PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελευθερη Ενέργεια



PaulEngineer
27-06-17, 12:03
Γεια σας! Γινεται να φτιαξω ενα κύκλωμα παραγωγής ενεργειας το οποιο να αποτελειται απο 2 κινητήρες με τροχαλίες κλίμακας 1:5 και 1 ιμάντα? Εγω εχω φτιάξει ενα τετοιο κύκλωμα αλλα για καποιο λογο δεν λειτούργησε, μιας και η θεωρία λέει ότι θα ηταν δυνατον οι κινητήρες να γυρίζουν για παντα εαν δεν υπηρχαν απώλειες. Λοιπον εγω ειχα δυο κινητήρες διαφορετικού μεγέθους, τα εβγαλα απο DVD player. Τους εβαλα τις τροχαλιες, τον ιμάντα, και συνέδεσα τον θετικό πόλο του ενός με το θετικο του άλλου και το αρνητικό του ενος με το αρνητικό του άλλου. Λοιπον μου ηρθε η ιδεα, διοτι διαβασα οτι οι κινητήρες μπορουν να παράγουν ρευμα, εαν γυρίσει κανείς τον άξονά του, να κανω ενα πείραμα: τι θα γινοταν εαν ο ενα κινητήρας ηταν κινητήριος και ο αλλος ο κινούμενος? Αποφάσισα να το ελέγξω! Επειδη σπούδασα και λιγη μηχανική, ήξερα οτι οσο πιο μεγαλη ειναι η διαφορα της κλίμακας, τοσο μεγαλύτερες στροφές θα ειχα! Εγω εχω παρει την κλιμακα των τροχαλιων 1:5, που σήμαινε οτι στον ενα γύρο της μεγάλης τροχαλιας, η μικρη τροχαλία θα εκανε 5 γύρους! Οποτε η διαφορα της κλίμακας αυτης μου δινει ενα πολλαπλασιασμό στροφών! Ετσι την μεγαλη τροχαλία την εβαλα στο μεγαλο κινητήρα, και την μικρη στο μικρο κινητήρα! Συνέδεσα τις τροχαλιες με ιμάντα (οι κινητήρες βρισκονται παραλληλα ο ενας με τον αλλον), πήρα ενα λεπτο σκοινί το τυλιξα γυρω απο την μεγαλη τροχαλία, και τραβώντας το απότομα εδωσα την "αρχική ώθηση"! Ομως απογοητεύτικα επειδή δεν δούλεψε ετσι οπως το φανταζόμουν! Υπολογίζοντας τις απώλειες και τις τριβές, εβγαλα το συμπέρασμα ότι θα δούλευε για 1-2 ωρες αλλα μάξιμουμ 4 ώρες, αλλα δεν δούλεψε ουτε για ενα δευτερόλεπτο! Τι έφταιγε? Το κύκλωμα? Οι κινητήρες? Μηπως το κύκλωμα ειναι αδύνατο να συμβεί? Μηπως ειναι μια απλη θεωρία? Πραγματικά θα ηθελα πολυ να δουλέψει.


Οι εικόνες των κινητήρων δίνονται παρακατω!

https://sc02.alicdn.com/kf/HTB1vFcXKXXXXXbYXFXXq6xXFXXXv/Micro-12v-dc-motor-dvd-player-using.jpg

https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1h0YYKFXXXXcjXXXXq6xXFXXXT/12v-dc-motor-for-CD-DVD-player.jpg

awmn931
27-06-17, 12:08
Γεια σας! ........ Πραγματικά θα ηθελα πολυ να δουλέψει.

Και εμείς. Αλλά ..... υπάρχει ένα αλλά.

Panoss
27-06-17, 12:13
Επειδη σπούδασα και λιγη μηχανική
Παύλο, πες την αλήθεια, την έκανες κοπάνα την ώρα της μηχανικής, ε;:biggrin:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AE_%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84% CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82_%CF%84%CE%B7%C F%82_%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE %B1%CF%82

vasilllis
27-06-17, 13:43
ετσι απο περιεργεια πως υπολογισες τις τριβες και τις απωλειες οτι θα αναγκάσουν το "αεικινητο" σου να σταματησει μετα απο 4 ωρες;
πήρες ας πουμε 1w κινητηρα και 0,75w γεννητρια;

leosedf
27-06-17, 15:35
Θα πας στον μπαρμπα Ζωγράφο και θα του πεις "Γέροντα!!! Γιατί δεν παίζει?"
Και θα σε εξοπλίσει με τενεκέδες, ζάντες από ποδήλατα, μοτέρ για χέστρες και ψύκτρες από υπολογιστές.

Fire Doger
27-06-17, 15:53
... μοτέρ για χέστρες ...
Μάστορα τι τεχνολογία είναι αυτή? Για εξήγησε λίγο παραπάνω, που τα βάζεις αυτά τα μοτέρ? Πως δουλεύουν?

Panoss
27-06-17, 16:00
Ένα θα σας πω, μ' αυτά τα μοτέρ χέστηκε στο τάληρο ο leosedf...

rama
27-06-17, 16:26
Οποιοσδήποτε έχει κλίση προς τα τεχνικά θέματα, και σαν παιδί δεν σκέφτηκε κατά πόσον γίνεται να φτιάξει ένα αυτοτροφοδοτούμενο σύστημα από δύο "μοτεράκια", θα πεί ψέματα. Κι εγώ το είχα σκεφτεί. Οπως και το να προσπαθήσω να περπατάω χωρίς να ανεβοκατεβαίνω με το βηματισμό, ώστε να μην κουράζομαι. Και πολλά άλλα, τα οποία δοκιμάζεις με απλό εξοπλισμό και διαπιστώνεις οτι δεν δουλεύουν. Το κλειδί εκεί είναι να ψάξεις το λόγο που δεν δουλεύουν, κι όχι να μείνεις με την απορία.

agis68
27-06-17, 16:43
τι λες τώρα????εγώ έβαλα καμιά 10αριά μοτεράκια να δουλεύουνε στο φουλ και περίμενα να ανάψει λάμπα πυρακτώσεως 100W!!!! και αναρωτιόμυν μέχρι που πήγα δευτέρα Γυμνασίου.....:001_tt2:


καμιά φορά τα βράδια ακόμα αναρωτιέμαι:hammer::lool:

xarabalios
27-06-17, 18:15
https://www.youtube.com/watch?v=06xFhUHFnx8

xristos2
27-06-17, 19:37
[QUOTE=PaulEngineer;812933]Τι έφταιγε? Το κύκλωμα? Οι κινητήρες? Μηπως το κύκλωμα ειναι αδύνατο να συμβεί? Μηπως ειναι μια απλη θεωρία? Πραγματικά θα ηθελα πολυ να δουλέψει.


φιλε, πως βαζεις τους τονους;;;;;

Panoss
27-06-17, 19:56
:lool:..........

JOUN
27-06-17, 20:14
https://www.youtube.com/watch?v=06xFhUHFnx8


Λεω και εγω θα δω βιντεο του μονοφρυδου χωρις εκρηξη και καντηλια...Μπααα με τιποτα..

MacGyver
27-06-17, 21:09
Μελετώντας προσεκτικά τα video αλλά και όσα γράφονται, νομίζω εντόπισα που είναι το πρόβλημα και σταματά το σύστημα.
Θα πρέπει να υπολογιστεί με ακρίβεια η πρώτη τροχαλία έτσι ώστε το έργο της γεννήτριας να αυξάνεται τόσο όσο είναι οι φθορές και να μην είναι όπως λανθασμένα όλοι κάνουν 1:1!!!!!
Παράδειγμα: γεννήτρια 1W -> τριβές 0,5W -> μοτέρ 1W, τότε θα πρέπει η πρώτη τροχαλία να είναι 1:1,5 .

-Προσοχή όμως όχι υπερβολές γιατί αν ανέβει περισσότερο από ότι χρειάζεται το loop τότε η ισχύς θα αυξάνει συνέχεια με κίνδυνο υπερθέρμανσης του μοτέρ η ακόμα και έκρηξης όπως αναφέρθηκε λόγω της τεράστιας ισχύος που θα παραχθεί μετά από κάποιες ώρες.
-Εδώ ίσως μπορεί να μπει ένας ρυθμιστής που να παίρνει την επιπλέον ενέργεια και να την διοχετεύει πχ στο δίκτυο για τον δωρεάν φωτισμό της πόλης, γιαυτό καλό θα ήταν το πείραμα να γίνεται κατά τις νυχτερινές ώρες.

bchris
27-06-17, 21:16
Oops! I did it again...
:hahahha:

lepouras
27-06-17, 21:32
Τι έφταιγε? Πραγματικά θα ηθελα πολυ να δουλέψει.



το μήκος από το κορδόνι. βάλε μεγαλύτερο και θα δεις ότι θα γυρίσουν περισσότερο.. θα πρωτινά περίπου 40 μέτρα σπάγκο και τράβα τρέχοντας και θα με θυμηθείς,.

xristos2
27-06-17, 22:10
εγω εχω να σχολιασω οτι καλο ειναι να ερευναμε και να πειραματιζομαστε με οτι μας αρεσει και μας κινει το ενδιαφερον αλλα πρεπει να κανουμε μεγαλη και λεπτομερη μελετη πριν καταπιαστουμε με κατι αλλιως θα καταληξουμε σαν τους αλχημιστες

PaulEngineer
27-06-17, 22:17
Οταν εννοώ μηχανική εννοω μηχανική. Αυτό που λες εσύ είναι η μηχανολογία για αρχάριους! Ξερω τι ειναι η αρχη διατήρησης της ενέργειας, το εχω μαθει αυτο. Η μηχανική ειναι ενα εντελώς διαφορετικό μάθημα. Σχετίζεται στην αντοχή των υλικών, την μεταφορα της ροπής απο ενα κινούμενο σημείο σε ένα άλλο, τους ηλους, διάφορες καταστάσεις των υλικών στην εφαρμογη διαφόρων δυνάμεων καταπονησεων οπως πχ διατμιση, εφελκυσμος, θλίψη κα. Τα βασικότερα πράγματα που πρέπει να γνωρίζει κανείς εφοσον σπουδάζει μηχανική!

PaulEngineer
27-06-17, 22:19
Οχι, και τα δυο κινητήρες ειναι.

PaulEngineer
27-06-17, 22:23
Μοτερ για χεστρες? Ρε δεν βαζω καμια πυρηνική στη χέστρα να τελειώνουμε?

Fire Doger
27-06-17, 22:34
Αφού ξέρεις από ΑΔΕ, όταν το γυρνάς με το χέρι χωρίς φορτίο και έχεις μόνο τις τριβές του άξονα στα ρουλεμάν γυρνάει για 5sec.
Υπάρχει περίπτωση προσθέτοντας 2ο κινητήρα, άρα διπλάσια τριβή, (χώρια τις απώλειες στον μετατροπέα), + τις απώλειες μετατροπής σε ηλεκτρική και μετά ξανά σε μηχανική να γυρίσει για περισσότερο χρόνο????

Όσο για την μετατροπή, έχεις 5πλάσια κινητική ενέργειας άρα χρειάζεσαι 5πλάσια ροπή (ΑΔΜΕ), καθώς ανεβαίνει η ροπή σε ένα κινητήρα ανεβαίνει και η κατανάλωση (με μεγαλύτερο ρυθμό η 2η), άρα μια τρύπα στο νερό είναι η μετατροπή.

Αν μπορούσες να το γυρίσεις με το χέρι και να γυρνάει για 10 ώρες μόνος του 1 κινητήρας χωρίς όλες αυτές τις απώλειες που έχεις βάλει τότε θα μπορούσες να πετύχεις τις 4 ώρες με όλα αυτά που έχεις προσθέσει.

Σε τι βασίζεσαι και πιστεύεις ότι θα γυρίζει πολύ ώρα???

PaulEngineer
27-06-17, 22:48
Δεν το υπολόγισα χρησιμοποιώντας καποιον τυπο, αλλα απο πείρα! Παλια εχω κανει πείραμα να βαλω ενα κινητήρα σε ενα τροφοδοτικό, και το εβαλα να κινείται! Δούλεψε για 4 ωρες και εκει ζεστάθηκε αφάνταστα! Ηταν απο τις τριβές που ειχε υποστει ο δρομέας, κατα την διαρκεια της περιστροφής του! Μετα απο αυτο τα επαιξε και το αποσυνδεσα από το τροφοδοτικό! Ααχαχα ενας κινητήρας καμένος!

PaulEngineer
27-06-17, 22:52
Δεν είναι δύσκολο φίλε απλά πατάς παρατεταμένα το πλήκτρο και γίνεται ο τόνος!

lepouras
27-06-17, 22:57
κάποιος κάπου κάποτε έγραψε ένα τραγούδι που κάποιος κάπου κάποτε το τραγούδησε. κάποιοι κάπου κάποτε αναρωτήθηκαν τη να σημαίνει και κάποιος κάπου κάποτε έδωσε μια απάντηση που εμένα με κάλυψε και τελικά κάθε μέρα διαπιστώνω ότι μάλλον είχε και δίκιο. .......<< ο χαζός είναι καταραμένος να περιφέρετε στους τέσσερις ανέμους >>....

PaulEngineer
27-06-17, 23:06
εν γυρνάει για πολυ ωρα, αλλιως θα γυρνούσε για παντα!

PaulEngineer
27-06-17, 23:19
Παιδιά οπα οπα οπα! Εγω ηθελα απλως να ξερω εαν ειναι δυνατον να γινε κατι τετοιο! Και ρωτησα ποιο πρόβλημα υπαρχει! Εξαλου εχω κινητήρες μικρούς γνωστούς ως ηλεκτρικά μοτερακια! Εσεις εδω την απορια μου την εχετε κανει κουβαρια! Ο ενας λεει για χεστρες ο αλλος λέει για τροφοδοσία ολόκληρης πολης με αυτο, ομως εχει δικιο αυτο που λεει στην αρχη! Ομως θα πρεπε να βαλεις 300 μετασχητιστες προκειμένου να πετύχεις κατι τέτοιο! Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα! Εγω απλα ηθελα να δω ποιο ειναι το προβλημα! Θα στειλω και την φοτο να δειτε το σχεδιο του κυκλώματος!

70156 70157 70158

Fire Doger
28-06-17, 00:46
... Ομως θα πρεπε να βαλεις 300 μετασχητιστες προκειμένου να πετύχεις κατι τέτοιο! ...
Αφού ρε μάστορα δεν το 'χεις, γιατί του γ@μ@ς το κέρατο? Ας το να πάει στα κομμάτια...
Δεν έχεις σταυρώσει 1 πρόταση που να έχει βάση. Σταμάτα τα εμπειρικά και τις θεωρίες sponsored by Πέτρος Ζωγράφος.
Έχεις άγνοια βασικών θεμελιωδών νόμων.

lepouras
28-06-17, 01:55
εδώ μια ευθυγράμμιση σωστή δεν μπόρεσες να κάνεις τις δύο τροχαλίες(που είναι μηχανολογικό κομμάτι αλλά και χωρίς γνώσεις βγάζει μάτι) και θέλεις να κάνεις και αυτά που λες?

CybEng
28-06-17, 02:20
Εγώ νομίζω ότι φταίει το χρώμα στα καλώδια. Κόκκινο-μπλέ είναι για τηλέφωνα, δεν κάνει για ηλεκτρικούς κινητήρες. Εκεί πάσχει η πατέντα.

IRF
28-06-17, 07:23
Εγώ νομίζω ότι φταίει το χρώμα στα καλώδια. Κόκκινο-μπλέ είναι για τηλέφωνα, δεν κάνει για ηλεκτρικούς κινητήρες. Εκεί πάσχει η πατέντα.
Φυσικά στα τηλέφωνα δεν ισχύει η αρχή της ελεύθερης ενέργειας αφού πάντα κάποιος κρυφακούει και κλέβει Joule.:lool:

selectronic
28-06-17, 07:48
Λοιπόν επειδή όλοι μόνο να ειρωνεύεστε ξέρετε και δεν δίνεται ένα χέρι βοηθείας στον άνθρωπο που ρωτάει, να προσπαθήσω εγώ:

Φίλε PaulEngineer το πρόβλημα δεν είναι στην κατασκευή σου, αλλά στο forum που μπήκες.
Μην σπαταλάς τον χρόνο σου εδώ, τις ερωτήσεις σου θα τις κάνεις στα σχόλια των βίντεο του Youtube από όπου πήρες την ιδέα για το κύκλωμα, ή στα site που πιθανώς υπάρχουν για "free energy".
Μόνο αυτοί ξέρουν σχετικά με το θέμα και θα σε καθοδηγήσουν σωστά. Μπορεί η κατασκευή σου να δουλεύει ήδη!

Καλή τύχη!

ΥΓ
Θερμή παράκληση, αν τελικά βρεις την άκρη και δουλέψει η κατασκευή, φτιάξε σε παρακαλώ ένα μοντέλο (proof of concept αν θες) σε μέτρια κλίμακα, πχ ένα μοτέρ που ανεβάζει ένα βάρος 200 κιλά στα 3 μέτρα μέσω τροχαλίας, γιατί όλοι οι άλλοι που ασχολούνται με το αντικείμενο μόνο κάτι κίτρινα πολύμετρα του TELE 10ετίας μας δείχνουν σαν απόδειξη ότι δουλεύουν οι κατασκευές τους...

ΣΚΛΗΚΟΣ
28-06-17, 07:51
Εντάξει κάπου έχει χαθεί το μέτρο , σε αυτό το νήμα κ σε πολλά άλλα λέει κάποιος μια παπαριά που την είδε από κάτι βλαμμένους στο διαδίκτυο κ αμέσως όλοι να τον ειρωνευτούν κ να τον χλευάσουν . Οι διαχειριστές του φόρουμ ας προσέξουν αυτό το θέμα άλλωστε ο νηματοθέτης είναι ενά παιδί το πολύ 18 χρονών με όρεξη να φτιάξει κάτι , βέβαια ημιμαθής , πρέπει να διαβάσει από την αρχή . Καλά είναι να βοηθάμε , συμβουλεύουμε κ να μην απογοητευόυμε, φερθείτε σαν πατέρας σε γιο. Ντροπή πια.

vasilllis
28-06-17, 08:53
Παιδιά οπα οπα οπα! Εγω ηθελα απλως να ξερω εαν ειναι δυνατον να γινε κατι τετοιο! Και ρωτησα ποιο πρόβλημα υπαρχει! Εξαλου εχω κινητήρες μικρούς γνωστούς ως ηλεκτρικά μοτερακια! Εσεις εδω την απορια μου την εχετε κανει κουβαρια! Ο ενας λεει για χεστρες ο αλλος λέει για τροφοδοσία ολόκληρης πολης με αυτο, ομως εχει δικιο αυτο που λεει στην αρχη! Ομως θα πρεπε να βαλεις 300 μετασχητιστες προκειμένου να πετύχεις κατι τέτοιο! Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα! Εγω απλα ηθελα να δω ποιο ειναι το προβλημα! Θα στειλω και την φοτο να δειτε το σχεδιο του κυκλώματος!

70156 70157 70158και εγω σε ρωτησα κατι,που αν απανταγες θα εβρισκες μονος σου τι φταιει.
για να γυρισεις μια γεννητρια που θες να αποδωσει 10w θελεις να την περιστρεψει κατι που θα εχει ισχύ 10w.
επισης θα πρέπει να υπολογισεις τις απωλειες που εχει η συνδεση μεταξυ τους ,οι τριβες κλπ.οποτε σιγουρα κινητηρας 10w δεν θα την γυρισει,θα θες 12 η 15. σε καμια περιπτωση παντως δεν θα γυρισει 4 ωρες η 3.αν καταφερεις και το περιστρεψεις για λιγα δευτ.

PaulEngineer
28-06-17, 10:57
https://youtu.be/HMSykXhG3Iw

Κοιταξτε το βιντεο παραπανω. Το συστημα ειναι ιδιο αλλα χωρις καταναλωτή!

Fire Doger
28-06-17, 11:17
https://youtu.be/HMSykXhG3Iw

Κοιταξτε το βιντεο παραπανω. Το συστημα ειναι ιδιο αλλα χωρις καταναλωτή!
Όχι δεν είναι ίδιο, αυτός μέσα στην βάση έχει μπαταρία ΑΑΑ, εσύ δεν έχεις.

PaulEngineer
28-06-17, 11:21
Αυτο το κυλινδρικό πραγμα εννοείς? Δεν ειναι μπαταρία αυτο!

JOUN
28-06-17, 11:21
https://youtu.be/HMSykXhG3Iw

Κοιταξτε το βιντεο παραπανω. Το συστημα ειναι ιδιο αλλα χωρις καταναλωτή!


Παυλε σου το ειπανε και παραπανω:ασε το φορουμ και παρε οδηγιες απο το Youtube να κανεις αυτο που θελεις..Ειναι γεματο απο συσκευες που δουλευουν,απλως δεν τους αφηνουν τα μεγαλα συμφεροντα να γινουν γνωστοι..

lepouras
28-06-17, 11:29
https://youtu.be/HMSykXhG3Iw

Κοιταξτε το βιντεο παραπανω. Το συστημα ειναι ιδιο αλλα χωρις καταναλωτή!
εσύ το είδες ότι έχει 3.200.000 προβολές το βίντεο? που σημαίνει ότι όσο κορόιδα σαν εσένα προσπαθούν μέσα από τέτοια βίντεο να φτιάξουν τα αεικίνητα τους τόσο αυτοί θα κονομανε. και μετά θα αναρωτιέσαι εσύ γιατί να έφτιαξε ένα ψεύτικο βίντεο και τη θα κερδίσει.

Sakan89
28-06-17, 11:42
Καταρχήν το βίντεο είναι κομμένο και ραμμένο 100 φορές όπως και κάθε βίντεο του είδους free energy , χρησιμοποιεί κούφιο χάρτινο σωλήνα μπαμπάτσικο , μέσα χωράει μια ωραία Lipo , στο βίντεο το κάτω μέρος της κατασκευής δεν το δείχνει ποτέ , λίγο τον ξεφεύγει και φαίνεται ότι κάτι έχει εκεί μέσα. Την ώρα που τραβάει τον ιμάντα , ο σωλήνας η κάτω μεριά του είναι στον αέρα και έχει και το δάκτυλο κάτω απο τον σωλήνα , ταυτόχρονα με το τράβηγμα του ιμάντα θα πατάει εκεί κανα λαμάκι και ξαφνικά άναψε η γεννήτρια , μετά το βάζει πάνω στην βάση και καλά , ποιος ξέρει πόσες φορές το γύρισε το έργο μέχρι να του βγεί και να πετύχει το κόλπο.


70160

PaulEngineer
28-06-17, 14:45
Παιδια εχετε δικιο! Ειμαι κορόιδο! Ουτε γνώσεις καλες εχω, ουτε βάσεις εχω! Ουτε τιποτα! Εχω μονο ενα αδειο εγκέφαλο, που ξερει ελληνικα και αυτο με το ζορι! Τι εχω? Τιποτε! Εχετε δικιο σε ολα! Τουλαχιστον αυτο μπορειτε να μου εξηγήσετε εαν δουλευει? Το συγκεκριμενο δουλευει με την ιδια λογικη αλλα εχει βοηθητικό κυκλωμα

https://youtu.be/IjN1refTtHg

https://m.youtube.com/watch?v=V1LtVt7t8ao

Fire Doger
28-06-17, 14:51
Το συγκεκριμενο δουλευει με την ιδια λογικη αλλα εχει βοηθητικό κυκλωμα
Ναι, με μπαταρίες....

info@kalarakis.com
28-06-17, 14:59
Απατη οπως και το προηγουμενο
Δεν υπαρχει προς το παρον τροπος απο το τιποτα να παρεις ενεργεια.
Μονο μετατροπη απο τη μια μορφη ενεργειας σε αλλη μορφη μπορει να γινει ΑΛΛΑ παντα η οφελιμη ενεργεια ειναι παντα μα παντα λιγοτερη απο την ενεργεια που δινεις, και αυτο γιατι υπαρχουν οι τριβες κτλ.

lepouras
28-06-17, 15:03
βρε Παύλο έλεος. αφού έχει λινκ με τις οδηγίες. φτιάξε το και μετά δείξε το μας αν δουλέψει. αφού βλέπεις ότι ότι και να σου δείχνουν(αυτά τα βιντεο) ότι δουλεύει τελικά δεν σου δουλεύει. δεν καταλαβαίνεις ότι σε δουλεύουν?

nestoras
28-06-17, 15:06
Παιδια εχετε δικιο! Ειμαι κορόιδο! Ουτε γνώσεις καλες εχω, ουτε βάσεις εχω! Ουτε τιποτα! Εχω μονο ενα αδειο εγκέφαλο, που ξερει ελληνικα και αυτο με το ζορι! Τι εχω? Τιποτε! Εχετε δικιο σε ολα! Τουλαχιστον αυτο μπορειτε να μου εξηγήσετε εαν δουλευει? Το συγκεκριμενο δουλευει με την ιδια λογικη αλλα εχει βοηθητικό κυκλωμα

https://youtu.be/IjN1refTtHg

https://m.youtube.com/watch?v=V1LtVt7t8ao

Ρε συ Παυλο, μας τρολαρρεις τωρα;
Αυτο το εξειδικευμενο κυκλωμα που εχει ειναι μια παπαρια και μιση.
Ο Μ/Σ μετασχηματιζει τασεις κι οχι ισχυ.

Το βιντεακι ειναι καλοφτιαγμενο οπως και να το κανεις.
Το πιο πιθανο σεναριο ειναι οτι ολη η συσκευη τροφοδοτειται απο το ιδιο το κινητο μαζι με το ομορφο εφε της μπαταριας που και καλα φορτιζει.

Αλλο σεναριο ειναι να εχει καπωσει μια μπαταρια κινητου μεσα στο σανιδι...

Μην παρακολουθεις αλλα τετοια βιντεακια, σου κανουν κακο.

Καλυτερα να το ψαξεις περισσοτερο με φωτοβολταικα ή ανεμογεννητριες...

PaulEngineer
28-06-17, 15:09
Οκ, το κατάλαβα! ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΕΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ !!!!!!!!!!!!!! :hahahha:

manolena
28-06-17, 17:41
Παιδια εχετε δικιο! Ειμαι κορόιδο! Ουτε γνώσεις καλες εχω, ουτε βάσεις εχω! Ουτε τιποτα! Εχω μονο ενα αδειο εγκέφαλο, που ξερει ελληνικα και αυτο με το ζορι! Τι εχω? Τιποτε! Εχετε δικιο σε ολα! Τουλαχιστον αυτο μπορειτε να μου εξηγήσετε εαν δουλευει? Το συγκεκριμενο δουλευει με την ιδια λογικη αλλα εχει βοηθητικό κυκλωμα

https://youtu.be/IjN1refTtHg

https://m.youtube.com/watch?v=V1LtVt7t8ao

Οκ, το κατάλαβα! ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΕΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ !!!!!!!!!!!!!! :hahahha:

Έχω μερικά θεματάκια κι εγώ να θίξω, δεν με απασχολεί καθόλου αν εκτός απο τα θεματάκια που θα θιχτούν, θα θιχτεί και κανας άλλος:

1. Είναι βέβαιο πως το τρολάρισμα του νηματοθέτη πάει καπνός, εκ των ανωτέρω σχολίων.
2. Είναι επίσης βέβαιο πως για κάποιον δικό του λόγο διάλεξε ετούτη την κοινότητα προφανώς για συνεπικούρηση και άλλων "μηχανολογικών" αναζητήσεών του που άπτονται της Ηλεκτρονικής, μιας και το έχει δηλώσει σε άλλα νήματα. Δεν γνωρίζω όμως αν εμείς οι υπόλοιποι είμαστε αντικείμενα "επεξεργασίας", για να μην πω, δουλέματος με ψιλό γαζί.
3. Επαναφέρω το ζήτημα των ψυχοτεχνικών εξετάσεων κατά τη διαδικασία της εγγραφής κάποιου νέου μέλους στην κοινότητα, μπας και γλιτώσουμε οι υπόλοιποι κάτι απο τη δική μας ψυχική ηρεμία.
4. Το ζήτημα της κατάρριψης θεμελιωδών νόμων της Θερμοδυναμικής απο μελαχρινούς ιθαγενείς κάποιας αφρικάνικής ίσως χώρας με την παρουσίασή του σαν video με 3,5M θεάσεις, αυτομάτως θα έπρεπε
να δημιουργήσει κάποιες υποψίες για το οτι αυτός που το έφτιαξε, δεν έχει απλά στον ήλιο μοίρα, ενώ το πανούργο μυαλό του δεν το απασχολεί καν η Θερμοδυναμική αλλά μόνο βασικές ζωτικές λειτουργίες (θρέψη, αναπαραγωγή, χέ@#$ιμο κτλ). Βέβαια με αυτά που κονομάει απο κάτι αφελείς σαν κάποιους ανα τον κόσμο (μαζί κι εμένα, εννοείται), κάτσε εσύ αγαπητέ νηματοθέτα να τα χαζεύεις σπάζοντας το κεφάλι σου να δείς πως θα
πάρεις τσάμπα ρεύμα απο το τίποτα.
5. Η καλύτερη λύση για το πρόβλημα που τίθεται απο το νηματοθέτη, είναι η επαφή του με τον επονομαζόμενο Π.Ζ. (με αυτά τα δύο γράμματα στην εύρεση θεμάτων, θα βγουν άπειρα αποτελέσματα). Είμαι σίγουρος
πως θα καταλάβει μέχρι και πυρηνική σύντηξη με καύσιμο δευτέριο.
Αυτά.

xristos2
28-06-17, 18:06
εγω εχω να σχολιασω οτι ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων στην ελλαδα κινουμενος στο ιδιο μηκος κυματος.... πιστευει οτι αμα εκτυπωσουμε δραχμες θα γινουμε ολοι πλουσιοι γιατι θα εχουμε οσες θελουμε
αλλοι λενε οτι οταν κανουμε την προσευχη μας ο θεος μας ακουει
και αλλοι νομιζουν οτι η γυναικα τους θα τους παντρευοταν ακομα και αν ηταν ανεργοι και πολλα αλλα.
δεν βρισκω υπερβολικο τον νηματοθετη, απλα ασχολειτε με κατι που δεν ξερει

Κυριακίδης
28-06-17, 19:39
Δεν υπαρχει προς το παρον τροπος απο το τιποτα να παρεις ενεργεια.

Η επιστήμη έχει δώσει ορισμούς παραβιάζοντας το "τίποτα" . (το εννοώ με την έννοια ότι εσύ αυτή την στιγμή για να χτυπάς το πληκτρολόγιο σου έχεις κάποια ενέργεια δημιουργηθέν ? από το "τίποτα" ? ). Συγνώμη αλλά θέλω τα πάντα να τα παίρνω με μια σειρά λογικής , γιατί αν τα παίρνουμε κουλουβάχατα μπορείς να λες και "πετάει ο γάιδαρος" (αδιαφορώντας αν ο γάιδαρος έχει πράγματι φτερά ή όχι για να πετάξει ). Όπως παρομοίως κάνει και η επιστήμη.

Panoss
28-06-17, 19:42
δεν βρισκω υπερβολικο τον νηματοθετη, απλα ασχολειτε με κατι που δεν ξερει

Μπα...εγώ θα συμφωνήσω με τον Μάνο:

Είναι βέβαιο πως το τρολάρισμα του νηματοθέτη πάει καπνός





και αλλοι νομιζουν οτι η γυναικα τους θα τους παντρευοταν ακομα και αν ηταν ανεργοι και πολλα αλλα.
http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/lol.gif Χρήστο ζωγράφισες πάλι!

PaulEngineer
29-06-17, 15:14
Λοιπον, παιδια, να σας το θέσω αλλιώς! Νηματοθετης ονομάζεται αυτος ο οποιος, εχει τη δυνατότητα να κινεί την βασική ψυχολογία ενος ανθρώπου, ενας έμπειρος τεχνικα άνθρωπος ο οποίος εχει την ικανότητα να ελέγχει την επιφανειακή ψυχική του ανθρώπινου εγκεφάλου, με αποτέλεσμα να τον κάνει οτι θέλει. Η επιφανειακή ψυχική ενος ανθρώπινου εγκεφάλου είναι η πόρτα του ανθρώπου αυτου, αλλιως λεγόμενη και ως πηγαίος κώδικας! Μεσω αυτου ο ανθρώπινος εγκέφαλος κατανοεί την σημασία "σκέφτομαι άρα υπάρχω"!

Το σχόλιο που έβαλα οτι δεν ξερω τίποτα ειναι πραγματικό! "Διοτι ενα πραγμα ξερω καλα οτι το ξερω, ειναι πως τιποτα δεν ξερω"

Για αυτο πριν σχολιάσεις κατι πρεπει να γνωρίσεις την σημασια του Νηματοθετη και ενος ψυχολογικά πεσμενου ανθρώπου! Το να ονομάζεις καποιον ανθρωπο νηματοθετη, παει να πει πως δεν γνωρίζεις τη πραγματικη σημασια της λέξης αυτης, καθως και ολη τη φυση της!

Και δεν χρειαζεται να πειτε οτι ο PaulEngineer ξαφνικα θέλησε να μας αποδείξει την δηθεν εξυπνάδα του, διοτι το λεω αυτο επειδη κατανοώ πλήρως την κατάσταση και δεύτερον οτι θελω να μιλησω δια της θέσης μου, και την προστασια του λογου μου!

xristos2
29-06-17, 15:22
Το να ονομάζεις καποιον ανθρωπο νηματοθετη, παει να πει πως δεν γνωρίζεις τη πραγματικη σημασια της λέξης αυτης, καθως και ολη τη φυση της!


:001_rolleyes:ε, και λοιπον;;;;
δεν εχω σπουδασει δασκαλος

ΣΚΛΗΚΟΣ
29-06-17, 15:24
Λοιπον, παιδια, να σας το θέσω αλλιώς! Νηματοθετης ονομάζεται αυτος ο οποιος, εχει τη δυνατότητα να κινεί την βασική ψυχολογία ενος ανθρώπου, ενας έμπειρος τεχνικα άνθρωπος ο οποίος εχει την ικανότητα να ελέγχει την επιφανειακή ψυχική του ανθρώπινου εγκεφάλου, με αποτέλεσμα να τον κάνει οτι θέλει. Η επιφανειακή ψυχική ενος ανθρώπινου εγκεφάλου είναι η πόρτα του ανθρώπου αυτου, αλλιως λεγόμενη και ως πηγαίος κώδικας! Μεσω αυτου ο ανθρώπινος εγκέφαλος κατανοεί την σημασία "σκέφτομαι άρα υπάρχω"!

Το σχόλιο που έβαλα οτι δεν ξερω τίποτα ειναι πραγματικό! "Διοτι ενα πραγμα ξερω καλα οτι το ξερω, ειναι πως τιποτα δεν ξερω"

Για αυτο πριν σχολιάσεις κατι πρεπει να γνωρίσεις την σημασια του Νηματοθετη και ενος ψυχολογικά πεσμενου ανθρώπου! Το να ονομάζεις καποιον ανθρωπο νηματοθετη, παει να πει πως δεν γνωρίζεις τη πραγματικη σημασια της λέξης αυτης, καθως και ολη τη φυση της!
Τάδε έφη Ζαρατούστρα. Νομίζω το θέμα έχει γίνει πια παρωδία , Παυλάκο χρόνια πολλά , βρε συ νέος μπας κ μας δουλεύεις όλους εδώ μέσα ; Τι ασυναρτησίες είναι αυτές ; Ας το κλείσουν το θέμα οι διαχειριστές .

PaulEngineer
29-06-17, 15:32
Κλείστε το θέμα! Καταλαβα οτι δεν γινεται να πάρεις ενεργεια απο το τιποτα συμφωνα με τον δευτερο θερμοδυναμικο νομο ο οποιος λεει οτι η ενεργεια δεν παράγεται απο το μηδεν ουτε χάνεται! Απλα αλλαζει μορφές! Τιποτε αλλο... Ευχαριστω πολυ για ολα παιδια! Αν και καταλαβα τίποτα λιγα πραγματα εχω καταλαβει το πιο σημαντικο στοιχείο!

leosedf
29-06-17, 15:48
Τις απώλειες ξέχασες...

https://image.freepik.com/free-vector/troll-face-problem_17-623203123.jpg

manolena
29-06-17, 15:50
Ενώ εσύ αγαπητέ υποθέτω πως γνωρίζεις τι ακριβώς σημαίνει ΟΡ ή TS σε ένα forum. Θες να μας πεις λοιπόν πως κάποιος που ξεκινάει εδώ ή σε οποιοδήποτε forum ένα θέμα, ένα νήμα, είναι μανιπουλάτορας συνειδήσεων, ψυχοσυνθέσεων, ένα πράμα σαν τον Όρσον Γουέλς που κόντεψε να κάψει όλον τον πλανήτη.

Για να μην πολυλογω άδικα, είναι και μεσημέρι και κάνει και ζεστή, δεν κατάλαβα μία από τα παραπάνω, ενώ επιμένω πως έχουμε όλοι οι υπόλοιποι πέσει θύματα απίστευτου τρολλαρίσματος εδώ. Εννοείται βέβαια πως και πολύ ασχολήθηκα.

PaulEngineer
29-06-17, 15:59
Τρολάρισμα? Εγω απλα ρωτησα εαν ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο! Εαν γνώριζα κατι τετοιο, νομίζεις θα έμπαινα στον κοπο να μπω στο φορουμ? Εγω τωρα αρχίζω να μαθαίνω ηλεκτρονικά και ειναι βέβαιο οτι δεν καταλαβαινω πολλά πράγματα! Εδω εσεις θεωρείτε οτι σας τρολάρω λες και ήξερα απο την αρχη ολη την φιλοσοφία του κυκλώματος! Εγω το μονο που εκανα ηταν να ζητήσω βοήθεια, εκτος και αν μπήκα σε λάθος σελιδα... Αρχάριος ειμαι εγω οποτε λογικο ειναι να μην γνωριζω καλα τα πράγματα! Ηθελα μια δευτερη γνωμη για το συγκεκριμένο! Να ξερετε δεν ειμαι κανενας και ουτε θελω να τον αναπαριστανω επαγγελματίας εφοσον ουτε τα βασικα δεν ξερω, οπότε δεν γνωριζω καλα πολλα πράγματα...! Εαν δεν εχετε την παραμικρή θέληση να με βοηθήσετε καλως θα φυγω απο τον φορουμ. Θα βρω εναν αλλον φορουμ που τουλαχιστον κατανοούν ότι ειμαι αρχάριος επιτέλους. Εγω ειμαι παντα χαρούμενος οταν μαθαίνω κατι καινουριο, και θα ηθελα πολυ να αξιοποιήσω την γνωση μου για να μαθω καποιον αλλον που θελει βοηθεια! Με τη διαφορα που τουλαχιστον θα κατανοώ οτι ο διπλανός μου ειναι αρχάριος και θελει βοηθεια! Θα προσπαθήσω, θα τον στιρηξω, και οχι κατι μπούρδες για νηματοθετες και κουραφέξαλα! Εαν θελεις να βοηθησεις, να το κανεις οχι επειδη θες καποιο όφελος, αλλα επειδη κατανοείς οτι ο ανθρωπος χρειαζεται βοήθεια.

manolena
29-06-17, 16:07
Δεν θα έδινες αυτή την εντύπωση αν η επιμονή που έδειξες σε αφελέστατες λεπτομέρειες που σου υποδυκνείονται κιόλας πως είναι βλακώδεις αλλά και ο τρόπος που την εξεφρασες δεν ήταν υπέρμετρα, έστω και για κάποιον αρχάριο σαν κι εσένα.

PaulEngineer
29-06-17, 16:16
Δεν καταλαβα καν τι ειπες! Αλλα τελος παντων

manolena
29-06-17, 16:29
Δεν πειράζει.

Παρ' όλα αυτά ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά για την ονομαστική σου γιορτή.

PaulEngineer
29-06-17, 17:57
Παιδιά κλείστε το θεμα! Εγω λεω ανοησίες και ασυναρτησίες, εσεις προσπαθείτε να με βοηθήσετε οποτε τελικα φταιω εγω! Δηλαδη παντα το ατομο που ζηταει βοηθεια ειναι το καθυστερημένο, έστω και αν λεει ανοησίες... Δεν περιμενω τιποτα απο σας, οποτε ειναι καλο για μενα να φειγω απο τον φόρουμ μια και καλη! Το πρωτο σχολιο μου σε αυτο το θεμα ηταν ανοησία ενταξει το αποδέχομαι αυτο, αλλα διχνοντας 2 βιντεο σε εσας μονο και μονο να κατανοήσω το ολο θεμα, γιατι θελω να δω εαν γινεται αυτο, εαν ειναι εφικτό να γινει αυτο, στην τελικη πέρνω μια απαντηση ανακατεμένη με αστεια (που ειναι καλο βεβαια απο μιας μεριάς, αλλα οταν ενα αστειο παραπάει πολυ, δίνεται το συναισθημα σε αυτον που θελει να βοηθηθεί οτι τον ειρωνευοντε). Εγω ελπιζω πολλα σε αυτο το πείραμα. Εαν γινόταν αυτο, θα μπορουσα να κανω πολλα.. Παρα πολλα μαλιστα. Το πρωτο βιντεο ισως να ηταν ψεμα, που ηταν βέβαια, και μου ερχεται να τον πλακώσω αυτον τον γερο άνθρωπο, επειδη σκεφτόταν μονο για τον εαυτο του, και δεν υπολογισε οτι αυτο που θα βγαλει θα ειναι κατι που θα μου άλλαζε πολλα πραγματα! Εγω παντως στενοχωρήθηκα που ηταν ενα φθηνό κόλπο, μονο και μονο για να με παραπλανήσει, αλλα ευτυχως καποιος το αποκάλυψε το ψεμα του, και τον συγχαρω. Αλλα το δεύτερο βίντεο φαινόταν αληθινό διοτι ο YTber ειπε οτι θα βγαλει βιντεο με την απόδειξη! Που φυσικα το περιμενω πολυ αυτο... Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας... Το θεμα ειναι αναμεσα σε εμένα και εσας. Μπορει να με ρωτήσατε κάποια πράγματα, ας πουμε ενας με ρώτησε πως ξερω οτι θα δουλευε για 4 ωρες, εγω δεν του απάντησα επειδη δεν ηξερα την απαντηση. Πρεπει να το πω σαν αντρας οτι ειπα ψέματα. Το κατανοώ τωρα οτι δεν ειναι καλο να λεμε ψεματα, και για αυτο και ζητω συγνωμη! Το εχω μαθει το μάθημα μου! Εγω γενικα πιστευω οτι ο καθένας μας χρειαζεται βοήθεια σε κάτι, και ισως να εχει νιώσει την χαρα που πείρε την απάντηση που τοσο πολυ θέλησε, διοτι ευτυχία υπαρχει οταν δίνεις και οχι οταν παίρνεις ετσι δεν ειναι? Και εγω χαίρομαι πολύ οταν πέρνω την απαντηση μου, μα πιο πολυ οταν κατι ειναι εφικτό. Ετσι αποκτώ ελπίδες. Ολοι το εχουμε νιώσει αυτο, και ειμαι σιγουρος για αυτο. Η γνωση ειναι άπειρη! Ποτε δεν θα καταφέρουμε να τα ξερουμε ολα! Ακομα και το 100% των γνωσεω να εχουμε παλι θα μαθαίνουμε. Εαν για οποιοδήποτε λογο σας εδωσα την αισθηση οτι σας τρολάρω, ζητω συγνωμη, διοτι έπραξα κατι χωρις να το σκεφτω, κατι που εφερε ατομα σε ξεσηκωμό! Μπορει μια συγνωμη να μην ειναι αρκετή, αλλα τουλάχιστον καταλαβαίνω τις συνέπειες. Το μονο που θα ηθελα απο σας, σαν χαρη δηλαδη, ειναι, να εχετε ευχαρίστηση σε αυτο που κανετε. Σας το λεω κανεις δεν εχει την πολυτέλεια να βοηθάει καποιον, λογω του οτι δεν εχει ορεξη να το κανει ειτε δεν θελει να το κανει. Το φορουμ αυτο ειναι το μονο που ξερω οτι μπορει να βοηθησει λύνοντας τα προβλήματα των αλλων. Μαλιστα κατανοώ οτι εκτος απο μενα εχετε να βοηθήσετε άλλους τόσους εκατομμυριους που ζητάνε βοηθεια, πραγμα που θελει τεραστια υπομονη για να το αντέξει κανείς, και το καταλαβαίνω αυτο! Εαν σας ειμαι βάρος επειδη λεω ανοησίες, κανενα προβλημα. Μπορώ να βρω την πορτα που γραφει EXIT και να με πετάξω εξω με τις κλοτσιές, και να μην ξαναπατησω εδω (τρόπος του λέγειν).

70165. 70166


Υ.Γ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!

mikemtb
29-06-17, 18:50
Αντί να ασχολείσαι με το θέμα, καταπιάνεσαι με μια λέξη ( που χρησιμοποιειται πολύ στο φόρουμ ίσως και λάθος) και το τραβάς τόσο που θα ζήλευε και ο Φώσκολος!!! :)

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Fire Doger
29-06-17, 18:56
1. Χρόνια πολλά! :byebye:

2. Άσε τι λέει ο Μπαμπινιώτης, εδώ νηματοθέτης είναι αυτός που ανοίγει το θέμα, αν δεν με πιστεύεις πάνε πάνω δεξιά και δες που λέει εμφάνιση με νηματικό τρόπο.http://i.imgur.com/5XwZaeC.png

3. Μην λες ψέματα, κάτι που σου ακούγετε λογικό σε κάποιον άλλον φαίνεται ότι τον τρολλάρεις μέσα στα μούτρα του, κανείς δεν ξέρει τα πάντα, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πεις "μου ήρθε στο κεφάλι αυτό, γίνεται?" Είναι στα top 5 ελαττώματα που μπορείς να έχεις. (άλλο το να είσαι καλός βέβαια, μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί αλλά anyway)

4. Όταν ρωτάς εφόσον δεν γνωρίζεις όλη την θεωρία που κρύβεται από πίσω έχεις 2 επιλογές, η μία είναι να αποδεχθείς την απάντηση που δίνεται και η άλλη να μην την αποδεχθείς.
Φυσικά επειδή δεν ήμαστε ούτε facebook ούτε youtube ούτε p..hub σου απαντάνε μόνο όσοι γνωρίζουν την θεωρία, άρα δεν έχεις λόγο να μην πιστέψεις αυτό που σου λέμε, πολλές φορές τυχαίνει μερικές απαντήσεις να είναι λάθος τις οποίες και διορθώνουν οι υπόλοιποι ή απαντήσεις χωρίς 100% βεβαιότητα το οποίο και διευκρινίζεται.

5. Με αυτά που λες φαίνεται να σηκώνεις το καλαμπούρι, για αυτό και ξέφυγαν τα σχόλια. Αν δεν το σηκώνεις πρέπει να το κοιτάξεις γιατί ο τρόπος που μιλάς δεν το δείχνει.

6. Μου θύμησες κάτι νερντάκια γκαυλωμένα με την σχολή που άκουγα 1ο έτος που έπαιρναν 1 φράση του καθηγητή και έλεγαν ότι μλκια τους ερχόταν στο κεφάλι, μερικοί δούλεψαν και έγιναν άριστοι, μερικοί συνέχισαν να είναι όπως και τότε. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
Αν θέλεις να μάθεις ηλεκτρονικά από το youtube δες τον Long Kong (https://www.youtube.com/channel/UClH7sqfyOoJ3jpeAqWZX7WA).

7. Δεν σχολιάζω άλλο την π1π@ με την ελεύθερη ενέργεια και τα μοτεράκια, όταν βγάλει την απόδειξη έλα τρύψ' την μου στην μούρη και εγώ θα τον κόψω.

George37
29-06-17, 20:13
https://www.youtube.com/watch?v=hoqF3gjLIyI#t=1.790437

Gaou
29-06-17, 22:02
οσο αφορά στο ήθος νταξει τι να πεις . μετά φταιει ο τσιπρας...!


φιλε μου θα σου δωσω μια συμβουλη.

εγώ θα σου πώ μια πραγματικότητα....!

στο διαδύκτιο υπάρχουν και ανηλικοι .

xristos2
30-06-17, 00:02
οσο αφορά στο ήθος νταξει τι να πεις . μετά φταιει ο τσιπρας...!



εγώ θα σου πώ μια πραγματικότητα....!

στο διαδύκτιο υπάρχουν και ανηλικοι .


:001_unsure: τα κορακια του φορουμ μου το σβησανε....
:001_rolleyes:

lepouras
30-06-17, 04:09
:001_unsure: τα κορακια του φορουμ μου το σβησανε....
:001_rolleyes:
να λες πάλι καλά γιατί θα μπορούσαν να σβήσουν εσένα αντί για το μήνυμά σου.

PaulEngineer
30-06-17, 10:50
1. Χρόνια πολλά! :byebye:

2. Άσε τι λέει ο Μπαμπινιώτης, εδώ νηματοθέτης είναι αυτός που ανοίγει το θέμα, αν δεν με πιστεύεις πάνε πάνω δεξιά και δες που λέει εμφάνιση με νηματικό τρόπο.http://i.imgur.com/5XwZaeC.png

3. Μην λες ψέματα, κάτι που σου ακούγετε λογικό σε κάποιον άλλον φαίνεται ότι τον τρολλάρεις μέσα στα μούτρα του, κανείς δεν ξέρει τα πάντα, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πεις "μου ήρθε στο κεφάλι αυτό, γίνεται?" Είναι στα top 5 ελαττώματα που μπορείς να έχεις. (άλλο το να είσαι καλός βέβαια, μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί αλλά anyway)

4. Όταν ρωτάς εφόσον δεν γνωρίζεις όλη την θεωρία που κρύβεται από πίσω έχεις 2 επιλογές, η μία είναι να αποδεχθείς την απάντηση που δίνεται και η άλλη να μην την αποδεχθείς.
Φυσικά επειδή δεν ήμαστε ούτε facebook ούτε youtube ούτε p..hub σου απαντάνε μόνο όσοι γνωρίζουν την θεωρία, άρα δεν έχεις λόγο να μην πιστέψεις αυτό που σου λέμε, πολλές φορές τυχαίνει μερικές απαντήσεις να είναι λάθος τις οποίες και διορθώνουν οι υπόλοιποι ή απαντήσεις χωρίς 100% βεβαιότητα το οποίο και διευκρινίζεται.

5. Με αυτά που λες φαίνεται να σηκώνεις το καλαμπούρι, για αυτό και ξέφυγαν τα σχόλια. Αν δεν το σηκώνεις πρέπει να το κοιτάξεις γιατί ο τρόπος που μιλάς δεν το δείχνει.

6. Μου θύμησες κάτι νερντάκια γκαυλωμένα με την σχολή που άκουγα 1ο έτος που έπαιρναν 1 φράση του καθηγητή και έλεγαν ότι μλκια τους ερχόταν στο κεφάλι, μερικοί δούλεψαν και έγιναν άριστοι, μερικοί συνέχισαν να είναι όπως και τότε. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
Αν θέλεις να μάθεις ηλεκτρονικά από το youtube δες τον Long Kong (https://www.youtube.com/channel/UClH7sqfyOoJ3jpeAqWZX7WA).

7. Δεν σχολιάζω άλλο την π1π@ με την ελεύθερη ενέργεια και τα μοτεράκια, όταν βγάλει την απόδειξη έλα τρύψ' την μου στην μούρη και εγώ θα τον κόψω.

Εχεις δικιο σε ολα για μενα, ειμαι ημιμαθης, κατι που σημαινει πολυ χειροτερο για μενα! Ειληκρινα απο τροπους ειμαι... Και δεν χρειαζεται να τιβω τιποτε σε καποιον στην μουρη, τροπος του λεγην ειναι ξερω, αλλα δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος! Εγω θα μοιραστω, μπορει ισως και οχι εαν δεν ενδιαφερεστε, δικαιωμα σας ειναι, διοτι ο καθενας μας εχει δικαιωματα, αλλα δεν θα μπω καν στον κοπο να κανω τετοια μλκια! Δεν ειμαι ανθρωπος που αποδιχνει μια θεωρια, τριβοντας την στην μουρη του αλλου! Αυτο να το ξερεις!

VaselPi
30-06-17, 11:48
Παύλε (PaulEngineer), χρόνια σου πολλά για την ονομαστική σου γιορτή! Είναι αλήθεια ότι στο νήμα αυτό το καλαμπούρι κάπου έχει ξεφύγει. Ωστόσο, εσύ μη θυμώνεις και δείξε κατανόηση. Βλέπεις, η εξαφάνιση του Π. Ζ, όπως και η μεγάλη ζέστη - επηρεάζουν. Μερικά από τα αστεία είναι πολύ ωραία και με έκαναν να γελάσω.
Αλλά ας επιστρέψουμε στην αρχική σου ερώτηση. Γιατί το σύστημα των δύο συζευγμένων μοτέρ περιστρέφεται λιγότερο χρόνο. Ως προς το θέμα αυτό, σημείωσε τα παρακάτω:
1. Έστω ότι μετά από μία ορισμένη ώθηση, το μοτεράκι μειώνει τις στροφές του με σταθερά χρόνου, για παράδειγμα, 20 s. Επομένως, σε 1 λεπτό αυτό θα σταματήσει την περιστροφή του.
2. Αν το μοτεράκι αυτό συνδεθεί μηχανικά με ένα δεύτερο, έστω με τροχαλίες ίδιας διαμέτρου - ο χρόνος περιστροφής των δύο μοτέρ θα μειωθεί, καθώς οι απώλειες του συστήματος θα διπλασιαστούν. Για να παραμείνει ο χρόνος περιστροφής των δύο μοτέρ ίδιος, στο σύστημα θα πρέπει να διπλασιαστεί η αρχική ώθηση. Η μεταξύ τους ηλεκτρική τους σύνδεση, τις απώλειες δεν τις επηρεάζουν.
3. Αν το δεύτερο μοτεράκι συνδεθεί με τροχαλία με διάμετρο 5 φορές μεγαλύτερη, ο χρόνος περιστροφής των δύο μοτέρ θα μειωθεί ακόμη πιο πολύ, καθώς οι απώλειες του συστήματος θα αυξηθούν πολύ πιο πάνω από δύο φορές. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στον μετασχηματιστή. Έτσι, αν η αναλογία των σπειρών στα τυλίγματα είναι 1:5, στο δευτερεύον τύλιγμα, τα Watt που καταναλώνονται σε μία αντίσταση αυξάνουν όχι 5, αλλά 25 φορές, έναντι του μετασχηματιστή με αναλογία των σπειρών 1:1.
Βασίλειος.

xristos2
30-06-17, 14:06
να λες πάλι καλά γιατί θα μπορούσαν να σβήσουν εσένα αντί για το μήνυμά σου.

εγω φταιω που ηθελα να βοηθησω τον νεαρο.......:001_smile:

VaselPi
03-07-17, 10:01
Παύλε (PaulEngineer), για καλύτερη κατανόηση του προβλήματος που σε απασχολεί, στο αρχικό μου μήνυμα (post 68 ), πρόσθεσε άλλα 3 σημεία.
4. Το ένα και απομονωμένο μοτεράκι σταματά σε ένα λεπτό όταν τα καλώδια τροφοδοσίας του είναι ελεύθερα. Αν τώρα τα βραχυκυκλώσουμε, ο χρόνος περιστροφής θα μειωθεί σημαντικά, λόγω ηλεκτρομαγνητικής πέδησης εντός του μοτέρ. Η αρχική ενέργεια της ώθησης θα μετατραπεί σε θερμότητα που θα απορροφηθεί εντός της περιέλιξης του μοτέρ.
5. Στο σύστημα των 2 μοτέρ με τροχαλίες ίδιας διαμέτρου, ο χρόνος περιστροφής θα είναι ίδιος με αυτόν του απομονωμένου, τα άκρα τροφοδοσίας του οποίου είναι ελεύθερα, στο βαθμό που οι παραγόμενες τάσεις στα 2 μοτέρ είναι ίσες, δηλαδή η μία εξουδετερώνει την άλλη.
6. Στο σύστημα των 2 μοτέρ με τροχαλίες διαφορετικής διαμέτρου, με αναλογία 5:1, καθώς οι παραγόμενες τάσεις δεν είναι ίσες, το μοτέρ το "αργό" θα λειτουργεί ως βραχυκύκλωμα του "γρήγορου", με επακόλουθο, μεγάλη αύξηση των ενεργειακών απωλειών στο σύστημα και σημαντική μείωση του χρόνου περιστροφής.
Βασίλειος.

PaulEngineer
13-08-17, 13:46
Παύλε (PaulEngineer), για καλύτερη κατανόηση του προβλήματος που σε απασχολεί, στο αρχικό μου μήνυμα (post 68 ), πρόσθεσε άλλα 3 σημεία.
4. Το ένα και απομονωμένο μοτεράκι σταματά σε ένα λεπτό όταν τα καλώδια τροφοδοσίας του είναι ελεύθερα. Αν τώρα τα βραχυκυκλώσουμε, ο χρόνος περιστροφής θα μειωθεί σημαντικά, λόγω ηλεκτρομαγνητικής πέδησης εντός του μοτέρ. Η αρχική ενέργεια της ώθησης θα μετατραπεί σε θερμότητα που θα απορροφηθεί εντός της περιέλιξης του μοτέρ.
5. Στο σύστημα των 2 μοτέρ με τροχαλίες ίδιας διαμέτρου, ο χρόνος περιστροφής θα είναι ίδιος με αυτόν του απομονωμένου, τα άκρα τροφοδοσίας του οποίου είναι ελεύθερα, στο βαθμό που οι παραγόμενες τάσεις στα 2 μοτέρ είναι ίσες, δηλαδή η μία εξουδετερώνει την άλλη.
6. Στο σύστημα των 2 μοτέρ με τροχαλίες διαφορετικής διαμέτρου, με αναλογία 5:1, καθώς οι παραγόμενες τάσεις δεν είναι ίσες, το μοτέρ το "αργό" θα λειτουργεί ως βραχυκύκλωμα του "γρήγορου", με επακόλουθο, μεγάλη αύξηση των ενεργειακών απωλειών στο σύστημα και σημαντική μείωση του χρόνου περιστροφής.
Βασίλειος.
Εχει λογικη αυτο! Και μαλιστα μεγαλη! Οποτε σε αυτο που καταληγουμε ειναι:
"Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΑΝΑΣΤΥΛΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΘΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ....

https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-4bb8766a4ad98b611161cf7bf4793331-

....ΝΑ ΤΟΝ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ"

(Αν το αποκτησω ποτε, ομως μεχρι τωρα μονο λογια ειμαι)

Υ.Γ Ε καλα πλακα κανω! Εαν το παρω αυτο στο χερι μου, θα με βαλουν "μεσα"!
Πρεπει να σκεφτομαι περισσοτερο με λογικη, οταν βλεπω καποιο βιντεο, και να μην ψαρωνω στο καθε δηθεν "θαυμα" που εχουν στα βιντεο τους! Οποτε εχουμε και λεμε....

http://www.text2image.com/user_images/text2image_R82762_20170813_113456.png

Πρεπει να εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη σε ανθρωπους που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα!
Αλλα σας ευχαριστω πολυ για τις εξηγησεις σας. Καποιες ηταν σοβαρες, καποιες κομικες... Σε οποιους την εχω δωσει στα νευρα με το παρον θεμα, θελω να ζητησω ειληκρινη συγνωμη!

MacGyver
17-08-17, 15:09
Οι Σαουδάραβες, οι Κοζανίτες, οι νησιώτες, οι πολύτεκνοι, οι γύφτοι, και γενικά οι πάσης φύσεως τζαμπατζίδες, τα καινούρια A/C.... επιμένουν ότι υπάρχει ελεύθερη ενέργεια. Τελικά υπάρχει η δεν υπάρχει;

Fire Doger
17-08-17, 15:13
Οι Σαουδάραβες, οι Κοζανίτες, οι νησιώτες, οι πολύτεκνοι, οι γύφτοι, και γενικά οι πάσης φύσεως τζαμπατζίδες, τα καινούρια A/C.... επιμένουν ότι υπάρχει ελεύθερη ενέργεια. Τελικά υπάρχει η δεν υπάρχει;
Υπάρχει, αφού καίνε λιγότερο απ' τα παλιά :lool:

xristos2
17-08-17, 15:51
Τελικά υπάρχει η δεν υπάρχει;


φυσικα υπαρχει, το μεγαλο μπαμ οταν ξεκινησε το συμπαν εγινε απο ελευθερη ενεργεια:thinking:

PaulEngineer
17-08-17, 16:45
Το πρωτο λινκ δεν δουλευει! Σκατα! Το λινκ παρουσιαζει αυτο το μωρο:

https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-4bb8766a4ad98b611161cf7bf4793331-c