PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοκυτταρο σε λειτουργια η οχι



wolverine
09-06-17, 14:43
Καλησπερα
Πως μπορω να μετρησω το φωτοκυτταρο να δω εαν ειανι σε λειτουργια?
Ερχονται τρια καλωδια ενα καφε ,μπλε και κοκκινο.
Ευχαριστω εκ των προτερων

agis68
09-06-17, 15:22
εγώ ξέρω τα φωτοκύτταρα (φωτοαντιστάσεις) με δύο πιν και απλά μετράς με ωμόμετρο....

lepouras
09-06-17, 15:27
Προφανώς μιλάει για φώτο κύτταρο για φώτα σαν αυτά που μπαίνουν σε εξωτερικούς χώρους για να τα ενεργοποιούν.

mikemtb
09-06-17, 15:53
Μέτρα την ημέρα μεταξύ μπλε και των άλλων 2. Μετά καλύψετε καλά με μια μαύρη σακούλα και ξαναμετρα! ( δεν ξέρω αν θα το καταφέρεις,ίσως το κάνεις βράδυ το δεύτερο)

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

nestoras
09-06-17, 16:10
ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!!

Φαση/ουδετερο στα καφε/μπλε αντιστοιχα.
Στο κοκκινο θα πρεπει να σου εμφανιζεται η φαση καθε φορα που ενεργοποιειται το φωτοκυταρο (οταν σκοτεινιαζει και πιανει κινηση). Η φαση θα παραμενει στο κοκκινο για οσο χρονο ειναι ρυθμισμενο το φωτοκυτταρο.
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΑΓΩΓΟΥΣ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 230V στο κυκλωμα.

Την παρουσια της φασης στο κοκκινο καλα θα ηταν να την επιβεβαιωσεις με πολυμετρο μεταξυ κοκκινου και ουδετερου (μπλε) κι ακομη καλυτερα με καποιο φορτιο (πχ λαμπα και να δεις αν αναβει).

Αν αργει να σβησει ισως ειναι πολυ μεγαλος ο χρονος. Λογικα θα υπαρχουν τριμερακια για ρυθμιση φωτός, διαρκειας και ευαισθησιας (αποστασης).

wolverine
10-06-17, 11:02
Ευχαριστω οντως το κοκκινο ηταν ο διακοπτης απο το φωτοκκυταρο και παρεμενε μονιμα ανοικτο το φως οποτε και την πεταξα καθοτι ειχε σκασει τελειως η πλακετα