PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά από amazon προϊόντος μεγάλης αξίας.



Sthol
18-07-17, 20:04
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω δει αυτό το κιτ (https://www.amazon.com/DEWALT-DCK720D2-Compact-7-Tool-Combo/dp/B01NGWUBM7/ref=sr_1_8?ie=UTF8&qid=1500395452&sr=8-8&keywords=dewalt+cut+off+battery) στο αμαζον και θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις.
1) Για τόσο μεγάλο ποσό, περνάω τελωνείο ε; και ξέρετε πόσο πληρώνω εκεί;
2) Μου φαίνεται σχετικά φθηνό για τόσα εργαλεία που έχει. Πιστεύετε αξίζει; (Είναι η πρώτη μου φορά που αγοράζω ηλεκτρικά εργαλεία και δεν ξέρω να κρίνω αν είναι καλά διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά τους)

george Mp
18-07-17, 21:17
Δεν πρεπει να στελνει Ελλαδα. << This item does not ship to Greece>>

CybEng
18-07-17, 21:21
Φαντάζομαι να πρόσεξες ότι δεν στέλνει στην Ελλάδα.

Γενικά πάντως σε ανάλογη αγορά , αν σου έρθει με DHL/UPS/FedEx κλπ θα ξεπεράσει τα 800 Ευρώ το κόστος μαζί με δασμούς-ΦΠΑ-τέλη εκτελωνισμού-τέλη φύλαξης κλπ νταβατζιλίκια. Αν έρθει με ΕΛΤΑ και εκτελωνιστεί κανονικά υπολόγιζε 70-100 Ευρώ χαμηλότερα διότι χρεώνουν πολύ φθηνότερα το κόστος του εκτελωνιστή.

70306

jakjak
18-07-17, 21:29
μιλαμε για ενα σετ που αποτελειται απο τα καλυτερα εργαλεια που κυκλοφορανε , το καθενα στην κατηγορια του βεβαια ...
βεβαια ο πωλητης δεν στελνει Ελλαδα , για τον λογο οτι δεν προοριζοντε για Ελλαδα . ο φορτιστης τους στανταρ θα δουλευει στα 110 βολτ που ειναι το αμερικανικο ρευμα.
τα επαναφορτιζομενα dewalt , στην αμερικη κυκλοφορουνε ως 20v , ενω τα αντιστοιχα ευρωπαικα ως 18v . οποτε εδω τιθεται το θεμα αν αποτελει λυση η αγορα ενος ευρωπαικου φορτιστη ...

leosedf
18-07-17, 21:47
μιλαμε για ενα σετ που αποτελειται απο τα καλυτερα εργαλεια που κυκλοφορανε
Καλά δε θα το έλεγα για dewalt αυτό, ιδίως όταν είναι σε τέτοια τιμή που οι άλλοι δίνουν μόνο τρυπάνι και βιδολόγο.

ironda19
18-07-17, 23:06
Κάτι αντίστοιχο στην Ελληνική αγορά κοστίζει πάρα πολλά .
http://toolcenter.gr/dewalt-dck591l3-5-18v-xr-li-ion-3-0ah.html

agis68
19-07-17, 00:40
ναι αλλά εχεις εγγύηση αν συμβεί κατί και όταν ποόκειται για τέτοια συλλογή αξίζει κάθε σεντ. Από την άλλη ένα είναι το ερώτημα. Τα χρειάζεσαι όλα αυτά?

δηλ....αγοράζεις ανεξάρτητα

ενα δισκοπρίονο
ένα τρυπάνι
ένα κατσαβίδι

και τα έχεις όλα μια χαρά με λιγότερα χρήματα και μένουν και λεφτά να πάρεις

ενα γωνιακό τροχό
+οτι άλλο θέλεις!!!

vasilllis
19-07-17, 09:52
εξωτερικό οι τιμες στα εργαλεια τοσο παιζουν περιπου.στην ελλαδα με τα 15€ επισκεψη επικρατουν άλλες τιμές.
για εγγύηση τι να πω,εχω "ακουσει" οτι η αμαζον εχει πολυ καλη.

Sthol
19-07-17, 15:49
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!!

jakjak
19-07-17, 20:32
Καλά δε θα το έλεγα για dewalt αυτό, ιδίως όταν είναι σε τέτοια τιμή που οι άλλοι δίνουν μόνο τρυπάνι και βιδολόγο.

μηπως εισαι σαν την διαφημιση που θελει να αγορασει το πιο ακριβο?:laugh:
τα dewalt , αυτη τη στιγμη , σε τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι λιγο αλλου ...
ειδικα κατσαβιδι με 2000 στροφες , 60 nm ροπη και 1,6 κιλα δεν νομιζω να εχει καμια αλλη ...
και σε αξιοπιστια ειναι πολυ ψηλα !

nestoras
19-07-17, 20:52
Το οτι το σετακι δεν εχει καθολου μπαταριες θα πρεπει να σε απασχολει νομιζω.

https://www.amazon.com/ask/questions/Tx2JSNG1FKI1GEA/?

Οι μπαταριες ειναι το "Α" και το "Ω" σε αυτα τα εργαλεια.

Γενικα, η γνωμη μου για τα dewalt δεν ειναι και η καλυτερη. Μου φαινονται βαρια εργαλεια για πολυωρη εργασια (ειδικα ο γωνιακος τροχος ειναι ασηκωτος).

60Nm για δραπανο ειναι μια χαρα αλλα οχι για κατσαβιδι! :-)

Γι'αυτο το λογο υπαρχει το παλμικο που ειναι "καθαρο" κατσαβιδι. Για ψιλοδουλειες δεν αλλαζω με τιποτα το makita 10.8V, παλμικο (td090dwe). Παναλαφρο και συμμαζεμενο (92Nm).

Δες το θεμα της εγγυησης και το κοστος των μπαταριων οσον αφορα στα dewalt. Λαβε υποψην σου οτι πλεον απαγορευεται η "αεροπορικη" μεταφορα μπαταριων απο εξωτερικο.

Και συνεχιζοντας, απο amazon θα παρεις τιμολογιο κανονικα για να το περασεις στα εξοδα σου; Απο Ελλαδα χωρις ΦΠΑ θα σου βγει 710€ και με τις 3 μπαταριες στο χερι (18V/3.0Ah). Ενω αν προσθεσεις τις μπαταριες στο σετ απο amazon θα σου κοστισει πανω απο 800€ και για να παρεις και σωστα τιμολογιο θα πρεπει να εχεις ενεργοποιησει το ΑΦΜ σου για ενδοκοινοτικες συναλλαγες (σε περιπτωση που βρεις τα εργαλεια στο amazon.de γιατι απο Αμερικη με τα τελωνεια και την ταλαιπωρια θα σου βγει διπλο κοστος).

nestoras
19-07-17, 20:57
Κάτι αντίστοιχο στην Ελληνική αγορά κοστίζει πάρα πολλά .
http://toolcenter.gr/dewalt-dck591l3-5-18v-xr-li-ion-3-0ah.html


Το ελληνικο σετακι εχει 3 μπαταριες μεσα!! Λογικο μου φαινεται το κοστος μιας και που ξεχωριστα οι μπαταριες πρεπει να εχουν γυρω στα 80-90€ η καθεμια.

leosedf
19-07-17, 21:00
μηπως εισαι σαν την διαφημιση που θελει να αγορασει το πιο ακριβο?:laugh:
τα dewalt , αυτη τη στιγμη , σε τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι λιγο αλλου ...
ειδικα κατσαβιδι με 2000 στροφες , 60 nm ροπη και 1,6 κιλα δεν νομιζω να εχει καμια αλλη ...
και σε αξιοπιστια ειναι πολυ ψηλα !
60nm ροπή? Τι λε ρε παιδί μου, τόσο έχουν και οι κλανιές μου.
170 έχει ένα απλό makita 18v

jakjak
19-07-17, 21:56
κατσαβιδι εννοω το δραπανοκατσαβιδο .
αυτα που αναφερετε με την σουπερ ροπη των 92 ή 170 nm ειναι τα παλμικα κατσαβιδια ή μπουλονοκλειδα και ολες οι μαρκες στα ιδια νουμερα παιζουν λιγο πολυ .

nestoras
19-07-17, 21:58
κατσαβιδι εννοω το δραπανοκατσαβιδο .
αυτα που αναφερετε με την σουπερ ροπη των 92 ή 170 nm ειναι τα παλμικα κατσαβιδια ή μπουλονοκλειδα και ολες οι μαρκες στα ιδια νουμερα παιζουν λιγο πολυ .

Προφανως. Δεν ειπα το αντιθετο. Αυτο ειναι δραπανοκατσαβιδο κι οχι καθαρο κατσαβιδι.
Με τις μπαταριες τι θα κανεις;

ironda19
19-07-17, 23:32
60nm ροπή? Τι λε ρε παιδί μου, τόσο έχουν και οι κλανιές μου.
170 έχει ένα απλό makita 18v

Με τέτοια κλανιά ... χρησιμοποιείς και αερόκλειδο ΑΝΕΤΑ. :lool::lool: