PDA

Επιστροφή στο Forum : dtv απο παλιο λαπτοπ



fuzz
30-06-17, 22:58
οτι εμεινε απο ενα παλιο υπολγιστη δεκαετιας χρησιμοποηθηκε για να γινει η τηλεοραση

κατ αρχην αγοράστηκε η κεντρικη πλακετα (https://www.banggood.com/Z_VST_3463_A-Support-DVB-C-DVB-T-DVB-T2-Instead-Of-T_RT2957V07-p-1126085.html?rmmds=myorder) στα 20,00 € περίπου70180 - ειχα απο μια παλιότερη κατασκευή ενα καλώδιο LVDS που χρειάζεται να ενωθεί η οθόνη με την πλακέτα της τηλεόρασης (υπάρχει κ έτοιμο για καθε οθόνη εγώ το έφτιαξα μόνος μου) οπως και ενα inverter 70181 για το backlight , τα ηχεια του υπολογιστη τα κολησα στην πισω μερια τς οθονης 70182 ενωθηκαν ολα μαζι φορτωθηκε το καταλληλο για την οθονη μας firmware (1280Χ800) μπηκε κεραια , τροφοδοσια ψαξιμο για καναλια κ ετοιμη η νεα 15' τηλεόραση με Ελληνικό μενού 70183 - η πλακετα εχει πολλες εισοδους HDMI - VGA - USB (για MEDIA PLAYER & ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ)

fuzz
03-07-17, 10:48
και ενα video


https://www.youtube.com/watch?v=tpieD856Aos

KOKAR
11-07-17, 22:51
εγω ειχα παρει την v56 και ενω ειχα δοκιμάσει με πολλά πανελ και σε διάφορες αναλύσεις και πολλα firmware ποτε δεν μου δούλεψε σωστά.....

fuzz
11-07-17, 23:20
εγω ειχα παρει την v56 και ενω ειχα δοκιμάσει με πολλά πανελ και σε διάφορες αναλύσεις και πολλα firmware ποτε δεν μου δούλεψε σωστά.....

ειχε αναλογικο tuner αν θυμαμαι καλα
προς το παρων δεν δοκιμασα αλλο πανελ εχω παραγγειλει καλωδια και περιμενω να τα παραλαβω σε κανα 20ημερο , θα δοκιμασω τοτε και θα ενημερωσω
οταν λες ποτε δεν μου δουλεψε σωστα?τι εννοεις?δουλευε κ κολαγε?

JOUN
13-07-17, 23:19
εγω ειχα παρει την v56 και ενω ειχα δοκιμάσει με πολλά πανελ και σε διάφορες αναλύσεις και πολλα firmware ποτε δεν μου δούλεψε σωστά.....


Ετσι ακριβως την ειχα πατησει κι εγω πριν 6 χρονια ..Την πηρα μαζι με πολλα καλωδια για να δοκιμαζω διαφορους τυπους πανελ αλλα δεν δουλευε σωστα..
Μου ειχε βγει γυρω στα 100 ευρω,ακομη τα κλαιω,παιζει να ειναι η ποιο αχρηστη αγορα που εχω κανει ποτε..

fuzz
14-07-17, 07:13
το καλωδιο LVDS το εφτιαξα μονος μου γιατι δεν ηταν συμβατο με το πανελ , μηπως παιζει κ σε εσας κατι τετοιο ?

fuzz
23-07-17, 00:55
παρελαβα 14 καλωδια LVDS (https://www.banggood.com/14Pcs-Universal-FPCLVDS-Display-Cable-Support-For-10-65-Inch-Screen-LCD-Controller-Board-p-1144074.html?rmmds=myorder) απο bangood - και δοκιμασα με μια νεα οθονη που ξηλωσα απο χαλασμενο λαπτοπ αυτη εχει αναλυση 1366Χ768 , επαιξε με την πρωτη!!!!

aktis
23-07-17, 08:11
Εχει και DVB-T2 λέει , ωραίο , για μετα απο 2 3 χρόνια που θα ξαναπετάμε τους dvb-t (1) δέκτες μας ...
Απο ευαισθησία πώς πάει ;

fuzz
23-07-17, 08:44
Εχει και DVB-T2 λέει , ωραίο , για μετα απο 2 3 χρόνια που θα ξαναπετάμε τους dvb-t (1) δέκτες μας ...
Απο ευαισθησία πώς πάει ;

απο ευαισθησια μια χαρα!!!με εσωτερικη κεραια χωρις ενισχυτη κανω ληψη τωρα...βεβαια ειμαι απεναντι απ τους πομπους...ενα θεμα που παρατηρω ειναι οτι "καινε" πολυ μερικα εξαρτηματα...γι αυτο αν παρατηρησεις στο τσιπακι του αποκοδικοποιητη εχω βαλει εξτρα ψυχτρα

KOKAR
24-07-17, 10:02
ειχε αναλογικο tuner αν θυμαμαι καλα
προς το παρων δεν δοκιμασα αλλο πανελ εχω παραγγειλει καλωδια και περιμενω να τα παραλαβω σε κανα 20ημερο , θα δοκιμασω τοτε και θα ενημερωσω
οταν λες ποτε δεν μου δουλεψε σωστα?τι εννοεις?δουλευε κ κολαγε?

ναι οντως , ηταν αναλογικο του tuner του , το καλώδιο ηταν 6bit οπως και το πανελ που του ειχα βάλει, το πρόβλημα ηταν οτι ενω το πάνελ ηταν 6:10 μου τα έδειχνε ολα 4:3...