διέγραφε συνεχεια.. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια .

elektronio
17-07-17, 00:50
Έτσι για την ιστορία το malwarebytes έκανε δουλειά . Το περίεργο ήταν ότι όταν έψαχνε ταυτόχρονα ξύπνησε και ο windows defender , έβρισκε κακόβουλο λογισμικό και διέγραφε συνεχεια.. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια .

Ψώνισες γερά δηλαδή... :lool:

eleCtroAsxetos
17-07-17, 01:15
Έτσι για την ιστορία το malwarebytes έκανε δουλειά . Το περίεργο ήταν ότι όταν έψαχνε ταυτόχρονα ξύπνησε και ο windows defender , έβρισκε κακόβουλο λογισμικό και διέγραφε συνεχεια.. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια .
Αντε μακρυα απο σενα απο εδω και πέρα τέτοιες αναποδιές. Μην το απεγκαταστήσεις το malwarebytes εφοσον σου εκανε δουλειά, άστο να σε προστατεύει. Αδικο δε θα ήταν να το πετάξεις και να αφήσεις τον defender?

aktis
17-07-17, 01:56
Το dns "χοντρικα" μετατρεπει τα ονοματα σε IP.
Θα το καταλαβαινα αν πατουσε να μπει καπου κι εμπαινε καπου αλλου (ειχαμε κανει παρομοια πρωταπριλιατικη φαρσα παλιοτερα ανακατευθυνοντας google και facebook σε γνωστα τσοντοsites :-D ).
Στην περιπτωση του φιλου μας, κατι "τρεχει" στον υπολογιστη και του ανοιγει παραθυρα.

Παναγιώτη , μία φορά σε λαπτοπ φίλου αθλητικου συντακτη είχα δει κάτι παρόμοιο , πειράζει τις διαφημίσεις της google και σου πετάει ασχετες διαφημίσεις . Οι διαφημίσεις αντι να καλύπτουν μονο τα κουτάκια που εχει πχ δεξια αριστερα σε μια σελίδα , ειναι μεγαλύτερες και μπορει να πιανουν και ολο το παράθυρο
Επειδη πετάγονται πολλές διαφημίσεις , πέφτει και η ταχύτητα δραματικά . Το κακό ειναι οτι μερικές φορες ειναι τοσο καλά κρυμμένa αυτά που
και να νομίζεις οτι καθάρισες , μετα το restart ξαναπετιέται . Αν δεν καθαρίσει σαν δευτερος δισκος βάζοντας τον σε ενα υγιες PC , δεν γλυτώνεις το format ...


Πως λεγόταν Γιαννη ο κακός ;

selectronic
17-07-17, 02:26
Όντως το να έχεις περασμένο λειτουργικό σε 2ο δίσκο μπορεί να φαίνεται αγγαρεία στην εγκατάσταση ή χαμένος χώρος στον δίσκο αλλά για μία φορά που θα σε σώσει αξίζει το βάρος του σε χρυσάφι!
Έτσι την σκαπούλαρα εγώ επί Win XP γιατί είχα περάσει δοκιμαστικά τα Win7 στον δεύτερο δίσκο και τα άφησα εκεί, οπότε όταν τσίμπησα ιούλη που δεν με άφηνε να κάνω boot στα windows, το μόνο που είχα να κάνω ήταν να αλλάξω τον boot δίσκο στο BIOS (και μετά search and destroy φυσικά).
Πραγματικά στην χοντρή στραβή σε σώζει!