PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ρελε διαφυγης σε σκαφος



γιωργος π
08-06-17, 01:34
καλημερα σε ολους!!

στο εν λογω σκαφος τοποθετηθηκε το ρελε στον πινακα του και ενω παει να ξεκινησει ο συμπιεστης για τον κλιματισμο το ριχνει κατευθειαν!

με ρευμα ομως απο μια γεννητρια που υπαρχει ολα δουλευουν κανονικα !! να σημειωσω οτι δεν εχω παραπανω πληροφοριες για το τι περιλαμβανει η εγκατασταση παρα μονο οτι ειναι ολα καινουρια 2 χρονων (καλωδια ασφαλειες ρελε)!!

καποια ιδεα τι μπορει να συμβαινει? το προβλημα επικεντρωνεται μονο για το ψυκτικο κομματι !!

mikemtb
08-06-17, 07:57
Η. Πρίζα παροχής 220 του σκάφους απο το ντοκο αν μπαίνει ανάποδα γύρνα τη (φάση ουδετερος)και ξαναδοκιμασε

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

vasilllis
08-06-17, 08:51
και αφου δεν ξερεις τι περιλαμβανει η εγκατασταση τι πληροφοριες περιμενεις να παρεις απο εδω μεσα?
Η παροχη απεξω ειναι με βιομηχανικη πριζα οποτε δεν εχει φορα.
Να φανταστω οτι πεφτει το ρελε παροχης του λιμενα?

mikemtb
08-06-17, 09:51
Να φανταστω οτι πεφτει το ρελε παροχης του λιμενα?
Νομίζω είπε ότι το ρελε διαφυγής έχει τοποθετηθεί μέσα στο σκάφος..



Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

γιωργος π
08-06-17, 12:24
καλημερα παιδια! θα συλλεξω πληροφοριες ενταξει !το ρελε διαφυγης μεσα στο σκαφος

vasilllis
08-06-17, 14:46
πρεπει να σκεφτω.λογικα με γεννήτρια δεν στο ριχνει γιατι δεν εχει ουδετερογειωση.

antonisfa
08-06-17, 16:51
Να μας δώσει στοιχεία για την /τις γεννήτριες αν είναι 3φασικές σε τι τάση και αν μπορεί να δει αν έχουν γειωμένο ή μονωμένο τον ουδέτερο.
Αν πρόκειται για το πρώτο ίσως να είναι και η αιτία να ρίχνει το ρελέ που κακώς τοποθετήθηκε.

Συνήθως μπαίνει απωλειόμετρο με ένδειξη απώλειας στη συγκεκριμένη τάση και ψάχνουμε την απώλεια.
Δεν θέλουμε να βγαίνουν εκτός τα φορτία.

Αν κατάλαβα καλά το ρελέ τοποθετήθηκε εκ των υστέρων στον πίνακα του σκάφους.

Κυριακίδης
08-06-17, 17:48
να σημειωσω οτι δεν εχω παραπανω πληροφοριες για το τι περιλαμβανει η εγκατασταση παρα μονο οτι ειναι ολα καινουρια 2 χρονων (καλωδια ασφαλειες ρελε)!!
Το παραπάνω ρελε όπως γράφεις είναι το ίδιο ρελέ που δούλεψε επί 2 χρόνια απροβλημάτιστα?

Γιατί όταν γράφεις και το παρακάτω

στο εν λογω σκαφος τοποθετηθηκε το ρελε στον πινακα του και ενω παει να ξεκινησει ο συμπιεστης για τον κλιματισμο το ριχνει κατευθειαν!
Δίνεις την εντύπωση ότι μόλις τώρα άλλαξες νέο ρελέ ? ή αναφέρεσαι στο ίδιο ρελέ που δούλεψε επί 2 χρόνια (και αυτό για να έχουν γνώση οι υπόλοιποι να λάβουν υπόψη ότι δεν πρόκειται για λάθος σύνδεση ή οποιαδήποτε μετατροπή αργότερα).

γιωργος π
08-06-17, 18:35
ρελε δεν ειχε τοσο καιρο μεσα στο σκαφος ειπε να το βαλει για ασφαλεια .
αλλα μολις παει να ξεκινησει ο συμπιεστης το ριχνει(οταν ειναι με το ρευμα του σκαφους)ενω με τη γενητρια δουλευει κανονικα οπως και η αντλια που εχει για την ψυξη του κοντενσερ αν γνωριζετε)

εγω θα μετρησω κανονικα οτι ειναι εφικτο απο μενα σαν ψυκτικος μηπως οντως υπαρχει διαρροη στο συμπιεστη

Κυριακίδης
08-06-17, 18:43
ρελε δεν ειχε τοσο καιρο μεσα στο σκαφος ειπε να το βαλει για ασφαλεια .
αλλα μολις παει να ξεκινησει ο συμπιεστης το ριχνει
Άρα οι υπόλοιποι για να σε βοηθήσουν θα πρέπει να θεωρήσουν ότι πρόκειται για το ρελέ που επίσης δούλεψε απροβλημάτιστα για 2 χρόνια .?

dimitris1964
08-06-17, 19:24
Εαν το σκαφος ειναι πλαστικο ή ξυλινο τι το θελεις το διαφυγης?

γιωργος π
08-06-17, 22:08
δεν ειχε καθολου ρελε και απο τοτε που το εβαλε δεν εχει πολυ καιρο γινεται ολο αυτο

mikemtb
08-06-17, 22:48
Από την πολύ μικρή εμπειρία μου με κάνα 2 σκάφη που ασχολήθηκα, υπήρχε γεννήτρια αυτόνομη που έδινε σε όλα τα φορτία 220volt, και inverter από 24 που λειτουργουσε οταν δεν ειχε ρευμα απου την γεννητρια και έδινε μονο σε πρίζες μέχρι 1,5kw και TV ψυγεία και τέτοια. Όλα ήταν floating ως προς το σασί/μηχανές του σκάφους. Ότι μεταλλικά μέρη υπήρχαν, ήταν απλά συνδεμενα μεταξύ τους(γείωση)
Δε βοήθησα ιδιαίτερα ε?

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

george Mp
08-06-17, 22:51
Εαν το σκαφος ειναι πλαστικο ή ξυλινο τι το θελεις το διαφυγης?Πλεον ολα τα καινουργια σκαφη εχουν διαφυγης και σε Αμερικανικα φορουμ σκαφων το θεωρουν απαραιτητο.Επισης ειναι αρκετα συνηθες(δεν ξερω αν ειναι ο κανονας) να χρησημοποιουν(οι κατασκευαστες) απλο ρελε με διπλη επαφη αντι ρελε μεταγωγης απο sure power σε γεννητρια με αποτελεσμα αν βαλεις μπροστα τη γεννητρια ενω εχεις παροχη απο ντοκο την ωρα που σβηνεις τη γεννητρια ριχνει το διαφυγης της εξωτερικης παροχης(του ντοκου).Και η γεννητρια εχει γειωμενο τον ουδετερο.Οπως επισης τα inverter φορτιστες οταν δεν δουλευει η γεννητρια και δεν παιρνει παροχη το σκαφος απο το ντοκο και δουλευει το inverter γειωνη τον ουδετερο επισης.

vasilllis
08-06-17, 23:21
και οι απαιτησεις αναφερονται στο ελοτ 384 709.

γιωργος π
08-06-17, 23:27
λοιπον θα εχω νεα απο βδομαδα να δω με τα ματια μου τι συμβαινει τι υπαρχει και θα ενημερωσω!! οι πολυτιμες γνωσεις ολων σας θα βοηθησουν την κατασταση πιστευω

vasilllis
09-06-17, 12:21
Αφού θα ρίξεις μια ματιά απο εβδομάδα μέτρα φαση και ουδέτερο με την γη(και με τις δύο παροχές) .