PDA

Επιστροφή στο Forum : "Τίναγμα" σε εξωτερικό πληκτρολόγιο



rama
06-08-17, 12:42
Εδώ και χρόνια, το εξωτερικό πληκτρολόγιο για το άνοιγμα της μπάρας στο parking ενός super market δίνει ένα πολύ ισχυρό τίναγμα σε όποιον πάει να το χρησιμοποιήσει εξερχόμενος με το αμάξι. Διάφορα ημίμετρα με πλαστικές επικαλύψεις κλπ δεν κάνουν δουλειά. Επειδή βαρέθηκα την κατάσταση αυτή, έγραψα μήνυμα στον διευθυντή και του είπα ότι πρέπει να βρεί λύση με σωστό τεχνικό τρόπο, να μη μένει στη λογική του "δε βαριέσαι" του ηλεκτρολόγου του καταστήματος, και ότι υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί πρόβλημα σε ανθρώπους με βηματοδότη (ειδικά καθώς η πληκτρολόγηση γίνεται με το αριστερό χέρι). Μου απάντησε ευγενικά, και μου είπε ότι αφού πρόκειται για στατικό ηλεκτρισμό κι όχι διαρροή, δεν μπορεί και δεν προτίθεται να κάνει κάτι.
Από τεχνικής απόψεως, τι μπορεί να γίνει? Το τίναγμα είναι εξαιρετικά ισχυρό και ενοχλητικό, και δεν θέλω να το ανέχομαι.
Ευχαριστώ
Αγγελος

xifis
06-08-17, 13:09
Κοινως σε εγραψε ευγενικα.

Σαν λυση παντως θα ηταν ενα εντελως πλαστικο πληκτρολογιο κ σασι.Αν οντως ειναι στατικος ηλεκτρισμος θα εξαλειφτει.

xristos2
06-08-17, 13:34
δεν καταλαβαινω εσυ γιατι μαζευεις στατικο ηλεκ με το αυτοκινητο σου;; δεν θα επρεπε να φευγει απο τα λαστιχα;

georgegr
06-08-17, 14:23
Κράτησε ένα μεταλλικό αντικείμενο, π.χ. κλειδί και πληκτρολόγησε με αυτό.

pstratos
06-08-17, 22:04
Νομίζω υπάρχει αγώγιμο βιομηχανικό δάπεδο ώστε να ρίξεις εκει μπροστά στο πληκτρολόγιο, ώστε να εκφορτίζεται το αυτοκίνητο. Ακόμα λωρίδες χαλκού προς το δάπεδο του αυτοκινήτου όπως στα pit της F1

Dimpas
07-08-17, 00:13
Σε 3 διαφορετικά Super Markets έχω βιώσει ακριβώς την ίδια κατάσταση. Ένα στην Τρίπολη και 2 στην Αθήνα.

mikemtb
07-08-17, 01:03
Ηρεμήστε,ΔΕΝ φταίνε τα πληκτρολόγια! Οτιδήποτε μεταλλικό και προφανώς γειωμένο ακουμπήσεις μέσα από το αυτοκίνητο, θα εκφορτιστείς μέσω αυτού! ΕΣΎ έχεις αναπτύξει στατικό ηλεκτρισμό (ίσως και το ίδιο το αυτοκίνητο-πιο σπάνιο) τριβομενος στα καθισματα μέσα στο αμάξι. Γιαυτό πολλες φορες μόλις κατεβεις και ακουμπήσεις την πόρτα του αυτοκινήτου για να την κλείσεις, σε τινάζει! Το ίδιο συμβαίνει μερικές φορές απλά περπατώντας στο γραφείο και ακουμπωντας ένα μεταλλικό πομολο πόρτας!!!

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

antonisfa
07-08-17, 01:15
Ίσως φοράς συνθετικά καλύμματα στο αυτοκίνητο ή συνθετικά ρούχα.(ή περιέχουν ποσοστό)
Αν φορέσεις βαμβακερά αλλάζει η έλξη στον στατικό και ίσως δεις διαφορά.
Προσπάθησε επίσης βγαίνοντας απ το αυτοκίνητο να πιάσεις κάποιο μεταλλικό σημείο του πριν πατήσεις στο έδαφος.(ή πριν πιάνεις το πληκτρολόγιο)

Dimpas
07-08-17, 02:12
Περισσότερο δερμάτινα δεν γίνονται τα καθίσματα του αυτοκινήτου μου....
Πραγματικά στατικό ηλεκτρισμό έχω διαπιστώσει ΜΟΝΟ με 2 συγκεκριμένα πουλόβερ όταν τα βγάζω (Φορτίζομαι) και όταν φτάνω 1-2 χιλιοστά από το πόμολο της ντουλάπας τότε νιώθω το τίναγμα.
Αυτό στο super market ΔΕΝ είναι στατικός γιατί γίνεται πάντα ! πεζός- στο αυτοκίνητο-πρωί-βράδυ κτλ...

antonisfa
07-08-17, 02:16
Περισσότερο δερμάτινα δεν γίνονται τα καθίσματα του αυτοκινήτου μου....
Πραγματικά στατικό ηλεκτρισμό έχω διαπιστώσει ΜΟΝΟ με 2 συγκεκριμένα πουλόβερ όταν τα βγάζω (Φορτίζομαι) και όταν φτάνω 1-2 χιλιοστά από το πόμολο της ντουλάπας τότε νιώθω το τίναγμα.
Αυτό στο super market ΔΕΝ είναι στατικός γιατί γίνεται πάντα ! πεζός- στο αυτοκίνητο-πρωί-βράδυ κτλ...
Ίσως να έχει κάποιο θέμα με τη γείωσή του σε συνδυασμό με διαρροές...

vasilllis
07-08-17, 10:57
ή πατωμα με καλη μονωση

rama
07-08-17, 12:00
Το θέμα είναι οτι πρόκειται για εξωτερικούς χώρους. Ακόμα και ειδικό δάπεδο να μπεί, όταν θα βρέχει θα πάει περίπατο η μόνωση.
Πάντως το θέμα του το έχουν αναφέρει πολλοί πελάτες, σύμφωνα με την απάντησή του. Και όχι μόνο στο συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά και σε ένα ακόμη που είναι στην ίδια περιοχή και έχει επίσης υπαίθριο parking.

andrewsweet4
07-08-17, 12:47
Το πληκρολογιο ειναι μεταλλικο? Γιατι πολυ απλα ο ηλεκτρολογος δεν το γειωνει?

rama
07-08-17, 14:02
Ναι, μεταλλικό είναι. Και λογικά είναι γειωμένο αφού βρίσκει δρόμο ο στατικός.

mikemtb
07-08-17, 14:07
Κάνε μια δοκιμή και έχε ένα βράδυ ένα δοκιμαστικο κατσαβίδι και ακουμπα με αυτό το πληκτρολόγιο, θα δεις ότι θα φλασαρει για πολύ λίγο (την ημέρα ίσως δεν φανεί)

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

vasilllis
07-08-17, 15:36
Το θέμα είναι οτι πρόκειται για εξωτερικούς χώρους. Ακόμα και ειδικό δάπεδο να μπεί, όταν θα βρέχει θα πάει περίπατο η μόνωση.
Πάντως το θέμα του το έχουν αναφέρει πολλοί πελάτες, σύμφωνα με την απάντησή του. Και όχι μόνο στο συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά και σε ένα ακόμη που είναι στην ίδια περιοχή και έχει επίσης υπαίθριο parking.στην ουσια αυτο φταιει.το "καλο"δαπεδο.Αν δεν ηταν μονωτικο,δεν θα το παρουσιαζε αυτο.

JOUN
07-08-17, 21:19
Τραβα μια μπαλαντεζα απο μια κοντινη μπριζα η οποια σιγουρα εχει καλη γειωση και μετα μετρα με το πολυμετρο απο το σασι του πληκτρολογιου με την φαση και τον ουδετερο της μπαλαντεζας.Πρεπει να βρεις σασι-φαση 230 περιπου και σασι ουδετερο 0 η μερικα V. Aν εχεις αποκλισεις πρεπει να βρεις τροπο να γειωσεις το σασι.
Αν βρεις σε ολες τις περιπτωσεις 0 τοτε πρεπει να ειναι στατικος ηλεκτρισμος (που δεν το νομιζω γιατι ειναι καλοκαιρι και δεν φοραμε μαλλινα)

arion63
07-08-17, 23:22
είναι στατικό δεν είναι διαρροή έχει μετασχηματιστεί που το μετατρέπει σε 24v για το μοτέρ αν αλλάξεις μπουτονιέρα σε πλαστική όλα ok

lepouras
08-08-17, 03:09
Τραβα μια μπαλαντεζα απο μια κοντινη μπριζα η οποια σιγουρα εχει καλη γειωση και μετα μετρα με το πολυμετρο απο το σασι του πληκτρολογιου με την φαση και τον ουδετερο της μπαλαντεζας.Πρεπει να βρεις σασι-φαση 230 περιπου και σασι ουδετερο 0 η μερικα V. Aν εχεις αποκλισεις πρεπει να βρεις τροπο να γειωσεις το σασι.
Αν βρεις σε ολες τις περιπτωσεις 0 τοτε πρεπει να ειναι στατικος ηλεκτρισμος (που δεν το νομιζω γιατι ειναι καλοκαιρι και δεν φοραμε μαλλινα)


είναι στατικό δεν είναι διαρροή έχει μετασχηματιστεί που το μετατρέπει σε 24v για το μοτέρ αν αλλάξεις μπουτονιέρα σε πλαστική όλα ok
όλα αυτά θα τα κάνει στο παρκινγκ του σουπερ μαρκετ? δικό του είναι? :lool:

JOUN
08-08-17, 10:55
Ρε Γιαννη πως θα το φτιαξει χωρις να παρει ουτε μια μετρηση;Με μαγικα;
Αν δηλαδη πει σε καποιον υπευθυνο οτι πρεπει να τραβηξει μια μπαλαντεζα 50 η 100 μετρα θα του οχι δεν γινεται;

johnnyb
08-08-17, 11:31
Εχει εξωτερικες καμερες ? Αν δεν.... :001_rolleyes:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Hammer2.jpg/250px-Hammer2.jpg

lepouras
09-08-17, 13:53
Ρε Γιαννη πως θα το φτιαξει χωρις να παρει ουτε μια μετρηση;Με μαγικα;
Αν δηλαδη πει σε καποιον υπευθυνο οτι πρεπει να τραβηξει μια μπαλαντεζα 50 η 100 μετρα θα του οχι δεν γινεται;
εγώ έχω καταλάβει ότι είναι πελάτης(η κάτι τέτοιο) σε κάποιο σουπερμαρκετ και δεν πήγε σαν μάστορας να βρει λύση στο πρόβλημα.

Εδώ και χρόνια, το εξωτερικό πληκτρολόγιο για το άνοιγμα της μπάρας στο parking ενός super market δίνει ένα πολύ ισχυρό τίναγμα σε όποιον πάει να το χρησιμοποιήσει εξερχόμενος με το αμάξι. Διάφορα ημίμετρα με πλαστικές επικαλύψεις κλπ δεν κάνουν δουλειά. Επειδή βαρέθηκα την κατάσταση αυτή, έγραψα μήνυμα στον διευθυντή και του είπα ότι πρέπει να βρεί λύση με σωστό τεχνικό τρόπο, να μη μένει στη λογική του "δε βαριέσαι" του ηλεκτρολόγου του καταστήματος, και ότι υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί πρόβλημα σε ανθρώπους με βηματοδότη (ειδικά καθώς η πληκτρολόγηση γίνεται με το αριστερό χέρι). Μου απάντησε ευγενικά, και μου είπε ότι αφού πρόκειται για στατικό ηλεκτρισμό κι όχι διαρροή, δεν μπορεί και δεν προτίθεται να κάνει κάτι.
Από τεχνικής απόψεως, τι μπορεί να γίνει? Το τίναγμα είναι εξαιρετικά ισχυρό και ενοχλητικό, και δεν θέλω να το ανέχομαι.
Ευχαριστώ
Αγγελος
οπότε ως πελάτης τη να μετρήσει? έκανε τα παράπονά του και δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω.

MacGyver
09-08-17, 14:33
Το ότι υπάρχει ηλεκτρική εκκενωση δεν σημαίνει ότι προκαλείται οπωσδήποτε από το μηχάνημα, μπορεί να συμβαίνει το ανάποδο και να έχεις εσύ φορτίο, ειδικά αν είσαι καβαλα στο άλογο εκείνη τι στιγμή.
Στατικό δημιουργούν οι οθόνες crt , και φαντάζομαι δεν είναι τέτοια.
Μπορεί να είναι διαρροή σε συνδυασμό με κακή η ανύπαρκτη γείωση.
Αν συμβαίνει μια φορά, και μόνο στο τζάμι, είναι στατικός, αν χτυπάει σε κάθε επαναλαμβανόμενο άγγιγμα,η μόνο όταν υπάρχει επαφή με μέταλλο τότε είναι διαρροή.