PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα ελεγχου στροφων μοτερ.



satfoxy
12-07-17, 14:41
Γεια σας.Εχω κανει το κυκλωμα του σχεδιου που επισυνάπτω.Αλλα στην εξοδο παιρνω 20 βολτ.Και τα δυο ποτενσιομετρα ρυθμιζουν αυτα τα 20 βολτ.Το εχω κανει ελεγχο πολλες φορες και δεν εχω κανει λαθος στην συνδεσμολογια.Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει καμια συμβουλη μηπως και καταφερω να το φτιαξω?Ευχαριστω.

chip
12-07-17, 18:38
αυτό το κύκλωμα είναι αποκλειστικά για AC είσοδο (και έξοδο) και το πιθανότερο είναι να είναι σχεδιασμένο για λειτουργεία σε τάση 220V (ή 110) (κρατώ μία επιφύλαξη σto θέμα της τάσης επειδή ο σχεδιαστής δεν έβαλε diac)

satfoxy
13-07-17, 09:17
Ευχαριστω για την απαντηση.Ναι για 220 βολτ ειναι.Αλλα δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει.
Μαλλον το αφηνω το project.Εχω ασχοληθει πολλες ωρες για να το κανω και αποτελεσμα δεν εχω.
Εχω αγορασει απο ebay με 3, 4 ευρω αλλα ελεγα μηπως μπορεσω να κανω και ενα δικο μου εξ ολοκληρου.
Αλλα και παλι αν προτεινει καποιος καμια λυση η το κανει και δουλεψει θα ηθελα τα φωτα του.
Ευχαριστω.

chip
13-07-17, 18:19
μα αναφέρθηκες σε 20V. Για 20V το θέλεις ή για 220?
Επίσης με το πολύμετρο δεν μπορείς να μετρήσεις το τι δίνουν στην έξοδο αφού δεν μεταβάλουν το πλάτος της τάσης αλλά κόβουν κομμάτια από το ημίτονο!
Για να δεις τι δίνουν χρειάζεσαι true rms πολύμετρο ή παλμογράφο με διαφορικό probe (ώστε να μπορεί να μετρήσει 220V).
Το έβαλες σε μοτερ και δεν μεταβάλει στροφές? ή μέτρησες με το πολύμετρο και δεν αλλάζει η ένδειξη του πολυμέτρου?

satfoxy
13-07-17, 19:23
Το θελω για χρηση στα 220 βολτ.Απλα στην εξοδο εχω 20 βολτ οταν μετρω με το πολυμετρο.Στο AC Το εβαλα και σε μοτερ αλλα ουτε που καταλαβε τιποτε.Ειναι πολυ λιγα τα βολτ της εξοδου.Ολα τα υλικα ειναι οτι γραφει πανω στο σχεδιο.Ευχαριστω παντος για τον χρονο και τις απαντησεις σου.Ευχαριστως να δοκιμασω κατι αν εχεις να μου προτείνεις.

chip
13-07-17, 20:28
δεν έχω κάτι δοκιμασμένο αλλά κάτι τέτοιο
http://www.electroschematics.com/444/motor-speed-regulator-with-triac/
φαίνεται σωστό....

apilot
13-07-17, 20:51
Όταν λες τα ποτενσιόμετρα ρυθμίζουν 20V τι εννοείς. Μεταβάλουν την τάση γυρίζοντας ή έχουν μόνιμα 20V. Δες μήπως έκανες λάθος τα ποδαράκια του BT169 SCR1.

nestoras
13-07-17, 22:26
Μηπως δινεις εισοδο στην εξοδο κατα λαθος;

satfoxy
14-07-17, 11:41
Όταν λες τα ποτενσιόμετρα ρυθμίζουν 20V τι εννοείς. Μεταβάλουν την τάση γυρίζοντας ή έχουν μόνιμα 20V. Δες μήπως έκανες λάθος τα ποδαράκια του BT169 SCR1.


Συνδεω στην εξοδο το πολυμετρο και εχω 20 βολτ.
Περιστρεφω το ενα ποτενσιομετρο και κατεβαίνει μεχρι 14 βολτ η αντιστροφα αν ηταν στα 14 ανεβαινει μεχρι τα 20.
Θα δοκιμασω να κανω μια αλλαγη στη συνδεσμολογια το BT 169. Το πολυ πολυ να το καψω.

elektronio
14-07-17, 12:21
Συνδεω στην εξοδο το πολυμετρο και εχω 20 βολτ.
Περιστρεφω το ενα ποτενσιομετρο και κατεβαίνει μεχρι 14 βολτ η αντιστροφα αν ηταν στα 14 ανεβαινει μεχρι τα 20.
Θα δοκιμασω να κανω μια αλλαγη στη συνδεσμολογια το BT 169. Το πολυ πολυ να το καψω.

Για να μην το κάψεις δες εδώ https://lib.chipdip.ru/140/DOC000140142.pdf πως είναι τα ποδαράκια για να το βάλεις (ή να διαπιστώσεις ότι είναι) σωστά.

Υ.Γ. Μετά πρόσεξα ότι στο αρχικό μήνυμα στο σχέδιο δίνει και τα ποδαράκια.