PDA

Επιστροφή στο Forum : Καίγονται οι λάμπες πυράκτωσης



tzitzikas
06-09-17, 13:24
Καλημέρα. Εχω ένα φωτιστικό οροφής στη κουζίνα που λειτουργεί αρκετές ώρες την ημέρα, το οποίο μου έκαιγε την λάμπα πυράκτωσης (100w) που έχω βάλει αρκετά συχνά. Μάλιστα γινεται κατα το άναμμα της λάμπας σαν μικρή έκρηξη μέσα στην λάμπα και πέφτει ο θερμικός στον πίνακα. Στο φωτιστικό εξ αρχής έβαλα ντουί προσελάνης για την θερμοκρασία. Η σύνδεση στην οροφή γίνεται με κλέμα. Το οποίο μετά το 2ο κάψιμο λάμπας το άλλαξα με άλλο προσελάνης. Πάλι τα ίδια. Πρόσφατα
έβγαλα και αυτό το ντουί και είδα οτι στα σημεία που βιδώνω τα καλώδια στο ντουί έχουν καεί τα καλώδια και έχει μαυρίσει η μόνωσή τους. Γενικά το καλώδιο είναι λεπτό (μάλλον 0,75mm2 max) διότι πιο χοντρό δεν περνάει μέσα απο την ροζέτα του φωτιστικού και απο το πάνω μέρος του φωτιστικού. Το άλλαξα με λίγο πιο χοντρό καλώδιο, αλλά και τώρα πάλι δεν κάνει καλή επαφή (όταν σπρώχνω την λάμπα εν λειτουργεία προς τα πάνω, κάνει διακοπές που σημαίνει οτι μάλλον πάλι στα καλώδια στο σημείο που βιδώνονται
στο ντουί υπάρχει θέμα). Πιστεύω οτι τα καλώδια καίγονται λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτύσει η λάμπα πυράκτωσης στο ντουί, επειδή είναι λεπτά. Ισως αν έβαζα πιο χοντρό καλώδιο θα λυνόταν το πρόβλημα. Θα ήθελα να παραμείνω σε λάμπα πυράκτωσης ή αλογόνου λόγω του οτι μας αρέσει το φως που βγάζουν (η κουζίνα έχει και τα γραφεία εργασίας που δουλεύουμε και διαβάζουμε). LEd δεν θα ήθελα λόγω του οτι έχουμε και μικρό παιδί και έχω διαβάσει
κάποια πράγματα περι επικνδυνότητας για τα μάτια μικρών παιδίων. Με βάση την παραπάνω περιγραφή του προβλήματος ποια είναι η γνώμη σας για το πως θα το έλυνα? Ειναι μονόδρομος η αλλαγή καλωδίου με πιο χοντρό καλώδιο? Ευχαριστώ.

υ.γ και σε άλλους χώρους έχω λάμπες πυράκτωσης χωρίς πρόβλημα αλλα λειτουργούν λιγότερη ώρα

vasilllis
06-09-17, 13:53
το 0,75 σαν διατομη σε καλυπτει.αν θεωρεις οτι γινεται λογω θερμοκρασιας υπαρχει σιλικονης καλωδιο για αυτη την δουλεια.ενδεχεται ομως να εγινε επειδη ηταν λασκα οπως ειπες.

Κυριακίδης
06-09-17, 14:06
Δεν είναι τυχαίο ότι σε φωτιστικά προτιμούν να βάζουν διπλά ντουί για Χ2 λάμπες ξέχωρα αλλά με μικρή ισχύ π.χ. 40 - 60W έκαστη.

kioan
06-09-17, 16:37
Μάλιστα γινεται κατα το άναμμα της λάμπας σαν μικρή έκρηξη μέσα στην λάμπα και πέφτει ο θερμικός στον πίνακα.

Μήπως οι λάμπες που παιρνεις είναι ελλατωματικές; Δοκίμασε με κάποια άλλη μάρκα.

Κάποτε για καμιά έκτακτη ανάγκη έπαιρνα από ένα συνοικιακό μαγαζί αλλά έφερνε μόνο μιας μάρκας (νομίζω leuci αλλά παέι καιρός και ίσως κάνω λάθος). Είχα πάρει συνολικά 2 λαμπτήρες Ε14 για το μπάνιο και οι οποίοι καταστράφηκαν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο: Ανατινάχτηκαν εκτοξεύοντας κομμάτια παντού, ευτυχώς κατά το άναμμα, οπότε ήμουν εκτός του χώρου.

Όταν μετά από καιρό έτυχε να ξαναπάω στο μαγαζί για λάμπα, μου έδωσε ίδιας μάρκας. Όταν του είπα πως δεν την ήθελα και προτιμώ οποιαδήποτε άλλη έχει μου απάντησε το κορυφαίο "γιατί, σου ανατινάζονται ε;" :angry: Από τότε δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί του.

vasilllis
06-09-17, 19:38
δεν εχεις dimmer ε;

Fixxxer
06-09-17, 19:51
Τι επικινδυνοτητα εχουν οι led για τα μικρα παιδια?
Ρωταω γιατι πρωτη φορα το ακουω καθως σε προηγουμενη δουλεια μου σε μεγαλη εταιρεια ειχα δωσει χιλιαδες led λαμπες και δεν ειχε αναφερει κανεις κατι τετοιο...

vasilllis
06-09-17, 21:51
Τι επικινδυνοτητα εχουν οι led για τα μικρα παιδια?
Ρωταω γιατι πρωτη φορα το ακουω καθως σε προηγουμενη δουλεια μου σε μεγαλη εταιρεια ειχα δωσει χιλιαδες led λαμπες και δεν ειχε αναφερει κανεις κατι τετοιο...
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=522240
διαβασε

ipso
06-09-17, 21:59
Τι επικινδυνοτητα εχουν οι led για τα μικρα παιδια?
Ρωταω γιατι πρωτη φορα το ακουω καθως σε προηγουμενη δουλεια μου σε μεγαλη εταιρεια ειχα δωσει χιλιαδες led λαμπες και δεν ειχε αναφερει κανεις κατι τετοιο...

+1000 οι LED δεν δημιουργούν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, σταμάτα να ανησυχείς άδικα :001_smile:. Επέλεξε ενα χρωματισμό περίπου 4000 kelvin που είναι κοντά στο φυσικό χρώμα του ηλίου.:biggrin:

Fixxxer
06-09-17, 22:13
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=522240
διαβασε

Στα γρηγορα που το διαβασα μιλαει για το μπλε φως των led δηλαδη μιλαμε για λαμπες των 10000 Κelvin οπου συνηθως "μπαινουν" σε χειρουργεια και εργαστηρια οπου θελεις ασπρο φως του παγου και πολυ σπανια σε σπιτια οπου ειναι καθαρα θεμα γουστου του καθενος...
Επισης γενικα απο τα 4000K και πανω οπου ασπριζει το φως ειναι για να κραταει το ματι ανοιχτο ενω τα 2700-3000Κ οπου ειναι κιτρινο το φως ειναι για χαλαρωσει και φυσικα τα περισσοτερα σπιτια εχουν τετοιο φως...

JOUN
06-09-17, 22:34
Ειναι συνηθισμενο φαινομενο να ανατιναζονται οι λαμπες την στιγμη που παιρνουν πρωτη φορα ταση..
Ο λογος ειναι οτι οταν το συρμα τους ειναι κρυο εχει πολυ μικροτερη αντισταση απ'οτι ζεστο οποτε περναει πολυ περισσοτερο ρευμα απ'οτι αντεχει το ηδη ταλαιπωρημενο συρμα(λογω χρησης) και τελικα σκαζει μαζι με τυο γυαλι της λαμπας.Οι καλες μαρκες(osram , Philips) εχουν ποιο ανθεκτικο συρμα το οποιο απλως καιγεται χωρις αλλες ιστοριες.
Οπως σου ειπαν παραπανω η λυση ειναι να βαλεις καλωδιο σιλικονης 0,75 τ.χ και λαμπες απο γνωστες μαρκες.
Επισης νομιζω στις μαρκες αυτες δεν θα βρεις 100W γιατι εχουν καταργηθει,βαλε το πολυ 75(αν τις βρεις κιαυτες)

tzitzikas
07-09-17, 10:22
καλημέρα και σας ευχαριστω. Δεν ανατινάζεται το γυαλί, εσωτερικά ανατινάζεται το σύρμα και κόβεται και μαυρίζει μέσα, αλλα μου ρίχνει το θερμικό στο πίνακα. Αυτο με ανησυχεί γιατι με την ίδια γραμμή παίρνει ρεύμα και το pc (χωρις ups) και φοβάμαι για τον δίσκο του. τώρα είναι μάρκα με εκαψες, αλλα έχει κάνει το ίδιο και με philips. Θα ρωτήσω για καλώδιο σιλικόνης. Dimmer δεν εχω βάλει, το σκέφτομαι, στο άλλο (ίδιο φωτιστικό) στο σαλόνι έχω dimmer με 200w λάμπα και δουλέυει χωρίς να καεί πολλά χρόνια.
οι αλογόνου έχουν μικρότερη θερμοκρασία εξωτερικού γυαλιού ή οι πυρακτώσεως? αν είναι να την αλλάξω με αλογόνου που να απoδίδει τα ίδια lm.

rama
07-09-17, 11:22
Τι θυμήθηκα τώρα. Οταν είχαν πρωτοβγεί τα CD μουσικής τη δεκαετία του 1980, είχα πάρει CD player και τα πρώτα μου ψηφιακά δισκάκια. Ενας ξινισμένος μουσικόβιος (υποθέτω ακόμα θα ακούει γρατζουνιές από βινύλια 33 στροφών) λέει με στόμφο μπροστά σε πολύ κόσμο "σε 5 χρόνια σβήνουν αυτά τα δισκάκια". Και τότε τον ρώτησα "και που το ξέρεις, αφού τα CD κυκλοφόρησαν φέτος και δεν έχουν κλείσει 5ετία?"
Κάπως έτσι πάει και για την ακτινοβολία των λαμπτήρων LED και τις ανεμογεννήτριες που στειρώνουν τις κατσίκες.

genesis
07-09-17, 12:14
.......................................... Θα ήθελα να παραμείνω σε λάμπα πυράκτωσης ή αλογόνου λόγω του οτι μας αρέσει το φως που βγάζουν (η κουζίνα έχει και τα γραφεία εργασίας που δουλεύουμε και διαβάζουμε). LEd δεν θα ήθελα λόγω του οτι έχουμε και μικρό παιδί και έχω διαβάσει
κάποια πράγματα περι επικνδυνότητας για τα μάτια μικρών παιδίων. .................................................. ..υ.γ και σε άλλους χώρους έχω λάμπες πυράκτωσης χωρίς πρόβλημα αλλα λειτουργούν λιγότερη ώρα
Παναγιώτη, για το καλό των παιδιών μας και το μέλλον τους βάλε LED και φύλαξε τους λαμπτήρες πυράκτωσης ως συλλεκτικούς για όταν μεγαλώσει το παιδί...μπορεί να "πιάνουν" κάτι μετά από 30 - 40 χρόνια :001_smile:. Πάντως για φωτισμό δεν κάνουν πλέον.... Το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό της ενέργειας που καταναλώνουν γίνεται θερμότητα. Και όπως καλά γνωρίζεις η ηλεκτρική ενέργεια δεν παράγεται με "καθαρό" τρόπο κατά κανόνα.

"Ζεστό" λευκό κάτω από 3500Κ και καλής ποιότητας λαμπτήρες για το σπίτι και αμφιβάλλω αν μπορεί εύκολα να καταλάβει κάποιος μη-ψυλλιασμένος την διαφορά στην απόχρωση.

Το πρόβλημα με τις οθόνες γενικώς είναι σαφώς υπαρκτό και έχει επιπλέον να κάνει με την μακροχρόνια επιβάρυνση στον εγκέφαλο από την συνεχή και ταχεία εναλλαγή φωτισμού και εικόνων. Σε 50 - 100 χρόνια θα γνωρίζουμε περισσότερα.
Και για τα κινητά γνωρίζουμε και είμαστε ψυλλιασμένοι αλλά δεν σκεφτόμαστε να επιστρέψουμε στα τηλέφωνα με μανιατό.

kioan
07-09-17, 14:05
Δεν ανατινάζεται το γυαλί, εσωτερικά ανατινάζεται το σύρμα και κόβεται και μαυρίζει μέσα, αλλα μου ρίχνει το θερμικό στο πίνακα.

Στην δικιά μου περίπτωση (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=89952&p=818741&viewfull=1#post818741), στις λάμπες που έφερνε αυτό το μαγαζί, ανατινάζονταν επειδή φαινόταν να δημιουργείται βραχυκύκλωμα στους αγωγούς μέσα στο γυάλινο στέλεχος που στηρίζει τα νήματα στο σημείο που φαίνεται παρακάτω.

http://i.imgur.com/NsULV63.png

Και τις 2 φορές οι αγωγοί αυτοί ήταν λιωμένοι και τα κομμάτια του γυαλιού που μάζευα είχαν πιτσιλιστεί με λιωμένο μέταλλο από αυτούς. Υποθέτω πως με την επαναλαμβανόμενη διαστολή-συστολή κάθε φορά που άναβαν-έσβηναν, κάποια στιγμή κατά το σβήσιμο το ένα από τα 2 συρματάκια έσπαγε και ερχόταν σε επαφή με το διπλανό του, περιμένοντας έτσι το επόμενο άναμμα που θα ήταν και το πυροτέχνημα. Σύμφωνα και με την απάντηση του μαγαζάτορα, αυτό δεν ήταν τυχαίο γεγονός, αλλά γνωστό πρόβλημα στις συγκεκριμένες.

tzitzikas
07-09-17, 15:10
"Ζεστό" λευκό κάτω από 3500Κ και καλής ποιότητας λαμπτήρες για το σπίτι και αμφιβάλλω αν μπορεί εύκολα να καταλάβει κάποιος μη-ψυλλιασμένος την διαφορά στην απόχρωση.

πάντως μια 3000Κ οικονομίας (όχι led) που δοκίμασα ήταν χάλια εντελώς. Καμία σχέση το φως με της πυρακτώσεως. Πάλι λευκό ήταν. Για τα άλλα έχεις δίκιο περι ενέργειας για αυτο και ψάχνω λιγότερο ενεργοβόρες λύσεις. Για το θέμα με της λάμπες led το διάβασα και σε επώνυμα άρθρα παιδιάτρων και με προβληματίζει, μέχρι να δω σοβαρή έρευνα οτι δεν προκύπτει πρόβλημα, μιας και αφορά το παιδί μου (3 ετών).

Fixxxer
07-09-17, 15:27
Wifi internet εχεις σπιτι? Aν ναι, αυτο ειναι χειροτερο απ τις led...

VaselPi
07-09-17, 19:03
1. Παναγιώτη (tzitzikas), το έψαξα λίγο το θέμα και θα συμφωνήσω, μάλλον, με το γενικό συμπέρασμα του Κώστα (genesis), δηλαδή ότι η χρήση των λαμπτήρων LED δεν πρέπει να σε ανησυχεί.
Διάβασα το κάπως εκτενές άρθρο της Φαφούτη Λαλίνα, στο ΒΗΜΑ: " Τα φώτα και τα μάτια μας", που αναφέρει ο Βασίλης (vasilimertzani). Το άρθρο αυτό στηρίζεται σε επιστημονικές εργασίες, πλην όμως οι μελέτες αυτού του είδους καταλήγουν στο γνωστό σε όλους συμπέρασμα ότι το ορατό φως προκαλεί βλάβες (αλλοιώσεις) στις οργανικές ουσίες, ακόμη και στα απλά πολυμερή (μονωτές). Γνωστό είναι επίσης, ότι όσο πιο ενεργό είναι το φως (E=hν), δηλαδή όσο πιο μπλε είναι, τόσο μεγαλύτερη είναι η βλάβη. Τρομάζει η φράση του άρθρου:
" Είδαν ότι ύστερα από τρεις κύκλους φωτός/σκοταδιού το μπλε, το πράσινο και το λευκό φως των LED μείωσαν δραστικά τη βιωσιμότητα των φωτοϋποδοχέων (κατά 99%, 88% και 75% αντίστοιχα), οδηγώντας τους μάλιστα συχνά σε απόπτωση, στον φυσικό δηλαδή θάνατο των κυττάρων."
Εδώ η αρθρογράφος λίγο τα θαλασσώνει, καθώς το λευκό φως του LED ήδη εμπεριέχει το μπλε και το πράσινο. Το σημείο αυτό θα έπρεπε να γραφτεί ως: "Είδαν ότι ύστερα από τρεις κύκλους, φωτός/σκοταδιού, στο μπλε, στο πράσινο και κόκκινο, του λευκού LED, .κ.λπ...". Ωστόσο το νόημα είναι σαφές - όσο πιο μικρό είναι το μήκος κύματος του φωτός, τόσο μεγαλύτερες είναι οι βλάβες. Αλλά το συμπέρασμα αυτό είναι λίγο πολύ γνωστό και από άλλα πειράματα άλλων ερευνητών. Σημειώνω επίσης και ένα μεγάλο κενό αυτής της αναφοράς, που την κάνει αίολη - η αρθρογράφος δεν αναφέρει την ένταση του φωτός στα πειράματα! Γνωρίζουμε, ότι οι βλάβες στα μάτια εξαρτώνται επίσης και από την ένταση του φωτός. Δίχως την πληροφορία αυτή, είναι αδύνατη η ποσοτικοποίηση των βλαβών στο αμφιβληστροειδές.
Παναγιώτη, για να καταλήξεις σε σωστό και ασφαλές συμπέρασμα για τη χρήση των λευκών LED, πρέπει να συγκρίνεις τη φασματική σύνθεση του φωτός που εκπέμπει το LED, με αυτή του Ηλίου και του ουρανού (ψάξε στο emission spectroum o white lighting LED και, επίσης, στο ...sun light, αντίστοιχα, κλικ στις εικόνες). Από τη σύγκριση αυτή θα διαπιστώσεις ότι η φασματική σύνθεση του LED είναι πολύ πιο φιλική προς τα μάτια μας, καθώς αρχίζει από τα 420 nm, δηλαδή είναι απαλλαγμένη από την UV ακτινοβολία του Ηλίου, στην περιοχή των 300-400 nm. Να προσθέσουμε ακόμη ότι το μάτι του ανθρώπου είναι προσαρμοσμένο στο φως του Ηλίου και με κάποιον τρόπο αναπληρώνει τις βλάβες που προκαλεί η UV ακτινοβολία, όπως, επίσης, ότι η ένταση του ηλιακού φωτός είναι 3 τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη από αυτή των διαφόρων ηλεκτρονικών συσκευών.
Και κάτι ακόμη. Από τη σύγκριση της φασματικής σύνθεσης της λυχνίας πυράκτωσης και του "μαλακού" λευκού LED (χρώμα προς το κίτρινο), προκύπτει το εκπληκτικό συμπέρασμα ότι το ποσοστό του μπλε στη λυχνία είναι περίπου 2 φορές μεγαλύτερη, δηλαδή το "μαλακό" LED είναι φιλικότερο προς το μάτι του ανθρώπου!
Βλέπουμε έτσι, ότι αν δεχτούμε τα συμπεράσματα της αρθρογράφου, το φως του Ηλίου πολύ γρήγορα θα τύφλωνε όλον τον πληθυσμό της Γης. Κατά τα άλλα, είναι πάντα προτιμότερο να προστατεύουμε τα μάτια μας με κάποια γυαλιά Ηλίου, αλλά όχι να μας πιάνει ο πανικός όταν για κάποιον λόγο δεν τα φοράμε.

2. kioan, κατά τη γνώμη μου, οι λάμπες εκκρίνονται λόγω ηλεκτρικού τόξου που δημιουργείται στη λάμπα με γόμωση κάποιο αέριο, αργό ή άζωτο. Το τόξο δημιουργείται στο σημείο του νήματος που αυτό κόβεται, καίγοντας "σιγά σιγά" το νήμα.
Βασίλειος.

xifis
17-10-17, 00:19
Αν δε κανω λαθος τα led δεν πρεπει να τροφοδοτουνται με σκετο ξερο dc λογω καταστροφης της επαφης και καθιζησης του φωσφορου,οποτε το ιδανικο ειναι ρυθμιζομενου duty cycle dc (διορθωστε με αν λεω κατι λαθος) το οποιο με τη σειρα του δημιουργει διακοπτομενο φως κ οχι συνεχομενο οπως ενας απλος λαμπτηρας πυρακτωσης.
Θα μου πειτε δε το αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος κλπ,ναι αλλα εστω κ με συχνοτητα 100ΚΗz ποιος διαβεβαιωνει οτι αυτο δεν επηρεαζει την υγιη λειτουργεια του, δημιουργωντας ανεπιθυμητες παρενεργειες.

xarhs
17-10-17, 08:38
Mετρησε την ταση στο σπιτι σου,οι λαμπες γραφουν οτι ειναι 230v,στο δικο μου σπιτι ειναι 239v και σκαγανε αμεσως.
Παλια υπηρχαν πυρακτωσης στα 250v,αντεχαν περισσοτερο.
Βαλε μονο led

vasilllis
17-10-17, 08:49
Αν δε κανω λαθος τα led δεν πρεπει να τροφοδοτουνται με σκετο ξερο dc λογω καταστροφης της επαφης και καθιζησης του φωσφορου,οποτε το ιδανικο ειναι ρυθμιζομενου duty cycle dc (διορθωστε με αν λεω κατι λαθος) το οποιο με τη σειρα του δημιουργει διακοπτομενο φως κ οχι συνεχομενο οπως ενας απλος λαμπτηρας πυρακτωσης.
Θα μου πειτε δε το αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος κλπ,ναι αλλα εστω κ με συχνοτητα 100ΚΗz ποιος διαβεβαιωνει οτι αυτο δεν επηρεαζει την υγιη λειτουργεια του, δημιουργωντας ανεπιθυμητες παρενεργειες.Δεν το γνωριζω αυτο για το led,αλλα και οι πυρακτώσεως 'αναβοσβηνουν'.

744
17-10-17, 14:23
Σχεδόν όλοι έχουμε κινητά κολημένα στο κεφάλι μας, Wi-Fi δίπλα και άλλες πηγές Η/Μ ακτινοβολίας γύρω μας. Μην μας πιάνει πανικός από ένα ασαφές άρθρο για τις λυχνίες LED.

Όμως, οι LED απαιτούν κάποια προσοχή στην χρήση τους αφού πρόκειται για σημειακές πηγές φωτός με μεγάλη ένταση. Άρα μπορεί να παρουσιάζει κάποια επικινδυνότητα αν το LED είναι πολύ ισχυρό και το βλέπει κάποιος κατάματα χωρίς να υπάρχει κάποιο φίλτρο διάχυσης.

Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς όμως γιατί τόσα παιδάκια παίζουν με Laser pointer στα πανηγύρια και κανείς δεν φαίνεται να ενοχλείται?

Τελική προτροπή. Αλλάξτε τις λυχνίες σας σε LED από κάποιο επώνυμο κατασκευαστή (για να έχει και την απόδοση που πρέπει) χωρίς φόβο και προκαταλήψεις.

MacGyver
17-10-17, 15:48
Εσύ που τώρα προβληματίζεσαι για τα μάτια του παιδιού σου και ψάχνεις τι χρώμα λάμπα να βάλεις μην τυχόν το βλάψεις, δεν είσαι ο ίδιος που τοποθέτησες και συντηρείς τον σταθμό των αναρχικών, πάνω από τα κεφάλια των φοιτητών του ΑΠΘ, στους 1431 KHZ με ισχύ 1KW και ο οποίος λειτουργεί καθημερινά και "τζαμπέ" όπως έλεγες ακόμα και σήμερα;

picdev
17-10-17, 16:06
Όχι και τσάμπα , πληρώνει ο μλκς ο Έλληνας .

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

PaulEngineer
17-10-17, 18:21
Το προβλημα θα λυνοταν εαν εβαζες LED χαμηλης καταναλωσης. Και αυτο που λενε οτι τα LED δημιουργουν προβλημα στα ματια των παιδιων, ειναι εν μερη αληθεια, ομως εγω στο σπιτι μου εχω τετοιες λαμπες LED των 2W και λιγοτερο, και μεχρι στιγμης η αδερφουλα που ειναι μικρη, δεν εχει παθει τιποτε. Το μπλε φως ειναι αυτο που κανει κακο στο παιδι. Φυσικο ειναι, το οτι εαν βαλεις LED με υψηλη φωτηνοτητα, να σου κανει ζημια και σε εσενα τον ιδιο. Αν το παιδι σου εχει γυαλια, που σημαινει σοβαρο προβλημα στα ματια, εαν εχει υπερβολικη εκθεση σε υψηλη φωτηνοτητα, αυτο ειναι φυσικο να χαλανε τα ματια του παιδιου. Εαν ομως παρεις LED, με θωλο το τζαμακι με χρωμα προς το πιο θερμο, και φυσικα πολυ χαμηλη καταναλωση, τοτε εχεις τα εξης πλεονεκτηματα:

1) Λιγοτερες οικονομικες απωλειες, λογω του οτι οι λαμπες αυτες εχουν διαρκεια ζωης πολυ μεγαλυτερη απο αυτη των πυρακτωσεων
2) Οι λαμπες αυτες δεν θερμαινονται πολυ, αρα γλυτωνεις τεραστια ισχυ στο ρευμα σου
3) Εχουν εξαιρετικη αποδοση, μεχρι το τελος της ζωης τους (εαν βεβαια εχουν τελος ζωης οι ατιμες)
4) Κερδιζεις περισσοτερα, αφου εχεις να την αλλαξεις καθε 500.000 ωρες
5) Τα παιδια δεν παθαινουν ζημια στα ματια

Το μοναδικο τους μειωνεκτημα ειναι οτι κοστιζουν λιγο παραπανω απο τις πυρακτωσεως.

Το οτι σου κατεβαζει το θερμικο, οφειλεται οπως πολυ σωστα ειπες στην θερμοκρασια που αναπτησει η λαμπα σου. Και... Λαθος απαντηση. Η λαμπα σου ειναι γυρω στα 100W εως 150W, αρα χρειαζεται 100/230= περ. 0.43Α για να λειτουργησει. Συνεπως, οσο μεγαλυτερη ειναι η καταναλωση στη λαμπα σου, τοσο μεγαλυτερη θερμοκρασια αναπτυσσει, και οσο μεγαλυτερο ειναι το χρονικο διαστημα που λειτουργει, τοσο ρευμα θα περναει και απο τα καλωδια, αρα αντιο λαμπιτσα, και "αναπαυσου εν ειρηνη" στα καλωδια! Βεβαια εχει σχεση και το παχος του νηματος στο λαμπακι ετσι? Δεν ειναι το ιδιο να βαλεις μια λαμπα 100W και μια των 50. Αυτο συμαινει οτι για καθε λαμπα που χρησιμοπιεις, ξοδευεις μαλιστα και αρκετα μεγαλη ενεργεια, αφου οσο πιο χοντρο ειναι το συρματακι στη λαμπα, τοσο μικροτερη ειναι η αντισταση του στο ρευμα, αρα μεγαλυτερη ισχυ. Αυτο συμαινει επισης, οτι το μεγαλυτερο μερος της λαμπας φευγει ως θερμοτητα, και μενει σε πολυ μικρο ποσοστο η φωτεινη ενεργεια της λαμπας. Στα LED συμβαινει το αντιθετο. Ο λογος αποδοσης τους ειναι εξαιρετικα υψηλος απο αυτο των πυρακτωσεων, με μολις 100 φορες πιο χαμηλη καταναλωση ενεργειας αρα 95% οικονομια. Δηλαδη γλιτωνεις 97.8W που ειναι πολυ μεγαλη ισχυς. Τωρα δεν σου λεω αναγκαστικα να παρεις LED, αλλα σκεψου, οτι με αυτες (οχι ολες, αλλα αυτες που δεν περιεχουν μπλε χρωμα, αλλα θερμο γυρω στους 3000Κ νομιζω καλα ειναι), νιωθεις και χαρουμενος, που γλιτωνεις παρα πολλα, αλλα κερδιζεις και περισσοτερο, ως προς την υγεια του παιδιου σου κιολας.

Τωρα σχετικα με την υγεια του παιδιου σου, συμπεριλαμβανομενου και της δικης σου υγειας, θα σου πρωτινα να ριξεις μια ματια στο παρακατω αρθρο

http://www.mrelectro.gr/site/archives/3137

θα σε βοηθησει, να παρεις αρκετα πραγματα στο νου, για να το καλοσκεφτεις. :)

PaulEngineer
17-10-17, 18:31
Οπα! Οπα φιλε. Λαμπες οικονομιας? Καλα τι σχεση εχουν οι λαμπες φθορισμου (οικονομιας) με την χαμηλη καταναλωση :confused1:??? Καμια σχεση δεν εχουν. Ειναι πολυ δαπανηρες, αφου χρειαζονται χρονο εως οτου να φτασουν στην μεγιστη δυνατη φωτηνοτητα, και εχουν μονο το πλεονεκτημα οτι κανουν καλο στην τσεπη. Πρακτικα δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με οικονομια, χώρια που ειναι και πολυ επιβλαβης στην υγεια λογω του υδραργυρου που εχουν μεσα, στην περιπτωση που σπασουν. Συμφερουν τα LED και ως προς την οικονομια, και ως προς την καταναλωση, αφου ειναι εντελως φιλικα στο περιβαλλον...

Panoss
17-10-17, 18:46
εγω στο σπιτι μου εχω τετοιες λαμπες LED των 2W και λιγοτερο, και μεχρι στιγμης η αδερφουλα που ειναι μικρη, δεν εχει παθει τιποτε.

Αυτό το 'ο τάδε εκτίθεται τόσο καιρό στο τάδε και δεν έχει πάθει τίποτε', ως απόδειξη ότι το τάδε δεν βλάπτει, που εμφανίζεται τακτικότατα στο παρόν φόρουμ...με ξεπερνάει...






Το 1898 μαζί με τον Πιερ απομόνωσαν (http://www.mixanitouxronou.gr/mari-kiouri-fisikos-pou-kerdise-dio-vravia-nompel-etroge-mono-voutiromeno-psomi-ke-tsai-ospou-na-teliosi-tis-spoudes-tis-mazi-ton-sizigo-tis-anakalipsan-radio-ke-polonio/) μια ουσία που εξέπεμπε 300 φορές περισσότερη ακτινοβολία από ότι το ουράνιο....

............
............

Η Μαρί πέθανε στις 4 Ιουλίου του 1934 από απλαστική αναιμία. Η μακρόχρονη έκθεση της στη ραδιενέργεια της κόστισε την ζωή. Πάντοτε κουβαλούσε στην τσέπη της ιατρικής της ρόμπας φιαλίδια με ράδιο...


Αν η Μαρί ήταν...μέλος του φόρουμ πριν το...1934...(ναι υπήρχε και τότε http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/shifty.gif)...θα μας έγραφε, π.χ. το 1933:
"Εγώ όλη μέρα εκτίθεμαι στη ραδιενέργεια εδώ και 30 χρόνια και δεν έχω πάθει τίποτε"...

PaulEngineer
17-10-17, 18:53
Αχαχαχαχαχαχχαχαχαχα καλο αυτο. Να σαι καλα. Γελασα αχαχαχαχχαχαχαχα κλαιω αχαχαχαχαχ :hahahha:

Υ.Γ Ναι, μεχρι ομως που το παθε :hahahha:

xifis
21-10-17, 02:01
Δεν το γνωριζω αυτο για το led,αλλα και οι πυρακτώσεως 'αναβοσβηνουν'.

Οχι κατα τον ιδιο τροπο,η διοδος led αναβει σβηνει,οι πυρακτωσεως ειναι σε καθεστως "πυρακτωσης" που σημαινει γραμικοτερη εκπομπη φωτος μιας κ το συρμα δε προλαβαινει να κρυωσει-υποθετω- για να σβησει.Τουλαχ οχι οπως ενα led.

Οσο για την παλμοσειρα τροφοδοσιας παρατηρειστε πχ τα πισω φωτα απο ενα συγχρονο αυτοκινητο με led φαναρια.Θα δειτε ενα παραξενο "εφε" σαν ναναι floating,αν ανοιγοκλεισετε γρηγορα τα ματια σαν να τα πετυχαινετε κλειστα για λιγο,η να τρεμοπαιζουν.Καμια σχεση με τα κλασσικα φαναρια αλλων αυτοκινητων πχ.

Θα ηθελα να υπηρχε ακομα η επιλογη πυρακτωσεως παντως,καθως η led δεν πειθει ακομα.Οσο για το lifetime στην κινα που φτιαχνονται ολα..αμφιβολο αν πιανουν τα αναγραφομενα νουμερα.

sotron1
21-10-17, 07:37
Οχι κατα τον ιδιο τροπο,η διοδος led αναβει σβηνει,οι πυρακτωσεως ειναι σε καθεστως "πυρακτωσης" που σημαινει γραμικοτερη εκπομπη φωτος μιας κ το συρμα δε προλαβαινει να κρυωσει-υποθετω- για να σβησει.Τουλαχ οχι οπως ενα led.

Οσο για την παλμοσειρα τροφοδοσιας παρατηρειστε πχ τα πισω φωτα απο ενα συγχρονο αυτοκινητο με led φαναρια.Θα δειτε ενα παραξενο "εφε" σαν ναναι floating,αν ανοιγοκλεισετε γρηγορα τα ματια σαν να τα πετυχαινετε κλειστα για λιγο,η να τρεμοπαιζουν.Καμια σχεση με τα κλασσικα φαναρια αλλων αυτοκινητων πχ.

Θα ηθελα να υπηρχε ακομα η επιλογη πυρακτωσεως παντως,καθως η led δεν πειθει ακομα.Οσο για το lifetime στην κινα που φτιαχνονται ολα..αμφιβολο αν πιανουν τα αναγραφομενα νουμερα.

Έχω αγοράσει περίπου 30 λάμπες led. Κάθε μήνα επιστρέφω κάποια από τις 30 πίσω λόγω προβλήματος. Ούτε κατά διάνοια να πιάσουν τα 3 χρόνια εγγύηση που δίνουν.

picdev
21-10-17, 08:30
500.000 ώρες ? οι λεντ έχουν ηλεκτρονικό κύκλωμα που χαλάει με το άνοιγμα κλείσιμο , τις στιγμιαίες υπερτάσεις της δεη και τη θερμοκρασία.
το 500.000 ειναι για 100 χρόνια :lool:

PaulEngineer
21-10-17, 11:47
Εγω εδω στη Δραμα που μενω, υπαρχει μαγαζι που πουλαει ηλεκτρολογικα εξαρτηματα, και φυσικα... λαμπες. Οταν ημουν 8 χρονων, πειραμε 4 λαμπες LED με κυκλωμα μετατροπης συνεχους ρευματος (ηταν και ακριβες οι ατιμες, οχι πως σημερα δεν ειναι αλλα τεσπα). Εχουμε αλλαξει 4 φορες 4 απο τις λαμπες ΔΗΘΕΝ οικονομιας (στην τσεπη), που ειχαμε, οι οποιες κρατανε 15000-18000 ωρες η μια, απ' οσο διαβασα, συνολο 60000-108000 ωρες συνολικα δηλαδη. Τις αλλαξαμε με LED των 2 βατ. Περασανε απο τοτε 11 με 12 χρονια, (ο δωδεκατος ειναι χρονος που ακολουθει, ο 2018 δηλαδη), και αυτες ακομη αναβουνε! Τι φαση? Εαν ερθετε στο σπιτι μου θα δειτε τις ιδιες λαμπες που βαλαμε πριν 11 χρονια, να αναβουνε ακομη. Δεν εχει αλαχθει καμια τους. Για αυτο σας συμβουλευω, ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ!!! (Αχαχαχα μην ανισυχειτε πλακα κανω για το "ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ"! Χαβαλε ηθελα να κανω)

Raitelis
21-10-17, 18:18
Εγω εδω στη Δραμα που μενω, υπαρχει μαγαζι που πουλαει ηλεκτρολογικα εξαρτηματα, και φυσικα... λαμπες. Οταν ημουν 8 χρονων, πειραμε 4 λαμπες LED με κυκλωμα μετατροπης συνεχους ρευματος (ηταν και ακριβες οι ατιμες, οχι πως σημερα δεν ειναι αλλα τεσπα). Εχουμε αλλαξει 4 φορες 4 απο τις λαμπες ΔΗΘΕΝ οικονομιας (στην τσεπη), που ειχαμε, οι οποιες κρατανε 15000-18000 ωρες η μια, απ' οσο διαβασα, συνολο 60000-108000 ωρες συνολικα δηλαδη. Τις αλλαξαμε με LED των 2 βατ. Περασανε απο τοτε 11 με 12 χρονια, (ο δωδεκατος ειναι χρονος που ακολουθει, ο 2018 δηλαδη), και αυτες ακομη αναβουνε! Τι φαση? Εαν ερθετε στο σπιτι μου θα δειτε τις ιδιες λαμπες που βαλαμε πριν 11 χρονια, να αναβουνε ακομη. Δεν εχει αλαχθει καμια τους. Για αυτο σας συμβουλευω, ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ!!! (Αχαχαχα μην ανισυχειτε πλακα κανω για το "ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ"! Χαβαλε ηθελα να κανω)

Και εγώ έχω μια λάμπα PHILIPS SOFTONE η οποία ανάβει ακόμα μετά από 30 χρόνια! Νομίζω είναι 100W ! Την είχα σε όλα μου τα φοιτητικά χρόνια... και τώρα κειμήλιο στο πατρικό! Την κρατούσα γιατί έβγαζε ωραίο ξεκούραστο φως. Είναι σαν "τετράγωνη" αυτή: https://www.youtube.com/watch?v=sVLRgWkbh_Y
Τώρα με τις ηλεκτρονικές και τις φθορίου και τις οικονομικές, χαλάμε τα μάτια μας. Αλλά άλλο 100w και άλλο 10w όμως.. Οι led είναι το μέλλον αρκεί να τις τελειοποιήσουν.

vasilllis
21-10-17, 18:50
Εγω παντως ξερω οτι οσο πιο υψηλη η συχνότητα τοσο πιο 'αορατο' στο ματι.για να γινει ορατο πρεπει να ειναι κατω απο 100hz .αυτες υποτιθεται τροφοδοτούνται με dc.
Για τις ωρες λειτουργιας να δειτε καμια σοβαρη εταιρια ποσο δινει (osram,philips κλπ).παντως και οι αντιστοιχες οικονομιας δεν πετυχαινουν περισσότερες ωρες λειτουργιας.το μυστικο βέβαια κρυβεται στην εξοικονόμηση ενέργειας ..

pstratos
22-10-17, 01:19
Έχω αγοράσει περίπου 30 λάμπες led. Κάθε μήνα επιστρέφω κάποια από τις 30 πίσω λόγω προβλήματος. Ούτε κατά διάνοια να πιάσουν τα 3 χρόνια εγγύηση που δίνουν.

Καλά είσαι. Σε τρία χρόνια έβαλα ~100 λάμπες σε 4-5 σημεία (σπιτια 2, πατρικό - εξοχικό - εταιρεία) από αυτές πάνω από 30 χαιρέτησαν με καμένο "κατι " από το κύκλωμα τροφοδοσίας - οδήγησης. Ούτε ενα LED καμένο όμως. Από ένα σημειο και μετά βαρέθηκα να της γυρίζω για εγγύηση. :saad:

sotron1
22-10-17, 15:03
Καλά είσαι. Σε τρία χρόνια έβαλα ~100 λάμπες σε 4-5 σημεία (σπιτια 2, πατρικό - εξοχικό - εταιρεία) από αυτές πάνω από 30 χαιρέτησαν με καμένο "κατι " από το κύκλωμα τροφοδοσίας - οδήγησης. Ούτε ενα LED καμένο όμως. Από ένα σημειο και μετά βαρέθηκα να της γυρίζω για εγγύηση. :saad:

Έχεις δίκιο. Αρχίζω και κουράζομαι και εγώ. Το κακό είναι ότι έβαλα και σέ φίλους τέτοιες λάμπες και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.
Αφιλοκερδώς, αλλά τώρα όμως τρέχω εγώ και τους αλλάζω τις ελλαττωματικές, λόγο εγγυήσεις, τρώγοντας τον χρόνο μου.
Πιστεύω ότι οι επώνυμες ακριβές δεν έχουν τέτοια προβλήματα, μόνο οι φτηνές κινέζικες έχουν προβλήματα. Στις καινούργιες που μου δίνουν σημειώνω με μαρκαδόρο πότε τοποθετήθηκαν.

pstratos
22-10-17, 15:28
Μόνο που η δικές μου δεν ήταν κινέζικες, και αγορασμένες από φίλο εισαγωγέα :saad: . Αλλάξαμε σε V-tac και κάπως μαζεύτηκε το πράμα

Panoss
22-10-17, 16:18
Άρα, την όποια εξοικονόμηση στην κατανάλωση ρεύματος την δίνεις για την αγορά των λεντ.
Ένα ενδιαφέρον λινκ (http://acomelectronics.com/forum/viewtopic.php?t=44) σχετικά με την αντικατάσταση με λεντ.
Κι άλλο ένα (https://www.thesimpledollar.com/the-light-bulb-showdown-leds-vs-cfls-vs-incandescent-bulbs-whats-the-best-deal-now-and-in-the-future/) που συγκρίνει τις LED με τις υπόλοιπες.

sotron1
22-10-17, 17:16
Μόνο που η δικές μου δεν ήταν κινέζικες, και αγορασμένες από φίλο εισαγωγέα :saad: . Αλλάξαμε σε V-tac και κάπως μαζεύτηκε το πράμα

Μάλλον δεν το είπα καθαρά. Οι δικές μου είναι από μεγάλο κατάστημα του χώρου με λάμπες Led στήν Αθήνα . Επώνυμες είναι, αλλά όχι σαν osram, philips, samsung κ.λ.π.

vasilllis
22-10-17, 17:49
Ολα σχετικα ειναι.στο μπανιο μου καιγοντουσαν συνεχεια οι αλογονου 12v,το ιδιο και οι led που εβαλα.οταν αλλαξα ολο το spot πανε δυο τρια χρονια τωρα απροβληματιστα.
Καμενα αλογονου σε πολυφωτo,ειδικα οταν ειχε το ντιμερ.δοκιμαζα led μεχρι που βρηκα τα καταλληλα που δυο χρονια τωρα δουλευουν απροβληματιστα.ειναι και ντιμαριζομενα, χωρις να τα εχω δοκιμασει .

Raitelis
23-10-17, 12:41
Ολα σχετικα ειναι.στο μπανιο μου καιγοντουσαν συνεχεια οι αλογονου 12v,το ιδιο και οι led που εβαλα.οταν αλλαξα ολο το spot πανε δυο τρια χρονια τωρα απροβληματιστα.
Καμενα αλογονου σε πολυφωτo,ειδικα οταν ειχε το ντιμερ.δοκιμαζα led μεχρι που βρηκα τα καταλληλα που δυο χρονια τωρα δουλευουν απροβληματιστα.ειναι και ντιμαριζομενα, χωρις να τα εχω δοκιμασει .

Έχετε υπόψιν οτι οι ηλεκτρολόγοι ΔΕΝ ΣΦΙΓΚΟΥΝ καλά τα καλώδια στα βύσματα γιατί βαριούνται... Για αυτό ίσως όταν άλλαξες όλο το σποτ και επειδη ηταν δικό σου τα εσφιξες καλά δουλεύει σωστά. Αρα οταν βλέπετε τετοιες μλκιες τσεκάρετε πρωτα τις ενώσεις. Εχω ακούσει και για συντήρηση πίνακα ηλεκτρολογικού , που μετα απο χρόνια ξεσφίγκονται οι βιδες και ο απλά τις ξανασφίγκουν, σε σοβαρές εταιρίες αυτά.. Ισως υπερβολή αλλά στέκει. Εχω δεί πολλά εγκλήματα απο τους ηλεκτρολόγους... μεχρι και μπουάτ εξωτερικών φώτων κατευθέιαν απο παροχή πριν τον πίνακα, και 17 ετων τότε με κατεβασμένο γενικό και βγαλμένες ασφάλειες είχα ρεύμα! Δεν το πίστευα! Για αυτό πάντα έλεγχος...

tzitzikas
25-04-19, 19:14
Καλησπέρα. επανέρχομαι στο θέμα. εδω και κάποιους μήνες έχω αλλάξει τη λάμπα στη κουζίνα με λάμπα LED Κλασική 13,5W 1521lm E27 230V 2700K της Philips https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires-led/lamptires-led-klasikoi-2/philips-lamba-led-sfairiki-13-5w-e27-230v-2700k-186912_186912/?gclid=EAIaIQobChMIrvStls_r4QIVg-d3Ch178AATEAAYASAAEgLy-PD_BwE . παρατήρησα αυτές τις ημέρες οτι η λάμπα έκανε μικροδιακοπές στο φωτισμό της. Την έσφιξα ελάχιστα ακόμα και σταμάτησε αλλα μετά ξανάρχισε τις μικροδιακοπές. Επίσης το ντουί (προσελάνης) ήταν αρκετά καυτό, όπως επίσης και το τμήμα της λάμπας πριν τον γλόμπο. Μου έκανε εντύπωση και αφύσικο να ζεσταίνεται τόσο το ντουί και η λάμπα led 13,5W μόνο. Θεώρησα οτι φταίει το ντουί που είναι παλιό και το είχα χρησιμοποιήσει σε λάμπες πυρακτώσεως και αλογόνου με τις οποίες υπερθερμαινόταν και θεώρησα οτι αλλοιώθηκαν οι επαφές του. Ετσι το άλλαξα σήμερα με καινούργιο προσελάνης. Αλλά και αυτό βλέπω όπως και το μέρος της λάμπας πριν το γλόμπο της οτι ζεσταίνονται αρκετά σε σημείο να μην μπορείς να τα πιάσεις πολύ ώρα. Πραγματικά δεν μπορώ να βρώ τι μπορεί να φταίει. Μαλιστα όταν άλλαξα το ντουί σήμερα, έκοψα και τα καλώδια στην άκρη και ώστε να είναι "φρέσκος"ο χαλκός που θα βιδώσω. τι μπορεί να φταίει? καμια ιδέα? Δεν θα έπρεπε να μην καίει το ντουί με λάμπα μόνο 13,5w? Σημειώνω εδώ οτι παλιά είχα αλλάξει και το καλώδιο που συνδέει την παροχή στην οροφή με το ντουί για τον ίδιο λόγο.
Το ντουί είναι μέσα σε φωτιστικό οροφής ψάθινο ΙΚΕΑ ανοικτό απο κάτω.

IRF
25-04-19, 21:19
Προφανώς γίνεται σπινθηρισμός κάπου,ψάχνεις ,δυστυχώς, οπουδήποτε υπάρχει ένωση καλωδίων από τη λάμπα μέχρι τον πίνακα.
Συνήθεις ύποπτοι οι κλέμες γείωσης στον πίνακα

selectronic
25-04-19, 22:05
...το ντουί (προσελάνης) ήταν αρκετά καυτό...
...Το ντουί είναι μέσα σε φωτιστικό οροφής ψάθινο...

Δεν φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο να το δει πριν πάρεις φωτιά?

tzitzikas
26-04-19, 00:39
Και γω για σπινθιρισμο έχω σκεφτεί αλλά που να ψάξεις πραγματικά τωρα. Σκέφτομαι π.χ τον διακόπτη η σε μπουάτ που τα έχει στρίψει τα καλώδια για να τα ενώσει η στον πίνακα ακόμα. Στη λάμπα και στο καλώδιο της πιστεύω δεν είναι γιατί έχω αλλάξει 3 ντουι σίγουρα και καλώδιο και λάμπες. Κάποια στιγμή είχα κτυπησει και μια γραμμή σε δοκάρι με τρυπάνι, δεν είχα φανταστεί ότι μπορεί να περνάει εκεί και την σύνδεσε με κλεμες ηλεκτρολόγος δεν ξέρω όμως αν δίνει στη συγκεκριμένη λάμπα αυτή γιατί πέρναγαν εκεί 2 γραμμές και μια ακόμα της κουζίνας. Λογικά ένας σπινθιρισμος δεν θα πρέπει να παράγει και ηχο? Δεν έχω ακούσει κάτι. Ευχαριστώ

mtzag
26-04-19, 03:36
Οι φτηνες λαμπες led εχουνε αθλιο κυκλωμα οδηγησης με αποτελεσμα να καιγετε και καποιες φορες να περνει μαζι του και τα leds
οι επωνυμες εχουνε τετοια θεματα πολυ ποιο σπανια...
Πριν να παρετε πολλες λαμπες led παρτε 1 ανοιξτε την να δειτε το κυκλωμα οδηγησης αν ειναι καλο και μετα παρτε περισσοτερες.
Εγω παιρνω πλεον μονο cob leds.

Με τις λαμπες LED υπαρχει προβλημα για τα ματια και την υγεια γενικοτερα.
Το φασμα που εκπεμπουνε επηρεαζει τον κιρκαδικο ρυθμο τις ορμονες και κανει ανωμαλιες στον υπνο και οχι μονο.
Ομως εχουνε βγει και κατι led με θερμο φως αυτα περιοριζουνε σε σημαντικο βαθμο το προβλημα.
Aυτα τα led βγαζουνε φασμα ποιο κοντα στις λαμπες αλογονου.

Εγω ειχα πονοκεφαλους πονους/ερεθισμους στα ματια και διαφορα συμπτωματα απο την οθονη του υπολογιστη και την λαμπα φθορισμου του δωματιου.
Ειχα παει σε οφθαλμιατρο και δεν ειχε βρει τιποτα... αλλα ειτανε φωτοαλεργια απο τα χαμηλα μηκη κυματος που βγαζανε τα leds και η λαμπα φθορισμου.
Το ελυσα πολυ απλα επιλεγοντας στα windows 10 λειτουργια night light που δινει θερμο backlight και εβαλα λαμπα αλογονου στο δωματιο.

Τωρα μολις ξετικαρω την λειτουργια αυτη στα win10(night light) και βγαζει το πληρες backlight η οθονη μεσα σε 2 λεπτα εχει επιστρεψει ο πονος στα ματια το ξαναενεργοποιω και φευγει.

Δεν ειναι απλα ενα αρθρο το προβληματικο φασμα των leds ειναι υπαρκτο θεμα και πολυ καλα τεκμηριωμενο ιατρικα με πληθος μελετων στη pubmed.

VaselPi
26-04-19, 06:20
Με τις λαμπες LED υπαρχει προβλημα για τα ματια και την υγεια γενικοτερα.
Το φασμα που εκπεμπουνε επηρεαζει τον κιρκαδικο ρυθμο τις ορμονες και κανει ανωμαλιες στον υπνο και οχι μονο.

Αρχικό μήνυμα από mtzag

Στα ιατρικά θέματα είμαι σκράπας, ιδικά σε αυτά που συνδέονται με τα μάτια. Από τη δική μου εμπειρία, δε βλέπω να υπάρχει θέμα με το φάσμα των led, ωστόσο ένα προβληματάκι διαπιστώνω στο φωτισμό που αυτές δημιουργούν - είναι κάπως πιο απότομες και διακριτές οι σκιές των αντικειμένων.
Έχουμε συνηθίσει στο φωτισμό των λυχνιών φθορισμού, τον οποίο θα τον χαρακτήριζα «μαλακό», όχι λόγω φάσματος, αλλά λόγω των «μαλακών» σκιών που δημιουργούν. Με άλλα λόγια, ο φωτισμός του χώρου με τις λυχνίες αυτές είναι πιο ομοιόμορφος. Το συνδέω αυτό με τις μεγάλες γεωμετρικές διαστάσεις που έχουν. Αντιθέτως, οι λάμπες led, λόγω μικρών τους διαστάσεων, λειτουργούν περισσότερο ως πηγή σημειακού φωτός, που παράγει πιο απότομες σκιές, επομένως και την αίσθηση, ότι ο φωτισμός του χώρου δεν είναι ομοιόμορφος. Στις σκιές, είναι μικρότερος. Θα έλεγα, ότι το πρόβλημα αυτό είναι λιγότερο αισθητό σε λάμες led με μεγάλη διάμετρο του γλόμπου ή όταν γίνεται χρήση μεγαλύτερου αριθμού λυχνιών, διαχωρισμένες σε κάποια απόσταση.
Βασίλειος.

IRF
26-04-19, 07:32
Προφανώς γίνεται σπινθηρισμός κάπου,ψάχνεις ,δυστυχώς, οπουδήποτε υπάρχει ένωση καλωδίων από τη λάμπα μέχρι τον πίνακα.
Συνήθεις ύποπτοι οι κλέμες γείωσης στον πίνακα
Συγνώμη χοντρό το λάθος μου βιαζόμουν
Συνήθεις ύποπτοι οι κλέμες ουδετέρου στον πίνακα.Τις αναφέρω γιατί κανείς δεν ασχολείται με αυτές, όλοι κοιτάνε τις ασφάλειες

selectronic
26-04-19, 07:54
...Λογικά ένας σπινθιρισμος δεν θα πρέπει να παράγει και ηχο? Δεν έχω ακούσει κάτι...

Όχι πάντα.
Έχω δει λιωμένη μπάρα ουδετέρου που είπε και ο IRF λιωμένη και δεν είχε καταλάβει κανείς τίποτα, όταν σταμάτησε να έχει ρεύμα ένα δωμάτιο κατάλαβαν ότι κάτι δεν πάει καλά...

apilot
26-04-19, 08:12
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
Παναγιώτη βάλε στην θέση αυτής που ζεσταίνεται αν έχεις μια άλλη λάμπα
και δοκίμασε αν κάνει το ίδιο.
Ένας τρόπος να δοκιμάσεις αν αυτό που γίνεται φταίει η λάμπα ή κάτι άλλο.
Μετά βγάζουμε συμπεράσματα το τι φταίει πραγματικά και αν πρέπει να αρχίζεις να
σκαλίζεις τα υπόλοιπα.
Καλή επιτυχία.

tzitzikas
26-04-19, 09:06
Καλημέρα. Έχω άλλαξει και πολλές λάμπες και πολλά ντουι και το πρόβλημα παραμένει. Και πυρακτώσεως είχα παλιά και μάλιστα μια είχε εκραγεί κατά το άναμμα, και αλογόνου και τώρα με την led που δεν θα έπρεπε να ζεστενεται τόσο και η βάση της λάμπας και το ντουι. Θα δοκιμάσω τη λάμπα αρχικά σε άλλο ντουι στο δωμάτιο να δω εκεί την θερμότητα.

IRF
26-04-19, 11:17
Λογικά ένας σπινθιρισμος δεν θα πρέπει να παράγει και ηχο? Δεν έχω ακούσει κάτι. Ευχαριστώ
Εξαρτάται από τη συχνότητα του ήχου και το σημείο που γίνεται.Άλλωστε δεν έβαλες και καμιά ηλεκτροσυγκόλληση Π.χ. όταν ο σπινθηρισμός γίνεται στις βαθιά οξειδωμένες επιφάνειες ενός καλωδίου που το οξείδιο του χαλκού δρα ως ημιαγωγός και έχουμε και ΑC.Το ίδιο έπαθα με ένα πορτατίφ μόλις έβαλα λεντ έκαψε τρεις σε 20 μέρες.Ο σπινθηρισμός γινόταν στον διακόπτη πάνω στο πορτατίφ δεν άκουγα τίποτα.Οι κλασικές λάμπες όμως δεν πάθαιναν τίποτα.
Μέτρα με ένα πολύμετρο τι τάση έχεις; έχει μεγάλες αυξομειώσεις με το πολύμετρο ή είναι σε κάποια σταθερή τιμή; Μέτρα φάση γείωση, ουδ-γείωση(αν υπάρχει γείωση ως εκεί που δεν το νομίζω).Στην τελική ξήλωσε όλα τα καλώδια ντουί ΙΚΕΑ και βάλε δικά σου, μόνο που ακούω καλώδια ΙΚΕΑ=πολύυυυυυ οικονομία:cursing:

tzitzikas
26-04-19, 11:24
Εξαρτάται από τη συχνότητα του ήχου και το σημείο που γίνεται.Άλλωστε δεν έβαλες και καμιά ηλεκτροσυγκόλληση Π.χ. όταν ο σπινθηρισμός γίνεται στις βαθιά οξειδωμένες επιφάνειες ενός καλωδίου που το οξείδιο του χαλκού δρα ως ημιαγωγός και έχουμε και ΑC.Το ίδιο έπαθα με ένα πορτατίφ μόλις έβαλα λεντ έκαψε τρεις σε 20 μέρες.Ο σπινθηρισμός γινόταν στον διακόπτη πάνω στο πορτατίφ δεν άκουγα τίποτα.Οι κλασικές λάμπες όμως δεν πάθαιναν τίποτα.
άρα και δύσκολο να το εντοπίσω. δλδ και στον διακόπτη να ανοίξω το καπάκι να να τον κλείσω μετά για να ανάψει η λάμπα μπορει να μην ακούσω τίποτα. μπλέξαμε.. :blink:

mtzag
26-04-19, 14:22
Με τις λαμπες LED υπαρχει προβλημα για τα ματια και την υγεια γενικοτερα.
Το φασμα που εκπεμπουνε επηρεαζει τον κιρκαδικο ρυθμο τις ορμονες και κανει ανωμαλιες στον υπνο και οχι μονο.

Αρχικό μήνυμα από mtzag

Στα ιατρικά θέματα είμαι σκράπας, ιδικά σε αυτά που συνδέονται με τα μάτια. Από τη δική μου εμπειρία, δε βλέπω να υπάρχει θέμα με το φάσμα των led, ωστόσο ένα προβληματάκι διαπιστώνω στο φωτισμό που αυτές δημιουργούν - είναι κάπως πιο απότομες και διακριτές οι σκιές των αντικειμένων.
Έχουμε συνηθίσει στο φωτισμό των λυχνιών φθορισμού, τον οποίο θα τον χαρακτήριζα «μαλακό», όχι λόγω φάσματος, αλλά λόγω των «μαλακών» σκιών που δημιουργούν. Με άλλα λόγια, ο φωτισμός του χώρου με τις λυχνίες αυτές είναι πιο ομοιόμορφος. Το συνδέω αυτό με τις μεγάλες γεωμετρικές διαστάσεις που έχουν. Αντιθέτως, οι λάμπες led, λόγω μικρών τους διαστάσεων, λειτουργούν περισσότερο ως πηγή σημειακού φωτός, που παράγει πιο απότομες σκιές, επομένως και την αίσθηση, ότι ο φωτισμός του χώρου δεν είναι ομοιόμορφος. Στις σκιές, είναι μικρότερος. Θα έλεγα, ότι το πρόβλημα αυτό είναι λιγότερο αισθητό σε λάμες led με μεγάλη διάμετρο του γλόμπου ή όταν γίνεται χρήση μεγαλύτερου αριθμού λυχνιών, διαχωρισμένες σε κάποια απόσταση.
Βασίλειος.

Το προβλημα στην υγεια απο τις λαμπες led ψυχρου φωτος ειναι οτι εκπεμπουνε αρκετη ισχυ στο φασμα < 500nm και αυτο
επηρεαζει τον κιρκαδικο ρυθμο δηλαδη αρχιζει και παραγετε περισοτερη κορτιζολη ανεστελεται η μελατονινη αναστελεται ο υπνος κτλπ.
Ουσιαστικα αυτο το φασμα φωτος το βραδυ τρελενει τον οργανισμο και μπορει να οδηγησει σε σωρεια προβληματων υγειας.
Γενικα μετα το απογευμα δεν πρεπει να βλεπουμε ψυχρο λευκο φως γιατι βλαπτει την υγεια ανεξαρτητως πηγης φωτος.

Γι αυτο τα win10 και το android βαλανε στις νεες εκδοσεις τους τη λειτουργια
νυκτερινου backlight που το backlight της οθονης ειναι θερμο λευκο.

leosedf
26-04-19, 14:27
Βλακειούλες.
Βάλε Tunable led.

Ste7ios
26-04-19, 15:20
Καθόλου βλακίες, υπάρχουν μερικές αποδείξεις ότι ο LED φωτισμός μπορεί να προκαλέσει θέματα υγείας σε μέρος του πληθυσμού που σχετίζονται με τον κιρκαδικό ρυθμό, την όραση, και το δέρμα.

Το πόσο επηρεάζεται κανείς έχει να κάνει με την ηλικία και άλλες ευαισθησίες. Υπάρχει μεγάλο κενό έρευνας για να κατανοήσουν τις διάφορες αλληλεπιδράσεις...

https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/leds-4-conclusions_en#fragment0
https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/docs/citizens_leds_en.pdf
https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/scheer/docs/scheer_o_011.pdf

leosedf
26-04-19, 15:26
Καθόλου βλακίες, υπάρχουν μερικές αποδείξεις ότι ο LED φωτισμός μπορεί να προκαλέσει θέματα υγείας σε μέρος του πληθυσμού που σχετίζονται με τον κιρκαδικό ρυθμό, την όραση, και το δέρμα.

Το πόσο επηρεάζεται κανείς έχει να κάνει με την ηλικία και άλλες ευαισθησίες. Υπάρχει μεγάλο κενό έρευνας για να κατανοήσουν τις διάφορες αλληλεπιδράσεις...

https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/leds-4-conclusions_en#fragment0
https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/docs/citizens_leds_en.pdf
https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/scheer/docs/scheer_o_011.pdf

The SCHEER concludes that there is no evidence of direct adverse health effects from LEDs in normal use by the general healthy population. The Committee noted, however, that either discomfort glare or disability glare can be temporarily caused by LED lights used in vehicles, particularly daylight running lights and headlights and that LED lights may have an effect on the sleep/wake cycle.All light sources affect the circadian rhythms, but more research is needed to ascertain the specific impact of LED lights on the sleep/wake cycle, and also to determine if disturbances to the circadian system lead to adverse health effects.

mtzag
26-04-19, 16:24
ψαξτε στην pubmed
πχ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30556352
Εχουνε γινει μελετες και υπαρχουνε σοβαρες ενδειξεις οτι το ψυχρο φως απο τα leds ειναι επιβλαβες μετα τις απογευματινες ωρες.
Σε εμενα προσωπικα ο πονος στα ματια απο το ψυχρο φως ειναι αμεσος (εντος 1 λεπτου) και σταματαει μολις φυγω απο αυτο.
Επισης εχω διαταραχη υπνου αμα βλεπω βραδινες ωρες ψυχρο λευκο φως.
Το κινητο και την οθονη τα εχω μονιμα σε λειτουργια νυκτερινου backlight.

Ο κιρκαδικος ρυθμος επηρεαζει σχεδον ολο το νευρικο και ορμονικο συστημα μια μικρη διαταραχη του μπορει να επιφερει διαφορα προβληματα.
Η κορτιζολη το πρωι που ξυπνας και σε χτυπαει ψυχρο φως παιρνει τη μεγιστη τιμη της και το βραδυ στον υπνο
με σβηστα ολα τα φωτα εχει την ελαχιστη τιμη της.
Η κορτιζολη κανει αυπνια και ειναι ορμονη που επηρεαζει το συνολο του γονιδιωματος.

vasilllis
26-04-19, 18:29
Ψάχνω να βρω καμία σύγκριση σχετικά με διάφορους τύπους λαμπτήρων να δω σε τι φάσμα εκπεμπουν να έχουμε ένα μπουσουλα.
Στα ιατρικά νομίζω δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε κάτι,αλλά μελέτη με 44 άτομα ή 92 σελ. χωρίς φασματική ανάλυση των λαμπτήρων που χρησιμοποιήσανε ,ισχυ κλπ μου φαίνεται κάπως.

mtzag
26-04-19, 19:03
Αμα ψαξεις στο google εχει αφθονο υλικο
πχ https://www.digikey.com/en/articles/techzone/2013/apr/defining-the-color-characteristics-of-white-leds
(https://www.digikey.com/en/articles/techzone/2013/apr/defining-the-color-characteristics-of-white-leds)Αυτο το peak κατω απο 450nm κανει το προβλημα

Οι αλογονου
http://zeiss-campus.magnet.fsu.edu/articles/lightsources/tungstenhalogen.html

Οι led ειναι για το πρωι και για το απογευμα καταληλες ειναι λαμπες αλογονου γιατι ετσι περιπου μεταβαλετε και το φασμα του ηλιου κατα τα διαρκεια της ημερας.
Το πρωι εχει συνιστωσες κατω απο τα 500nm γιατι περνανε οι ακτινες μικρο στρωμα ατμοσφαιρας και το απογεματακι που το φως περναει απο ποιο παχυ στρωμα ατμοσφαιρας(επειδη πεφτει λοξα)
φιλτραρουντε οι συνιστωσες κατω απο 500nm.
Ο ανθρωπος λοιπον βαση εξελιξης προσαρμοστηκε σε αυτον το τυπο φασματος αν του βαζεις κατω απο 500nm το βραδυ υπαρχει προβλημα.

Ste7ios
26-04-19, 19:09
Το ότι δεν επηρεάζει τις μάζες, το γενικό πληθυσμό, αλλά έστω ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων δεν σημαίνει ότι απαλλάσσεται, ότι είναι εντελώς αθώο και δεν έχει τα προβλήματα του. Μόνοι τους λένε ότι χρεαιαζεται περισσότερη έρευνα.

mtzag
26-04-19, 19:18
Ολοι οι ανθρωποι δεν εχουνε στον αμφιφληστροειδη ιδιους νευρικους φωτουποδοχεις
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BC%CF%86%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CF%83%C F%84%CF%81%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%82_%CF %87%CE%B9%CF%84%CF%8E%CE%BD%CE%B1%CF%82#%CE%9B%CE% B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1
Εξου και οτι υπαρχει μεγαλο ποσοστο δυχρωματοψιας ειδικα στους αντρες ετσι λοιπον υπαρχει και διαφορετικος βαθμος φωτοευαισθησιας σε αυτα τα μηκη κυματος...
Παντως γενικα το ψυχρο φως μετα το απογευμα πρεπει να αποφευγετε μπορει να σου φαινετε οτι δεν κανει βλαβη και ειναι αθωο αλλα δεν ειναι.

Ολους τους επηρεαζει αλλα σε διαφορετικο βαθμο..
Οταν διαταρασεις το κιρκαδικο κυκλο μπορουνε να βγουνε τρελα προβληματα που ουτε καν φανταζεσε οτι μπορει να ειναι απο το προβληματικο φασμα στο φως.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6295443/

xifis
27-04-19, 01:29
Παιδια δεν ειναι το φασμα του φωτος που μπορει να επηρρεασει πες λογω θεμροκρασιας,αλλα το οτι ειναι διακοπτομενο,τα led δεν εχουν γραμμικη οδηγηση ρευματος οπως μια απλου τυπου πυρακτωσεως αλλα καποιο pwm το οποιο μπορει μεν ναναι 20-50Khz ξερω γω κ "θεωρητικα" να προσλαμβανεται ως συνεχες-γραμικο αλλα δε παυει να αναβοσβηνει σε on off κατασταση.Με οποια αποτελεσματα μπορει ναχει στον εγκεφαλο.

leosedf
27-04-19, 01:37
Τελος πάντων όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι χρειάζονται έρευνες, αν ξέρεις βασικά Αγγλικά το διαβάζεις. Μάλιστα η μια έρευνα έγινε με ανοιχτό φως όταν κοιμόντουσαν για δυο νύχτες. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Τα υπόλοιπα είναι τεχνολογία ζωγράφου και χαρδαβέλλα.


Μιλάω για tunable led's αν δεν το κατάλαβε κάποιος. Που αλλάζει θερμοκρασία όπως τη θες, από κρύο σε daylight και ζεστό. ΑΝ δώσεις 5 δραχμές παραπάνω και δεν είσαι ταληροπνίχτης ψάχνοντας κινέζικες με 0.50 ευρώ τότε θα βρεις καλή λάμπα.

tsimpidas
27-04-19, 08:40
Ο κιρκαδικος ρυθμος επηρεαζει σχεδον ολο το νευρικο και ορμονικο συστημα μια μικρη διαταραχη του μπορει να επιφερει διαφορα προβληματα.
Η κορτιζολη το πρωι που ξυπνας και σε χτυπαει ψυχρο φως παιρνει τη μεγιστη τιμη της και το βραδυ στον υπνο
με σβηστα ολα τα φωτα εχει την ελαχιστη τιμη της.
Η κορτιζολη κανει αυπνια και ειναι ορμονη που επηρεαζει το συνολο του γονιδιωματος.

Σωστά ολα αυτα.. ομως οταν νυσταζουμε αντι να κλείσουμε το λευκο-λεντ φως μας και να κοιμηθούμε πίνουμε και μια φραπέ
για να κρατηθούμε άυπνοι λιγο ακόμη ?

οι ρυθμοί της ζωης μας διαταρασουν τον κιρκαδικο κυκλο περισσοτερο απο το φωτισμό..

οταν δουλεύεις πανω απο 8 ωρες την ημερα
δεν θες να κοινονικοποιηθεις και λιγο,, να πιεις ενα ποτακι,, να κανεις λιγο φλερτ στο μπαρ, να φας γρήγορο φαγητό...
την ωρα που κανονικά θα έπρεπε να κοιμόμαστε,

Θα μου πεις ? και δηλαδη μονο να δουλευουμε και να κοιμομαστε ? σκλαβοι ειμαστε ?

Αναρωτηθείτε μονοι σας την απαντηση, γιατι την λαμπα οτι χρωμα και να ειναι, πατας ενα κουμπί και την σβυνεις, τον ''κιρκαδικο'' ρυθμο της ζωής σου μπορείς να τον διορθωσεις ?

vasilllis
27-04-19, 13:36
Τελος πάντων όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι χρειάζονται έρευνες, αν ξέρεις βασικά Αγγλικά το διαβάζεις. Μάλιστα η μια έρευνα έγινε με ανοιχτό φως όταν κοιμόντουσαν για δυο νύχτες. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Τα υπόλοιπα είναι τεχνολογία ζωγράφου και χαρδαβέλλα.


Μιλάω για tunable led's αν δεν το κατάλαβε κάποιος. Που αλλάζει θερμοκρασία όπως τη θες, από κρύο σε daylight και ζεστό. ΑΝ δώσεις 5 δραχμές παραπάνω και δεν είσαι ταληροπνίχτης ψάχνοντας κινέζικες με 0.50 ευρώ τότε θα βρεις καλή λάμπα.
σωστος
βρηκα και αυτο το σχετικο https://www.lighting.philips.gr/consumer/discover-led (αν και θα μου πεις μαρκετινιστικο τρυκ)
Τα ιδια συζηταγαμε για τις οθονες καθοδικου σωληνα,τους λαμπτηρες χαμηλης πιεσης κ.α.
Μακαρι να μπορουσαμε να βαλουμε τον ηλιο στο ταβανι μας.

leosedf
27-04-19, 16:25
σωστος
βρηκα και αυτο το σχετικο https://www.lighting.philips.gr/consumer/discover-led (αν και θα μου πεις μαρκετινιστικο τρυκ)
Τα ιδια συζηταγαμε για τις οθονες καθοδικου σωληνα,τους λαμπτηρες χαμηλης πιεσης κ.α.
Μακαρι να μπορουσαμε να βαλουμε τον ηλιο στο ταβανι μας.
Εγώ παίζω LIFX