PDA

Επιστροφή στο Forum : πλαφονιερα



tasarasch
20-08-17, 21:56
καλησπερα σας! μπορει να μ πει καποιος για ποιον λογο τρεμοπαιζει η πλαφονιερα μου? και σβηστο και αναμμενο το αυτοκινητο ειναι το ιδιο...αλλαξα λαμπακι με λεντ και παραμενει...

spi017
20-08-17, 22:24
Ίσως οι διακόπτες στις πόρτες, με λίγο wd40 ξεκολλάν και καθαρίζουν τα πάντα, τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκίνητο έπιασε.:wiink:

george Mp
20-08-17, 22:24
Αν το αυτοκινητο δεν εχει canbus δες το μπουτον, βγαλτο κα καθαρισε το ή ρίξε λίγο αντισκοριακό σπρευ.

tasarasch
20-08-17, 22:50
Αν το αυτοκινητο δεν εχει canbus δες το μπουτον, βγαλτο κα καθαρισε το ή ρίξε λίγο αντισκοριακό σπρευ.

δεν εχει canbus νομιζω ειναι daewoo lanos klat 99'

tasarasch
20-08-17, 22:50
Ίσως οι διακόπτες στις πόρτες, με λίγο wd40 ξεκολλάν και καθαρίζουν τα πάντα, τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκίνητο έπιασε.:wiink:
δεν ειναι απο τις πορτες γτ το κανει και στην θεση ΟΝ

george Mp
21-08-17, 00:27
δεν ειναι απο τις πορτες γτ το κανει και στην θεση ΟΝΚαποια επαφη ειναι χαλαρη, θελει ψαξιμο.

agis68
21-08-17, 02:28
Εχω ενα Scenic Megane 97 Μοντελο με canbus Αλλά δεν έχει να κάνει. Αλλαξα το κοινό λαμπάκι της πλαφονιέρας με λεντ. Το ίδιο συνέβη και σε μένα και τελικά ήταν ο διακόπτης. Βγήκε καθαρίστηκε σχολαστικά είχε πατινάρι ο χαλκός και αυτή ήταν η αιτία. Εκτοτε καθε έξι μήνες τον έλεγχα γιατί την πρώτη φορά τον άφησα για πλέον ενός έτους και το ξανάκανε. Τελικά διαπίστωσα πως το σημείο του διακόπτη αφήνει ενα περίπου 2-3 χιλιοστών ρήγμα να μπάινει αέρας, υγρασία και λοιπά και έβαλα ένα λαστιχάκι περιμετρικά του διακόπτη που πάρθηκε από παλιά σαμπρέλα από παπί. Το πρόβλημα λύθηκε άπαξ και τωρα ούτε καν τον ελέγχω αφου είναι τσακμάκι

tasarasch
04-09-17, 12:38
καλησπερα! λυθηκε το θεμα με σπρει επαφων στον διακοπτη και στις επαφες π ειναι στις πορτες..τωρα παρατηρησα οτι με αναμμενα αλαρμ αναβοσβηνει οπως και τα φλας..τι κανουμε γ αυτο??

elektronio
04-09-17, 13:41
καλησπερα! λυθηκε το θεμα με σπρει επαφων στον διακοπτη και στις επαφες π ειναι στις πορτες..τωρα παρατηρησα οτι με αναμμενα αλαρμ αναβοσβηνει οπως και τα φλας..τι κανουμε γ αυτο??


Σβήσε τα αλάρμ!! :lool:

Με αναμμένη τη μηχανή; σβήνει τελείως ή απλά χαμηλώνει ένταση;

tasarasch
04-09-17, 16:29
με αναμενη τη μηχανη..πεφτει η ενταση αλλα φαινεται αρκετα..

esertas
04-09-17, 20:36
Ίσως έχουν κοπεί εξασθενίσει τα καλώδια της πλεξούδας. Το έπαθα σε πορτμπαγκάζ.

tasarasch
17-10-17, 19:34
επεστρεψα παιδες με νεα απορια!! επειδη στο πορτ μπαγκαζ δεν υπαρχει φωτακι και τυχαινει να ψαχνω στα τυφλα μερικες φορες απο που θα ηταν ακινδυνο και σωστο να κλεψω λιγο ρευμα?? σκεφτηκα να παρω απο καποια λαμπα πισω να αναβει με τα φωτα και να προσθεσω ενα διακοπτακι για να το ανοιγω οταν χρειαστει...

ioannis_83
17-10-17, 21:11
επεστρεψα παιδες με νεα απορια!! επειδη στο πορτ μπαγκαζ δεν υπαρχει φωτακι και τυχαινει να ψαχνω στα τυφλα μερικες φορες απο που θα ηταν ακινδυνο και σωστο να κλεψω λιγο ρευμα?? σκεφτηκα να παρω απο καποια λαμπα πισω να αναβει με τα φωτα και να προσθεσω ενα διακοπτακι για να το ανοιγω οταν χρειαστει...
βαζεις ενα κομματακι λεντοταινια,τραβας ρευμα απο πινακιδα η πισω φως οπως προειπες και τελος,η την αφηνεις συνεχεια αναμενη η αν θελεις βαζεις ενα ρελε με μαγνητικη επαφη {παγιδα}για ευκολια και αναβοσβηνει με το ανοιγμα.

xsterg
21-10-17, 07:46
εγω θα ελεγα να το αφησει ειτε ετσι οπως ειναι ειτε να βρει να βαλει την λαμπα που λειπει αλλα με τροπο που εχει προβλεψει το εργοστασιο. πατεντες με διακοπτακια κλπ οδηγουν ταχεως σε αδειασμα της μπαταριας.

tasarasch
21-10-17, 20:32
εγω θα ελεγα να το αφησει ειτε ετσι οπως ειναι ειτε να βρει να βαλει την λαμπα που λειπει αλλα με τροπο που εχει προβλεψει το εργοστασιο. πατεντες με διακοπτακια κλπ οδηγουν ταχεως σε αδειασμα της μπαταριας.
δεν υπαρχει καμια λαμπα δν λειπει τπτ..απλα δεν εχει