PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρηση SMD εξαρτημάτων.



Gaou
19-07-17, 20:29
Εγώ παίδες ξέρετε τον χαλβά μου. Λοιπόν στις περιβόητες πλακέτες που σας έχω απασχολήσει πολλές φορές θα ήθελα να μου πείτε άν υπάρχουν εξαρτήματα τα οποία μπορώ να τα μετρήσω όσο είναι πάνω στην πλακέτα.

Ξέρω ότι τους πυκνωτές δεν μπορώ ( έτσι νομίζω τουλάχιστον ) τις αντιστάσεις τις διόδους μπορώ να τις μετρήσω ? Επίσης εκτός απο led :001_rolleyes: μπορώ να μετρήσω τπτ αλλο για να διαπιστώσω άμα είναι προβληματικό ?

Ευχαριστώ .

lepouras
19-07-17, 21:30
Παυλο. και ναι και όχι. εξαρτάτε από την θέση του κάθε εξαρτήματος στο κύκλωμα.

Gaou
19-07-17, 21:47
κατάλαβα, από τα τρία ξανακέρδισα το μακρύτερο....! άντε με γεια μου.

ευχαριστώ Γιάννο.

nikosp
19-07-17, 23:07
Τα εξαρτήματα μετριούνται ΞΕΚΟΛΗΤΑ

FH16
20-07-17, 09:38
δεν είναι απαραίτητο να ξεκολλήσεις τα υλικά, δες εδώ από την Fluke (http://en-us.fluke.com/training/training-library/test-tools/digital-multimeters/digital-multimeter-fundamentals.html)

Panoss
20-07-17, 10:11
δεν είναι απαραίτητο να ξεκολλήσεις τα υλικά, δες εδώ από την Fluke (http://en-us.fluke.com/training/training-library/test-tools/digital-multimeters/digital-multimeter-fundamentals.html)

Πού λέει για μέτρηση χωρίς να ξεκολλήσεις τα υλικά;

elektronio
20-07-17, 10:37
Κοινή πρακτική είναι να μετράς τα υλικά χωρίς ξεκόλλημα, εφόσον η τιμή τους είναι πολύ κοντά στην φυσιολογική τότε το πιθανότερο είναι το εξάρτημα να είναι καλό (πλην σπανίων εξαιρέσεων). Αν η τιμή τους απέχει πολύ από την αναμενόμενη τότε πρέπει να το ξεκολλήσεις για να δεις αν η τιμή που μέτρησες ήταν επηρεασμένη από το υπόλοιπο κύκλωμα. Γενικά ξεκολλάς μόνο τα "ύποπτα" υλικά για να σιγουρέψεις ότι είναι χαλασμένα και ότι η μέτρηση δεν επηρεάζεται.
Ξεκινάς τον έλεγχο πάντα από τους ημιαγωγούς διόδους τρανζίστορ κλπ. που καίγονται πιο εύκολα. Τα παθητικά αντιστάσεις πυκνωτές καίγονται πιο δύσκολα, ή παρέα με τους ημιαγωγούς.

FH16
21-07-17, 08:36
Πού λέει για μέτρηση χωρίς να ξεκολλήσεις τα υλικά;

How to measure resistance1. Turn power to circuit OFF. If a circuit includes a capacitor, discharge the capacitor before taking any resistance reading.
2. Turn dial to Ω (resistance, or ohms), which often shares a spot on the dial with one or more other test/measurement modes (continuity, capacitance or diode; see illustration below).

vasilllis
21-07-17, 08:56
How to measure resistance1. Turn power to circuit OFF. If a circuit includes a capacitor, discharge the capacitor before taking any resistance reading.
2. Turn dial to Ω (resistance, or ohms), which often shares a spot on the dial with one or more other test/measurement modes (continuity, capacitance or diode; see illustration below).αν και δεν αναφέρει για μέτρηση πανω σε πλακέτα, αν και στις Φωτογραφίες δείχνει το εξάρτημα εκτός πλακέτας, πες μου σε δυο πυκνωτές παράλληλα τι θα μετρήσεις,η αντίστοιχα δυο αντιστάσεις

MacGyver
21-07-17, 09:34
Καταρχήν να ξεκινήσουμε από τον λανθασμένο τίτλο όπου η σωστή λέξη είναι 'εξαρτήματα' και όχι αντικείμενα.

Για να επισκευάσεις κάτι, θα πρέπει να καταλαβαίνεις πώς δουλεύει και τι ακριβώς κάνει το κάθε εξάρτημα, τουλάχιστον κατά προσέγγιση 80-90%.
Αν συμβαίνει αυτό, κάποιες περιοχές και εξαρτήματα θα εξαιρεθούν από τη διαδικασία της μέτρησης.
Το αν είναι smd η th δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο.
Όλα τα σχετικά με τη βλάβη υλικά, φυσικά πάντα θα μετρηθούν πάνω στην πλακέτα και κατόπιν κάποια από αυτά ίσως χρειαστεί να αφαιρεθούν για ακριβέστερη μέτρηση.
Δεν παίρνουμε σβάρνα να ξεκολλάμε όλα τα υλικά. Ούτε οι βλάβες είναι μια καμμένη ασφάλεια. <<Ειδικά στα ηλεκτρονικά η καμμένη ασφάλεια σου δηλώνει με σιγουριά ότι έχεις 101% βλάβη παρακάτω, σε αντίθεση με τα ηλεκτρολογικά που την ανεβάζεις και λύνεται το πρόβλημα.>>
Πριν χρόνια κάποιος έβγαζε τα υλικά από μία ίδια πλακέτα καλή και τα αντικαταστούσε ένα-ένα στη χαλασμένη για να βρει τι φταίει.
Σε τέτοιες περιπτώσεις αλλάζεις επάγγελμα.

lepouras
21-07-17, 11:00
επισκευάστηκε ο τίτλος.

Panoss
21-07-17, 11:25
Πριν χρόνια κάποιος έβγαζε τα υλικά από μία ίδια πλακέτα καλή και τα αντικαταστούσε ένα-ένα στη χαλασμένη για να βρει τι φταίει.

Φοβερή σκέψη ο τύπος!!:lool:

Kernel Panic
21-07-17, 16:20
επισκευάστηκε ο τίτλος.
:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::haha hha: ακόμα γελάω!!!