PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλός διακόπτης για κλιματιστικό με τη βοήθεια raspberry pi 3



greeker80
18-06-17, 09:35
Καλημέρα.

Θέλω να συνδέσω κλιματιστικό σε διακόπτη με κάρτα (όπως κάνουν συνήθως τα ξενοδοχεία). Αν λείπει η κάρτα, το κλιματιστικό σβήνει.
Το κλιματιστικό διαθέτει wifi οπότε θέλω από μακριά να μπορώ να το ανάβω ακόμα και όταν η κάρτα θα λείπει.
Έτσι σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω raspberry pi 3 που θα έχω έτσι και αλλιώς στο σπίτι για άλλες δουλειές. Πως μπορεί το raspberry να λειτουργήσει ως δεύτερος διακόπτης και να ενεργοποιήσει το ρεύμα στο κλιματιστικό;
Τι συνδέσεις πρέπει να γίνουν; Θέλω να λειτουργεί σαν λογικό OR, δλδ το κλιματιστικό θα έχει ρεύμα και θα μπορεί να δουλεύει είτε όταν είναι η μαγνητική κάρτα στη θέση της είτε όταν ενεργοποιήσει το κύκλωμα το raspberry εξ αποστάσεως.
Το διαμέρισμα είναι σε φάση ανακαίνισης οπότε είναι ευκαιρία ο ηλεκτρολόγος να κάνει ότι χρειάζεται από καλωδιώσεις.

Ευχαριστώ

mikemtb
18-06-17, 10:30
Στα ξενοδοχεία αυτό που γίνεται με την κάρτα είναι δυστυχώς πολύ πιο απλό από αυτό που θέλεις να γίνεται... Εκεί βγάζοντας την κάρτα απλά κόβεται η παροχή ρεύματος μέσω ενός ρελε, οπότε ούτε wifi λειτουργεί πλέον ούτε τίποτα. Δεν ξέρω αν η μονάδα κλιματισμού που έχεις δέχεται ξεχωριστή εντολή on/off, και σε τι Mode?... Κάποια έχουν πάνω ένα μπουτονακι που το απενεργοποιει και το ενεργοποιεί σε auto mode 24c'' ίσως από εκεί κάνεις κάτι. Δεν έχω κάποια άλλη ιδέα...
Τώρα όσο αφορά στις καλωδιώσεις εδώ θα πέρναγα ανεξάρτητα καλώδια προς τον πίνακα από το κλιματιστικό, από το καρτοδεκτη και από το rasbery. Οπότε ότι και να κάνεις στη τελική θα είσαι εξασφαλισμενος

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

nestoras
18-06-17, 11:00
Μία επαφή ρελέ (ελεγχόμενη από το raspberry) παράλληλα με την επαφή ρελέ που ελέγχεται από την κάρτα.

Οπότε, μπαίνεις στο raspberry, ενεργοποιείς το ρελέ και μετά πολύ απλά ανοίγεις δικτυακά το A/C.

Άρα χρειάζεσαι ένα καλώδιο από το Raspberry μέχρι την κάρτα (ουσιαστικά μέχρι το ρελέ της κάρτας).

greeker80
18-06-17, 12:00
Στα ξενοδοχεία αυτό που γίνεται με την κάρτα είναι δυστυχώς πολύ πιο απλό από αυτό που θέλεις να γίνεται... Εκεί βγάζοντας την κάρτα απλά κόβεται η παροχή ρεύματος μέσω ενός ρελε, οπότε ούτε wifi λειτουργεί πλέον ούτε τίποτα. Δεν ξέρω αν η μονάδα κλιματισμού που έχεις δέχεται ξεχωριστή εντολή on/off, και σε τι Mode?... Κάποια έχουν πάνω ένα μπουτονακι που το απενεργοποιει και το ενεργοποιεί σε auto mode 24c'' ίσως από εκεί κάνεις κάτι. Δεν έχω κάποια άλλη ιδέα...
Τώρα όσο αφορά στις καλωδιώσεις εδώ θα πέρναγα ανεξάρτητα καλώδια προς τον πίνακα από το κλιματιστικό, από το καρτοδεκτη και από το rasbery. Οπότε ότι και να κάνεις στη τελική θα είσαι εξασφαλισμενος

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

από την κάρτα δεν θα περνάνε όλα τα ρεύματα. Έχω συνεννοηθεί να εξαιρεθούν διάφορα όπως πχ μια πρίζα που θα μπεί το ρουτερ ;)


Μία επαφή ρελέ (ελεγχόμενη από το raspberry) παράλληλα με την επαφή ρελέ που ελέγχεται από την κάρτα.

Οπότε, μπαίνεις στο raspberry, ενεργοποιείς το ρελέ και μετά πολύ απλά ανοίγεις δικτυακά το A/C.

Άρα χρειάζεσαι ένα καλώδιο από το Raspberry μέχρι την κάρτα (ουσιαστικά μέχρι το ρελέ της κάρτας).

αυτό με το ρελέ το ανακάλυψα τώρα, εννοείς κάτι τέτοιο έτσι δεν είναι:

1) https://www.devobox.com/index.php?id_product=350&controller=product&id_lang=2
2) http://www.ebay.com/itm/282081245687

άρα αυτό που προτείνεις είναι να ανοίγει το ρελέ της κάρτας μέσω raspberry? δεν είναι κακό.. μπορεί να γίνει και να ανοίγει μόνο το air condition?

nestoras
18-06-17, 12:04
μπορεί να γίνει και να ανοίγει μόνο το air condition?

Είναι θέμα ηλεκτρολόγου το πως θα μοιράσει τις γραμμές του ρεύματος και πόσες ανεξάρτητες γραμμές θα "κόβει" η κάρτα.
Όπως έγραψες στο πρώτο Post άφησες να εννοηθεί ότι η κάρτα θα κόβει μόνο το A/C.

Τα ρελέ που δείχνεις θα χρησιμοποιηθούν για σηματοδοσία σε ένα σοβαρό ρελέ ράγας και δε θα ανοιγοκλείνουν την παροχή. Ο ηλεκτρόλογος ξέρει τι να βάλει εσύ μετά θα πρέπει να προγραμματίσεις το raspberry σωστά.

agis68
18-06-17, 12:48
ετσι από απορία που δεν ασχολήθηκε κανείς....αφού πρόκειται για σπίτι γιατί όλη αυτη η φασαρία????

να ανάβεις και να κλείνεις καποιοες συσκευές απομακρυσμένα το καταλαβαίνω...πχ θερμοσίφωνο, καφετέρια, κλιματισμό


αλλά όλα τα ηλεκτρικά να αναβοσβήνουν μέσω wifi ή με καρτα δεν το κατανοώ...πχ τι γίνεται με το ψυγείο , κουζίνα κλπ

lepouras
18-06-17, 19:24
να υποψιαστώ ότι πρόκειται για τον νέο χαμό τον ενοικιαζόμενων σπιτιών με την μέρα σε τουρίστες? οπότε μιλάμε για λειτουργίες ξενοδοχείου αλλά πλέον σε οικία.

Μαρθουλα
23-06-17, 17:06
Καλα μη νομίζεις ότι όλα τα ξενοδοχεία έχουν αυτές τις λειτουργίες. :001_tt2:

vasilllis
23-06-17, 18:59
Καλα μη νομίζεις ότι όλα τα ξενοδοχεία έχουν αυτές τις λειτουργίες. :001_tt2:
καλα δεν το κανουν για ευκολια του πελατη.Για εξοικονομηση το κανουν μην καινε τσαμπα φωτα κλιματισμοι κλπ σε διαρκεια απουσιας ή αν ειναι ανοιχτα παραθυρα.

Xarry
23-06-17, 19:29
Εφοσον το κλιματιστικο εχει wifi δεν υπαρχει εφαρμογη που να το χειριζεσαι εξ αποστασεως;