Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για ευρεση σηματος στην κεραια DiGiView DV-611



spinalgr1990
27-06-17, 18:24
Καλησπερα στο forum. Μολις παρελαβα την κεραια DiGiView DV-611 (http://www.emimikos.gr/DV-611/) και αντιμετωπιζω προβλημα στην ευρεση σηματος. Η περιοχη μου δεν ειναι προβληματικη στο σημα. Στο σπιτι ηδη υπαρχει μια κεραια τριαινα της Televes αρκετα παλια (προ 20 ετιας) και με εναν ενισχυτη ιστου (Mistral Vu3s 40db) πιανω ολα τα καναλια χωρις κανενα προβλημα, ακομα και hd.


Το προβλημα μου ειναι αν αυτη η κεραια που πηρα θελει καποια ειδικη εγκατασταση. Δοκιμασα να την βαλω στην ταρατσα μαζι με τον ενισχυτη της 28db και με μια φορητη τηλεοραση που ειχα διπλα δεν μου εδειχνε εικονα παρα μονο ηχο σε καποια καναλια. Τι μπορει να φταιει ; Ειναι τοσο δυσκολο να την εγκαταστησω μονος μου ή θα χρειαστώ τεχνικό ;


ΥΓ : Την κεραια αυτη θα την παρω στο εξοχικο μου απλα εκανα δοκιμη στο σπιτι που ξερω οτι εχουμε καλο σημα.

Panoss
27-06-17, 18:45
Δεν θέλει κάποια εγκατάσταση.
Έχει κάποιο λεντ που δείχνει αν τροφοδοτείται με ρεύμα ώστε να είσαι σίγουρος ότι τροφοδοτείται;

Αν τα κάνεις όλα σωστά, μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα.

spinalgr1990
27-06-17, 19:32
ναι εχει ενα κοκκινο λεντ και πραγματι οταν τροφοδοτειται δειχνει οτι ειναι κοκκινο.

Το καταστημα που το αγορα που ελεγε οτι χρειαζεται τεχνικος που να εχει πεδιομετρο για να τοποθετηθει σωστα.

Το θεμα ειναι πρωτου την παρω διαβασα μονο θετικες αξιολογησεις για την κεραια . Οποτε παιζει αυτη που αγορασα να ειναι ελαττωματική ;


Αξιολογησεις :

1. Δυσκολο σημειο με μετριο σημα στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡ. ( μονοκατοικια αναμεσ σε πολυκατοικιες).....Η κεραια ανταποκριθηκε αψογα η δε τιμη πολυ καλη!!


2. Η συγκεκριμένη κεραία είναι καταπληκτική για DIGEA ! Μέσα στο σπίτι εχει καλύτερη απολαβή απο την εξωτερική.
Μπορείς ακόμα να την τοποθετήσης και σαν εξωτερική κεραία.Περιλαμβάνει τον δικό της ενισχυτή.

Θετικά: Ιδανική για digea και σαν εξωτερική και σαν εσωτερική.

Αρνητικά: Δέν βρήκα ακόμα!

Panoss
27-06-17, 20:00
Το καταστημα που το αγορα που ελεγε οτι χρειαζεται τεχνικος που να εχει πεδιομετρο για να τοποθετηθει σωστα.
Παράξενο μου φαίνεται αυτό, στις οδηγίες (http://www.emimikos.gr/shop/Documents/DV-611_Manual_Gr.pdf) πάντως δεν αναφέρει τίποτα για πεδιόμετρο.

her
27-06-17, 23:20
γιατί πείρες σε τέτοια κεραία; αυτό το στυλ κεραιών δεν είναι καλές. Η κεραία η παλιά που έχεις είναι παρολου που είναι 20 ετών είναι πολύ καλύτερη. Παρε μια τέτοια κεραια και θα εισαι οκ. Φθηνή, καλή, ελληνική.
https://www.digas-service.gr/keraies/tileorasis/271-keraia-contor-tt90

JOUN
28-06-17, 11:26
Τωρα πως ειναι δυνατον μια κεραια οσο διαστημικη τεχνολογια και να εχει να πιανει μεσα στο σπιτι καλυτερα απο μια που ειναι εξω δεν μπορω να το καταλαβω..
Επισης αν ποτε δεις τεχνικο με πεδιομετρο να βαζει τετοια κεραια να τον τραβηξεις φωτο να τον δουμε και εμεις..

pstratos
28-06-17, 14:12
Το οτι η φορητή tv είχε ήχο αλλά οχι εικόνα μας πάει στο ερώτημα: Είναι MPEG4 η TV? Μήπως η κεραία είναο οκ, αλλά όχι η τηλεόραση? Τι signal / quality σου έβγαζε η τηλεορασούλα?

spinalgr1990
28-06-17, 15:34
η φορητη τηλεοραση ειναι μια Funai 7" και εχει ενσωματομενο mpeg4. Δεν εχει καποιο προβλημα η φορητη τηλεοραση, μεσα στο σπιτι που την εβαλα σε πριζα rf παιζει και αυτη κανονικα ολα τα καναλια με την κεραια της televes. Εκανα τοσες προσπαθειες και δεν καταφερα τιποτα με την αλλην ακομα και με τον ενισχυτή της . Αναρωτιεμαι ειναι τοσο δυσκολο να βρω το σημα και θα χρειαστω τεχνικό ή πεδιομέτρο (γιατι η περιοχη μου εχει καλη ληψη απο Χορτιατη). Η φορητη τηλεοραση δεν μου δειχνει signal / quality καθως οταν παω να κανω ευρεση των καναλιων μου γραφει συνεχεια failed.

pstratos
28-06-17, 17:01
Αυτή η κεραία μήπως έχει ενσωματωμένο ενυσχητή? Αν ναι πως τροφοδοτείται? μήπως θέλει να πάρει 5V τάση μέσω του καλωδίου της κεραίας? Πολλές τηλεοράσεις έχουν στο μενου επιλογη "ενισχυτης on-off" και ενεργοποιούν την τροφοδοσία του ενισχυτή της κεραίας

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-06-17, 23:07
Αυτή η κεραία μήπως έχει ενσωματωμένο ενυσχητή? Αν ναι πως τροφοδοτείται? μήπως θέλει να πάρει 5V τάση μέσω του καλωδίου της κεραίας? Πολλές τηλεοράσεις έχουν στο μενου επιλογη "ενισχυτης on-off" και ενεργοποιούν την τροφοδοσία του ενισχυτή της κεραίας

Αναφέρει ότι την τροφοδότησε με ρεύμα και το ενδεικτικό led είναι αναμμένο.

pstratos
29-06-17, 00:20
Μέσα στο σπίτι την δοκίμασες? Μήπως στην ταράτσα έχεις πολύ δυνατό σήμα και μπουκώνει? Αυτές συνήθως προορίζονται για εσωτερικούς χώρους με κάτι απολαβές 30-40db (με τον ενισχυτή τους). Κανονικά έχουν AGC, αλλά μόνο ο κινέζος ξέρει τη έχει η δικιά σου.

spinalgr1990
29-06-17, 08:01
Την δοκιμασε στο μπαλκονι του 1ου οροφου αλλα παλι δεν βρηκε σημα. Μαλλον θα την επιστρεψω πισω στο καταστημα.

Αν παρω μια τριαινα κεραια αυτη θα μου βρει απευθειας το σημα ;

pstratos
29-06-17, 11:34
Ή έχεις πέσει σε βλαμένο κομμάτι, η είναι του κ..... σχεδίαση. Αν έχεις οπτική επαφή με τις κεραίες του βουνού η τρίαινα είναι οτι καλύτερο