PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδιο κεραίας νεκρό



antonisfa
03-07-17, 13:38
Σε μονοκατοικία διόροφη και απ το ισογειο ξεκινάει από κουτί πριζών TV διάφορα καλώδια ομοαξονικά ένα εκ των οποίων καταλήγει σε ξενώνα του υπογείου.

Δύο καλώδια σε αναμονή στο μεγάλο κουτί (ελεύθερα/ασύνδετα). Ένα από αυτά είναι του ξενώνα και το άλλο καταλήγει σε αίθουσα γυμναστηρίου.

Το καλώδιο του γυμναστηρίου το βρήκα. Το άλλο δεν έχει επικοινωνία. Η επάνω τηλεόραση δέχεται σήμα ψηφιακό απ την κεραία. Απευθείας το σήμα στο καλώδιο του ξενώνα τπτ. Τι μπαταρίες έβαλα τι τροφοδοτικά τι γεφυρώματα......τζίφος.

Κουτιά δεν θέλει να ανοίξω , δεν βλέπω κάποιο άλλο τρόπο . Οι γραμμές είναι ενδοδαπέδιες και γνωρίζω περίπου τη διαδρομή τους.

antonis_p
03-07-17, 13:51
Σε μονοκατοικία διόροφη και απ το ισογειο ξεκινάει από κουτί πριζών TV διάφορα καλώδια ομοαξονικά ένα εκ των οποίων καταλήγει σε ξενώνα του υπογείου.

Δύο καλώδια σε αναμονή στο μεγάλο κουτί (ελεύθερα/ασύνδετα). Ένα από αυτά είναι του ξενώνα και το άλλο καταλήγει σε αίθουσα γυμναστηρίου.

Το καλώδιο του γυμναστηρίου το βρήκα. Το άλλο δεν έχει επικοινωνία. Η επάνω τηλεόραση δέχεται σήμα ψηφιακό απ την κεραία. Απευθείας το σήμα στο καλώδιο του ξενώνα τπτ. Τι μπαταρίες έβαλα τι τροφοδοτικά τι γεφυρώματα......τζίφος.

Κουτιά δεν θέλει να ανοίξω , δεν βλέπω κάποιο άλλο τρόπο . Οι γραμμές είναι ενδοδαπέδιες και γνωρίζω περίπου τη διαδρομή τους.

Δεν υπάρχει κάποιο ερώτημα στο κείμενο.

antonis_p
03-07-17, 13:53
αυτό χρειάζεσαι;

http://www.skroutz.gr/c/2294/Anixneytes-Kalodion-Toixou.html

antonisfa
03-07-17, 14:00
αυτό χρειάζεσαι;

http://www.skroutz.gr/c/2294/Anixneytes-Kalodion-Toixou.html

Το ερώτημά μου βγαίνει τι μπορώ να κάνω για να επαναφέρω τη συνέχεια στο καλώδιο.

Ο ανιχνευτής δεν ξέρω αν χρησιμεύσει έχω και γω έναν της Bosch οι γραμμές είναι περισσότερο ενδοδαπέδιες κατά 70%.

info@kalarakis.com
03-07-17, 15:31
Βαλε απο τη μπριζα του ξενωνα ενα ανιχνευτη καλωδίου με τόνο, και ακολουθησε τον
Το πιο πιθανό να βρεις και αλλο κουτι ή και άλλη μπρίζα

lepouras
03-07-17, 15:34
Αντώνη αν είναι ενδοδαπέδια τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα από κατασκευής να πέθανε. εφόσον δεν θέλει να ανοίξεις κουτιά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. η μόνη πιθανότητα που μπορώ να σκεφτώ είναι το καλώδιο να μην είναι μονοκόμματο και κάπου αλλού να καταλήγει και να περιμένει να συνδεθεί με κάποιο ή κάποια άλλα για να συνεχίσει. φυσικά και πάλι μπορεί να είναι αυτή η αναμονή σε κάποιο κουτί όπου πάλι σε φρενάρει να το βρεις. εξήγησε στον πελάτη ότι χωρίς επέμβαση θαύματα δεν γίνονται.

lepouras
03-07-17, 15:42
Βαλε απο τη μπριζα του ξενωνα ενα , και ακολουθησε τον
Το πιο πιθανό να βρεις και αλλο κουτι ή και άλλη μπρίζα
δυστυχώς με ανιχνευτή καλωδίου με τόνο δεν βρίσκετε το καλώδιο της κεραίας. δεν ξέρω γιατί (ενδεχομένως λόγο τις χωρητικότητας του?) δεν περνάει ο τόνος στην άλλη μεριά.

mikemtb
03-07-17, 16:14
δυστυχώς με ανιχνευτή καλωδίου με τόνο δεν βρίσκετε το καλώδιο της κεραίας. δεν ξέρω γιατί (ενδεχομένως λόγο τις χωρητικότητας του?) δεν περνάει ο τόνος στην άλλη μεριά.
Έχεις δίκιο, δεν βρίσκεται διότι είναι ομοαξονικο. Η λύση είναι βάζεις το πλην της γεννήτριας στην γείωση και το συν στο μπλενταζ του καλωδίου (αρκεί να μην είμαι συνδεμενο κάπου) και προσεύχεσαι να μην βραχυκύκλωνει πουθενά με την γη. Έτσι βρίσκεις την διαδρομή μέσα σε τοίχους.

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

antonisfa
03-07-17, 17:24
Αντώνη αν είναι ενδοδαπέδια τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα από κατασκευής να πέθανε. εφόσον δεν θέλει να ανοίξεις κουτιά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. η μόνη πιθανότητα που μπορώ να σκεφτώ είναι το καλώδιο να μην είναι μονοκόμματο και κάπου αλλού να καταλήγει και να περιμένει να συνδεθεί με κάποιο ή κάποια άλλα για να συνεχίσει. φυσικά και πάλι μπορεί να είναι αυτή η αναμονή σε κάποιο κουτί όπου πάλι σε φρενάρει να το βρεις. εξήγησε στον πελάτη ότι χωρίς επέμβαση θαύματα δεν γίνονται.
Eγένετο θαύμα και εξηγείστε μου πως έγινε!!

Έκανα αυτό που είπε στο περίπου ο Μιχάλης στο τελευταίο ποστ, βάζοντας μια μπαταρία αυτοκινήτου που είχε ο πελάτης (αρκετό ρίσκο) με ψιλά :w00t: κροκοδειλάκια στο καλώδιο της πρίζας του ξενώνα (δεν είχα κάτι άλλο εύκαιρο) και εγώ ήμουν στο κουτί του σαλονιού με το καλώδιο να μετήσω....Τον παίρνω τηλέφωνο κ του λέω βάλε τον πόλο + ....την ίδια στιγμή βλέπω να λαμπαδιάζει το ομοαξονικό όπως το σίδερο στη φωτιά!! Του φωνάζω να το βγάλει και σκέπτομαι την κάναμε τη μαμακία.
Αφού έπεσε αμέσως το χρώμα της φωτιάς λέω να μετρήσω μήπως και μας άκουσε ο κύριος από ψηλά! και ιδού είχα συνέχεια καμπάνα.

Και καλό σήμα έπαιξαν όλα από τότε! Να είχε διακοπή ο χαλκός σε καμιά γωνία να είχε κάνει κράκ και με το πείραμα και άναμμα του καλωδίου να κόλλησε?

Τέτοια κ@λ@φαρδία πάντως είχα καιρό να γευτώ!:001_tongue:

lepouras
03-07-17, 17:46
μεγάλο ρίσκο πείρες. αλλά αφού σου δούλεψε μην λες κουβέντα. φυσικά δεν νομίζω να το κάνεις κανόνα και να το κάνεις συνέχεια γιατί σε βλέπω καμιά ώρα φίλο με την πυροσβεστική. :lool:

antonisfa
04-07-17, 07:56
μεγάλο ρίσκο πείρες. αλλά αφού σου δούλεψε μην λες κουβέντα. φυσικά δεν νομίζω να το κάνεις κανόνα και να το κάνεις συνέχεια γιατί σε βλέπω καμιά ώρα φίλο με την πυροσβεστική. :lool:

Χεχε! ευτυχώς λειτουργεί ακόμη.
Την επομένη που θα συμβεί θα έχω και πυροσβεστήρα κοντά μου για παν ενδεχόμενο :laugh: