PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρεύμα στη γείωση



nchatzitou
08-06-17, 19:11
Προσπαθώντας να συνδέσω μια πριζα και αφού την άνοιξα, ακούμπησα με το δοκιμαστικό κατσαβίδι την γείωση και μου έδειχνε ρεύμα(άναψε το λαμπάκι), το ίδιο και στο άλλο καλώδιο (πιθανόν την φάση) .
Η ερώτησή μου είναι, αν είναι λογικό να ανάβει το δοκιμαστικό στην γείωση και αν όχι τι μπορεί να συμβαίνει;

dimitris1964
08-06-17, 19:20
Προφανως δεν αναβει με την ιδια ενταση στην γειωση οπως στην φαση. Μαλλον ειναι επαγωγικο. Παντως σε καθε περιπτωση υπαρχει μεγαλο προβλημα δοτι για να συμβαινει αυτο το καλωδιο της γειωσης ειναι ασυνδετο. Αν δεν γνωριζεις απο ηλεκτρολογικα καλυτερα να φωναξεις αδειουχο εγκαταστατη ηλεκτρολογο.

xsterg
08-06-17, 20:31
τι επαγωγικο και αηδιες! υπαρχει σοβαρο προβλημα στην εγκατασταση. φωναξε αδειουχο ηλεκτρολογο.η δεν εχεις γειωση η εχει διακοπη καπου ο αγωγος της γειωσης. και
εσυ νικο, γνωσεις δεν εχεις, πας και ανοιγεις πριζες? γνωριζεις τους κινδυνους?
επισης θα σου ελεγα να πεταξεις το δοκιμαστικο. μονο ηλεκτροπληξια μπορει να σου φερει. για τον ελεγχο που θελεις το μονο αρμοδιο οργανο ειναι το πολυμετρο.

nchatzitou
08-06-17, 20:33
Προφανως δεν αναβει με την ιδια ενταση στην γειωση οπως στην φαση. Μαλλον ειναι επαγωγικο. Παντως σε καθε περιπτωση υπαρχει μεγαλο προβλημα δοτι για να συμβαινει αυτο το καλωδιο της γειωσης ειναι ασυνδετο. Αν δεν γνωριζεις απο ηλεκτρολογικα καλυτερα να φωναξεις αδειουχο εγκαταστατη ηλεκτρολογο.

Έχεις δίκιο ότι δεν ανάβει με την ίδια ένταση και μάλιστα δοκίμασα να το πιάσω και δεν με χτύπησε ρεύμα.
Όμως σε άλλη πρίζα που δοκίμασα, δεν ανάβει το δοκιμαστικό.
Τι εννοείς, το καλώδιο της γείωσης είναι ασύνδετο; Από τον πίνακα ή από την πρίζα; Να σοκιμάσω να το συνδέσω σε γείωση;

dimitris1964
08-06-17, 21:46
Κοιτα κατ' αρχας δεν επρεπε να δοκιμασεις να το πιασεις, ποτε δεν πιανουμε γυμνα καλωδια. Τωρα απο την στιγμη που σε αλλη πριζα δεν παρατηρεις το ιδιο φαινομενο σημαινει οτι το κυκλωμα της γειωσης απο την πλευρα του γενικου πινακα στην κλεμα της γειωσης ειναι ολα ενταξει. Προφανως στο κυκλωμα της συγκεκριμενης πριζας δεν ειναι συνδεδεμενη η γειωση. Λογικα πανω απο την πριζα θα βρεις ενα μπουατ, ανοιξετο και δες εαν ο κιτρινος αγωγος ειναι συνδεδεμενος, εαν ειναι τοτε ανοιξε καποιο αλλο μπουατ πηγαινοντας προς τα "πισω" δηλαδη προς τον γενικο πινακα. Παντως καλο ειναι να φωναξεις καποιον αδειουχο εγκαταστατη ηλεκτρολογο.

Κυριακίδης
08-06-17, 22:27
Από το μήνυμα #1 έχουμε

ακούμπησα με το δοκιμαστικό κατσαβίδι την γείωση και μου έδειχνε ρεύμα(άναψε το λαμπάκι),
Και από το μήνυμα #5 έχουμε

Προφανως στο κυκλωμα της συγκεκριμενης πριζας δεν ειναι συνδεδεμενη η γειωση.
Λογικά μιλάμε τώρα για ένα κιτρινοπράσινο καλώδιο που από την πλευρά της μπρίζας είναι ελεύθερο και από την άλλη πλευρά επίσης ελεύθερο ... αλλά όπως και να έχει ένα σκέτο καλώδιο που απλά δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά μπορεί να προσφέρει ενέργεια πάσης φύσεως . :001_tt2:

SV1JRT
08-06-17, 22:35
https://www.youtube.com/watch?v=eAJv9KXkrWQ

hatzitou
09-06-17, 01:20
τι επαγωγικο και αηδιες! υπαρχει σοβαρο προβλημα στην εγκατασταση. φωναξε αδειουχο ηλεκτρολογο.η δεν εχεις γειωση η εχει διακοπη καπου ο αγωγος της γειωσης. και
εσυ νικο, γνωσεις δεν εχεις, πας και ανοιγεις πριζες? γνωριζεις τους κινδυνους?
επισης θα σου ελεγα να πεταξεις το δοκιμαστικο. μονο ηλεκτροπληξια μπορει να σου φερει. για τον ελεγχο που θελεις το μονο αρμοδιο οργανο ειναι το πολυμετρο.


Το ότι ορισμένοι μπήκαν στο θέμα για να τρολάρουν και να χαβαλεδιάσουν, εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ μ αυτούς.
Eσυ όμως που λες για αηδίες για αυτά που γράφουν άλλοι, γιατί δεν απαντάς στο ερώτημά μου; Η απάντησή σου δηλαδή είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο;
Αν ήταν τότε, να μην γράφει κανένας για απορίες που έχει, και να πληρώνει ηλεκτρολόγους.
Εκτός αυτού, πρέπει να γνωρίζεις ότι το δοκιμαστικό το χρησιμοποιούν και οι επαγγελματίες για να δουν ποια είναι η φάση.
Και αφού θεωρείς ότι το πολύμετρο είναι το μόνο αρμόδιο, πες μου πως να το χρησιμοποιήσω , δηλαδή από ποια καλώδια θα πάρω ένδειξη. Ξέρεις;
Και αν ξέρεις, τότε πως είναι δυνατόν να έχει κοπεί κάπου ο αγωγός της γείωσης και από το άλλο άκρο που δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά, να ανάβει το δοκιμαστικό;

Τέλος πάντων ας απαντήσει κάποιος που ξέρει, γιατί στη γείωση ανάβει το δοκιμαστικό.
Αν η απάντηση είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο, ας μην μπει στο κόπο να γράψει ...

Ευχαριστώ αυτούς που προσπάθησαν να βοηθήσουν.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-06-17, 02:03
στο ποστ 5 δινεται μια συνταγη. παντως μην ξεχνας οτι ολες οι συσκευες εχου μια μικροδιαροη ειται ειναι ψυγειο κουζινα θερμοσιφονας ολα αυτα καταληγουν στην μπαρα γειωσεως του πινακα και απο εκει στο κιβοτιο -ρολοι ιδιοκτησιας δεη οπου εχουμε ουδετερογειωση (Η αμεση γειωση τον κανονισμο τον επιβαλει η δεη ) τωρα εαν διαπιστωθει οτι υπαρχει ταση στην γειωση , μπωρει σε καπειες περιπτωσεις να συμβει αυτο ,βλαβη στο παροχικο καλοδιο απο δεη διακοπη-βραχυκυκλωμα ,ουδετερου κλπ τωτε καλουμε αμεσα την δεη, δεδηε τωρα πια https://www.youtube.com/watch?v=psRY76Hwgfo

lepouras
09-06-17, 03:29
Το ότι ορισμένοι μπήκαν στο θέμα για να τρολάρουν και να χαβαλεδιάσουν, εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ μ αυτούς.
Eσυ όμως που λες για αηδίες για αυτά που γράφουν άλλοι, γιατί δεν απαντάς στο ερώτημά μου; Η απάντησή σου δηλαδή είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο;
Αν ήταν τότε, να μην γράφει κανένας για απορίες που έχει, και να πληρώνει ηλεκτρολόγους.
Εκτός αυτού, πρέπει να γνωρίζεις ότι το δοκιμαστικό το χρησιμοποιούν και οι επαγγελματίες για να δουν ποια είναι η φάση.
Και αφού θεωρείς ότι το πολύμετρο είναι το μόνο αρμόδιο, πες μου πως να το χρησιμοποιήσω , δηλαδή από ποια καλώδια θα πάρω ένδειξη. Ξέρεις;
Και αν ξέρεις, τότε πως είναι δυνατόν να έχει κοπεί κάπου ο αγωγός της γείωσης και από το άλλο άκρο που δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά, να ανάβει το δοκιμαστικό;

Τέλος πάντων ας απαντήσει κάποιος που ξέρει, γιατί στη γείωση ανάβει το δοκιμαστικό.
Αν η απάντηση είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο, ας μην μπει στο κόπο να γράψει ...

Ευχαριστώ αυτούς που προσπάθησαν να βοηθήσουν.
Νίκο έχεις μια απορία (εύλογη) αλλά από την άλλη και να σου εξηγήσει κάποιος για ποιον λόγο σου άναψε δεν θα καταλάβεις βάση ποιας θεωρίας συμβαίνει αυτό λόγο έλλειψης και στοιχειωδών γνώσεων . και το ότι είδες σε ένα καλώδιο να ανάβει το δοκιμαστικό και εσύ αποφάσισες να το πιάσεις κιόλας για να δεις αν έχει ρεύμα ή όχι σε κάνει τουλάχιστον επικίνδυνο. δεν θα σου πω για αδειούχους και τέτοια (δεν θεωρώ την άδεια ότι κάνει τον σωστό μάστορα μιας και έχουμε δει εδώ δουλείες από αδειούχους φονιάδες) αλλά τουλάχιστον βρες κάποιον που ξέρει τη του γίνετε και ξέρει 5 πράγματα και δεν πιάνει γυμνά καλώδια που ανάβει και το δοκιμαστικό επάνω τους για να δει αν έχουν ρεύμα..............
το ότι στο σαιτ επιτρέπετε η εγγραφή και η ερώτηση δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος κάνει κάτι επικίνδυνο και έχει άγνοια του κινδύνου και το δείχνει και με τις πράξεις του, ότι θα πρέπει να του απαντήσουν και στην ερώτησή του αλλά να τον αποτρέψουν να μην σκοτωθεί.

selectronic
09-06-17, 13:44
Το ότι ορισμένοι μπήκαν στο θέμα για να τρολάρουν και να χαβαλεδιάσουν, εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ μ αυτούς.
Eσυ όμως που λες για αηδίες για αυτά που γράφουν άλλοι, γιατί δεν απαντάς στο ερώτημά μου; Η απάντησή σου δηλαδή είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο;
Αν ήταν τότε, να μην γράφει κανένας για απορίες που έχει, και να πληρώνει ηλεκτρολόγους.
Εκτός αυτού, πρέπει να γνωρίζεις ότι το δοκιμαστικό το χρησιμοποιούν και οι επαγγελματίες για να δουν ποια είναι η φάση.
Και αφού θεωρείς ότι το πολύμετρο είναι το μόνο αρμόδιο, πες μου πως να το χρησιμοποιήσω , δηλαδή από ποια καλώδια θα πάρω ένδειξη. Ξέρεις;
Και αν ξέρεις, τότε πως είναι δυνατόν να έχει κοπεί κάπου ο αγωγός της γείωσης και από το άλλο άκρο που δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά, να ανάβει το δοκιμαστικό;

Τέλος πάντων ας απαντήσει κάποιος που ξέρει, γιατί στη γείωση ανάβει το δοκιμαστικό.
Αν η απάντηση είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο, ας μην μπει στο κόπο να γράψει ...

Ευχαριστώ αυτούς που προσπάθησαν να βοηθήσουν.

Φίλε Νίκο,

Οι περισσότεροι από εμάς ξέρουν τουλάχιστον ένα φίλο/συγγενή/γνωστό που "πιάνουν τα χέρια του" και ξέρεις πως αν χαλάσει κάτι απλό στο σπίτι του όπως να στάζει η βρύση ή να μην κλείνει σωστά ένας μεντεσές ή να ξεκολλήσει η πρίζα από τον τοίχο κτλ, θα το φτιάξει και θα το φτιάξει αρκετά καλά ή αν δεν μπορεί θα το αναγνωρίσει και θα φωνάξει τον αντίστοιχο μάστορα.
Επίσης όλοι ξέρουμε κάποιον που δεν το έχει σε χειρωνακτικές ή ηλεκτρολογικές ή υδραυλικές κτλ εργασίες, δεν είναι κακό και δεν μπορούμε όλοι να είμαστε το παιδί-θαύμα. Το να μην ξέρει κάποιος πως να βάλεις ένα ντουί σε ένα καλώδιο δεν σημαίνει τίποτα, δεν ξέρουν όλοι από ηλεκτρολογικά/υδραυλικά/νευροχειρουργικά!
Και είναι και κάποιοι που ξέρεις πως ότι κι αν πιάσουν στα χέρια τους, θα το κάνουν χειρότερα από πριν: μία βίδα αν τους πεις να βιδώσουν, ή θα φάνε το κεφάλι της βίδας ή θα στραβώσουν το κατσαβίδι ή θα τους φύγει και φάνε ότι είναι δίπλα στην βίδα κτλ.

Το θέμα με τις συμβουλές από απόσταση είναι ότι δεν ξέρεις το ποιόν του άλλου. Εγώ για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα σύστηνα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης ανάλογα το άτομο, σε άλλον θα έλεγα "το Χ ενώνεις με το Ψ μωρέ, σφίξε τα καλά και θα είσαι ΟΚ" και σε άλλον θα έλεγα "μην βάλεις τα χέρια σου (και το κάνεις χειρότερα), πες στον Ω αν μπορεί να έρθει να τον δει ή φώναξε μάστορα".

Δεν έχω ιδέα σε ποια κατηγορία είσαι πιο κοντά, αλλά το να ποστάρεις "άναψε το δοκιμαστικό και είπα να το πιάσω με το χέρι μου να σιγουρευτώ" δεν εμπνέει εμπιστοσύνη... Δεν είναι αλάνθαστο σημάδι ότι είσαι μαστροχαλαστής, αλλά σίγουρα δεν το λες και καλό... :001_unsure:

Φιλικά πάντα έτσι, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε! :001_smile:

nestoras
09-06-17, 13:53
Το οτι αναψε το δοκιμαστικο στη γειωση δεν ειναι απαραιτητα επικυνδυνο αλλα το αν ειναι επικυνδυνο θα πρεπεινα το κρινει καποιος με τις γνωσεις του και επιτοπιο ελεγχο.

Ενδεχομενως καποιο αντιπαρασιτικο φιλτρο πυκνωτη φασης προς γειωση απο καποια συσκευη προκαλει αυτη την ταση σε συνδυασμο με καποια ελαφρως υψηλη αντισταση γειωσης της συγκεκριμενης γραμμης ή της οικιας γενικοτερα. Για να καταλαβεις αν ειναι επικυνδυνο θα πρεπει να αφαιρεσεις ολες τις συσκευες απο τη γραμμη, να ξαναδοκιμασεις και να μετρησεις την αντισταση της γραμμης αυτης τουλαχιστον μεχρι τον πινακα και ακομη πιο περα, να μετρησεις/ελεγξεις τη γειωση σου απο τον πινακα μεχρι τη χελωνα. Αν πιστευεις οτι μπορεις να κανεις τους παραπανω ελεγχους μονος σου, να τους κανεις! :-)

Dragonborn
09-06-17, 13:57
μάλιστα δοκίμασα να το πιάσω και δεν με χτύπησε ρεύμα.Ενδιαφέρουσα μέθοδος. Θα την χρησιμοποιώ στο μέλλον, γιατί όπως φαίνεται μέχρι στιμής πετάω άσκοπα ένα σωρό χρήματα σε διακριβώσεις πολυμέτρων, αντιστάσεων ακριβείας κλπ.

Επίσης σκέφτηκα μια συγγενή μέθοδο, αντί για θερμογραφική κάμερα να μετράω θερμοκρασίες σε επιφάνειες μηχανών κλπ ακουμπώντας την παλάμη μου.

nestoras
09-06-17, 15:43
....αντί για θερμογραφική κάμερα να μετράω θερμοκρασίες σε επιφάνειες μηχανών κλπ ακουμπώντας την παλάμη μου.

Το σημαντικό είναι να σαλιώσεις πρώτα το δάχτυλο πριν δοκιμάσεις! :-D

MacGyver
09-06-17, 16:05
nchatzitou (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=36741), αν μου μάθεις να μετράω τη δεσμίδα με το ένα χέρι ξεφυλλίζοντας με τον αντίχειρα, θα σου μάθω ηλεκτρολογία.

giannisaek
09-06-17, 21:42
Το πολύμετρο όπως σου είπε και κάποιος πιο πάνω είναι το καλύτερο όργανο να δεις αν όντως έχει ρεύμα η γείωση, και θα σου πω αν έχεις πολύμετρο πως να το δεις.
1. Βάζεις το πολύμετρο στα 220 AC, τον ένα ακροδέκτη τον βάζεις στην μια από τις δυο τρύπες της πρίζας και τον άλλο στην γείωση, αν το πολύμετρο σου δώσει τάση 220V τότε ή τρύπα που έβαλες τον ακροδέκτη είναι η φάση και με την γείωση παίρνεις 220V. (στη συγκεκριμένη περίπτωση η φάση είναι στην τρύπα και η γείωση δεν έχει ρεύμα γιατί αν είχε ρεύμα και η γείωση θα σου έδειχνε μηδενική τάση).

Για να διαπιστώσεις ότι όντως δεν έχει ρεύμα η γείωση πρέπει να τεστάρεις και την περίπτωση 2 στην συνέχεια...
2. Βάζεις τον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου τώρα στην άλλη τρύπα, και τον δεύτερο τον έχεις στην γείωση, αν η ένδειξη του πολύμετρου είναι μηδενική τότε ή τρύπα που έβαλες τον ακροδέκτη είναι ο ουδέτερος και μαζί με την γείωση δεν παίρνεις τίποτε (μηδέν Volt) τότε αποδεικνύεται δεν έχεις καθόλου τάση στην γείωση, (Αν το πολύμετρο σου έδειχνε έστω και λίγο τάση τότε θα σήμαινε ότι η τάση που έχεις προέρχεται από την γείωση).

mikemtb
09-06-17, 22:02
(Αν το πολύμετρο σου έδειχνε έστω και λίγο τάση τότε θα σήμαινε ότι η τάση που έχεις προέρχεται από την γείωση).
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις άριστη γείωση και ο ουδετερος να τύχει να έχει ακόμα και 2-3volt? (αναλόγως τα φορτία πάντα)
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό...



Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

giannisaek
10-06-17, 01:16
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση.

nestoras
10-06-17, 01:30
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις άριστη γείωση και ο ουδετερος να τύχει να έχει ακόμα και 2-3volt? (αναλόγως τα φορτία πάντα)
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό...



Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk


Όχι δεν υπάρχει περίπτωση.

Εννοείται ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Ο ουδέτερος είναι ενεργός αγωγός και διαρρέεται από ρεύμα. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πτώση (ή ανύψωση αν θέλεις) τάσης στα άκρα του. Σκέψου ότι υπάρχει μια ωμική αντίσταση σε όλο το μήκος του ουδέτερου (κι από τον πίνακα μέχρι τη χελώνα).
Για να μην ανεβάσει 2 Volt σε ρεύμα 20Α (πχ με θερμοσίφωνα αναμμένο) τότε η συνολική αντίσταση όλης της διαδρομής θα πρέπει να είναι μικρότερη από 0.1Ω (δεν είναι τόσο δύσκολο σε παλιά εγκατάσταση με οξειδωμένες μπάρες ή χαλαρές συνδέσεις).

Από την άλλη πλευρά, ο αγωγός της γείωσης δε θεωρείται ενεργός αγωγός και επομένως σε κανονικές συνθήκες δε διαρέεται από ρεύμα. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο αγωγός αυτός σε συνθήκες μη διαρροής απλά "ανεβάζει" το μηδενικό δυναμικό της γης μέσα στο διαμέρισμα. Δεν έχουμε ροή ρεύματος οπότε και η πτώση τάσης θα είναι "0".

Επομένως, άναψε το θερμοσίφωνά σου και την κουζίνα και κάνε μια μέτρηση μεταξύ ουδέτερου και γείωσης.

SV1JRT
10-06-17, 19:29
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις άριστη γείωση και ο ουδετερος να τύχει να έχει ακόμα και 2-3volt? (αναλόγως τα φορτία πάντα)
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό...



Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Διάβασε τον νόμο του ΚΙΡΧΟΦ (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82_%CF%84% CE%BF%CF%85_%CE%9A%CE%AF%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%86)
Και για να σου το πω απλά. ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχεις καλή γείωση και να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι.

.

mikemtb
11-06-17, 01:07
Διάβασε τον νόμο του ΚΙΡΧΟΦ (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82_%CF%84% CE%BF%CF%85_%CE%9A%CE%AF%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%86)
Και για να σου το πω απλά. ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχεις καλή γείωση και να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι.

.
Άρα, +φωνούμε απόλυτα

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

ΗΝ1984
11-06-17, 01:59
70008 Κάτι τέτοιο έχει για δοκιμαστικό. Το κράτησε από πίσω, άναψε στη γείωση και στον ουδέτερο και νομίζει ότι έχει τάση.

xifis
11-06-17, 12:01
αυτα τα δοκιμαστικα ειναι με μπαταρια.αναβουν σε διαφορα σεναρια.

Οσο για το πολυμετρο στην πριζα για αρχαριους δε συστηνεται..εκτεθιμενοι ακροδεκτες,λαθος κλιμακες..γενικα πειραματα με μπριζες ουτε ενδιαφερον εχουν ουτε ειναι για να παιζεις.

MacGyver
11-06-17, 12:11
Ο συντάκτης, μετά την πρώτη ερώτηση εξαφανίστηκε. Λογικό αν ξανα-βολτομέτρησε με το δάχτυλο και τη φάση.

SV1JRT
11-06-17, 12:25
Ο συντάκτης, μετά την πρώτη ερώτηση εξαφανίστηκε. Λογικό αν ξανα-βολτομέτρησε με το δάχτυλο και τη φάση.


AXAXAXAXAXAXAXAXA............... ΚΛΑΜΑΑΑΑ !!!!

giannisaek
13-06-17, 00:16
Εννοείται ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Ο ουδέτερος είναι ενεργός αγωγός και διαρρέεται από ρεύμα. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πτώση (ή ανύψωση αν θέλεις) τάσης στα άκρα του. Σκέψου ότι υπάρχει μια ωμική αντίσταση σε όλο το μήκος του ουδέτερου (κι από τον πίνακα μέχρι τη χελώνα).
Για να μην ανεβάσει 2 Volt σε ρεύμα 20Α (πχ με θερμοσίφωνα αναμμένο) τότε η συνολική αντίσταση όλης της διαδρομής θα πρέπει να είναι μικρότερη από 0.1Ω (δεν είναι τόσο δύσκολο σε παλιά εγκατάσταση με οξειδωμένες μπάρες ή χαλαρές συνδέσεις).

Από την άλλη πλευρά, ο αγωγός της γείωσης δε θεωρείται ενεργός αγωγός και επομένως σε κανονικές συνθήκες δε διαρέεται από ρεύμα. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο αγωγός αυτός σε συνθήκες μη διαρροής απλά "ανεβάζει" το μηδενικό δυναμικό της γης μέσα στο διαμέρισμα. Δεν έχουμε ροή ρεύματος οπότε και η πτώση τάσης θα είναι "0".

Επομένως, άναψε το θερμοσίφωνά σου και την κουζίνα και κάνε μια μέτρηση μεταξύ ουδέτερου και γείωσης.
Έτσι όπως τα λες με τις οξειδωμένες μπάρες και χαλαρές επαφές που μεγαλώνει η αντίσταση έχεις δίκιο, θα συμφωνήσω.

nick1974
13-06-17, 00:41
Διάβασε τον νόμο του ΚΙΡΧΟΦ (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82_%CF%84% CE%BF%CF%85_%CE%9A%CE%AF%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%86)
Και για να σου το πω απλά. ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχεις καλή γείωση και να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι.

.


αναλογα το δοκιμαστικο...
Αυτο το κλασσικο με τη λαμπα και την αντισταση οχι, αλλα κατι αλλα με μπαταριουλες μεσα αναβουν ακομα και στην απολυτη γειωση (ακομα και αν τα βυθισεις στη θαλασσα αυτα αναβουν) οποτε πρωτ απ ολα θα επρεπε να ερωτηθει ο θεματοθετης τι ακριβως δοκιμαστικο χρησιμοποιησε.

Κυριακίδης
13-06-17, 00:48
οποτε πρωτ απ ολα θα επρεπε να ερωτηθει ο θεματοθετης τι ακριβως δοκιμαστικο χρησιμοποιησε.
Από το μήνυμα #4

Όμως σε άλλη πρίζα που δοκίμασα, δεν ανάβει το δοκιμαστικό.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
13-06-17, 22:36
αυτα τα δοκιμαστικα ειναι με μπαταρια.αναβουν σε διαφορα σεναρια.

Οσο για το πολυμετρο στην πριζα για αρχαριους δε συστηνεται..εκτεθιμενοι ακροδεκτες,λαθος κλιμακες..γενικα πειραματα με μπριζες ουτε ενδιαφερον εχουν ουτε ειναι για να παιζεις.
φιλε χιφισ μου θυμισες μια φωρα που ενας πηγε και μετρησε με πολυμετρο σε πριζα και το ειχε βαλει στην κλιμακα στα ομμ ακουστηκε ενα ωραιοτατο μπαμ και του φυγε το πολυμετρο απο τα χερια φλεγομενο χεχεχε:lool:

mikemtb
13-06-17, 23:27
φιλε χιφισ μου θυμισες μια φωρα που ενας πηγε και μετρησε με πολυμετρο σε πριζα και το ειχε βαλει στην κλιμακα στα ομμ ακουστηκε ενα ωραιοτατο μπαμ και του φυγε το πολυμετρο απο τα χερια φλεγομενο χεχεχε:lool:
Χαχαχα, εγώ με το εν λόγω πολυμετρο θα φοβόμουν να το χωσω στην πρίζα σε οποιαδήποτε κλίμακα!!!
Ας ανοίξουμε ένα νέο θέμα με το τι έχουμε κάνει ο καθένας κατά καιρούς στα πολυμετρα μας [emoji4]

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

xifis
13-06-17, 23:41
Φανταστειτε μονο να τοχει καταλαθος στα Αμπερ κ στην μεγαλη κλιμακα που εχει απλα μια χοντρη μπαρα μεσα.καμια ελπιδα.
Εδω φαινεται ποσο απαραιτητο ειναι το ρελε στον πινακα κ φυσικα να ελεγχεται τακτικα με το κουμπι τεστ αν πεφτει κανονικα.

selectronic
13-06-17, 23:44
Φανταστειτε μονο να τοχει καταλαθος στα Αμπερ κ στην μεγαλη κλιμακα που εχει απλα μια χοντρη μπαρα μεσα.καμια ελπιδα.
Εδω φαινεται ποσο απαραιτητο ειναι το ρελε στον πινακα κ φυσικα να ελεγχεται τακτικα με το κουμπι τεστ αν πεφτει κανονικα.


Τι ρόλο παίζει ο ρελέ διαφυγής σε αυτή τη περίπτωση?
Κανένα.
Απλώς θα γίνει τουλάχιστον ο ένας ακροδέκτης του πολύμετρου ένα σώμα με την επαφή της πρίζας, θα πέσει η ασφάλεια της γραμμής, και πάμε για νέα πρίζα και πολύμετρο...

nestoras
14-06-17, 00:12
Φανταστειτε μονο να τοχει καταλαθος στα Αμπερ κ στην μεγαλη κλιμακα που εχει απλα μια χοντρη μπαρα μεσα.καμια ελπιδα.
Εδω φαινεται ποσο απαραιτητο ειναι το ρελε στον πινακα κ φυσικα να ελεγχεται τακτικα με το κουμπι τεστ αν πεφτει κανονικα.

Μπα, αν θες να μετρησεις φαση/ουδετερου οπως ειπες, θα φαινοταν το ποσο απαραιτητο ειναι να ΜΗΝ αντικαθιστουμε ή γεφυρωνουμε τις ασφαλειες με συρματα....

JOUN
14-06-17, 22:56
Φανταστειτε μονο να τοχει καταλαθος στα Αμπερ κ στην μεγαλη κλιμακα που εχει απλα μια χοντρη μπαρα μεσα.καμια ελπιδα.
Εδω φαινεται ποσο απαραιτητο ειναι το ρελε στον πινακα κ φυσικα να ελεγχεται τακτικα με το κουμπι τεστ αν πεφτει κανονικα.


Οτι ναναι..Αν δεν τοχουμε δεν μιλαμε(γραφουμε)..

xifis
16-06-17, 22:22
Αφενος η κλιμακα των 10Α δεν ασφαλιζεται σε κανενα πολυμετρο,αφετερου ο χρηστης που χωνει πολυμετρο σε μπριζα εκτιθεται μεσω της απειριας του αμεσα στα 220 αν ενδεχωμενως θελει να μετρησει διαρροες.
Ο ρελες διαφυγης δεν εχει να κανει με το ευτελες ποσο ενος καμμενου πολυμετρου,αλλα τυχον ακουσιας επαφης των ακροδεκτων με τον χρηστη.
Εκει λογω διαρροης προς γη πεφτει.
Λοιπες εξυπναδες κρατηστε τις για τον εαυτο σας.

selectronic
16-06-17, 22:35
Αφενος η κλιμακα των 10Α δεν ασφαλιζεται σε κανενα πολυμετρο,αφετερου ο χρηστης που χωνει πολυμετρο σε μπριζα εκτιθεται μεσω της απειριας του αμεσα στα 220 αν ενδεχωμενως θελει να μετρησει διαρροες.
Ο ρελες διαφυγης δεν εχει να κανει με το ευτελες ποσο ενος καμμενου πολυμετρου,αλλα τυχον ακουσιας επαφης των ακροδεκτων με τον χρηστη.
Εκει λογω διαρροης προς γη πεφτει.
Λοιπες εξυπναδες κρατηστε τις για τον εαυτο σας.

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, συζήτηση κάνουμε. :001_smile:

Αυτό που έχεις γράψει, είναι 100% λάθος: "σε κανένα πολύμετρο" σημαίνει ότι έστω και ένα να έχει, είσαι λάθος. Πέραν αυτού, όλα τα πολύμετρα με τιμή άνω των 5-10ευρώ που έχω δει εγώ έχουν ασφάλεια και το γράφουν και δίπλα στην υποδοχή, πχ "10A fused". Για πολύμετρα άνω του 100άρικου δεν το συζητάω καν έτσι...

https://i.stack.imgur.com/s10ro.jpg

EDIT:
Επίσης να σημειώσω ότι αν πας να μετρήσεις την τάση της πρίζας, μετράς φάση-ουδέτερο οπότε ότι και να έχεις κάνει με το πολύμετρο δεν κάνεις διαρροή προς την γη, φορτίο στην γραμμή βάζεις και αν αυτό είναι μεγαλύτερο από όσο αντέχει η ασφάλεια της γραμμής (πχ περίπτωση που βάζεις το mΩ shunt του πολύμετρου μεταξύ φάσης-ουδέτερου), αυτή πέφτει για να μην πάρει το καλώδιο στον τοίχο φωτιά.

Αν τώρα με κάποιο τρόπο το χέρι σου κάνει επαφή με κάποιον ακροδέκτη, τότε σωστά το λες, θα πέσει ο ρελέ.

JOUN
16-06-17, 22:59
Φιλε xifis ξερω πολυ καλα τι κανει και τι δεν κανει το ΔΔΕ ( ο "ρελες" που γραφεις) και στην συγκεκριμενη περιπτωση (πολυμετρο για μετρηση Α και βαλσιμο ακροδεκτων στην πριζα)δεν κανει τιποτα..
Αν θελεις το ψαχνεις και καταλαβαινεις το λαθος σου, αν οχι τι να κανουμε..