PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλητήρι τύπου pencil JBC 30 ST καi μήκος μπαλαντέζας



atsimas
27-08-17, 13:21
Χωρίς μπαλαντέζα το κολλητήρι λειτουργεί κανονικά.
Ήθελα να κολλήσω κάτι μακριά από πρίζα, έτσι χρησιμοποίησα μπαλαντέζα 20 μέτρα , 3 κλωνη, πολύκλωνη 1,5 μμ που ξέρω ότι λειτουργεί κανονικά και την δοκίμασα επιπλέον με δοκιμαστικό.
Την ξετύλιξα πρώτα.
Το κολλητήρι δεν λειτουργούσε.
Χρησιμοποίησα μπαλαντέζα 2 μέτρα με τα ίδια χαρακτηριστικά και δούλεψε.
Είναι θέμα απόστασης, ή εφαρμογής της πρίζας; Και τα δύο;
Μήπως μπορείτε να μου πείτε το γιατί;

ggr
27-08-17, 13:34
Η μπαλαντεζα που χρησιμοποιησες μαλλον εχει κομμενο ενα απο τα καλωδια της. Αυτο δεν μπορεις να το επιβεβαιωσεις μονο με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι.
Μπορει να ετυχε το σωστο καλωδιο να ηταν συνδεδεμενο στην φαση, γι αυτο πηρες ενδειξη απο το δοκιμαστικο, το αλλο ομως που πηγαινε στον ουδετερο να ηταν κομμενο.
Βαλε ενα πολυμετρο να την μετρησεις η συνδεσε μια συσκευη με φις.

MacGyver
27-08-17, 21:37
Εγώ θα δοκίμαζα και μία άλλη συσκευή που δείχνει άμεσα την λειτουργία της π.χ ηλεκτρική σκούπα.

Συνήθως οι συσκευές που δεν έχουν σούκο φις δεν εφαρμόζουν καλά στις πολυχρησιμοποιημένες μπαλαντέζες.

gsmaster
27-08-17, 21:42
Ή μπορείς να ελέγξεις με το δοκιμαστικό τους δύο πόλους πρέπει να έχεις ρεύμα στον έναν.Γυρνάς το φίς της πρίζας ανάποδα και ξαναδοκιμάζεις. πρέπει να έχεις πάλι ρεύμα μόνο στον άλλο πόλο αυτή τη φορά.
Αυτό γιατί αν είναι κομμένο το καλώδιο στο φίς της μπαλαντέζας, μπορεί ο κομμένος αγωγός να έχει αρκετή τάση επαγωγικά για να σου ανάβει το κατσαβίδι (περίπτωση που ανάβουν και οι δύο πόλοι)

atsimas
30-08-17, 13:18
Άνοιξα τα φις και επανένωσα τα καλώδια που είχαν τραβηχτεί από την θέση τους. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.