Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Καρτα Γραφικων



Leonardo
26-07-17, 15:27
Καλησπερα παιδια! Εχω μια καρτα γραφικων η οποια ζεστενεται αρκετα!
Δοκιμασα διαφορετικη καρτα πανω για να δω αν συμβει το ιδιο, αλλα και αυτη ζεστενεται οπως η προηγουμενη!
Τι λετε να φταιει?

Το πισι εχει πανω
Abit Fatality F-i90HD
CPU Intel Core2 Duo E7500 2.93 Ghz
RAM Dual Channel Corsair 4GB 800Mhz
HDD 500GB Western Digital
Chieftec 500W

nestoras
26-07-17, 15:42
Όλες οι κάρτες είναι φυσιολογικό να ζεστένονται.
Εσένα η ζέστη αυτή σου προκαλεί κάποιο πρόβλημα (κολλήματα, μπλε οθόνες κτλ)?

Οι κάρτες που δοκίμασες είναι με παθητική ψύξη ή έχουν και ανεμιστηράκι επάνω τους;

Leonardo
26-07-17, 15:55
Και οι 2 κάρτες έχουν παθητική ψυξη.. Το πισι το εχω ανοιχτο απο τα πλαγια και οταν ακουμπαω την ψυχτρα καιει αρκετα,αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο?
Το πισι λειτουργει κανονικα , ουτε μπλε οθονες, ουτε κολληματα προς το παρον!
Με αυτα τα χαρακτηρηστικα του υπολογιστη μπορω να βαλω 64μπιτα?
Επισης ηθελα να μου πειτε ποια Windows να περασω και γιατι.. ? Ευχαριστω!

mikemtb
26-07-17, 18:05
Βγάλε μια φωτογραφία να δούμε το layout μέσα στο κουτί

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

jeronimo
26-07-17, 19:43
Αν ακουμπάς με το χέρι σου την ψήκτρα που καίει και αντέχεις περίπου 10 δεύτερα νομίζω δεν έχει πρόβλημα

nestoras
26-07-17, 19:50
Αν ακουμπάς με το χέρι σου την ψήκτρα που καίει και αντέχεις περίπου 10 δεύτερα νομίζω δεν έχει πρόβλημα

:-)
Καλα αυτο ειναι πολυ σχετικο... Ενας φιλος φουρναρης επιανε τα αναμμενα καρβουνα με τα χερια και τα μετακινουσε χωρις να καιγεται...

Απο τη στγμη που δεν παρουσιαζει προβλημα ο υπολογιστης δεν ξερω αν εχει νοημα να το ψαξει περισσοτερο. Ενα καθαρισματακι τις ψυκτρες απο σκονες/τριχες κι ενας ανεμιστηρας κουτιου νομιζω οτι θα βοηθησουν την κατασταση.

Leonardo
26-07-17, 20:10
Το κραταω και για λεπτα αν χρειαστει. Περασα τα 64μπιτα windows 7 Home Prenium με 4 γιγα μνημη ραμ και μου διαβαζει 3,75γιγα. Αυτο παλι δεν ξερω γιατι γινεται! Εγκατεστησα το gpu temp ,το ανοιγω και δεν μου εμφανιζει στοιχεια της καρτας.
Επισης οταν μπαινω στο μπιος η θερμοκρασια του επεξεργαστη δειχνει 62 βαθμους κελσιου ενω πριν βαλω την thermaltake που βλεπεται στην φωτο ειχα την μαμισια και εδειχνε 75 βαθμους απο οσο θυμαμαι και εβγαζε εναν ηχο συνεχομενο απο την μητρικη που λογικα νομιζω οτι ηταν του επεξεργαστη..

70370

jeronimo
26-07-17, 20:37
Παναγιώτη σίγουρα είναι σχετικό αυτό που είπα αλά και ο φίλος σου ο φούρναρης αποτελεί εξαίρεση

Μια και όπως λέει ο Αχιλλέας το κρατάει για λεπτά αν χρειαστεί η θερμοκρασία δεν πρέπει να ξεπερνά τους 40-50 βαθμούς νομίζω θα συμφωνείς ότι δεν είναι πρόβλημα για την κάρτα

Leonardo
26-07-17, 20:48
Παναγιώτη σίγουρα είναι σχετικό αυτό που είπα αλά και ο φίλος σου ο φούρναρης αποτελεί εξαίρεση

Μια και όπως λέει ο Αχιλλέας το κρατάει για λεπτά αν χρειαστεί η θερμοκρασία δεν πρέπει να ξεπερνά τους 40-50 βαθμούς νομίζω θα συμφωνείς ότι δεν είναι πρόβλημα για την κάρτα


Ναι ολα οκ. Οταν παιζω επισης βιντεακια στο youtube η εικονα δεν ρεει κανονικα αλλα σαν να κολλαει λιγακι(δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα).. λες να φταιει οτι εχω 64μπιτα με 4 γιγα ραμ ?

mikemtb
26-07-17, 21:28
Από την εικόνα διακρίνω ότι η ψυκτρα είναι από κάτω οπότε δεν μπορεί να απαγει ευκολα την θερμότητα! σε αυτό συντελεί το ανοιχτό πλαϊνό, δεν βοηθάει στην ροή αέρα μέσα στο κουτί!

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Πατέντες
26-07-17, 21:33
62 βαθμούς, με αυτή την ψύκτρα; Όταν μπαίνεις στο bios ο επεξεργαστής είναι idle και δεν θα έπρεπε να είναι σε αυτή την θερμοκρασία.
Μπορεί, τα κολλήματα που λες να είναι αποτέλεσμα throttling του επεξεργαστή λόγο θερμοκρασιών.
Το κουτί ανοιχτό είναι λάθος. Δεν υπάρχει ροή αέρα μέσα από τον πύργο.
Εγώ έχω Core 2 Quad Q6600, τον βασιλιά της θερμοκρασίας, και με την μαμά ψύκτρα δε πάει πάνω από 55 - 60 βαθμούς, σε stress test.
Και δεν βλέπω βίντεο στο youtube αλλά παίζω παιχνίδια όπως Sniper Elite 2, Most Wanted 2, Black Ops.
Μήπως δεν έβαλες καλή θερμοαγώγιμη πάστα;
Επίσης, ποια κάρτα γραφικών έχεις;

Leonardo
26-07-17, 21:46
62 βαθμούς, με αυτή την ψύκτρα; Όταν μπαίνεις στο bios ο επεξεργαστής είναι idle και δεν θα έπρεπε να είναι σε αυτή την θερμοκρασία.
Μπορεί, τα κολλήματα που λες να είναι αποτέλεσμα throttling του επεξεργαστή λόγο θερμοκρασιών.
Το κουτί ανοιχτό είναι λάθος. Δεν υπάρχει ροή αέρα μέσα από τον πύργο.
Εγώ έχω Core 2 Quad Q6600, τον βασιλιά της θερμοκρασίας, και με την μαμά ψύκτρα δε πάει πάνω από 55 - 60 βαθμούς, σε stress test.
Και δεν βλέπω βίντεο στο youtube αλλά παίζω παιχνίδια όπως Sniper Elite 2, Most Wanted 2, Black Ops.
Μήπως δεν έβαλες καλή θερμοαγώγιμη πάστα;
Επίσης, ποια κάρτα γραφικών έχεις;


ATI RADEON HD5450
η παστα που εβαλα ειναι Ζ5. Μηπως ξερεις που μπορω να βρω drivers της μητρικης μου για windows 7 64bit ή μηπως δεν χρειαζονται στα windows 7? (αν υπαρχουν για 7αρια)

p270
26-07-17, 22:18
ATI RADEON HD5450
η παστα που εβαλα ειναι Ζ5. Μηπως ξερεις που μπορω να βρω drivers της μητρικης μου για windows 7 64bit ή μηπως δεν χρειαζονται στα windows 7? (αν υπαρχουν για 7αρια)

στο site τις εταιριας θα βρεις drivers

http://www.amd.com/en-us/innovations/software-technologies/radeon-software

ironda19
26-07-17, 22:33
Και γιατι δεν προσαρμόζεις ένα ανεμιστηράκι δοκιμαστικά να δεις συμπεριφορά?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
26-07-17, 22:40
ακριβως αφτο που λεει ο βαγκος ειχα κανει και εγω σε μια ge forse 2mx400 για να ειμαι σιγουρος , επισης το καλοδιο που παει απο την μητρικη πλακετα στο σκληρο μηπως εχουμε θεμα ? ε παιδια να βαλει κανενα πιο κοντο ωστε να κερδισει σε ταχυτητα ?

Leonardo
26-07-17, 22:41
Εννουσα drivers για την μητρικη οχι για την καρτα γραφικων.. Για την καρτα γραφικων εχω βρει και τους εχω εγκαταστησει!! Γι' αυτο και ρωτησα μηπως χρειαζονται για τα windows 7 ή οχι επειδη εχουν την δυνατοτητα να αναγνωριζουν τις συσκευες απο μονα τους..

Δεν νομιζω να παιζει ρολο το καλωδιο για την θερμοκρασια επεξεργαστη (60-63 max C )και καρτας γραφικων..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
26-07-17, 22:59
το καλοδιο που εχεις στο σκληρο σου ειναι πολυ μεγαλο ,υπαρχουν και μικροτερα που βοηθανε στη ταχυτητα δεδωμενων . για drivers δεν γνωριζω να σου πω αλλα μαλων απο το σιτε της αταιριας θα σου βγαλει λιγο την πιστη βεβαια .

Leonardo
27-07-17, 00:00
οκ θα ψαξω να δω μηπως βρω μικροτερα αλλα παιζει ρολο στις θερμοκρασιες αυτο?
Οσο για τους οδηγους εχω ψαξει παντου και δεν βρισκω για τα 7αρια, εχει μονο για χπ,2000,βιστα... τους εχω δοκιμασει να τους περασω στα 7αρια αλλα δεν τους δεχεται.
Τα 7αρια χρειαζονται γενικα γιατι απο οτι βλεπω αναγνωριζει τις συσκευες απο μονα τους χωρις οδηγους..
Ευχαριστω btw για το χρονο και την υποστηριξη σας!

klik
27-07-17, 00:31
το καλοδιο που εχεις στο σκληρο σου ειναι πολυ μεγαλο ,υπαρχουν και μικροτερα που βοηθανε στη ταχυτητα δεδωμενων .

Seriously????

Πατέντες
27-07-17, 00:38
Απ'ότι βλέπω η θερμοαγώγιμη που έβαλες δεν αναφέρει πουθενά τα στοιχεία της περί απόδοσης.
Κάθε καλή θερμοαγώγιμη που σέβεται τον εαυτό της γράφει τα στοιχεία της.
Εγώ έχω αυτή (http://www.e-shop.gr/arctic-mx-4-thermal-compound-20g-p-PER.641197) και μπορώ να πω με σιγουριά ότι ''πάγωσε'' ο επεξεργαστής, με την stock ψύκτρα.
Στο Laptop, επειδή είναι παλιό και έχει μόνο vista και xp drivers, βάζω από τα vista. Αλλά πρέπει να βάλεις τους 64bit drivers.

Leonardo
27-07-17, 01:00
Απ'ότι βλέπω η θερμοαγώγιμη που έβαλες δεν αναφέρει πουθενά τα στοιχεία της περί απόδοσης.
Κάθε καλή θερμοαγώγιμη που σέβεται τον εαυτό της γράφει τα στοιχεία της.
Εγώ έχω αυτή (http://www.e-shop.gr/arctic-mx-4-thermal-compound-20g-p-PER.641197) και μπορώ να πω με σιγουριά ότι ''πάγωσε'' ο επεξεργαστής, με την stock ψύκτρα.
Στο Laptop, επειδή είναι παλιό και έχει μόνο vista και xp drivers, βάζω από τα vista. Αλλά πρέπει να βάλεις τους 64bit drivers.


Η παστα απο οσο ξερω ειναι καλουτσικη.. Θα δοκιμασω να αλλαξω και στην καρτα γραφικων χρησιμοποιωντας την ιδια παστα και ισως δω αποτελεσματα οσον αφορα την θερμοκρασια..
Θα δοκιμασω να κατεβασω παλι τους ιδιους οδηγους και θα προσπαθησω ξανα να τους περασω. Αν ομως δεν γινει ? Καποιος αλλος τροπος υπαρχει?
Μηπως να ξαναπερασω στα XP ρε παιδια? Με 4 γιγα μπορω να βαλω τα windows xp 64it ?
Σκεφτηκα να βαλω και διανομη λαινουξ αλλα δεν ξερω πως να τα χρησιμοποιω..

nestoras
27-07-17, 01:52
Seriously????

Λες να υπαρχουν και hi-fi καλωδια για δισκους;

Για την ιστορια κυκλοφορουν και καλωδια sata 100cm, δοκιμασμενα οτι δουλευουν αψογα! :-)

http://www.skroutz.gr/c/696/kalodia-sklhrwn-diskwn.html?keyphrase=sata+cable+1m

Η seagate τονιζει περισσοτερο οτι τα μικρα καλωδια (κατω των 35cm) μπορει να προκαλεσουν προβλημα.

Το ανωτατο οριο για το πρωτοκολλο SATA ειναι το 1m

http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/182453en?popup=true

Πατέντες
27-07-17, 09:53
Η παστα απο οσο ξερω ειναι καλουτσικη.. Θα δοκιμασω να αλλαξω και στην καρτα γραφικων χρησιμοποιωντας την ιδια παστα και ισως δω αποτελεσματα οσον αφορα την θερμοκρασια..
Θα δοκιμασω να κατεβασω παλι τους ιδιους οδηγους και θα προσπαθησω ξανα να τους περασω. Αν ομως δεν γινει ? Καποιος αλλος τροπος υπαρχει?
Μηπως να ξαναπερασω στα XP ρε παιδια? Με 4 γιγα μπορω να βαλω τα windows xp 64it ?
Σκεφτηκα να βαλω και διανομη λαινουξ αλλα δεν ξερω πως να τα χρησιμοποιω..
Οι κάρτες αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες. H δική σου, σύμφωνα με κάποια φορουμ δουλεύει στους 80°C σε full load και είναι φυσιολογικό.
Η δική μου, GTX 460 με ανεμιστήρα, όταν παίζω παιχνίδια πάει στο 80 φεύγα!!!
Αν είναι να βάλεις Xp 64bit, καλύτερα να βάλεις (S)Vista 64bit.
Πάντως, αυτό που σου γράφω για την θερμοαγώγιμη στο γράφω από εμπειρία χρήσης.
Είχα τέτοιας ποιότητας πάστα, Με αρκετά προβλήματα, και δεν πίστευα στα μάτια μου όταν έβαλα την artic mx-4. Μιλάμε για 10 - 15 βαθμούς κάτω.

Leonardo
27-07-17, 14:03
Κατεβασα σημερα το speecy να ελεγξω τις θερμοκρασιες και δειτε

70374
παρολα αυτα στο bios δειχνει 60-62 βαθμους για τον επεξεργαστη.. τι παιζει ? :P

aktis
27-07-17, 20:58
Και εγω που εχω εναν core2 duo e8400 , 40 βαθμους δειχνει το speccy .
Πάντως αν ειναι 40 ή 60 φαινεται με το χέρι αμέσως !!!

Πριν μια βδομάδα μου δώσανε εναν hp dx2300 , core2duo micro tower του 2007 από ανακύκλωση
( κελεπούρι, γιατι εκτος της ποιοτητας hp , ειναι απο τα τελευταια μοντελλα που εχει 1 σεριακό ( +1 on board ) και 1 paraller )
Με το που τον βάζω στο ρευμα ο ανεμιστηρας γυριζε στις 2000 στροφές και έκανε θόρυβο
( Τωρα κατάλαβα γιατι τον πετάξανε λέω )
Τον καθαρίζω ( με την προσφιλή μου μέθοδο που εχω αναφέρει και παλαιότερα για τετοια εποχή... , 2 πλυσίματα με ζεστό νερό με πίεση από το λάστιχο της βεράντας
και δυο μερες στεγνωμα στον ήλιο ) τον ξαναβάζω στο ρευμα και ο ανεμιστήρας πλεον γυριζε στις 1000 περιπου στροφές
αλλα το σημαντικότερο ... ήταν σχεδόν αθόρυβος ! Το νερό εννοείται οτι είχε γίνει μαύρο μεχρι να φύγει όλη η βρώμα
(Λογικά δεν τον είχαν καθαρίσει από τότε που τον αγοράσαν ... )

Leonardo
27-07-17, 21:56
φιλε μου ειχε την μαμισια την ψυχτρα, οποτε εβγαλα την thermaltake απο το αλλο το πισι και την περασα στον αλλο αφου την καθαρισω και την πληνω και πιστευω οτι λειτουργει καλα, ουτε θορυβο κανει ουτε κατι περιεργο. Το μονο που με τρομαζει ειναι η θερμοκρασια, επειδη στο μπιος δειχνει 60-63 και με το speecy δειχνει 43 βαθμους.
Επισης και το αλλο που εχω να ρωτησω ειναι οτι οταν παιζω βιντεακια σε 720p. στο youtube η εικονα φαινεται σαν να τρεμοπαιζει, βγαζει κατι γραμμες ασπρες σε διαφορα σημεια, σαν να κολλαει λιγακι, θελω να πω οτι η ροη της εικονας δεν παιζει σταθερο(συνεχομενο) ρυθμο. Ελπιζω να μην εχει να κανει ο επεξεργαστης σε αυτο!

Leonardo
28-07-17, 12:49
Καλημερα παιδια! Σημερα το πρωι πηγα να ανοιξω το πισι και να βαλω μουσικουλα και πριν ανοιξει εκανε ρυθμιση παραμετρων μετα απο ενημερωση , κανει επανεκκινηση και χωρις να κανω τιποτα απολυτως ο επεξεργαστης βρισκοταν αρκετα δευτερολεπτα σε full load χωρις να εχω ανοιχτω καποιο προγραμμα. Μονο ενα antivirus, mtorrent, gpu ati drivers.. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

70378

Πατέντες
28-07-17, 13:09
TrustedInstaller.exe
μετά από ενημερώσεις, αυτή η διεργασία τραβάει αρκετούς πόρους του επεξεργαστή.

Leonardo
28-07-17, 13:24
Οποτε ολα οκ!? Μου βγηκαν αλλες 137 σημαντικες ενημερωσεις και τις περναω μολις.. Δεν ξερω καν ποιες πρεπει να περασω και ποιες οχι. Προς το παρον εχω επιλεξει μονο οι σημαντικες να κατεβαινουν.

Fire Doger
28-07-17, 20:41
KB971033 google it