PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου



street
06-06-17, 17:53
ενταξ , μετεκπαιδευση , με ηρθε χαρτι για 17 του μηνα στου διαολου την μανα (http://buk.gr/el/poli-perioxi/kavisos) για 5 μερες ...

παει κανενας αλλος απο δω εκει ? να πραξουμε τα δεοντα ... :biggrin:


η μονο εγω θα σωσω τα τομαρια σας ? :lool:

nestoras
06-06-17, 18:39
Ελα, μην παραπονιεσαι, καποιοι υπηρετησαμε ακομη πιο πανω! :-D

5 μερες ξεγνοιασιας θα ειναι... Δες το σαν αποδραση απο την καθημερινοτητα!

xristos2
06-06-17, 18:44
τραβα ρε τεμπελχανα ακομα και να πολεμισεις αν χρειαστει για ολους εμας τους γερους τις γυναικες μας και τα παιδια μας.
οταν ημουν νεος και εγω πηγα στην Κω ηταν πολυ ομορφα.
να ξερεις εκει που θα πας σε περιμενει το λουκανικο σου με το ονοματακι σου επανω και ολον τον εξοπλισμο σου
μπιστολια πολυβολα κτλ κρεβατακι στρωμενο και πολλα αλλα ωραια

selectronic
06-06-17, 18:49
Εγώ θυμάμαι όταν έκανα την θητεία μου που είχαν φέρει καμιά 10αριά επίστρατους στο νησί, δεν κάνανε και πολλά:
Τους ντύσανε στο χακί αλλά ούτε τα μούσια είχαν ξυρίσει ούτε φυσικά κάνανε τίποτα αγγαρείες, απλώς τους κάνανε "σχολείο" μία φορά την μέρα. Κατά τα άλλα όλη μέρα ή στο καρτοτηλέφωνο ή στο κψμ τους έβλεπες αν δεν ήταν έξω.
Άντε, καλός πολίτης !!! :001_tt2:

xristos2
06-06-17, 20:07
μακαρι να με επερναν τωρα για μετεκπαιδευση εγω θεωρω οτι εχω πολλα να προσφερω, ειμαι σχεδον 45 χρονων αλλα μοιαζω με 25ρης κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα προσεχω την διατροφη μου μερικες φορες....εχω και αρκετα μαλλια αλλα πανω απο ολα ειμαι πολυ πιο καταλληλος και εμπειρος απο τους σημερινους νεανισκους και ετοιμος για μαχη αν χρειαστει.
αμα θελω βαζω κατω ανετα 2-3 απο αυτους μονο με σφαλιαρες για να μην παθουν και μονιμη βλαβη.
τωρα που ειναι καλοκαιρακι προτιμω ενα νησι αλλα αμα δεν μπορουν ας με στειλουν και Καρωτη που ειναι πολυ κοντα στο Διδυμοτοιχο, ομορφη η ελλαδα εκει, πολυ καλοι και οι ανθρωποι.

SProg
06-06-17, 20:15
αμα θελω βαζω κατω ανετα 2-3 απο αυτους μονο με σφαλιαρες για να μην παθουν και μονιμη βλαβη.


Βλαβη.Μονιμη.

katmadas
06-06-17, 20:53
Και αντε καλα οταν εισαι υπαλληλος την κοπανας και περνας ζαχαρη.
Αν εχεις δικο σου μαγαζι τι κανεις?

lepouras
06-06-17, 21:16
Και αντε καλα οταν εισαι υπαλληλος την κοπανας και περνας ζαχαρη.
Αν εχεις δικο σου μαγαζι τι κανεις?
πας το χαρτί στην εφορία και τους ρωτάς πόσα θα σου κόψουν για να πας αλλιώς ποιος πάει στην θέση σου για να δουλέψεις................:lool:

xristos2
06-06-17, 22:07
αμα εισαι δημοσιος τεμπελης πληρωνεσαι κανονικα αν οχι περνεις τον πουλο

Sakan89
06-06-17, 22:43
Πάντως όταν ήμουν στην αξέχαστη Καβύλη , είχαν έρθει κάποιοι επίστρατοι , είδαμε μια μέρα κάτι λοχαγούς-λοχίες-δεκανείς με μούσια και δεν συμαζεύται ψαρώσαμε στην αρχή , μετά καταλάβαμε τι γίνεται πολύ φάση είχαν. Το γαμώτο είναι ότι εάν έχεις δουλειά δική σου και δεν μπορείς να την αφήσεις τι κάνεις , αλλιώς είναι καλή φάση

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
06-06-17, 23:21
αυτο ειναι που λεμε , ΠΑΜΕ ΠΟΛΕΜΟ? :lool: η αληθεια ειναι αμα εχεις μαγαζι την πουλεψες , το κρατος φυσικα χωρις αστεια τωρα δεν το νοιαζει αυτο αφου θελει να τα κλεισει.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
06-06-17, 23:22
ενταξ , μετεκπαιδευση , με ηρθε χαρτι για 17 του μηνα στου διαολου την μανα (http://buk.gr/el/poli-perioxi/kavisos) για 5 μερες ...

παει κανενας αλλος απο δω εκει ? να πραξουμε τα δεοντα ... :biggrin:


η μονο εγω θα σωσω τα τομαρια σας ? :lool:
αν επιτρεπαιται για που ?

nestoras
06-06-17, 23:36
Πάντως όταν ήμουν στην αξέχαστη Καβύλη , είχαν έρθει κάποιοι επίστρατοι , είδαμε μια μέρα κάτι λοχαγούς-λοχίες-δεκανείς με μούσια και δεν συμαζεύται ψαρώσαμε στην αρχή , μετά καταλάβαμε τι γίνεται πολύ φάση είχαν. Το γαμώτο είναι ότι εάν έχεις δουλειά δική σου και δεν μπορείς να την αφήσεις τι κάνεις , αλλιώς είναι καλή φάση

Κι εγώ τέτοια φάση όταν υπηρετούσα (Ρίζια/Πλάτη). Τους βλέπαμε χύμα και με τα μούσια και τους ζηλεύαμε! :-D

vasilllis
07-06-17, 08:53
α ρε ντακοτες :)
575 τ.π/ν χαλκιδα και παραθερισμο στις μαγευτικες ακτές φαρμακονησιου.

Panoss
07-06-17, 09:38
Ωραία, τώρα που θα 'ναι ο Στριτ στα στρατά, θα κοιμόμαστε ήσυχοι.
Τέρμα κι οι παραβιάσεις στο Αιγαίο, τα μεμέτια χεστήκανε απάνω τους μόλις το μάθανε.
Μήπως να ετοιμαζόμαστε για είσοδο στην Πόλη;
Να πάω να πάρω κάτι κατάλληλο για εκστρατεία; Κάνα καλό παπούτσι; Κάνα παγούρι; Κάνα τάπερ εκστρατείας;

selectronic
07-06-17, 09:53
Ωραία, τώρα που θα 'ναι ο Στριτ στα στρατά, θα κοιμόμαστε ήσυχοι.
Τέρμα κι οι παραβιάσεις στο Αιγαίο, τα μεμέτια χεστήκανε απάνω τους μόλις το μάθανε.
Μήπως να ετοιμαζόμαστε για είσοδο στην Πόλη;
Να πάω να πάρω κάτι κατάλληλο για εκστρατεία; Κάνα καλό παπούτσι; Κάνα παγούρι; Κάνα τάπερ εκστρατείας;


https://youtu.be/dTdEJ7Jwbcc?t=53s

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-06-17, 23:24
https://youtu.be/38m0bLOLNmU

haris_216
08-06-17, 09:50
Αν εξαιρέσουμε την περίπτωση του να έχεις δικό σου κατάστημα, όπως αναφέρθηκε, που σίγουρα είναι πρόβλημα, κατά τα άλλα είναι καλή φάση (αν θες να το δεις έτσι βέβαια).
Μερικές μερούλες κωλοβαρέματος για να θυμηθείς τα παλιά. Αν βέβαια σε φωνάζουν για άσκηση είναι λίγο πιο ζόρι. Όπως και να 'χει όμως δεν έχει καμία σχέση με θητεία.
Προσωπικά πάντα έκανα κέφι αυτές τις "υποχρεωτικές διακοπές" αλλά δυστυχώς ποτέ δεν με κάλεσαν για "εκπαίδευση στα νέα όπλα".
Ή τα έμαθα όλα καλά τότε και δεν χρειάζεται ή ήμουν τόσο χάλια που δεν υπήρχε σωτηρία για μένα :001_smile:

street
08-06-17, 19:27
γ αυτο γραφω στο πρωτο μηνυμα αν παει και κανας αλλος να κανονισουμε καμια κατασταση , πχ κανα επ ωμου σουβλακοτσιπουρ αν και δεν το βλεπω ...

αν εχεις μαγαζι ειναι καποιο προβλημα αλλα οχι και αλυτο ομως , μπορεις να παρεις εξαιρεση , το πρωτο που διαβασα στους ορους και ισως το καλυτερο ειναι να " αρρωστησεις καπως " και να εχεις χαρτι σπο δημοσιο νοσοκομειο ! , το επομενο βημα αλλα βολεει μονο κοντινους πρεπει να πας στην μοναδα που σε καλεσε και ειναι πιθανο να σε εξαιρεσουν , στο δευτερο θα πρεπει να ελπιζεις εξαιρεση , μπορει να αποριφθει , παντος οι κυρωσεις ειναι πολυ αυστηρες , δεν τα ειδα παραπανω μιας και θα παω και στο ποδι μου θα μεινει αλλος , παλιοτερα ηταν 10 μερες ! το σιγουρο ειναι οτι δεν καλουν αοπλους και γενικα γιωταδες γιοτομπαλα κλπ ...

( ανοίγει παρενθεση ) επομεν Panoss (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29401) δεν χρειαζεται να ανησυχεις μιας και τα καταφερνεις καλυτερα ( ? ) πουλωντας χαζοπρογραμματακια σε ασχετους με μαυρα κοστολογωντας τα 150 ευρο , μην στεναχωριεσαι παναγιωτη θα τα κανει ολα ο xristos2 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=73031) ,εσυ θα μπορεις να συνεχισεις την δουλεια σου , το θεμα σου ειναι να παρουμε και την πολη ? ποια πολη απ ολες ? ε ? να καταργησουμε το στρατο ? απαντα αλλου αν θελεις
οχι εδω :biggrin: ( τελος παρενθεσης )

στο δια ταυτα ....
ειμαστε 400 ατομα απ ολη την ελλαδα που θα παμε - ετσι με ειπανε -... πηγα στο φρουραρχειο χθες και με εβγαλαν φυλο πορειας με ανοιχτη επιστροφη !
επικοινωνησα σημερα με την μοναδα που θα παω για λεπτομεριες ... με λεει το καραβανοσκυλο που ειναι υπευθυνος οτι ... η ασκηση θα ειναι πραγματικου πολεμου με πραγματικα πυρα ! μπλα μπλα μλα .... και με το που φτασουμε στ φερες λεω δεν θα ερθει να μας μαζεψει κανεις ? καμια καναδεζα λεω ? θα ειναι στη ασκηση με λεει ... ε βγαλε κανα σταγερ λεω .... θα τα εχω φορτωμενα με πυρομαχικα με λεει να μαζευτειτε και να παρετε ταξι :hahahha: οποιος φτασει στην μοναδα μετα την δυση του ηλιου την εκατσε ... ενταξει πας και με τα ποδια ... 4 χιλιομετρα ειναι .....


νεκταριε αν κανεις κλικ στο πρωτο μηνυμα εκει που λεει διαολου την μανα θα εμφανιστει ....


θα σας ενημερωσω γενικα

Panoss
08-06-17, 19:51
Σου απαντάω εδώ, ως γνωστόν, είναι ανίκητη. Νίκησες.

aktis
08-06-17, 22:36
Είχα πάει και εγώ πριν μερικά χρόνια , βρεθήκαμε με μερικούς από τη σειρά ... μου άρεσε !

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-06-17, 01:30
ψυχρεμια και τι να πουμε κακα τα ψεματα οταν εχεις την δουλεια σου δεν μπωρεις να την κλεισεις για να πας να κολοβαρεσεις και να ακους τα Α και τα ου του καθε λοχαγου ,επισμηνια και δεν ξερω τι αλλο ,προσοπικη αποψη προεχει η αιμοραγια της τσεπης μας.:001_smile:

SRF
09-06-17, 11:16
μακαρι να με επερναν τωρα για μετεκπαιδευση εγω θεωρω οτι εχω πολλα να προσφερω, ειμαι σχεδον 45 χρονων αλλα μοιαζω με 25ρης κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα προσεχω την διατροφη μου μερικες φορες....εχω και αρκετα μαλλια αλλα πανω απο ολα ειμαι πολυ πιο καταλληλος και εμπειρος απο τους σημερινους νεανισκους και ετοιμος για μαχη αν χρειαστει.
αμα θελω βαζω κατω ανετα 2-3 απο αυτους μονο με σφαλιαρες για να μην παθουν και μονιμη βλαβη.
τωρα που ειναι καλοκαιρακι προτιμω ενα νησι αλλα αμα δεν μπορουν ας με στειλουν και Καρωτη που ειναι πολυ κοντα στο Διδυμοτοιχο, ομορφη η ελλαδα εκει, πολυ καλοι και οι ανθρωποι.

! Δ' ΕΑΝ?

xristos2
10-06-17, 18:13
173 ΜΕΑΠ το 1992.......

SV2HIA
11-06-17, 14:02
173 ΜΕΑ/ΑΠ από το 1985 ως το 1987. Ωραία χρόνια!

MacGyver
11-06-17, 15:51
Έβαλα στο γούγλ Δ' ΕΑΝ, για να δω τι είναι (άγνοια λόγω άλλου σώματος) και διάβασα μόνο παράπονα, ότι απο την πρώτη βδομάδα τους χάλασε το ημιμόνιμο και ξεκόλλησαν τα στράς, τα καλαμάρια ήταν κατεψυγμένα, στη σκοπιά έχει σκοτάδι, το κοντινότερο goody's είναι χιλιόμετρα μακριά και δεν έχει ούτε σαλάτα του chef και άλλα πολλά.
Είναι πολύ λυπηρό να συμβαίνουν όλα αυτά σήμερα.

lepouras
11-06-17, 16:17
Έβαλα στο γούγλ Δ' ΕΑΝ, για να δω τι είναι (άγνοια λόγω άλλου σώματος) και διάβασα μόνο παράπονα, ότι απο την πρώτη βδομάδα τους χάλασε το ημιμόνιμο και ξεκόλλησαν τα στράς, τα καλαμάρια ήταν κατεψυγμένα, στη σκοπιά έχει σκοτάδι, το κοντινότερο goody's είναι χιλιόμετρα μακριά και δεν έχει ούτε σαλάτα του chef και άλλα πολλά.
Είναι πολύ λυπηρό να συμβαίνουν όλα αυτά σήμερα.
μόνο αυτά? δεν είχε παράπονα γιατί δεν έχει δωρεάν γουιφι και το πρωινό δεν έχει κρουασάν και φρεντο καπουτσίνο ή έστω ένα μακιατο?

xristos2
11-06-17, 18:19
εγω θυμαμε ηταν πολυ καλα στην μοναδα και με τους στρατιωτες εφεδρους και ολους τους αξιωματικους.το στρατοπεδο ηταν ενωμενο και με καποιο αλλο με αυτοκινουμενα μαυροσκουφιδες δεν θυμαμε κατι περισσοτερο αλλα πηγαινα και σε αυτων το κψμ τους. μου αρεσε πολυ να κανω βολτα στην καρωτη,που τον χειμωνα μυριζε παντου ξυλα απο τζακι, πηγαινα και στο διδυμοτειχο οι ανθρωποι ζουσαν και απο τους στρατιωτες, τους προσεχαν και δεν τους εβλεπαν σαν χιλιαρικο, ειχα παει και στο μικρο Δερειο στο μεγαλο φυλακιο με αποθηκες πυρομαχικων ειχα κατσει τουλαχιστον ενα μηνα εκει ειχε αυτοχθονες ελληνες Πομακους ηταν και αυτοι πολυ ευγενικοι και αυθεντικοι θυμαμε την καφετερια εξω απο την πυλη του φυλακιου με μια ωραια κοπελα την κορη του ιδιοκτητη......

σε αυτο το χωμα οτι και να φυτεψεις θα πιασει και θα μεγαλωσει γρηγορα γιατι εχει αρκετες μερες τον χρονο βροχη, θυμαμε εναν παλιο που φαγωνοταν να παει φυλακιο να κανει σκοπια γιατι οταν ηταν νεος στρατιωτης ειχε παει και φυτεψει εκει κανναβη νομιζω την εβραζε και την επινε σαν τσαι

kioan
11-06-17, 19:12
μόνο αυτά? δεν είχε παράπονα γιατί [...] το πρωινό δεν έχει κρουασάν [...]

Α όλα κι όλα! Εμείς το μόνο πράγμα που είχαμε σε αφθονία (για δεκατιανό) ήταν τα κρουασάν... τα πιο άθλια, μπαγιάτικα και καταθλιπτικά κρουασάν που έχουν περάσει ποτέ από τον πλανήτη αυτό... :crying:

Δεν είναι τυχαίο ότι από τότε που απολύθηκα και μετά δεν έχω ξαναφάει ποτέ μου κρουασάν. Θυμάμαι όταν πιάνανε οι μεγάλες πείνες στο φυλάκιο που αναγκαζόμουν να φάω το κρουασάν, μασουλώντας περιμετρικά τη ζύμη μη τυχόν και πετύχω την ακόμα πιο άθλια γέμιση κεράσι :crying:

lepouras
11-06-17, 19:27
Α όλα κι όλα! Εμείς το μόνο πράγμα που είχαμε σε αφθονία (για δεκατιανό) ήταν τα κρουασάν... τα πιο άθλια, μπαγιάτικα και καταθλιπτικά κρουασάν που έχουν περάσει ποτέ από τον πλανήτη αυτό... :crying:

Δεν είναι τυχαίο ότι από τότε που απολύθηκα και μετά δεν έχω ξαναφάει ποτέ μου κρουασάν. Θυμάμαι όταν πιάνανε οι μεγάλες πείνες στο φυλάκιο που αναγκαζόμουν να φάω το κρουασάν, μασουλώντας περιμετρικά τη ζύμη μη τυχόν και πετύχω την ακόμα πιο άθλια γέμιση κεράσι :crying:
δεκατιανο? τη είναι αυτό? :confused1: δεν είχατε την μαρμελάδα που την έκοβες σαν μορταδέλα και απλά την τοποθετούσες στο ψωμί που ήταν κομμένο με πριονοκορδέλα γιατί το μαχαίρι δεν το έκοβε?
εμείς πάντως στην Μυτιλήνη σε μεγάλες γιορτές και επετείους τρώγαμε και μερεντα....:biggrin: ένα κουτάκι τον 100γρ για 30 άτομα... μεγάλες στιγμές για όποιον προλάβαινε να πάρει την πρώτη κουταλιά. κάτι σαν όσκαρ ένα πράγμα (ευχαριστώ την μαμά μου που με έκανε αγόρι και απολαμβάνω τέτοια τιμή και τέτοια....) :lool:
πάντως επειδή είμαι λίγο παμφάγος δεν ασχολήθηκα ποτέ με ντιλιβερι και τέτοια. έβλεπα άλλους που δεν τους άρεσε τίποτα και κάθε μέρα σχεδόν παίρναν απέξω.
πάντως αυτό που θυμάστε κωδικούς οχημάτων κλπ και τα χαρακτηριστικά από τις μονάδες που περάσατε δεν το κατάφερα ποτέ. δεν θυμάμαι ούτε μια μονάδα που πήγα πως λέγετε.

nestoras
11-06-17, 19:31
Μουφα μερεντα εδιναν, να ηταν και κανονικη παει κι ερχεται... :-D

lepouras
11-06-17, 19:43
α όλα και όλα. μερέντα ήταν με την ούγια......... την ημερομηνία λήξης δεν βλέπαμε μόνο αν και νομίζω τότε δεν γράφανε....

manolena
11-06-17, 20:14
Χα, εγώ στη σχολή (1991) έτρωγα γκοτζιλάκι γάλακτος βαθείας καταψύξεως του 1950 τόσο... Έπαθα τίποτα; Φαντάσου τα πρώτα πρώτα κομμάτια απο το ψυγείο τα κάνανε σκαλιά για να κατεβάζουνε τα άλλα απο το φορτηγό.
Ημερομηνία λήξης και σαχλαμάρες. Άμα έχεις νεφρά και στομάχι, όλα τρώγονται.

SRF
11-06-17, 20:36
173 ΜΕΑΠ το 1992.......




173 ΜΕΑ/ΑΠ από το 1985 ως το 1987. Ωραία χρόνια!

!!! 78 ? 'η 79?


εγω θυμαμε ηταν πολυ καλα στην μοναδα και με τους στρατιωτες εφεδρους και ολους τους αξιωματικους. το στρατοπεδο ηταν ενωμενο και με καποιο αλλο με αυτοκινουμενα μαυροσκουφιδες [ Δ' ΕΑΝ = Επιλαρχία αναγνωρίσεως} δεν θυμαμε κατι περισσοτερο αλλα πηγαινα και σε αυτων το κψμ τους. μου αρεσε πολυ να κανω βολτα στην καρωτη,που τον χειμωνα μυριζε παντου ξυλα απο τζακι, πηγαινα και στο διδυμοτειχο οι ανθρωποι ζουσαν και απο τους στρατιωτες, τους προσεχαν και δεν τους εβλεπαν σαν χιλιαρικο, ειχα παει και στο μικρο Δερειο στο μεγαλο φυλακιο με αποθηκες πυρομαχικων ειχα κατσει τουλαχιστον ενα μηνα εκει ειχε αυτοχθονες ελληνες Πομακους ηταν και αυτοι πολυ ευγενικοι και αυθεντικοι θυμαμε την καφετερια εξω απο την πυλη του φυλακιου με μια ωραια κοπελα την κορη του ιδιοκτητη......

σε αυτο το χωμα οτι και να φυτεψεις θα πιασει και θα μεγαλωσει γρηγορα γιατι εχει αρκετες μερες τον χρονο βροχη, θυμαμε εναν παλιο που φαγωνοταν να παει φυλακιο να κανει σκοπια γιατι οταν ηταν νεος στρατιωτης ειχε παει και φυτεψει εκει κανναβη νομιζω την εβραζε και την επινε σαν τσαι


Και στις εξόδους αν δεν κατέβαινες με παρέα για κοινό ταξί προς Διδυμότειχο, πήγαινες Καρωτή στο τέλος του δρόμου της και άραζες στην Ανθούλα!

kioan
11-06-17, 20:38
πάντως επειδή είμαι λίγο παμφάγος δεν ασχολήθηκα ποτέ με ντιλιβερι και τέτοια. έβλεπα άλλους που δεν τους άρεσε τίποτα και κάθε μέρα σχεδόν παίρναν απέξω.
Ντελίβερι; Τι είναι αυτό; Εκεί δεν είχαμε τίποτα πέρα από το φαγητό του φυλακίου γιατί η κοντινότερη ακτή ήταν στα 13km και ήταν της γείτονος :001_rolleyes:

Δεν είχα και εγώ θέμα με το φαγητό, απλά άμα έκανε καμιά λαλακία ο μάγειρας (όπως πχ όταν του έπεσε όλο το σακουλάκι αλάτι στο ταψί και μαγείρεψε σαν να μη συνέβη τίποτα :001_rolleyes:) τη βγάζαμε με τις μερίδες μάχης (κούτες 4Β τις λέγανε νομίζω). Μόνο αυτά τα άθλια κρουασάν που έφερναν για δεκατιανό δε μπορούσα να φάω με τίποτα... και δώστου διπυρίτες εγώ :lool:



Έπαθα τίποτα;
Ερώτηση παγίδα! Θα προσπεράσω :lool:

MacGyver
11-06-17, 21:50
-Να σας κάνω μία ερώτηση: από πού ψωνίζει ο στρατός; Έχει δικά του κρουασάν, που είναι δύο-τριών ετών; Φαντάζομαι όχι, παρά μόνο από τις γνωστές εταιρίες όπου και όλοι εμείς τώρα.
Γιατί λοιπόν να είναι άθλια; Οτιδήποτε φαγώσιμο είναι γεμάτο συντηρητικά, όπως όλα δηλαδή αυτά που αγοράζουμε κάθε μέρα από το ΣΜ, και μπορεί να διατηρηθεί "φρέσκο" για πολλά χρόνια.
-Τα βαθιάς κατάψυξης κρέατα τα έχει αποθηκεύσει ο στρατός για τις περιόδους έντασης. Τι θα έπρεπε λοιπόν να τα κάνει μετά από ένα διάστημα ; Να τα πετάξει; Τα διαθέτει και ανανεώνει την αποθήκη.
-Θυμάμαι πολλά χρόνια πριν, παραπονέθηκε η επιτροπή σίτισης των εφέδρων για τα καλαμαράκια που ήταν κατεψυγμένα. Πόσες οικογένειες στην Ελλάδα πιστεύετε ότι τρώνε φρέσκα καλαμαράκια;
-Τα φαγητά της μάνας τους τα τρώνε όλα; Φυσικά και όχι, την ίδια γκρίνια έχουν και εκεί. Κορν φλέικς, πίτσες και τοστ, αυτό είναι το φαγητό των περισσότερων.
Άρα λοιπόν, όλοι έχουν μία αρνητική και κριτική σκέψη σε οτιδήποτε συμβαίνει στο στρατό, μόνο και μόνο για να ελπίζουν σε έναν ανύπαρκτο παράδεισο μετά την απόλυση, που ποτέ δεν θα βρουν.

georgegr
11-06-17, 21:56
16ο τάγμα τεχνικού Καρωτή 1994.

lepouras
11-06-17, 22:05
Χα, εγώ στη σχολή (1991) έτρωγα γκοτζιλάκι γάλακτος βαθείας καταψύξεως του 1950 τόσο... Έπαθα τίποτα;
πως δεν έπαθες. μόνο εσένα λέει <<κύριε >>ο Βαγγέλης. :hahahha:

manolena
11-06-17, 22:09
Να και η χλεύηηηηηηη...

kioan
11-06-17, 22:18
-Να σας κάνω μία ερώτηση: από πού ψωνίζει ο στρατός; Έχει δικά του κρουασάν, που είναι δύο-τριών ετών; Φαντάζομαι όχι, παρά μόνο από τις γνωστές εταιρίες όπου και όλοι εμείς τώρα.
Γιατί λοιπόν να είναι άθλια; Οτιδήποτε φαγώσιμο είναι γεμάτο συντηρητικά, όπως όλα δηλαδή αυτά που αγοράζουμε κάθε μέρα από το ΣΜ, και μπορεί να διατηρηθεί "φρέσκο" για πολλά χρόνια.

Κρουασάν μάρκας "Mama Bo" εγώ δεν είχα δει ποτέ πριν μπω στο στρατό και ούτε έχω ξαναδεί έκτοτε οπουδήποτε στην αγορά. Επίσης πρέπει να ήταν τα μόνα κρουασάν με τόσο μικρή διάρκεια ζωής, αλλιώς πώς να εξηγηθεί το ότι όλα είχαν ημερομηνία λήξης μερικές μέρες το πολύ βδομάδες από όταν φτάνανε στα χέρια μας (εκτός από κάποια που ήταν ήδη ληγμένα) :wiink:

Δεν είμαι δύσκολος στο φαγητό, τρώω τα πάντα και γι' αυτό και δεν είχα πρόβλημα με το φαγητό του στρατού (3 μήνες σε βραχονησίδα και οι υπόλοιποι πάλι σε αποκομμένα φυλάκια). Αλλά το θεωρώ άθλιο και ανεπίτρεπτο να μπουκώνεις καθημερινά τους στρατιώτες με ότι junk food βρεις, όπως γινόταν με εμάς. Δεν είχα την απαίτηση να πάω στρατό και να τρώω κρουασάν βουτύρου, γαλέτα να μου δίνανε πιο ευχαριστημένος θα ήμουν.



Edit:
Τελικά googlαρα τα "Mama Bo" και βρήκα μόνο μια αναφορά σε αυτά (http://www.hiphop.gr/forum_topic/302548/1) :lool:

http://i.imgur.com/JrzRYDz.png

nestoras
11-06-17, 22:36
Edit:
Τελικά googlαρα τα "Mama Bo" και βρήκα μόνο μια αναφορά σε αυτά (http://www.hiphop.gr/forum_topic/302548/1) :lool:



Εμένα μου έβγαλε αποτελέσματα μόνο για τον "Bo" (Μπο) του Survivor.... Και να σκεφτείς ότι δεν το παρακολουθώ κιόλας...

MacGyver
11-06-17, 22:41
Ο στρατός προμηθεύεται προϊόντα (όταν αυτό είναι εφικτό) από τις τοπικές εταιρίες, για να ενισχύσει την τοπική οικονομία.
Πολύ πιθανόν να ήταν βιοτεχνία της περιοχής.
Από τη λαϊκή η με κριτήριο "το φθηνότερο, και ας είναι ότι νάνε" όπως κάνουν οι περισσότεροι πολίτες για το σπίτι τους, δεν αγοράζει ποτέ.

nestoras
11-06-17, 22:41
-Να σας κάνω μία ερώτηση: από πού ψωνίζει ο στρατός; Έχει δικά του κρουασάν, που είναι δύο-τριών ετών; Φαντάζομαι όχι, παρά μόνο από τις γνωστές εταιρίες όπου και όλοι εμείς τώρα.
Γιατί λοιπόν να είναι άθλια; Οτιδήποτε φαγώσιμο είναι γεμάτο συντηρητικά, όπως όλα δηλαδή αυτά που αγοράζουμε κάθε μέρα από το ΣΜ, και μπορεί να διατηρηθεί "φρέσκο" για πολλά χρόνια.
-Τα βαθιάς κατάψυξης κρέατα τα έχει αποθηκεύσει ο στρατός για τις περιόδους έντασης. Τι θα έπρεπε λοιπόν να τα κάνει μετά από ένα διάστημα ; Να τα πετάξει; Τα διαθέτει και ανανεώνει την αποθήκη.
-Θυμάμαι πολλά χρόνια πριν, παραπονέθηκε η επιτροπή σίτισης των εφέδρων για τα καλαμαράκια που ήταν κατεψυγμένα. Πόσες οικογένειες στην Ελλάδα πιστεύετε ότι τρώνε φρέσκα καλαμαράκια;
-Τα φαγητά της μάνας τους τα τρώνε όλα; Φυσικά και όχι, την ίδια γκρίνια έχουν και εκεί. Κορν φλέικς, πίτσες και τοστ, αυτό είναι το φαγητό των περισσότερων.
Άρα λοιπόν, όλοι έχουν μία αρνητική και κριτική σκέψη σε οτιδήποτε συμβαίνει στο στρατό, μόνο και μόνο για να ελπίζουν σε έναν ανύπαρκτο παράδεισο μετά την απόλυση, που ποτέ δεν θα βρουν.

Χίλιες φορές προτιμούσα οτιδήποτε μαγειρευτό ήταν μέσα στο Στρατό. Τα έτοιμα σαντουιτσάκια, τα έτοιμα κρουασάν και οτιδήποτε άλλο συσκευασμένο ήταν μόνο για ώρα ανάγκης.

Η καλύτερη μου από πλευράς φαγητού στο στρατό ηταν όταν βγαίναμε στις ασκήσεις με τα κινητά μαγειρεία.
Για τα κατεψυγμένα κρέατα δεν έχω κάτι να πω (πέρα από το ότι κάποια ανεγκέφαλοι έπαιζαν ποδόσφαιρο με τα κατεψυγμένα κοτόπουλα).

Όσον αφορά στα καλαμαράκια, ναι είναι ακριβά γι'αυτό αγοράζω θράψαλα (ή το καλαμάρι του φτωχού).

Το σχόλιο από την πλευρά μου (για τη μερέντα) ήταν καλοπροαίρετο και με χιουμοριστικό σκοπό... :-)

kioan
11-06-17, 22:55
Ο στρατός προμηθεύεται προϊόντα (όταν αυτό είναι εφικτό) από τις τοπικές εταιρίες, για να ενισχύσει την τοπική οικονομία.
Πολύ πιθανόν να ήταν βιοτεχνία της περιοχής.

Τελικά το έψαξα περισσότερο... Η εταιρεία "Mama Bo" λοιπόν πρέπει να είναι αυτή (http://www.vres.gr/mama-bo-anna-dalla), με έδρα Βριλήσσια Αττικής (https://goo.gl/maps/ssszCsVarkq) (εγώ υπηρέτησα Δωδεκάνησα).

Πηγαίνοντας από google street view να δω την έδρα της (https://goo.gl/maps/uGDQ9yz9R5T2) (σύμφωνα με την παλαιότερη διαθέσιμη φωτογραφία η οποία είναι μερικά χρόνια μεταγενέστερη της θητείας μου) υπάρχει μόνο ένα άδειο οικόπεδο και ένας τοίχος που γράφει...

http://i.imgur.com/5YLq5Jol.png (http://i.imgur.com/5YLq5Jo.png)

xristos2
11-06-17, 22:58
!!! 78 ? 'η 79?




Και στις εξόδους αν δεν κατέβαινες με παρέα για κοινό ταξί προς Διδυμότειχο, πήγαινες Καρωτή στο τέλος του δρόμου της και άραζες στην Ανθούλα!

178
εκει που λες πηγαινα αλλα νομιζω πηγαινε και ο διοικητης τζωρτζος νικολαος προσπαθουσα να μην σκουντουφλω στα ποδια του

SRF
12-06-17, 00:21
178
εκει που λες πηγαινα αλλα νομιζω πηγαινε και ο διοικητης τζωρτζος νικολαος προσπαθουσα να μην σκουντουφλω στα ποδια του

Δηλαδή είναι σίγουρο ότι έχουμε συνυπάρξει στο ίδιο στρατόπεδο (απέναντί μας ήταν οι κοιτώνες σας - της ΜΕΑΠ - κοντά στο ιατρείο) ΚΑΙ σίγουρα και στην Ανθούλα και από την σειρά σου είμασταν εκεί ακριβώς τον ίδιο χρόνο!
Εκεί υπηρέτησα συνολικά 17+ μήνες!

ΥΓ. Λάθος μου! Εσύ ήσουν εκεί το 1992? Ο SV2HIA ήταν μαζί μου χρονικά!

alpha uk
12-06-17, 01:30
Χα, εγώ στη σχολή (1991) έτρωγα γκοτζιλάκι γάλακτος βαθείας καταψύξεως του 1950 τόσο... Έπαθα τίποτα; Φαντάσου τα πρώτα πρώτα κομμάτια απο το ψυγείο τα κάνανε σκαλιά για να κατεβάζουνε τα άλλα απο το φορτηγό.
Ημερομηνία λήξης και σαχλαμάρες. Άμα έχεις νεφρά και στομάχι, όλα τρώγονται.
Καί εγώ στην ΣΕΤΤΗΛ τό 1985 , Γκοτζίλα από Αργεντινή τού 1948 ήταν σάν νά έτρωγες σόλα από παπούτσι , στή δε Ξάνθη στο 4το σώμα στρατού στή μανέστρα ήταν πιο​ πολλά τά σκουλίκια από τήν μανέστρα, καί τά άτιμα ήταν ακριβώς τά ίδια , μέ δυσκολία τά ξεχώριζες, στή Λέρο η υδροφόρο πού πίναμε νερό είχε και κάμποσα βατράχια μέσα , φαγητό τρώγαμε όταν μας θυμόντουσαν , ζούσαμε με μπισκότα καί τυρί κονσέρβα εκστρατείας (καί αυτά από Αργεντινή) μόνο στήν ΑΣΔΕΝ έφαγα σάν άνθρωπος , όσο γιά μερεντες καί γλυκίσματα , αυτά ήταν πράγματα πολυτελείας

picdev
12-06-17, 03:07
αυτα δεν υπάρχουν σημερα ,
γενικά για τη ποιότητα του φαγητού δεν ειναι υπεύθυνος ο στρατός , ο στρατός σαν δομή κάνει το καλύτερο το πρόβλημα ειναι ο αξιωματικός συτιστής και οι μάγειρες.

Η κάθε μονάδα έχει μια πίστωση ανάλογα με την δύναμη και οι κύριες προμήθιες γίνονται απο το σουπερμαρκετ του στρατού,
κανονικο σουπερμαρκετ με πολύ καλά προιόντα, φέτα ΠΟΠ, ελαιόλαδο παρθένο, μερεντα κανονική , κονφλέικς σοκολατας , μπαχαρικα και ολα τα καλά.
Εκεί λοιπόν παει ο σιτιστής και αγοράζει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ανάλογα με τις ανάγκες φυσικά, δεν μπορεί να παρει ουσίσκι αλλά μπορεί να πάρει ολα τα καλά.
Απο εκει και περα ολα τα νοπά κρεάτα και το γάλλα έρχονται απο ελληνικές εταιρείες με φορτηγό 2 3 φορές την εβδομάδα , αυτα με τα κατεψυγμένα του 90 και του 50 και του 80 δεν υπαρχουν.
Οτι δεν έχουν αυτοί οι μεγάλοι προμηθευτές πχ λουκάνικα τα παίρνει και απο το χασάπικο κοντά στο στρατόπεδο, ποσα λεφτά τρώνε ετσι είναι άλλη ιστορία, τα λεφτά τα δινει ο στρατός όμως, τωρα αν το λουκάνικο που μας έφερνε ηταν σαπιο δεν έφταιγε ο στρατός αλλά ο ΕΜΘ συτιστής

Τωρα αν σας πω οτι ειχαμε συτιστή ανθυπασπιστή που του ελεγε ο μάγειρας να πάρει κάρυ για το κοτόπουλο και δεν τον άφηνε , ενώ πήγαινε με τον ΕΠΟΠ και έπαιρνε κανονικα.
Πήγαινε ο εποπ και μας έπαιρνε μια σακούλα 25 κιλά κονφλειξ σοκολάτας , πήγαινε ο στρημένος και μας έπαιρνε τα σκέτα......

Τα κρουασάν και δεκατιανά ειναι στεργίου κυρίως οπως και οι τυρόπιτες μπουγάτσες κτλ, και αυτές ερχόταν το φορτηγό του στεργίου μερα παρα μέρα και τα έφερνε ψημένα.
Αλλες μέρες ετοίμαζε ο μάγεριας δεκατιανό, οταν ηταν σιτιστής ο ΕΠΟΠ ειχε ψωμί με λουκάνικο και σάλτσα, οταν ήταν ο μλκς ειχε σκέτο άψητο τοστ καθε μερα.
Μπορεί να ειχε και κατεψηγμένα πενιρλί που τα έψηνε ο μάγειρας.

το πιο ωραίο δέκατιανο ήταν στο κέντρο που είχε φούρνο, ζεστό φρέσκο τυρόψωμο , γινόταν κανονική μάχη :lool:
εκεί ο πυροβολάρχης έτρεμε μην πει φαντάρος οτι δεν έφαγε κρουασάν γινοταν φασαρία.

Στη μονάδα μετά υπήρχε συτιστής που δεν μας άφηνε να φαμε πανω απο μια μαρμελάδα , φέτα ενα σπιρτόκουτο , προφανώς ο αρχιδας ο ΕΜΘ τα έτρωγε, δεν γινεται στη μια πυροβολαρχία να καναμε επιδρομή στα ψυγεία και στην άλλη το φαί να ειναι ενα κουτακι μαρμελάδα.
Στη πυροβολαρχία διοικήσεως όπως που ήταν ο διοικητής της μονάδας δεν ειχε τέτοια,να του έλεγε φαντάρος οτι το φαί ειναι λίγο θα γινοταν σκοτωμός,
στη πυροβολαρχία που ηταν πάνω στο βουνό το φαί ηταν 2 δάχτυλα κρέας ... λες και μας έκαναν δίαιτα να βγούμε στη παραλία

Panoss
12-06-17, 12:29
Κι εγώ πιστεύω τα λεφτά τα δίνει ο στρατός (ή τουλάχιστον τα έδινε μέχρι την αρχή της κρίσης), το θέμα είναι αν ελέγχει αυτούς που τα διαχειρίζονται.
(συνέχεια ακούγονταν συζητήσεις για τις μίζες που παίρνανε οι αξιωματικοί που ασχολούνταν με αυτά)
Εγώ πάντως είχα δει και πολύ καλά φαγητά στο στρατό, αλλά και πολύ χάλια αλλά και μέτρια.
Συνολικά θα το χαρακτήριζα μέτριο.
(πάντως κρουασάν μας δίνανε molto της Chipita, άμα λάχει να ούμε, άκου μάμα μπο :lool:)

klik
12-06-17, 13:07
Καί εγώ στην ΣΕΤΤΗΛ τό 1985 , Γκοτζίλα από Αργεντινή τού 1948 Για 198χ δν ξέρω, το 199χ όμως που στέλνανε ότι μωαμεθανούς δεν παίρναν όπλο για μάγειρες, τρώγαμε καλά. Λίγο πικάντικα, αλλά καλά. Δεν περίσσευε τίποτα.

Στη μονάδα μετά,το κρέας αν δεν είχε σκουλήκια για να το μαλακώσουν (διάσπαση πρωτεϊνών) δεν τρωγόταν με τίποτα. Άσε που έπρεπε να το βαρέσεις πρώτα για να μην σε δαγκώσει. Όταν μπορούσαμε τρώγαμε απ έξω. Μόνο στη ΣΕΤΤΗΛ έβαλα κιλά.

Μερέντες και γλυκά είδα μόνο μια φορά που έφεραν δείγματα για να δοκιμάσουμε και καλά να τους πούμε τις εντυπώσεις μας. Δεκατιανά και λοιπά εκτός από τα 3 γεύματα, δεν έχω ακούσει στο στρατό.

SRF
12-06-17, 13:09
Τελικά το έψαξα περισσότερο... Η εταιρεία "Mama Bo" λοιπόν πρέπει να είναι αυτή (http://www.vres.gr/mama-bo-anna-dalla), με έδρα Βριλήσσια Αττικής (https://goo.gl/maps/ssszCsVarkq) (εγώ υπηρέτησα Δωδεκάνησα).

Πηγαίνοντας από google street view να δω την έδρα της (https://goo.gl/maps/uGDQ9yz9R5T2) (σύμφωνα με την παλαιότερη διαθέσιμη φωτογραφία η οποία είναι μερικά χρόνια μεταγενέστερη της θητείας μου) υπάρχει μόνο ένα άδειο οικόπεδο και ένας τοίχος που γράφει...

http://i.imgur.com/5YLq5Jol.png (http://i.imgur.com/5YLq5Jo.png)

Αυτό που ψάχνεις είναι αυτή η επιχείρηση

MR BAKER ΑΕ ΛΑΜΙΑ
ΛΑΜΙΑ, 35100 ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ
Tel: 22310-43594 22310-45146 22310-45147
Fax: 22310-43594

και για να δεις τι έτρωγες αρκεί αυτό από τον ΕΦΕΤ


6. Πρόστιμο συνολικού ύψους 6.000 ΕΥΡΩ στην επιχείρηση "MR BAKER ΑΕ", βιομηχανία τυποποιημένων τροφίμων, ΒΙ.ΠΕ. Λαμίας, διότι κατά τον έλεγχο, ο οποίος διενεργήθηκε έπειτα από καταγγελία σχετική με την ύπαρξη ευρωτίασης σε κρουασάν "ΜΑΜΑ ΒΟ BAKER", διαπιστώθηκε ότι η επιχείρηση παρουσίαζε ανεπαρκές επίπεδο υγιεινής χώρων και εξοπλισμού (παραβάσεις ΕΚ 852/2004).

ΠΗΓΗ ΕΦΕΤ (http://www.efet.gr/images/old_efet/deltio324.html)

klik
12-06-17, 13:18
δεμείς πάντως στην Μυτιλήνη....:biggrin: ένα κουτάκι τον 100γρ για 30 άτομα... ... βουνό ή στη θάλασσα;

kioan
12-06-17, 14:04
και για να δεις τι έτρωγες αρκεί αυτό από τον ΕΦΕΤ


6. Πρόστιμο συνολικού ύψους 6.000 ΕΥΡΩ στην επιχείρηση "MR BAKER ΑΕ", βιομηχανία τυποποιημένων τροφίμων, ΒΙ.ΠΕ. Λαμίας, διότι κατά τον έλεγχο, ο οποίος διενεργήθηκε έπειτα από καταγγελία σχετική με την ύπαρξη ευρωτίασης σε κρουασάν "ΜΑΜΑ ΒΟ BAKER", διαπιστώθηκε ότι η επιχείρηση παρουσίαζε ανεπαρκές επίπεδο υγιεινής χώρων και εξοπλισμού (παραβάσεις ΕΚ 852/2004).

ΠΗΓΗ ΕΦΕΤ (http://www.efet.gr/images/old_efet/deltio324.html)

Δε μπορώ να πω πως πέφτω και από τα σύννεφα :001_rolleyes:

lepouras
12-06-17, 15:19
βουνό ή στη θάλασσα;
.... Καλλονή.....

klik
12-06-17, 15:29
.... Καλλονή.....
Πολιχνίτο, απέναντι από Καλλονή :ok:

lepouras
12-06-17, 16:16
Πολιχνίτο, απέναντι από Καλλονή :ok:
μετά? εγώ έκανα τουρ. μετά Δράμα, Καβάλα(Φιλίππους). τελικά εκεί που πέρασα καλά και έφαγα καλά ήταν στο φυλάκιο στους Φιλίππους. σχεδόν απολύθηκα από εκεί.

xristos2
12-06-17, 22:41
Δηλαδή είναι σίγουρο ότι έχουμε συνυπάρξει στο ίδιο στρατόπεδο (απέναντί μας ήταν οι κοιτώνες σας - της ΜΕΑΠ - κοντά στο ιατρείο) ΚΑΙ σίγουρα και στην Ανθούλα και από την σειρά σου είμασταν εκεί ακριβώς τον ίδιο χρόνο!
Εκεί υπηρέτησα συνολικά 17+ μήνες!

ΥΓ. Λάθος μου! Εσύ ήσουν εκεί το 1992? Ο SV2HIA ήταν μαζί μου χρονικά!


ε, ναι παντως εγω εφυγα με μεταθεση για θηβα οταν παλιωσα περιπου τους τελευταιους 6;;;; μηνες της ανοιξης του 92

mikemtb
12-06-17, 22:46
Μόνο στη ΣΕΤΤΗΛ έβαλα κιλά.
Για πιο χρονιά μιλάμε? Εγώ 1994


Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

kioan
12-06-17, 23:08
klik, mikemtb στο Χαϊδάρι εννοείτε, ε;

Κι εγώ το καλύτερο φαγητό όλης της θητείας, εκεί το είχα βρει (αν και αρκετά χρόνια αργότερα...)

picdev
12-06-17, 23:22
Στράτος το 92 χωρίς ιντερνέτ κινητά κτλ [emoji1] το καταλαβαίνες κανονικά .
Ένας θείος μου είχε αλλάξει στρατόπεδο και δεν πρόλαβε να ειδοποιήσει και μέχρι να ξαναπάρει τον έψαχναν μέρες για το πού είναι [emoji1]

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

klik
12-06-17, 23:47
@lepouras:: ΣΕΤΤΗΛ 1993 (Πυργος) -> Μυτιλήνη -> εκδρομή πάνω από Αρκτούρο (BΔ) -> πολίτης

@Kioan: ΣΕΤΤΗΛ (Πύργος) ως τεχνίτης. Δεν έχω παει Χαϊδαρι.


70020

alpha uk
13-06-17, 00:41
@lepouras:: ΣΕΤΤΗΛ 1993 (Πυργος) -> Μυτιλήνη -> εκδρομή πάνω από Αρκτούρο (BΔ) -> πολίτης

@Kioan: ΣΕΤΤΗΛ (Πύργος) ως τεχνίτης. Δεν έχω παει Χαϊδαρι.


70020
Είχα τήν εντύπωση ότι η ΣΕΤΤΗΛ μετά το 1990 δέν εκπαίδευε εφέδρους γιά τεχνίτες, μόνο πενταετής καί μόνιμους , τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει όταν ήμουν εκεί. Εγώ πάντως Καλαμάτα > Πύργος > Χαϊδάρι > Ξάνθη > Αθήνα > Νάξος > Κρήτη > Λέρο > Αθήνα >πολίτης ,

klik
13-06-17, 00:53
Είχα τήν εντύπωση ότι η ΣΕΤΤΗΛ μετά το 1990 δέν εκπαίδευε εφέδρους γιά τεχνίτες, μόνο πενταετής καί μόνιμους , τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει όταν ήμουν εκεί. Εγώ πάντως Καλαμάτα > Πύργος > Χαϊδάρι > Ξάνθη > Αθήνα > Νάξος > Κρήτη > Λέρο > Αθήνα >πολίτης ,
Είχαμε ΟΠΥ άντρες και ΟΠΥ γυναίκες (λίγες) και μέναν χωριστά. Υπήρχαν 4 λόχοι με έφεδρους.

nestoras
13-06-17, 01:05
Εγώ πάντως Καλαμάτα > Πύργος > Χαϊδάρι > Ξάνθη > Αθήνα > Νάξος > Κρήτη > Λέρο > Αθήνα >πολίτης ,

8 μεταθέσεις???
Δεν υπαρχουν πλεον αυτα. Μια μεταθεση κανονικα κι αν εχεις βυσμα ή αλλη δικαιολογια πας και για δευτερη.

picdev
13-06-17, 02:34
9 μήνες ποτε να προλάβουμε, τώρα συζητάνε να πηγαινουν στη μοναδα οι φαντάροι.
στο κέντρο πλέον δεν κάνεις τιποτα μονο βήμα για τη παρέλαση, ποιος ο λόγος να καθονται οι φαντάροι στα κέντρα για 3 βδομάδες , αν τελικά δεν γινεται καμία εκπαίδευση ουσιαστικά

pstratos
13-06-17, 08:41
2007 ΠΑΤΡΑ(ΚΕΤΧ)> ΛΕΣΧΗ ΠΑΤΡΑΣ > ΣΕΤΤΗΛ > ΚΩΣ > ΚΛΕΙΔΙ ΒΕΡΟΙΑΣ

elektronio
13-06-17, 09:12
Καί εγώ στην ΣΕΤΤΗΛ τό 1985 , Γκοτζίλα από Αργεντινή τού 1948 ήταν σάν νά έτρωγες σόλα από παπούτσι , στή δε Ξάνθη στο 4το σώμα στρατού στή μανέστρα ήταν πιο​ πολλά τά σκουλίκια από τήν μανέστρα, καί τά άτιμα ήταν ακριβώς τά ίδια , μέ δυσκολία τά ξεχώριζες, στή Λέρο η υδροφόρο πού πίναμε νερό είχε και κάμποσα βατράχια μέσα , φαγητό τρώγαμε όταν μας θυμόντουσαν , ζούσαμε με μπισκότα καί τυρί κονσέρβα εκστρατείας (καί αυτά από Αργεντινή) μόνο στήν ΑΣΔΕΝ έφαγα σάν άνθρωπος , όσο γιά μερεντες καί γλυκίσματα , αυτά ήταν πράγματα πολυτελείας

Ποια ΕΣΟ ήσουν; είχαμε την ίδια πορεία ΣΕΤΤΗΛ (1985) --> 479 ΤΔΒ, εγώ ήμουν 176Γ

nestoras
13-06-17, 11:03
9 μήνες ποτε να προλάβουμε, τώρα συζητάνε να πηγαινουν στη μοναδα οι φαντάροι.
στο κέντρο πλέον δεν κάνεις τιποτα μονο βήμα για τη παρέλαση, ποιος ο λόγος να καθονται οι φαντάροι στα κέντρα για 3 βδομάδες , αν τελικά δεν γινεται καμία εκπαίδευση ουσιαστικά

Ακομη και αναλογικά να το δεις, 8 μεταθέσεις για 18 μηνες ειναι παρα πολλες! Παντως, αν ειχε εβδομαδα προσαρμογης σε καθε νεο στρατοπεδο, μια χαρά θα ηταν! ;-)

alpha uk
13-06-17, 11:12
8 μεταθέσεις???
Δεν υπαρχουν πλεον αυτα. Μια μεταθεση κανονικα κι αν εχεις βυσμα ή αλλη δικαιολογια πας και για δευτερη.. Παναγιώτη , όχι μεταθέσεις , αποσπάσεις ήταν , ή μετάθεση ήταν από Ξάνθη > Αθήνα ( στόν Καρέα) από τόν Καρέα στήν ΑΣΔΕΝ καί από εκεί αποσπάσεις γιά επισκευές καί συντονισμούς σέ σταθμούς καί κεραίες

alpha uk
13-06-17, 11:46
Ποια ΕΣΟ ήσουν; είχαμε την ίδια πορεία ΣΕΤΤΗΛ (1985) --> 479 ΤΔΒ, εγώ ήμουν 176Γ
Μάρκο έχω γράψει λάθος ημερομηνία ΣΕΤΤΗΛ τό καλοκαίρι τού 1984 κατόπιν Χαϊδάρι και τόν Γενάρη τού 1985 στό 479 ΤΔΒ αλλά στόν 4το λόχο (άν θυμάμαι καλά) πού ανήκει στην ταξιαρχία , λοχαγός μου ήταν κάποιος μέ τό όνομα Περιστέρης, τώρα γιά ΕΣΟ εάν θυμάμαι καλά (αμυδρά) νομίζω 174Γ , οπότε πρέπει νά ήμασταν μαζί στό 479 Τώρα από μεριά Θεσσαλονίκη τόν μόνο πού θυμάμαι ήταν ένα ξανθό ψηλό παλικάρι από ένα χωριό τής Χαλκιδικής, ήταν καί κάποιος δόκιμος ψηλός μελαχρινός όνομα δέν θυμάμαι , πάντως εάν ήμασταν μαζί θά πρέπει νά θυμάσαι κάποιον μαυριδερό πομακο πού τόν φωνάζαμε μπλακι (ήταν ο χαρακτήρας του στρατοπέδου) τό επίθετο μου είναι Παπακωνσταντίνου ένα σού θυμίζει τίποτα (ο μαλ@#ας ό διοικητής μου μέ είχε βγάλει καί στήν αναφορά στρατιάς, μέ επαίνους καί διάφορες άλλες μουλάδες) επειδή τού έφτιαξα τά μηχανήματα τής ταξιαρχίας , καί μου έδωσε δύο μέρες άδεια τό κτήνος γιά νά πάω από Ξάνθη Κόρινθο

performer
13-06-17, 16:58
Όποιος δεν υπηρέτησε την περίοδο 1967-1973 δεν ξέρει τι πάει να πει στρατός.Να μας μαντρώνουν 50-60 άτομα σε ένα θάλαμο με πλήρη εξάρτηση, μια κουβέρτα σαν κασκόλ στο λαιμό,τον σάκο με όλη την προίκα στην ανάταση και να πηδάς ένα -δυο κάτω και ο ιδρώτας έσταζε από την κολωτρ...δα. Μια κόλαση, για αυτοκτονία.
Και όποιον τον βαστούσε, στην εντολή του λοχία <τρία και αλλαγή> να μη φωνάξει <Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών> ή στην εντολή <επτά και αλλαγή> να μη φωνάξει <Ζήτω η 21η Απριλιόυ 67 > μαύρο φίδι που τον έφαγε και πολλά άλλα. Τι να ξεχάσει κάποιος. Τις αυτοκτονίες,τις μεταθέσεις σε τάγματα ανεπιθύμητων; Σήμερα παραπονούνται οι στρατεύσιμοι μόνο για το φαγητό.
Αν κάνουμε λοιπόν μια σύγκριση της τότε εποχής με αυτή που επακολούθησε έως και σήμερα ο στρατός είναι κολέγιο

SRF
13-06-17, 17:44
Όποιος δεν υπηρέτησε την περίοδο 1967-1973 δεν ξέρει τι πάει να πει στρατός.Να μας μαντρώνουν 50-60 άτομα σε ένα θάλαμο με πλήρη εξάρτηση, μια κουβέρτα σαν κασκόλ στο λαιμό,τον σάκο με όλη την προίκα στην ανάταση και να πηδάς ένα -δυο κάτω και ο ιδρώτας έσταζε από την κολωτρ...δα. Μια κόλαση, για αυτοκτονία.
Και όποιον τον βαστούσε, στην εντολή του λοχία <τρία και αλλαγή> να μη φωνάξει <Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών> ή στην εντολή <επτά και αλλαγή> να μη φωνάξει <Ζήτω η 21η Απριλιόυ 67 > μαύρο φίδι που τον έφαγε και πολλά άλλα. Τι να ξεχάσει κάποιος. Τις αυτοκτονίες,τις μεταθέσεις σε τάγματα ανεπιθύμητων; Σήμερα παραπονούνται οι στρατεύσιμοι μόνο για το φαγητό.
Αν κάνουμε λοιπόν μια σύγκριση της τότε εποχής με αυτή που επακολούθησε έως και σήμερα ο στρατός είναι κολέγιο

δηλαδή είσαι άνω των 70? !!!!

kioan
13-06-17, 17:45
Σήμερα παραπονούνται οι στρατεύσιμοι μόνο για το φαγητό. Αν κάνουμε λοιπόν μια σύγκριση της τότε εποχής με αυτή που επακολούθησε έως και σήμερα ο στρατός είναι κολέγιο

Πιστεύω όλοι εδώ μέσα αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά των δύσκολων συνθηκών διαβίωσης και της σκληρής εκπαίδευσης, από το καψόνι που δεν αποσκοπεί σε τίποτα πέρα από την ικανοποίηση των κόμπλεξ αυτών που το επιβάλλουν.

selectronic
13-06-17, 18:19
Πιστεύω όλοι εδώ μέσα αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά των δύσκολων συνθηκών διαβίωσης και της σκληρής εκπαίδευσης, από το καψόνι που δεν αποσκοπεί σε τίποτα πέρα από την ικανοποίηση των κόμπλεξ αυτών που το επιβάλλουν.

Εντάξει δεν είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες, πέραν από τις γενικές συνθήκες διαβίωσης που βελτιώνονται με την πάροδο του χρόνου, μέσα στον στρατό ή γενικά, υπάρχουν και πιο ιδιαίτερες συνθήκες όπως πχ την περίοδο της επταετίας:
Εκείνη την περίοδο ήταν και ο θείος μου στο Γ' Σώμα στρατού στην Θεσσαλονίκη και ο τότε αρχηγός του σώματος εκεί ήταν εναντίων της Δικτατορίας και σκεφτότανε (ή τουλάχιστον έτσι έλεγε) να κατεβάσει το Γ Σώμα και να επιτεθεί (στην Λάρισα αν δεν κάνω λάθος).
Και μου έλεγε τότε ο θείος μου "όλοι σκεφτόμασταν τι θα γίνει αν μας διατάξει, θα πάμε να βαράμε τους δικούς μας???" με την έννοια Έλληνες φαντάροι (οποιασδήποτε πεποιθήσεως) θα διαταχθούν να σκοτώσουν άλλους Έλληνες φαντάρους (επίσης αγνώστου πεποιθήσεως) που θα διαταχθούν να αμυνθούν!

Εντάξει, δεν είναι απλή θητεία αυτή...

performer
13-06-17, 20:38
δηλαδή είσαι άνω των 70? !!!!

Έχει σημασία πόσο είμαι;

MacGyver
13-06-17, 21:12
Το καψόνι η πήδημα γίνεται για να απογαλακτιστούν και να αλλάξουν ρότα οι τσόγλαν-μπόυς απο το: παράτα με ρε μάνα να κοιμηθώ (στις μία το μεσημέρι) και οι μπούλιδες απο τα κορνφλέικς με γεύση λευκή σοκολάτα με νιφάδες κόκονατ.
Για να υπάρχει μία ομάδα που θα κάνει τη δουλειά της και θα υπακούει και όχι μία τάξη γυμνασιόπαιδων που οι μισοί θέλουν εκδρομή στο γήπεδο και οι άλλοι μισοί στην παραλία, και αν δεν τους γίνει η χάρη κάνουν αποχή.
Το ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά είναι επίσης γεγονός. Από κει και πέρα οι διάφορες αποκλίσεις έχουν να κάνουν με το κάθε άνθρωπο.
Οι μεγαλύτερες διακρίσεις και εκμετάλλευση γίνονται ανάμεσα στους φαντάρους (παλιός, νέος) και όχι από μόνιμο, και πάντα: δια το προσωπικό συμφέρον βεβαίως βεβαίως. Να κάνει ο νέος 20 υπηρεσίες για να κάνω εγώ ο παλιός μία σκοπιά στο ΚΨΜ.
Η ίδια ζούγκλα που υπάρχει και στις πολυπληθείς εργασίες, όπου ο καθένας λίγο η πολύ κοιτάει τον κώλο του πατώντας επί πτωμάτων.
-Οι καλύτεροι και συνετότεροι άνθρωποι είναι τα παιδιά από την επαρχία, από τα χωριά.

lepouras
13-06-17, 21:13
Έχει σημασία πόσο είμαι;
όχι φυσικά. αλλά υποθέτω ότι είναι σχεδόν ένα μαθηματικό συμπέρασμα. αν υποθέσουμε ότι πήγες προς το τέλος της 7ετίας δηλαδή το 73 και στην καλύτερη να πήγες στα 18 τότε είσαι τουλάχιστον 62. τώρα αν πήγες νωρίτερα και σε μεγαλύτερη ηλικία τότε για την ηλικία σου, για την ενασχόληση με τα ηλεκτρονικά και το ίντερνετ, είναι άξιο θαυμασμού.

SRF
13-06-17, 22:06
Έχει σημασία πόσο είμαι;

Ότι έγραψε ο Λεπουρ απλά!


όχι φυσικά. αλλά υποθέτω ότι είναι σχεδόν ένα μαθηματικό συμπέρασμα. αν υποθέσουμε ότι πήγες προς το τέλος της 7ετίας δηλαδή το 73 και στην καλύτερη να πήγες στα 18 τότε είσαι τουλάχιστον 62. ώρα αν πήγες νωρίτερα και σε μεγαλύτερη ηλικία τότε για την ηλικία σου, για την ενασχόληση με τα ηλεκτρονικά και το ίντερνετ, είναι άξιο θαυμασμού.

Και πέραν του θαυμασμού... δεν ρώτησα και κάτι "τραγικό" ούτε και είσαι και υποχρεωμένος σαφώς να δώσεις απάντηση! Ακαδημαϊκά ρώτησα με εξαγωγή συμπεράσματος από τα γραφόμενα, που φαίνεται να γράφεις βιωματά σου λογικά!

p.gabr
13-06-17, 22:40
Λίγη υπομονή αδέρφια έρχομαι και εγώ

70035

xristos2
13-06-17, 23:00
Εκείνη την περίοδο ήταν και ο θείος μου στο Γ' Σώμα στρατού στην Θεσσαλονίκη και ο τότε αρχηγός του σώματος εκεί ήταν εναντίων της Δικτατορίας και σκεφτότανε (ή τουλάχιστον έτσι έλεγε) να κατεβάσει το Γ Σώμα και να επιτεθεί (στην Λάρισα αν δεν κάνω λάθος).
..


αυτο το ξερω και απο τον πατερα μου,νομιζω ο κινδυνος ηταν υπαρκτος δεν θυμαμε ομως αν ειχαν αναπτυχθει στρατευματα στα νοτια

xristos2
13-06-17, 23:03
Το καψόνι η πήδημα γίνεται για να απογαλακτιστούν και να αλλάξουν ρότα οι τσόγλαν-μπόυς απο το: παράτα με ρε μάνα να κοιμηθώ (στις μία το μεσημέρι) και οι μπούλιδες απο τα κορνφλέικς με γεύση λευκή σοκολάτα με νιφάδες κόκονατ.
Για να υπάρχει μία ομάδα που θα κάνει τη δουλειά της και θα υπακούει και όχι μία τάξη γυμνασιόπαιδων που οι μισοί θέλουν εκδρομή στο γήπεδο και οι άλλοι μισοί στην παραλία, και αν δεν τους γίνει η χάρη κάνουν αποχή.
.


συμφωνω και επαυξανω,
εχουν καταστραφει χιλιαδες στρατιες μονο γιατι απλα δεν πειθαρχισαν

lepouras
13-06-17, 23:10
συμφωνω και επαυξανω,
εχουν καταστραφει χιλιαδες στρατιες μονο γιατι απλα δεν πειθαρχισαν
καλά αυτό να μην το δένουμε σχοινί κορδόνι γιατί πρέπει να έχουν καταστραφεί και εκατομμύρια στρατιές γιατί πειθάρχησαν σε εντολές ανθρώπων που απλά ζωγράφιζαν στο χαρτί τακτικές και δίνανε εντολές από..... μακριά.,........................

lepouras
13-06-17, 23:18
Λίγη υπομονή αδέρφια έρχομαι και εγώ

70035














άσε βρε. εσύ είσαι σειρά.....
http://www.xenophon-mil.org/china/militarymuseum/milhist583s.jpg

μάλλον για μετεκπαίδευση πήγες τότε που δείχνεις. όχι όταν υπηρέτησες......:lool:

selectronic
13-06-17, 23:22
συμφωνω και επαυξανω,
εχουν καταστραφει χιλιαδες στρατιες μονο γιατι απλα δεν πειθαρχισαν

Και έχουνε καταστραφεί χώρες γιατί στρατιές πειθάρχησαν, ενώ δεν θα έπρεπε... Νομίζω βγάλανε και κάτι διεθνείς νόμους κάπου στο 1950 για να ξέρουν οι "φαντάροι" ότι δεν παίζει ξανά το "αυτές τις διαταγές είχα, τι να έκανα!"...

MacGyver
13-06-17, 23:47
Την επόμενη φορά που θα καλέσετε το 100 στο Μενίδι, θα σας στείλουν δύο πληρώματα Δίας και ο ένας θα αποφασίσει οτι οι γύφτοι δεν είναι γύφτοι αλλά ρωμά, ο άλλος οτι είναι βρωμόγυφτοι έμποροι ναρκωτικών, ο τρίτος οτι η φτώχεια τους έσπρωξε στα ναρκωτικά και τα καλάσνικωφ και ο τέταρτος ο Κρητικός ... ε τι να κάνουμε, είναι παράδοση όπως και στην πατρίδα του το Ηράκλειο.
Δημοκρατία και ελεύθερη σκέψη, μην σπάσουν τα αυγά.

nikknikk4
14-06-17, 00:09
μακαρι να με επερναν τωρα για μετεκπαιδευση εγω θεωρω οτι εχω πολλα να προσφερω, ειμαι σχεδον 45 χρονων αλλα μοιαζω με 25ρης κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα προσεχω την διατροφη μου μερικες φορες....εχω και αρκετα μαλλια αλλα πανω απο ολα ειμαι πολυ πιο καταλληλος και εμπειρος απο τους σημερινους νεανισκους και ετοιμος για μαχη αν χρειαστει.
αμα θελω βαζω κατω ανετα 2-3 απο αυτους μονο με σφαλιαρες για να μην παθουν και μονιμη βλαβη.
τωρα που ειναι καλοκαιρακι προτιμω ενα νησι αλλα αμα δεν μπορουν ας με στειλουν και Καρωτη που ειναι πολυ κοντα στο Διδυμοτοιχο, ομορφη η ελλαδα εκει, πολυ καλοι και οι ανθρωποι.

για στειλε τους email ... η παρε τους τηλεφωνο.

https://www.youtube.com/watch?v=YxyFlBjol0A

lepouras
14-06-17, 00:30
Την επόμενη φορά που θα καλέσετε το 100 στο Μενίδι, θα σας στείλουν δύο πληρώματα Δίας και ο ένας θα αποφασίσει οτι οι γύφτοι δεν είναι γύφτοι αλλά ρωμά, ο άλλος οτι είναι βρωμόγυφτοι έμποροι ναρκωτικών, ο τρίτος οτι η φτώχεια τους έσπρωξε στα ναρκωτικά και τα καλάσνικωφ και ο τέταρτος ο Κρητικός ... ε τι να κάνουμε, είναι παράδοση όπως και στην πατρίδα του το Ηράκλειο.
Δημοκρατία και ελεύθερη σκέψη, μην σπάσουν τα αυγά.
πάλι πάμε να το γυρίσουμε αλλού? μην το πιάσουμε αυτό το θέμα γιατί πάλι θα γυρίσουμε στα πολιτικά.

MacGyver
14-06-17, 00:51
Πουθενά δεν πάει, είδηση των ημερών είναι, αλλά να το πω ηλεκτρολογικά: φωνάζει κάποιος 4 ηλεκτρολόγους (μαστόρους 50ρηδες, οχι τσιράκια) άγνωστους μεταξύ τους να δουλέψουν βλάβη σε μια μηχανή.
Τι είναι πιθανό να γίνει;

SRF
14-06-17, 01:23
Πουθενά δεν πάει, είδηση των ημερών είναι, αλλά να το πω ηλεκτρολογικά: φωνάζει κάποιος 4 ηλεκτρολόγους (μαστόρους 50ρηδες, οχι τσιράκια) άγνωστους μεταξύ τους να δουλέψουν βλάβη σε μια μηχανή.
Τι είναι πιθανό να γίνει;
Η μηχανή θα δουλέψει αμέσως... μόλις βαρεθεί να τους ακούει! :)

selectronic
14-06-17, 01:28
Πουθενά δεν πάει, είδηση των ημερών είναι, αλλά να το πω ηλεκτρολογικά: φωνάζει κάποιος 4 ηλεκτρολόγους (μαστόρους 50ρηδες, οχι τσιράκια) άγνωστους μεταξύ τους να δουλέψουν βλάβη σε μια μηχανή.
Τι είναι πιθανό να γίνει;

Ένας μάστορας να δουλεύει με 152 βοηθούς, γίνεται. Δύο μαστόροι να δουλεύουν μαζί, ΔΕΝ γίνεται... :001_rolleyes:

lepouras
14-06-17, 01:57
Πουθενά δεν πάει, είδηση των ημερών είναι, αλλά να το πω ηλεκτρολογικά: φωνάζει κάποιος 4 ηλεκτρολόγους (μαστόρους 50ρηδες, οχι τσιράκια) άγνωστους μεταξύ τους να δουλέψουν βλάβη σε μια μηχανή.
Τι είναι πιθανό να γίνει;
οκ θα σου απαντήσω αφού δεν πάει πουθενά το θέμα. θα κάνουν (οι αστυνομικοί ) ότι κάνανε και πριν. μόλις φτάνανε στον- στους καταυλισμούς κλπ μεταβολή και πίσω( άρα απειθαρχία?).
για τους ηλεκτρολόγους θα σου πω. αν η μηχανή είναι σύγχρονη τότε οι 50ριδες δεν θα την φτιάξουν ή θα την χαλάσουν ή αν τελικά δουλέψει μεγαλύτερη περίπτωση είναι να την έφτιαξε κάποιος βοηθός όσο αυτοί διαφωνούσαν τελικά πως θα έπρεπε να φτιαχτεί.... :biggrin: αλλά αυτό δεν έχει να κάνε με πειθαρχία αλλά με την γνώση. δηλαδή αν ήταν πειθαρχημένοι θα ξέραν να την φτιάξουν?
όσο για την πειθαρχία. είναι τελείως διαφορετικό να μιλάμε για κανόνες και τελείως διαφορετικό να μιλάμε για πειθαρχία σε εντολή. να πάμε στην Τουρκιά? τελικά οι φαντάροι που δέχτηκαν εντολή από ανωτέρους να βγουν με τα τανκ γιατί πληρώσανε την νύφη εφόσον ακολούθησαν εντολές ανωτέρων άρα πειθάρχησαν?
το ξανά λέω. είναι διαφορετική η πειθαρχία από άποψη εκπαίδευσης κλπ και διαφορετική να λέμε ότι από απειθαρχία χαθήκανε στρατοί(άρα δεν άκουσαν εντολές και όχι δεν ήταν εκπαιδευμένοι) όταν ακριβός για τον αντίθετο λόγο έχουν χαθεί περισσότεροι(που ακολούθησαν εντολές). και για να δώσω και ένα παράδειγμα σκέψου ότι κάποτε (εποχή εμπροσθογεμής ντουφέκια) οι αξιωματικοί που δίνανε την εντολή να πλησιάσουν τα στρατεύματα σε απόσταση βολής μεταξύ τους και να στέκονται ακίνητοι και να αλληλοσκοτώνονται, είχαν καθιέρωση ως σαβουαρ βιβ να μην ντουφεκίζονται όμως αξιωματικοί. για αυτούς τους αξιωματικούς θεωρούταν πειθαρχία να βάζουν τον άλλων μπροστά να κάθετε ακίνητος και να παρακαλά να αστοχήσει ο απέναντι για να μην πεθάνει αλλά και ο ίδιος να ζει στην ασφάλεια ότι δεν θα του έρθει καμιά ντουφεκιά. και αν τελικά την έτρωγε κανένας αξιωματικός θεωρούνταν βάρβαρη πράξη.
άρα τελικά η πειθαρχία και απειθαρχία είναι λίγο υποκειμενική με βάση την εποχή και την όποια νοοτροπία σκέψη και άποψη έχει ο εκάστοτε εντολέας.

και για να κλείσω με ένα πραγματικό περιστατικό.
συγγενής στο Β'ΠΠ(εδώ Ελλάδα) δέχτηκε εντολή να καταλάβει ένα λόφο με κατά μέτωπο επίθεση από πλευρά γυμνή και εκτεθειμένη. ο συγγενής βλέποντας ότι αν δώσει τέτοια εντολή στους φαντάρους του δεν θα προλάβαιναν να ρίξουν ούτε σφαίρα. τελικά έκανε άλλη τακτική και κατέλαβε τον λόφο χωρίς να χάσει ούτε ένα φαντάρο. το αποτέλεσμα ήταν να φάει στέρηση βαθμού(και χάρη του κάνανε) γιατί δεν υπάκουσε εντολή.
εσύ τη πιστεύει? ότι τελικά καλά έκανε και δεν υπάκουσε (αλλά κατάφερε να φέρει σε πέρας την αποστολή χωρίς να χάσει άντρα) ή έπρεπε να υπακούσει (και να μην μείνει ούτε δήγμα ζωντανού)?

nikknikk4
14-06-17, 02:57
Ένας μάστορας να δουλεύει με 152 βοηθούς, γίνεται. Δύο μαστόροι να δουλεύουν μαζί, ΔΕΝ γίνεται... :001_rolleyes:


δεν γνωριζω ποιος ευθυνεται και ΔΕΝ σου εμαθε τη λεξη ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ
καλο ομως ειναι να τη μαθεις. :001_rolleyes:

selectronic
14-06-17, 03:20
δεν γνωριζω ποιος ευθυνεται και ΔΕΝ σου εμαθε τη λεξη ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ
καλο ομως ειναι να τη μαθεις. :001_rolleyes:

Δεν είπα ότι εγώ δεν μπορώ να δουλέψω με άλλους, είπα αυτό που είχα ακούσει κάποτε και έκτοτε έχω δει πάμπολλες φορές να συμβαίνει.
Επίσης δεν έχω την τιμή να είμαι μάστορας, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ...
Τώρα για να πω την αλήθεια έχω ένα θέμα με την συνεργασία: μια φορά που προσπαθούσαμε στην παρέα να βρούμε πόσο και τι θα φάει ο καθένας για να υπολογίσουμε πόσες και τι είδους πίτσες να παραγγείλουμε, χαμός έγινε, μισή ώρα λογαριάζαμε και άκρη τελικά δεν βγάλαμε!

nikknikk4
14-06-17, 03:31
Δεν είπα ότι εγώ δεν μπορώ να δουλέψω με άλλους, είπα αυτό που είχα ακούσει κάποτε και έκτοτε έχω δει πάμπολλες φορές να συμβαίνει.
Επίσης δεν έχω την τιμή να είμαι μάστορας, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ...
Τώρα για να πω την αλήθεια έχω ένα θέμα με την συνεργασία: μια φορά που προσπαθούσαμε στην παρέα να βρούμε πόσο και τι θα φάει ο καθένας για να υπολογίσουμε πόσες και τι είδους πίτσες να παραγγείλουμε, χαμός έγινε, μισή ώρα λογαριάζαμε και άκρη τελικά δεν βγάλαμε!

τι να σου πω τωρα...

την επομενη φορα
Παραγγείλτε Σουβλάκια !

performer
14-06-17, 12:28
Φίλτατοι SRF (Γιώργο) και lepoura (Γιάννη) δεν παρεξηγήθηκα καθόλου για το ηλικιακό μου.Απλά αναρωτήθηκα εάν έχει σημασία. Είναι όπως ανέφερε ο Γιάννης απλά μαθηματικά.Διανύω την δεύτερη δεκαετία των ...ήντα. Όσο για αυτά που ανέφερα , ναι είναι βιωματικά.
Τα ανέφερα όλα αυτά βέβαια όχι για τίποτε άλλο αλλά σε αντιδιαστολή με το παράπονο κάποιου φίλου ότι το κρουασάν που δίνεται ή δινόταν στο δεκατιανό δεν είχε πολύ σοκολάτα και δεν ήταν επώνυμο. Εμείς τότε δεν γνωρίζαμε ούτε τι είναι το κρουασάν.

xristos2
14-06-17, 15:54
κομμένο με πριονοκορδέλα γιατί το μαχαίρι δεν το έκοβε?
εμείς πάντως στην Μυτιλήνη σε μεγάλες γιορτές και επετείους τρώγαμε και μερεντα....:biggrin: ένα κουτάκι τον 100γρ για 30 άτομα... μεγάλες στιγμές για όποιον προλάβαινε να πάρει την πρώτη κουταλιά..


κανονικα ο στρατος εχει απο ολα και σε επαρκης ποσοτητες αλλα κλεβουν οσο μπορουν περισσοτερο.
αυτο το ειχα προσεξει στο φυλακιο που ημουν με αποσπαση, κριμα που δεν υπηρχε ελεγχος και το συστημα ετσι οπως ηταν φτιαγμενο εδινε την ευκαιρια σε οποιον θελει να ασυδωτησει

picdev
14-06-17, 15:56
Όπως είπα ο συτιστης αγοράζει ότι θέλει από το σουπερμάρκετ ,τώρα αν πάρει το ένα ή το άλλο είναι στη κρίση του και στο διατροφολογιο που έχει συντάξει.
Μπορεί να τα παίρνει και σπίτι του , προφανώς όταν έρθει έλεγχος πρέπει να τα δείξει , το πότε έρχεται κόκκινος έλεγχος είναι άλλη ιστορία και τις περισσότερες φορές το ξέρουν

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

lepouras
14-06-17, 16:07
κανονικα ο στρατος εχει απο ολα και σε επαρκης ποσοτητες αλλα κλεβουν οσο μπορουν περισσοτερο.
αυτο το ειχα προσεξει στο φυλακιο που ημουν με αποσπαση, κριμα που δεν υπηρχε ελεγχος και το συστημα ετσι οπως ηταν φτιαγμενο εδινε την ευκαιρια σε οποιον θελει να ασυδωτησει
Χρίστο να ήταν το φαΐ μόνο καλά θα ήταν. εδώ πηγαίναμε για βολή και μας δίνανε 7 σφαίρες στην γεμιστήρα. και κάποια στιγμή ο διοικητής φώναξε < <μα καλά κάνεις δεν μπορεί να πετύχει 9-10 σφαίρες στον στόχο?>> και σαν κλασικό ρεμάλι εγώ του απάντησα << αν με 7 σφαίρες στην γεμιστήρα μπορούσαμε να βάλουμε 9-10 στον στόχο τότε θα κάναμε και άλλα θαύματα....>> εκεί τον είδα που συνειδητοποίησε τη παιζότανε και έγινε σκοτωμός μπροστά μας με τους υπεύθυνους για τα πυρομαχικά ....
φυσικά δεν θέλω να φανταστώ τη γινόντουσαν οι άλλες σφαίρες που υποτίθεται ρίχναμε αλλά δεν πήραμε ποτέ. και μιλάμε για πολλές αν υποθέσουμε ότι 60-70 άτομα ρίχναμε από 2-3 φορές......

Panoss
14-06-17, 16:21
Όλα αυτά εν ειρήνη.
Εν ολίγοις, προσευχηθείτε να μη γίνει κάνας πόλεμος...

picdev
14-06-17, 16:31
Αν γίνει πόλεμος ότι κάνουν οι επαγγελματίες , 10 20 χτυπήματα .
Οι εφεδρείες δεν πρόκειται να λειτουργήσουν στην Ελλάδα . Λόγω εκπαιδευσης , και ούτε καν έχουν ασκήσεις επιστράτευσης πραγματικές. Κανονικά θα έπρεπε ανά 5 χρόνια να γίνεται κανονική επιστράτευση και να δίνονται και τα υλικά και οι μονάδες να πηγαίνουν εκεί που πρέπει

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Panoss
14-06-17, 17:13
Αν γίνει πόλεμος ότι κάνουν οι επαγγελματίες , 10 20 χτυπήματα .
:confused1: :001_huh:

picdev
14-06-17, 17:22
Μιλάω για τις αποστολές που έχει ο επαγγελμςτικος στρατός , τα Apache να χτυπήσουν εκεί που πρέπει .
Τα mirage με τους scalp , και τους εξοσετ.
Το πυροβολικό με mlrs και τα panzer.
Οι επίλεκτες μονάδες zmak, λοκ ουκ κτλ.
Ότι κάνουν αυτοί.
Αν έχουν ανταλλακτικά λόγω περικοπών , γιατί πλέον στην Ελλάδα κάποια βόδια , που οθουνται από καποιους προδότες λένε για περικοπές στην άμυνα 500ek , ας γίνει και ένα δημοψήφισμα από τους προδότες αριστερούς να αποφασίσουν τα γίδια σε αυτόν εδώ τον τοπο αν χρειάζεται ο στρατός [emoji1] ο Ερντογάν πάντως προχωράει όλα τα προγράμματα . Από οπλισμένα uav και έξυπνα όπλα , μέχρι αντιεροποροκα , τανκ , συστήματα μάχης, αεροπλανοφόρα και όλα με τουρκικές εταιρείες.
Εδώ ανοίγουμε σουβλατζίδικα
Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

kioan
14-06-17, 22:49
Τα ανέφερα όλα αυτά βέβαια όχι για τίποτε άλλο αλλά σε αντιδιαστολή με το παράπονο κάποιου φίλου ότι το κρουασάν που δίνεται ή δινόταν στο δεκατιανό δεν είχε πολύ σοκολάτα και δεν ήταν επώνυμο.
Αν κατάλαβες αυτό από τα γραφόμενά μου, μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

Δεν είχα την απαίτηση ούτε να μου σερβίρει ο στρατός brunh πάνω στη βραχονησίδα, αλλά ούτε να βρω το αγαπημένο μου φαγητό. Κάποιος όμως είχε την φαεινή ιδέα (ή τις ευρύχωρες τσέπες) και αντί να μοιράσει καμιά φέτα ψωμί ή καμιά γαλέτα να μας φέρνει εκεί αυτή τη σαπίλα που έμοιαζε με κρουασάν. Και αυτό, ναι, το θεωρώ απαράδεκτο ακόμα και τώρα. Ούτε για το ότι καλοκαιριάτικα τη βγάζαμε με 1 μπουκάλι νερό 1,5lt ανά ημέρα (με το οποίο έπρεπε να ξυριζόμαστε κιόλας) παραπονέθηκα, ούτε για το ότι δεν είχαμε νερό να πλυθούμε επί μέρες. Στρατός είναι, σε δύσκολο σημείο ήμασταν, προσαρμόζεσαι.


Πάντως αν μας διάβαζε κανένας που πολέμησε κατά τον Β' ΠΠ στην Μάχη της Πίνδου πιθανότατα θα γέλαγε με το παράπονο κάποιων που έκαναν αλματάκια με πλήρη εξάρτηση φωνάζοντας συνθήματα και το μόνο τους πρόβλημα ήταν πως ζεσταίνονταν και ίδρωναν (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=89246&page=8&p=811692&viewfull=1#post811692). Καλά για αυτούς που είχαν θέμα με το δεκατιανό, δεν το συζητάω, θα ξεκαρδιζόταν. Αν έκανε μια σύγκριση των όσων έζησε στο μέτωπο σε σχέση με την μετέπειτα κατάσταση, ο στρατός από το 1949 έως και σήμερα είναι κολέγιο :wiink:



εδώ πηγαίναμε για βολή και μας δίνανε 7 σφαίρες στην γεμιστήρα. και κάποια στιγμή ο διοικητής φώναξε < <μα καλά κάνεις δεν μπορεί να πετύχει 9-10 σφαίρες στον στόχο?>> [...] και μιλάμε για πολλές αν υποθέσουμε ότι 60-70 άτομα ρίχναμε από 2-3 φορές......

Ακριβώς το ίδιο, όπως το περιγράφεις σε όσες βολές ρίξαμε και εμείς. Υποτίθεται είχαμε 10 ο καθένας αλλά με το διασταύρωνα με άλλους και όλοι είχαμε μετρήσει 6-7 σφαίρες ο καθένας. Η επίσημη απάντηση που λάβαμε: "είτε λόγω άγχους, είτε λόγω ενθουσιασμού καθώς ρίχνατε, χάσατε το μέτρημα".

picdev
14-06-17, 22:55
σφαίρες κλέβουν οι φαντάροι κάθε τοσο, γιατί πρέπει μετρίουνται σε κάθε αλλαγή απο τους φαντάρους, και απο τα στελέχη οταν παραδίδουν.
Αυτό γινεται απο ότι εχω καταλάβει σε προβλεπόμενες μονάδες του έβρου.
Οπότε οταν γίνουν βολές τα συμψηφίζουν

lepouras
14-06-17, 23:37
σφαίρες κλέβουν οι φαντάροι κάθε τοσο, γιατί πρέπει μετρίουνται σε κάθε αλλαγή απο τους φαντάρους, και απο τα στελέχη οταν παραδίδουν.
Αυτό γινεται απο ότι εχω καταλάβει σε προβλεπόμενες μονάδες του έβρου.
Οπότε οταν γίνουν βολές τα συμψηφίζουν
δηλαδή τις 200 σφαίρες που τσιμπάγανε απ εμάς σε κάθε βολή και άρα για όσο ήμουνα Μυτιλήνη μιλάμε μόνο η δικιά μου μοίρα καμιά 800-1000 θες να πεις ότι το κάνανε για να καλύψουν τις (πόσες άραγε? 5 ? 10 ? 20 ? άντε 40? που κλέψανε οι φαντάροι?) δηλαδή το βράδυ που παρέλαβα τις ραμμένες δεν έπρεπε να έχουν καμιά σφαίρα μέσα γιατί λογικά θα έπρεπε να είναι όλες οι ραμμένες (δεν θυμάμαι και πως τις λέγαμε) άδειες. ή θέλεις να μου πεις ότι κάθε μέρα τις σκίζανε συμπληρώνανε και τις ξανά ράβανε? άσε βρε Άκη. με τα κιβώτια τις βγάζανε?

nikknikk4
15-06-17, 00:09
δηλαδή τις 200 σφαίρες που τσιμπάγανε απ εμάς σε κάθε βολή και άρα για όσο ήμουνα Μυτιλήνη μιλάμε μόνο η δικιά μου μοίρα καμιά 800-1000 θες να πεις ότι το κάνανε για να καλύψουν τις (πόσες άραγε? 5 ? 10 ? 20 ? άντε 40? που κλέψανε οι φαντάροι?) δηλαδή το βράδυ που παρέλαβα τις ραμμένες δεν έπρεπε να έχουν καμιά σφαίρα μέσα γιατί λογικά θα έπρεπε να είναι όλες οι ραμμένες (δεν θυμάμαι και πως τις λέγαμε) άδειες. ή θέλεις να μου πεις ότι κάθε μέρα τις σκίζανε συμπληρώνανε και τις ξανά ράβανε? άσε βρε Άκη. με τα κιβώτια τις βγάζανε?

τελαμώνα.

ξεφυγε το θεμα
νομιζω οτι καλο ειναι να κλειδωθει.

street
15-06-17, 01:01
πω ρε παιδια δεν πιστευα οτι θα πιασει τοσο πολυ το θεμα ! το σαββατο θα ειμαι εκ , και θα γυρισω πισω να σας τα πω ... δεν παει κανας αλλος ε ? :001_rolleyes:

street
15-06-17, 01:09
ξεφυγε το θεμα
νομιζω οτι καλο ειναι να κλειδωθει.

γιατι ? να μην τα μαθουν η οχτροι ?

alpha uk
15-06-17, 01:30
Χρίστο να ήταν το φαΐ μόνο καλά θα ήταν. εδώ πηγαίναμε για βολή και μας δίνανε 7 σφαίρες στην γεμιστήρα. και κάποια στιγμή ο διοικητής φώναξε < <μα καλά κάνεις δεν μπορεί να πετύχει 9-10 σφαίρες στον στόχο?>> και σαν κλασικό ρεμάλι εγώ του απάντησα << αν με 7 σφαίρες στην γεμιστήρα μπορούσαμε να βάλουμε 9-10 στον στόχο τότε θα κάναμε και άλλα θαύματα....>> εκεί τον είδα που συνειδητοποίησε τη παιζότανε και έγινε σκοτωμός μπροστά μας με τους υπεύθυνους για τα πυρομαχικά ....
φυσικά δεν θέλω να φανταστώ τη γινόντουσαν οι άλλες σφαίρες που υποτίθεται ρίχναμε αλλά δεν πήραμε ποτέ. και μιλάμε για πολλές αν υποθέσουμε ότι 60-70 άτομα ρίχναμε από 2-3 φορές......

Φεύγουμε από Ξάνθη (μέ έναν ανθιπασπιστη) σε ένα Σταγκερ , καί πάμε στης στρατιωτικές αποθήκες στην Καβάλα , μπαίνουμε μέσα χωρίς νά μας ενοχλήσει κανείς (κουβέντα από κανέναν) καί γεμίζουμε τό φορτηγό μέ καινούργιες κεραίες , καλώδια RG καθόδου, κουλούρες 100αρες, φίλτρα εξοδου γιά μηχανήματα ΛΥΣΕ ,δύο ηλεκτροπαραγωγά ζευγάρια​ , δύο ολοκαίνουργους σταθμούς ΛΥΣΕ , δύο ολοκαίνουργες τελικές βαθμίδες τύπου Β γιά ΛΥΣΕ , 5 κούτες μέ κονσέρβες , κεραμικές λυχνίες 4-150 , 4-250 , κούτες μέ λυχνίες 811 , κούτες μέ 4-400 , κούτες μέ 4-1000 , μία τελική βαθμίδα από ΣΑΝΕΡ , μία κεραία κάθετη από ΣΑΝΕΡ , ένα καινουργιο φεραισυχνο από ΛΥΣΕ καί διάφορα άλλα μικροπραγματα , στο τέλος μου λέει ,ψαρακα αν θέλεις νά είσαι καλά , δέν είδες , δέν άκουσες τίποτα , καί δέν βγήκες έξω από το στρατόπεδο , από όλα αυτά μόνο κάτι μικροπραγματα μπήκαν μέσα στό στρατόπεδο , όλα τά άλλα εξαφανίστηκαν , τό ίδιο έγινε καί σέ μία αποθήκη έξω από τήν Κομοτηνή , μόνο πού εκεί βούτηξαν πολύ χοντρά πράγματα , μέχρι καί τώρα τό σκέφτομαι καμία φορά και λέω μάλλον όνειρο ήταν καί πέρασε, δέν μπορεί να έγιναν πραγματικά

picdev
15-06-17, 07:37
Εγώ κλεψιες με αυτόν τον τρόπο δεν είδα , μόνο τον επόπ υπεύθυνο του Κψμ που κάθε φορά που έπαιρνε φαντάρο ήθελε να του χρεώσει 1000€ έλλειμμα 😁 ο τελευταίος το έμαθε ο πατέρας του και λέει πες του ότι θα έρθω στο στρατόπεδο ....

Άλλος πάλι επόπ είχε αποθήκη χρεωμένη και δεν πήγαινε καν , δεν ήξερε τι γινόταν μέσα , είχε χαθεί συλλογή αξίας 3000€ η οποία βρέθηκε τελικά και παρολίγο να τη πληρωσει.

Ένας αρχιλοχίας μας έλεγε για μια μεγάλη μονάδα του τεχνικού , που όταν ξεκίνησε να κάνει απογραφή έλειπαν τα πάντα , παλμογράφοι και fluke είχα γίνει ανάρπαστα .
Δυστηχως ήταν μικρός και υπέγραψε στη παραλαβή

Δυστηχως άλλοι κλέβουν και άλλοι βάζουν από τη τσέπη τους.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

xristos2
15-06-17, 15:39
εγω στο φυλακιο οποτε ηθελα εκλεβα διαφορα απο τα σαπια τουλ εψαχνα ομως συγκεκριμενα για κατι σαν πιστολι με σφαιρες αλλα δεν βρηκα.
ομως βρηκα ναρκες εναντιων προσωπικου σαν μεγαλα αρκετα παχια πιατα ;;; και σκεφτηκα να παρω 1- 2 αν και δεν ηξερα τι ακριβως θα μπορουσα να τις κανω. αισθνομαι πολυ τυχερος που τελικα δεν μαζεψα τιποτα απο ολα αυτα

lepouras
15-06-17, 16:08
στη Μυτιλήνη έτσι σκοτώθηκαν τα παιδιά του μηχανικού στον όρχο που πήραν μια σωλήνα από τα παλιοσίδερα που βόσκανε σε μια στοίβα για να βάλουν ένα φάρο σε ένα τρακτορα και τελικά ήταν μπακαλοτορπίλη και την ώρα που την δούλευαν με την ηλεκτροσυγκόλληση ανατινάχτηκε. μετά ψάχνανε όλο το στρατόπεδο να δουν αν υπάρχουν και άλλα εκρηκτικά να βόσκουν χύμα.

να ξεχάσω ότι όταν μας βγάζανε εξοδούχους δεν δικαιούμαστε φαΐ και έπρεπε ή να δώσω την έξοδό μου σε άλλων ή να βγω πριν το φαΐ αλλιώς θα έχανα την έξοδο? χωρίς να με ρωτάνε αν έχω λεφτά να φάω έξω? και αυτό για να μειώσουν μερίδες φαΐ και να περισσέψουν περισσότερα λεφτά?(που δεν θέλω να πω που πηγαίνανε)
και αποθήκη μου είχαν χρεώσει και είχαμε σκοτωθεί με τον αξιωματικό για να την παραλάβω γιατί πρώτα του ζήτησα απογραφή και καταμέτρηση πριν αναλάβω(και τελικά βρέθηκαν κάργα ελλείψεις), και καλοκαιρινό ΚΨΜ που στο τέλος θέλανε να μου χρεώσουν διάφορα και μόνο μπουνιές δεν παίξαμε. και ένα σωρό ιστορίες.


μην τα πολυλογούμε. αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες ειδικότητες στον στρατό που δουλεύουν πολύ καλά η γενική εικόνα είναι απλά καριερίστες και άτομα που απλά για αυτούς ο στρατός είναι ένας σταθερός μισθός και για αρκετούς + ότι αρπάξουμε. και αναφέρομε σε σώματα που γενικά δεν έχουν καμιά άμεση μαχημοτητα όπως πχ πεζικό και πυροβολικό (που ήμουνα και εγώ).

το ξέρω ότι κάποιοι θα ενοχληθούν που το λέω αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αυτή.

lepouras
15-06-17, 16:10
εγω στο φυλακιο οποτε ηθελα εκλεβα διαφορα απο τα σαπια τουλ εψαχνα ομως συγκεκριμενα για κατι σαν πιστολι με σφαιρες αλλα δεν βρηκα.
ομως βρηκα ναρκες εναντιων προσωπικου σαν μεγαλα αρκετα παχια πιατα ;;; και σκεφτηκα να παρω 1- 2 αν και δεν ηξερα τι ακριβως θα μπορουσα να τις κανω. αισθνομαι πολυ τυχερος που τελικα δεν μαζεψα τιποτα απο ολα αυτα

η κατά προσωπικού αν θυμάμαι καλά ήταν σαν κύλινδροι. πιάτα ήταν οι αντιαρματικές

Panoss
15-06-17, 16:16
μην τα πολυλογούμε. αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες ειδικότητες στον στρατό που δουλεύουν πολύ καλά η γενική εικόνα είναι απλά καριερίστες και άτομα που απλά για αυτούς ο στρατός είναι ένας σταθερός μισθός και για αρκετούς + ότι αρπάξουμε.
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο (με πολύ λίγες εξαιρέσεις κάποιων τμημάτων του στρατού, αλλά εξαιρέσεις) είναι δημόσιοι υπάλληλοι (ναι, με την κακή την έννοια).
Γι αυτό προσευχηθείτε μη γίνει κάνας πόλεμος, με Μ1 (κι αυτά χωρίς σφαίρες) θα μας ρίξουν, αδίστακτα, σαν κρέατα στη σφαγή, μην έχετε την παραμικρή αμφιβολία.

picdev
15-06-17, 16:30
Ο στρατός έχει γίνει έτσι επειδή κάθε τόσο η πολιτική ηγεσία βάζει χωρίς διαγωνισμό επόπ οβα εμθ , ότι κόσμο να ναι .
Όλα τα παιδιά από τις σχολές αξιωματικών και υπαξιωματικών έχουν πολύ υψηλό επίπεδο , κακία σχέση με πριν 20 30 χρόνια.
Επίσης και επόπ και εμθ , υπήρχαν πολύ καλά στελέχη , αλλά μην περιμένετε χωρίς εξετάσεις και σχολές να είναι 90/100 αστέρια όπως οι μόνιμοι αξιωματικοί υπαξιωματικοί.


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

vasilllis
15-06-17, 19:13
και πριν 30 χρονια ειχε αξιόλογα στελέχη.το στέλεχος όμως δεν είναι μόλις βγει απο την σχολη να προσφερει(μεχρι να βρει το δοντι) μεχρι τα 30 και μετα να κρεμανε κοιλιες.ειδικα οι Ε.Δ που είχα γνωρίσει μονο να κάνουν την συντήρηση να παρουν το 500ρικο ηταν

MacGyver
15-06-17, 20:34
Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
Οι ηλεκτρολόγοι, μιλώντας για τον κύκλο σας ή γενικά οι επαγγελματίες της γειτονιάς σας είναι υπόδειγμα μόρφωσης, ηθικής και επαγγελματικής κατάρτισης ενώ στο στρατό συναντήσετε κυρίως άξεστους και άσχετους και πεσατε από τα σύννεφα λόγω της μεγάλης διαφοράς από αυτά που ξέρατε ;

vasilllis
15-06-17, 20:45
Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
Οι ηλεκτρολόγοι, μιλώντας για τον κύκλο σας ή γενικά οι επαγγελματίες της γειτονιάς σας είναι υπόδειγμα μόρφωσης, ηθικής και επαγγελματικής κατάρτισης ενώ στο στρατό συναντήσετε κυρίως άξεστους και άσχετους και πεσατε από τα σύννεφα λόγω της μεγάλης διαφοράς από αυτά που ξέρατε ;διακρινω ενα κομπλεξ .
θα προσπαθησω να στο ξεκαθαρισω οσο πιο απλα μπορω.
εστω οτι εγω ειμαι 150κιλα και ειμαι 40 χρονων.
δεν με πληρωνει το,κρατος να ειμαι ετοιμοπολεμος και να μπορω να κανω ασκησεις εκπαιδευοντας εφεδρους(αυτη ειναι η δουλεια μου οταν δεν εχω πολεμο).αντιστοιχα και ψυχολογικα δεν με εμπνεει να παρω το οπλο και να παω να πεσω μαζι του στην μαχη....
για το θεμα μορφωση δεν εχω αναφερει κατι μιας και διαφωνώ με το σπουδαγμενος=μορφωμένος.
τα ιδια θα ελεγα και για οσους εργαζονται στα σωματα ασφαλειας και κατα κυριο λογο εργαζονται σωματικα.
αντιστοιχα λοιπον δεν υπαρχει εναεριτης 150κιλα ακομα.και σαν δημ.φυρα εεεε υπαλληλος..

lepouras
15-06-17, 20:46
Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
Οι ηλεκτρολόγοι, μιλώντας για τον κύκλο σας ή γενικά οι επαγγελματίες της γειτονιάς σας είναι υπόδειγμα μόρφωσης, ηθικής και επαγγελματικής κατάρτισης ενώ στο στρατό συναντήσετε κυρίως άξεστους και άσχετους και πεσατε από τα σύννεφα λόγω της μεγάλης διαφοράς από αυτά που ξέρατε ;
ποιος είπε τέτοιο πράγμα. το αντίθετο θα έλεγα. πρώτοι εμείς έχουμε κράξει όχι μόνο τους ηλεκτρολόγους αλλά και ένα σωρό άλλα επαγγέλματα. αλλά μάλλον το αντίθετο γίνετε. μάλλον εσύ τελικά θίχτηκες που τους κράξαμε και αυτούς. και όχι ούτε από τα σύννεφα πέσαμε ούτε από πουθενά. μάλλον πέσανε αυτοί που θιχτήκανε ότι συμβαίνουν τέτοια πράγματα ΚΑΙ στον στρατό και αντιδράσανε.................

από την άλλη μάλλον υπάρχει μια παραπληροφόρηση περί σπουδών. μάλλον τελικά μεγαλύτερα λαμόγια είναι οι "σπουδαγμένοι"(όχι μορφωμένοι) πάρα οι "αγράμματοι"(ενδεχομένως ποιο μορφωμένοι από τους προηγούμενους). διότι αν τελικά μεγαλύτερα λαμογια ήταν οι αμόρφωτοι τότε (το γυρνάω σχεδόν πολιτικά) μάλλον αμόρφωτοι μπετατζήδες και σκουπιδιάρηδες μας κυβερνούνε τόσα χρόνια πάρα απόφοιτοι του κεμπριτσ κλπ παλικαράκια..... λες?

Panoss
15-06-17, 23:33
Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
Νομίζω οι εκτός στρατεύματος δεν πληρώνονται για να είναι ετοιμοπόλεμοι (επομένως δεν πληρώνονται ούτε για να ειναι φιτ, που ναι κομμάτι του 'ετοιμοπόλεμος').
Βέβαια, θα μου πεις, ούτε οι στρατιωτικοί πληρώνονται για να είναι ετοιμοπόλεμοι και θα συμφωνήσω μαζί σου, δημόσιοι υπάλληλοι είναι οι άνθρωποι, η στολή υπάρχει γιατί κάποιος τρόπος έπρεπε να βρεθεί να δικαιολογηθεί ο μισθός (μιλάω για την πλειοψηφία, όχι για τις εξαιρέσεις).

picdev
15-06-17, 23:36
το σίγουρο ειναι οτι τα περισσότερα μόνιμα στελέχη σήμερα έχουν ενα επίπεδο, δυστηχώς στην επαρχία ο κάθε βλάχος μεγάλωνε με το καημό να γινει επόπ και έπαιρνε μόρια εντοπιότητας .
Υπάρχει πολύ σαβούρα δυστηχώς. Απο την άλλη εγώ είδα παιδιά με ανησυχίες, να σπουδάζουν , να παίρνουν έξτρα πτυχία και καθόλου κολλημένα.
Προφανώς μερικοι έχετε άσχημη εντύπωση επειδή πήγατε πριν 30 χρόνια στρατό , σήμερα δεν ειναι έτσι.
Η σαβούρα υπάρχει νομίζω σε ειδικότητες ότι να ναι , που κάποιοι μπήκαν χωρίς πτυχίο ή ειδίκευση μονο και μονο για ρουσφέτι.

Ειχε κάποια καλά ο στρατός αλλά να γυρνάς ολη την ελλάδα σαν του παπά το σκύλο με 900ε δεν λέει και πολλά, θα ακούσω σίγουρο το προοδευτικότερο "γιατί μπήκαν" ποιος τους είπε να πάνε" "αυτοί το διάλεξαν" αλλά αυτό δεν ειναι σοβαρή δικαιολογία

MacGyver
16-06-17, 00:40
-Φαντάζομαι έκανα λάθος και αναφέρεστε στα ΟΥΚ, ΛΟΚ, και ΜΑΚ που οι περισσότεροι υπηρετήσατε και ο πενηντάρης υπέρβαρος εκπαιδευτής δεν ήταν καλό πρότυπο.
-Φαντάζομαι επίσης οτι όσοι είστε εναερίτες, έχετε επικεφαλής πενηντάρη φιτ, που ανεβοκατεβαίνει τις κολώνες μαζί με τους 18χρονους.
-Τους ηλεκτρολόγους τους ανέφερα σαν παράδειγμα του κύκλου σας, μια και στο φόρουμ είναι η πλειονότητα. Αν πειράζει το διαγράφω, βάζω .... ψαράδες, καθηγητές..

Αν δεν έγινε κατανοητό, να το εξηγήσω: ο στρατός, η αστυνομία, η εφορία η δημόσια υπηρεσία ... είναι μια μικρή Ελλάδα. Ότι υπάρχει έξω υπάρχει και μέσα.
Είναι κάποιοι απο εσάς που το κάνετε, που προσπαθήσατε να το κάνετε, που θα θέλατε να το κάνετε που δεν μπορέσατε να το κάνετε που δεν το κάνατε η απλά δεν θέλατε η δεν έτυχε να το κάνετε.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

-Το μόνο που έχω είναι να τα έχω με τον παραλογισμό της γενίκευσης και των εύκολων χαρακτηρισμών (πές το και κόμπλεξ).

vasilllis
16-06-17, 09:16
εγω προσωπικα Ακη δεν ειχα ασχημη εντυπωση με τον καθε κομπλεξικο που μπηκε στο στρατο,ισως γιατι εκει που ημουν εγω ηθελε @@ να μπουνε κατι που διαθεταν αυτοι.
Δυστηχως ομως ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ η επιλογη να γινει αξιωματικος κατα 90% γινεται μονο για να εχουν την μόνιμη θεση και την σιγουρη συνταξουλα.
η διαφορα των 30 ετων ειναι οτι πριν 30 χρονια θελανε να κανουνε πολλα αλλα δεν ξεραν πως,σημερα ειναι τοσο τεμπεληδες που ενω ξερουν δεν θελουν να κανουν τιποτα.

Στηβ εγω τουλαχιστον για αυτους αναφερομαι,δεν ξερω αν ειναι.ιδανικο προτυπο ενας εκπαιδευτης αρματων που ειναι κατι πιο ευκολο να μην χωραει να μπει μεσα η ενας με 50ρι να και ολμους (υποστηριξη) να εξηγει πως θα τρεχει με αυτο το πραγμα στην πλατη να το στήσει.
Επισης μου φαινεται αδιανοητο να γινεται πελεκυς ΙΙΙ(εκει που αδειαζει ολο το στρ) για να φυγουμε τοτε με τα ιμια,και να βλεπεις αξιωματικους με πουλαδες και ιστοριες να κλαινε στα καρτοτηλέφωνα και εμεις οι εφεδροι να γελαμε αφελεις(όχι γιατι δεν μασαγαμε λογω ηλικιας,απλα δεν ξεραμε θεωρωντας ακομα μια ασκηση)

Gaou
16-06-17, 09:46
να ξεχάσω ότι όταν μας βγάζανε εξοδούχους δεν δικαιούμαστε φαΐ και έπρεπε ή να δώσω την έξοδό μου σε άλλων ή να βγω πριν το φαΐ αλλιώς θα έχανα την έξοδο? χωρίς να με ρωτάνε αν έχω λεφτά να φάω έξω?.

+1000 . Η απόλυτη πουστιά ..!

να συμειώσω ότι αυτο το αλλαξε ο διοικητης ενα μηνα πριν φύγω. οι εξωδουχοι τρώγανε και μετα βγαινανε.

εγώ πάντως ειχα εναν υπολοχαγο που τον θαυμαζα παρότι με ειχε καμπανήσει την πρώτη βδομάδα στον λαγό. απιστευτο ηθος πολύ γνώση πολύ μεράκι και αισθημα δικαιοσύνης. με ειχε στειλει να κάνω και βολή στα 800 μετρα..!
νομίζω ότι η πλειονοτητα τους ειναι καλοι . τώρα ειναι τι θα σου κάτσει. εγώ και τον διοικητη αλλα και τον υποδικοικητη ( 50αρης αλεξ. κορμι λαμπαδα) τους γουσταρα πολύ..

xlife
16-06-17, 10:55
Στη γενια των 700€ (ναι υπηρξε και αυτη και η ονομασια ηταν απο τον κατωτερο μισθο) που δεν μπορουσε καποιος να ζησει αξιοπρεπως με τα 700€ λογικο ειναι να εψαχνε να κανει κατι για το μελλον του. Ο στρατος ειναι δουλεια. Οι περισσοτεροι που τον επιλεγουν σαν εργασια κανουν για βιοποριστικους λογους. Λιγοι αυτοι που το κανουν συνειδητα και φυσικα ετοιμοπολεμοι. Δε λεω το επιπεδο εχει ανεβει σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια αλλα ποσοι ανεργοι πτυχιουχοι υπαρχουν; οταν εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε 500 € και αν.. η τη φυγη στο εξωτερικο, τοτε η καλυτερη λυση ειναι ο στρατος. Φυσικα η αποψη μου ειναι οτι αυτα τα σωματα οπως στρατος αστυνομια πυροσβεστική θα επρεπε να μπαινουν ανθρωποι που τους αρεσει και ας ειναι και χωρις πτυχια. Καποτε βρεθηκα στην ομονοια και ηταν ενας αστυνομικος, κυριολεκτικα παιδακι. Και ηταν αστυνομικος τμηματος ομονοιας γτ δεν ειχε βυσμα.. Η στολη ηταν xtra small και οπως ηταν και ψηλος ηταν χαλι μαυρο. Που να τον στειλεις αυτον να παει να εξαρθρωσει σπειρες ναρκωτικων. Για κανα μπασκετακι ηταν το παιδι; τα ιδια ειναι και στο στρατο. Εγω ημουν ναυτικο σε ενα σαπιοκαραβο 14 μηνες περιπολια γτ ο κυβερνητης μου δεν ειχε βυσμα. Τα λουξ καραβια ηταν στο ναυσταθμο ολη την περιοδο που ημουν θαλασσα γτ οι κυβερνητες τους ειχαν πολιτικες κουμπαριες. Αν ο στρατος δεν χωρισει απο το κρατος και να εχει πραγματικο αυτοδιοικητο τιποτα δεν θα αλλαξει. Οποιος μπορει θα τρωει γτ ειναι σωματα που ειναι δυσκολο να ελεγχθουν τα οικονομικα τους. Και φυσικα οσο ετοιμοπολεμος και να ειναι ο λαος, αν σου δωσουν m1 να πας απεναντι σε s400 τοτε καλυτερα να σου δωσουν κι ενα σταυρο και να μοιρασουν κόλλυβα.

Panoss
16-06-17, 11:43
-Φαντάζομαι έκανα λάθος και αναφέρεστε στα ΟΥΚ, ΛΟΚ, και ΜΑΚ που οι περισσότεροι υπηρετήσατε και ο πενηντάρης υπέρβαρος εκπαιδευτής δεν ήταν καλό πρότυπο.
Άρα από όλο το στρατό, μόνο τα ΟΥΚ, ΛΟΚ, και ΜΑΚ πρέπει να είναι ετοιμοπόλεμοι (και συνεπώς 'φιτ'), σωστά;
Πίστεψέ με, αυτή την απάντηση περίμενα, οποιαδήποτε άλλη θα με εξέπλητε. Στην Ελλάδα ζω.



Αν δεν έγινε κατανοητό, να το εξηγήσω: ο στρατός, η αστυνομία, η εφορία η δημόσια υπηρεσία ... είναι μια μικρή Ελλάδα. Ότι υπάρχει έξω υπάρχει και μέσα.
Τότε γιατί να υπάρχει διαχωρισμός; Γιατί να υπάρχουν οι 'μέσα' και οι 'έξω';
Αν είναι έτσι, δεν πρέπει το 'μέσα' να καταργηθεί να γλιτώσουμε και κάνα φράγκο;
Μ' αρέσει που εξισώνεις...στρατό και αστυνομία με...εφορία..και...δημόσια υπηρεσία.
Συμφωνούμε αγαπητέ, αυτό λέω κι εγώ, η πλειοψηφία των στρατιωτικών ειναι δημόσιοι υπάλληλοι.

'Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο'.

kioan
16-06-17, 11:53
Η σαβούρα υπάρχει νομίζω σε ειδικότητες ότι να ναι , που κάποιοι μπήκαν χωρίς πτυχίο ή ειδίκευση μονο και μονο για ρουσφέτι.

Όταν υπηρετούσα και ήμουν προς το τέλος της θητείας, βρέθηκα να εκπαιδεύω στην πράξη ορισμένους από τη νέα φουρνιά ΕΠΟΠ που έκαναν μαζί μας υπηρεσίες. Ακόμα θυμάμαι έναν νέο ΕΠΟΠ ο οποίος πριν καταταγεί ήταν βοσκός, αλλά ο ΕΣ τον επέλεξε για χειριστή RADAR...
Όταν έφτασε στο φυλάκιο δεν ήξερε να δείξει στον χάρτη το νησί στο οποίο βρισκόμασταν και τα 4 σημεία του ορίζοντα, πόσο μάλλον να κάνει προσθαφαιρέσεις μοιρών επάνω στον τριγωνομετρικό κύκλο για να υπολογίζει αζιμούθιο.
(Προς υπεράσπισή του πάντως και σε σχέση με όσους είχαν έρθει τότε, ήταν ο πιο φιλότιμος να μάθει. Του έγραφα σημειώσεις και καθόταν μόλις τέλειωνε η υπηρεσία και διάβαζε)

SRF
16-06-17, 12:24
Επισης μου φαινεται αδιανοητο να βλεπεις αξιωματικους με πουλαδες και ιστοριες να κλαινε στα καρτοτηλέφωνα και εμεις οι εφεδροι να γελαμε αφελεις(όχι γιατι δεν μασαγαμε λογω ηλικιας,απλα δεν ξεραμε θεωρωντας ακομα μια ασκηση)

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ το έχω βιώσει το Μάρτη του 87!

picdev
16-06-17, 12:30
Όταν υπηρετούσα και ήμουν προς το τέλος της θητείας, βρέθηκα να εκπαιδεύω στην πράξη ορισμένους από τη νέα φουρνιά ΕΠΟΠ που έκαναν μαζί μας υπηρεσίες. Ακόμα θυμάμαι έναν νέο ΕΠΟΠ ο οποίος πριν καταταγεί ήταν βοσκός, αλλά ο ΕΣ τον επέλεξε για χειριστή RADAR...
Όταν έφτασε στο φυλάκιο δεν ήξερε να δείξει στον χάρτη το νησί στο οποίο βρισκόμασταν και τα 4 σημεία του ορίζοντα, πόσο μάλλον να κάνει προσθαφαιρέσεις μοιρών επάνω στον τριγωνομετρικό κύκλο για να υπολογίζει αζιμούθιο.
(Προς υπεράσπισή του πάντως και σε σχέση με όσους είχαν έρθει τότε, ήταν ο πιο φιλότιμος να μάθει. Του έγραφα σημειώσεις και καθόταν μόλις τέλειωνε η υπηρεσία και διάβαζε)

και εγώ ήμουν σε μονάδα με αντιεροπορικό , και εποπ ήταν άριστοι στη δουλειά τους αφού η ειδικότητα ηταν βαρβάτη και έπρεπε να περάσεις εξετάσεις για να την πάρεις και αξιολόγηση.
Ο αξιωματικός εκπαίδευσης δεν χαριζόταν σε αυτά.... Ακόμα και νέοι αξιωματικοί έδιναν μεχρι και 3 φορές εξετάσεις σε εξωμείωση μέχρι να πετύχουν τα ποσοστά που έπρεπε.
Μονιμοι απο ευελπίδων και ΣΜΥ ειχαν πολύ υψηλό επίπεδο , έχουν αλλάξει πολλά προς το καλύτερο με τις εξετάσεις των πανελληνίων

MacGyver
16-06-17, 19:49
Πάνω στην κουβέντα, φως στο τούνελ: θα σιάξουν τα πράγματα (λινκ). (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79043&p=811981&viewfull=1#post811981)
Μπορεί εσείς να ατυχήσατε, αλλά τουλάχιστον τα παιδιά σας θα έχουν μία καλύτερη θητεία με διοικητή τον ταμτάκο.

street
17-06-17, 00:03
υπομονη , αυριο τετοια ωρα εκει θα ειμαι , λετε να εχει wifi το στρατοπεδο ? :001_tt2: :hahahha:ελπιζω να μην αρχισετε τιποτα πολιτικα καβγαδες κλπ μεχρι να γυρισω και να το βρω κλειδωμενο :001_tt2: :lool: θα εχω εκτενες ρεπορτατζ

lepouras
17-06-17, 00:08
μήπως να το κλειδώσουμε και να το ανοίξουμε μόλις γυρίσεις? γιατί βλέπω εσύ να πας για άσκηση και εμείς για πόλεμο............:lool:

nestoras
17-06-17, 00:21
Καλος πολιτης Δημητρη! ;-)

SV2HIA
17-06-17, 01:23
Γιώργο σειρά 178 εξ αναβολής. Ο θάλαμος της Γ' Πυρ/χίας ήταν στην πλευρά της Δ' ΕΑΝ και περίπου απέναντι από το ΚΨΜ. Πιό πάνω το κρατητήριο. Τότε μου είχαν αναθέσει εκτός από το Τ/ΤΗΛ της Μοίρας και τα Ηλεκτρολογικά του στρατοπέδου. Δίπλα ήταν η 16η ΕΜΑ. Μας χώριζε ένα χαντάκι. Τι μου θύμησες τώρα. "'Αραζες στην Ανθούλα". Χειμώνας, χιόνι, τζάκι και ρετσίνα "Κοκοράκι". Απολυτήριο από εκεί. Άλλες εποχές. Στο "Βυθήσατε το Χώρα" ήσουν εκεί;

SRF
17-06-17, 02:04
Γιώργο σειρά 178 εξ αναβολής. Ο θάλαμος της Γ' Πυρ/χίας ήταν στην πλευρά της Δ' ΕΑΝ και περίπου απέναντι από το ΚΨΜ. Πιό πάνω το κρατητήριο. Τότε μου είχαν αναθέσει εκτός από το Τ/ΤΗΛ της Μοίρας και τα Ηλεκτρολογικά του στρατοπέδου. Δίπλα ήταν η 16η ΕΜΑ. Μας χώριζε ένα χαντάκι. Τι μου θύμησες τώρα. "'Αραζες στην Ανθούλα". Χειμώνας, χιόνι, τζάκι και ρετσίνα "Κοκοράκι". Απολυτήριο από εκεί. Άλλες εποχές. Στο "Βυθήσατε το Χώρα" ήσουν εκεί;

180 Επίσης εξ' αναβολης! Οπότε ναι ήμουν στο "βυθίσατε" του Μάρτη του 87 εκεί... και μάλιστα με "ιδιαίτερα" καθήκοντα ήδη 18 ώρες πριν την δημόσια ανακοίνωση στην ΤΒ!
Ίλη διοικήσεως Δ' ΕΑΝ (ακριβώς το κεντρικό από τα 3 κτίρια)! Ναι, το "σκ@τ.ρεμα" ανάμεσα Δ'ΕΑΝ & 16η ΕΜΑ!
Έχεις λοιπόν "ακούσει" & πλήρως το όνομά μου σε μια ημερησία αναφορά Μεραρχίας, που έλεγε για κάποιον της Δ'ΕΑΝ που έφαγε 15 αυστηρες Φ από τον ίδιο τον Μέραρχο γιατί "προσπέρασε στην εθνική Διδυμοτείχου Ορεστιάδος, το όχημα του Μεράρχου με ταχύτητα άνω των 130χλμ" ! :)

Εγώ έναν μόλις μήνα (26 ημερες, εκτός Φ) πριν την απόλυση... πήρα δια μαγείας & εκπλήξεως... μετάθεση από εκεί, στο ΚΕΤΘ - Αυλώνα... ! Και τελικά πήρα απολυτηριο από αλλού, παρ' ότι μου το ετοιμάζαν ήδη πάνω εκεί!

Μέχρι και ο Ανθυπασπιστής ο Διαμαντής στο δικό μας 1ο γραφείο έπαθε που θα έφευγα τόσο λίγο πριν την απόλυση! Βέβαια να είναι καλά όπου είναι, μου έστειλε με την μετάθεση μειωμένες τις γραμμένες ημέρες Φ, και έτσι απολύθηκα σχεδόν στην ώρα μου (δεν γλύτωσα τις Φ του Ταξίαρχου). Όλοι πιστεύαμε ότι εκεί μας είχε ξεχάσει και ο... θεός!!!


ΥΓ.
Αυτή η εικόνα θα σας ξυπνήσει αναμνήσεις πάντως!
70060

nikknikk4
17-06-17, 23:06
180 Επίσης εξ' αναβολης! Οπότε ναι ήμουν στο "βυθίσατε" του Μάρτη του 87 εκεί... και μάλιστα με "ιδιαίτερα" καθήκοντα ήδη 18 ώρες πριν την δημόσια ανακοίνωση στην ΤΒ!
Ίλη διοικήσεως Δ' ΕΑΝ (ακριβώς το κεντρικό από τα 3 κτίρια)! Ναι, το "σκ@τ.ρεμα" ανάμεσα Δ'ΕΑΝ & 16η ΕΜΑ!
Έχεις λοιπόν "ακούσει" & πλήρως το όνομά μου σε μια ημερησία αναφορά Μεραρχίας, που έλεγε για κάποιον της Δ'ΕΑΝ που έφαγε 15 αυστηρες Φ από τον ίδιο τον Μέραρχο γιατί "προσπέρασε στην εθνική Διδυμοτείχου Ορεστιάδος, το όχημα του Μεράρχου με ταχύτητα άνω των 130χλμ" ! :)

Εγώ έναν μόλις μήνα (26 ημερες, εκτός Φ) πριν την απόλυση... πήρα δια μαγείας & εκπλήξεως... μετάθεση από εκεί, στο ΚΕΤΘ - Αυλώνα... ! Και τελικά πήρα απολυτηριο από αλλού, παρ' ότι μου το ετοιμάζαν ήδη πάνω εκεί!

Μέχρι και ο Ανθυπασπιστής ο Διαμαντής στο δικό μας 1ο γραφείο έπαθε που θα έφευγα τόσο λίγο πριν την απόλυση! Βέβαια να είναι καλά όπου είναι, μου έστειλε με την μετάθεση μειωμένες τις γραμμένες ημέρες Φ, και έτσι απολύθηκα σχεδόν στην ώρα μου (δεν γλύτωσα τις Φ του Ταξίαρχου). Όλοι πιστεύαμε ότι εκεί μας είχε ξεχάσει και ο... θεός!!!


ΥΓ.
Αυτή η εικόνα θα σας ξυπνήσει αναμνήσεις πάντως!
70060

νομιζω οτι harry potter δεν υπηρχε τοτε !


τηλεφωνακι-γλυψιμο ισως ?

SRF
18-06-17, 00:48
νομιζω οτι harry potter δεν υπηρχε τοτε !


τηλεφωνακι-γλυψιμο ισως ?

Ναι, και το έβαλα 1 μηνα πριν απολυθώ? Γιατί ως ΠΑΜΠΑΛΑΙΟΣ πλέον εκεί θα περνουσα "δράμα" λες, μετά από ~17 μήνες που ήξερα πλέον άπαντα στον Έβρο? Εδώ ο νέος διοικητής ενημερώθηκε για θέσεις μάχης και ξεναγήθηκε σε όλες αυτές και στα φυλάκια 9, 10, 11 από εμένα όταν ήρθε μερικούς μήνες προ ΣΕΙΣΜΙΚ εκεί!
Για να κατέβω στο ΚΕΤΘ και να παώ σε φωτιά στην Χίο ως ουλαμαγός και τελικα με χρέη διοικητή (ως ο αρχαιότερος όλων εώς και ημέρας παρουσιάσεως) του τάγματος πυρασφαλείας ΚΕΤΘ και να τρέχω στα βουνά της Χίου 4 μερόνυκτα προσπαθώντας να προστατέψω και ~200 άτομα νεούιδια?
Ξέρω - υποψιάζομαι καλύτερα - πως έγινε αυτό! Και ο Χαρυ Πότερ δεν ήταν "βαλτός" μου, ούτε καν γνωστός μου! Αλλά αυτό είναι μια ιστορία που δεν έχει και αξία περιγραφής της εδώ!
Στην Δ' ΕΑΝ προσωπικά "ηρέμησα" μόλις 2 μήνες αφ' ότου πήγα εκεί, λόγω... ΑΓΓΛΙΚΩΝ αρχικά! Μετά μου ζητήθηκε να αναλάβω και επισκευές ασυρμάτων επικοινωνιών (η σειρά μου από ΣΕΤΤΗΛ που ήρθε ΔΕΝ είχε ΚΑΜΜΙΑ ιδέα από ηλεκτρονικά γενικότερα)! Και κατέληξα με χρεωμένες ~10 ειδικότητες τελικά, πλην αυτής που μου έδωσε η "μαμά πατρίς" - άσχετη με το αντικείμενό μου που δώθηκε για "λόγους" κανονικού "ξαπωστάλσιμού μου" όσο πιο μακριά υπήρχε δυνατότητα να με στείλουν & χωρίς ελπίδα επιστροφής σε ΚΕΤΘ ή όπου αλλού πλην ΕΒΡΟΥ - την οποία μάλιστα σχεδόν δεν άσκησα ποτέ!
Τώρα πως με ειδικότητα που ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΣΕ ΥΠΑΡΞΗ - στο ΚΕΤΘ (μη αυτούσια τεθωρακισμένων ειδικότητα) επέστρεψα τελικά έστω για αυτόν τον 1 μήνα... είναι ας πούμε από το "μπαμπάς του Χαρυ Πότερ"
:)

apilot
18-06-17, 07:34
Με το καλό να πας και να γυρίσεις Δημήτρη. Περιμένουμε να μας πεις πως τα πέρασες.

street
09-07-17, 04:08
γεια σαααας :001_smile: και ειμαι πλεον αρχιλοχιας πζ ταφτηλας και με προστεθηκε νεα ειδικοτητα πολυβολητης ! η ασκηση ηταν ? τεντα ? ε μας γαμσε λιγο η βροχη , βαρεσα με αντιαρματικο χεχε . ειδα πραγματικη βολη τοου και μιλαν πο δεν ειχα δει οταν ημουν φανταρος παρα μονο εκπαιδευτικες βολες , ειδικα το μιλαν υποθετω οτι θα μπορουσα να το χειριστω μοναχος ! και αλλα πολλα ....!

και πριν ξεκινησω να γκρινιαζω για πραγματα που δεν με αρεσαν ( και ειναι πολλα ) θα πω τα παρακατω ....

1) εαν αυριο γινει πολεμος οποιος θελει την κανει ... για την χονολουλου ! με το τελος καλο θα ηταν να μην επιστρεψει πισω ουτε καν του στιλ εδω εγω εχω σπιτι χωραφια κλπ ....
2) εαν αυριο γινει πολεμος και εισαι εδω το με ποναει το ποδι δεν ερχμ ειμαι γκει τρανσεξουαλ και κλπ με ελληνικη υπηκοοτητα απλα δεν παιζει ! καπου θα χωθεις

αυτα για τη ωρα αν βρω χρονο αυριο τα υλιπα

apilot
09-07-17, 06:17
Καλημέρα Δημήτρη. Καλός πολίτης. Με πολύ όρεξη σε βλέπω. Άντε ξεκουράσου και να μας πεις πως τα πέρασες.

vasilllis
09-07-17, 11:53
εχω ριξει με μιλαν!!!
δυο πυραυλοι ειχαν ριχτεί στην θητεια μου

xristos2
09-07-17, 16:59
1) εαν αυριο γινει πολεμος οποιος θελει την κανει ... για την χονολουλου ! με το τελος καλο θα ηταν να μην επιστρεψει πισω ουτε καν του στιλ εδω εγω εχω σπιτι χωραφια κλπ ....
2)

κανε μας το πενηνταρακια. :confused1:

Dimpas
09-07-17, 17:15
Δεν υπάρχει καθόλου εκπαίδευση- στρατιωτική ηθικό στους οπλίτες.
Μόνο οι ειδικές δυνάμεις μετράνε και αυτές δεν φτάνουν απέναντι στους Τούρκους.
Άποψή μου είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μια ΣΥΝΕΧΗΣ στρατιωτική εκπαίδευση ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους άντρες 18-48 που είναι σε θέση να φέρουν όπλα.

picdev
09-07-17, 17:25
για ποιά μετεκπαίδευση μιλάς, εδώ δεν υπάρχει ούτε η βασική εκπαίδευση, μονο αγκαρίες σκοπιές και άσκοπες υπηρεσίες.
εγώ πήρα καλή εκπαίδευση στο να κοσκινίζω το χώμα και να σκάβουμε όλη μέρα τους θάμνους , αν μην ξεχάσω και το βάψημο που γινόταν κάθε 2 μήνες χωρίς λόγο.
Ε μην πω για την εκππαίδευση της ειδικότητας , πως γίνεται ενας κληρωτός να ανοίγει ένα ρανταρ με 50 λαμπάκια και 50 κουμπιά ? που ο εποπ θέλει 6 μήνες εκπαίδευση για να το μάθει?, οπότε ούτε εκπαίδευση έκανα και το χαρτί πορείας δεν έχει σχέση με την ειδικότητα μου.

Απλά πράγματα που έπρεπε να ξέρουν ολοι, περίπολα, παγίδες , αγώνα εντός κατοικημένης περιοχής ,πορείες, 6 μήνες όπως η φιλλανδία και οι φαντάροι δεν θα βαριόντουσαν και θα ξέραμε τα στοιχειώδη.

Να πουμε για εξοπλισμό ? μ71 και κράνος κατσαρόλα που δεν μπορείς να κάνεις βολή όσο και να το φτιάξεις ? τα κέβλαρ ίσα ισα να υπάρχουν , εξάρτηση που δεν χωράει πάνω 4 γεμιστήρες, του 2 παγκοσμίου πολέμου. Αλεξίσφαιρα 50 κιλά.κτλ
οπλο g3 30 κιλά , σε μια έκθεση έπιασα μ4 και μ16 και νόμιζα ότι ήταν παιχνίδια , ενώ το βάρος τους τέλεια ζυγισμένο .

Μιλάμε για απλά πραγματα και δεν τηρούνται ούτε τα στοιχειώδη.

Τα νησια είναι γεμάτα οπλα και αντιαρματικά. έκαναν μια εκπαίδευση στον τοπικό πλυθησμό για τη χρήση τους ? μιλάμε τεράστιες αποθήκες οπλων που έχων μέχρι και rpg αλλά ποιος ξέρει νατα δουλέψει ?

6 μήνες όλοι στα 18 και καλή πολιτοφυλακή με εκπαίδευση στις ακριτικές περιοχές και ενα χαρτζιλίκι για να έχεις το όπλο στο σπίτι σου σε καλή κατάσταση.

xristos2
09-07-17, 22:29
νομιζω οτι αν γινει κατι πολυ σοβαρο, οι εφεδροι του στρατου ξηρας μια χαρα θα την κανουν την δουλεια τους.ο σκοπος τους ειναι κυριως η αντιμετωπιση αποβατικων ενεργειων στα νησια και αυτο ειναι ευκολο, οσοι κανουν αποβαση παντα μειωνεκτουν πολυ σοβαρα εναντι των αντιπαλων που τους περιμενουν. η θρακη ουσιαστικα ειναι αδυνατον να καταληφθει παρα μονο με αποβαση πραμα αδυνατον.
τον κυριο ρολο θα τον παιξει το π ναυτικο που ειναι στρατηγικο οπλο και τα υποβρυχια που σε περιβαλλον αιγαιου ειναι πολυ αποτελεσματικα, και τα αεροπλανα που εχουν και αυτα τον ρολο τους.σημερα η αεροπορικη υπεροπλια της τουρκιας ειναι πολυ σοβαρο προβλημα, σε ολους τους μεγαλους πολεμους νικησαν αυτοι που ειχαν τα περισσοτερα αεροπλανα και οχι τους ικανοτερους πιλοτους γιατι η τακτικη ειναι κυριως ο αιφνιδιασμος κτλ
το μεγαλυτερο προβλημα της ελλαδας νομιζω ειναι η σαλαμοποιηση της απο τους τουρκους οχι μονο εδαφικη αλλα και ηθικη. το κρατος παντα δειχνει διαθετιμενο να κανει υποχωρισεις αφου η κοινη γνωμη τις ανεχεται

radiofonias
09-07-17, 23:11
Το ήθος του στρατού απέναντι το κουβεντιαζα με εναν τουρκο φίλο στην Γερμανία εγω μολις ειχα απολυθεί αυτός ειχε κάνει φαντάρος πριν σπουδάσει.
Η άδεια για παράδειγμα του οπλίτη πήγαινε ανάλογα με τα πόσα έσταζες στον διοικητή. Ετσι μου έλεγε άλλος ειχε 2-3 μήνες άδεια και άλλος ουτε 10 μέρες σε όλη την θητεία.
Ο ίδιος είχε πάρει πολλή άδεια πάντως ειχε πατερα έμπορο με ανοιγματα στην ρωσία. Ερχόταν Ελλάδα σε κάθε rockwave festival καθότι heavymetalas. Τι να πώ γενικά πάντως μου έλεγε οτι περα απο τις ειδικές δυνάμεις το επίπεδο του στρατού είναι χειρότερο πολύ χειρότερο απο το δικό μας.Αυτό πήγαζε κυρίως απο το μορφωτικό επίπεδο του πληθυσμού.
Πέρα απο αυτά όμως θα συμφωνήσω και εγώ οτι πλέον το ναυτικό και τα εναερια μέσα κάνουν την διαφορά.

JOUN
10-07-17, 19:47
εχω ριξει με μιλαν!!!
δυο πυραυλοι ειχαν ριχτεί στην θητεια μου


Και εγω με TOW.. Ασε, μεγαλη γκ@βλα..

picdev
10-07-17, 20:32
να ξέρετε οτι οι Συριοι ανέπτυξαν με επιτυχία σύστημα παρεμβολής των TOW με ποσοστό μεγαλύτερο του 80% στη πρώτη έκδοση , ενώ εχει παει στην έκδοση 3
Ολα αυτά έγιναν μέσα στο πόλεμο , εμείς πίτα γύρο απόλά.


http://con-ops.blogspot.gr/2017/03/blog-post_9.html

http://www.proelasi.org/2017/07/09/%cf%84%ce%bf-%ce%b1%ce%b9%ce%bd%ce%b9%ce%b3%ce%bc%ce%b1%cf%84%c e%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%ba%ce%bf%cf%85%cf%84%ce%af-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%80%ce%bf%ce%bb%ce%ad%ce%bc%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%84/

JOUN
11-07-17, 10:56
Τελικα φαινεται οτι και τα καθαρα ενσυρματα συστηματα κατευθυνσης οπως το ΤΟW μπορουν να "πειραχθουν"

Panoss
11-07-17, 12:59
Ολα αυτά έγιναν μέσα στο πόλεμο , εμείς πίτα γύρο απόλά.
Έτοιμος ο κύριοοοοςς!! Στο χέρι ή πακέτο;

70248

xqtr
11-07-17, 13:12
νομιζω οτι αν γινει κατι πολυ σοβαρο, οι εφεδροι του στρατου ξηρας μια χαρα θα την κανουν την δουλεια τους.ο σκοπος τους ειναι κυριως η αντιμετωπιση αποβατικων ενεργειων στα νησια και αυτο ειναι ευκολο, οσοι κανουν αποβαση παντα μειωνεκτουν πολυ σοβαρα εναντι των αντιπαλων που τους περιμενουν. η θρακη ουσιαστικα ειναι αδυνατον να καταληφθει παρα μονο με αποβαση πραμα αδυνατον.
τον κυριο ρολο θα τον παιξει το π ναυτικο που ειναι στρατηγικο οπλο και τα υποβρυχια που σε περιβαλλον αιγαιου ειναι πολυ αποτελεσματικα, και τα αεροπλανα που εχουν και αυτα τον ρολο τους.σημερα η αεροπορικη υπεροπλια της τουρκιας ειναι πολυ σοβαρο προβλημα, σε ολους τους μεγαλους πολεμους νικησαν αυτοι που ειχαν τα περισσοτερα αεροπλανα και οχι τους ικανοτερους πιλοτους γιατι η τακτικη ειναι κυριως ο αιφνιδιασμος κτλ
το μεγαλυτερο προβλημα της ελλαδας νομιζω ειναι η σαλαμοποιηση της απο τους τουρκους οχι μονο εδαφικη αλλα και ηθικη. το κρατος παντα δειχνει διαθετιμενο να κανει υποχωρισεις αφου η κοινη γνωμη τις ανεχεται
Το Ναυτικό κ η Αεροπορία, "χαροπαλευουν".... έχουν πολλές ελλειψης. Άσχετα με αυτό όμως, στον σύγχρονο πόλεμο, νικάει αυτός που έχει με το μέρος του τα "μεγάλα συμφέροντα " κ όχι ποιος είναι πιο ικανός στο πόλεμο. Θυμηθείτε μόνο την Κύπρο ,πως έγινε το σκηνικό κ πόσοι χάθηκαν εντελώς άδικα.

Μακριά από εμάς, που λέει ένα ρητό. Αν κ όλα διχνουν ότι πάμε για τρελό ξεπούλημα. :(

Panoss
11-07-17, 13:37
Άσχετα με αυτό όμως, στον σύγχρονο πόλεμο, νικάει αυτός που έχει με το μέρος του τα "μεγάλα συμφέροντα " κ όχι ποιος είναι πιο ικανός στο πόλεμο.
Το Ισραήλ πάντως, που μάλλον είναι το πιο μάχιμο κράτος όλης της περιοχής, έχει:
1. τα 'μεγάλα συμφέροντα' (Αμερικανούς και όχι μόνο) στο πλάι του.
2. Στρατό ικανότατο στον πόλεμο.
3. τεχνολογία - πολεμική βιομηχανία

Αν αρκούσε μόνο το πρώτο, θα είχαν μόνο το πρώτο.

xqtr
11-07-17, 14:04
Δεν μιλάμε για το Ισραήλ, μιλάμε για την Ελλάδα, που απο μικροί μαθαίνουμε στην ιστορία για τις "Μεγάλες Δυνάμεις ", το Αγγλικό κόμμα, το Ρωσσικό κτλ. Ερμαια μας έχουν καταντήσει.

Όσο για το Ισραήλ, δεν έχει ανάγκη τις μεγάλες δυνάμεις κ συμφέροντα καθώς ΕΊΝΑΙ τα μεγάλα συμφέροντα.

Κ έχουμε ξεφύγει εντελώς του θέματος. Ζητώ συγνώμη. Οι διαχειριστες ας κρίνουν όπως νομίζουν.

Panoss
11-07-17, 14:27
Δεν μιλάμε για το Ισραήλ, μιλάμε για την Ελλάδα
Δηλαδή να μην πάρουμε σαν παράδειγμα τον καλύτερο.
Οκ, είναι μια άποψη κι αυτή...

vasilllis
11-07-17, 17:51
Τελικα φαινεται οτι και τα καθαρα ενσυρματα συστηματα κατευθυνσης οπως το ΤΟW μπορουν να "πειραχθουν"δεν εχω ιδεα περι tow, αλλα ςδω αναφερει οτι είναι και wireless
https://en.m.wikipedia.org/wiki/BGM-71_TOW
μηπως εγινε σε αυτο παρεμβολη;

JOUN
11-07-17, 19:41
Οχι σε αρθρο που αναφερθηκε παραπανω λεει οτι
Ο τρόπος λειτουργίας του συστήματος ήταν πολύ απλός. Το νέο σύστημα ενεργοποιείται και μιμείται το υπέρθρο σήμα καθοδήγησης (IR) που προβάλλεται όπισθεν του πυραύλου παρέχοντας ψευδείς πληροφορίες στοχοποίησης στη μονάδα εκτόξευσης SACLOS του αντιαρματικού εκτοξευτή και έτσι ο ίδιος ο εκτοξευτής δίνει ψεύτικες πληροφορίες στον πύραυλο με αποτέλεσμα το κατευθυνόμενο βλήμα να χάνει τον στόχο του.
Οποτε ναι μεν γινεται κατευθυνση με συρματα αλλα δεν ξερει που βρισκεται ανα πασα στιγμη ο πυραυλος..

vasilllis
11-07-17, 21:44
Το Ναυτικό κ η Αεροπορία, "χαροπαλευουν".... έχουν πολλές ελλειψης.
Μακριά από εμάς, που λέει ένα ρητό. Αν κ όλα διχνουν ότι πάμε για τρελό ξεπούλημα. :(
Αφορμη για αυτο το σχολιο να αναφερω σχετικα:
http://www.makeleio.gr/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%B5/
και για αυτο
http://diktiospartakos.blogspot.gr/2017/03/kaay.html

Περσι 'οι εκ των εσω' συζηταγανε γιατι δεν ειχαν χρωματα για τα καραβια λογω ελλειψης,αλλα τα τουριστικα θερετρα ειχαν εξοπλιστει με τις αναλογες παλετες ωστε να καλυφθουν οι αναγκες .