PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία ασυρμάτου ποντικιού



Stathis8710
27-08-17, 23:21
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο site κ θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να κατασκευάσω εμα δικό μ ασύρματο ποντίκι

her
27-08-17, 23:40
Εγώ πιστεύω ότι ούτε ενσύρματο δεν γίνετε. Δεν είναι τόσο απλό όσο πιστεύεις. Θέλει ΓΝΩΣΕΙΣ ηλεκτρονικές, λογισμικού, και φυσικά πως θα φτιάξεις το κέλυφος;

aktis
27-08-17, 23:54
Στάθη καλως ήρθες . Αν θέλεις πες μας δυο λόγια για το επίπεδο των γνώσεων σου , και μετα συζητάμε για το πως μπορείς να φτιάξεις κάτι

Σχετικο με αυτο που ζητας πάντως , θα μπορουσε να ειναι κατι σαν αυτο ( σε επίπεδο προγραμματισμού μόνο , αρχικα , με μικρομπιτ , ενσύρματα )
https://www.raspberrypi.org/learning/microbit-game-controller/

info@kalarakis.com
28-08-17, 00:59
γίνεται εύκολα με το arduino leonardo.
Αλλά πρώτα πες μας τι γνώσεις έχεις από προγραμματισμό και ηλεκτρονικά.
Αν μπορείς να μας πεις και τι θέλεις να το κάνεις μήπως υπάρχουν πιο εύκολες λύσεις.

Stathis8710
28-08-17, 01:44
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση! Οι γνώσεις που έχω επάνω στην ηλεκτρονική είναι ελάχιστες για να είμαι ειλικρινείς!! Είχα κάποτε ασχοληθεί με ψηφιακά κυκλώματα αλλά οι συγκυρίες τότε δεν μ επέτρεψαν να ολοκληρώσω το τμήμα. Ο λόγος που θέλω να κατασκευάσω ένα δικό μ (Mouse) είναι επειδή χρειάζομαι να μπορώ να το μετακινώ σε 10 διαφορετικά συσκευές (mini PC) ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση πως με USB receiver ίσως γίνει η δουλειά μου μα δ είμαι απόλυτος σίγουρος.

Fire Doger
28-08-17, 04:59
https://symless.com/synergy Το έχω δει σε διαφήμιση, ίσως είναι αυτό που θέλεις.

Τα ασύρματα λειτουργούν με Bluetooth, το Bluetooth είναι μόνο για σύνδεση μεταξύ 2 συσκευών (πομπός-δέκτης).
Η ευκολότερη λύση με hardware σε αυτό που θέλεις είναι όχι να κάνεις mouse ακριβώς αλλά να παρεμβάλεις κάτι ενδιάμεσα.
Δηλαδή, ένα mouse του εμπορίου θα το συνδέσεις με ένα arduino που διαθέτει USB Host (ebay usb host (http://www.ebay.com/itm/USB-Host-Shield-Support-Google-Android-ADK-UNO-MEGA-Duemilanove-2560-Arduino-/310569283009?hash=item484f5f2dc1:g:YDkAAOSwSTFZbJN K)) είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.
Στην συνέχεια το arduino θα στέλνει την κίνηση του mouse με τρόπο ο οποίος υποστηρίζει πολλαπλούς slave, πχ RF.
Σε κάθε υπολογιστή θα έχεις ένα arduino Leonardo Pro Micro (που είναι και μικρό/φτηνό) το οποίο θα εμφανίζετε στον υπολογιστή ως HID συσκευή.
Το κάθε micro θα λαμβάνει τα δεδομένα απ' τον master και θα τα προωθεί στο pc.
Μπορείς να στέλνεις και κάποιον κωδικό τερματικού έτσι ώστε να αντιδράει μόνο εκείνο το τερματικό ή ένα γενικό κωδικό έτσι ώστε να κινούνται όλα ταυτόχρονα.

Αν δεν θέλεις "ταυτόχρονη" κίνηση, δηλαδή να το πας αριστερά και πάει σε όλους τους υπολογιστές αριστερά τότε το πρόγραμμα είναι η εύκολη λύση. (Ίσως υποστηρίζει και την ταυτόχρονη κίνηση, δεν γνωρίζω)
Αν είναι σε δίκτυο μεταξύ τους τότε σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις, πχ σε τάξεις ο καθηγητής μπορεί να ελέγξει όποιο pc θέλει.

Από θέμα συναρμολόγησης δεν είναι κάτι δύσκολο, ο κώδικας όμως είναι δύσκολος για αρχάριο.

picdev
28-08-17, 17:59
Γίνεται απλά πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν MCU με USB και να βρεις βιβλιοθήκη Hid . Είναι στάνταρ αυτοι οι drivers

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

aktis
29-08-17, 03:10
Ο λόγος που θέλω να κατασκευάσω ένα δικό μ (Mouse) είναι επειδή χρειάζομαι να μπορώ να το μετακινώ σε 10 διαφορετικά συσκευές (mini PC) ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση πως με USB receiver ίσως γίνει η δουλειά μου μα δ είμαι απόλυτος σίγουρος.

Θελεις να γινεις λιγο πιο κατανοητος ; Να παίζει ταυτόχρονα σε 10 συσκευες ... , πχ να ανοιγεις μια εφαρμογη στο πρωτο και να ανοιγει σε όλα ΄; ( αυτο θα ηταν ιδανικό για εκπαιδευτικους )

vasilllis
29-08-17, 08:49
αυτο θα ηταν αδυνατο να συμβει για τεχνικους λόγους.
δεν θα μπορεσει να γινει καλιμπραρισμα ποτε


υγ το παιρνω πισω ,αν μπορει να υπαρχει δευτερο ποντικι με δικο του βελακι..

picdev
29-08-17, 08:56
Υπάρχει πρόγραμμα που λειτουργείς ποντίκι και πληκτρολόγιο μέσω ιντερνέτ και λαν.
Δηλαδή είναι συνδεμένο σε ενα PC του δικτύου αλλα μπορείς να χειριστείς και άλλα εντως δικτύου

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Stathis8710
29-08-17, 11:01
Ναι φυσικά. Ασχολούμαι με δυαδικής επιλογές (Binary Options) ο λόγος που το χρειάζομαι είναι για το ότι θέλω να κινώ το κέρσορα στις οθόνες των Pc ταυτόχρονα με ένα Mouse ώστε να μπορώ να εκτελώ 10 επενδύσεις στο ίδιο λεπτό.

bolsevikos
29-08-17, 11:39
Νομίζω ότι το σκέφτεσαι σε λάθος κατεύθυνση το θέμα.
Εχεις σκεφτεί software-ική λύση?

Στο κάτω κάτω της γραφής, αυτό που θέλεις είναι 10 POST requests σε έναν ή/και σε διαφορετικούς servers.
Εχω την εντύπωση πως με ένα πληκτρολόγιο (ακόμα και ενσύρματο :p ) μπορείς να την κάνεις την δουλειά σου.

picdev
31-08-17, 20:51
Υπάρχει και software που εκτελεί κινήσεις ποντικιού και ανοίγει προγράμματα νομίζω

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk