PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικοινωνία Baofeng με Walkie Talkie



loukas174
03-07-17, 21:00
Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει σε ένα προβληματάκι που έχω. Αγόρασα πριν λίγο καιρό ένα BaoFeng και θέλω να έχω επικοινωνία με ένα απλό Walkie Talke. Με το WT μπορώ να μιλήσω κανονικά πχ στο κανάλι 1 και να ακούσω στο BF στην συχνότητα 446,006 άλλα δεν μπορεί να γίνει το ανάποδο. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι μπορεί να φταίει;

Σας ευχαριστώ και συγχαρητήρια παιδιά για την σελίδα σας !!!! :biggrin:

lepouras
03-07-17, 21:19
Α) καταρχήν είναι παράνομο να μιλάς στην συχνότητα τον PMR με μηχάνημα που δεν καλύπτει τις προδιαγραφές που ορίζουν οι νόμοι (μη αποσπώμενη κεραία ,κλειδωμένο μόνο στα συγκεκριμένα κανάλια και ισχύ μέχρι 0.5 βατ)
Β) η συχνότητα που θέλει να ακούσει το PMR είναι 446.00625 και όχι 446.006
οπότε αν το μηχάνημα δεν έχει την δυνατότητα του step να πάει εκεί θα ακούς από τον Κινέζο αλλά όχι από το PMR
Γ)τέλος αν δεν είσαι ραδιοερασιτέχνης και μόνο η κατοχή τέτοιου ασυρμάτου σε κάνει παράνομο με ότι αυτό συνεπάγεται.

PALIARMOTHS
03-07-17, 21:26
Ti μοντέλο είναι baofeng?
Kαι δες το step να είναι στο 6.25, να μην έχει οffset ή υπότονους (r-dcs, r-ctcs, t-dcs, t-ctcs κλπ..). Επίσης ρύθμισε το bandwith στο narrow και όχι στο wide (δηλαδή να λέει στην οθόνη << Ν >>.
Αυτά είναι για τον uv-5r.
Λογικά θές να μιλήσεις με τις συχνότητες pmr, Αυτές είναι:


CH 1 = 446.00625 MHz
CH 2 = 446.01875 MHz
CH 3 = 446.03125 MHz
CH 4 = 446.04375 MHz
CH 5 = 446.05625 MHz
CH 6 = 446.06875 MHz
CH 7 = 446.08125 MHz
CH 8 = 446.09375 MHz

loukas174
03-07-17, 21:33
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.. Ναι γνωρίζω φίλε lepoura για το ότι είναι παράνομο αν δεν είσαι Ραδιοερασιτέχνης..


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

loukas174
03-07-17, 21:35
Φίλε paliarmoths είναι το baofeng ur-5r

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PALIARMOTHS
03-07-17, 21:41
Για κάνε μια αυτά που σου είπα τότε.
Επίσης (δεν υσχύει σε όλα) πρίν τη ρύθμιση του step βάλε μια ακέραια συχνότητα π.χ. 446.000, 450.000, κλπ. Για να μην μπλεχτείς με τα δεκαδικά.

loukas174
03-07-17, 21:45
Ξέρεις τι μου κάνεις εντύπωση ότι όταν πατήσω το ΜΟΝ απο το WT ακούγομαι κανονικά..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PALIARMOTHS
03-07-17, 21:49
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αλλά δες αυτά που σου έγραψα και θα δουλέψει.

loukas174
03-07-17, 21:53
Ναι τα έκανα κιόλας φίλε Paliarmoth.. και σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σου.. αν βγάλω άκρη θα ενημέρω.. :-)

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

loukas174
05-07-17, 22:30
Το βρήκα παιδιά ήθελε εκτός από αυτό που μου είπε ο φίλος paliarmoths ρύθμιση και το ctcs... Το ρυθμίσα και όλα μια χαρά.. και πάλι σας ευχαριστώ..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nikknikk4
06-07-17, 02:55
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.. Ναι γνωρίζω φίλε lepoura για το ότι είναι παράνομο αν δεν είσαι Ραδιοερασιτέχνης..


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

απαντας στο Γ)

προσπερνας το Α)


Α) καταρχήν είναι παράνομο να μιλάς στην συχνότητα τον PMR με μηχάνημα που δεν καλύπτει τις προδιαγραφές που ορίζουν οι νόμοι (μη αποσπώμενη κεραία ,κλειδωμένο μόνο στα συγκεκριμένα κανάλια και ισχύ μέχρι 0.5 βατ)
Β) η συχνότητα που θέλει να ακούσει το PMR είναι 446.00625 και όχι 446.006
οπότε αν το μηχάνημα δεν έχει την δυνατότητα του step να πάει εκεί θα ακούς από τον Κινέζο αλλά όχι από το PMR
Γ)τέλος αν δεν είσαι ραδιοερασιτέχνης και μόνο η κατοχή τέτοιου ασυρμάτου σε κάνει παράνομο με ότι αυτό συνεπάγεται.

CybEng
06-07-17, 05:37
απαντας στο Γ)

προσπερνας το Α)

Με :
( 1 ) Μία σταγόνα LOGO στο σημείο που βιδώνει η κεραία του Baofeng.
( 2 ) Ρύθμιση εκπομπής στο LOW
( 3 ) Προγραμματισμό & κλείδωμα στα PMR κανάλια


άνετα προσπερνιέται το ( Α ) επί της ουσίας ( ίσως όχι επί των τύπων ).

Για το ( Γ ) περί κατοχής χωρίς ρ/ε άδεια, εάν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία είχε εναρμονισθεί με κάτι κοινοτικές οδηγίες και πλέον η προμήθεια & κατοχή ρ/ε εξοπλισμού χωρίς άδεια ΔΕΝ είναι παράνομη αλλά μόνο η χρήση.

Πάντως γενικά νομίζω ότι τείνουμε να διυλίζουμε τον κώνωπα αλλά ευχαρίστως να καταπίνουμε την κάμηλον....

kioan
06-07-17, 10:49
( 1 ) Μία σταγόνα LOGO στο σημείο που βιδώνει η κεραία του Baofeng.
( 2 ) Ρύθμιση εκπομπής στο LOW
( 3 ) Προγραμματισμό & κλείδωμα στα PMR κανάλια



Η σχετική νομοθεσία για τα PMR (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Electronic_Communications/Radio_Communications/TelecommunicationsEquipment/FEK328.pdf) αναφέρει στην παράγραφο 1.2 τα χαρακτηριστικά που πρέπει να πληρούν οι συσκευές αυτές:

Χρησιμοποιεί ενσωματωμένη (δηλαδή μη αφαιρούμενη) κεραία με ενεργή ακτινοβολούμενη ισχύ (EIRP (https://en.wikipedia.org/wiki/Equivalent_isotropically_radiated_power)) που δεν υπερβαίνει τα 500mW.


Το (1) μπορεί να προσπερνάει (ίσως από το παράθυρο) την απαίτηση για μη αφαιρούμενη κεραία, αλλά το (2) δεν πλησιάζει καν την απαίτηση για 500mW EIRP.
To UV-5R στη ρύθμιση LOW έχει ισχύ εκπομπής 1W (30dBm). Αγνοώντας δηλαδή εντελώς το κέρδος της κεραίας, η ισχύς είναι διπλάσια της νόμιμης.
Αν υποθέσουμε ότι το rubber duck κεραιάκι του Baofeng έχει απολαβή τουλάχιστον 2dBi, η EIRP είναι 32dBm, ήτοι 1580mW, δηλαδή 3+ φορές πάνω από την νόμιμη!


Ο λόγος που έχει μπει όριο στην ισχύ εκπομπής σε μια μπάντα που προορίζεται για μη αδειοδοτημένη χρήση από τον οποιονδήποτε, είναι ακριβώς για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον οποιονδήποτε. Περιορίζοντας την εμβέλεια των εκπομπών μπορεί να γίνεται επαναχρησιμοποίηση ίδιων καναλιών σε διαφορετικές περιοχές. Εάν ανοίγεις το PMR στην Αθήνα και ακούς τις συζητήσεις από την Αίγινα, μπορείς να αναλογιστείς ότι μάλλον χάνεται το νόημα.

lepouras
06-07-17, 15:49
Πάντως γενικά νομίζω ότι τείνουμε να διυλίζουμε τον κώνωπα αλλά ευχαρίστως να καταπίνουμε την κάμηλον....
εφόσον δημόσια ρωτάει κάτι παράνομο το ελάχιστο που θα έπρεπε να του αναφέρω είναι ότι είναι παράνομος και τη λέει η νομοθεσία.
αν το πηγαίναμε σύμφωνα με τους κανονισμούς το φορουμ τότε θα έπρεπε να διαγράψουμε το θέμα. οπότε μήπως τελικά μόνο κώνωπα δεν διυλίζουμε?

SV1GRN
06-07-17, 16:31
Μιας και δεν πάει σύμφωνα με τους κανονισμούς ας μεταφερθεί σε άλλ συζήτηση, το ερώτημα δεν αφορά τον ραδιοερασιτεχνισμό.

SeAfasia
06-07-17, 18:25
δλδ με τα lpd τι παίζει;

loukas174
06-07-17, 21:46
εφόσον δημόσια ρωτάει κάτι παράνομο το ελάχιστο που θα έπρεπε να του αναφέρω είναι ότι είναι παράνομος και τη λέει η νομοθεσία.
αν το πηγαίναμε σύμφωνα με τους κανονισμούς το φορουμ τότε θα έπρεπε να διαγράψουμε το θέμα. οπότε μήπως τελικά μόνο κώνωπα δεν διυλίζουμε?
Φίλε lepoura.. μπορείς αν θέλεις να διαγράψεις το θέμα.. Δεν με πειράζει.. :-)

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonis_p
06-07-17, 22:44
Έχω ένα τέτοιο και μετά από 4-5 φορτίσεις άρχισε να τελειώνει η φόρτισή του σύντομα
και φυσικά ξεφορτίζει (ακούγοντας ραδιόφωνο) σε λιγότερο από δύο ώρες. Στην αρχή άκουρα ράδιο για 5-6 ώρες!
Τόσο άχρηστη είναι η μπαταρία του; Είναι γνωστό θέμα ή έπεσα στην περίπτωση;

CybEng
06-07-17, 22:49
Να τρολάρω λίγο τον Αντώνη & τους λοιπούς συνδαιτυμόνες :001_smile:

Επιτρέπεται με "πειραγμένα" PMR ή ρ/ε πομποδέκτες να ακούμε ραδιοφωνικούς σταθμούς ή είναι και αυτό παράνομο ; :lool: :lool:

loukas174
06-07-17, 22:50
Φίλε Αντώνη εμένα κρατάει περίπου 2.5 μέρες αλλά χωρίς να εκπέμπω μόνο ακούω..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonis_p
06-07-17, 22:52
Να τρολάρω λίγο τον Αντώνη & τους λοιπούς συνδαιτυμόνες :001_smile:

Επιτρέπεται με PMR ή με ρ/ε πομποδέκτες να ακούμε ραδιοφωνικούς σταθμούς ή είναι και αυτό παράνομο ; :lool: :lool:

Δεν βλέπω γιατί να απαγορεύεται να ακούσεις μία εμπορική (commercial) εκπομπή χωρίς κωδικοποίηση που αφορά το ευρύ κοινό. ;)

antonis_p
06-07-17, 22:53
Φίλε Αντώνη εμένα κρατάει περίπου 2.5 μέρες αλλά χωρίς να εκπέμπω μόνο ακούω..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην αρχή κρατούσε τόσο πολύ που είχα εντυπωσιαστεί. Εννοείς πως ακούς κάποια συχνότητα στα VHF ή UHF.
Αρκετός χρόνος stand by και λίγος σε λήψη, σωστά;

loukas174
06-07-17, 22:56
UHF... Να σου πω την αλήθεια τώρα στα κοντά το έχω πάρει.. άρα μπορεί στο μέλλον να μην κρατάει και σε μένα τόσο.. Αλλά μέχρι τώρα κομπλέ..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonis_p
06-07-17, 22:59
UHF... Να σου πω την αλήθεια τώρα στα κοντά το έχω πάρει.. άρα μπορεί στο μέλλον να μην κρατάει και σε μένα τόσο.. Αλλά μέχρι τώρα κομπλέ..


Πρέπει να έπεσα στην περίπτωση, δεν είναι φυσιολογική φθορά μπαταρίας.

Dragonborn
15-07-17, 07:33
Για το ( Γ ) περί κατοχής χωρίς ρ/ε άδεια, εάν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία είχε εναρμονισθεί με κάτι κοινοτικές οδηγίες και πλέον η προμήθεια & κατοχή ρ/ε εξοπλισμού χωρίς άδεια ΔΕΝ είναι παράνομη αλλά μόνο η χρήση. Αυτό να το πεις στα στρουμφάκια και στον εισαγγελέα, αυτοί φαίνεται ότι έχουν δικούς τους νόμους. Αξίζει να προκαλείς την τύχη σου?

Γιατρέ, εγώ το ξέρω ότι δεν είμαι αραποσίτι, οι κότες όμως το ξέρουν?

kourampies
23-07-18, 04:02
Για επικοινωνία με μη ράδιοερασιτέχνη σε βουνό, για πεζόπορια και εξερεύνηση (καμία σχέση με κυνήγια κτλ), με υπάρχοντα baofeng UV-5R (η και συνδυασμό με bf-888s για να είναι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή ο άλλος) τι θα προτείνατε για να μην ενοχλήσουμε κανέναν; Μικρές αποστάσεις που καλύπτονται με την εργοστασιακή κεραία και low power.

Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση, οπότε παρακαλώ οι απαντήσεις να αφορούν το πρακτικό σκέλος.

Η πρώτη σκέψη μου ήταν απλά να χρησιμοποιήσουμε τις PMR συχνότητες, ωστόσο δε θα ήθελα να ενοχλήσω κάποιον άλλον νόμιμο χρήστη. Οι περιοχές που με ενδιαφέρουν δύσκολα θα έχουν άνθρωπο, πόσο μάλλον χρήστη PMR σε απόσταση χιλιομέτρων, ωστόσο δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε κανέναν.

Μία άλλη ιδέα είναι τα LPD κανάλια που σίγουρα είναι πολύ λιγότερο διαδεδομένη η χρήση τους, και βάση κατασκευής δύσκολα θα πιάσουν κάτι που δεν είναι δίπλα τους, ακόμα και αν εκπέμπει με μεγάλη ισχύ.

Άλλη ιδέα, ράδιοερασιτεχνικές συχνότητες με μεγάλη προσοχή στα bandplan και όλα τα repeaters και τοπικούς χρήστες, το οποίο σίγουρα δεν θα ενοχλήσει κανέναν, αλλά επειδή ο ράδιοερασιτεχνισμός είναι άλλο θέμα στο οποίο θέλω να είμαι τυπικός όσο μπορώ, θα προτιμούσα να αποφύγω.

Τελευταίο σενάριο, που θα ήθελα να αποφύγω πάση θυσία, αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι το πιο συνηθισμένο σε τέτοιες χρήσεις και στην επαρχία, είναι οι συχνότητες κοντά στις ράδιοερασιτεχνικές. Λίγο πάνω και λίγο κάτω, που δεν χρησιμοποιούνται από καμιά υπηρεσία ή αδειοδοτημένο χρήστη, μέχρι και αναμεταδότες έχω πετύχει σε τέτοιες συχνότητες.

Εσείς ποιο σενάριο θα προτιμούσατε;

antonis_p
23-07-18, 09:19
Για επικοινωνία με μη ράδιοερασιτέχνη σε βουνό, για πεζόπορια και εξερεύνηση (καμία σχέση με κυνήγια κτλ), με υπάρχοντα baofeng UV-5R (η και συνδυασμό με bf-888s για να είναι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή ο άλλος) τι θα προτείνατε για να μην ενοχλήσουμε κανέναν; Μικρές αποστάσεις που καλύπτονται με την εργοστασιακή κεραία και low power.

Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση, οπότε παρακαλώ οι απαντήσεις να αφορούν το πρακτικό σκέλος.

Βρίσκεσαι όμως στο "Ραδιοερασιτεχνισμός" και αυτό που ρωτάς δεν εμπίπτει στην Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη.

kioan
23-07-18, 09:38
Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση

Αυτή η φράση τελειώνει την οποιαδήποτε σχετική συζήτηση, καθώς τους υπόλοιπους μας απασχολεί το νομικό πλαίσιο.


Σύμφωνα με τους όρους Εγγραφής & Χρήσης (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules) που αποδεχτήκαμε όλοι κατά την εγγραφή μας στο παρόν forum:


12. Η ομάδα διαχείρισης του hlektronika.gr δεν επικροτεί και δεν υποστηρίζει παράνομες εκπομπές ραδιοκυμάτων.

Rousunny
01-08-18, 08:53
Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση, οπότε παρακαλώ οι απαντήσεις να αφορούν το πρακτικό σκέλος.



Αφού γνωρίζεις το νομικό πλαίσιο, μπες και στον κόπο να το εφαρμόσεις και στο πρακτικό σκέλος. Για εσένα και για όλους. Πάρτε pmr και περάστε καλά.

john_b
01-08-18, 12:02
Εν τω μεταξύ, ένας τύπος λίγο πάνω από τις ρ/ε συχνότητες που βάζει μάγισσες φέρτε βότανα και δηλώνει ότι στα @@ του ποιος ενοχλείται μια και αυτός κουράστηκε να φτιάξει το κανάλι του και να τα φτάσει εδώ που είναι σήμερα, δεν απασχολεί καμία υπηρεσία;