PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικίνδυνο καλώδιο



antonisfa
25-07-17, 23:14
Μπορεί ένα καλώδιο να κινδυνεύει να πάρει φωτιά να πάρει με τη σειρά του και ο πίνακας, μα δεν ενδιαφέρει κανέναν από τους προιστάμενους του εργοστασίου (όχι τους εργαζόμενους).
Η παραγωγή να μη σταματά!
Το καλώδιο της 3ης φάσης από τον ασφαλειοαποζεύκτη έως το ρελέ του κινητήρα με σκασμένη μόνωση και μαυρισμένο από τη θερμοκρασία των 216 βαθμών .....κρατάει ακόμα....ως πότε όμως?

70363

nestoras
25-07-17, 23:29
Τεχνικος ασφαλείας δεν υπαρχει;
Αυτος θα παει φυλακη αν συμβει κατι....

MacGyver
26-07-17, 00:05
Ο προϊστάμενος η οι εργαζόμενοι η ο ιδιοκτήτης προφανώς δεν ξέρουν τι υπάρχει μέσα στον πίνακα. Θα καταλάβουν οτι κάτι συμβαίνει μόνο όταν σταματήσει η μηχανή από βλάβη.
Αφού εσύ (η ο οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος κλήθηκε) τυχαία είδες κάτι τέτοιο, θα τους το δείξεις και είτε θα το επισκευάσεις και θα πληρωθείς επιπλέον είτε θα σου πουν άστο προς το παρόν που υπάρχει φόρτος εργασίας η άστο γενικά, δεν πειράζει.
Μόνο στην τελευταία περίπτωση θα τους επιρρίψεις ευθύνες.

antonisfa
26-07-17, 00:26
Τεχνικός ασφαλείας υπήρχε έχει παραιτηθεί είναι στα σκαριά άλλος
Θα μου πεις τώρα προέκυψε κι αυτό? ....

Κάποιος με φώναξε γιατί του μύριζε καμμένο στον πίνακα εγω ημουν απασχολημένος σε διπλανή περιοχή με έχουν φωνάξει και στο παρελθόν

Φώναξα τον προιστάμενο και του το έδειξα εκείνος το μετέφερε στον διευθυντή και η απάντηση ήταν παράγγειλε καλώδιο να το αντικ/σεις.
Παράγγειλα ήδη αύριο το μεσημέρι θα το παραλάβω αλλά γιατί δεν αλλάζετε αντλία εφόσον υπάρχει η άλλη δίπλα?
Γιατί φοβούνται μήπως σπάσει το πλαστικό δίκτυο στην κατάθλιψη ....!!! Ρε παιδιά λειτουργείτε σε 3 βάρδιες προτιμότερο να γίνει η αλλαγή με τις ανάλογες συνέπειες τώρα που είναι πρωί παρά να γίνει απόγευμα ή νύχτα που δε θάχει κόσμο μόνο τους 2 της βάρδιας
Τίποτα ξεροκεφαλιά μεγάλη! Εύχομαι να μη με ειδοποιήσουν μέχρι αυριο .....έβαλα έναν ανεμιστήρα φορητό να ρίχνει αέρα στον πίνακα και έναν πυροσβεστήρα CO2 stand by

vasilllis
26-07-17, 08:44
δεν ειναι ξεροκεφαλοι.
ειναι ευθυνοφοβοι.
Αλλιως δικαιολογεις μια βλαβη στις δυο την νυχτα και αλλιως μια βλαβη επειδη ειχες δωσει εντολη να αλλαχτουν αντλιες.

Fixxxer
26-07-17, 15:35
Off topic αλλα θελω να τονισω την ανευθυνοτητα...

Προσφατα στη δουλεια αλλαξα ενα μοτερ 2,5kW με ενα μοτερ 250W για διαφορους λογους ειπα στον υποτιθεμενο προισταμενο μας, οτι χρειαζεται αλλαγη στο θερμομαγνητικο και στο ρελε του, η απαντηση αποστομοτικη (κατ εμε) "δεν πειραζει αστο"
Φυσικα δεν εμεινα εκει εψαξα μηπως εχουμε καποια σε στοκ αλλα ματαια, δυστυχως αυτος αγοραζει τα υλικα/ανταλλακτικα...

antonisfa
26-07-17, 16:52
δεν ειναι ξεροκεφαλοι.
ειναι ευθυνοφοβοι.
Αλλιως δικαιολογεις μια βλαβη στις δυο την νυχτα και αλλιως μια βλαβη επειδη ειχες δωσει εντολη να αλλαχτουν αντλιες.
Δεν το είχα σκεφτεί από αυτή την πλευρά!
Αυτό είναι Βασίλη ακριβώς αυτό τους χαρακτηρίζει!

antonisfa
26-07-17, 16:57
Off topic αλλα θελω να τονισω την ανευθυνοτητα...

Προσφατα στη δουλεια αλλαξα ενα μοτερ 2,5kW με ενα μοτερ 250W για διαφορους λογους ειπα στον υποτιθεμενο προισταμενο μας, οτι χρειαζεται αλλαγη στο θερμομαγνητικο και στο ρελε του, η απαντηση αποστομοτικη (κατ εμε) "δεν πειραζει αστο"
Φυσικα δεν εμεινα εκει εψαξα μηπως εχουμε καποια σε στοκ αλλα ματαια, δυστυχως αυτος αγοραζει τα υλικα/ανταλλακτικα...
Κάτι παρόμοιο.
Ο υπεύθυνος ενός εργοστασίου μπροστά σε εργαζόμενους μου ανέφερε πως δεν βρήκε την ιδανική τιμή!! σε ανεμιστηράκι τροφοδοτικού που του είχα δώσει να μου βρει για να το επισκευάσω.
Και η τιμή του έπαιζε στα 12€:bored:

gsmaster
26-07-17, 17:48
Κάτι παρόμοιο.
Ο υπεύθυνος ενός εργοστασίου μπροστά σε εργαζόμενους μου ανέφερε πως δεν βρήκε την ιδανική τιμή!! σε ανεμιστηράκι τροφοδοτικού που του είχα δώσει να μου βρει για να το επισκευάσω.
Και η τιμή του έπαιζε στα 12€:bored:

Κολπάκι πιστευω ειναι αυτό, για να φανεί στους εργαζόμενους ότι κάνει οικονομία απο παντού για να σώσει τη επιχείρηση και να νιώθουν λιγότερο κορόιδα για τα λεφτά που τους έκοψε.
Ή μπορεί να μην ασχολήθηκε καν να ψάξει.

vasilllis
26-07-17, 18:35
Δυστυχώς απο τοτε που στις επιχειρησεις τις εγκρισεις τις δινει το οικονομικό τμημα και οχι το τεχνικο τα πράγματα αλλαξαν πολυ(και βεβαια το ιδιο ισχυει και στα οικιακες εργασιες οταν την πρωτη επιλογη παιρνει το οικονομικό)
συζητανε σε ορισμενα Θέματα για τεχνιτες "ασχετους" η "αχρηστους" αλλα κανενας δεν εχει αναλογιστει τι μπαινει απο της μυγας το ξυγκι.
απο την μια αποψη θα μου πειτε απλα"μην την παρεις την δουλεια"
αλλα δεν..

antonisfa
26-07-17, 23:40
Το έχουν σύστημα πολλοί να θέλουν να δείχνουν ότι παίρνουν προσφορές από παντού και διαλέγουν στο τέλος το οικονομικότερο και ποιοτικό.
Όταν αφορά ενα μικροποσό όμως καταντά γελοίο (για επιχειρήσεις μεγάλες)

Τη δουλειά καλύτερα να την παίρνεις γιατί δουλειές υπάρχουν λιγοστές και μέσω αυτών θα έρθει και μεγαλύτερη.
Να προσπαθείς να την κάνεις όσο το δυνατόν καλύτερη με τα μέσα που διαθέτεις, αυτό μετράει για μένα.

vasilllis
27-07-17, 09:19
Αντωνη μιλαμε για προσφορες με τετραψηφια νουμερα και να θελουν να στρογγυλοποιησουν τα 20 και 40€.
εννοειται βεβαια αυτη η "μεγαλη" εταιρια εχει πολιτικη εξοφληση τιμολογιων σε 90 μερες(απο την ημερα που θα σιτεψει το τιμολογιο).
Οι προσφορες που παιρνουν για μενα ειναι σωστη κινηση,διοτι μεχρι καποιο σημειο ενισχυει τον ανταγωνισμο.Πρεπει ομως ο ληπτης των προσφορών να ξερει να τις κατανοήσει και οχι να βλεπει το κατω κατω σημειο μονο(τιμη)

Fixxxer
27-07-17, 10:46
Σε πολλες εταιρειες καποιοι που ειναι υπευθυνοι για το κοστος παραγγελιων των τμηματων εαν αυτο κρατηθει κατω απ τα ορια, εχουν μπονους...
Ας ληφθει και αυτο υπ οψιν...

sv4lqcnik
27-07-17, 11:53
Αν το εργοστασιο δουλευει 24-7 και δεν υπαρχει ηλεκτρολογος βαρδιας τοτε ποιος να τους δωσει να καταλαβουν οτι η καθυστερηση θα ειναι μεγαλυτερη οταν θα σκασει η παροχη η οτι ειναι μαζι με το βλαμενο καλώδιο.
Αν το ειδε ο προισταμενος το φταιξιμο ειναι δικο του ολο- αν υπαρχει τεχνικος προισταμενος και ενημερωθηκε τοτε ας βγαλει τα καστανα απο την φωτια αυτος. ο καθε τεχνικος που αναφερει την βλαβη στον προισταμενο του απαλασετε απο καθε φτεξιμο.
και το λεω μετα λογου γνωσεως γιατι ειμαι ηλεκτρολογος βαρδιας σε εργοστασιο που δουλευει 24-7, αν τυχει στην βαρδια μου κε το δω και ειναι ευκολο να το φτιαξω σαφως ειναι καλυτερα μιας ωρας καθυστερηση παρα μιας μερας αν σκασει και ο ανθρακας βραχυκυκλωσει και τα υπολοιπα μερη του πινακα.

antonisfa
27-07-17, 14:08
Ένας προιστάμενος(χημικός μηχανικός) το έχει δει και έχει ενημερωθεί και ο διευθυντής της επιχείρησης.
Ηλεκτρολόγος βάρδιας υπάρχει (μόνο σε ημέρες συντήρησης θα μπορούσε να ασχοληθεί στη βάρδια μόνο αποκατάσταση σε βλάβη που μπορεί και έχει ανταλλακτικά να δουλέψει.
2η μέρα και το καλώδιο δεν ήρθε. Να δούμε αύριο ....

Πριν 3 χρόνια τους είχα παραγγείλει κάποια ρελέ ισχύος στα 110kw μαζί με spear κύριες επαφές γιατί έβλεπα την κατάσταση να χειροτερεύει από υψηλές θερμ/σίες και επαφές χάλια.
Τότε ήταν κάποιοι που είπαν "εσύ έχεις σκοπό να τη βάλεις μέσα την εταιρεία"
Φέτος αφού είχαν ρελέ 3 χρόνια να αντικ/σουν και οι τιμές των νέων τύπως χτύπησαν κόκκινο μόνο άγαλμα δε μου έκαναν (που λέει ο λόγος)
Φέτος προσπαθούν να βγάλουν απ τη μύγα ξύγκι ακόμα και στα φτηνά υλικά.

Πάντως οι τιμές των εξαρτημάτων γενικά δεν πέφτουν και παρόλο που δεν υπάρχει αγοραστική αξία έξω....

picdev
27-07-17, 14:57
εργοστάσιο που δουλεύει 3 βάρδιες βγάζει εκατομμύρια αν ασχωλούνται με τα 1000ε και τα 10κ τότε κλάφτα χαράλαμπε.
Αν δεν υπάρχει τεχνικός διευθυντής, υπεύθηνος παραγωγής συντήρησης και τα βλέπει ο χυμικός μηχανικός

lepouras
27-07-17, 23:28
καλά. όσοι έχουν μπλέξει με μεγάλες εταιρίες και μεγάλες εγκαταστάσεις έχουν δει και ακούσει τα απίστευτα. έμενα μου έτυχε σε εργοστάσιο με ένα σρεντερ με κινητήρα 40KW επειδή δεν μπορούσαν να καταλάβουν γιατί δεν έπαιρνε μπροστά (είχε ενεργοποιηθεί ένα ασφαλιστικό και έκοψε) βάλανε μια βίδα και πλησιάσανε το ρελε του μοτερ παρακάμπτοντας όλα τα κυκλώματα και ασφαλιστικά κλπ. η αφοπλιστική απάντηση του ενός συνεταίρου του εργοστασίου ήταν << μια χαρά δουλεύει, όλα τα υπόλοιπα τα βάζουν οι κατασκευαστές για να χρεώνουν πανάκριβα τα μηχανήματα>> ποια συζήτηση να κάνεις μετά? και αυτό ήταν το ποιο ελαφρύ από όσα έχει κάνει ο εν λόγο κύριος.

antonisfa
02-08-17, 16:01
Αντικατέστησα σήμερα το καλώδιο.

Το κόστος επισκευής όμως ανέβηκε καθώς είχε αρπάξει και ο ασφαλειοαποζεύκτης.

Έτσι αντί να πλήρωναν ένα εκατοπενηντάρι, μαζί με τον αποζεύκτη πλήρωσαν 350 και είπαν και ευχαριστώ.
Αμ πως!!:001_smile:

Fixxxer
02-08-17, 16:12
Εμεις σκεφτομαστε το χειμωνα στην συντηρηση του εργοστασιου να βαλουμε σε οτι μπορουμε τηλεμετρια και να εμφανιζονται σε εναν υπολογιστη, να μην τρεχουμε πανω κατω περα δωθε να βλεπουμε αν δουλευει η οχι πχ μια αντλια γιατι επεσε το θερμομαγνητικο της και να το παιρνουμε χαμπαρι μετα απο ωρα...

Στα εργοστασιο η σωστη συντηρηση και το να δωσεις λιγα λεφτα τωρα σε γλυτωνει απο πολλη δουλεια συντηρησης και πολλα λεφτα μελλοντικα, αυτο εχω καταλαβει απ την εμπειρια μου και φυσικα οι προσωρινες λυσεις να μην γινουν μονιμες αλλα συνηθως αυτο συμβαινει...

antonisfa
02-08-17, 16:33
Τηλεμετρία έχουν κι αυτοί εδώ σε όλες τις μονάδες και όλες τις δεξαμενές.
Όταν σταματήσει κάποια μονάδα π.χ. από μοτέρ που έριξε θερμικό, κάνουν αποκατάσταση και βάζουν αμέσως μπροστά....καεί δεν καεί κάτι