PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιηλεκτροπληξιακό



Πατέντες
25-06-17, 21:35
Καλησπέρα.
Έχω ένα αντιηλεκτροπληξιακό στο σπίτι και δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή κάποια συσκευή.
π.χ. Είχα την εντύπωση ότι έριχνε το αντιηλεκτροπληξιακό η ηλεκτρική κουζίνα.
Απομόνωσα την κουζίνα από το αντιηλεκτροπληξιακό και πάλι ο διακόπτης δεν ανέβαινε.
Αλλά και όταν έκανα το αντίθετο, την κουζίνα εντός και τα υπόλοιπα εκτός πάλι δεν ανέβαινε.
Να πω εδώ ότι μετά από 2 - 3 προσπάθειες ανέβαινε.
Να φταίει το αντιηλεκτροπληξιάκο; Tο έχω σχεδόν 7 - 8 χρόνια.
Κι αν φταίει αυτό, μπορώ κάπως να το σιγουρέψω;
Το αντιηλεκτροπληξιακό είναι ABB.

elektronio
26-06-17, 11:49
Τα αντιηλεκτροπληξιακά τα ελέγχεις μήπως δεν πέφτουν (οπότε νομίζεις ότι έχεις προστασία). Αν πέφτουν μάλλον δουλεύουν σωστά. Αν πέφτει στο άσχετο δεν νομίζω να ελέγχεται, ο μόνος έλεγχος που μπορώ να σκεφτώ είναι εφόσον πέφτει με όλα κατεβασμένα να βάλεις ένα άλλο και να δεις αν κάνει τα ίδια. Αν πέφτει στο άσχετο μάλλον κάποια αιτία υπάρχει. Μερικές φορές συμβαίνουν αυτοκτονίες ζωντανών (κυρίως κατσαρίδες σε ηλεκ. κουζίνες) οπότε προσπαθεί να τις προστατεύσει και πέφτει. Αφού γίνουν κάρβουνο σταματάει να πέφτει. Άλλες φορές πάλι υπάρχει υγρασία σε σωλήνες καλωδίων και εφόσον ψιλοστεγνώσει σταματάει να το ρίχνει.
7-8 χρόνια σημαίνει ότι είναι πάνω στο άνθος της ηλικίας τους, έχουμε κάποια (σε εργοστάσιο) που έχουν κλείσει τα 25 και είναι μια χαρά.

stam1982
26-06-17, 18:46
Αν δε γινει ενδελεχης ελεγχος στην ηλεκ εγκατασταση δεν αλλαζεις τον δδε.

apilot
26-06-17, 19:26
Μην ξεχνάμε υπάρχει και κάποιο κουμπάκι που λέγεται Test. Μήπως πρέπει να το δοκιμάζουμε κάπου κάπου αν δουλεύει το αντιηλεκτροπληξιακό. Υπάρχει ακόμη μια πιθανότητα. Δοκίμασε τον διακόπτη αν δουλεύει όταν δεν υπάρχει καθόλου ρεύμα. Μπορεί να μαλάκωσε το ελατήριο που υπάρχει εσωτερικά και να μην κρατάει το πλήκτρο.

Ηλιας Α
26-06-17, 22:39
Καλησπέρα.
είναι ABB.

<<Απομόνωσα την κουζίνα από το αντιηλεκτροπληξιακό και πάλι ο διακόπτης δεν ανέβαινε.
Αλλά και όταν έκανα το αντίθετο, την κουζίνα εντός και τα υπόλοιπα εκτός πάλι δεν ανέβαινε.>>

<< το αντιηλεκτροπληξιακό>> Πέφτει και από διαρροή του ουδέτερου, όταν βεβαίως ο ουδέτερος έχει μια διαφορά δυναμικού ως προς Γη.

Πατέντες
26-06-17, 22:52
Το test λειτουργεί κανονικά.
Με όλα κατεβασμένα δεν πέφτει.
Αν απομονώσω τις γραμμές μια μια, θα βρω την πηγή του προβλήματος ή αν είναι κάποιος ουδέτερος που βραχυκυκλώνει
με το σασί κάποιας συσκευής που και που,
δεν θα βγάλω άκρη;

Πατέντες
26-06-17, 22:57
Πέφτει και από διαρροή του ουδέτερου, όταν βεβαίως ο ουδέτερος έχει μια διαφορά δυναμικού ως προς Γη.
Αυτό φοβάμαι και εγώ, μάλλον πρέπει να αποσυνδέσω εντελώς την κουζίνα, που υποψιάζομαι ότι φταίει αυτή, και δω αν θα ξαναπέσει.
Η κουζίνα βέβαια είναι 6 μηνών, εντός εγγύησης, αλλα αυτό δεν λέει τίποτα!!!

vasilllis
27-06-17, 00:32
Εγω παλι πιστευω επειδη 99% οι κουζινες εχουν διπολικο διακοπτη οτι ηταν να δοκιμασεις απο εκει το εχεις κανει.
Για τα λοιπα φορτια πρεπει να βγαλεις και τους ουδετερους

Πατέντες
27-06-17, 11:05
Δυστυχώς Βασίλη δεν έχει διπολικό διακόπτη, έχει μονό!:001_unsure: Μετά από 8 χρόνια που μένω, έχω δει πολλές αρπακολιές, αλλά τέλος πάντων! Είμαι ενοικιαστής και το αντιηλεκτροπληξιακό το έβαλα εγώ όταν νοίκιασα το σπίτι.
Αυτό που είπες να είναι μια καλή ιδέα, να αλλάξω τον μονό με διπλό. Βέβαια δεν λύνει το πρόβλημα αλλά απομονώνει την κουζίνα σωστά.

vasilllis
27-06-17, 11:08
δεν είπα να αλλαξεις τον διακοπτη :) .υπεθεσα οτι θα εχει διπολικο,σιγα μην κατσεις να του φτιάξεις το σπιτι.
δυστηχως μονο με οργανο θα κανεις δουλεια.ισως και να μπορεις να φτιαξεις ενα

Κυριακίδης
27-06-17, 12:31
Μερικές φορές συμβαίνουν αυτοκτονίες ζωντανών (κυρίως κατσαρίδες σε ηλεκ. κουζίνες) οπότε προσπαθεί να τις προστατεύσει και πέφτει. Αφού γίνουν κάρβουνο σταματάει να πέφτει. Άλλες φορές πάλι υπάρχει υγρασία σε σωλήνες καλωδίων και εφόσον ψιλοστεγνώσει σταματάει να το ρίχνει.
Σε πολλά άλλα ποστ αναφέρθηκε ως αιτία προβλημάτων από τις αντιστάσεις της κουζίνας (άνω / κάτω / γκριλ / ανεμιστήρα αντίσταση ) . Είτε από υγρασία όπως λες αλλά όχι στα καλώδια , αλλά στις αντιστάσεις .
Η αντίσταση έχει μια διαφορά , ότι αν παρουσιάσει μια μικροδιαρροή επειδή αυτή θερμο\διαστέλλεται όταν κρυώσει δεν έχει διαρροή αργότερα .
Κάποιοι δοκίμασαν να απομονώσουν την τροφοδοσία ξεχωριστά της κάθε αντίστασης και βρήκαν την ένοχη αντίσταση . Άλλοι πάλι την "ψήσανε " λίγο την αντίσταση (για να αποβάλλει την όποια υγρασία , και αργότερα δούλεψε απροβλημάτιστα με την ίδια αντίσταση παρουσία του ρελέ . Πάραυτα θέλει αλλαγή η αντίσταση.

antonisfa
27-06-17, 13:04
Κάνοντας ένα μέγγερ σε κάθε αντίσταση ξεχωριστά εντοπίζεις την προβληματική.

Χρειάζεται υπομονή να ξεχωρίσεις και τους ουδέτερους.

Πολλές φορές και με οπτικό έλεγχο εντοπίζεται ποια στην "κάνει"

Πατέντες
27-06-17, 13:12
Το ''κακό'' είναι ότι ξεκινάει, δουλεύει και ψήνει κανονικά. Κάποια στιγμή κατά την διάρκεια της λειτουργίας, πέφτει. Αν φταίει η κουζίνα!!!

antonisfa
27-06-17, 13:17
Ότι και να λέμε υποθέσεις και εικασίες θα είναι....

Αν δεν ξεκινήσεις με μέγγερ στον πίνακα δεν κάνεις τίποτα.

Έχεις όργανο να κάνεις τον έλεγχο?

vasilllis
27-06-17, 13:39
παντως αν και αρκετες φορες εχει συζητηθει και αρκετες φορες το εχουμε αποκλεισει (και εγω ισως) μπορει και με το πολυμετρο να γινει ελεγχος με αρκετη προσοχή.

Κυριακίδης
27-06-17, 13:48
Το ''κακό'' είναι ότι ξεκινάει, δουλεύει και ψήνει κανονικά. Κάποια στιγμή κατά την διάρκεια της λειτουργίας, πέφτει. Αν φταίει η κουζίνα!!!
Δεν είναι "κακό" και καθόλου παράξενο , αντίθετα είναι πολύ φυσιολογικό για τα συμπτώματα επαναφοράς του ρελέ .

Πατέντες
28-06-17, 00:01
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!!:thumbup1:

Αποσύνδεσα την κουζίνα εντελώς από τον πίνακα και φάση και ουδέτερο και γείωση.
Όλα λειτουργούν κανονικά. Έκανα μια δοκιμή και σύνδεσα μόνο ουδέτερο και γείωση, από την γραμμή της κουζίνας και δεν ανέβαινε το αντιηλεκτροπληξιακό με τίποτα.
Αύριο και πριν καλέσω το service, για να ξεκαθαρίσω αν φταίει η γραμμή ή η κουζίνα λέω να βάλω μια άλλη συσκευή, που δουλεύει κανονικά, στην γραμμή της κουζίνας.
Antonisfa, Μετρητή μονώσεων δεν έχω.
vasilimertzani, Με πολύμετρο πως θα μπορούσα να το μετρήσω;

antonisfa
28-06-17, 07:09
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!!:thumbup1:

Αποσύνδεσα την κουζίνα εντελώς από τον πίνακα και φάση και ουδέτερο και γείωση.
Όλα λειτουργούν κανονικά. Έκανα μια δοκιμή και σύνδεσα μόνο ουδέτερο και γείωση, από την γραμμή της κουζίνας και δεν ανέβαινε το αντιηλεκτροπληξιακό με τίποτα.
Αύριο και πριν καλέσω το service, για να ξεκαθαρίσω αν φταίει η γραμμή ή η κουζίνα λέω να βάλω μια άλλη συσκευή, που δουλεύει κανονικά, στην γραμμή της κουζίνας.
Antonisfa, Μετρητή μονώσεων δεν έχω.
vasilimertzani, Με πολύμετρο πως θα μπορούσα να το μετρήσω;

Μπορείς εύκολα με πολύμετρο να μετρήσεις αν η γραμμή σου έχει πρόβλημα (δεν το θεωρώ πιθανό) αρκεί να αποσυνδέσεις την κουζίνα από το κουτί της και το όργανο να μετρά από 20ΜΩ και άνω.
Αν η γραμμή σου είναι εντάξει προχωρείς με μετρήσεις εσωτερικά στην κουζίνα.
Ελπίζω να κατάλαβες.

vasilllis
28-06-17, 08:57
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!![emoji106]1:

Αποσύνδεσα την κουζίνα εντελώς από τον πίνακα και φάση και ουδέτερο και γείωση.
Όλα λειτουργούν κανονικά. Έκανα μια δοκιμή και σύνδεσα μόνο ουδέτερο και γείωση, από την γραμμή της κουζίνας και δεν ανέβαινε το αντιηλεκτροπληξιακό με τίποτα.
Αύριο και πριν καλέσω το service, για να ξεκαθαρίσω αν φταίει η γραμμή ή η κουζίνα λέω να βάλω μια άλλη συσκευή, που δουλεύει κανονικά, στην γραμμή της κουζίνας.
Antonisfa, Μετρητή μονώσεων δεν έχω.
vasilimertzani, Με πολύμετρο πως θα μπορούσα να το μετρήσω;
Μπορείς εύκολα με πολύμετρο να μετρήσεις αν η γραμμή σου έχει πρόβλημα (δεν το θεωρώ πιθανό) αρκεί να αποσυνδέσεις την κουζίνα από το κουτί της και το όργανο να μετρά από 20ΜΩ και άνω.
Αν η γραμμή σου είναι εντάξει προχωρείς με μετρήσεις εσωτερικά στην κουζίνα.
Ελπίζω να κατάλαβες.εγω Αντωνη σκεφτηκα κατι αλλο.με ma σε σειρα με την γραμμη της γειωσης.θα δει σιγουρα το προβλημα,ειδικα σε φορτια που εχουν γραμμη γειωσης δικη τους.

JOUN
28-06-17, 11:37
Μπορείς εύκολα με πολύμετρο να μετρήσεις αν η γραμμή σου έχει πρόβλημα (δεν το θεωρώ πιθανό) αρκεί να αποσυνδέσεις την κουζίνα από το κουτί της και το όργανο να μετρά από 20ΜΩ και άνω.
Αν η γραμμή σου είναι εντάξει προχωρείς με μετρήσεις εσωτερικά στην κουζίνα.
Ελπίζω να κατάλαβες.


Οχι γιατι το πολυμετρο μετραει αντισταση χρησιμοποιωντας ταση ας πουμε 3V DC ενω το μεγγωμετρο 250-1000V DC.Μια μικρη διαρροη οπως αυτη δεν θα φανει καθολου στο πολυμετρο ενω στο μεγγωμετρο θα περασει απο το σημειο που εχει προβλημα και θα βρει δρομο προς την γη.

Ολα αυτα φυσικα με την προυποθεση οτι υπαρχει πραγματι διαρροη εκει..

antonisfa
28-06-17, 11:55
Οχι γιατι το πολυμετρο μετραει αντισταση χρησιμοποιωντας ταση ας πουμε 3V DC ενω το μεγγωμετρο 250-1000V DC.Μια μικρη διαρροη οπως αυτη δεν θα φανει καθολου στο πολυμετρο ενω στο μεγγωμετρο θα περασει απο το σημειο που εχει προβλημα και θα βρει δρομο προς την γη.

Ολα αυτα φυσικα με την προυποθεση οτι υπαρχει πραγματι διαρροη εκει..
Εννοείτε Γιώργο αλλά ο άνθρωπος δεν έχει μέγγερ .....

EDIT Βασίλη πολύ σωστά αυτό με τα μιλιαμπέρ αρκεί να προλαβαίνεις να μετρήσεις.

JOUN
28-06-17, 11:58
E αφου δεν εχει μεγγωμετρο ας μην προσπαθησει να μετρησει διαρροη.Ας αρχισει να αποσυνδεει συσκευες για να δει που σταματαει να πεφτει ο ΔΔΕ.
Βασιλη η διαρροη μολις ξεπερασει τα 30mA θα ριξει τον ΔΔΕ.Εσυ ομως δεν θα το δεις γιατι γινεται οποτε θελει.
Εκτος και εχει πολυμετρο που κραταει max/min τιμες..

Τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν ειναι κακη ιδεα.. Πιθανον ολες οι γραμμες να εχουν τιμη κοντα στο 0 και η προβληματικη να εχει ξερω γω 10mA που ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα εκει περα.
Εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα σε πελατη που πεφτει ο ΔΔΕ οποτε θελει,πολλες φορες νωρις το πρωι που δεν δουλευει τιποτα γιατι ολοι κοιμουνται.Λες να μετρησω ρευμα στην γειωση;Αν και αρχιζω να υποψιαζομαι τους διαφορους φορτιστες που εχει συνεχεια στην πριζα οπως και κατι φωτακια νυκτος που αναβουν αυτοματα το βραδυ.

vasilllis
28-06-17, 16:30
δεν το εχω δοκιμασει.μια σκεψη μου ηρθε που πιστευω μπορει να εφαρμοστει.
εννοειται το ρελε θα το παρακαμψει για τις δοκιμες αν δεν προλαβαινει να διαβασει και θα βαλει μεγαλυτερες τιμες μετρησης στο οργανο.οτι συσκευη εχει γραμμη γειωσης μπορει να μετρηθει και πιστευω θα δειξει τα προβληματα.
οι φορτιστες δεν εχουν γειωση ωστε να δημιουργουν διαρροές,τωρα για αρμονικες δεν θα βγαλεις ακρη.
εκει παντως πονταρα και εγω η προβληματική αντισταση να αλλαζει τις τιμες μεχρι να ξεπερασει τα 30

JOUN
28-06-17, 16:39
Οι φορτιστές δεν έχουν γείωση αλλά στο σπίτι μου προβληματικός μου έριχνε το ΔΔΕ μέχρι που έσκασε τελείως και το πήρα χαμπάρι..
Τώρα γιατί και πως ούτε εγώ το κατάλαβα..

Ηλιας Α
28-06-17, 19:11
Οι φορτιστές .................................... το κατάλαβα..

vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734)
<<οι φορτιστες δεν εχουν γειωση ωστε να δημιουργουν διαρροές, >>
JOUN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32853)
<<Οι φορτιστές δεν έχουν γείωση αλλά στο σπίτι μου προβληματικός μου έριχνε το ΔΔΕ μέχρι που έσκασε τελείως και το πήρα χαμπάρι..
Τώρα γιατί και πως ούτε εγώ το κατάλαβα..>>
Δεν έχουν γείωση,¦..αλλά μπορεί να έχουν διαρροή - ΥΤ
ΧΤ και σε συνδυασμό με χαμηλή μόνωση ΧΤ με Γη να έχεις πτώση του ΔΔΕ

JOUN
28-06-17, 19:32
..........

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-06-17, 23:20
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!!:thumbup1:

Αποσύνδεσα την κουζίνα εντελώς από τον πίνακα και φάση και ουδέτερο και γείωση.
Όλα λειτουργούν κανονικά. Έκανα μια δοκιμή και σύνδεσα μόνο ουδέτερο και γείωση, από την γραμμή της κουζίνας και δεν ανέβαινε το αντιηλεκτροπληξιακό με τίποτα.
Αύριο και πριν καλέσω το service, για να ξεκαθαρίσω αν φταίει η γραμμή ή η κουζίνα λέω να βάλω μια άλλη συσκευή, που δουλεύει κανονικά, στην γραμμή της κουζίνας.
Antonisfa, Μετρητή μονώσεων δεν έχω.
vasilimertzani, Με πολύμετρο πως θα μπορούσα να το μετρήσω;

-Να αποσυνδέσεις τη κουζίνα απο το κουτί της και να βάλεις μονωτική ταινία στα καλώδια και μετά να ελέγξεις.

vasilllis
29-06-17, 00:25
vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734)
<<οι φορτιστες δεν εχουν γειωση ωστε να δημιουργουν διαρροές, >>
JOUN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32853)
<<Οι φορτιστές δεν έχουν γείωση αλλά στο σπίτι μου προβληματικός μου έριχνε το ΔΔΕ μέχρι που έσκασε τελείως και το πήρα χαμπάρι..
Τώρα γιατί και πως ούτε εγώ το κατάλαβα..>>
Δεν έχουν γείωση,¦..αλλά μπορεί να έχουν διαρροή - ΥΤ
ΧΤ και σε συνδυασμό με χαμηλή μόνωση ΧΤ με Γη να έχεις πτώση του ΔΔΕ

Οσο χαμηλη μονωση και να εχουν με την γη επαφη δεν θα αποκτησουν ποτε.
Λογω αρμονικων τον εριχνε προφανως.

Πατέντες
29-06-17, 19:44
Το πρόβλημα λύθηκε!!!
Όλο ήταν δικιά μου πα...ρια!:whistle::whistle::-({|=
Δεν είχα στρώσει τα καλώδια σωστά, όταν την είχα συνδέσει και η μόνωση από το καλώδιο του ουδετέρου
έκανε ένα κόψιμο πάνω στο σασί της κουζίνας.
Ξέχασα, για την ιστορία, να βγάλω μερικές φωτογραφίες για το θέμα.
Όλα είναι εντάξει, πλέον.
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!!:ok:

Κυριακίδης
29-06-17, 19:55
Δεν είχα στρώσει τα καλώδια σωστά, όταν την είχα συνδέσει και η μόνωση από το καλώδιο του ουδετέρου
έκανε ένα κόψιμο πάνω στο σασί της κουζίνας.

Ας εξηγήσουν οι υπόλοιποι γιατί σύμφωνα με την σχετική παραπάνω αναφορά
Δεν ταιριάζει ως προς το #13 δηλωθέντα αλλά και ως προς το παρακάτω του 1ου ποστ.

Να πω εδώ ότι μετά από 2 - 3 προσπάθειες ανέβαινε.

Πατέντες
29-06-17, 21:02
Το κόψιμο στην μόνωση έγινε με την πάροδο του χρόνου σε περίπου 6 μήνες. Το κόψιμο που λέω ήταν πάρα πολύ μικρό σε σημείο που το βραχυκύκλωμα πότε γινόταν και πότε όχι. Δεν ήταν ένα μεγάλο κόψιμο που φαινόταν ο χαλκός με ευκολία. Μπορεί να είχε να κάνει με την θερμοκρασία του φούρνου; Μπορεί.

vasilllis
29-06-17, 21:05
προφανως το σημειο που ακουμπαγε με ουδετερο με γειωση ειχε μεγαλη αντισταση και οριακη στο να πεφτει η οχι.