PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινητήρας "εκτός" από PTC



antonisfa
23-08-17, 22:33
Κινητήρας αντλιοστασίου βρέθηκε σταματημένος από θερμίστορ σήμερα το πρωί.
Αφού μετρήθηκε από πολλές πλευρές (αντίσταση τυλιγμάτων οκ - μέγγερ οκ - τάση τροφοδοσίας οκ τον ξανάβαλα μπροστά και μετά από 12 ώρες ξανά το ίδιο.
Το θερμικό του είναι εκεί που πρέπει στο 58% του ονομαστικού του αλλά ο κινητήρας απορροφάει μικρότερη ένταση από τη ρύθμισή του. Ακουστικά συμπεριφέρεται καλά αλλά όσο περνάει ο χρόνος θερμαίνεται το σώμα του.
Για άλλη μια φορά το απόγευμα μετρήθηκαν όλα μόνο η "ισχύς" του φαίνεται λίγο μειωμένη.
Τα ρουλεμάν αλλάχτηκαν πρόσφατα και η αντλία είναι καινούργια, η δε ευθυγράμμιση στο κόμπλερ σωστή.

Αναρρωτιέμαι τι άλλο μπορεί να συμβαίνει, πάντως δεν κινδυνεύει προς το παρόν.
Πρόκειται για κινητήρα 75KW ο οποίος κινεί αντλία νερού με αξονική σύνδεση
Αν ξανασταματήσει αύριο και βρω ευκαιρία θα τον λύσω να δω μήπως φανεί κάτι...

diony
23-08-17, 23:13
Κάνε έναν έλεγχο και τη φτερωτή ψύξης μήπως από παλιότερο ζόρι πατινάρει

Η θερμοκρασία που ανεβάζει μήπως οφείλεται στα ρουλεμάν , αν πρώτα π.χ. είχε C3 και μπήκαν απλά στη συντήρηση

Κάποια χαλαρή σύνδεση στη διαδρομή από το PTC μέχρι τον πίνακα και την κάρτα που καταλήγει μήπως δημιουργεί εικονική βλάβη

antonisfa
24-08-17, 00:06
Κάνε έναν έλεγχο και τη φτερωτή ψύξης μήπως από παλιότερο ζόρι πατινάρει

Η θερμοκρασία που ανεβάζει μήπως οφείλεται στα ρουλεμάν , αν πρώτα π.χ. είχε C3 και μπήκαν απλά στη συντήρηση

Κάποια χαλαρή σύνδεση στη διαδρομή από το PTC μέχρι τον πίνακα και την κάρτα που καταλήγει μήπως δημιουργεί εικονική βλάβη
Η φτερωτή φαινόταν εντάξει.

Όσο για τα ρουλεμάν δε γνωρίζω τι έβαλαν 3 μήνες πριν αλλάχτηκαν και δεν σημειώθηκαν στο αρχείο τους( συνήθως C3 βάζουν)

Από το κιβώτιο του κινητήρα έως το softstarter έλεγξα το καλώδιο όπως και τα καλώδια τροφοδοσίας για χαλαρές συνδέσεις.

el greco 1
24-08-17, 08:34
σε ποια θερμοκρασια βγενει εκτος το ptc? σιγουρα θα υπερθερμανθηκε για να βγει εκτος.

elektronio
24-08-17, 08:54
Μήπως έχει αυξηθεί το ζόρισμα από πρόβλημα στην αντλία και υπερθερμαίνει το μοτέρ;

antonisfa
24-08-17, 13:12
σε ποια θερμοκρασια βγενει εκτος το ptc? σιγουρα θα υπερθερμανθηκε για να βγει εκτος.
Σύμφωνα με την κλάση μόνωσης που βλέπω τώρα στο ταμπελάκι του που τράβηξα χτες φωτο είναι η F και απ τον πίνακα βλέπω αντιστοιχεί σε 100 βαθμούς κελσίου.
Τώρα το θερμίστορ πρέπει να είναι το πολύ ίσο με 100 βαθμούς για να προστατεύει τα τυλίγματα ή και 90.

antonisfa
24-08-17, 13:15
Μήπως έχει αυξηθεί το ζόρισμα από πρόβλημα στην αντλία και υπερθερμαίνει το μοτέρ;
Η αντλία γυρίζει ελεύθερα το δοκιμάσαμε χτες, το φορτίο κάνει ένα πλήγμα (πάνω από 10+bar) μόνο όταν σταματάει, στη λειτουργία είναι κανονικό.

pstratos
24-08-17, 15:44
Μέτρησες την ισχύ που απορροφά το μοτερ? Διαφοροποιήθηκε κάτι τελευταία? Μήπως πχ καθαρίσατε κάποιο φίλτρο --> αυξήθηκε λίγο η παροχή της αντλίας --> αυξηθηκε η ζητούμενη ισχύς?

el greco 1
24-08-17, 18:38
αν ειναι παλιος ο κηνητηρας ισως να εχει χαλασει και το ptc. το εχω συναντησει σε μοτερ απο μεγαλα πλυντηρια.θα βοηθουσε αν μετραγες τη θερμοκρασια εξω στο στατη με καποιο τροπο.

MacGyver
24-08-17, 18:56
Η φτερωτή είναι στερεωμένη; Η σήτα είναι καθαρή; Υπάρχει ροή αέρα;
Καμιά φορά όλα φαίνονται λογικά, όμως κάτι παράξενο υπάρχει και κρύβεται.

Ιστορία με αντλία:
Αυτές τις μέρες δούλεψα σε μία αντλία ενός μηχανήματος η οποία δίνει σε μία μεταγωγική ηλεκτροβάνα τεσσάρων θέσεων.
Δύσκολη τοπολογία, ηλεκτρονικά ελεγχόμενα, με διακόπτες πάνω στην ηλεκτροβάνα, εξωτερικές εντολές κλπ.
Ξαφνικά κάποιο δοχείο απο τα πολλά δεν γέμιζε. Τηλέφωνα στο εργοστάσιο, μέτρα το ένα , το άλλο....
Όταν έφτασα είχαν βγαλμένα όλα τα ηλεκτρονικά.
Αρχικά αφαιρώ την 1 1/2" σωλήνα στης εξόδου για να δω πού είναι το θέμα, αντλία η έλεγχος. Ίσα που κατουρούσε.
Την αφαιρώ και ανοίγω την βάνα, που ήταν στην έξοδο του τανκ (είσοδος αντλίας). Έτρεχε κανονικά, άρα δεν βούλωσε.
Αλλάζω τις φάσεις μήπως έγινε καμία εργασία και γυρνάει ανάποδα...τίποτα.
Διαλύω την τριβάθμια, και βρίσκω ένα tie wrap διπλωμένο ωραιότατα στην είσοδο. Εδώ είμαστε. Καθαρίζω και την πρώτη βαθμίδα απο τα ξένα "πετραδάκια", την κλείνω. Τα ίδια, είναι δυνατόν;
Πάλι έξω, ανοίγω και τις άλλες βαθμίδες που απέφυγα πριν γιατί δεν υπήρχαν οι φλάντζες ....τίποτα ιδιαίτερο, κάτι μικρά ξένα.
Ξανακλείνω, εστιάζω στη εξαέρωση....την γεμίζω και απο την μία, και απο την άλλη. Φυσάω με αέρα ανάποδα...όλα καλά.
Εννέα το βράδυ, τα ξανασυναρμολογώ, λέω να δώσουν εντολή, και πάω να δώ την είσοδο της αντλίας απο το τανκ. Ίσα που έφτανε το χέρι μου στο βάθος, είχε και άλλες εισόδους εξόδους απο πάνω της, μαύρα τα νερά, δύσκολη θέση. Με το που έβαλαν μπροστά, νοιώθω σαν να τραβάει τον πάτο της λαμαρίνας. Είναι δυνατόν; Γιαυτό, κάτι τη φρακάρει. Ξαναδίνουν εντολή και πιάνω τον ένοχο, μία δισκέτα 3.5". Με το που ξεκινούσε η αντλία την σήκωνε και έκλεινε την είσοδο σαν κλαπέ!
Γίνονται αυτά τα πράγματα;

elektronio
24-08-17, 20:54
ναι αλλά εδώ πρόκειται για 100 άλογα, θα πρέπει να πέσει κανένα βόδι να ταπώσει την είσοδο! :lool:

Τις δισκέτες πρέπει να τις ρουφάει και να τις φτύνει κομφετί :lool:

nestoras
24-08-17, 21:30
... Ξαναδίνουν εντολή και πιάνω τον ένοχο, μία δισκέτα 3.5". Με το που ξεκινούσε η αντλία την σήκωνε και έκλεινε την είσοδο σαν κλαπέ!


Και ηταν η δισκεττα με το Norton Backup που εψαχνες...

:-D

MacGyver
24-08-17, 21:33
Έχω USB floppy emulator, που να βρεις δισκέτα σήμερα. :) Αυτή ήταν από παλιά εκεί.

antonisfa
24-08-17, 22:27
7058470586

Το θερμίστορ σύμφωνα με το διπλανό όμοιό του σχεδόν ίδιο είναι στους 140 βαθμούς:w00t: προς έκπληξή μου!
Τι συμβαίνει ?
Τα τυλίγματα θα έπρεπε να είχαν τσουρουφλιστεί

antonisfa
24-08-17, 22:28
ναι αλλά εδώ πρόκειται για 100 άλογα, θα πρέπει να πέσει κανένα βόδι να ταπώσει την είσοδο! :lool:

Τις δισκέτες πρέπει να τις ρουφάει και να τις φτύνει κομφετί :lool:

Όντως τραβάει τάντερά της χαχαχ!

Δε σας προλαβαίνω με τα μυνήματα χεχε....

antonisfa
24-08-17, 22:35
Τα στοιχεία του κινητήρα τα πήρα από σημειώσεις δεν ειχε ταμπελάκι! Λάθος είχα γράψει

Το ρεύμα που τραβάει είναι μειωμένο για τα 8.5 bar (το ίδιο κ η ισχύς του) η άλλη τραβάει 108Α ενώ αυτός 96Α με ονομαστικό 120

Δε βρήκα χρόνο να το λύσω. Πιστεύω θα βρω την αιτία όταν λυθεί

Η θερμ/σία περιβάλλοντος είναι στα 35 κελσίου άντε να έχω μια μικρή αύξηση 5-10% επί της ανωτέρας αποδεκτής αλλά όχι και θερμίστορ στους 140 βαθμούς!!

antonisfa
24-08-17, 22:43
Η φτερωτή είναι στερεωμένη; Η σήτα είναι καθαρή; Υπάρχει ροή αέρα;
Καμιά φορά όλα φαίνονται λογικά, όμως κάτι παράξενο υπάρχει και κρύβεται.

Ιστορία με αντλία:
Αυτές τις μέρες δούλεψα σε μία αντλία ενός μηχανήματος η οποία δίνει σε μία μεταγωγική ηλεκτροβάνα τεσσάρων θέσεων.
Δύσκολη τοπολογία, ηλεκτρονικά ελεγχόμενα, με διακόπτες πάνω στην ηλεκτροβάνα, εξωτερικές εντολές κλπ.
Ξαφνικά κάποιο δοχείο απο τα πολλά δεν γέμιζε. Τηλέφωνα στο εργοστάσιο, μέτρα το ένα , το άλλο....
Όταν έφτασα είχαν βγαλμένα όλα τα ηλεκτρονικά.
Αρχικά αφαιρώ την 1 1/2" σωλήνα στης εξόδου για να δω πού είναι το θέμα, αντλία η έλεγχος. Ίσα που κατουρούσε.
Την αφαιρώ και ανοίγω την βάνα, που ήταν στην έξοδο του τανκ (είσοδος αντλίας). Έτρεχε κανονικά, άρα δεν βούλωσε.
Αλλάζω τις φάσεις μήπως έγινε καμία εργασία και γυρνάει ανάποδα...τίποτα.
Διαλύω την τριβάθμια, και βρίσκω ένα tie wrap διπλωμένο ωραιότατα στην είσοδο. Εδώ είμαστε. Καθαρίζω και την πρώτη βαθμίδα απο τα ξένα "πετραδάκια", την κλείνω. Τα ίδια, είναι δυνατόν;
Πάλι έξω, ανοίγω και τις άλλες βαθμίδες που απέφυγα πριν γιατί δεν υπήρχαν οι φλάντζες ....τίποτα ιδιαίτερο, κάτι μικρά ξένα.
Ξανακλείνω, εστιάζω στη εξαέρωση....την γεμίζω και απο την μία, και απο την άλλη. Φυσάω με αέρα ανάποδα...όλα καλά.
Εννέα το βράδυ, τα ξανασυναρμολογώ, λέω να δώσουν εντολή, και πάω να δώ την είσοδο της αντλίας απο το τανκ. Ίσα που έφτανε το χέρι μου στο βάθος, είχε και άλλες εισόδους εξόδους απο πάνω της, μαύρα τα νερά, δύσκολη θέση. Με το που έβαλαν μπροστά, νοιώθω σαν να τραβάει τον πάτο της λαμαρίνας. Είναι δυνατόν; Γιαυτό, κάτι τη φρακάρει. Ξαναδίνουν εντολή και πιάνω τον ένοχο, μία δισκέτα 3.5". Με το που ξεκινούσε η αντλία την σήκωνε και έκλεινε την είσοδο σαν κλαπέ!
Γίνονται αυτά τα πράγματα;
Όλα γίνονται όταν ασχολείσαι μ αυτά!
Πόσες φορές έβγαλα έναν τόνο φύκια σε αναρρόφηση πομώνας γιατί δεν έφτανε να γεμίσει με θάλασσα μια πισίνα.
Πόσες φορές άλλαξα μοτεράκι σε valve βάνας Φ250 γιατί το έσπασαν λόγω φρακαρίσματος της γλώσσας της βάνας.
Πόσες φορές έκανα εξσέρωση σε αντλία κενού γιατί μια 300άρα γραμμή αναρρόφησης αντλίας 500m3 δεν ανέβαζε νερό για να "πιάσει" η αντλία.
Όρεξη νάχουμε να μιλάμε ώρες παίδες χαχαχα...

Αυτό όμως εδώ 1η φορά , δεν μου έχει τύχει!

lepouras
25-08-17, 00:06
θα πω αυτό που είπε και ο Γιώργος. μήπως απλά έχουν αλλάξει οι ανοχές του PTC? δεν μπορεί να μετρηθεί?

antonisfa
25-08-17, 00:33
θα πω αυτό που είπε και ο Γιώργος. μήπως απλά έχουν αλλάξει οι ανοχές του PTC? δεν μπορεί να μετρηθεί?
Γιάννη το σκέφτηκα απ την αρχή!
Σε κρύα κατάσταση και τα δύο παρουσιάζουν την ίδια περίπου ωμική αντίσταση.

Μετά από 3 ώρες λειτουργίας και σε λειτουργία και οι δύο αντλίες μαζί (υπάρχει και μια κάθετη στα ίδια kw αλλά με inverter) η προβληματική έχει θερμοκρασία στο στάτη 89 βαθμούς με ανοδική τάση.

Τώρα τους είπα να λειτουργήσουν την 2η για να ανοίξω το μοτέρ αύριο.

gsouf
25-08-17, 09:35
Καλημέρα μήπως υπάρχει πέρίπτωση η να μην κάθεται καλά ο ρότορας μέσα στην περιέλιξη η να έχει βραχυκυκλωσει ο ρότορας. το έχω ξαναδεί να γίνεται και όντως ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς να βλέπεις ιδιαίτερη αλλαγή στο ρεύμα.

antonisfa
25-08-17, 15:18
Καλημέρα μήπως υπάρχει πέρίπτωση η να μην κάθεται καλά ο ρότορας μέσα στην περιέλιξη η να έχει βραχυκυκλωσει ο ρότορας. το έχω ξαναδεί να γίνεται και όντως ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς να βλέπεις ιδιαίτερη αλλαγή στο ρεύμα.
Ο ρότορας είναι βραχυκυκλωμένος από το εργοστάσιο, έχω την αίσθηση πως κάτι συμβαίνει με τα στεφάνια του τους τομείς του.
Σα να έχουν χαλαρώσει κάποια στεφάνια λίγο και να έχουν κάποια κενά με τα πιρτσίνια.

Δεν έχω βγαλει φωτο πήγα σε μια άλλη βλάβη κάηκε ένα τροφοδοτικό ....

antonisfa
26-08-17, 14:56
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία ο κινητήρας στάλθηκε στον κατασκευαστή του για έλεγχο και επισκευή του ρότορα.
Το πρόβλημα εντοπίζεται σε δημιουργία μαγνητικής αντίστασης (έλξης) στο ρότορα σε σχέση με το στάτη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας στο σώμα του ρότορα και τη μετάδοσή της στα τυλίγματα του επαγώγιμου.
Ο λόγος για τον οποίο ενεργοποιούσε το θερμίστορ.
Ο κατασκευαστής του βέβαια θα μας ενημερώσει με λεπτομέρειες.

vampiris
26-08-17, 17:59
Καλό θα ήταν να ενημέρωνες όταν θα έχεις νέα για το πρόβλημα, γιατί αυτές είναι πολύ ύπουλες βλάβες και εάν δεν τις έχεις συναντήσει, δύσκολα τις φαντάζεσαι. Πάντως εγώ έχω συναντήσει το εξής πρόβλημα, να υπάρχουν κομμένες ορισμένες από τις μπάρες του δρομέα ακριβώς στο στεφάνι που τις βραχυκυκλώνει. Δεν ξέρω εάν γίνεται αντιληπτό αυτό που λέω; Ο κινητήρας εκκινούσε, γυρνούσε την μηχανή χωρίς φορτίο, αλλά όταν ερχόταν να λειτουργήσει υπό φορτίο το μηχάνημα, χαμήλωνε στροφές και μετά έριχνε θερμομαγνητικό. Μηχανικό πρόβλημα υπό φορτίο, χαλαρές συσφίξεις επαφών, πληγωμένα καλώδια που σε άσχετα χρονικά σημεία βραχυκύκλωναν; Από θεωρίες άλλο τίποτα...

antonisfa
26-08-17, 20:35
Καλό θα ήταν να ενημέρωνες όταν θα έχεις νέα για το πρόβλημα, γιατί αυτές είναι πολύ ύπουλες βλάβες και εάν δεν τις έχεις συναντήσει δύσκολα τις φαντάζεσαι. Πάντως εγώ συναντήσει το εξής πρόβλημα, να υπάρχουν κομμένες ορισμένες από τις μπάρες του δρομέα ακριβώς στο στεφάνι που τις βραχυκυκλώνει. Δεν ξέρω εάν γίνεται αντιληπτό αυτό που λέω; Ο κινητήρας εκκινούσε, γυρνούσε την μηχανή χωρίς φορτίο, αλλά όταν ερχόταν να λειτουργήσει υπό φορτίο το μηχάνημα, χαμήλωνε στροφές και μετά έριχνε θερμομαγνητικό. Μηχανικό πρόβλημα υπό φορτίο, χαλαρές συσφίξεις επαφών, πληγωμένα καλώδια που σε άσχετα χρονικά σημεία βραχυκύκλωναν; Από θεωρίες άλλο τίποτα...
Δημήτρη είναι "λεπτού" τύπου ιδιαίτερες βλάβες αυτές δεν έχω συναντήσει παρόμοιες όπως και αυτή που αναφέρεις , έχω δει κατά καιρούς πολλούς τύπους ρότορα με διάφορες επεμβάσεις για την ζυγοστάθμιση/ευθυγράμμισή τους, αυτό διαφέρει!
Οπωσδήποτε θα ενημερώσω από οποιαδήποτε πληροφορία πάρω.

Nickmanak
28-08-17, 23:34
Γνωρίζει κανείς μηχανουργείο στην Αθήνα που να επιδιορθώνει ρότορες βραχυκυκλωμένου δρομέα;
Νομίζω ότι είναι εξειδικευμένη επισκευή και δεν γνωρίζω την ύπαρξη τέτοιου συνεργείου στην Ελλάδα. Αναφέρομαι σε αποσυναρμολόγηση όλων των φύλλων του πυρηνα, restacking, τορνάρισμα, βάψιμο, οπως κανουν παρακάτω. Αν η βλάβη απαιτεί απλή ζυγοστάθμιση και συγκόλλησεις αλουμινίου θα τα καταφέρει η αντιπροσωπία εδω.

http://www.electricalapparatus.net/gallery.php

Η μόνωση κλάσης F αφορά μονωτικά υλικά που αντέχουν 155 βαθμούς μέγιστη θερμοκρασία ενώ το χαλκινο πηνιόσυρμα είναι 200 βαθμών κελσίου.
Τα θερμίστορ PTC έχουν χρωματικό κώδικα που αφορά τα χρώματα των 2 τελικών καλωδίων που καταλήγουν στο κιβώτιο του ηλεκτροκινητήρα. Με βάση τον πίνακα αυτό πρεπει για 140 βαθμους να εχεις ενα μπλε και ενα ασπρο καλώδιο.

70600

george Mp
29-08-17, 21:06
Γνωρίζει κανείς μηχανουργείο στην Αθήνα που να επιδιορθώνει ρότορες βραχυκυκλωμένου δρομέα;
Νομίζω ότι είναι εξειδικευμένη επισκευή και δεν γνωρίζω την ύπαρξη τέτοιου συνεργείου στην Ελλάδα. Αναφέρομαι σε αποσυναρμολόγηση όλων των φύλλων του πυρηνα, restacking, τορνάρισμα, βάψιμο, οπως κανουν παρακάτω. Αν η βλάβη απαιτεί απλή ζυγοστάθμιση και συγκόλλησεις αλουμινίου θα τα καταφέρει η αντιπροσωπία εδω.

http://www.electricalapparatus.net/gallery.php

Η μόνωση κλάσης F αφορά μονωτικά υλικά που αντέχουν 155 βαθμούς μέγιστη θερμοκρασία ενώ το χαλκινο πηνιόσυρμα είναι 200 βαθμών κελσίου.
Τα θερμίστορ PTC έχουν χρωματικό κώδικα που αφορά τα χρώματα των 2 τελικών καλωδίων που καταλήγουν στο κιβώτιο του ηλεκτροκινητήρα. Με βάση τον πίνακα αυτό πρεπει για 140 βαθμους να εχεις ενα μπλε και ενα ασπρο καλώδιο.

70600http://www.ioannourepairs.gr/#intro