PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουδετέρωση / άμεση γείωση : χάρτης



antonisfa
13-08-17, 14:23
Υπάρχει κάποιος χάρτης που να δείχνει που εφαρμόζονται οι μέθοδοι αυτοί στο λεκανοπέδιο?
Δεν ξέρω στα κεντρικά της ΔΕΔΔΗΕ αλλά σε υποκατάστημα που ρώτησα στον Πειραιά δεν ήξεραν.
Στο Κρυονέρι για παράδειγμα τι ισχύει?
Στη Σαλαμίνα πάλι μου είπαν επικρατεί ένα χάος ...και οι δύο μέθοδοι ...!!!
Γιατί αυτό το αλαλούμ?

Συμπληρωματικά θέλω να αναφέρω μια και αφορά τις γειώσεις.
Κατά τη διάρκεια επανελέγχου μιας εγκατάστασης πρέπει να γίνεται έλεγχος των περιλαίμιων (κολάρων) των παλαιών ηλεκτροδίων (ΚΕΗΕ) πέρα της μέτρησης.
Αυτό είναι σημαντικό διότι κατεστραμμένα κολάρα με χαλαρές συνδέσεις προκαλούν λανθασμένες μετρήσεις.
Πολλοί συνάδελφοι δεν μπαίνουν στον κόπο να ελέγχουν αυτά τα κολάρα ή τους σφικτήρες λόγω κάλυψης του εδάφους με μπετόν ή επίστρωση πλακών σε πεζοδρόμια, πρόσθετο κόστος που το επιβάλλει η ίδια η διαδικασία και ο επαγγελματίας πολλές φορές αρνείται να το πει στον πελάτη.
Τη γνώμη σας θα ήθελα

vasilllis
13-08-17, 16:27
να μπει και αυτο στα ανεκδοτα του μηνα παρακαλω.
https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B F%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%B4%CE%B5 %CE%B7&oq=%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B 9%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%B4%CE%B5%CE%B7 +&aqs=chrome..69i57j0l5.4852j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

30¤ παρακαλω.

pstratos
13-08-17, 20:02
μαζί με το service κλιματιστικού στα 15, του καυστήρα με 30, και του κάθε χαρτιού μηχανολόγου με 50. Ούτε πουτ@νες να είμασταν

JOUN
13-08-17, 22:00
Συμπληρωματικά θέλω να αναφέρω μια και αφορά τις γειώσεις.
Κατά τη διάρκεια επανελέγχου μιας εγκατάστασης πρέπει να γίνεται έλεγχος των περιλαίμιων (κολάρων) των παλαιών ηλεκτροδίων (ΚΕΗΕ) πέρα της μέτρησης.
Αυτό είναι σημαντικό διότι κατεστραμμένα κολάρα με χαλαρές συνδέσεις προκαλούν λανθασμένες μετρήσεις.

Δεν καταλαβαινω τι λες..Οι χαλαρες συνδεσεις και τα καταστραμενα κολαρα οδηγουν σε μεγαλες τιμες γειωσης τις οποιες θα δει οποιος παει να μετρησει..
Η λανθασμενη μετρηση που ακριβως βρισκεται;

nikknikk4
13-08-17, 22:55
Υπάρχει κάποιος χάρτης που να δείχνει που εφαρμόζονται οι μέθοδοι αυτοί στο λεκανοπέδιο?
Δεν ξέρω στα κεντρικά της ΔΕΔΔΗΕ αλλά σε υποκατάστημα που ρώτησα στον Πειραιά δεν ήξεραν.
Στο Κρυονέρι για παράδειγμα τι ισχύει?
Στη Σαλαμίνα πάλι μου είπαν επικρατεί ένα χάος ...και οι δύο μέθοδοι ...!!!
Γιατί αυτό το αλαλούμ?

Συμπληρωματικά θέλω να αναφέρω μια και αφορά τις γειώσεις.
Κατά τη διάρκεια επανελέγχου μιας εγκατάστασης πρέπει να γίνεται έλεγχος των περιλαίμιων (κολάρων) των παλαιών ηλεκτροδίων (ΚΕΗΕ) πέρα της μέτρησης.
Αυτό είναι σημαντικό διότι κατεστραμμένα κολάρα με χαλαρές συνδέσεις προκαλούν λανθασμένες μετρήσεις.
Πολλοί συνάδελφοι δεν μπαίνουν στον κόπο να ελέγχουν αυτά τα κολάρα ή τους σφικτήρες λόγω κάλυψης του εδάφους με μπετόν ή επίστρωση πλακών σε πεζοδρόμια, πρόσθετο κόστος που το επιβάλλει η ίδια η διαδικασία και ο επαγγελματίας πολλές φορές αρνείται να το πει στον πελάτη.
Τη γνώμη σας θα ήθελα


Δεν καταλαβαινω τι λες..Οι χαλαρες συνδεσεις και τα καταστραμενα κολαρα οδηγουν σε μεγαλες τιμες γειωσης τις οποιες θα δει οποιος παει να μετρησει..
Η λανθασμενη μετρηση που ακριβως βρισκεται;



την ιδια απορια εχω κ εγω



ελπιζω να μην κλειδωθει κ αυτο το θεμα οπως καποιο προηγουμενο που ειχε ανοιξει

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=89724&p=816478&viewfull=1#post816478

antonisfa
13-08-17, 23:14
την ιδια απορια εχω κ εγω



ελπιζω να μην κλειδωθει κ αυτο το θεμα οπως καποιο προηγουμενο που ειχε ανοιξει

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=89724&p=816478&viewfull=1#post816478

Τι δεν καταλαβαίνετε, διότι κατεστραμμένα κολάρα με χαλαρές συνδέσεις προκαλούν λανθασμένες μετρήσεις.

αυτό είπα

το ότι θα μετρησεις μεγάλες τιμές αντίστασης γείωσης εννοείτε σε αυτή την περίπτωση.

Εγώ άλλο τόνισα το ότι πολλοί συνάδελφοι δεν μπαίνουν στον κόπο, και ενώ έχουν πάρει μετρήσεις, να σηκώσουν πεζοδρόμια για να τις ελέγξουν..!

Ο Βασίλης με το λινκ είναι μέσα, εσεις?

Για τις μεθόδους έχετε να σχολιάσετε κάτι?

Όσο για το θέμα που έκλεισε εγώ το έκλεισα για να μη ποστάρουν κάποιοι μ@λ@κίες όπως ο niknik.....

nikknikk4
13-08-17, 23:27
Τι δεν καταλαβαίνετε, διότι κατεστραμμένα κολάρα με χαλαρές συνδέσεις προκαλούν λανθασμένες μετρήσεις.

αυτό είπα

το ότι θα μετρησεις μεγάλες τιμές αντίστασης γείωσης εννοείτε σε αυτή την περίπτωση.

Εγώ άλλο τόνισα το ότι πολλοί συνάδελφοι δεν μπαίνουν στον κόπο, και ενώ έχουν πάρει μετρήσεις, να σηκώσουν πεζοδρόμια για να τις ελέγξουν..!

Ο Βασίλης με το λινκ είναι μέσα, εσεις?

Για τις μεθόδους έχετε να σχολιάσετε κάτι?

Όσο για το θέμα που έκλεισε εγώ το έκλεισα για να μη ποστάρουν κάποιοι μ@λ@κίες όπως ο niknik.....

το ποιος ποσταρει και τι ακριβως ποσταρει το βλεπουμε.

nikknikk4
13-08-17, 23:32
Τι δεν καταλαβαίνετε, διότι κατεστραμμένα κολάρα με χαλαρές συνδέσεις προκαλούν λανθασμένες μετρήσεις.

αυτό είπα

το ότι θα μετρησεις μεγάλες τιμές αντίστασης γείωσης εννοείτε σε αυτή την περίπτωση.

Εγώ άλλο τόνισα το ότι πολλοί συνάδελφοι δεν μπαίνουν στον κόπο, και ενώ έχουν πάρει μετρήσεις, να σηκώσουν πεζοδρόμια για να τις ελέγξουν..!

Ο Βασίλης με το λινκ είναι μέσα, εσεις?

Για τις μεθόδους έχετε να σχολιάσετε κάτι?

Όσο για το θέμα που έκλεισε εγώ το έκλεισα για να μη ποστάρουν κάποιοι μ@λ@κίες όπως ο niknik.....

το εμπεδώσαμε...δυστηχως !

μου αρεσει που το εκανες εσυ μονο σου bold

antonisfa
14-08-17, 02:12
το εμπεδώσαμε...δυστηχως !

μου αρεσει που το εκανες εσυ μονο σου bold

Αστα αυτά...περί του θέματος έχεις να πεις κάτι? Συνεχίζεις πάλι ....σοβαρότητα μηδέν?



(Ανοήμονες βιούσι ού τερπόμενοι βιούν)

nikknikk4
14-08-17, 10:45
Αστα αυτά...περί του θέματος έχεις να πεις κάτι? Συνεχίζεις πάλι ....σοβαρότητα μηδέν?



(Ανοήμονες βιούσι ού τερπόμενοι βιούν)

να μην εμπιστευομαστε τις ενδειξεις των οργανων κ να παρουμε κομπρεσερ !


οσο για τους χαρακτηρισμους που εκανες σε προηγουμενα post σου ταιριαζουν απολυτα-γαντι σου πανε.

antonisfa
14-08-17, 14:44
να μην εμπιστευομαστε τις ενδειξεις των οργανων κ να παρουμε κομπρεσερ !

¶λλα λέω εγώ άλλα καταλαβαίνεις εσύ! ....ότι νάναι!

vasilllis
14-08-17, 16:23
ο αντωνης προφανώς εννοει οπως κανουν συσφιξεις σε πινακες κλπ ,να γινονται και σε κολάρα γειωσεων.
σαφώς και απαιτειται ελεγχος-συσφιξη.

SV1DB
14-08-17, 19:28
Είναι λυπηρό να μην ενδιαφέρεσαι για την τιμή της γειώσεως σου και να νομίζεις ότι όσα Ωμ και να είναι θα δουλεύει !!!

Δεν φταίνε οι ιδιώτες ούτε οι εγκαταστάτες ηλεκτρολόγοι φταίει η Νομοθεσία που επιτρέπει χωρίς έλεγχο την τιμή της γειώσεως να

είναι μερικές εκατοντάδες Ωμ ... ενδιαφέρεται μόνο για το πιστοποιητικό της ηλεκτρικής εγκαταστάσεως δηλαδή ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ...

Όσο για την γείωση του ουδετέρου "αλλαλουμ" αλλού ναι αλλού όχι !!! Η ΔΕΔΔΗΕΔ ΔΕΝ είναι σαφής ο ΕΛΟΤ με το προτυπό του
HD- 384 μάλλον "μπερδεύει" παρά βοηθάει τους εγκαταστάτες .

Η ουσία είναι μία βελτιώστε τις γειώσεις σας ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ βάλτε περισσότερα ηλεκτρόδια από το ένα και μοναδικο που έχουν το 99 %
των γειώσεων μετά το μετρητή της ΔΕΗ ... και μετρήστε την τιμή της ΜΠΟΡΕΙΤΕ να την ελαττώσετε ΔΡΑΣΤΙΚΑ με περισσότερα ηλεκτρόδια γειώσεως , με χημικά και με δεκάδες άλλες μεθόδους . Ρίξτε μια ματιά στο www.5-9report.gr τεύχος 116 Ιούλιος 2011 σελίδες 16 έως 22

antonisfa
14-08-17, 19:44
Ωραία! Στο παρακάτω αναφέρεται ο Κων/νος

http://www.5-9report.gr/59report/5-9%20REPORT%20vol116.pdf

Εμείς θέλουμε, ο πελάτης θέλει το όποιο κόστος προκύψει με την προσθήκη για βελτίωση της γείωσής του?

Η σωστή ενημέρωση νομίζω έχει το λόγο

nikknikk4
14-08-17, 23:26
Είναι λυπηρό να μην ενδιαφέρεσαι για την τιμή της γειώσεως σου και να νομίζεις ότι όσα Ωμ και να είναι θα δουλεύει !!!

Δεν φταίνε οι ιδιώτες ούτε οι εγκαταστάτες ηλεκτρολόγοι φταίει η Νομοθεσία που επιτρέπει χωρίς έλεγχο την τιμή της γειώσεως να

είναι μερικές εκατοντάδες Ωμ ... ενδιαφέρεται μόνο για το πιστοποιητικό της ηλεκτρικής εγκαταστάσεως δηλαδή ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ...

Όσο για την γείωση του ουδετέρου "αλλαλουμ" αλλού ναι αλλού όχι !!! Η ΔΕΔΔΗΕΔ ΔΕΝ είναι σαφής ο ΕΛΟΤ με το προτυπό του
HD- 384 μάλλον "μπερδεύει" παρά βοηθάει τους εγκαταστάτες .

Η ουσία είναι μία βελτιώστε τις γειώσεις σας ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ βάλτε περισσότερα ηλεκτρόδια από το ένα και μοναδικο που έχουν το 99 %
των γειώσεων μετά το μετρητή της ΔΕΗ ... και μετρήστε την τιμή της ΜΠΟΡΕΙΤΕ να την ελαττώσετε ΔΡΑΣΤΙΚΑ με περισσότερα ηλεκτρόδια γειώσεως , με χημικά και με δεκάδες άλλες μεθόδους . Ρίξτε μια ματιά στο www.5-9report.gr (http://www.5-9report.gr) τεύχος 116 Ιούλιος 2011 σελίδες 16 έως 22

δηλαδη να γινει καποιος χαλιφης στη θεση του χαλιφη.

vasilllis
14-08-17, 23:38
αυτος με τα 30¤ θα βρει την.εγκατασταση μια χαρα (το ξερουν αλλωστε αφου δουλευει κανονικα)
θα πάει ο αλλος ο πονηριδης να τους πει οτι θελει 200¤ να φτιαξει την (καλη) γειωση;στο ελλαδα;παμε καλα;
η νομοθεσια καλα υπαρχει για ολους του τομείς.
νομαρχιες ,μηχανικοι,κτεο ολα μα ΟΛΑ καταντησαν γραφειοκρατεία

nikknikk4
14-08-17, 23:54
αυτος με τα 30¤ θα βρει την.εγκατασταση μια χαρα (το ξερουν αλλωστε αφου δουλευει κανονικα)
θα πάει ο αλλος ο πονηριδης να τους πει οτι θελει 200¤ να φτιαξει την (καλη) γειωση;στο ελλαδα;παμε καλα;
η νομοθεσια καλα υπαρχει για ολους του τομείς.
νομαρχιες ,μηχανικοι,κτεο ολα μα ΟΛΑ καταντησαν γραφειοκρατεία

ισιωμα ολα ?
αν καποιοι σε εκαναν να το πιστευεις αυτο εισαι σε λαθος δρομο.

lepouras
15-08-17, 00:14
Βρε νικνικ τρέχει κάτι και είσαι στην πρίζα για φαγωμάρα;

nikknikk4
15-08-17, 00:19
Βρε νικνικ τρέχει κάτι και είσαι στην πρίζα για φαγωμάρα;

βρε Γιανννη τι ερωτηση ειναι αυτη ;

vasilllis
15-08-17, 00:50
ισιωμα ολα ?
αν καποιοι σε εκαναν να το πιστευεις αυτο εισαι σε λαθος δρομο.εσυ τι πιστευεις δηλαδη;

lepouras
15-08-17, 12:47
βρε Γιανννη τι ερωτηση ειναι αυτη ;
βρε νικ όλους κάποια στιγμή μπορεί να μας πιάσει η μ@λ@κι@ μας και να πούμε κάτι παραπάνω (ακόμα και εμένα). αλλά μην είμαστε έτοιμοι συνέχεια να βρούμε ,πούμε κάτι σε κάποιον επειδή σε κάποιο άλλο θέμα είπαμε μια κουβέντα παραπάνω.
αν κάτι δεν καταλάβουμε σε κάποια ερώτηση απλά ρωτάμε για διευκρίνηση χωρίς να χρειάζεται να προσθέτουμε και υπονοούμενα. έχουμε κάποια πρόταση? απλά την λέμε. έχουμε κάποια απορία - ερώτηση? απλά ας την κάνουμε. θέλουμε κάποια διευκρίνηση σε κάτι που δεν το καταλάβαμε? απλά ας την ζητήσουμε. ας ηρεμήσουμε λίγο επιτέλους και ας κάνουμε καμιά συζήτηση σαν μεγάλοι άνθρωποι και όχι σαν μικρά παιδιά.

antonisfa
15-08-17, 13:09
Βρήκα σχετικό άρθρο:

http://hlektrologia.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%81%CF%89/

Αυτό που δεν γνώριζα είναι πως αν ο καταναλωτής έχει δικό του υποσταθμό και δεν τροφοδοτείται από το δίκτυο χαμηλής τάσης της ΔΕΔΔΗΕ τότε μπορεί να εφαρμόσει όποια από τις δυο μεθόδους θέλει.

nikknikk4
15-08-17, 13:26
ισως καποιους τους βολευει να μας πεισουν σιγα σιγα οτι ζουμε σε μια τριτοκοσμικη χωρα

για να την κανουν καποια στιγμη ευκολοτερα

οταν λες στο ελλαδα πλησιαζεις πολυ αυτο που θελουν

στην ελλαδα γινεται οτι κ σε αλλες χωρες της ευρωπης και αλλου δεν κοβουν αποσειξεις υπαρχουν μιζες σκανδαλα φοροδιαφυγη κακη οδηγηση -επαγγελματικες ευκαιριες καλους επιστημονες καλους τεχνικους κακους τεχνικους και...

με λιγα λογια εχουν κ εχουμε απ ολα
να μην γαλούχηθουμε με το στο



πιο πανω #14 ειπωθηκε για τη σωστη ενημερωση κατι που το εζησα αναζητωντας συνεργειο για μια επισκευη αυτοκινητου
αρκετοι μου ελεγαν μονο το ποσο που ομολογουμένως ηταν σχεδον το μισο απ αυτο πoυ τελικα εδωσα σε καποιον που με ενημερωσε πολυ περισσοτερο για το τι ακριβως θα κανε ο συγκεκριμενος εχει κ πολυ "καλο ονομα "¨σαν μαστορας

θα πω ετσι ενα τυχαιο νουμερο για το παραδειγμα 7 στους 10 δεν ενημερωνουν ε ασ προσπαθησουμε οι 7 να γινουν λιγοτεροι κ οχι περισσοτεροι



οσο για το ερωτημα στο #15 το αρθρο ειναι πολυ ωραιο στο 5-9report αλλα οι επαγγελματιες ηλεκτρολογοι δεν τα σπουδασαν αυτα δεν τα γνωριζουν ?
ωστε να τα εφαρμοσουν

nikknikk4
15-08-17, 13:29
βρε Γιανννη χαλαρωσε στη τσιτα εισαι

lepouras
15-08-17, 13:48
βρε Γιανννη χαλαρωσε στη τσιτα εισαι
μπαααααα σε διακοπές είμαι και πίνω τσίπουρα. ε δεν θέλω να μπω μετά από 2-3 μέρες και να δω κάνα χαμό γιατί θα μου φύγει η επήρεια του τσίπουρου και θα φάω άλλες 2-3 μέρες πίνοντας να ξανά στρώσω κεφάλι...... :biggrin:
καλή συνέχεια να έχετε. γυρνάω σε κουρτίνα.... :lool:

nikknikk4
15-08-17, 14:16
μπαααααα σε διακοπές είμαι και πίνω τσίπουρα. ε δεν θέλω να μπω μετά από 2-3 μέρες και να δω κάνα χαμό γιατί θα μου φύγει η επήρεια του τσίπουρου και θα φάω άλλες 2-3 μέρες πίνοντας να ξανά στρώσω κεφάλι...... :biggrin:
καλή συνέχεια να έχετε. γυρνάω σε κουρτίνα....:lool:

ε...τωρα εξηγειται

ευχαριστουμε καλα να περασεις :biggrin:

antonisfa
15-08-17, 18:49
πιο πανω #14 ειπωθηκε για τη σωστη ενημερωση κατι που το εζησα αναζητωντας συνεργειο για μια επισκευη αυτοκινητου
αρκετοι μου ελεγαν μονο το ποσο που ομολογουμένως ηταν σχεδον το μισο απ αυτο πoυ τελικα εδωσα σε καποιον που με ενημερωσε πολυ περισσοτερο για το τι ακριβως θα κανε ο συγκεκριμενος εχει κ πολυ "καλο ονομα "¨σαν μαστορας

οσο για το ερωτημα στο #15 το αρθρο ειναι πολυ ωραιο στο 5-9report αλλα οι επαγγελματιες ηλεκτρολογοι δεν τα σπουδασαν αυτα δεν τα γνωριζουν ?
ωστε να τα εφαρμοσουν

Στο σημαντικό αυτό θέμα της ενημέρωσης του καταναλωτή / πελάτη για τη σημασία της "καλής γείωσης" (αυτό εννοούσα ) και τη βελτίωση της υπάρχουσας θα παραθέσω το 1ο κομμάτι από ενημερωτικό της ΕΛΕΜΚΟ

Τα οφέλη του τακτικού και αποδοτικού επανελέγχου της ηλεκτρικής εγκατάστασης μιας κατοικίας ή ενόςεπαγγελματικού χώρου είναι ιδιαίτερα σημαντικά. Οι κίνδυνοι ηλεκτροπληξίας ή πυρκαγιάς από ηλεκτρικάαίτια στους χώρους αυτούς μπορούν να μειωθούν δραστικά με τους επανελέγχους της ηλεκτρικήςεγκατάστασης. Επίσης, με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, έχουν δημιουργηθεί απαιτήσεις και αποδίδονταιευθύνες τόσο στους ηλεκτρολόγους όσο και στους ιδιοκτήτες για τους επανελέγχους αυτούς και όπως είναιγνωστό, άγνοια νόμων δεν αιτιολογείται.

Μέσα προστασίας
Τίποτα δεν είναι πιο πολύτιμο και πιο σημαντικό από την ανθρώπινη ζωή και από την υγεία. ΄Eχουμεαναρωτηθεί αν έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας έτσι ώστε να είμαστε ασφαλείς εμείς, τααγαπημένα μας πρόσωπα, οι συνεργάτες μας αλλά και οι περιουσίες μας από τους κινδύνους που μπορεί ναπροκύψουν από την καθημερινή χρήση του ηλεκτρικού ρεύματος στους χώρους οπου ζούμε καιεργαζόμαστε?Οι ειδήσεις για θανάτους ή για σοβαρούς τραυματισμούς από ηλεκτροπληξία λόγω ελαττωματικώνηλεκτρικών συσκευών ή μη ασφαλών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων γίνονται δυστυχώς όλο και πιο συχνές τατελευταία χρόνια. Επίσης, το βραχυκύκλωμα αναφέρεται όλο και συχνότερα ως μια από τις συνηθέστερεςαιτίες πυρκαγιάς σε κατοικίες και επαγγελματικά κτίρια.

Επανέλεγχος
Το βέβαιο είναι ότι με τα μέσα προστασίας που διαθέτουμε σήμερα, οι κίνδυνοι αυτοί μπορούν να μειωθούνδραστικά. Για να είστε σίγουροι ότι η ηλεκτρική σας εγκατάσταση είναι πραγματικά ασφαλής, θα πρέπει ναπληρεί τις απαιτήσεις που ορίζουν τα ισχύοντα Πρότυπα αλλά και το ισχύον νομικό πλαίσιο. ΓιΆ αυτό θαπρέπει να πραγματοποιείται συστηματικός επανέλεγχος (ΦΕΚ 844, 16 Μαϊου 2011).Με βάση τη νομοθεσία αυτή, ο επανέλεγχος είναι επίσης υποχρεωτικός μετά από μια φυσική καταστροφήπου έχει επιδράσει στο κτίριο, όπως είναι κεραυνός, σεισμός ή πλημμύρα, ή μετά από σοβαρά ατυχήματαόπως η πυρκαγιά ή η ηλεκτροπληξία.Οι επανέλεγχοι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία πρέπει να πραγματοποιούνται:ο‚· Για κατοικίες, τουλάχιστον κάθε δεκατέσσερα (14) χρόνια.ο‚· Για κλειστούς επαγγελματικούς χώρους που δεν έχουν εύφλεκτα υλικά, τουλάχιστον κάθε επτά (7)χρόνια.ο‚· Για κλειστούς επαγγελματικούς χώρους με εύφλεκτα υλικά, τουλάχιστον κάθε δύο (2) χρόνια.ο‚· Για χώρους ψυχαγωγίας και συνάθροισης κοινού, τουλάχιστον κάθε χρόνο.ο‚· Για επαγγελματικές εγκαταστάσεις στο ύπαιθρο (μαρίνες, πισίνες, κάμπινγκ) τουλάχιστον κάθεχρόνο και σε περίπτωση διακοπής της ηλεκτροδότησης, πριν από την επανασύνδεση.ο‚· Για όλες τις παραπάνω κατηγορίες εφόσον προκύπτει αλλαγή χρήσης της εγκατάστασης.ΑπαιτήσειςΟι επανέλεγχοι, για να είναι αξιοποιήσιμοι και αποδοτικοί, θα πρέπει να διεξάγονται όπως καθορίζονται καιαπαιτούνται από το πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384.

Στις απαιτήσεις του προτύπου για τους επανελέγχουςπεριλαμβάνονται και ειδικές μετρήσεις και δοκιμές, για να διαπιστώνεται από τα αποτελέσματά τους ότι ηηλεκτρική εγκατάσταση είναι πραγματικά ασφαλής. Οι μετρήσεις αυτές και οι δοκιμές θα πρέπει ναδιεξάγονται με ειδικά όργανα, τα οποία θα πρέπει να πληρούν συγκεκριμένες απαιτήσεις και κυρίως αυτέςτων προτύπων σειράς ΕΛΟΤ ΕΝ 61557. Τα αποτελέσματα των μετρήσεων και των δοκιμών αυτών θαπρέπει να τεκμηριώνονται σε ένα πρωτόκολλο ελέγχου. Στόχος του άρθρου αυτού είναι να παρουσιάσει τιςαπαιτήσεις του προτύπου ΕΛΟΤ HD 384 για επανελέγχους μετρήσεων και δοκιμών, που μπορούν να γίνουνμε τη βοήθεια ενος σύγχρονου πολυοργάνου.

Όλο το άρθρο http://www.elemko.gr/articles/article8.pdf

Για το τελευταίο που αναφέρεις nikknik ναι φυσικά και το σπούδασαν και γνωρίζουν να το εφαρμόσουν.
Γιατί όμως δεν το κάνουν?
Μήπως αυτό το κάνουν μόνο οι Έλληνες και από τι ...τόχουν στο αίμα τους τόχουμε στο αίμα μας στο DNA μας να κλέβουμε τον άλλον?
Σίγουρα δεν είμαστε όλοι το ίδιο όπως λες και συ, αλλά όσο πιο πολύ μας κλείνουν / δένουν τα χέρια με κανονισμούς τόσο θέλουμε να βρίσκουμε τρόπους να την "κάνουμε"
Δυστυχώς αυτό δε λέγεται εξυπνάδα αλλά κουτοπονηριά. Κάποια στιγμή θα αποκαλυφτεί αυτός που άφησε τη γείωση με ένα μόνο ηλεκτρόδιο και σε τιμή 120Ωμ
Βέβαια η γραφειοκρατία οργιάζει όσο βλέπουμε να φυτρώνουν ανακοινώσεις για 30 ή 50¤ την Υ.Δ.Ε. (με φυσικά έλεγχο της π@@@@@ς)

Γιάννη στην υγειά σου!!:byebye:

antonisfa
15-08-17, 19:26
Κάποτε ένας συνάδελφος μου έλεγε σαν δικαιολογία πως δεν γειώνει τα πολύφωτα δεν τραβάει ως το φωτ. σημείο 4ο καλώδιο γιατί οι κατασκευάστριες εταιρείες καλωδίων δεν έβγαζαν 4Χ1.5 ΝΥΜ ΠΛΑΚΕ.
Ποιος τον εμπόδιζε όμως να περάσει 2 ΝΥΜ πλακέ 3Χ1.5 ή δύο 2Χ1.5?

Ένας άλλος έξυπνος μάστορας που είχα δουλέψει τριάντα χρόνια και πριν, σε οικοδομές έβγαζε χτιστό στο σοβά ΝΥΜ 2Χ1.5 από τα κουτιά διακλάδωσης απευθείας προς τα έξω φωτιστικά σε εξώπορτες και σε άλλες αναμονές μπαλκόνια και άλλα.
Φυσικά δεν την υιοθέτησα αυτή την τακτική ούτε την άλλη που έβγαζε πάντα ΝΥΥ 3Χ2.5 σε παροχές θερμοσιφώνων ή ηλιακών στα 4KW

vasilllis
15-08-17, 20:10
Αυτη ειναι η μια πλευρα.Η αλλη ειναι ο ηλεκτρολόγος που εχει σπουδασει την τεχνη και την γνωριζει και την ακολουθει πιστα παει να βαλει ενα πολυφωτο με 15-20¤ με χιλια παζαρια και δεν υπαρχει γραμμή γειωσης,γιατι ο προηγουμενος βλαχος(το 80% των περιπτωσεων,θα ελεγα και 90% αλλα θα αρχισουν τα εχεις κανει γκαλοπ κλπ)
δεν τραβηξε σωστες γραμμες θα εχουμε:
α) του προτεινει την ενδεικτικη συνδεση που πρεπει να γινει και την κανει με τα 15¤
β) του προτεινει την ενδεικτικη συνδεση που πρεπει να γινει και τα βρισκουν στα λεφτα(σχεδον ποτε)
γ)του προτεινει την ενδεικτικη συνδεση που πρεπει να γινει και αφου λογοφερουν τα παραταει και φευγει (ως ενδειξη καλης πιστης αποκαθιστα οτι ξυλωσε)
δ)του προτεινει την ενδεικτικη συνδεση και το βαζει με ότι υλικο διαθετει-εχει προσφερει.

τι γνωμη εχετε

pstratos
15-08-17, 23:00
ενδεικτική = ενδεδειγμένη ??

antonisfa
16-08-17, 01:09
Εγώ πάντως θα πρότεινα στον πελάτη με κάποιο τρόπο να περάσω και 4ο καλώδιο για τη γείωση. (Και ΔΔΕ φυσικά αν δεν υπήρχε.)
Αν δεχόταν και το πρόσθετο κόστος όλα καλά. Θα του εξηγούσα πριν το λόγο για τον οποίο πρέπει να γίνει αυτό.
Αν δε δεχόταν θα την άφηνα τη δουλειά για τον επόμενο που σίγουρα θα έκανε τη σύνδεση σαν "καλός" ηλεκτρολόγος που θα ήταν (για τον πελάτη)
Είναι πως, με ποιο τρόπο πορεύεται και λειτουργεί ο καθένας μας στη δουλειά του.
Εσείς? Τι θα κάνατε στην περίπτωση αυτή?

Και να σας πω κάτι άλλο.
Δε βλέπω κανένα σωματείο (ΠΟΣΕΗ-ΕΕΤΕΜ) να κυνηγάει αυτούς που δημοσιεύουν με το κιλό και φθηνά τα πιστοποιητικά ΥΔΕ ..!
Για ποιο λόγο? Της ελεύθερης αγοράς? Ή λόγω της κρίσης? Δεν άλλαξε κάτι νομίζω το ίδιο συνέβαινε και προ κρίσης.

MacGyver
16-08-17, 01:20
Δεν νομίζω ότι υπάρχει νοικοκυρά που θα δώσει το ΟΚ για θέμα ασφάλειας να κόψεις το ταβάνι, άρα με αυτό δεδομένο, εξηγείς, φορτώνεις την ευθύνη στον προηγούμενο (κλασική τακτική) και συνεχίζεις ως έχει με τη δική τους σύμφωνη γνώμη.
Η παγίδα της ασφάλειας είναι ότι οι πιθανότητες να συμβεί κάτι είναι σπάνιες και αυτό το γεγονός σπρώχνει τους επιπόλαιους στον αυτοσχεδιασμό.

nestoras
16-08-17, 01:25
Αντωνη ολα καλα αυτα που λρς αλλα στην πραξη κι οταν η εγκατασταση ειναι "εργολαβικου" τυπου, καθε μετρο καλωδιου μετραει... Σκεψου πχ: 20 διαμερισματα, με 4 δωματια το καθενα το οποιο χρειαζεται απο ενα επιπλεον καλωδιο 5 μετρων. Παμε στα 400m καλωδιου +επιπλεον εργατοωρα τοποθετησης και συνδεσης. Ολα μετρανε με βαση το κερδος.

antonisfa
16-08-17, 04:52
Πρόσφατα ξεκίνησα να τοποθετώ ανεμιστήρες με φώτα σε 4 δωμάτια σε 2 διαμερίσματα και συμφώνησε ο πελάτης προς 35¤ τον ανεμιστήρα εργασία μόνο(υλικά δικά του) με καναλάκι ΝΥΜ 3Χ1.5 2.5 μέτρα και ΝΥΑ από το κουτί έως το διακόπτη.
Τι θα κάνατε εσείς στην περίπτωση των ανεμιστήρων, θα τους αφήνατε χωρίς γείωση?

nestoras
16-08-17, 07:33
Πρόσφατα ξεκίνησα να τοποθετώ ανεμιστήρες με φώτα σε 4 δωμάτια σε 2 διαμερίσματα και συμφώνησε ο πελάτης προς 35¤ τον ανεμιστήρα εργασία μόνο(υλικά δικά του) με καναλάκι ΝΥΜ 3Χ1.5 2.5 μέτρα και ΝΥΑ από το κουτί έως το διακόπτη.
Τι θα κάνατε εσείς στην περίπτωση των ανεμιστήρων, θα τους αφήνατε χωρίς γείωση?

Με 35¤ ανα δωματιο θα σκαβαμε και το ταβανι (ειδικά αν τα 35 ήταν και "μαυρα"... :-D

vasilllis
16-08-17, 11:57
Πρόσφατα ξεκίνησα να τοποθετώ ανεμιστήρες με φώτα σε 4 δωμάτια σε 2 διαμερίσματα και συμφώνησε ο πελάτης προς 35¤ τον ανεμιστήρα εργασία μόνο(υλικά δικά του) με καναλάκι ΝΥΜ 3Χ1.5 2.5 μέτρα και ΝΥΑ από το κουτί έως το διακόπτη.
Τι θα κάνατε εσείς στην περίπτωση των ανεμιστήρων, θα τους αφήνατε χωρίς γείωση?καμια σχεση το παραδειγμα αντωνη.δεν συζηταμε αν εισαι τυπικος η σωστος στην δουλεια σου.για να ειναι σωστο το παράδειγμα σου θα πρεπει να υπαρχει εγκαταστημενη η καλωδιωση σε εσωτερικη εγκατασταση και βεβαια αντι για 3*1,5 να εχει 2*1,5.
ο πελατης εννοειται δεν θελει να σκαψεις η να περασεις στα ταβανια εξωτερικες γραμμες.
θα τους εβαζες τους ανεμιστηρες η θα αφηνες τα 140¤ για καποιον αλλο;(σιγουρα στον επομενο)

lepouras
16-08-17, 13:56
Βρε δεν πάει να λέτε εσείς; το ρεύμα δεν σκοτώνει... πχ από εδώ που πίνω καφέ τώρα σας δείχνω μερικά ελαφριά (γιατί αν βάλω τα βαριά.....)
70524
70525

antonisfa
16-08-17, 14:37
καμια σχεση το παραδειγμα αντωνη.δεν συζηταμε αν εισαι τυπικος η σωστος στην δουλεια σου.για να ειναι σωστο το παράδειγμα σου θα πρεπει να υπαρχει εγκαταστημενη η καλωδιωση σε εσωτερικη εγκατασταση και βεβαια αντι για 3*1,5 να εχει 2*1,5.
ο πελατης εννοειται δεν θελει να σκαψεις η να περασεις στα ταβανια εξωτερικες γραμμες.
θα τους εβαζες τους ανεμιστηρες η θα αφηνες τα 140¤ για καποιον αλλο;(σιγουρα στον επομενο)
Βασίλη αναφέρθηκα σε 2 διαμερίσματα (προς ενοίκιαση) που λειτουργούν εδώ και πολλά χρόνια με χωνευτή εγκατάσταση.
Τρία υπνοδωμάτια και ένα σαλόνι στο καθένα με ΝΥΜ ΠΛΑΚΕ 2Χ1.5 στις οροφές τους εκτος του σαλονιού που έχει 3Χ1.5 για κομμιτατέρ.
Έχει λοιπόν σχέση το παράδειγμα, και να σου πω κάτι αν μου έφερνε ανεμιστήρες με τηλεκοντρολ στα σαλόνια θα ήταν γάντι. Μόνο στα υπνοδωμάτια θα ήθελε έξτρα γείωση. Παρόλα αυτά δέχτηκε να μπουν εξωτερικά καναλάκια.
Για σκάψιμο φυσικά θα είχε μερεμέτια και βαψίματα δεν ήθελε.

Εξωτερικό καναλάκι με ΝΥΜ 3Χ1.5 - χωνευτό πέρασμα μιας ακόμη επιστροφής στο διακόπτη - αντικ/ση του διακόπτη σε κομ/τερ - σύνδεση με προέκταση καλωδίου ΝΥΑ 1.5 για τη γείωση - τοποθέτηση της βάσης του ανεμιστήρα - μοντάρισμα των φωτιστικών - προετοιμασία με τρύπημα της βάσης για να περάσω στριφόνια 6Χ60 - δοκιμή οκ.= 35¤ έκαστος Χ 4 Χ 2 =280¤
Υλικά είχε ο πελάτης στην αποθήκη του από παλαιότερες δουλιές.

antonisfa
16-08-17, 14:50
Βρε δεν πάει να λέτε εσείς; το ρεύμα δεν σκοτώνει... πχ από εδώ που πίνω καφέ τώρα σας δείχνω μερικά ελαφριά (γιατί αν βάλω τα βαριά.....)
70524
70525
Ο καλύτερος του χωριού χαχα!!

alpha uk
16-08-17, 16:50
Νά πώ από τήν πλευρά μου ότι εδώ στήν Αγγλία είναι απαράβατος κανονισμός , καλώδια γείωσης νά τοποθετούνται στά φώτα καί στούς διακόπτες ,και όταν δέν χρησιμοποιούνται νά τερματίζονται μέ Κλέμενς (οι λόγοι πολλοί καί διάφοροι , εξηγούνται στήν δέκατη έκτη έκδοση τών κανονισμών) επίσης είναι απαραίτητο το sertificate της εγκατάστασης γιά τήν ασφάλιση τών κτιρίων (χωρίς sertificate καμία ασφαλιστική εταιρεία δέν σου ασφαλίζει τό κτίριο)

nestoras
16-08-17, 17:28
Εξωτερικό καναλάκι με ΝΥΜ 3Χ1.5 - χωνευτό πέρασμα μιας ακόμη επιστροφής στο διακόπτη - αντικ/ση του διακόπτη σε κομ/τερ - σύνδεση με προέκταση καλωδίου ΝΥΑ 1.5 για τη γείωση - τοποθέτηση της βάσης του ανεμιστήρα - μοντάρισμα των φωτιστικών - προετοιμασία με τρύπημα της βάσης για να περάσω στριφόνια 6Χ60 - δοκιμή οκ.= 35¤ έκαστος Χ 4 Χ 2 =280¤
Υλικά είχε ο πελάτης στην αποθήκη του από παλαιότερες δουλιές.

Οποτε ερχεται τωρα το ερωτημα του "πως θα δικαιολογησεις το μεροκαματο των 280¤" για μια δουλεια που αν πας οργανωμενος θα σου παρει 10ωρες (κι αν εχεις καρφωτικο μπετου "τυπου spit" και ψαλιδι καναλιων για φαλτσα θα τελειωσεις στο μισο χρονο)?

Αν κοψεις τιμολογιο αλλαζει το θεμα αλλα δεν καταλαβα κατι τετοιο!

(Εννοειται οτι δε σε κατηγορω για κατι!)

vasilllis
16-08-17, 17:37
Νά πώ από τήν πλευρά μου ότι εδώ στήν Αγγλία είναι απαράβατος κανονισμός , καλώδια γείωσης νά τοποθετούνται στά φώτα καί στούς διακόπτες ,και όταν δέν χρησιμοποιούνται νά τερματίζονται μέ Κλέμενς (οι λόγοι πολλοί καί διάφοροι , εξηγούνται στήν δέκατη έκτη έκδοση τών κανονισμών) επίσης είναι απαραίτητο το sertificate της εγκατάστασης γιά τήν ασφάλιση τών κτιρίων (χωρίς sertificate καμία ασφαλιστική εταιρεία δέν σου ασφαλίζει τό κτίριο)(certificate)
το οποίο δεν θα δώσει κανείς αν δεν έχει γείωση.και δεν θα αναλάβει κάνεις(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) χωρίς γείωση την εγκατάσταση.
τα ακριβώς αντίθετα απο ότι εδώ δηλαδή.
Οποτε ερχεται τωρα το ερωτημα του "πως θα δικαιολογησεις το μεροκαματο των 280¤" για μια δουλεια που αν πας οργανωμενος θα σου παρει 10ωρες (κι αν εχεις καρφωτικο μπετου "τυπου spit" και ψαλιδι καναλιων για φαλτσα θα τελειωσεις στο μισο χρονο)?

Αν κοψεις τιμολογιο αλλαζει το θεμα αλλα δεν καταλαβα κατι τετοιο!

(Εννοειται οτι δε σε κατηγορω για κατι!)τι εννοείς να δικαιολογήσει; Δηλαδή να έχει 1000¤ Εργαλεία, να πάει να δουλέψει δεκα ώρες (χωρις να γνωρίζουμε μεταφορικά και αποστάσεις) να πάρει πόσα;

nestoras
16-08-17, 17:47
(certificate)
το οποίο δεν θα δώσει κανείς αν δεν έχει γείωση.και δεν θα αναλάβει κάνεις(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) χωρίς γείωση την εγκατάσταση.
τα ακριβώς αντίθετα απο ότι εδώ δηλαδή.τι εννοείς να δικαιολογήσει; Δηλαδή να έχει 1000¤ Εργαλεία, να πάει να δουλέψει δεκα ώρες (χωρις να γνωρίζουμε μεταφορικά και αποστάσεις) να πάρει πόσα;

Χμμμ... Αν ηταν ενας ανεμιστηρας θα το καταλαβαινα καλυτερα το νουμερο. Απλα στους 8 ακουγεται"μεγαλο" το ποσο. Και στην τελικη, τα εργαλεια των 1000¤ δε γινονται αποσβεση σε 4 μεροκαματα.

Ο Αντωνης που εχει δει το χωρο μπορει να εχει ξεκαθαρη εικονα μονο και να μας πει αν ειναι "ενταξει" ή τσιμπημενη η τιμη. :-)

Δεν εχω ιδεα σε τι νουμερα παιζουν οι τιμες στην εκει περιοχη αλλα εδω ειναι 70-100¤ για καλωδιωση δωματιου (σκαψιμο+καλωδια) αναλογως τα σημεια, οποτε το 35¤ για δυο μετρα καλωδιωσης (εξωτερικης) μου φαινεται μεγαλο νουμερο, ακομη και 50χλμ μακρυα να ειναι η δουλεια.

antonisfa
16-08-17, 19:15
Η τιμή για το κομμάτι μου φαίνεται ικανοποιητική δεδομένου ότι θα κοπεί μικρότερο τιμολόγιο στο σύνολο (υπάρχουν και άλλες εργασίες που θα δρομολογηθούν)
Όσο για την απόσταση είναι 25 περίπου χλμ. σε χωριό εκτός πόλης - έδρας και πραγματοποιήθηκε σε 2 επισκέψεις των 4 ωρών έκαστη.

Έγινε δωρεάν μέτρηση της αντίστασης γείωσης και των δύο κτιρίων και άνοιξε πράσινο φως για τη βελτίωσή της με αόριστο κόστος έχοντας κάποιο ταβάνι.

vasilllis
16-08-17, 21:37
Χμμμ... Αν ηταν ενας ανεμιστηρας θα το καταλαβαινα καλυτερα το νουμερο. Απλα στους 8 ακουγεται"μεγαλο" το ποσο. Και στην τελικη, τα εργαλεια των 1000¤ δε γινονται αποσβεση σε 4 μεροκαματα.

Ο Αντωνης που εχει δει το χωρο μπορει να εχει ξεκαθαρη εικονα μονο και να μας πει αν ειναι "ενταξει" ή τσιμπημενη η τιμη. :-)

Δεν εχω ιδεα σε τι νουμερα παιζουν οι τιμες στην εκει περιοχη αλλα εδω ειναι 70-100¤ για καλωδιωση δωματιου (σκαψιμο+καλωδια) αναλογως τα σημεια, οποτε το 35¤ για δυο μετρα καλωδιωσης (εξωτερικης) μου φαινεται μεγαλο νουμερο, ακομη και 50χλμ μακρυα να ειναι η δουλεια.
Παναγιωτη (πολυχρονος κιολας) σιγουρα παιζουν αυτες οι τιμες?
Ειναι μια μερα σκαψιμο-σωληνωση-στηριξη.Οταν σοβαντιστουν περασμα καλωδιων κλεισιμο κουτιων και μετα το βαψιμο τοποθετηση διακοπτικου υλικου.
3 μεροκαματα-επισκεψεις .
Στα 50χλμ μακρια που λες εσυ ο ταξιτζης μονο για το πηγαινε παιρνει 40¤ χωρις να σηκωθει απο το καθισμα .Χωρια που θελει 30¤ εξοδα το αμαξι.

nestoras
17-08-17, 00:43
Παναγιωτη (πολυχρονος κιολας) σιγουρα παιζουν αυτες οι τιμες?
Ειναι μια μερα σκαψιμο-σωληνωση-στηριξη.Οταν σοβαντιστουν περασμα καλωδιων κλεισιμο κουτιων και μετα το βαψιμο τοποθετηση διακοπτικου υλικου.
3 μεροκαματα-επισκεψεις .
Στα 50χλμ μακρια που λες εσυ ο ταξιτζης μονο για το πηγαινε παιρνει 40¤ χωρις να σηκωθει απο το καθισμα .Χωρια που θελει 30¤ εξοδα το αμαξι.

Οντως Βασιλη, αναφερομαι σε εργολαβικες τιμες (χωρις πριζες/διακοπτες εννοειται) οπου το σκαψιμο/σωληνωση σε ενα δωματιο θα παρει μια ωρα και το περασμα των καλωδιων μιση ωρα (δυο ατομα με σοβαρα εργαλεια) και χωρις τελικη αποκατασταση.

Μεση χιλιομετρικη αποζημιωση συνηθως ειναι 0.30¤ / χλμ (πλεον λιγοτερα) οποτε στα 100χλμ εχεις εξοδα μετακινησεων 30¤. Απο τη στιγμη που κοβονται τιμολογια εστω και μικροτερης αξιας σημαινει οτι το μεροκαματο δεν ειναι 280¤ αλλα πολυ χαμηλοτερο.

Οπως ειπε κι ο Αντωνης του πηρε 8ωρες για την εργασια συνολικα και προφανως ηταν ικανοποιημενος για να προσφερει και περισσοτερα στον πελατη του (μετρηση γειωσης).

Το αρχικο μου σχόλιο φανηκε καπως "καυστικο" επειδη δεν ανεφερε τιμη με ΦΠΑ κτλ. κι επειδη η συγκεκριμενη εργασια ειναι ουσιαστικα "αγγαρεια" κι εχει να κανει πιο πολυ με το αισθητικο κομματι παρα με το ηλεκτρολογικο (απο πλευρας απαιτουμενων γνωσεων) κι απο λαθος μου δεν αναφερθηκα σε λεπτομερειες απο την αρχη.

Ευχαριστω και για τις ευχες! :-)

vasilllis
17-08-17, 01:01
Παναγιωτη δυο ατομα 100¤ για καλοδιωση δωματιου (δεν λεω 70) ειναι εξωφρενικα λιγα.Να μου ελεγες ενα ατομο να πω κατι γινεται.
Αυτες οι εργατωρες που αναφερεις δεν παιζουν ουτε σε σεναριο επιστημονικης φαντασιας. σκαψιμο σωληνωση (ας πουμε και σε τουβλο που ειναι ευκολο) σε μια ωρα δεν γινεται .Ουτε ο γιουσειν μπολτ δεν το κανει.μονο ανεβα κατεβα εργαλεια,λασπες μπαλαντεζες θες μια ωρα για πλακα.
τελοσπαντων .

antonisfa
17-08-17, 13:46
Εγώ θα κοστολογούσα 150¤ το υπνοδωμάτιο κομπλέ με τους πριζοδιακόπτες στις θέσεις τους.
200¤ για κουζίνα για την πιο απλή εγκατάσταση
WC και χωλ στα 175¤ (τηλέφωνο)
200¤ ο γεν. πίνακας (1φ) με γραμμή ηλιακού και τουλάχιστον 2 γραμμές A/C
Γραμμή παροχής έως 5 μέτρα
Ητοι 725¤ σύνολο (παραδοτέα) ΜΕ ΦΠΑ

Τον χρόνο δεν τον υπολογίζω, οι δουλειές είναι λιγοστές, πάντα έτσι λειτουργούσα είτε θα έπαιρνα ένα χιλιάρικο είτε 20 εκτός ιδιαιτερότητας αναπαλαίωσης κτιρίων που εκεί είναι πιο πιεσμένα χρονικά.

70549
Ένα παλαιό κτίριο προς ανακαίνιση
Οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν βελτίωση της γείωσης παρόλο που έχουν συμβεί άσχημα περιστατικά στο παρελθόν.
Έπειτα από συμβουλές του πολιτικού μηχανικού δέχτηκαν να γίνει στο υπόγειο μια "μαιμού" θεμελιακή-περιμετρική που ελπίζω να πέσουμε κάτω από τα 10Ωμ. (88 η υπάρχουσα)
Η εγκατάσταση χρονολογείται από το 1957 με μια ανακαλωδίωση και πίνακα το 1975

antonisfa
19-08-17, 13:20
Νά πώ από τήν πλευρά μου ότι εδώ στήν Αγγλία είναι απαράβατος κανονισμός , καλώδια γείωσης νά τοποθετούνται στά φώτα καί στούς διακόπτες ,και όταν δέν χρησιμοποιούνται νά τερματίζονται μέ Κλέμενς (οι λόγοι πολλοί καί διάφοροι , εξηγούνται στήν δέκατη έκτη έκδοση τών κανονισμών) επίσης είναι απαραίτητο το sertificate της εγκατάστασης γιά τήν ασφάλιση τών κτιρίων (χωρίς sertificate καμία ασφαλιστική εταιρεία δέν σου ασφαλίζει τό κτίριο)

Και εδώ στην Ελλάδα ότι δεν χρησιμοποιείται συνήθως δεν τερματίζεται σε κλέμμενς κενές αλλά κόβεται για να μην μπερδευτεί ο επόμενος συνάδελφος (σε επίπεδο οικιακό τουλάχιστον) ή μη συμβεί κάτι στο μέλλον και είναι ρευματοφόρο.

Το δικό μας cirtificate είναι η Υ.Δ.Ε. χωρίς αυτήν δεν μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στο σπίτι σου ...παντού αλλά για ασφάλιση κτιρίων δεν γνωρίζω προυποθέσεις ασφαλιστικών εταιρειών.
Μπορεί να ισχύει το ίδιο με U.K.

JOUN
19-08-17, 13:30
Έπειτα από συμβουλές του πολιτικού μηχανικού δέχτηκαν να γίνει στο υπόγειο μια "μαιμού" θεμελιακή-περιμετρική που ελπίζω να πέσουμε κάτω από τα 10Ωμ. (88 η υπάρχουσα)

Mιλας για περιοχη με αμεση γειωση(Αθηνα);
Αν ναι δυσκολα σε βλεπω..

antonisfa
19-08-17, 14:16
Mιλας για περιοχη με αμεση γειωση(Αθηνα);
Αν ναι δυσκολα σε βλεπω..
Όχι Γιώργο αναφέρομαι σε ουδετέρωση, εκτός Αττικής, εδώ σε Κυκλαδονήσι

JOUN
19-08-17, 14:35
Αφου εχεις ουδετερωση γιατι τοσο χαλια τιμη;Η μετρηση εγινε με αποσυνδεμενο τον ουδετερο απο τον μετρητη;

antonisfa
19-08-17, 15:03
Αφου εχεις ουδετερωση γιατι τοσο χαλια τιμη;Η μετρηση εγινε με αποσυνδεμενο τον ουδετερο απο τον μετρητη;
Οι περισότερες εντός των πόλεων και ειδικά σε πεζοδρόμια έτσι γύρω απ αυτές τις τιμές κυμαίνονται.
Τι να σου κάνει μια σωλήνα σιδερένια 1 ίντσας 2.0 έως 2.5 μέτρα βάθος? Έτσι τις έβαζαν τη δεκαετία του 70 και θεωρούνταν νόμιμη η γείωση άσχετα της τιμής της!

Ναι φυσικά και αποσυνδέω το καλώδιο. κόβω μετράω και κοσάρω πάλι στη θέση του.(δεν είναι εύκολο πάντα)

JOUN
19-08-17, 20:49
Αυτο θελω να πω φιλε Αντωνη:Φυσικα και η τιμη ειναι χαλια αλλα λογω ουδετερωσης δεν ειναι μονη της αλλα ειναι παραλληλα με ολες τις αλλες γειωσης της περιοχης,μαζι με την γειωση τυχον μετασχηματιστη μεσης-χαμηλης ,την γειωση που εχουν οι κολωνες κλπ κλπ
Αυτο ακριβως αναγνωριζει και το εντυπο της ΥΔΕ και σε απαλλασει απο μετρηση της γειωσης αν εισαι σε δικτυο με ουδετερωση( ΤΝ)
Με λιγα λογια η τιμη της γειωσης που θα μετρησεις με συνδεμενο τον ουδετερο μεσα στον μετρητη ειναι η τιμη γειωσης της εγκαταστασης και εχει συνηθως καλη τιμη(κατω των 10 ωμ)

antonisfa
19-08-17, 21:14
Αυτο θελω να πω φιλε Αντωνη:Φυσικα και η τιμη ειναι χαλια αλλα λογω ουδετερωσης δεν ειναι μονη της αλλα ειναι παραλληλα με ολες τις αλλες γειωσης της περιοχης,μαζι με την γειωση τυχον μετασχηματιστη μεσης-χαμηλης ,την γειωση που εχουν οι κολωνες κλπ κλπ
Αυτο ακριβως αναγνωριζει και το εντυπο της ΥΔΕ και σε απαλλασει απο μετρηση της γειωσης αν εισαι σε δικτυο με ουδετερωση( ΤΝ)
Με λιγα λογια η τιμη της γειωσης που θα μετρησεις με συνδεμενο τον ουδετερο μεσα στον μετρητη ειναι η τιμη γειωσης της εγκαταστασης και εχει συνηθως καλη τιμη(κατω των 10 ωμ)

Αν η μέτρηση δεν είναι δυνατή τότε μετράς αντίσταση βρόγχου σφάλματος.(αποδεκτή)
Αν μπορείς να τη μετρήσεις και τη βρεις χαμηλή (συνήθως) τότε πρέπει να τη βελτιώσεις γιατί γνωρίζεις και ο καθένας μας τους κινδύνους σε ουδετέρωση αν δεν έχεις καλή τιμή γείωσης. (περίπτωση απώλειας ουδέτερου παροχής)

Η τιμή της αντίστασης με το δίκτυο ουδετέρωσης φυσικά και είναι κάλλιστη. ( <2Ωμ)

Υ.Γ. Επειδή στο κεφάλαιο για αρχάριους είδα πως για κάποιους δεν είναι ξεκάθαρο σχετικά με την ουδετέρωση και με την ουδετερογείωση ίσως θα έπρεπε να διευκρινιστεί το θέμα. (ίσως στο θέμα αυτό και όχι εδώ)
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82079&highlight=%EF%F5%E4%E5%F4%DD%F1%F9%F3%E7

JOUN
19-08-17, 21:27
Η τιμή της αντίστασης με το δίκτυο ουδετέρωσης φυσικά και είναι κάλλιστη. ( <2Ωμ)



Αυτο ακριβως λεω: Σε κανονικη λειτουργια η εγκατασταση σου εχει 2 ωμ τιμη γειωσης..
Μια χαρα εισαι και συμφωνος με τους κανπνισμους.
Τωρα αν κοπει ο ουδετερος και εχεις υψηλη αντισταση γειωσης κλπ κλπ ειναι περιπτωση βλαβης και θα αντιμετωπιστει οταν και αν χρειαστει.
Δεν γινεται να προβλεψεις καθε πιθανο σεναριο βλαβης και γιαυτο παντα βαζουμε ΔΔΕ, αν δεν κανω λαθος σε προστατευει μεχρι τα 1.5ΚΩ τιμη γειωσης(δεν θυμαμαι ακριβως)

alpha uk
19-08-17, 22:19
Σέ TN-C μετράς αντίσταση βρόχου , εάν είναι στά 2Ω πού λες είναι πολύ καλή , εάν μετράς μέσω τού ηλεκτροδίου καί είναι κάτω των 80Ω τότε είναι τέλεια , πάντα όμως νά είναι τοποθετημένο RCD (επιτρεπτό όριο στό ηλεκτρόδιο 100 - 120Ω) το μόνο που θα χρειαστεί είναι ο έλεγχος στό κολάρο καί στό ηλεκτρόδιο , εάν είναι σωλήνα όπως λες θά είναι καλύτερα νά αντικατασταθεί μέ χάλκινη μπάρα ή με κάθετη πλάκα χαλκού

antonisfa
20-08-17, 00:01
Όποτε ξεκινήσει αυτή η αναπαλαίωση θα γίνει μια παρέμβαση από τον πολ. μηχανικό στη θεμελίωση του κτιρίου.

Εκεί είναι ευκαιρία να επέμβουμε με μια τύπου θεμελιακή/περιμετρική όπως και ανέφερα.
Οπότε η γραμμή του ηλεκτροδίου "σωλήνα" ή θα καταργηθεί ή θα προστεθεί στη βελτίωση της συνολικής τιμής αφού πρώτα ελεγχθεί στα μέρη της.

RCD υπάρχει και είναι "ενεργό"