PDA

Επιστροφή στο Forum : unifi Ubiquiti και web interface



picdev
08-08-17, 19:49
ρε παιδιά έχει σετάρει ποτέ κανείς αυτή τη μλκ ?
έκανα hard reset, εγκατέστησα το πρόγραμμα unifi,
ανοίγω το discovery utility βρίσκει οτι έχει την ip .20, αλλά γράφει συνέχεια pending...
βάζω το utility και στο device list γράφει adoption failed .
Εχει web interface αυτο το πράγμα?:bored:

Prezonautis
08-08-17, 20:07
Στα μπαμ μπαμ δεν έχω χρόνο.
Για δοκίμασε Https:\\xxx.xxx.xxx.xxx:8080

https://community.ubnt.com/t5/UniFi-Wireless/UAP-LR-adoption-failed/td-p/402888
(https://community.ubnt.com/t5/UniFi-Wireless/UAP-LR-adoption-failed/td-p/402888)

picdev
08-08-17, 20:39
Κάπου διάβασα ότι δεν έχουν web interface.
Συγκεκριμένα είναι ένας δίσκος

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Prezonautis
08-08-17, 20:52
Ναι έτσι πρέπει να είναι...
Όταν βάζεις το username και το password για να το κάνεις accept από το πρόγραμμα που πέρασες στο PC, βάζεις ubnt/ubnt ή root/ubnt.
Βασικά το pending δεν πρπει να το διακόψεις απότι διάβασα.
Ολίγον τι μπελαλίδικο το βλέπω... Στο 2017 και πρέπει να παιδευτείς για να το κάνεις configuration...

picdev
08-08-17, 21:00
Τη πρώτη φορά που φτιάχνεις λογαριασμο στο configurator πρέπει να βάλεις ubtn ? Εγώ έκανα καινούριο account

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

picdev
09-08-17, 00:59
λοιπόν έχω νέα, πρώτα να πω οτι απο τα νεύρα μου θα το έκανα φρίσμπι στη παραλία.
τελικά το πρόγραμμα που έχει που και καλά βρίσκει ποια ip έχει πάρει μέσα στο δίκτυο , δεν λειτουργεί σωστά ,με ενα ip scanner είδα ποια ip έχει πάρει
(γιατί η μαλακια πρέπει να συνδεθεί με δίκτυο που έχει dhcp):cursing:
σε δευτερη φαση κατέβασα το putty, η μαλακία δεν εχει web interface :cursing:
σε τρίτη φάση ενώ του έχω κάνει hard reset προσπαθώ να κάνω log in και το ubtn ubtn ή το root ubtn δεν τα παίρνει.
Απορώ ποιος μλκς σκέφτηκε να φτιάξει τέτοια μλκ ap και θεωρείται απο τις καλές εταιρείες και ειναι και πανάκριβο

picdev
09-08-17, 01:03
τελικα ειχε πάρει για κωδικό αυτόν που ειχα σετάρει στο utility , προφανώς στέλνει κάτι κάπως και σετάρεται ο κωδικός οταν έχει γινει hard reset.
Μολις έκανα log in με το putty , μετά άνοιξα το configurator και το ειδε αμέσως.
Μακριά απο αυτά τα φρισμπι, κάνουν και 2-3 κατοστάρικα επειδή ειναι και cloud και τα @@ μου κουνιούνται έφαγα μια μερα:cursing:

Prezonautis
09-08-17, 07:54
Αν κατάλαβα σωστά
1) Το Unifi πρέπει να πάρει ip από DHCP διαφορετικά παίρνει την εργοστασιακή του. Edit: και να συνδεθεί στο internet σε server τις ubiquiti.
2) Μετά κάνεις Λογαριασμό στο Software και στέλνει μέσω "upnp cloud" κάποια settings στο Unifi Edit: που το έχει βρει από static name που έχει πάρει από τον server τις ubiquiti.
3) Πρέπει να κάνεις login μέσο SSH Port:22 στο Unifi, εδώ έδωσες κάποια εντολή ή απλά έκανες Login.
4) Και τέλος μέσο του Software κάνει το τελικό authentication?

Edit: To δηλαδή... για να καταλάβω, offline, (only Lan) δεν μπορείς να το παίξεις σαν απλό AP-Repeater?
Στο Cisco ποιο εύκολα βάζεις ip. :biggrin:

picdev
09-08-17, 09:56
Δεν έκανα λογαριασμό στο cloud , έκανα skip .
Αν δεν έχεις dhcp δεν παίρνει IP .
Έχει ένα utility για να βρίσκεις την IP αλλά όπως φαίνεται δεν δουλεύει σωστά .
Το utility που το σεταρεις , σου λέει να κάνεις ένα account , τώρα πως έστειλε το κωδικό δεν ξέρω , ενώ δεν ήξερε την IP.

Με το putty απλά.εκανα login.
Στην ουσία το χρησιμοποιήσα για.να δω αν.ειναι ζωντανό , γιατί μου έλεγε το discovery ότι ήταν στην .20 , αφού βρήκα ότι είχε πάρει την 190 , έκανα log in για να δω τι σκατα κωδικο έχει για να βάλω τον ίδιο στο configurator και να το κάνει adopt

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Prezonautis
09-08-17, 10:02
Ίσως να συνδέθηκε με mac address (όπως κάνουν τα Mikrotik με το Winbox) και να έστειλε τον κωδικό... Διαφορετικά όταν πήρε DHCP συνδέθηκε και στο internet και από εκεί έκανε την δουλειά.
Έκανα ένα edit και μάλλον γράφαμε μαζί.

Prezonautis
09-08-17, 10:08
70485

Από εδώ είδα τον κωδικό και στον είπα.
Τέλος πάν τον αφού παίζει και δεν το έκανες φριζμπί :001_smile:

picdev
09-08-17, 10:37
Έχει κάποια καλά , όπως ότι φτιάχνεις χάρτη και βάζεις πολλά τέτοια και τα ρυθμίζεις μέσα από το ίδιο πρόγραμμα , έχω βάζεις διάφορους κανόνες .
Είναι και cloud αλλά κάποιος μλκς το έβαλε σε ένα ξενοδοχείο χωρίς να χρειάζονται όλα αυτά , ότι να ναι πραγματικά

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

alefgr
10-08-17, 02:03
Εδώ και μια εβδομάδα ασχολούμαι με δύο unifi ac mesh, για το στήσιμο ενός hotspot σε συνεργασία με ένα mikrotik, και η πρώτη εντύπωση που είχα μετά από μια ώρα ασχολίας με αυτά, ήταν ποιος μ@λ@κ@ς σκέφτηκε αυτή την ιδέα. Φυσικά στο παρελθόν είχα ασχοληθεί πολλές φορές και είχα αρκετή εμπειρία στο στήσιμο P2P συνδέσεων με μηχανάκια της Ubiquiti. Δεν ήμουν κανένας άσχετος. Με την εμπειρία όμως που έχω αποκτήσει όλη αυτή την εβδομάδα, έχω αλλάξει αρκετά την γνώμη μου.

Καταρχήν αν έχεις στήσει τον unifi controller στο ίδιο subnet, δεν χρειάζεσαι κανένα tool για να σου πει ποια δυναμική διεύθυνση έχει πάρει. Όμως για να εντοπίσει ο unifi controller την συσκευή, θα πρέπει το led της συσκευής να είναι λευκό και όχι μπλέ! Δηλαδή να είναι καθαρή η συσκευή και να μην έχει γίνει adoption από άλλον controller, αλλιώς πρέπει να κάνουμε reset στην συσκευή. Όταν την δει ο controller δεν κάνει αυτόματα adoption αλλά περιμένει να πάρει εντολή από εμάς. Μετά ο controller περνάει στη φάση provisioning, δηλαδή μεταφέρει στην συσκευή το setup που έχουμε κάνει ήδη στον controller.

Αν τώρα θέλεις να έχεις τον controller σε ιντερνετικό μηχάνημα για να υπάρχει πρόσβαση από παντού, υπάρχει η λύση του L3 adoption που απαιτεί όμως μια περισσότερη γνώση, όπως για παράδειγμα σύνδεση SSL και χειρισμός του PuTTY.

Επίσης να ενημερώσω ότι ο controller δουλεύει άψογα στο raspberry, στη περίπτωση που θέλουμε να έχουμε online συνεχώς τον controller, για να συλλέγει στατιστικά στοιχεία. Επίσης σε ένα μηχάνημα server στο internet που έτρεχε debian, μου έκατσε άψογα ο controller.

Φυσικά αυτό που θέλω να τονίσω τελειώνοντας, είναι πως τα unifi ΔΕΝ είναι για τον απλό κόσμο, αλλά για μια πιο επαγγελματική χρήση, μιας και απαιτούν πιο εξειδικευμένη γνώση.

picdev
10-08-17, 10:07
Τι να το κάνω να φάω 2 μέρες όπως ρυθμίζεται , εκτός αν θες να κάνεις κάτι συγκεκριμένο. χάσιμο χρόνου και χρήματος

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk