PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατι στα κοντρολ των κλιματιστικων εχει 2 led υπερυθρων και δεκτες



lampros.gd
16-06-17, 22:19
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα προβλημα με τον δεκτη του κλιματιστικου και βλεπω οτι εχει δυο δεκτες.ξερει κανεις για ποιο λογο?Ευχαριστω

vasilllis
16-06-17, 22:43
Το προβλημα πιο ειναι?οτι εχει δυο δεκτες το κλιματιστικο? :001_rolleyes:

lampros.gd
16-06-17, 22:48
το προβλημα ειναι οτι ποιον απτους δυο θα αλλαξω αν χρειαστει?και τους δυο?αλλα ειναι και μια απορια που εχω

plouf
17-06-17, 01:04
δεν ξερω ειδικα, αλλα πιστευω ειναι αλλος λογος πχ μεγαλυτερο ανοιγμα

δοκιμασες να κλειες με ταινια μια τον εναν και μια τον αλλο δεκτη, να δεις αν λειτουργει το τηλεκοντρολ ?

xlife
17-06-17, 03:24
Και γιατι δεν κανεις το τεστ στην καμερα του κινητου; εκει θα δεις ποιο υπερυθρο δουλευει και με ποιο κουμπι.

plouf
17-06-17, 09:47
ειναι δεκτες ! δεν ποιανει αυτο !

xlife
17-06-17, 09:54
Ναι στο δεκτες δεν πιανει, αλλα επιασα τη λεξη κοντρολ και υπερυθρα μονο του τιτλου.. Γρηγορη απαντηση!! Αλλα το κοντρολ εχει δεκτη; για πιο λογο; για να παίρνει πληροφοριες απο το aircondition? Δηλαδη έχει εναν πομπο και εναν δεκτη;. Ρωταω εγκυκλοπαιδικα γιατι δεν γνωριζω τιποτα απο aircondition γιατι με ενοχλει και δεν ειχα ποτε.

agis68
17-06-17, 10:04
φαντάζομαι θα υπάρχουν και τηλεκοντρόλ που είναι αμφίδρομα και δέκτες με την έννοια κάποιων πληροφοριών πχ θερμοκρασίας. Πάντως το κλιματιστικό εχει δύο δέκτες σίγουρα για μεγαλύτερο εύρος σήματος. Το δικό κοντρολ πχ μπορώ να το ρυθμίσω με κλειστό το air condition στη θερμοκρασία που θέλω και στο mode που θέλω ακόμη και αν είμαι οπουδήποτε και μετά πάω στο δωμάτιο που είναι το aircondition το ανάβω και παίρνει τις ρυθμίσεις που του έβαλα of line Αλλά αυτό πιστεύω να το κάνουν σχεδόν όλα αν όχι όλα τα χειριστήρια a/c

klik
17-06-17, 13:10
φαντάζομαι θα υπάρχουν και τηλεκοντρόλ που είναι αμφίδρομα και δέκτες με την έννοια κάποιων πληροφοριών πχ θερμοκρασίας. Πάντως το κλιματιστικό εχει δύο δέκτες σίγουρα για μεγαλύτερο εύρος σήματος. Το δικό κοντρολ πχ μπορώ να το ρυθμίσω με κλειστό το air condition στη θερμοκρασία που θέλω και στο mode που θέλω ακόμη και αν είμαι οπουδήποτε και μετά πάω στο δωμάτιο που είναι το aircondition το ανάβω και παίρνει τις ρυθμίσεις που του έβαλα of line Αλλά αυτό πιστεύω να το κάνουν σχεδόν όλα αν όχι όλα τα χειριστήρια a/c
Στα κλιματιστικά, για ευκολία, όταν κάνεις μια αλλαγή, εκπέμπεται όλο το πακέτο ρυθμίσεων ξανά. Οπότε περνάνε ότι ρυθμίσεις έκανες ακόμα και αν το κλιματιστικό ήταν εκτός τροφοδοσίας.

Υπάρχουν και αμφίδρομα τηλεχειριστήρια (στέλνουν και παίρνουν πληροφορίες από το κλιματιστικό).

Μαρθουλα
17-06-17, 18:35
Πάντως αν σου χαλάσει δεν είναι καιρός να μένουμε χωρίς κλιματιστικό. :wiink:

plouf
17-06-17, 22:50
εγω πιστευω ειπε οτι η μοναδα εχει δυο δεκτες και οχι το τηλεκοντρολ

lampros.gd
19-06-17, 16:14
Να το εξηγησω καλυτερα γιατι δεν προλαβα.Η μοναδα εχει δυο δεκτες και το κοντρολ δυο λαμπακια υπερυθρων που αναβουν ταυτοχρονα οποιο πληκρο και να πατησεις(το ειδα με καμερα).Προσπαθω να καταλαβω γιατι εχει δυο επειδη δεν το εχω ξαναδει και αν ξερει καποιος πως μπορω να καταλαβω ποιο απτα δυο εχει προβλημα

aktis
20-06-17, 11:06
Αφού ειδες με την καμερα του κινητου οτι ανάβουν και τα δύο led στον πομπό , το πιθανότερο ειναι να μην εχει πρόβλημα το τηλεκοντρολ ( υποθέτω οτι έβαλες καινούριες αλκαλικες μπαταρίες ... και δεν το εχεις πεταξει κατω ) αλλά να εχει πρόβλημα το τροφοδοτικάκι που δίνει τάση στο δέκτη ( στους δυο δέκτες στην περίπτωση σου ) Νομίζω έχει αναφερθει και εδω μέσα ανάλογη περίπτωση


Οσο για το γιατι ειναι διπλος ο πομπος και ο δέκτης , φαντάζομαι ειναι για ευκολία του χρήστη αλλά και αξιοπιστία στο χειρισμο , να παταει μια φορά και να γίνεται αυτο που θέλει . Εφόσον οπως ειπε παραπάνω ο klik το τηλεκοντρολ στέλνει μεγάλα πακέτα , ειναι σημαντικό να εχεις καλή ποιότητα επικοινωνίας . Αν εχεις ενα σφάλμα 1% και εχεις μέτρια επικοινωνία με ενα byte πχ , στα 100 πακέτα που στέλνεις θα εχεις προβλημα μονο στο 1 . Αν έχεις 100 byte όμως πχ πακέτο , με 1% σφάλμα όλα τα πακέτα θα είναι λάθος .